Νέα

Κυριακή της Ορθοδοξίας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα The Saint*
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 43
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Κυριακή της Ορθοδοξίας σήμερα. Εκκλησιαστήκατε;

  • Ναι.

    Ψήφοι: 16 27,6%
  • Όχι, για να μην μεταδώσω τον covid 19

    Ψήφοι: 8 13,8%
  • Η θρησκεία, είναι το "όπιο" των λαών. Η μόνη γιορτή σήμερα, είναι η γιορτή της γυναίκας.

    Ψήφοι: 9 15,5%
  • Τα λουλούδια στην κυρία, από εμένα.

    Ψήφοι: 8 13,8%
  • Δηλώνω αγνωστικιστής

    Ψήφοι: 7 12,1%
  • Αυτά είναι ξενόφερτοι αποπροσανατολισμοί. Είμαι Έλλην Δωδεκαθεϊστής

    Ψήφοι: 10 17,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    58

Α-Ω

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.228
Κριτικές
14
Like
4.577
Πόντοι
3.715
Δεν μπορώ να μην παραδεχθώ πως η εκκλησία της Ελλάδος ένα μεγάλο μέρος των τεκταινομένων. Πλην όμως να την χρεώνω ως την μια και μόνη τροχοπέδη για τον τόπο είναι άδικο. Και αυτό γιατί απαλλάσσει ευθυνών όλες τις υπόλοιπες τάξεις  των λήσταρχων και εφιαλτών που κατακρεούργησαν αυτόν τον τόπο. Φοροσυλλέκτες κατά την οθωμανική κυριαρχία. Τσιφλικάδες και κλέφτες, στο πρώτο ελεύθερο κράτος. Μαυραγορίτες, γερμανοτσολιάδες και δοσίλογοι κατά την γερμανική κατοχή. Πολιτικάντηδες και χωροφύλακες μετά την απελευθέρωση. Τραπεζίτες, μεγαλοβιομήχανοι και πολιτικά στελέχη από το πέρας της χούντας των συνταγματαρχών. Και τελευταίοι αλλά εξ΄ίσου καταστροφικοί, οι τοκογλύφοι που υπάρχουν ανέκαθεν.

ωραία το γράφεις, ξεχνάς όμως πως ο συνεκτικός μηχανισμός είναι αυτή η φάρα. Κι όλοι όσοι περιγράφεις ευλογούνται από τα γένια τους. Κάτι άλλο;
 
OP
OP
The Saint*

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.827
Κριτικές
90
Like
36.930
Πόντοι
25.467
ωραία το γράφεις, ξεχνάς όμως πως ο συνεκτικός μηχανισμός είναι αυτή η φάρα. Κι όλοι όσοι περιγράφεις ευλογούνται από τα γένια τους. Κάτι άλλο;



Χωρίς να θέλω να γίνω κάποιου είδους "απολογητής" της "ορθοδόξου χριστιανοσύνης" (γιατί και αυτή τα έχει πράξει τα εγκλήματά της, δίχως άλλο), το άλλο που θα ήθελα να σας επισημάνω, πως άτομα και "κλίκες" που κατακρεουργούσαν τους συμπολίτες-συμπατριώτες τους και που δεν είχαν κανένα ενδοιασμό, προκειμένου να πράξουν προς ιδίων όφελος, υπήρξαν και προ της έλευσης του χριστιανισμού. Οι προδότες Εφιάλτης και Δημάρατος, καθώς και ο Κορίνθιος τύραννος Περίανδρος ο Κυψέλου και οι εν Αθήναις τριάκοντα τύρρανοι, δεν ήταν χριστιανοί, και αυτό είναι σίγουρο.

Συνεπώς επιτρέψατέ μου να μην πιστεύω πως οι κάθε λογής δυνάστες, στυγνοί εκμεταλλευτές, καθώς και κάθε λογής τσαρλατάνοι, χρειάζονται οπωσδήποτε ευλογία και σκέπη από τους ιερείς της εκάστοτε κρατούσης θρησκείας για να πράξουν τις ατιμίες και τα λοιπά εγκληματά  τους. Μια χαρά το κάνουν το έργο τους και "ανευλόγητοι".  Εξ΄ άλλου,  κλίκες εκμεταλλευτών και λοιποί τυραννο-τραμπούκοι, υπήρχαν σε χώρες όπου η "αθεΐα" ήταν αυστηρώς επιβεβλημένη. Όπως το υπουργικό συμβούλιο του Τσαουσέσκου στη κομουνιστική Ρουμανία, ο Χόνεκερ, η παρέα του και οι ερωμένες τους, στην Λαϊκή Δημοκρατία της Γερμανίας, κ.λ.π.

 

Α-Ω

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.228
Κριτικές
14
Like
4.577
Πόντοι
3.715
Χωρίς να θέλω να γίνω κάποιου είδους "απολογητής" της "ορθοδόξου χριστιανοσύνης" (γιατί και αυτή τα έχει πράξει τα εγκλήματά της, δίχως άλλο), το άλλο που θα ήθελα να σας επισημάνω, πως άτομα και "κλίκες" που κατακρεουργούσαν τους συμπολίτες-συμπατριώτες τους και που δεν είχαν κανένα ενδοιασμό, προκειμένου να πράξουν προς ιδίων όφελος, υπήρξαν και προ της έλευσης του χριστιανισμού. Οι προδότες Εφιάλτης και Δημάρατος, καθώς και ο Κορίνθιος τύραννος Περίανδρος ο Κυψέλου και οι εν Αθήναις τριάκοντα τύρρανοι, δεν ήταν χριστιανοί, και αυτό είναι σίγουρο.

Συνεπώς επιτρέψατέ μου να μην πιστεύω πως οι κάθε λογής δυνάστες, στυγνοί εκμεταλλευτές, καθώς και κάθε λογής τσαρλατάνοι, χρειάζονται οπωσδήποτε ευλογία και σκέπη από τους ιερείς της εκάστοτε κρατούσης θρησκείας για να πράξουν τις ατιμίες και τα λοιπά εγκληματά  τους. Μια χαρά το κάνουν το έργο τους και "ανευλόγητοι".  Εξ΄ άλλου,  κλίκες εκμεταλλευτών και λοιποί τυραννο-τραμπούκοι, υπήρχαν σε χώρες όπου η "αθεΐα" ήταν αυστηρώς επιβεβλημένη. Όπως το υπουργικό συμβούλιο του Τσαουσέσκου στη κομουνιστική Ρουμανία, ο Χόνεκερ, η παρέα του και οι ερωμένες τους, στην Λαϊκή Δημοκρατία της Γερμανίας, κ.λ.π.

έτσι είναι τα δόγματα μεσσιέ
δυστυχώς.
η ελευθερία, ως έλευσις θέρους, άλλους καρπούς εννοεί.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom