Νέα

Lost

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Nearxos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 106K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Σας αρεσε το φιναλε του Lost?

  • Οχι

    Ψήφοι: 4 21,1%
  • Ναι

    Ψήφοι: 6 31,6%
  • Μετριο

    Ψήφοι: 3 15,8%
  • Περιμενα κατι αλλο....

    Ψήφοι: 6 31,6%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    19
OP
OP
N

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
λογικα μαναρακι μου θα ενοουσε τον ριτσαρντ και ολους τους <<αλλους>> που ηταν στη παραλια εξω απ το αγαλμα και καταλαβαν οτι ο αληθινος λοκ ηταν νεκρος ;)

το ειπε με φοβο αρα δεν εννοουσε τον ριτσαρτ και τους αλλους

Νομίζω ότι έχει δίκιο ο βλαχογερμανός.


Αυτό που κανένας δε μου λέει είναι τί σχέση έχει το ρητό "Αυτά που δίνουν οι θεοί μπορούνε να τα πάρουν πίσω" που φαίνεται στην αρχή του επεισοδίου στο υφαντό.

Όσον αφορά τους εξωγήινους δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι, θα είναι πολύ μεγάλη ξεφτίλα των σεναριογράφων.
 

Φυλης104

Ιερόδουλη
Εγγρ.
25 Ιαν 2009
Μηνύματα
10.097
Like
8
Νομίζω ότι έχει δίκιο ο βλαχογερμανός.


Αυτό που κανένας δε μου λέει είναι τί σχέση έχει το ρητό "Αυτά που δίνουν οι θεοί μπορούνε να τα πάρουν πίσω" που φαίνεται στην αρχή του επεισοδίου στο υφαντό.

Όσον αφορά τους εξωγήινους δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι, θα είναι πολύ μεγάλη ξεφτίλα των σεναριογράφων.

αγνωστο τι εννοει το ρητο μαναρακι :huh:
παντως ο τζεικομπ λογικα ειναι στο νησι απταρχαια χρονια γιατι τον εδειξε στο πλανο με ολοκληρο το αγαλμα και στο βαθος ενα ιστιοφορο
λογικα μπορει και ο ριτσαρντ να ειναι και αυτος απο τοτε γιατι η κοπέλα τον αποκαλεσε ΄΄ριχαρδο΄΄
η ουσια ειναι οτι οσο προχωραει τοσο περιπλεκετε καμια σχεση δηλ με τη πρωτη σεζον

πολλα φιλακια :smitten: :grouphug: :smitten:
 

tesla82

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Ιουν 2007
Μηνύματα
588
Κριτικές
14
Like
25
Πόντοι
1.997
Nearxe: η μετάφραση των υποτίτλων είναι λάθος. στο λέω με 100% σιγουρια γιατί είμαι εκπαιδευτικός κ μια χαρά έχω ξεκοκκαλίσει τον Ομηρο. Βέβαια αν θες μπορείς να κάνεις κάτι που οι υποτιτλιστές δε σκέφτηκαν. GOOGLE IT.
Σοι δε θεοί τόσα δοίεν, όσα φρεσί σήσι μεμοινάς = Να σου δίνουν οι Θεοί, όσα η καρδιά σου επιθυμεί
δεν είναι δύσκολο να μεταφραστεί.
 

tesla82

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Ιουν 2007
Μηνύματα
588
Κριτικές
14
Like
25
Πόντοι
1.997
επίσης για αυτόν που είπε (δε θυμάμαι ποιος ήταν) ότι το ταξίδι στο χρόνο κάνει κύκλο κλπ και γιατί η Ρουσώ ας πούμε δεν θυμάται το Τζιν να του πω το εξής. Η συνείδηση μας είναι γραμμική στο χρόνο.Όταν έπεσαν αυτά δεν είχαν συμβεί. Πήγαν πίσω στο χρόνο και βίωσαν αυτά που ΕΙΧΑΝ συμβεί, αλλά το συνειδητό μέρος του εγκεφάλου μας τώρα το γνωρίζει πλεον.αφού το ζήσει.
 
OP
OP
N

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
Αλλά με αυτή τη μετάφραση δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει κάποια σχέση με τα ερωτήματα της σειράς.

Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν στους Αμερικανούς τηλεθεατές η πρόταση αυτή μεταφράστηκε.
Διότι αν δεν μεταφράστηκε από κάποιο υπότιτλο, τότε μάλλον δεν έχει κάποιο νόημα.
 

josephaek

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
226
Like
0
Πόντοι
1
Είμαι φανατικός της σειράς, και φυσικά έχω τα ερωτήματα που όλοι οι τακτικοί θεατές έχουν ....
Η σειρά γαμίθηκε παρά φύση και κατά φύση , κατά σειροή & κατ ' εξακολούθηση, στο 4ο & 5ο κύκλο με τις γαμιμένες μεταφορές στο χρόνο...
Ήταν απίθανο όσο μάγκες και να ήταν οι σεναριογράφοι , να συνδέσουν όλες τις έως τότε ιστορίες...
Πιστεύω πως θα καταλήξουν σε ιδεολογήματα του στιλ το αιώνιο καλό και το αιώνιο κακό...
Τάχα το "καλό" (ο φονευθείς jeikomp) σου δίνει δυνατότητες επιλογής, απαιτεί υπομονή κλπ(από τους πιστούς-βλέπε τον πρώην πια αρχηγό), ενώ το κακό παίρνει διάφορες μορφες για να κυριαρχίσει...
Κρίμα γιατί τα ταξίδια στο χωροχρόνο δεν μπορούν να επιτευχθούν με τη μέχρι σήμερα επιστημονική λογική...κάτι άλλο έπρεπε να επινοήσουν, έστω εξωγήινους...(τραβηγμένο από τα μαλλιά και αυτό)...
Μπράβο στους φίλους που μας διαφώτησαν για το άγαλμα & τη μετάφραση !
 
OP
OP
N

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
Τί πιστεύεις ότι έχει γίνει και το άγαλμα γκρεμίστηκε μέχρι που έμεινε μόνο το πόδι ;
Νομίζω ότι θα έχει κάποια σημασία και αυτό.
 
OP
OP
N

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
Και γιατί αυτό το άγαλμα δεν τον είχαν βρει ποτέ στον πρώτο και δεύτερο κύκλο οι αγνοούμενοι ;
 
OP
OP
N

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
OP
OP
N

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
Από το πρώτο προμόσιον του 6ου κύκλου φαίνεται μόνο ένα τρομαγμένο μάτι μετά την έκρηξη.
Ποιανού λέτε να 'ναι ;
Του Τζάκ ; Του Μπεν ;
 

cockpit

Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.626
Like
0
Πόντοι
16
επίσης για αυτόν που είπε (δε θυμάμαι ποιος ήταν) ότι το ταξίδι στο χρόνο κάνει κύκλο κλπ και γιατί η Ρουσώ ας πούμε δεν θυμάται το Τζιν να του πω το εξής. Η συνείδηση μας είναι γραμμική στο χρόνο.Όταν έπεσαν αυτά δεν είχαν συμβεί. Πήγαν πίσω στο χρόνο και βίωσαν αυτά που ΕΙΧΑΝ συμβεί, αλλά το συνειδητό μέρος του εγκεφάλου μας τώρα το γνωρίζει πλεον.αφού το ζήσει.

Όμως ο ριτσαρντ θυμόταν τον λοκ απο το 55 (επεισόδιο jughead), επίσης η μαμά του φαραντευ ήξερε στο μέλλον ότι στο παρελθόν σκότωσε τον γιο της (ενώ ήταν έγκυος σε αυτόν). Δε μου έρχεται κάτι άλλο. γενικά στα ταξίδια στο χρόνο με έχουν μπερδέψει πάρα πολύ.
 

tesla82

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Ιουν 2007
Μηνύματα
588
Κριτικές
14
Like
25
Πόντοι
1.997
το μάτι στο προμο βίντεο εικάζεται σε διάφορα φόρουμς ότι είναι της κλερ :)
 

simera

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
646
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
σκατα και αποσκατα!
παλι με το πουλι στο χερι μειναμε

τελικα το καλο και το κακο μας μπερδεψε...
μαλλον ο τζεικομπ ηταν το κακο γιατι μονιμος περιπλεκη την κατασταση και σκοτωνονται και ο αλλος θελει να το σταματησει ....αλλα το οτι παιρνει διαφορες μορφες με προβληματιζει...

το ματι ειναι του μπεν πιστευω.

παντος η εκρηξη εγινε απο οτι φαινεται, αλλα η βομβα αυτη εχει σκασει και στο παρελθον?????
το αγαλμα ειναι πλεον μονο ενα ποδι???????
τα αρχεα ειναι καπως στο σημερα που πανε ο μπεν με το λοκ και γινεται η φαση με τον καπνο ..... ???????

ο 6 κυκλος μαλλον θα μας πει το ποιον του τζεικομπ

και με μοιαζει περισσοτερο σαν παραδεισος που γινεται κολαση το νησι!



 

kwstaswd

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2008
Μηνύματα
152
Κριτικές
1
Like
42
Πόντοι
1
Εγω το μονο που ξερω ειναι οτι η ΚΕΙΤ ειναι μουναρος!!!!!!!!!!!
 

SinBarr

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.279
Κριτικές
18
Like
197
Πόντοι
5.775
Το φινάλε του κύκλου πολύ καλό, "έδεσε" την μέχρι τώρα ασύνδετη δράση του 5ου κύκλου και μας βάζει στην τελική ευθεία με ωραίο τρόπο.

Και πριν πεθάνει ο Τζέηκομπ είπε "έρχονται" και ο Λοκμ τρόμαξε και τον πέταξε στη φωτιά.
Ποιοί έρχονται ;

Πιστεύω ότι αναφέρεται στην αεροσυνοδό της Agira και τους λοιπούς με τα κουμπούρια και το κασόνι, που είχε μέσα το πτώμα του Locke. Αυτοί πρέπει να είναι κάποιου είδους μυστική σέχτα, "φύλακες" ή κάτι παρόμοιο.
 

SinBarr

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.279
Κριτικές
18
Like
197
Πόντοι
5.775
παντως ο τζεικομπ λογικα ειναι στο νησι απταρχαια χρονια γιατι τον εδειξε στο πλανο με ολοκληρο το αγαλμα και στο βαθος ενα ιστιοφορο

Το ιστιοφόρο είναι πιθανότατα το δουλεμπορικό "Black Rock",  το οποίο στο "παρόν" είναι προσαραγμένο κατά μυστηριώδη τρόπο καταμεσής του νησιού (στο αμπάρι του οποίου ο James σκότωσε τον original Saywer).
 

SinBarr

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.279
Κριτικές
18
Like
197
Πόντοι
5.775
Και γιατί αυτό το άγαλμα δεν τον είχαν βρει ποτέ στον πρώτο και δεύτερο κύκλο οι αγνοούμενοι ;

Αν θυμάμαι καλά, το άγαλμα το είχαμε δει για πρώτη φορά στο φινάλε του 2ου κύκλου, όταν ο Sayid, ο Jin και η Sun έκαναν τον περίπλου του νησιού,  με το ιστιοπλοϊκό του Desmondo, προσπαθώντας να αιφνιδιάσουν από θαλάσσης τους "άλλους", όταν είχαν συλλάβει James, Hurley, Jack και Kate.

Μάλιστα -επίσης, αν θυμάμαι καλά- είχαν ερευνήσει και το δωματιάκι στη βάση του αγάλματος, αλλά δεν βρήκαν τίποτε (δεν γνώριζαν για την κρύπτη :-) ).
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom