Νέα

ΙΧ: Τα ¨κανόνια¨ χτυπούν και μεγάλες επιχειρήσεις

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 38
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

bordelman

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
1.675
Κριτικές
2
Like
16
Πόντοι
16
ποιος εχει σειρα???? οι αγχονες περιμενουν
 

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.382
Κριτικές
5
Like
64.967
Πόντοι
12.056
Ελληνικες βιοτεχνιες ρουχων.... :rockon: :rockon: :rockon:
Του μουνιου το πανηγυρι γινεται εδω και 2 μηνες  :headbang: :headbang: :headbang:
 
OP
OP
bordelman

bordelman

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
1.675
Κριτικές
2
Like
16
Πόντοι
16
απο τον απαγχονισμο πως πεθαινει κανεις αραγε μια που το ειπα? σπαει κατι στον λαιμό????
 
OP
OP
bordelman

bordelman

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
1.675
Κριτικές
2
Like
16
Πόντοι
16
οχι παντα νομιζω... κανενας γιατρος εδω???
 

kauliarogatos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2008
Μηνύματα
799
Κριτικές
8
Like
0
Πόντοι
606
Σαν μέτοχος μικρομεσαίας εταιρείας βλέπω ότι σίγουρα πρόβλημα θα αντιμετωπίσουν πρώτα οι μικρομεσαίες, ειδικά αυτές που τις κρατάνε από τα αρχίδια οι τράπεζες,οι μεγάλες επιχειρήσεις , πάνω από 250 άτομα προσωπικό, θα αντέξουν περισσότερο κάνοντας περικοπές σε μισθούς, προσωπικό, λειτουργικά έξοδα κλπ,δύσκολα τα πράγματα παιδιά. Ο κλάδος πάντως που έχει τώρα την ευκαιρία να αναπτυχθεί είναι η γεωργία αλλά χρειάζονται πολλές αλλαγές που αμφιβάλλω αν είναι εφικτο να γίνουν, τουλάχιστον αγρότες και κτηνοτρόφοι δε θα πεινάσουν  
 

panourgos

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2007
Μηνύματα
759
Like
6
Πόντοι
6
δεν θα πεινασουμε φιλε μου λογω οτι κατι θα καλλειεργησουμε για την παρτι μας αλλα θα μας τα παρει ολα η ΑΤΕ  που ειμαστε χρεωμενοι .... οσο για τις αλαγες ποπαιτουνται  ...αστα

καλου κακου εγω σημερα φυτεψα ενα κηπο για το σπιτι ....
οταν με το καλο γινουνε ελατε να φατε ντοματουλες χωρις το παραμικρο φαρμακο :2funny: :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης
Σαν μέτοχος μικρομεσαίας εταιρείας βλέπω ότι σίγουρα πρόβλημα θα αντιμετωπίσουν πρώτα οι μικρομεσαίες, ειδικά αυτές που τις κρατάνε από τα αρχίδια οι τράπεζες,οι μεγάλες επιχειρήσεις , πάνω από 250 άτομα προσωπικό, θα αντέξουν περισσότερο κάνοντας περικοπές σε μισθούς, προσωπικό, λειτουργικά έξοδα κλπ,δύσκολα τα πράγματα παιδιά. Ο κλάδος πάντως που έχει τώρα την ευκαιρία να αναπτυχθεί είναι η γεωργία αλλά χρειάζονται πολλές αλλαγές που αμφιβάλλω αν είναι εφικτο να γίνουν, τουλάχιστον αγρότες και κτηνοτρόφοι δε θα πεινάσουν  

Για το τελευταιο, οτι δεν θα πεινασουμε, ειμαι σιγουρος, αλλα δεν μπορω να πω οτι ζωη ειναι να εχεις ενα πιατο φαι. Και γω αγροτης ειμαι αλλα για να τα φερω βολτα αναγκαζομε να δουλευω και υπαλληλος για 500 ευρω το μηνα. Οταν εχεις δανειο δεν μπορεις να στηριζεσε μονο στην παραγωγη και στις επιδοτησεις. Γιατι δεν εχει καθε χρονο παραγωγη και οπως ξερουμε ολοι η Ευρωπη κοβει και τις επιδοτησεις.
 

kauliarogatos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2008
Μηνύματα
799
Κριτικές
8
Like
0
Πόντοι
606
Για το τελευταιο, οτι δεν θα πεινασουμε, ειμαι σιγουρος, αλλα δεν μπορω να πω οτι ζωη ειναι να εχεις ενα πιατο φαι. Και γω αγροτης ειμαι αλλα για να τα φερω βολτα αναγκαζομε να δουλευω και υπαλληλος για 500 ευρω το μηνα. Οταν εχεις δανειο δεν μπορεις να στηριζεσε μονο στην παραγωγη και στις επιδοτησεις. Γιατι δεν εχει καθε χρονο παραγωγη και οπως ξερουμε ολοι η Ευρωπη κοβει και τις επιδοτησεις.
Συνφωνώ ρε φίλε, λογικά ασχολείσε με ελιές αν μου λες ότι δεν έχει κάθε χρονιά παραγωγή, πάντως αντί να εκπαιδεύσουνε τόσα χρόνια τους αγρότες για να μπορούν να στέκονται στα πόδια τους μόνοι τους και να διαχειρίζονται την δραστηριότητα τους και να κερδίζει και η χώρα, τους άφησαν στο έλεος του διαόλου, να τους γαμάει ο κάθε έμπορος μαλάκας τεσπα γάματα
 

kauliarogatos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2008
Μηνύματα
799
Κριτικές
8
Like
0
Πόντοι
606
δεν θα πεινασουμε φιλε μου λογω οτι κατι θα καλλειεργησουμε για την παρτι μας αλλα θα μας τα παρει ολα η ΑΤΕ  που ειμαστε χρεωμενοι .... οσο για τις αλαγες ποπαιτουνται  ...αστα

καλου κακου εγω σημερα φυτεψα ενα κηπο για το σπιτι ....
οταν με το καλο γινουνε ελατε να φατε ντοματουλες χωρις το παραμικρο φαρμακο :2funny: :2funny: :2funny:
Να σαι καλά ρε φίλε, και εγώ όταν ήμουνα επαρχία είχα βάλει κήπο, είναι ωραία φάση
 
OP
OP
bordelman

bordelman

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
1.675
Κριτικές
2
Like
16
Πόντοι
16
Συνφωνώ ρε φίλε, λογικά ασχολείσε με ελιές αν μου λες ότι δεν έχει κάθε χρονιά παραγωγή, πάντως αντί να εκπαιδεύσουνε τόσα χρόνια τους αγρότες για να μπορούν να στέκονται στα πόδια τους μόνοι τους και να διαχειρίζονται την δραστηριότητα τους και να κερδίζει και η χώρα, τους άφησαν στο έλεος του διαόλου, να τους γαμάει ο κάθε έμπορος μαλάκας τεσπα γάματα
μακαρι να βρισκαμε ενα τροπο να γαμησουμε τους μεσαζοντες εμεις σαν καταναλωτες.Ο κατασκευαστης δεν κερδιζει τιποτα πια
 

Επισκέπτης
Συνφωνώ ρε φίλε, λογικά ασχολείσε με ελιές αν μου λες ότι δεν έχει κάθε χρονιά παραγωγή, πάντως αντί να εκπαιδεύσουνε τόσα χρόνια τους αγρότες για να μπορούν να στέκονται στα πόδια τους μόνοι τους και να διαχειρίζονται την δραστηριότητα τους και να κερδίζει και η χώρα, τους άφησαν στο έλεος του διαόλου, να τους γαμάει ο κάθε έμπορος μαλάκας τεσπα γάματα

Ναι,εχω ελιες, οχι πολλες, με το ζορι να βγουν 2 τονοι λαδι σε καλη χρονια, σταφιδες τις οποιες μαλλον θα τις δωσω, αμπελια για να βγαζω το κρασι μας και βαζουμε οπωροκηπευτηκα τα οποια ειναι πολυ γαμησοδουλεια. Τα ζωντανα δεν υπολογιζονται για κερδος γιατι ειναι για οικογενειακη καταναλωση.
 

Επισκέπτης
δεν θα πεινασουμε φιλε μου λογω οτι κατι θα καλλειεργησουμε για την παρτι μας αλλα θα μας τα παρει ολα η ΑΤΕ  που ειμαστε χρεωμενοι .... οσο για τις αλαγες ποπαιτουνται  ...αστα
1000 δικια εχεις αδερφε.
 

kauliarogatos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2008
Μηνύματα
799
Κριτικές
8
Like
0
Πόντοι
606
Ναι,εχω ελιες, οχι πολλες, με το ζορι να βγουν 2 τονοι λαδι σε καλη χρονια, σταφιδες τις οποιες μαλλον θα τις δωσω, αμπελια για να βγαζω το κρασι μας και βαζουμε οπωροκηπευτηκα τα οποια ειναι πολυ γαμησοδουλεια. Τα ζωντανα δεν υπολογιζονται για κερδος γιατι ειναι για οικογενειακη καταναλωση.
Φίλε η σταφίδα νομίζω είναι πιο γαμήσι από τα κηπευτικά, με αυτά που μου λες όντως δε μπορείς να τη βγάλεις μόνο με τα αγροτικά εκτός αν τα κηπευτικά είναι θερμοκηπιακά αλλά μάλλον σε υπαίθρια αναφέρεσαι, άντε γεια μας
 

Επισκέπτης
Φίλε η σταφίδα νομίζω είναι πιο γαμήσι από τα κηπευτικά, με αυτά που μου λες όντως δε μπορείς να τη βγάλεις μόνο με τα αγροτικά εκτός αν τα κηπευτικά είναι θερμοκηπιακά αλλά μάλλον σε υπαίθρια αναφέρεσαι, άντε γεια μας

Τα κηπευτικα ειναι πιο δυσκολα απο τη σταφιδα. Εχεις ακουστα τον τετρανυχο ? Εμενα μου γαμησε τις ντοματες φετος. Και πονταρα στις ντοματες γιατι τις εχω σε βουνο με νερα και βγαζω καλη ντοματα και σχετικα μεγαλη παραγωγη. Καμια σχεση μ΄αυτες που βρισκεις στα μαναβικα.
Και για να ειμαστε εντος θεματος, εγω αυτη τη στιγμη που "μιλαμε" οσο και οικονομια να κανω δυσκολευομε παρα πολυ να καλυψω τα χρεη που εχω στις τραπεζες.
 
OP
OP
bordelman

bordelman

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
1.675
Κριτικές
2
Like
16
Πόντοι
16
ενα θρεντ εκανα ο κακομοιρης και μου το γαμησατε. Το θεμα εχει να κανει με πτωχευσεις και απαγχονισμους οχι με καλλιεργεια ντοματας και εκτροφη βοδιων!
 

peter_forum

Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2008
Μηνύματα
340
Like
37
Πόντοι
1
φυτεψτε αγγουρια , ολοι θα παρουν για να συνηθισουν το γαμησι  :rockon:
 

kauliarogatos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2008
Μηνύματα
799
Κριτικές
8
Like
0
Πόντοι
606
Τα κηπευτικα ειναι πιο δυσκολα απο τη σταφιδα. Εχεις ακουστα τον τετρανυχο ? Εμενα μου γαμησε τις ντοματες φετος. Και πονταρα στις ντοματες γιατι τις εχω σε βουνο με νερα και βγαζω καλη ντοματα και σχετικα μεγαλη παραγωγη. Καμια σχεση μ΄αυτες που βρισκεις στα μαναβικα.
Και για να ειμαστε εντος θεματος, εγω αυτη τη στιγμη που "μιλαμε" οσο και οικονομια να κανω δυσκολευομε παρα πολυ να καλυψω τα χρεη που εχω στις τραπεζες.
Ναι ρε φίλε το ξέρω το πετάρι και είπαμε όσοι είναι χρεωμένοι στις τράπεζες θα την φάνε πρώτοι, κάνοντας οικονομία απλά παρατείνεις την επιβίωση σου, θα μου πεις και τι να κάνω να τα φάω όλα, όχι βέβαια αυτά είναι μαλακίες, απλά λύση δεν είναι μόνο η οικονομία, λύση είναι να αμείβεσαι σωστά για τη δουλειά σου, να είσαι προστατευμένος σαν καταναλωτής και σαν εργαζόμενος-επαγγελματίας-εταιρεία κλπ τώρα πως θα γίνει αυτό δε ξέρω. Λογικά πάντως λουκέτο θα μπει πρώτα στις εταιρείες οι οποίες δεν καλύπτουν πρωταρχικές ανάγκες του πληθυσμού ενώ η γεωργική παραγωγή και δραστηριότητα καλύπτει τέτοιες ανάγκες για αυτό το λόγο υποστήριξα ότι θα μπορούσε να είναι η ευκαιρία να αναπτυχθεί σε υγιή πλαίσια, αλλά δε το βλέπω αφημένα όλα στη τύχη είναι  
 

kauliarogatos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2008
Μηνύματα
799
Κριτικές
8
Like
0
Πόντοι
606
ενα θρεντ εκανα ο κακομοιρης και μου το γαμησατε. Το θεμα εχει να κανει με πτωχευσεις και απαγχονισμους οχι με καλλιεργεια ντοματας και εκτροφη βοδιων!
Σόρυ αλλά ξέρεις πως είναι αυτά
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom