Νέα

Κλήση για παράνομο παρκάρισμα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα johnnyv13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 49
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

pokahonontas

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2013
Μηνύματα
74
Like
0
Πόντοι
0
μην πληρωνεις τιποτα εγω εχω φαει απο τους δημους αθηναιων 3 φορες περιστεριου βουλιαγμενης χρονια τωρα και
εφορια δεν εχει παει ουτε......και να σου παει μαι που δεν πιστευω θα παει με το αρχικο ποσο
μιας και ο δημος δεν μπορει να κανει προσαυξηση.......μην τσιμπατε
  :rockon:  :hi:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
μην πληρωνεις τιποτα εγω εχω φαει απο τους δημους αθηναιων 3 φορες περιστεριου βουλιαγμενης χρονια τωρα και
εφορια δεν εχει παει ουτε......και να σου παει μαι που δεν πιστευω θα παει με το αρχικο ποσο
μιας και ο δημος δεν μπορει να κανει προσαυξηση.......μην τσιμπατε
Γιατι λες ανακριβειες? Κανονικοτατα παει στην εφορια. Και μετα 1% προσαυξηση το μηνα.
 

pokahonontas

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2013
Μηνύματα
74
Like
0
Πόντοι
0
εδω δεν πληρωνουν ΕΝΦΙΑ -εφορια-φπα-δεη και δεν τους κανουν τιποτα για μια κληση φοβασαι ? για κωλοχαρτο κανει ?ειναι μαλακο το χαρτι ?
 :2funny:  :2funny:  :2funny:
Δύστυχος αν και δεν ήταν μαλακό 3-φύλλο, δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω γιατί το έχω είδη πετάξει!
:2funny:  :2funny:  :2funny:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
ΩΠΑ!
Κάνεις λάθος.

Οι "βαθμοί ποινής" πάνε στον οδηγό (στο δίπλωμα του), και όχι στον αριθμό αυτοκινήτου.
Επομένως (με τη λογική πάω), δεν μπορεί κάποιος (μπάτσος, διοικητής του, όποιος θέλεις) να "ρίξει" βαθμούς ποινής σε κάποιον οδηγό, επειδή βρήκε κάπου παρκατισμένο / παρατημένο ένα αυτοκίνητο ΧΩΡΙΣ οδηγό. Δεν ξέρει ποιος οδηγός το άφησε.

Δεύτερον (να στο πάω και τυπικά):
Διάβασε τον ΚΟΚ (ΦΕΚ τεύχος Β', Αρ. φύλλου 623 της 25 Απρ. 2007), και θα δεις για ποιες παραβάσεις επιβάλλονται ποιες ποινές βαθμών. Θα δεις εκεί ότι για παραβίαση των πινακίδων (Ρ-39, Ρ-40, Ρ-41 και Ρ-42 - αυτές είναι οι πινακίδες απαγόρευσης στάσης ή στάθμευσης) ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ καμμία ποινή. Δεν αναφέρονται καν στο νόμο. Και ο λόγος, είναι προφανώς αυτός που έγραψα πιο πάνω: Παρατημένο αυτοκίνητο δεν στοχοποιεί οδηγό.
Το ΦΕΚ μποορείς να το δεις εδώ Και τις πινακίδες (αν δεν τις ξέρεις) εδώ:
Επομένως αυτό που λες δεν στέκει. Μη γράφουμε ότι μας κατέβει.

Αυτό που σου λέω έχει (διαφορά οδηγού-οχήματος) έχει κι άλλες εφαρμογές, και θα σου πω ακόμα μία:

Α' σκέλος της ιστορίας:
Έχω ένα πολύ γρήγορο αυτοκίνητο (250kmh τελική).
Κάποια φορά πήγαινα από την Αττκή Οδό στο αεροδρόμιο και βιαζόμουν πολύ (είχα αργήσει σε ένα ραντεβού να πάρω ξένον άνθρωπο).
Δεν είχε κίνηση. Το πλάκωσα (περί τα 200 ίσως).
Με έπιασε μια κάμερα απ' αυτές που έχουν στην ευθεία πριν από τον ALPHA (Κάντζα? κάπως έτσι λέγεται η περιοχή). Την είδα την κάμερα, γιατί το μάτι μου πήρε είδηση τη φλασιά στον καθρέφτη. Κατάλαβα ότι θα μου στείλουν κλήση.

Β' σκέλος της ιστορίας:
Έχω μια καλή φίλη, 50-55 ετών (σύζυγος φίλου, μητέρα κλπ) που όταν ήταν στα 25 της είχε βγάλει δίπλωμα οδήγησης. Από τότε ΠΟΤΕ δεν οδήγησε. Δεν "το είχε", δεν της άρεσε, πάντα την κουβάλαγαν, 30 χρόνια τώρα έχει το δίπλωμα και δεν το χρησιμοποιεί.

Γ' σκέλος της ιστορίας:
Ήρθε στο σπίτι μου ειδοποιητήριο (με φωτογραφία απ' την κάμερα - τα αυτοκίνητο είναι στο όνομα μου) από πίσω, η πινακίδα του φαινόταν, όπως φαινόταν και η ταχύτητα που έπιασε το ραντάρ (204kmh). Στη φωτογραφία δεν φαίνεται η φάτσα του οδηγού (είναι πάντα από πίσω).
Το ειδοποιητήριο έλεγε "Πληρώστε τόσα (δε θυμάμαι πια πόσα ήταν - πολλά πάντως) και φέρτε άδεια και δίπλωμα για 2 μήνες".

Δ' σκέλος (και τέλος) της ιστορίας:
Συνεννοήθηκα με τη φίλη μου, και δήλωσα ότι της είχα δώσει το αυτοκίνητο.
Έστειλαν σε αυτήν την δίμηνη αφαίρεση, τους το πήγε για 2 μήνες (εγώ πλήρωσα το πρόστιμο βέβαια), και γλύτωσα το δίπλωμα, που θα με γαμούσε αν μου το έπαιρναν, γιατί μαζί πλέον είναι και της μηχανής (ένα δίπλωμα που κάνει και για τα δυο), και πράγματι ρισκάρεις αν σε πιάσουν να οδηγάς με αφαιρεμένο δίπλωμα. Είναι ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ από το να σε πιάσουν και να μην έχεις βγάλει ποτέ.
Εχω την εντυπωση οτι ΑΚΡΙΒΩΣ επειδη πολλοι εκαναν αυτο που εκανες εσυ, η αστυνομια πλεον δεν λειτουργει με βαση φωτογραφιες απο τις καμερες, αλλά πλεον μονο με το "πιστολακι" και σε σταματαει επι τοπου.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
146
Πόντοι
16
Εχω την εντυπωση οτι ΑΚΡΙΒΩΣ επειδη πολλοι εκαναν αυτο που εκανες εσυ, η αστυνομια πλεον δεν λειτουργει με βαση φωτογραφιες απο τις καμερες, αλλά πλεον μονο με το "πιστολακι" και σε σταματαει επι τοπου.

Η αστυνομία λειτουργεί με κριτήρια:

1) Να μην έχει πολλή δουλειά και ταλαιπωρούνται οι υπάλληλοι της.
2) Να μαζεύει λεφτά από πρόστιμα, όποτε της έρχεται εντολή "άνωθεν", "Μαζέψτε λεφτά".

Το σταθερό ραντάρ είναι μια χαρά, αν μαζεύει λεφτά. Αλλιώς, πρέπει να στήνονται δυο τύποι με το πιστολάκι, και να σημαδεύουν.

Το πρόβλημα με τα σταθερά είναι ότι κάπου-κάπου χαλάνε, οπότε δε βγάζουν μεροκάματο, και τότε πρέπει να πάει τεχνικός, να το λύσει, να το πάρει μαζί του, να βρει αναταλλακτικό (αν δεν έχει στο ράφι πάμε σε "προμήθειες δημοσίου" - άλλη γραφειοκρατία και γράψιμο χρτιών αυτό), ΣΥΝ ότι χρειάζονται λεφτά για τα ανταλλακτικά, να το φτιάξει, και να πάει να το ξαναβάλει. Γενικώς, τρέξιμο.

ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ που τους απασχολεί είναι το αν αντί να πάρουν το δικό μου δίπλωμα που έτρεχα θα πάρουν της φίλης μου που δεν το έχει χρησιμοποιήσει ποτέ. Στ' αρχίδια τους.

Όσο για "την επιβολή του νόμου", τους ενδιαφέρει να μη γίνονται δυστυχήματα γιατί τροχαίο με νεκρούς και τραυματίες σημαίνει ανακρίσεις, φακέλλους, χαρτιά, γραψίματα, δηλαδή πάλι πολλή δουλειά.
Αλλά τα δυστυχήματα (και η εξ αυτών δουλειά) είναι πολύ λιγότερη από το συνολικό τρέξιμο που χρειάζεται για να δουλεύουν όλα ρολόϊ.

Συμπέρασμα: Ο μόνος λόγος που "γράφουν", είναι το μάζεμα χρημάτων υπέρ δημοσίου από τα πρόστιμα.
 

condo

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2009
Μηνύματα
2.326
Κριτικές
15
Like
114
Πόντοι
2.945
ευτυχώς που στην φυλής δεν μπορείς να τρέξεις
 

diokaz

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2006
Μηνύματα
463
Κριτικές
3
Like
92
Πόντοι
1
Η δημοτική αστυνομια μια χαρα δουλευει.και μπορώ να σου πω 1000% οτι ειναι απο την δημοτικη αστυνομια. κυκλοφορανε με τετοια μηχανανηματα που εκδιδουν τις κλησεις
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.947
Κριτικές
27
Like
2.373
Πόντοι
6.955
Εχω ακούσει πως η φώτο απο ραντάρ κρίθηκε οτι παραβιαζει τα προσωπικα δεδομενα, μπορει εσυ να εισαι παντρεμενος και να εχεις την γκομενα στο αμαξι π.χ. για αυτο κι εχουν απενεργοποιηθει.

Κληση εχω φαει κι εγω απο το Δημο Χαλανδριου για ελεγχομενη σταθμευση και δεν την πληρωσα. Οταν παει στην εφορια θα την πληρωσω.
Βγαινουν τσογλανια υπαλληλοι της νομαρχιας με πολιτικα ρουχα και μοιραζουν κλησεις στο κεντρο καθημερινα σε μερη μαλιστα που δεν υπαρχει πουθενα ελευθερος δρομος σταθμευσης.

Εαν καποιος ειναι αστυνομικος να ξερει οτι ειναι ντροπη του να γραφει για παρανομη σταθμευση για εισπραχτικους λογους και να μην καταπολεμα την επικινδυνη οδηγηση.
 

pokahonontas

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2013
Μηνύματα
74
Like
0
Πόντοι
0
Εχω ακούσει πως η φώτο απο ραντάρ κρίθηκε οτι παραβιαζει τα προσωπικα δεδομενα, μπορει εσυ να εισαι παντρεμενος και να εχεις την γκομενα στο αμαξι π.χ. για αυτο κι εχουν απενεργοποιηθει.

Κληση εχω φαει κι εγω απο το Δημο Χαλανδριου για ελεγχομενη σταθμευση και δεν την πληρωσα. Οταν παει στην εφορια θα την πληρωσω.
Βγαινουν τσογλανια υπαλληλοι της νομαρχιας με πολιτικα ρουχα και μοιραζουν κλησεις στο κεντρο καθημερινα σε μερη μαλιστα που δεν υπαρχει πουθενα ελευθερος δρομος σταθμευσης.

Εαν καποιος ειναι αστυνομικος να ξερει οτι ειναι ντροπη του να γραφει για παρανομη σταθμευση για εισπραχτικους λογους και να μην καταπολεμα την επικινδυνη οδηγηση.
  :rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom