Νέα

Κάπνα από τά τζάκια......

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα il_capitano
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 48K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

FABOULOS

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2007
Μηνύματα
3.791
Like
6
Πόντοι
16
Πάντως η κατάσταση τις επόμενες,μέρες ενδέχεται να χειροτερέψει,γιατί θα κάνει αρκετό κρύο.Θυμάμαι το διάστημα,22-27/12,όταν γύριζα σπίτι από το Υγεία (είχα πάει για φίλο που έκανε εγχείρηση) η κατάσταση το βράδυ,κατά τις 22:00 ήταν απίστευτη!!Να φανταστείτε δεν άνοιξα ούτε ελάχιστα το παράθυρο.
Όπως,όλοι γνωρίζουμε,το κράτος μας,φορολογεί ότι κινείται!Το έκανε πρίν,το κάνει τώρα και θα το κάνει ξανά!Θυμηθείτε τι έγινε με τα αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού,που έδωσε κίνητρα στον κόσμο για να αγοράσει,και στην συνέχεια τους έβαλαν έκτακτο φόρο!
Τα ίδια και τώρα κάνουν.Έβαλες φυσικό αέριο?Πάρε φόρο να ´χεις!Είπες θα βάλω πετρέλαιο?Πάρε την εξίσωση,δήθεν για την πάταξη του λαθρεμπορίου!(ειδικοί πάντως λένε,ότι δεν είναι ο καλύτερος και ο μοναδικός τρόπος,αυτός!)Συνεχίζουμε....είπες να πάρω ξύλα?Πάρε την αλλαγή από βάρος σε κυβικά μέτρα,με την λογική ότι το κάνω γιατί πολλοί βρέχουν τα ξύλα πρίν στα φέρουν και σε ρίχνουν!Ναί,ε?Και με τα κενά που δημιουργούνται  με την στοίβαξη των ξύλων?Πάλι χαμένος είμαι!Άσε που ανέβηκε περίπου 50 ευρώ ο τόνος!Επίσης άκουσα στην αρχή του μέτρου,ότι δεν μπορείς όπως παλιά,να πάρεις π.χ 80 ή 100 κιλά ξύλα,παρά μόνο από μισό τόνο και πάνω!!!Δηλαδή κάποιοι,που έχουν ένα πολύ μικρό σπίτι,ή τα χρήματά τους δεν φθάνουν για μισό τόνο και πάνω,πως θα ζεσταθούν?Δεν γνωρίζω αν αυτό το μέτρο ισχύει ακόμα.Και πάμε και στο τελευταίο.Λές,δεν πειράζει θα πάρω κλιματιστικό ή γενικά θερμαντικά σώματα.Τσάκ...πάρε αύξηση στα τιμολόγια της ΔΕΗ!!!
Μας κυνηγάνε από παντού δηλαδή!Γιατί δεν ρίχνουν την τιμή στο φυσικό αέριο,που είναι πιο καθαρό και από το πετρέλαιο?Α, ξέχασα,κάποιοι λέγανε για πράσινη ανάπτυξη.... :cheesy:
 

bestman69

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2009
Μηνύματα
2.714
Like
10
Πόντοι
16
Eμ βεβαια πειραζουν αυτα που γραφω το ξέρω  :P

ψεμματα δεν ειναι παντως... ή ειναι? Τοσες ειδησουλες εχουν βγει απο ιδιωτες
που εχουν κατακλεψει και συνεχιζουν να κατακλεβουν το κράτος απο απλους επιχειρηματιες μεχρι και μεγαλυτερους... οι δημοσιοι μπορει να ξυνονται και να ειναι λουφαδοροι αλλα τους φορους τους πληρωνουν θελουν δε θελουν σε αντιθεση με τους ιδιωτες.

Και αν κρινω και απο την δικη σου αντιδραση στο κολατσιο στο παρκινγκ και του λακη μια χαρα συνεχιζετε να ειστε βολεμενοι δεν εχετε πεινασει ακομη μην ανησυχεις  :P

Ταιζεις τους δημοσιους... απο που και ως που? με τι λεφτα?με τους φορους που δεν πληρωνεις στο κρατος? που δεν πληρωσες ποτε? μερικοι νομιζετε οτι τρωμε κουτοχορτο

Ναι εγώ τους ταίζω. Με τέλη επιτηδεύματος, χαράτσια στα ακίνητα και έκτακτους φόρους. Ρώτα κάποιον που έχει ένα μικρό μαγαζάκι πώς νιώθει που μετράει πεντακοσάρικα στην εφορία για να παίρνουν τα κομματόσκυλα μισθούς, επίδοματα και δώρα.
Εγώ προσωπικά και η οικογένεια μου τα μόνα λεφτά που πήραμε ποτέ από αυτό το γαμημένο κράτος είναι τα 8,62€ που έπαιρνα πρόπερσι σαν φαντάρος.  
 

bestman69

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2009
Μηνύματα
2.714
Like
10
Πόντοι
16
Το ξέρεις ότι αυτή τη στιγμή που μιλάμε για τους υπαλλήλους του ΟΠΑΠ υπάρχει επιδότηση 300€ το χρόνο για καινούριο κινητό; Ισχύει εδώ και χρόνια και δεν το έκοψαν ακόμα! Τα κομματόσκυλα χρειάζονται τελευταίας  τεχνολογίας smartphone για να επιτελέσουν τα υψηλά τους καθήκοντα...
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.938
Like
11.165
Πόντοι
2.606
Μόνο που ώς Ελλάς ΔΕΝ έχεις ούτε χρόνο ούτε διαδικασίες για να φτιάξεις αποτελεσμτικές δομές ελέγχου.

Το καταφύγιο το φτιαχνεις πρίν αρχίσει η καταιγίδα - μετά την πρώτη αστραπή απλά χρησιμοποιείς ότι υπάρχει "έτοιμο" και "βολικό" ...
-και στην επομενη καταιγιδα κανουν ξανα τα ιδια και στην επομενη ξανα τα ιδια και ξανα και ξανα....ΤΑ ΜΑΘΑΜΕ ΡΕ ΤΑ ΕΤΟΙΜΑ ΚΑΙ ΒΟΛΙΚΑ ΤΟΥΣ,που εννοεις,νισαφι!-ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΣΩΣΙΜΟ!
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
οσα χανει το κρατος απο την μειωση της καταναλωσης πετρελαιου θερμανσης τα βγαζει ισως με το παραπανω
απο την παταξη της φοροδιαφυγης στο πετρελαιο κινησης μετα την εξισωση.

Και πως το υπολόγισαν αυτό ρε αρχηγέ αφού το θέρμανσης και το κίνησης είναι το ίδιο φέτος;
Διότι εγώ δεν το άκουσα αυτό. Άκουσα (από χείλη αρμοδίων μάλιστα) πως η υστέρηση στα έσοδα από το φόρο στο πετρέλαιο φέτος είναι 600.000.000 ΓΕΝΙΚΑ!
Μήπως η φοροδιαφυγή (κακή βέβαια) τα προηγούμενα χρόνια από την χρήση τους θέρμανσης ως κίνησης ήταν της τάξεως των 60-100 εκατομμυρίων ευρώ π.χ. οπότε η πάταξή της δεν φαίνεται ως αποτέλεσμα μέσα στην γενικότερη απώλεια;
Ή μήπως η λεθρεμπορία πετρελαιοειδών συνεχίζεται από άλλες πηγές (πλοία, στρατός), πιο δύσκολα βέβαια αλλά και για πιο λίγους και επιτήδειους από την άλλη;
Όχι βέβαια να γίνεται "λαθρέμπορος" ο κάθε βενζινοπώλης, έτσι εύκολα! Οι οργανωμένες μαφίες δηλαδή τί θα κάνουν μετά, θα κλέβουν παγκάρια εκκλησιών;
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
Επιμένω (κι ας γίνομαι κουραστικός) πως οι μανδαρίνοι του ΥΠ.ΟΙΚ. είναι βλάκες με πατέντα και όταν σχεδιάζουν ένα εισπρακτικό μέτρο δεν σκέφτονται τί αλλαγές στην "κατανάλωση" θα επιφέρει τό ίδιο το μέτρο.

Πριν πολλά χρόνια (νομίζω το 2008) κάποιος τέτοιος εγκέφαλος είχε σκεφθεί να καταργήσει το αφορολόγητο όριο στα κέρδη του ΟΠΑΠ (που ήταν 100 ευρώ νομίζω), διότι υπολόγισαν πως έτσι θα κέρδιζαν ένα κάποιο ποσό, με αποτέλεσμα να πρέπει να φορολογηθεί με 10% ακόμα και τό ΕΝΑ ευρώ με 10 λεπτά!
Σε κάποιο είδος από αυτά το παιχνίδια του ΟΠΑΠ (δεν τα ξέρω προσωπικά καθόλου) συχνά οι "παίχτες" ποντάρουν 1, 2, 5, 10 ευρώ και ενίοτε τα παίρνουν απλά πίσω για να τα ξαναποντάρουν (μέχρι να τα χάσουν συνήθως). Με την εφαρμογή του ηλίθιου αυτού μέτρου από το ένα ευρώ έπαιρνες πίσω 90 λεπτά! (Από τα 10 ευρώ τα 9 κλπ). Συνήθως ΚΑΝΕΙΣ δεν συνέχιζε να ποντάρει, από τσαντίλα για το 10% που του είχαν παρακρατήσει, ενώ κανονικά ήταν στα λεφτά τους.
Το πως το "μαγαζί" ήταν δικό τους (ο ΟΠΑΠ δηλαδή κρατικός) και ουσιαστικά υπονόμευαν την δική τους δουλειά δεν το είχαν σκεφτεί! Όταν ήρθαν οι μειωμένοι τζίροι το κατάλαβαν. Νομίζω όμως πως δεν το άλλαξαν ποτέ!
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.938
Like
11.165
Πόντοι
2.606
Ξαναδιάβασε προσεκτικά το τι ακριβώς έγραψα στην πρώτη δημοσίευση ... άν εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις τότε οποιαδήποτε περαιτέρω κουβέντα μαζί σου είναι μάταιη ...
...ΑΣ ξαναδιαβασω(δεκαρικο ριχνω αλλωστε?)....ποσταρες"Το πρόβλημα είναι το κράτος και η φορολογία του ή η ανευθυνότητα του κλασσικού του μαλάκα του Έλληνα?

Ο ίδιος μαλάκας που διπλοπαρκάρει μπροστά στο περίπτερο πάνω σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας γράφοντας στ'αρχίδια του τους πάντες, ο ίδιος μαλάκας που σε μέρα απεργίας των υπαλλήλων καθαριότητας κατεβάζει τα σκουπίδια του στον τιγκαρισμένο κάδο ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ο ίδιος μαλάκας που καίει νοβοπάν/πέλετς-του-κώλου/παντόφλες/γαλότσες και ότι άλλο για να ζεστάνει το μπουρδέλο που αποκαλεί σπίτι του ...

Τόσο απλά ..."

-ΟΣΟ και να ξαναδιαβαζω ενα πραγμα εχει σφηνωθει στο μυαλο μου......ΤΡΑΒΒΒΒΒΑΑΑΑΑΑ ΡΕΕΕΕΕΕ ΞΑΝΑ ΓΑΜΜΜΜΜΜΗΗΗΗΗΣΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ εσυ και το μπουρδελο που αποκαλεις μυαλο σουυυυυ!!!!!-καταντησανε τον τοπο ΑΙΤΗ σε 3 χρονια και συ λοιδορεις παλιομπινε!
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
καταντησανε τον τοπο ΑΙΤΗ

Θα μπορούσες επίσης να πεις (με την ίδια διάθεση υπερβολής) και "Κούβα" βέβαια! ;)
Δίπλα είναι και πάνω-κάτω το ίδιο βιοτικό επίπεδο έχουν...
 

fandolmas

Νέο Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2013
Μηνύματα
1
Like
0
Πόντοι
0
τα  ξυλα που πουλανε ειναι νοθευμενα
 

FABOULOS

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2007
Μηνύματα
3.791
Like
6
Πόντοι
16
Φίλε gianevan,μακάρι να ήταν βλάκες,ηλίθιοι,ή άσχετοι,ή οτιδήποτε σχετικό!
Νομίζω ότι ενεργούν με δόλο (δεν χρειάζεται πολύ μυαλό,δεν το λέω για σένα,γι'αυτούς το λέω,να καταλάβεις, ότι αν βάζεις νέους φόρους παντού(σχεδόν) και ταυτόχρονα μειώσεις μισθούς,θα έχεις λιγότερα έσοδα από αυτά που επιθυμείς)!!!
Και βέβαια αποφασίζουν για τους "μεγάλους" επιχειρηματίες πάντα με τα δικά τους συμφέροντα!
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.938
Like
11.165
Πόντοι
2.606
Θα μπορούσες επίσης να πεις (με την ίδια διάθεση υπερβολής) και "Κούβα" βέβαια! ;)
Δίπλα είναι και πάνω-κάτω το ίδιο βιοτικό επίπεδο έχουν...
-ΣΕ σχεση -παντα με την αιτη- η κουβα ειναι ελβετικο καντονι!ασε την παπαρολογια...το παραδειγμα της αιτης το εφερα επιτηδες για αυτο ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΕΔΩ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ.....ΑΠΟΨΙΛΩΣΗ....
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206

Οπότε τί ακριβώς προτείνεις εσύ ρε αρχηγέ να κάνουμε, πέραν των διαπιστώσεων;
Να σταματήσουμε να πληρώνουμε φόρους; Να πάρουμε τα όπλα και να βγούμε στα βουνά; (Είμαι και μεγάλος άνθρωπος γαμώ το!)
Να βγούμε στους δρόμους και να τα κάψουμε όλα (θα ζεσταθούμε κι όλας, αλλά μετά δεν θα έχουμε σπίτια). Να περιμένουμε απλά τις επόμενες εκλογές και να ψηφίσουμε τον Τσίπρα; (Ή την Αλέκα, τον Μιχαλολιάκο, τον Καμμένο;)

Για λέγε καμιά ιδέα.
 

Επισκέπτης
Οπότε τί ακριβώς προτείνεις εσύ ρε αρχηγέ να κάνουμε, πέραν των διαπιστώσεων;
H δική σας πρόταση ποια είναι, κύριε;

Οπωσδήποτε, θα έχετε παρατηρήσει πως όποιος τολμάει να αμφισβητήσει το Μνημόνιο, την Τρόικα και τα νέα μέτρα αντιμετωπίζεται πάντα με ειρωνεία από τους συνομιλητές του και τον ρωτούν με ύφος υπεροχής ποια είναι η δική του πρόταση για τη λύση του προβλήματος.

Κάποιοι νομίζουν πως αυτό συμβαίνει τώρα και μόνο στην Ελλάδα.

Δεν είναι έτσι. Η ερώτηση «εσείς τι προτείνετε;» -μπολιασμένη με ειρωνικό ύφος- είναι σχεδόν οικουμενική από τα τέλη της δεκαετίας του ’80, όταν οι νεοφιλελεύθεροι φασίστες κατάφεραν να επικρατήσουν ιδεολογικά και πρακτικά, χωρίς σχεδόν κανείς να το πάρει χαμπάρι.

Υπάρχει κάτι γελοίο στο ερώτημα «εσείς τι προτείνετε για να βγούμε από την κρίση;», γιατί οτιδήποτε προτείνεις σκοντάφτει πάνω σε εκατομμύρια προϋπάρχουσες δεσμεύσεις -και σε δομές που αντιμετωπίζονται ως ιερές (όπως οι αγορές)-, οπότε εσύ υποτίθεται πως δεν μπορείς να τις αγγίξεις και θα πρέπει να τις σεβαστείς.

Δηλαδή, το ερώτημα «εσύ τι προτείνεις;» εμπεριέχει την απάντηση πως εσύ δεν μπορείς να προτείνεις τίποτα γιατί αυτή είναι η κατάσταση, αυτή ήταν πάντα η κατάσταση, αυτή θα είναι πάντα η κατάσταση και δεν αλλάζει με τίποτα.

Φυσικά, το ερώτημα «εσύ τι προτείνεις;» εκστομίζεται πάντα από ανθρώπους που δεν έχουν -και δεν θα έχουν ποτέ- κανένα οικονομικό πρόβλημα.

Δεν θα σου πει ποτέ κανένας άνεργος με ειρωνεία «εσύ τι προτείνεις;», ούτε θα σε διαβεβαιώσει κάποιος άστεγος πως όλα πάνε καλά και πως το Μνημόνιο και το δίκιο των αγορών είναι ο μόνος τρόπος.

Αντιπαρέρχομαι το γελοίον του επιχειρήματος πως αυτό που βιώνουμε σήμερα είναι η μόνη επιλογή• με αυτή τη λογική, οι άνθρωποι θα ήταν ακόμα στις σπηλιές.

Βέβαια, όπως τα βλέπω τα πράγματα, η ανθρωπότητα ετοιμάζεται να επιστρέψει στις σπηλιές. Τέλος οι βόλτες.

Σε μια προσπάθεια να δώσω μια συνολική απάντηση στο ερώτημα «εσύ τι προτείνεις;», έχω στύψει το μυαλό μου.

Οπωσδήποτε, δεν είναι και εύκολο να παρουσιάσεις ένα ολοκληρωμένο, εφαρμόσιμο και δίκαιο πρόγραμμα, ως εναλλακτική λύση απέναντι στη δικτατορία των αγορών και το αδιαμφισβήτητο δίκιο των τραπεζιτών.

Μετά από ανάγνωση χιλιάδων βιβλίων και ατελείωτες ώρες σκέψης -αλλά και γόνιμου διαλόγου με επιφανείς προσωπικότητες- νομίζω πως έφτασα επιτέλους σε μια ολοκληρωμένη πρόταση που απαντάει οριστικά στο ειρωνικό ερώτημα «εσύ δηλαδή τι προτείνεις;».

Λοιπόν, εγώ προτείνω να τους γαμήσουμε την Παναγία.


 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
Λοιπόν, εγώ προτείνω να τους γαμήσουμε την Παναγία.

Ωραία! Να μια "συγκροτημένη" πρόταση λοιπόν! Κάποιος άλλος να συμπληρώσει κάτι ή αυτό αρκεί άραγε;

Υ.Γ. Αν είχες μπει στον κόπο να διαβάσεις λίγο το παρόν θρεντ στις προήγούμενές του σελίδες θα έβλεπες πως εγώ προσωπικά που είμαι (ας πούμε) "κυβερνητικός" το συγκεκριμένο μέτρο το χλευάζω παντοιοτρόπως και κατ' εξακολούθησιν.
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.947
Κριτικές
27
Like
2.372
Πόντοι
6.955
Εγω πάντως για να ξαναγοράσω πετρέλαιο θέρμασης πρέπει να το δω κάτω απο 0,80 €
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
τυποι η λυση ειναι μια
φτηνη πυρηνικη ενεργεια :rockon:
URL]]
 

Επισκέπτης
Για το ζήτημα μας τώρα ... ο μακράν φθηνότερος τρόπος θέρμανσης σε διαμερίσματα είναι τα inverter κλιματιστικά. Γνωρίζω παμπολες περιπτώσεις ανθρώπων που ενώ τα διαθέτουν προτιμούν να "ζεσταίνουν" το σπίτι τους καίγοντας πέλετς του κώλου και συνθετικά "βιοκαύσιμα" σε συμβατικά τζακια.

Η μαλακία λοιπόν, η έλειψη πληροφόρησης και το "δήθεν" συμβάλει κατά την γνώμη μου περισσότερο στο μπάχαλο της καπνίλας που αναπνέουμε από την πραγματική οικονομική κρίση ...

Επειδή έχω σπίτι κλιματιστικά , νομίζω είναι και inverter
με αγωγούς , που χρησιμοποιούνταν για ψύξη το καλοκαίρι αποκλειστικά,
τα δοκίμασα πρόσφατα για θέρμανση.
Ο χώρος ζεσταίνεται όσο ανάβει το κλιματιστικό.
Μόλις σβήσει , κρυώνει σχετικά γρήγορα,
ανάλογα και με το αν είναι κατεβασμένα πατζούρια κτλ βέβαια.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ
ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΙΔΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ. ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ Ο ΖΕΣΤΟΣ ΑΕΡΑΣ .
ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΑΩ ΚΟΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΟΑΓΩΓΟ.

ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΕΡΟΑΓΩΓΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.
ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΜΑΛΑΚΙΑ.

Ασχέτως κόστους, που δεν το έχω ψάξει ,
το θεωρώ μαλακισμένη θέρμανση , δεν μου αρέσει , με ενοχλεί.

Για το γκάζι , κανείς δεν είπε κάποιο μειονέκτημα ,
ειδικά ως προς το κόστος.
Με τις μαλακίες του δασκάλου βέβαια , δεν ασχολούμαι,
ας πάει να τις πει στα δυστυχισμένα παιδιά
που έχουν την τρσγική τύχη να τον τρώνε στη μάτα στο σχολείο.
 

TERMINATOR_1983

Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2010
Μηνύματα
1.373
Like
152
Πόντοι
16
κατι ηξερα που δεν αλλαξα το λεβιτα στα καλοριφερ ελα να πεσει το πετρελαιο να ζεσταθουμε λιγακη
 

Επισκέπτης
H δική σας πρόταση ποια είναι, κύριε;








Να ψηφιζουμε την ελληνικη τροικα. Σαμαρα, Βενιζελο, Κουβελη. Κι οποιος αντεξει. Κι αν δεν μας αρεσει η προταση του μπορουμε να παμε μεταναστες στη Γερμανια ή στη Σουηδια που "υπαρχει κρατος".
 
Εγγρ.
28 Αυγ 2011
Μηνύματα
6.883
Like
4
Πόντοι
66
σωστος ο λακης

καλοριφερ 30 λεπτα να το εχεις αν σπασει το κρυο κρατει ολη μερα σχεδον αποδεκτη θερμοκρασια

κλιματιστικο γτπ τσαμπα λεφτα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom