Νέα

Η ανεργία και η εκμετάλλευση θερίζουν τη νεολαία...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Bourdeliaris22
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 43K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Ποια η επαγγελματικη σας κατασταση αυτη τη περιοδο ?

  • Άνεργος ψάχνομαι

    Ψήφοι: 6 50,0%
  • Δουλευω κανονικα (700-1200ευρω το μήνα)

    Ψήφοι: 1 8,3%
  • Δουλευω φουλ (1200 ευρω και βαλε το μήνα)

    Ψήφοι: 3 25,0%
  • Ψευτοδουλευω (700 ευρω και κάτω το μήνα)

    Ψήφοι: 2 16,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    12

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
Απολύθηκα τον Απρίλιο του 2011 απο την δουλειά μου
(τεχνικός Η/Υ με 1400 Ευρώ ) και εκτοτε δεν μπόρεσα να βρώ
αυτό που παλιά αποκαλούσα "σταθερή δουλειά" με μισθό και ένσημα.
Μόνο κάποια μεροκάματα σκόρπια ώς ντελίβερι , σερβιτόρος σε κτήμα γάμων , καμια δουλειά με δίκτυα  κλπ και αυτά
μάλιστα σπανίζουν πλέον .
Δυστυχως στην Ελλάδα , δεν υπάρχει ιδιωτικός τομέας , παρά μόνο αυτοί που παίρνουν έργα απο το δημόσιο ( όπως η παλιά μου εταιρεία ) και τωρα που το δημόσιο κατρακυλά , κλείνουν ο ένας μετά τον άλλο .
Η ανεργία , έχει επηρεάσει με τον χειρότερο δυνατό τρόπο την ζωή μου . Ακόμα και οι επισκέψεις σε στούντιο τελείωσαν , ειδικά για εμένα που μου αρέσουν τα αυταρχικά που είναι ακριβά )
Εξωτερικό , δοκίμασα αλλά είτε υπήρχε θέμα ηλικίας ( έως 30 έχεις πιθανότητες ) είτε κανα δυο φορές έπεσα επάνω σε απατεώνες .
Συμπέρασμα .... Πιστεύω για καμία 10ετια θα φυτοζοούμε και κάποια στιγμή ίσως ... ανοίξει μια ευκαιρία στην οικονομία να ανοίξει κανείς κανα μαγαζάκι ,ή καμία μικρή επιχείρηση .
Προς το παρόν .. όλα ψόφια
ε πως!!
οπως λεει και ο Giorgos Likouretzakis δουλειες υπαρχουν!
εγω αυτα τα χω ακουσει-δει απο κοντα!!
μου λεγε 1 φιλος παλια....τραβα δουλψε στα ψαρια στην τρατα....
λοιπον για να ξεκαθαρισουμε.....
ατομα σαν τον φιλαρακο μου που δεν σπουδασανε και δουλευανε απο τα 16 μαθανε μια τεχνη παραληλα πηρε και 1-2 χρτια σαν μηχανικος αυτοκινητων ....καναν εργατικες δουλειες χρονιααα τωρα με σκεπτικο το 90% αυτων να ανοιξουν ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΑΓΑΖΙ!!!
οι υπολοιποι που σπουδασαν....5 χρονακια (λεω εγω χοντρικα) + στρατο + ενδιαμεσες αναμονες....και οι δουλειες που χουν κανει ειναι μονο τα καλοκαιρια καφε-μπαρ + δουλειες ποδαριου δεν λαμβανονται υποψιν!!
δεν μπορει 1 27αρης να παει ειδικα απο πολη να κανει αγροτικη δουλεια!!

επισης για το εξωτερικο!!
καποιοι δεν μποριουν να φυγουν λογω υποχρεωσεων!! οικογενειας....(αλλοι εχουν παιδια) τραπεζες-δοσεις σκυλια γατια....αλλοι εχουν αραβωνιαστει εχουν αρωστους γονεις κλπ κλπ κλπ!!
ΑΥΤΟΙ που δεν εχουν τπτ (σπιτι-δουλεια-γυναικα-αυτοκινητο) πουλοοο......

οσο για το εξωτερικο παιζει ρολο και τι ΠΤΥΧΙΟ ΕΧΕΙΣ!!!!

αλλο λογιστης! αλλο πληροφορικαριος, αλλο δικηγορος (που δεν στο εξωτερικο) αλλο γιατρος αλλο μηχανικος αλλο μαθηματικος.........!
 

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Απο την στιγμη που δεν παραγουμε σχεδον τιποτα πλεον, δεν γινεται να αλλαξει κατι.
Αν ηταν ανοιχτα καμποσα εργοστασια οπως παλαιοτερα και πηγαινε ο κοσμος στην επαρχια να δουλεψει εκει σιγα σιγα θα ξαναφτιαχνονταν οι επαρχιακες πολεις πληθυσμιακα. Θα δημιουργουνταν αναγκες για καμποσα επαγγελματα(οχι απαραιτητα υποστηρικτικα) και θα πηγαινε και κοσμος απο τα μεγαλα αστικα κεντρα.
Ουσιαστικα το προβλημα δεν εχει να κανει μονο με την ανυπαρξια εργασιας αλλα ειναι πληθυσμιακο. Δεν γινεται 5εκ. κοσμος να εχει την απαιτηση να δουλευουν ολοι στην Αθηνα. Ουτε πριν γινοταν αυτο. Πρεπει να ανακατανειμουμε τον πληθυσμο μας. Αυτο βεβαια τωρα φανταζει πολυ δυσκολο, αλλα πρεπει να γινει.
Μια καλη λυση θα ηταν επισης ολοι οι οι μεγαλοι δημοσιοι οργανισμοι να φυγουν απο την Αθηνα και να πανε στην επαρχια. Για τον ιδιο λογο.
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
ειχα παρει μαστορα και ειχε φερει το γιο του επειδη εχασε την δουλεια του στα μιντια.30 + χρονων..ε δεν μπορουσε να κανει τπτ και λογικο...

ποιος να παει τωρα σε χειρονακτικες δουλειες οταν εχει σπουδασει μεχρι τα 25?ελεος...
λογικο!
στα 30 δεν μαθαινονται αυτες οι δουλειες!!
ειπαμε πας απο μικρος σαν μπαλαντερ....και στη 15ετια οι περισσοτεροι ανοιγαν δικα τους μαγαζια!

παω στου κολητου μου το μαγαζι-γκαραζ.....μου λεει να πιασω ενα εργαλιο με περιεργη ονομασια...(δεν το χα ξανακουσει) και δεν το βρισκα...

αντε ρε μαλακα μου λεει μπροστα σου ειναι...!! :cheesy:
αντε να παω εγω τωρα να δουλεψω εκει!! εμποδιο θα μαι...!
 

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.357
Κριτικές
263
Like
141
Πόντοι
7.985
Ως που θα παει η ανεργια????

Η ανεργια τυπε ειναι ακομα στην εφηβια της. 25 ειναι τωρα!
Μεχρι να γερασει στα 100 εχει καιρο ακομα!

Μην αγχωνεσαι!
 

male_tsouli

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
731
Κριτικές
6
Like
26
Πόντοι
6
Πάντως , όσο δεν υπάρχει παραγωγικός ιδιωτικός τομέας
παρά μόνο εμπορικά και καφετέριες , όσο θα μειώνεται ο μισθός των
δημοσίων υπαλλήλων ή απολυθούν και αυτοί , βλέπω νέα λουκέτα να
έρχονται .
Τα εργασιακά ήδη είναι σκατά , ( 400 καθαρά για 6 μέρες και με
χαρτί παραίτησης ήδη υπογεγραμμένο με την πρόσληψη - εκβιασμός )
και δεν βλέπω να γίνεται κάτι παραγωγικό .
Νόμιζω στο τέλος θα γίνουμε χειρότερα απο την Αργεντινή
 

Gun Club 181

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2012
Μηνύματα
16.373
Like
103
Πόντοι
166
μου θυμιζεις την παπαρια επαγγελματια αερογαμη του ΣΚΑΙ (που αμοιβεται πλουσιοπαροχα) που ελεγε μαινομενη οτι αν φυγουν οι αλλοδαποι απο την χωρα,ποιος θα κανει την δουλεια-λειτουργημα να καθαριζει τα παμπριζ των αυτοκινητων στα φαναρια.... :S :S :S :S

:sunglasses: :sunglasses: :sunglasses:
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
Πάντως , όσο δεν υπάρχει παραγωγικός ιδιωτικός τομέας
παρά μόνο εμπορικά και καφετέριες , όσο θα μειώνεται ο μισθός των
δημοσίων υπαλλήλων ή απολυθούν και αυτοί , βλέπω νέα λουκέτα να
έρχονται .
Τα εργασιακά ήδη είναι σκατά , ( 400 καθαρά για 6 μέρες και με
χαρτί παραίτησης ήδη υπογεγραμμένο με την πρόσληψη - εκβιασμός )
και δεν βλέπω να γίνεται κάτι παραγωγικό .
Νόμιζω στο τέλος θα γίνουμε χειρότερα απο την Αργεντινή
για Αργετινη δεν ξερω, αλλα την Βουλγαρια Ρουμανια που χρονια τωρα κοροιδευαμε τους ξεπερασαμε!!
και ναιιιιιιιιιιιιι ειμασε πιο κατω απ αυτους!!!  :huh: :huh: :huh:
 

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
μου θυμιζεις την παπαρια δημοσιογραφου του ΣΚΑΙ (που αμοιβεται πλουσιοπαροχα) που ελεγε μαινομενη οτι αν φυγουν οι αλλοδαποι απο την χωρα,ποιος θα κανει την δουλεια-λειτουργημα να καθαριζει τα παμπριζ των αυτοκινητων στα φαναρια.... :S :S :S :S


Γκομενακια!  :grin:
Με βρεγμενες μπλουζες κλπ. Αυτη ειναι η λυση για τα παμπριζ!  :grin:
 

Ric Flair

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
2.511
Like
0
Πόντοι
16
στην εποχή μας μάλλον θα πρέπει να δουμε λίγο διαφορετικα. όχι τι δουλεια θα κανω, αλλα το τι ικανότητες ( skills ) έχω και τι ικανοτητες μπορω να αναπτυξω για να βρω μια απασχόληση.

δηλαδή γιατι να μην μαθω web design, graphics , animation , article writing ή κατι που εχει ζητηση και να επικεντρωθω εκεί ? ωραια σπουδασα μηχανικός, δικηγόρος οτιδήποτε. αφου δεν έχει δουλειες/υποθεσεις τι να κανω ? να κάθομαι στο γραφειο να κλαιω την μοιρα και να καταριεμαι την κοινωνια την άτιμη ? ή να δω μηπως μπορω να απασχοληθω σε εναν αλλο τομεα ?

και γιατι να μην μαζευτω με δυο τρεις φιλους γνωστους να κανουμε κάτι δικο μας ? όχι φυσικα καφέ-μπουγατσα-γυρος αλλα κάτι να έχει αξια και μέλλον.

και γιατί να μην δοκιμασω τις ικανοτητες μου σε site οπως το odesk ή το elance ?

απλα ισως θα έπρεπε να βγαλουμε το κεφαλι μας απο τα σκατα του τυπου δεν γίνεται και να κοιταξουμε να βρουμε πως γίνεται .
 

Επισκέπτης
Ουσιαστικα το προβλημα δεν εχει να κανει μονο με την ανυπαρξια εργασιας αλλα ειναι πληθυσμιακο. Δεν γινεται 5εκ. κοσμος να εχει την απαιτηση να δουλευουν ολοι στην Αθηνα. Ουτε πριν γινοταν αυτο. Πρεπει να ανακατανειμουμε τον πληθυσμο μας. Αυτο βεβαια τωρα φανταζει πολυ δυσκολο, αλλα πρεπει να γινει.
Μια καλη λυση θα ηταν επισης ολοι οι οι μεγαλοι δημοσιοι οργανισμοι να φυγουν απο την Αθηνα και να πανε στην επαρχια. Για τον ιδιο λογο.

+ 1.000.000
 

Επισκέπτης
μην το παρεις στραβα αυτο που θα οσυ πω...
ουτε εχω κατι προσωπικο μαζι σου! αλλα πριν πεταξουμε την παπαρια
καλυτερα ας βουτηξουμε ΛΙΓΟ την γλωσσα στο μυαλο!!!
εκτος οτι πλεον ολλες οι εργατικες-αγροτικες δουλειες εχουν φουλαρει απο ξενους (αλοδαπους) , διοτι οι ελληνες τις σνομπαραμε.....αλλα τωρα ειναι δωρο αδωρο.....
υπαρχει και αλλη μια περιπτωση!!
επειδη δεν ειναι ΕΥΚΟΛΕΣ δουλειες δεν μπορει να τις κανει ο ΚΑΘΕΝΑΣ!
οταν λεω οτι ειναι ΔΥΣΚΟΛΕΣ δουλειες δεν ενοω κουραστικες....αλλα το να πας σε χωραφια θελει και μια τεχνη....ξερει νεο παιδι απο κομπινα? απο αγροτικη δουλεια με ζωα?
εργατικες δουλειες....οικοδομη?? ας γελασω....γκαραζ-συνεργεια κλπ επισης ας γελασω.........αυτες τις δουλειες τις ξεκινας απο μικρος σαν <μπαλαντερ> (βοηθος) και με τα χρονια μαθαινεις την δουλεια.....
διοτι καποιες απ αυτες θελουν ΤΕΧΝΗ....!
και ως γνωστον η ΤΕΧΝΗ ΚΛΕΒΕΤΑΙ.....ΔΕΝ ΜΑΘΕΝΕΤΑΙ..!

οποτε ενας 25-27-30 αν παει σε μια οικοδομη ή ενα γκαραζ ή σ ενα χωραφι για δουλεια (ανιδεος) εμποδιο θα ναι παρα δουλεια θα βγαζει!!

άρα λέμε το ίδιο, αν στη φράση μου προσθέσω:
...αλλά δεν εκπαιδεύτηκαν/μερίμνησαν/φρόντισαν όλοι για να τις μάθουν, αντ αυτού έψαχναν μπαρμπάδες για να μπουν προισταμενοι σε καμια εφορία

 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
στην εποχή μας μάλλον θα πρέπει να δουμε λίγο διαφορετικα. όχι τι δουλεια θα κανω, αλλα το τι ικανότητες ( skills ) έχω και τι ικανοτητες μπορω να αναπτυξω για να βρω μια απασχόληση.

δηλαδή γιατι να μην μαθω web design, graphics , animation , article writing ή κατι που εχει ζητηση και να επικεντρωθω εκεί ? ωραια σπουδασα μηχανικός, δικηγόρος οτιδήποτε. αφου δεν έχει δουλειες/υποθεσεις τι να κανω ? να κάθομαι στο γραφειο να κλαιω την μοιρα και να καταριεμαι την κοινωνια την άτιμη ? ή να δω μηπως μπορω να απασχοληθω σε εναν αλλο τομεα ?

και γιατι να μην μαζευτω με δυο τρεις φιλους γνωστους να κανουμε κάτι δικο μας ? όχι φυσικα καφέ-μπουγατσα-γυρος αλλα κάτι να έχει αξια και μέλλον.

και γιατί να μην δοκιμασω τις ικανοτητες μου σε site οπως το odesk ή το elance ?

απλα ισως θα έπρεπε να βγαλουμε το κεφαλι μας απο τα σκατα του τυπου δεν γίνεται και να κοιταξουμε να βρουμε πως γίνεται .
συμφωνω εν μερη!
και θα σου πω γιατι!!
ναι συμφωνω οτι πρεπει ο καθενας να κοιταξει τι θα κανει!!να μην κλαιει την μοια του!!
λυση δεν ειναι να μαζευτουμε 3 φιλοι και να ανοιξουμε 1 γυραδικο-κεφε κλπ! επισης συμφωνω!
αλλα πως μπορω σε μια ηλικια οχι μικρη αλλα ουτε μεγαλη!! να μαθω web design, graphics , animation????? οεο? ετσι μαθαινονται αυτα? τοσο ευκολα?
δεν νομιζω....!
 

asia_fun

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2009
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
βιολογικη γεωργια για οσους εχουν ενα κτημα και ενα σπιτι στο χωριο, ναι χωρις νυχτερινη ζωη, και χρειαζετε να παρεις μαζι σου και γυναικα (απαραιτητως) και με σκληρη δουλεια απ το πρωι ως το βραδυ, πλεον στα χωρια δεν ειναι και τοσο τραγικα (και ιντερνετ εχουν ολα και καφενεια και μαρκετ) οσο για το κουτσομπολιο αν δε σας νοιαζει θα παψουν να ασχολουνται μαζι σας συντομα,  βεβαια για εναν εργενη 25-40  χρειαζετε απαριατητως και μια γυναικα που θα τον πιστεψει και θα τον ακολουθησει :uglystupid:  βρειτε μια ανεργη γνωστη σας και προτεινετε  της το, δεν χρειαζετε να ειναι καμια ομορφη, κορμι τουλαχιστον θα φτιαξει ετσι κι αλλιως απ τις αγροτικες εργασιες
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
άρα λέμε το ίδιο, αν στη φράση μου προσθέσω:
...αλλά δεν εκπαιδεύτηκαν/μερίμνησαν/φρόντισαν όλοι για να τις μάθουν, αντ αυτού έψαχναν μπαρμπάδες για να μπουν προισταμενοι σε καμια εφορία
ΝΑΙ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ!
αλλα δεν εχεις δικιο σ αυτο που σου ειπες για αγροτικες-εργατικες δουλειες και σου εξηγησα το γιατι!
απλα επειδη και παραπανω εγραψα οτι φιλαρακι μου ελεγε να παω στα ψαρια...!
το να πεταξουμε μια παπαρια ειναι το μονο μου ευκολο!
το πτυχιο μου εξω πληρωνεται 1ος μισθος 2.500 και ο αλλος σου λεει τραβα στα ψαρια.....που ειναι μια δουλεια με @@@@@@@@ οχι @@@@@@@@ δουλεια και δεν (ξερει) την κανει ο καθενας!!
απλα στην Ελλαδα ετσι μαθαμε! να τα ισοπεδωνουμε ολλα...! στην ουσια μου βγαζει ο αλλος τοσααα χρονια σπουδων κ πουτσας αχρηστα.....  ;) ;)
δεν παει ετσι!! που ασε αν σου πω τι τεχνη ειναι η δικη μου δουλεια.....θα χτυπας  :headbang: 
;) ;) :cheesy:
 

male_tsouli

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
731
Κριτικές
6
Like
26
Πόντοι
6
Κινδυνεύοντας ίσως να χαρακτηρισθώ τεμπέλης , επειδή αυτή την περίοδο
ψάχνω το θέμα μαγαζιού , τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά .
Ο ελεύθερος επαγγελματίας είναι στο στόχαστρο με υπέρογκη φορολογία
και χαμηλό αριθμό πελατών σε ότι κάνει λόγω περικοπων μισθών και απολύσεων
Το μόνο θετικό είναι ότι μπορεί να βρεθεί χαμηλό νοίκι σε μαγαζί αλλά
κατά τα άλλα όλα είναι εναντίον σε κάποια προσπάθεια
Αν δεν υπάρχει κεφάλαιο και πάει για δανειο κάποιος , ακόμα χειρότερα
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
Κινδυνεύοντας ίσως να χαρακτηρισθώ τεμπέλης , επειδή αυτή την περίοδο
ψάχνω το θέμα μαγαζιού , τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά .
Ο ελεύθερος επαγγελματίας είναι στο στόχαστρο με υπέρογκη φορολογία
και χαμηλό αριθμό πελατών σε ότι κάνει λόγω περικοπων μισθών και απολύσεων
Το μόνο θετικό είναι ότι μπορεί να βρεθεί χαμηλό νοίκι σε μαγαζί αλλά
κατά τα άλλα όλα είναι εναντίον σε κάποια προσπάθεια
Αν δεν υπάρχει κεφάλαιο και πάει για δανειο κάποιος , ακόμα χειρότερα
ευρωπαικη επιδοτηση παιζει???
 

Ric Flair

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
2.511
Like
0
Πόντοι
16
δεν ειπα ότι εύκολο , αλλα όχι ακατόρθωτο .

η ηλικια δεν παιζει κανενα ρολο , μονο στο μυαλό σου .  

αν δεν μπορεις να μαθεις κατι καινουργιο είσαι ή βλάκας ή τεμπέλης ή δεν το θες τόσο πολύ. σε αυτή την περίπτωση μη μας ζαλιζεις με τις κλάψες σου. περίμενε την κυβερνηση να σου βρει μισθο. ( καλοπροαιρετα έτσι. μη το παρεις προσωπικα :) )

εγω τους τελευταιους μηνες εμαθα marketing, selling , copywritting, web development, video-audio editing και presentations. ειμαι κορυφαιος σε αυτα ? φυσικα οχι . ΑΛΛΑ εκανα μια αρχη και όσο ασχολούμαι τόσο θα βελτιώνομαι .

ακόμα και αν σταματησω να δουλευω σαν μηχανικος ξερω να κανω κατι που έχει ζητηση και θα την ψιλοβολεψω.

ευκολα - δυσκολα ολα είναι στο μυαλο μας. το δυσκολο ειναι να αρχισεις. μετα την βρισκεις την ακρη  ;)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom