Νέα

Η ανεργία και η εκμετάλλευση θερίζουν τη νεολαία...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Bourdeliaris22
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 43K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ποια η επαγγελματικη σας κατασταση αυτη τη περιοδο ?

  • Άνεργος ψάχνομαι

    Ψήφοι: 6 50,0%
  • Δουλευω κανονικα (700-1200ευρω το μήνα)

    Ψήφοι: 1 8,3%
  • Δουλευω φουλ (1200 ευρω και βαλε το μήνα)

    Ψήφοι: 3 25,0%
  • Ψευτοδουλευω (700 ευρω και κάτω το μήνα)

    Ψήφοι: 2 16,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    12

pirokavlos

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.760
Κριτικές
3
Like
34
Πόντοι
16
Καλημέρα ρε παιδιά. Πήγα σήμερα μ ένα φιλαράκι για δουλειά και μου λεγε οτι τον απολύσανε κι αυτόν. Που θα πάει αυτή η δουελιά ρε..

Υπάρχουνε δουλειές εδώ στην Ελλάδα της προκοπής (δεν εννοώ μούφες με ποσοστά και call center) :S
 

Steven_1

Μέλος
Εγγρ.
6 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.659
Κριτικές
3
Like
19
Πόντοι
16
Καλημέρα ρε παιδιά. Πήγα σήμερα μ ένα φιλαράκι για δουλειά και μου λεγε οτι τον απολύσανε κι αυτόν. Που θα πάει αυτή η δουελιά ρε..

Υπάρχουνε δουλειές εδώ στην Ελλάδα της προκοπής (δεν εννοώ μούφες με ποσοστά και call center) :S

Ξεχνα τη δουλεια με την εννοια που την ξερεις, μονο call center αν εισαι τυχερος
 

Gamidis

Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.134
Like
6
Πόντοι
16
Καλημέρα ρε παιδιά. Πήγα σήμερα μ ένα φιλαράκι για δουλειά και μου λεγε οτι τον απολύσανε κι αυτόν. Που θα πάει αυτή η δουελιά ρε..

Υπάρχουνε δουλειές εδώ στην Ελλάδα της προκοπής (δεν εννοώ μούφες με ποσοστά και call center) :S

φιλε μου εα δεν ανοιξουν εργοστασια,μην περιμενεις σοβαρες δουλειες.εκει βρισκουν δουλεια οι μηχανικοι,λογιστες,managers,κλπ,και φυσικα δημιουργειται ολοκληρος κυκλος υποστιριξης απο κατωτερα στελεχη (τεχνικους,γραμματεια κλπ)

οσο για την ανεργια:1000 νεοι ανεργοι την ημερα
 

tasos999

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2008
Μηνύματα
974
Κριτικές
16
Like
120
Πόντοι
606
E κατάρρευση δημόσιου τομέα, άρα μείωση της οικονομικής δραστηριότητας κατά το 30% (μιας και με τα δώρα, επιδόματα τους κατανάλωναν και τόνωναν την οικονομία). Καλά ο ιδιωτικός τομέας σε έχει με ψίχουλα (αν είσαι τυχερός και λαμβάνεις μισθό, και όχι μαθητεία, πρακτική άσκηση, δοκιμαστικά, ποσοστά, Herbalife, ασφαλιστής με ΤΕΒΕ). Άλλωστε στον ιδιωτικό τομέα είσαι σε συνθήκες πλήρους ανταγωνισμού, άρα πληρώνεσαι ίσα-ίσα στο AverageTotalCost σου  :jerking: (και άμα). Με απλά λόγια μπορεί να μειωθεί η διαφθορά με την μείωση του Δημοσίου (λιγότερα πχ φακελάκια με πριν-αν γίνουν όλα ιδιωτικά ή ηλεκτρονικά πχ Εφορίες), αλλά
θα συρρικνωθεί η κατανάλωση. Επίσης όταν δεν συνδέεται η αγορά εργασίας με την εκπαίδευση άνεργοι θα βγαίνουν με το τσουβάλι (πχ Οικονομολόγοι, Θεολόγοι), απλοί νόμοι προσφοράς-ζήτησης είναι, αν η αγορά ζητά 1 και προσφέρονται 1.000 αυτός ο 1 θα πάρει ψίχουλα και οι άλλοι  :zfuck:
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
εγω βλεπω οτι καθημερινα απολυεται πολυς κοσμος.....!
αν γινει και αυτο που ακουγεται με τις απολυσεις στο δημοσιο........
απορω που θα πανε ολλοι αυτοι!!
οι καβατζες τελειωνουν! (τα ετοιμα τρωγονται γρηγορα)
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Καλημέρα ρε παιδιά. Πήγα σήμερα μ ένα φιλαράκι για δουλειά και μου λεγε οτι τον απολύσανε κι αυτόν. Που θα πάει αυτή η δουελιά ρε..

Υπάρχουνε δουλειές εδώ στην Ελλάδα της προκοπής (δεν εννοώ μούφες με ποσοστά και call center) :S

Σημερα κυριακατικα πηγες με ενα φιλαρακι για δουλεια?  :P

Τραβα ως του Στεργιου να κτυπησεις κανα εκλερακι  :dancing:
ή καμια φρυγανέλα. Γιαμι Γιαμι  :grin:
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
Σημερα κυριακατικα πηγες με ενα φιλαρακι για δουλεια?  :P

Τραβα ως του Στεργιου να κτυπησεις κανα εκλερακι  :dancing:
ή καμια φρυγανέλα. Γιαμι Γιαμι  :grin:
γιατι τι εχει η Κυριακη?? ξερεις ποσα μαγαζια υπαλληλοι - αφεντικα ειναι εκει? χαλαρα πας και ζητας δουλεια!!
 

Επισκέπτης
Πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν δουλειές.
Αγρότης, εργάτης, κ.α.
 

Επισκέπτης
Καλημέρα ρε παιδιά. Πήγα σήμερα μ ένα φιλαράκι για δουλειά και μου λεγε οτι τον απολύσανε κι αυτόν. Που θα πάει αυτή η δουελιά ρε..

Υπάρχουνε δουλειές εδώ στην Ελλάδα της προκοπής (δεν εννοώ μούφες με ποσοστά και call center) :S

Εγώ δεν κατάλαβα ακριβώς πως παίχτηκε η φάση.
Ξεκινήσατε μαζί να πάτε εκεί που δουλεύει και του είπε το αφεντικό ότι τον απολύει ή το ήξερε από πριν ότι είχε απολυθεί.
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
Εγώ δεν κατάλαβα ακριβώς πως παίχτηκε η φάση.
Ξεκινήσατε μαζί να πάτε εκεί που δουλεύει και του είπε το αφεντικό ότι τον απολύει ή το ήξερε από πριν ότι είχε απολυθεί.

για να ερμηνεύσουμε τον ποιητή.

πήγε με τον φίλο του για μια δουλειά που κάνει μαζί του του ποδαριού Σαββατοκύριακα, να βάψουν το φράκτη της Κυρα Γιώργαινας και ο φίλος τού είπε οτι τον απέλυσαν από την κανονική full time δουλειά που είχε τις καθημερινές.

Ρένος Αποστολίδης
 

neos123

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
8.954
Κριτικές
1
Like
12
Πόντοι
66
για να ερμηνεύσουμε τον ποιητή.

πήγε με τον φίλο του για μια δουλειά που κάνει μαζί του του ποδαριού Σαββατοκύριακα, να βάψουν το φράκτη της Κυρα Γιώργαινας και ο φίλος τού είπε οτι τον απέλυσαν από την κανονική full time δουλειά που είχε τις καθημερινές.

Ρένος Αποστολίδης
πως ειναι ο καιρος στο deutschland?
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
Πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν δουλειές.
Αγρότης, εργάτης, κ.α.
μην το παρεις στραβα αυτο που θα οσυ πω...
ουτε εχω κατι προσωπικο μαζι σου! αλλα πριν πεταξουμε την παπαρια
καλυτερα ας βουτηξουμε ΛΙΓΟ την γλωσσα στο μυαλο!!!
εκτος οτι πλεον ολλες οι εργατικες-αγροτικες δουλειες εχουν φουλαρει απο ξενους (αλοδαπους) , διοτι οι ελληνες τις σνομπαραμε.....αλλα τωρα ειναι δωρο αδωρο.....
υπαρχει και αλλη μια περιπτωση!!
επειδη δεν ειναι ΕΥΚΟΛΕΣ δουλειες δεν μπορει να τις κανει ο ΚΑΘΕΝΑΣ!
οταν λεω οτι ειναι ΔΥΣΚΟΛΕΣ δουλειες δεν ενοω κουραστικες....αλλα το να πας σε χωραφια θελει και μια τεχνη....ξερει νεο παιδι απο κομπινα? απο αγροτικη δουλεια με ζωα?
εργατικες δουλειες....οικοδομη?? ας γελασω....γκαραζ-συνεργεια κλπ επισης ας γελασω.........αυτες τις δουλειες τις ξεκινας απο μικρος σαν <μπαλαντερ> (βοηθος) και με τα χρονια μαθαινεις την δουλεια.....
διοτι καποιες απ αυτες θελουν ΤΕΧΝΗ....!
και ως γνωστον η ΤΕΧΝΗ ΚΛΕΒΕΤΑΙ.....ΔΕΝ ΜΑΘΕΝΕΤΑΙ..!

οποτε ενας 25-27-30 αν παει σε μια οικοδομη ή ενα γκαραζ ή σ ενα χωραφι για δουλεια (ανιδεος) εμποδιο θα ναι παρα δουλεια θα βγαζει!!

 

pirokavlos

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.760
Κριτικές
3
Like
34
Πόντοι
16
Σημερα κυριακατικα πηγες με ενα φιλαρακι [size=10pt]για δουλεια?[/size]  :P

Τραβα ως του Στεργιου να κτυπησεις κανα εκλερακι  :dancing:
ή καμια φρυγανέλα. Γιαμι Γιαμι  :grin:

για καφέ μπαρδόν
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
Πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν δουλειές.
Αγρότης, εργάτης, κ.α.
μου θυμιζεις την παπαρια δημοσιογραφου του ΣΚΑΙ (που αμοιβεται πλουσιοπαροχα) που ελεγε μαινομενη οτι αν φυγουν οι αλλοδαποι απο την χωρα,ποιος θα κανει την δουλεια-λειτουργημα να καθαριζει τα παμπριζ των αυτοκινητων στα φαναρια.... :S :S :S :S
 

male_tsouli

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
731
Κριτικές
6
Like
26
Πόντοι
6
Απολύθηκα τον Απρίλιο του 2011 απο την δουλειά μου
(τεχνικός Η/Υ με 1400 Ευρώ ) και εκτοτε δεν μπόρεσα να βρώ
αυτό που παλιά αποκαλούσα "σταθερή δουλειά" με μισθό και ένσημα.
Μόνο κάποια μεροκάματα σκόρπια ώς ντελίβερι , σερβιτόρος σε κτήμα γάμων , καμια δουλειά με δίκτυα  κλπ και αυτά
μάλιστα σπανίζουν πλέον .
Δυστυχως στην Ελλάδα , δεν υπάρχει ιδιωτικός τομέας , παρά μόνο αυτοί που παίρνουν έργα απο το δημόσιο ( όπως η παλιά μου εταιρεία ) και τωρα που το δημόσιο κατρακυλά , κλείνουν ο ένας μετά τον άλλο .
Η ανεργία , έχει επηρεάσει με τον χειρότερο δυνατό τρόπο την ζωή μου . Ακόμα και οι επισκέψεις σε στούντιο τελείωσαν , ειδικά για εμένα που μου αρέσουν τα αυταρχικά που είναι ακριβά )
Εξωτερικό , δοκίμασα αλλά είτε υπήρχε θέμα ηλικίας ( έως 30 έχεις πιθανότητες ) είτε κανα δυο φορές έπεσα επάνω σε απατεώνες .
Συμπέρασμα .... Πιστεύω για καμία 10ετια θα φυτοζοούμε και κάποια στιγμή ίσως ... ανοίξει μια ευκαιρία στην οικονομία να ανοίξει κανείς κανα μαγαζάκι ,ή καμία μικρή επιχείρηση .
Προς το παρόν .. όλα ψόφια
 

neos123

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
8.954
Κριτικές
1
Like
12
Πόντοι
66
μην το παρεις στραβα αυτο που θα οσυ πω...
ουτε εχω κατι προσωπικο μαζι σου! αλλα πριν πεταξουμε την παπαρια
καλυτερα ας βουτηξουμε ΛΙΓΟ την γλωσσα στο μυαλο!!!
εκτος οτι πλεον ολλες οι εργατικες-αγροτικες δουλειες εχουν φουλαρει απο ξενους (αλοδαπους) , διοτι οι ελληνες τις σνομπαραμε.....αλλα τωρα ειναι δωρο αδωρο.....
υπαρχει και αλλη μια περιπτωση!!
επειδη δεν ειναι ΕΥΚΟΛΕΣ δουλειες δεν μπορει να τις κανει ο ΚΑΘΕΝΑΣ!
οταν λεω οτι ειναι ΔΥΣΚΟΛΕΣ δουλειες δεν ενοω κουραστικες....αλλα το να πας σε χωραφια θελει και μια τεχνη....ξερει νεο παιδι απο κομπινα? απο αγροτικη δουλεια με ζωα?
εργατικες δουλειες....οικοδομη?? ας γελασω....γκαραζ-συνεργεια κλπ επισης ας γελασω.........αυτες τις δουλειες τις ξεκινας απο μικρος σαν <μπαλαντερ> (βοηθος) και με τα χρονια μαθαινεις την δουλεια.....
διοτι καποιες απ αυτες θελουν ΤΕΧΝΗ....!
και ως γνωστον η ΤΕΧΝΗ ΚΛΕΒΕΤΑΙ.....ΔΕΝ ΜΑΘΕΝΕΤΑΙ..!

οποτε ενας 25-27-30 αν παει σε μια οικοδομη ή ενα γκαραζ ή σ ενα χωραφι για δουλεια (ανιδεος) εμποδιο θα ναι παρα δουλεια θα βγαζει!!
ειχα παρει μαστορα και ειχε φερει το γιο του επειδη εχασε την δουλεια του στα μιντια.30 + χρονων..ε δεν μπορουσε να κανει τπτ και λογικο...

ποιος να παει τωρα σε χειρονακτικες δουλειες οταν εχει σπουδασει μεχρι τα 25?ελεος...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom