Νέα

Κλήση για παράνομο παρκάρισμα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα johnnyv13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 49
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.570
Κριτικές
4
Like
498
Πόντοι
36
μεγαλη μαλακια...το μετρο εχει τοσους σταθμους σε ακτινα 1χλμ απο την ομονοια.τα παρκιν κοστιζουν 4 ευρω την ημερα...γτ να παρκαρεις παρανομα;
 

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.365
Κριτικές
3
Like
98
Πόντοι
16
να την πληρωσςις γιατι καποια στιγμη θα σου ερθει, οπως και οι αλλες μαζι, και τοτε θα τις πληρωσεις ολο το ποσο συν κατι παραπανω.
Δουλευω σε φωτοτυπειο και ολο μου φερνουν να βγαλω κατι χαρτια απο το δημο που τις εχει μαζεμενες και ας εχουν περασει χρονια.

Τι συνεχίζουν και έρχονται και μετά από 10-20 χρόνια??? ΚΑλά δε βαριούνται να στέλνουν?

Εμένα μου στείλανε μια μετά από καμιά 5ετία αν θυμάμαι καλά αλλά όπως είπα και πριν τους έγραψα πάλι στα αρχίδια μου.

Με το να συνεχίσουν να στελνουν χωρίς να με επιρρεάζει κάπως δε με ενδιαφέρει. Εκτός αν υπάρχουν νομικές κυρώσεις.

Αλλά ρε παιδιά όπως η πίτσα φαν στέλνει κουπόνια έτσι στέλνουν και αυτοί κλήσεις.  Δεν είδα να τις έβαλαν σε καμιά εφορία. Απλά σε ένα χαρτί ήταν...

Ξέρει κανείς αν παίζει κυνηγητό??
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.995
Κριτικές
10
Like
96
Πόντοι
376
Καλημέρα σε όλους!
Έφαγα μια κλήση για παρκάρισμα σε θέση με άδεια 80 ευρά! Αν δεν την πληρώσω τι γίνεται? Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν είναι από τροχαία ή από κάτι άλλο μίας και η δημοτική αστυνομία καταργήθηκε! Είχα ακούσει ότι τις κλήσεις τις δημοτικής αστυνομίας δεν χρειάζεται να της πληρώσεις λόγο του ότι δεν πάνε στην εφορία! Και έτσι έκανα με 4-5 κλήσεις τις οποίες έχω φάει πριν 3-4 χρόνια από την δημοτική αστυνομία, δεν τις πλήρωσα ποτέ! Δεν ξέρω όμως αν θα έχω πρόβλημα στο μέλλον!? Η συγκεκριμένη από τι είναι? Τροχαία ή κάτι άλλο? Να την πληρώσω ή όχι? Αν κάποιος γνωρίζει κάτι επί του θέματος, θα του ήμουν ευγνώμον αν με διαφώτιζε! Θα ανεβάσω και μια εικόνα της κλήσης!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Πρώτη φορά αριστερά τύπε
 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
875
Πόντοι
96
Μην βασίζεσαι σ'εμας
Πάρε τηλ και ρώτα

Αν είναι από την αστυνομία, πάει εφορία και το κράτος δεν ξεχνάει.
Θα έχεις κανονίσει κανά ταξίδι και μπορεί να σου έχουν βγάλει απαγόρεση εξόδου.

Πάρε τηλ και ρώτα
 

soukeras1

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουλ 2012
Μηνύματα
3.926
Like
24
Πόντοι
16
Καλημέρα σε όλους!
Έφαγα μια κλήση για παρκάρισμα σε θέση με άδεια 80 ευρά! Αν δεν την πληρώσω τι γίνεται? Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν είναι από τροχαία ή από κάτι άλλο μίας και η δημοτική αστυνομία καταργήθηκε! Είχα ακούσει ότι τις κλήσεις τις δημοτικής αστυνομίας δεν χρειάζεται να της πληρώσεις λόγο του ότι δεν πάνε στην εφορία! Και έτσι έκανα με 4-5 κλήσεις τις οποίες έχω φάει πριν 3-4 χρόνια από την δημοτική αστυνομία, δεν τις πλήρωσα ποτέ! Δεν ξέρω όμως αν θα έχω πρόβλημα στο μέλλον!? Η συγκεκριμένη από τι είναι? Τροχαία ή κάτι άλλο? Να την πληρώσω ή όχι? Αν κάποιος γνωρίζει κάτι επί του θέματος, θα του ήμουν ευγνώμον αν με διαφώτιζε! Θα ανεβάσω και μια εικόνα της κλήσης!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
απο τον δημο ειναι,δεν ειναι απο τροχαια
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
Δεν ειπα οτι δεν εφτεγα! Το θεμα ειναι οτι εχουμε και ενα οικονομικο προβλημα! Αν ειχα λεφτα σιγουρα θα το πληρωνα! Θα μου πεις γιατι δεν το σκεφτικα ποιο πριν!? Το σκεφτικα αλλα ηταν αναγκη να κατεβω κεντρο εκεινη την ημερα. Δεν βοηθανε παντα οι συγκοινωνίες ομως! Επειδη ειναι μπουρδελο το κρατος γιατι να την πληρωνουμε παντα εμεις?
:2funny:
μάστορα, γι' αυτό είναι οι νόμοι, όταν μας βολεύει το λεωφορείο να τους τηρούμε, όταν δε μας αφήνει ακριβώς εκεί που θέλουμε δε γαμιέται, φταίει το κράτος.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.923
Κριτικές
39
Like
5.065
Πόντοι
2.696
Τα Polis Park χρεώνουν 1,5ευρώ/ώρα.Μπορείς να κάτσεις 1 ώρα και θα πληρώσεις μόνο 1,5 ευρώ.Πολλές φορές και για μπουρδελότσαρκα αν κατέβω πάω στο πεδίον του Άρεως,αφήνω το αμάξι εκεί και μετά πάω στη Φυλής.Έχει αρκετά που εξυπηρετούν στην Αθήνα,όπως στην Κάννιγγος,στο Πεδίον του Άρεως,στο γουδί απέναντι από τα νοσοκομεία Παίδων,δίπλα από το πολεμικό μουσείο.Και είναι και φυλαγμένο το αμάξι ούτε να πληρώσεις κλήσεις.Και όχι δεν εργάζομαι εκεί!!!!!
 

life97

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Φεβ 2007
Μηνύματα
44.795
Κριτικές
23
Like
89
Πόντοι
2.357
Η νεα κυβερνηση που ειναι εναντιον τηs διαφθοραs δεν θ αφησει χαραμαδα παρανομιαs...Πληρωστε
 

don kihotis

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.078
Like
35
Πόντοι
16
μην πληρωνεις τιποτα εγω εχω φαει απο τους δημους αθηναιων 3 φορες περιστεριου βουλιαγμενης χρονια τωρα και
εφορια δεν εχει παει ουτε......και να σου παει μαι που δεν πιστευω θα παει με το αρχικο ποσο
μιας και ο δημος δεν μπορει να κανει προσαυξηση.......μην τσιμπατε
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.399
Κριτικές
508
Like
68.664
Πόντοι
41.129
εδω δεν πληρωνουν ΕΝΦΙΑ -εφορια-φπα-δεη και δεν τους κανουν τιποτα για μια κληση φοβασαι ? για κωλοχαρτο κανει ?ειναι μαλακο το χαρτι ?
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
146
Πόντοι
16
Κάποια στιγμή θα ζητηθούν όλα αυτά τα λεφτά, για πολλούς λόγους:

1) Το δημόσιο δεν έχει μία, οπότε "μάζευε κι ας είν' και ρώγες".
2) Με την εγκατάσταση των υπολογιστών στις υπηρεσίες (αργά, αλλά προχωράει) το κόστος καταχώρησης και επεξεργασίας όλων αυτών των "παλιών" υποθέσεων πέφτει πολύ (σε ανθρωποώρες). Παλιά, έπιανε ένας υπάλληλος ας πούμε τις υποθέσεις, και έστελενε 10-15 ειδοποιητήρια την ημέρα. Τώρα βάζουν κάποιον να τα περάσει σε ένα πρόγραμμα (οπότε καταχωρεί 400 κλήσεις την ημέρα) και μετά τα ειδοποιητήρια βγαίνουν αυτόματα.
3) Επειδή γενικώς δουλειές δεν γίνονται, ένα σωρό κόσμος (του δημοσίου) τα ξύνει. Προσωπικό να τις κυνηγήσει αυτές τις παλιές υποθέσεις, υπάρχει.

Το ζουμί σ' αυτά είναι το τι θα μαζευτεί από κάθε ενέργεια. Ένας υπάλληλος στοιχίζει (με την ασφάλιση του) 20-25.000 το χρόνο. Αν κάθε μέρα "βγάζει" κατά μέσο όρο 300 κλήσεις στην καταχώρηση, σημαίνει το χρόνο 60.000 κλήσεις. Επί 120 (με τις προσαυξήσεις καθυστέρησης) ευρώ η κλήση, κάνει 7.200.000. Πόσο τοις εκατό απ' αυτές θα πληρωθούν? Και 5% να πληρωθούν, είναι 360.000 έσοδα. Άρα, συμφέρει, και γι' αυτό θα το κάνουν.

Εμένα μου ήρθαν απ' το ΙΚΑ της περιοχής μου να κάνουν έλεγχο για οικοδομή που έχτισα το 1992 (23 χρόνια πριν!) και τώρα ανακάλυψαν ότι "ο φάκελος δεν έχει κλείσει". Μπας και βγάλουν τίποτα.
Πήγα στο ΙΚΑ (τμήμα οικοδομών) και κατάλαβα τι συμβαίνει:
Οικοδομές δεν χτίζονται πια, οι υπάλληλοι κωλοβαράνε, οπότε βρέθηκε κάποιος προϊστάμενος που σκέφτηκε να ξεψαχνίσει τα παλιά, μήπως και βγει κανα φράγκο.
Αν δεν κάνουν κι αυτά, θα πρέπει να πάνε όλοι σπίτια τους.
Για τέτοιους λόγους θα τις κυνηγήσουν τις κλήσεις.
 

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.365
Κριτικές
3
Like
98
Πόντοι
16
μην πληρωνεις τιποτα εγω εχω φαει απο τους δημους αθηναιων 3 φορες περιστεριου βουλιαγμενης χρονια τωρα και
εφορια δεν εχει παει ουτε......και να σου παει μαι που δεν πιστευω θα παει με το αρχικο ποσο
μιας και ο δημος δεν μπορει να κανει προσαυξηση.......μην τσιμπατε

Δε σου ήρθε ποτέ ξανα? Εμένα μου την ξαναέστειλαν μετά από χρόνια. Αλλά στην εφορία δεν μπήκε.
 

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.365
Κριτικές
3
Like
98
Πόντοι
16
εδω δεν πληρωνουν ΕΝΦΙΑ -εφορια-φπα-δεη και δεν τους κανουν τιποτα για μια κληση φοβασαι ? για κωλοχαρτο κανει ?ειναι μαλακο το χαρτι ?

Αθάνατο το μπου στις ελληνικές ατάκες !!!  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

trlover2008

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2014
Μηνύματα
78
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
0
απο δημοτική αστυνομία, πεταξέ την όπως είναι. Στην εφορία δεν μπορεί να πάει. Θα στην στέλνουν πάντως για κάποια χρόνια..
 

astari51

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2008
Μηνύματα
744
Κριτικές
2
Like
183
Πόντοι
6
Πριν μερικα χρονια σε επαρχιακη πολη παρκαρα σε δρομο με παρα πολλα αλλα παρκαρισμένα αυτοκίνητα ,μετα από μια ωρα που πηγα να το παρω τροχονόμος μοτοσυκλετιστης μου εβαζε κληση ,πλησιαζοντας διαπιστωνω ότι μονο το δικο μου αυτοκινητο θα επαιρνε κληση ,τον αφηνω να την βαλει στο παμπριζ μου και την ωρα που καβαλαει την μηχανη να φυγει αρχιζω να τραβάω φωτογραφιες αυτόν ,το αυτοκινητο μου με την κληση και τα αλλα χωρις κλησεις , σημειωτεον ότι μονο το δικο μου ειχε αθηναικες πινακίδες όλα τα αλλα ηταν ντοπια .Ξανακατεβαινει και με μαγκια και στον ενικο μου λεει "γιατι τραβας φωτογραφιες κυριος " του εξηγω ότι μονο στο δικο μου αυτοκινητο εχει βαλει κληση αν το δικο μου είναι παρανομα παρκαρισμενο τα υπολοιπα γιατι δεν είναι ?
Απαντηση : θα βγαλεις αυτή την στιγμη το φιλμ (τοτε φιλμ ) να το καταστρεψουμε αλλοιως θα σου την παρω με το ζορι και θα σε κατηγορησω για αντισταση κατά της αρχης και καλα ξεμπερδέματα μετα.Στο μεταξυ ειχε αρχισει και μαζευοταν κοσμος ως συνηθως σε τέτοιες περιπτώσεις ηρθε και η υπολοιπη παρεα μου κοντα και αρχισε το οργανο να μη τα βλεπει καλα τα πραγματα "τελος παντων για να μη λες ότι ειμαστε αφιλοξενοι εγω θα σβησω την κληση και εσυ θα καταστρεψεις το φιλμ".
Για να μη χαλασουμε περισσοτερο την εκδρομη και το κεφι της παρεας δεχτηκα και εγινε ετσι.ΕΞΟΥΣΙΑ.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
146
Πόντοι
16
"τελος παντων για να μη λες ότι ειμαστε αφιλοξενοι εγω θα σβησω την κληση και εσυ θα καταστρεψεις το φιλμ"

Κάποιο καλοκαίρι με έγραψαν στα Χανιά (Δήμος).
Γύρισα στην Αθηνα και τους έστειλα το παράβολο μαζί με το εξής σημείωμα:

Καταλαβαίνω την ανάγκη τού Δήμου σας να βάλει μια τάξη στήν κυκλοφορία των αυτοκινήτων μέσα στην πόλη, που άλλωστε είναι πρόβλημα όλων των Ελληνικών πόλεων, αν όχι και των κομοπόλεων και των χωριών.

Αλλά το να έρχεται ένας τουρίστας (είτε ‘Ελληνας είτε ξένος) στην πόλη, να αφήνει για 10 λεπτά το αυτοκίνητό του ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΟ, ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ, ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ, ΤΑ ALARM ΑΝΟΙΧΤΑ, για να πάει 10 λεπτά στην Τράπεζα (η Eurobank ήταν απέναντι), να πάρει λεφτά από το λογαριασμό του, ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΟΥ που διάλεξε να κάνει στον τόπο σας, και να τρώει €61,50 πρόστιμο για παρκάρισμα, έ αυτό του κακοφαίνεται πολύ.

Το ότι είμαι Αθηναίος, φαίνεται από την πινακίδα (ΥΖΒ......).
Το ότι το άφησα γιά λίγο, φαινόταν από τό ότι ήταν ανοιχτό (με τα κλειδιά επάνω).

Θά μπορούσα νά έρθω «μέσα σέ τρείς μέρες... να εκθέσω τις αντιρρήσεις μου», γιά να γλυτώσω (αν τα γλύτωνα) τά €61,50. Αλλά μάλλον θά έχανα τη μέρα μου και τη θάλασσα. Τυπικά έχω άδικο.

Πάρτε λοιπόν τα €61,50 σας, καί αν με ξαναδείτε να αφήνω τόν 13ο μισθό στα Χανιά, να μου γράψετε.
 

lustyman

Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2008
Μηνύματα
65
Like
0
Πόντοι
0
Κάποιο καλοκαίρι με έγραψαν στα Χανιά (Δήμος).
Γύρισα στην Αθηνα και τους έστειλα το παράβολο μαζί με το εξής σημείωμα:
συμπουρδελιάρηδες του θέματος δεν θα ήθελα να σας ξενερώσω αλλά καλό είναι να γνωρίζετε ότι είτε πληρώνετε τα πρόστιμα για απαγορευμένη στάση - στάθμευση είτε όχι θα πρέπει να έχετε κατά νου ότι υπάρχει θέμα και με το ΣΕΣΟ (point system στα ελληνικά) όπου για κάθε μία από τις κλήσης που λαμβάνετε για αυτή την απαγόρευση χρεώνεστε στον κωδικό σας 2 points στο μπουρδέλο Μεταφορών ....οπότε αθροιζόμενα και με τυχόν άλλα πρόστιμα μόλις συμπληρωθούν 24 point ....αποχαιρετάς το δίπλωμα ....
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
146
Πόντοι
16
για κάθε μία από τις κλήσης που λαμβάνετε για αυτή την απαγόρευση χρεώνεστε στον κωδικό σας 2 points στο μπουρδέλο Μεταφορών
ΩΠΑ!
Κάνεις λάθος.

Οι "βαθμοί ποινής" πάνε στον οδηγό (στο δίπλωμα του), και όχι στον αριθμό αυτοκινήτου.
Επομένως (με τη λογική πάω), δεν μπορεί κάποιος (μπάτσος, διοικητής του, όποιος θέλεις) να "ρίξει" βαθμούς ποινής σε κάποιον οδηγό, επειδή βρήκε κάπου παρκατισμένο / παρατημένο ένα αυτοκίνητο ΧΩΡΙΣ οδηγό. Δεν ξέρει ποιος οδηγός το άφησε.

Δεύτερον (να στο πάω και τυπικά):
Διάβασε τον ΚΟΚ (ΦΕΚ τεύχος Β', Αρ. φύλλου 623 της 25 Απρ. 2007), και θα δεις για ποιες παραβάσεις επιβάλλονται ποιες ποινές βαθμών. Θα δεις εκεί ότι για παραβίαση των πινακίδων (Ρ-39, Ρ-40, Ρ-41 και Ρ-42 - αυτές είναι οι πινακίδες απαγόρευσης στάσης ή στάθμευσης) ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ καμμία ποινή. Δεν αναφέρονται καν στο νόμο. Και ο λόγος, είναι προφανώς αυτός που έγραψα πιο πάνω: Παρατημένο αυτοκίνητο δεν στοχοποιεί οδηγό.
Το ΦΕΚ μποορείς να το δεις εδώ Και τις πινακίδες (αν δεν τις ξέρεις) εδώ:
Επομένως αυτό που λες δεν στέκει. Μη γράφουμε ότι μας κατέβει.

Αυτό που σου λέω έχει (διαφορά οδηγού-οχήματος) έχει κι άλλες εφαρμογές, και θα σου πω ακόμα μία:

Α' σκέλος της ιστορίας:
Έχω ένα πολύ γρήγορο αυτοκίνητο (250kmh τελική).
Κάποια φορά πήγαινα από την Αττκή Οδό στο αεροδρόμιο και βιαζόμουν πολύ (είχα αργήσει σε ένα ραντεβού να πάρω ξένον άνθρωπο).
Δεν είχε κίνηση. Το πλάκωσα (περί τα 200 ίσως).
Με έπιασε μια κάμερα απ' αυτές που έχουν στην ευθεία πριν από τον ALPHA (Κάντζα? κάπως έτσι λέγεται η περιοχή). Την είδα την κάμερα, γιατί το μάτι μου πήρε είδηση τη φλασιά στον καθρέφτη. Κατάλαβα ότι θα μου στείλουν κλήση.

Β' σκέλος της ιστορίας:
Έχω μια καλή φίλη, 50-55 ετών (σύζυγος φίλου, μητέρα κλπ) που όταν ήταν στα 25 της είχε βγάλει δίπλωμα οδήγησης. Από τότε ΠΟΤΕ δεν οδήγησε. Δεν "το είχε", δεν της άρεσε, πάντα την κουβάλαγαν, 30 χρόνια τώρα έχει το δίπλωμα και δεν το χρησιμοποιεί.

Γ' σκέλος της ιστορίας:
Ήρθε στο σπίτι μου ειδοποιητήριο (με φωτογραφία απ' την κάμερα - τα αυτοκίνητο είναι στο όνομα μου) από πίσω, η πινακίδα του φαινόταν, όπως φαινόταν και η ταχύτητα που έπιασε το ραντάρ (204kmh). Στη φωτογραφία δεν φαίνεται η φάτσα του οδηγού (είναι πάντα από πίσω).
Το ειδοποιητήριο έλεγε "Πληρώστε τόσα (δε θυμάμαι πια πόσα ήταν - πολλά πάντως) και φέρτε άδεια και δίπλωμα για 2 μήνες".

Δ' σκέλος (και τέλος) της ιστορίας:
Συνεννοήθηκα με τη φίλη μου, και δήλωσα ότι της είχα δώσει το αυτοκίνητο.
Έστειλαν σε αυτήν την δίμηνη αφαίρεση, τους το πήγε για 2 μήνες (εγώ πλήρωσα το πρόστιμο βέβαια), και γλύτωσα το δίπλωμα, που θα με γαμούσε αν μου το έπαιρναν, γιατί μαζί πλέον είναι και της μηχανής (ένα δίπλωμα που κάνει και για τα δυο), και πράγματι ρισκάρεις αν σε πιάσουν να οδηγάς με αφαιρεμένο δίπλωμα. Είναι ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ από το να σε πιάσουν και να μην έχεις βγάλει ποτέ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom