Νέα

Λαθρομετανάστες στην Ελλάδα/(λαθρο)μετανάστευση γενικώς

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 71K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να τους δωθει?

  • Ναι

    Ψήφοι: 157 10,3%
  • Οχι

    Ψήφοι: 692 45,5%
  • Μονο σε οσους μενουν πανο απο 10 χρονια

    Ψήφοι: 220 14,5%
  • Σιγα μην δικαιουται αυτος που πουλαει dvd στην ομονοια

    Ψήφοι: 70 4,6%
  • Θα πιδηχτω απ το παραθυρο αν ο πακις γινει ελληνας

    Ψήφοι: 381 25,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    1.520

Επισκέπτης
εγώ πρέπει να είμαι τελικά μέγας μαλάκας που χρησιμοποιώ τα search engines.......

ένα ντεπόν σε εναιώρημα παρακαλώ.....

Έτοιμο σ'έχω!

20060906112719DeponMax.jpg
[sup][/sup[/URL]]
 

farkeli

Τιμημένος
Εγγρ.
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
7.572
Κριτικές
101
Like
204
Πόντοι
1.886
Αγαπητέ Farkeli από εσένα θέλω έτσι για την ιστορία τα παρασκήνια της πρότασής σου για
συγχώνευση των δύο θεμάτων
...χεχεχε

Ήταν μια αθώα δική σου σκέψη ή κάποιοι 'καλοθελητές' στο πρότειναν κι εσύ ως καλόπιστος άνθρωπος
το πρότεινες σε μένα τον αρχικά καλόπιστο άνθρωπο ?

...χεχεχε

Υ.Γ. Όσο για τους ρουφιάνους νεοταξίτες να πώ ένα πράγμα μόνο ...χεχεχε
     Πελάτες Μου !!!

Δεν υπάρχει κανένα παρασκήνιο της πρότασης μου για συγχώνευση των θεμάτων.  :)

Έγραψα απλά την πρόταση μου, σημειώνοντας μάλιστα ότι θα σεβαστώ απόλυτα τις πιθανές διαφωνίες σου.

Παρόλη την συζήτηση/αντιπαράθεση που έχει γίνει αλλά και την πιθανή εξέλιξη της, επιμένω να πιστεύω ότι τα θέματα έχουν άμεση συνάφεια και δεν διαχωρίζονται.

Το θέμα που εξετάζεται είναι οι συνέπειες στην Ελληνική κοινωνία από την ανεξέλεγκτη είσοδο των λαθρομεταναστών.

Αν κάποιο μέλος επιθυμεί να τονίσει ή να δείξει ότι κάποια παράμετρος ως προς το θέμα (παράδειγμα οι αριστεριστές) "παίζει" ή έχει ιδιαίτερο μερίδιο ευθύνης/ενοχής, τότε μπορεί να το αναπτύξει μέσα στο thread γράφοντας ανάλογα και κατάλληλα ποστς.

Αν βέβαια, θεωρείς ότι η ύπαρξη ενός διαφορετικού τίτλου εξυπηρετεί το νόημα των δικών σου επισημάνσεων, τότε το σέβομαι και εύχομαι για την συνέχεια ένα ευχάριστο και δημιουργικό διάλογο.

...εξάλλου εμείς δεν θα "χαθούμε" γιατί θα "βρεθούμε" στα ποσταρίσματα της "Ημερήσιας ενημέρωσης για μπουρδέλα"  ;) 

 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Αύριο το απόγευμα ο Φυντανίδης θα έχει κουβέντα για το θέμα - ΝΕΤ 4μμ.
 

andrios

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαρ 2009
Μηνύματα
490
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
ναι ωραια τα λεει το κοαλα αλλα μην ξεχναμε οτι ακολουθησαν στον πολεμο του Αφγανισταν με καμποσο στρατο οχι σαν κ εμας κ ανυσηχουν μην αρχισουν να τιναζοντε καμικαζι αυτοκτονιας τωρα,για να προλαβω μερικους εχω συγγενεις down under κ γνωστους με τους οποιους μιλαω κ δεν θελουν την δικια τους 9/11
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366

Απολύτως ψευδές το άρθρο.

Πρόκειται για γνωστή πλαστογραφία που κυκλοφορούσε στο Διαδίκτυο για τον ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ πρωθυπουργό της Αυστραλίας, τον John Howard:

Το αντίθετο μάλιστα συμβαίνει όπως φαίνεται εδώ για παράδειγμα:
www.secularism.org.uk/australianstotaketheemphasisoffr.html]Australians to take the emphasis off religion in a new attempt to integrate Muslims[/url]
δηλαδή για να ενσωματώσουν τους Μουσουλμάνους οι Αυστραλοί προσπαθούν να περιορίσουν τον ρόλο των θρησκευτικών φανατικών ηγετών και να κινητοποιήσουν ολόκληρη την μουσουλμανική κοινότητα.

Επί πλέον είναι απολύτως ανακριβή αυτά που αναφέρει (σε κάκιστα Ελληνικά) για την Ευρώπη.
Πως είναι δυνατόν να ζητούν οι Μουσουλμάνοι την Σαρία όταν στην Γαλλία ο Σιράκ απαγόρευσε την μαντίλα στα σχολεία χωρίς ιδιαίτερες αντιδράσεις;

Έτσι λοιπόν προχωρά η παραπληροφόρηση.
Σε τέτοιες ανακρίβειες και αθλιότητες στηρίζονται όλοι αυτοί που ουρλιάζουν ότι δεν υπάρχει μεταναστευτική πολιτική.

Τελικά το Διαδίκτυο από μέσο ελεύθερης διάδοσης της γνώσης έχει γίνει το μέσο του σκοταδισμού και της μισαλλοδοξίας.



 

farkeli

Τιμημένος
Εγγρ.
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
7.572
Κριτικές
101
Like
204
Πόντοι
1.886
Πρόκειται για γνωστή πλαστογραφία που κυκλοφορούσε στο Διαδίκτυο για τον ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ πρωθυπουργό της Αυστραλίας, τον John Howard:

Το αντίθετο μάλιστα συμβαίνει όπως φαίνεται εδώ για παράδειγμα:
www.secularism.org.uk/australianstotaketheemphasisoffr.html]Australians to take the emphasis off religion in a new attempt to integrate Muslims[/url]

Δύο αντίθετες αναφορές για το ίδιο ζήτημα...  :rolleyes:

...που ίσως να είναι δύο ακραίες αντίθετες αναφορές.

Δεν έχω ζήσει στην Αυστραλία, ούτε έχω πάει πρόσφατα έτσι ώστε να έχω άμεση εκτίμηση για την κατάσταση που επικρατεί σε αυτήν την χώρα ως προς τους μετανάστες.

Αν αυτές οι αναφορές γίνονταν για την Ελλάδα, τότε θα έλεγα ότι απέχουν πολύ από την πραγματικότητα.

Νομίζω...

Συνήθως οι ακραίες αναφορές και προσεγγίσεις πάνω σε ένα ζήτημα απέχουν πολύ από την αλήθεια και συνήθως εξυπηρετούν ακραίες θεωρήσεις και σκοπιμότητες,  οι οποίες δεν έχουν κάποιο όφελος για τους λοιπούς πολίτες.

με εκτίμηση

Farkeli
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
στο είπε προσωπικά;
θεωρείς ότι τους είχε σε μεγάλη εκτίμηση όταν τον θανάτωσαν για τις ιδέες του;

ωραία να ζείς με παραμύθια ανωτερότητας DNA.... Αλλά πρακτικά μόνο οι αδύναμοι και απαίδευτοι τα χρειάζονται........

Έλληνας ήταν ο Σωκράτης, Έλληνας ήταν ο Εφιάλτης, Έλληνας ήταν και ο Αλκιβιάδης...
Έλληνας ήταν και ο Κολοκοτρώνης, Έλληνας ήταν και ο Πήλιος Γούσης...
Έλληνας ήταν και ο Μαρδοχαίος Φριζής, Έλληνας ήταν και ο "φον" Γιοσμας...

Η φιλοσοφία του Σωκράτη είναι κοινή κληρονομιά της ανθρωπότητας αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι ήταν Έλληνας, όπως Έλληνες ήταν και αυτοί που αποφάσισαν τη θανάτωσή του...

Δεν θυμάμαι να μίλησε κανείς για DNA ή για ανωτερότητα...

Απλή ιστορική καταγραφή είναι...

Και όσο για το πόσο εκτιμούσε αυτούς που αποφάσισαν την εκτέλεσή του, η στάση του λέει πολλά...
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Απολύτως ψευδές το άρθρο.

Πρόκειται για γνωστή πλαστογραφία που κυκλοφορούσε στο Διαδίκτυο για τον ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ πρωθυπουργό της Αυστραλίας, τον John Howard:

Το αντίθετο μάλιστα συμβαίνει όπως φαίνεται εδώ για παράδειγμα:
www.secularism.org.uk/australianstotaketheemphasisoffr.html]Australians to take the emphasis off religion in a new attempt to integrate Muslims[/url]
δηλαδή για να ενσωματώσουν τους Μουσουλμάνους οι Αυστραλοί προσπαθούν να περιορίσουν τον ρόλο των θρησκευτικών φανατικών ηγετών και να κινητοποιήσουν ολόκληρη την μουσουλμανική κοινότητα.

Επί πλέον είναι απολύτως ανακριβή αυτά που αναφέρει (σε κάκιστα Ελληνικά) για την Ευρώπη.
Πως είναι δυνατόν να ζητούν οι Μουσουλμάνοι την Σαρία όταν στην Γαλλία ο Σιράκ απαγόρευσε την μαντίλα στα σχολεία χωρίς ιδιαίτερες αντιδράσεις;

Έτσι λοιπόν προχωρά η παραπληροφόρηση.
Σε τέτοιες ανακρίβειες και αθλιότητες στηρίζονται όλοι αυτοί που ουρλιάζουν ότι δεν υπάρχει μεταναστευτική πολιτική.

Τελικά το Διαδίκτυο από μέσο ελεύθερης διάδοσης της γνώσης έχει γίνει το μέσο του σκοταδισμού και της μισαλλοδοξίας.
΄Ένας λόγος που φεύγουν και οι περισσότεροι μουσουλμάνοι από τις χώρες τους είναι για να γλυτώσουν από τέτοιες συνθήκες  "σαρία" κλπ.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
1)Εθνος Ελληνικο υπηρχε ρε φιλε?Εθνος λεμε,οπως το σημερινο...Αυτο δεν λενε στα σχολεια?Μεχρι και το Θεοδοσιο τον αρχιμαλακα Ελληνα Αυτοκρατορα τον βγαζουν.

Είσαι χαμένος στη μετάφραση...κυριολεκτικά...
Το αγγλικό / γαλλικό nation μεταφράζεται ως έθνος και ως χώρα...
Και παρά τα σχετικά καλά αγγλογαλλικά μου, δυσκολεύομαι να βρω τη λέξη σε αυτές τις γλώσσες για να περιγράψω αυτό που ήταν οι Έλληνες, οι Ρωμαίοι (πριν την Αυτοκρατορία), οι Πέρσες (το αυτό) , οι Ισραηλίτες, οι Κινέζοι κτλ πριν την ανάπτυξη των εθνικών κρατών κοντά στο 1600 μχ.
Πάλι greek/ persian/ roman nation δεν θα λέγαμε;

Για να μην κολλάμε σε λέξεις, αν πούμε ότι υπήρχε Γένος των Ελλήνων εδώ και 4.000 χρόνια, θα είμαστε εντάξει;
(προσοχή, γένος, όχι φυλή..Φυλή είναι αρκετά στενότερη έννοια και προϋποθέτει στενότερο δεσμό μεταξύ των μελών της, ιδίως γενετικό)...

Και κάτι ακόμη...άλλο εθνικό κράτος άλλο έθνος σκέτο...

2)Εβδομο αιωνα?Κοψε κατι,πριν τον 8ο ουτε για μυρουδια.

Σε πια γλώσσα γράφτηκαν οι Νεαρές του Ιουστινιανού περί το 500-600 μχ (προσοχή, δεν λέω ότι ο Ιουστινανός ήταν Έλληνας..) ;
Όταν ένα "κράτος"  αρχίζει να νομοθετεί σε άλλη γλώσσα από την επίσημή του αυτό σημαίνει ότι κάτι αλλάζει στο εθνικό του υπόβαθρο...
Και όταν ένα "κράτος" φτάνει σε σημείο να αλλάξει την επίσημη γλώσσα του, σημαίνει ότι είχαν προηγηθεί αρκετές διεργασίες και πιέσεις επί μακρόν...

 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Το nation μην το μεταφρασεις χωρα πουθενα θα σε κραξουν. Οπως επισης μη γραψεις persian nation εννοωντας τις στρατιες του Ξερξη, παλι θα σε κραξουν
 
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
16
Καλα την παλεύετε? Αναρωτιέστε και συζητάτε για το αν υπάρχει Ελληνικό Εθνος? omg

Επίσης το Ελληνικο εθνος ειναι ενα φύλλο(γένος) της λευκής φυλλης. Η φυλή ειναι πιο ευρεια εννοια απο το φύλλο-γένος, οχι το βιολογικο γενος καταταξης. 
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Δύο αντίθετες αναφορές για το ίδιο ζήτημα...  :rolleyes:

...που ίσως να είναι δύο ακραίες αντίθετες αναφορές.

Δεν έχω ζήσει στην Αυστραλία, ούτε έχω πάει πρόσφατα έτσι ώστε να έχω άμεση εκτίμηση για την κατάσταση που επικρατεί σε αυτήν την χώρα ως προς τους μετανάστες.

Αν αυτές οι αναφορές γίνονταν για την Ελλάδα, τότε θα έλεγα ότι απέχουν πολύ από την πραγματικότητα.

Νομίζω...

Συνήθως οι ακραίες αναφορές και προσεγγίσεις πάνω σε ένα ζήτημα απέχουν πολύ από την αλήθεια και συνήθως εξυπηρετούν ακραίες θεωρήσεις και σκοπιμότητες,  οι οποίες δεν έχουν κάποιο όφελος για τους λοιπούς πολίτες.

με εκτίμηση

Farkeli

Ρε φίλε, τι είναι αυτά που λες;
Κατάλαβες τι διάβασες;

Το ένα αναφέρει ότι είναι hoax, δηλαδή φάρσα και παραποίηση.

ΠΟΥ τις είδες τις δύο αναφορές;;;

Και γιατί είναι ακραίες;;;

Έχουμε πάρει οριστικό διαζύγιο με την κοινή λογική πλέον.
 

Επισκέπτης
Και παρά τα σχετικά καλά αγγλογαλλικά μου, δυσκολεύομαι να βρω τη λέξη σε αυτές τις γλώσσες για να περιγράψω αυτό που ήταν οι Έλληνες, οι Ρωμαίοι (πριν την Αυτοκρατορία), οι Πέρσες (το αυτό) , οι Ισραηλίτες, οι Κινέζοι κτλ πριν την ανάπτυξη των εθνικών κρατών κοντά στο 1600 μχ.
Πάλι greek/ persian/ roman nation δεν θα λέγαμε;
Για τους Ελληνες και τους Ρωμαιους θα λεγαμε ΦΥΛΗ και ΓΕΝΟΣ,οχι ΕΘΝΟΣ.
Οι Αρχαιοι Ελληνες ειδικοτερα παροτι ειχαν κοινη την συνειδηση του ΓΕΝΟΥΣ τους,αντιπροσωπευονταν μεσα στα πλαισια της ΦΥΛΗΣ(η,των φυλων)ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ για αυτο και οι πολεμοι μεταξυ τους γινοταν για μπιρ παρα.
Για να μην κολλάμε σε λέξεις, αν πούμε ότι υπήρχε Γένος των Ελλήνων εδώ και 4.000 χρόνια, θα είμαστε εντάξει;
(προσοχή, γένος, όχι φυλή..Φυλή είναι αρκετά στενότερη έννοια και προϋποθέτει στενότερο δεσμό μεταξύ των μελών της, ιδίως γενετικό)...
Οχι Νομοδιδασκαλε,ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΟΥΜΕ στις λεξεις.
Η εννοιες του ΓΕΝΟΥΣ και της ΦΥΛΗΣ(του γενετικου δεσμου,ετσι ακριβως)υπηρχαν στην αρχαιοτητα,αυτη του ΕΘΝΟΥΣ οπως γινεται αντιληπτη σημερα ΟΧΙ.
Σημερα βεβαιως εχουν αντικατασταθει απο την ΕΥΡΥΤΕΡΗ εννοια του Εθνους για τους λογους που αναφερεις,εκτος και αν εισαι ο Γκρουεφσκι που"αποδεικνυει"οτι οι Σλαβομακεδονες καταγονται γονιδιακα απο τον Μεγα Αλεξανδρο.
Οποτε συμφωνω στην χρηση της λεξης Γενος που ειναι και η ακριβης.
Και κάτι ακόμη...άλλο εθνικό κράτος άλλο έθνος σκέτο...
Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΩΣ:Τα εθνη(ξαναλεω,οπως εμεις τα αντιλαμβανομαστε)αρχιζουν να μορφοποιουνται στον μεσο-υστερο Μεσαιωνα.Και σημερα βεβαιως εχουμε Εθνη που δεν εχουν δικο τους Κρατος(π.χ. Κουρδοι).
Σε πια γλώσσα γράφτηκαν οι Νεαρές του Ιουστινιανού περί το 500-600 μχ (προσοχή, δεν λέω ότι ο Ιουστινανός ήταν Έλληνας..) ;
Όταν ένα "κράτος"  αρχίζει να νομοθετεί σε άλλη γλώσσα από την επίσημή του αυτό σημαίνει ότι κάτι αλλάζει στο εθνικό του υπόβαθρο...
Και όταν ένα "κράτος" φτάνει σε σημείο να αλλάξει την επίσημη γλώσσα του, σημαίνει ότι είχαν προηγηθεί αρκετές διεργασίες και πιέσεις επί μακρόν...
H επισημη γλωσσα της Αυτοκρατοριας παρεμεινε η Λατινικη για τουλαχιστον 100 χρονια ΜΕΤΑ τον Ιουστινιανο.Το συγχρονο Ελληνικο Εθνος αρχιζει να μορφοποιειται ΜΕΤΑ την εικονομαχια(και πολυ λεω),οπως και γραφτηκε απο αλλο μελος χθες.

Δεν το συζηταω,οτι παρα τον ουσιαστικο πολιτιστικο(και γιατι οχι:εθνικο)εξελληνισμο της Αυτοκρατοριας στην περιοδο μετα το 1204,ο τιτλος παρεμεινε ΡΩΜΑΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ,μεχρι τελους.

Για μια ακομη φορα:Δεν αρνουμαι οτι υπαρχει συνεχεια της Ελληνικης γλωσσας.Το οτι υπαρχει συνεχεια του Ελληνικου Εθνους απο τον Σολωνα-η τους Μυκηναιους-μεχρι σημερα και μαλιστα με την σημερινη εννοια ειναι μια ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ του 19ου αιωνα(το πασιγνωστο εργο του Παπαρηγοπουλου).

Αυτο λεω.

Με τα κεφαλαια δεν φωναζω,ετσι?Για να μην παρεξηγηθει κανεις δλδ.
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Καλα την παλεύετε? Αναρωτιέστε και συζητάτε για το αν υπάρχει Ελληνικό Εθνος? omg

Επίσης το Ελληνικο εθνος ειναι ενα φύλλο(γένος) της λευκής φυλλης. Η φυλή ειναι πιο ευρεια εννοια απο το φύλλο-γένος, οχι το βιολογικο γενος καταταξης. 
ειναι γενος φυλλοβολο δηλαδη. Τι μου θυμισες...

 

Πουτανγαμών

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.848
Κριτικές
185
Like
468
Πόντοι
2.950
Για μια ακομη φορα:Δεν αρνουμαι οτι υπαρχει συνεχεια της Ελληνικης γλωσσας.Το οτι υπαρχει συνεχεια του Ελληνικου Εθνους απο τον Σολωνα-η τους Μυκηναιους-μεχρι σημερα και μαλιστα με την σημερινη εννοια ειναι μια ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ του 19ου αιωνα(το πασιγνωστο εργο του Παπαρηγοπουλου
Συμφωνώ με αυτήν την άποψη . Νομίζω ήταν και κάτι άλλοι π.χ. Κοραής
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Καλα την παλεύετε? Αναρωτιέστε και συζητάτε για το αν υπάρχει Ελληνικό Εθνος? omg

Επίσης το Ελληνικο εθνος ειναι ενα φύλλο(γένος) της λευκής φυλλης. Η φυλή ειναι πιο ευρεια εννοια απο το φύλλο-γένος, οχι το βιολογικο γενος καταταξης. 
Κανεις αγαπητε μου δεν αμφισβητει αν υπαρχει ελληνικο εθνος. Εδω ο στρεητ δινει το λοουερ την αλλη βδομαδα κ τον βοηθαμε λιγο
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Για τους Ελληνες και τους Ρωμαιους θα λεγαμε ΦΥΛΗ και ΓΕΝΟΣ,οχι ΕΘΝΟΣ.
Οι Αρχαιοι Ελληνες ειδικοτερα παροτι ειχαν κοινη την συνειδηση του ΓΕΝΟΥΣ τους,αντιπροσωπευονταν μεσα στα πλαισια της ΦΥΛΗΣ(η,των φυλων)ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ για αυτο και οι πολεμοι μεταξυ τους γινοταν για μπιρ παρα.Οχι Νομοδιδασκαλε,ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΟΥΜΕ στις λεξεις.
Η εννοιες του ΓΕΝΟΥΣ και της ΦΥΛΗΣ(του γενετικου δεσμου,ετσι ακριβως)υπηρχαν στην αρχαιοτητα,αυτη του ΕΘΝΟΥΣ οπως γινεται αντιληπτη σημερα ΟΧΙ.
Σημερα βεβαιως εχουν αντικατασταθει απο την ΕΥΡΥΤΕΡΗ εννοια του Εθνους για τους λογους που αναφερεις,εκτος και αν εισαι ο Γκρουεφσκι που"αποδεικνυει"οτι οι Σλαβομακεδονες καταγονται γονιδιακα απο τον Μεγα Αλεξανδρο.
Οποτε συμφωνω στην χρηση της λεξης Γενος που ειναι και η ακριβης.Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΩΣ:Τα εθνη(ξαναλεω,οπως εμεις τα αντιλαμβανομαστε)αρχιζουν να μορφοποιουνται στον μεσο-υστερο Μεσαιωνα.Και σημερα βεβαιως εχουμε Εθνη που δεν εχουν δικο τους Κρατος(π.χ. Κουρδοι).H επισημη γλωσσα της Αυτοκρατοριας παρεμεινε η Λατινικη για τουλαχιστον 100 χρονια ΜΕΤΑ τον Ιουστινιανο.Το συγχρονο Ελληνικο Εθνος αρχιζει να μορφοποιειται ΜΕΤΑ την εικονομαχια(και πολυ λεω),οπως και γραφτηκε απο αλλο μελος χθες.

Δεν το συζηταω,οτι παρα τον ουσιαστικο πολιτιστικο(και γιατι οχι:εθνικο)εξελληνισμο της Αυτοκρατοριας στην περιοδο μετα το 1204,ο τιτλος παρεμεινε ΡΩΜΑΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ,μεχρι τελους.

Για μια ακομη φορα:Δεν αρνουμαι οτι υπαρχει συνεχεια της Ελληνικης γλωσσας.Το οτι υπαρχει συνεχεια του Ελληνικου Εθνους απο τον Σολωνα-η τους Μυκηναιους-μεχρι σημερα και μαλιστα με την σημερινη εννοια ειναι μια ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ του 19ου αιωνα(το πασιγνωστο εργο του Παπαρηγοπουλου).

Αυτο λεω.

Με τα κεφαλαια δεν φωναζω,ετσι?Για να μην παρεξηγηθει κανεις δλδ.

Μια ερώτηση μόνο γιατί έχω πλακώσει τις ρακές...

Το nation, από πού προέρχεται και τί σημαίνει η λατινική λέξη από την οποία προέρχεται;

Κανεις αγαπητε μου δεν αμφισβητει αν υπαρχει ελληνικο εθνος. Εδω ο στρεητ δινει το λοουερ την αλλη βδομαδα κ τον βοηθαμε λιγο

Είσαι ευγενέστατος όπως πάντα...Αλλά τα πτυχία ξένων γλωσσών τα έχω πάρει από το Λϋκειο...
Αν χρειαστεί πάντως να μάθω κανά τούρκικο, ξέρω πλέον που να απευθυνθώ!
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Ελα θα σου πω και τι σημαινε μιλλετ καποτε και τι σημαινει τωρα αν εισαι καλο παιδι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom