Νέα

Κυνηγι: Χόμπι ή Δολοφονία?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Nuclear
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 59
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

TurboThor

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.016
Κριτικές
22
Like
322
Πόντοι
1.520
Ψαρεμα είναι πιο καλή φάση...  ;)
 

xxxris

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2007
Μηνύματα
84
Like
3
Πόντοι
0
Χομπι απο τα καλα και ποιοτικα,απλα λιγο ακριβο σπορ.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.923
Κριτικές
39
Like
5.065
Πόντοι
2.696
Μερικοί,που προφανώς δεν έχουν κυνηγήσει ποτέ,νομίζουν ότι παίρνει ο άλλος μια καραμπίνα,πάει σε ένα βουνό,ή σε χωράφια και αρχίζει να σκοτώνει τους λαγούς,τις μπεκάτσες,τις τσίχλες,όπως σκοτώνει τους κακούς ένας που παίζει playstation.Φυσικά δεν είναι έτσι.Δολοφονία της πανίδας είναι και ρίψη σε ποτάμια αποβλήτων.Και η χρήση ισχυρών ζιζανιοκτόνων από ερασιτέχνες που βαριούνται να καθαρίσουν τον κήπο τους από τα χορτάρια,και παίρνουν ένα μπουκάλι π.χ roundap για να απαλλαγούν από αυτά.Και μάλιστα μια μπεκάτσα,ένας λαγός είναι πιο πιθανό να σωθούν από τους κυνηγούς,παρά από το μολυσμένο ποτάμι.
 

Επισκέπτης
Πρωτα απο ολα για να μιλαμε ολοι κατω απο τις ιδιες βασεις:
1.Οσοι κανουν αυτο το  "χομπι"(δολοφονια για εμενα) δεν ειναι ανθρωποι που θα μπορουσαν να κανουν ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ αλλο χομπι.Ουτε διαβαζουν,ουτε  ασχολουνται με σκακι,ουτε συλλεγουν νομισματα.

Οὔτε ἀσχολοῦνται μὲ τὸ ἐργόχειρον, τὸ ὁποῖον τόσην χαρὰ δίδει.

Προσωπικῶς δὲν τυγχάνω (συστηματικὸς) κυνηγός.

Πάντως θεωρῶ ὑπέρτατον τύπον ἀνδρὸς τὸν λαθροθήραν (ποτὲ δὲν τὸν ἐμιμήθην).

Κάτωθεν αὐτοῦ τοποθετῶ τὸν λαθραίως παρασκευάζοντα ἀπόσταγμα σταφυλῆς (ἐδῶ δὲν ἰσχύει ἡ προηγουμένη ἐντὸς παρενθέσεως φράσις  :tooth:).

 

Obi-Wan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2007
Μηνύματα
9.434
Κριτικές
3
Like
3.382
Πόντοι
786
:grin:

URL]]
 

Α-Ω

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.158
Κριτικές
14
Like
4.394
Πόντοι
3.715
Ακατανόητη μαλακία...!
 

koloteroritas

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
206
Κριτικές
1
Like
26
Πόντοι
1
Το κυνήγι είναι ένστικτο ,βέβαια το κυνήγι με καραμπίνα είναι τόσο
εύκολο που δεν καταλαβαίνω τι συγκίνηση μπορεί να προσφέρει σε κάποιον.

Κυνήγι λιονταριού ή αρκούδας ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων με τυφέκιο (χωρίς διόπτρα) ,αυτό μάλίστα  :rockon:
 

Επισκέπτης
κυνηγι ανθρωπινο με διοπτρα απο μακρινη αποσταση πανω απο 1000 μετρα καβλα χομπι να σκοτωνεις ανθρωπους απο τοσο μεγαλη αποσταση  :sunglasses:
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.142
Like
4.675
Πόντοι
1.756
Αν και ειμαι απο οικογενεια κυνηγων,εμενα δεν μου πολυαρεσει... Αλλα σε καμια περιπτωση δεν συνεβαινε αυτο που λετε.. Οταν πηγαινα μικρος με τον πατερα και τον παππου μου,σπανια σκοτωναμε κατι..Πιο πολυ ηταν σαν να καναμε βολτα τα σκυλια... Θυμαμαι περιπτωση που πεταχτηκε λαγος μπροστα μας και ο πατερας μου ουτε εκανε τον κοπο να σηκωσει το δικανο...τον αφησε κ εφυγε.. Προς το τελος της ημερας μου εδινε το οπλο και εκανα σκοποβολη σε τενεκεδακια... "..για να μην γυρισουμε πισω με τις καννες ακαπνες.." ...και ετσι τελειωνε η μερα... Απο την αλλη υπαρχουν κατι ανεγκεφαλοι που σκοτωνουν οτι κινειται... ακουσα και περιπτωση που ο ηλιθιος ειδε κατι να κινειται μεσα σε εναν θαμνο,εριξε, και σκοτωσε τον σκυλο του...  :jerking:
Θα σκοτωνα ζωα μονο σε περιπτωσεις οπως στην Αυστραλια που το ιδιο το κρατος πληρωνει 0.50σεντ/κουνελι γτ καταστρεφουν τις καλλιεργειες..
και το ιδιο συμβαινει στην Αμερικη με αγρια γουρουνια...και στην Ν.Ζηλανδια με κατσικες... υπαρχουν βιντεακια στο τουμπ για οποιον θελει..
 

Επισκέπτης
Αν και ειμαι απο οικογενεια κυνηγων,εμενα δεν μου πολυαρεσει... Αλλα σε καμια περιπτωση δεν συνεβαινε αυτο που λετε.. Οταν πηγαινα μικρος με τον πατερα και τον παππου μου,σπανια σκοτωναμε κατι..Πιο πολυ ηταν σαν να καναμε βολτα τα σκυλια... Θυμαμαι περιπτωση που πεταχτηκε λαγος μπροστα μας και ο πατερας μου ουτε εκανε τον κοπο να σηκωσει το δικανο...τον αφησε κ εφυγε.. Προς το τελος της ημερας μου εδινε το οπλο και εκανα σκοποβολη σε τενεκεδακια... "..για να μην γυρισουμε πισω με τις καννες ακαπνες.." ...και ετσι τελειωνε η μερα... Απο την αλλη υπαρχουν κατι ανεγκεφαλοι που σκοτωνουν οτι κινειται... ακουσα και περιπτωση που ο ηλιθιος ειδε κατι να κινειται μεσα σε εναν θαμνο,εριξε, και σκοτωσε τον σκυλο του...  :jerking:
Θα σκοτωνα ζωα μονο σε περιπτωσεις οπως στην Αυστραλια που το ιδιο το κρατος πληρωνει 0.50σεντ/κουνελι γτ καταστρεφουν τις καλλιεργειες..
και το ιδιο συμβαινει στην Αμερικη με αγρια γουρουνια...και στην Ν.Ζηλανδια με κατσικες... υπαρχουν βιντεακια στο τουμπ για οποιον θελει..
οποτε θα σκοτωνες μονο με κινητρο αρα δεν εισαι γνησιος κυνηγος αλλα ψιλικατζης κακομοιρης :)
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.142
Like
4.675
Πόντοι
1.756
οποτε θα σκοτωνες μονο με κινητρο αρα δεν εισαι γνησιος κυνηγος αλλα ψιλικατζης κακομοιρης :)
Δεν μου πολυαρεσει τυπε... ουτε με ενδιαφερει να γινω κυνηγος... Κυνηγαω μουνακια ομως,αυτο μετραει???  :grin:
 

koloteroritas

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
206
Κριτικές
1
Like
26
Πόντοι
1
κυνηγι ανθρωπινο με διοπτρα απο μακρινη αποσταση πανω απο 1000 μετρα καβλα χομπι να σκοτωνεις ανθρωπους απο τοσο μεγαλη αποσταση  :sunglasses:

1000 μέτρα! ,τα παραλές έχω την εντύπωση ,πάω στοίχημα ότι δεν μπορείς να πετύχεις ούτε
τον Πάγκαλο στα 200 μέτρα!
 

Επισκέπτης
Δεν μου πολυαρεσει τυπε... ουτε με ενδιαφερει να γινω κυνηγος... Κυνηγαω μουνακια ομως,αυτο μετραει???  :grin:

αυτο μετραει ναι καλα κανεις και εγω κυνηγαω αλλα δεν το εχω με τον προλογο με το που βλεπω κανα καλο μουνι θελω να το γαμησω κατευθειαν χωρις να την μιλησω
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
19
Πόντοι
166
Παρακαλω να απαντήσετε και να δώσετε τη γνωμη σας οπως την αισθάνεστε και οχι οπως θα σας υπαγορευσει η ιδεολογία σας (π.χ. οι δεξιοι υπερ, οι αριστεροι κατα).
τι δολοφονια ρε τυπε? δηλαδη το σουβλακι που τρως ειναι απο δολοφονημενο γουρουνι,το κυνηγη εξαλου ειναι η παλαιοτερη εξευρεση τροφης...
 

Επισκέπτης
τι δολοφονια ρε τυπε? δηλαδη το σουβλακι που τρως ειναι απο δολοφονημενο γουρουνι,το κυνηγη εξαλου ειναι η παλαιοτερη εξευρεση τροφης...

θα μας πουνε σιγα σιγα οτι κανουμε και μπουλινγκ στον καπρο ειναι της μοδας τωρα
 

koloteroritas

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
206
Κριτικές
1
Like
26
Πόντοι
1
τι δολοφονια ρε τυπε? δηλαδη το σουβλακι που τρως ειναι απο δολοφονημενο γουρουνι,το κυνηγη εξαλου ειναι η παλαιοτερη εξευρεση τροφης...

Έρχεται και το Πάσχα και θα έχουμε πάλι γενοκτονία αμνοεριφίων!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom