Νέα

Γυναίκες με μειωμένο μητρικό φίλτρο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα cool11
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 30
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.887
Like
1.418
Πόντοι
216
Ανοίγω αυτό το θέμα, το οποιο πιστεύω ότι είναι αρκετά σημαντικό από διάφορες απόψεις.
Επιλεγω να το ανοίξω εδώ, στο bou, γιατί παρότι δεν είναι το site που τα μελη του ασχολούνται με θέματα 'οικογένειας',
ωστόσο πιστεύω ότι έχουν αρκετή πείρα από τη ζωη (κι όχι μονο κολομπαρουδες!),
για να συνεισφέρουν στη συζήτηση.

Το σύνηθες λοιπόν, είναι ότι η μεση γυναικα, είτε από σχετικά νεαρή ηλικία (20+),
ή όταν αρχίσουν τα καμπανάκια ότι τα χρονια περνούν (30+)(the famous 'wall'!),
τους πιάνει η επιθυμία, όχι μονο για γάμο, αλλα και για να κάνουν παιδι.
Φυσικά, η αναπαραγωγή, είναι κάτι 'φυτεμένο' μεσα μας από τον Δημιουργό.
Μονο όμως, που όπως φαίνεται, όπως και αλλα πράγματα στη ζωη,
δεν έχουμε όλοι την ιδια ένταση σε αυτές τις τάσεις.

Όσο περνούν τα χρονια λοιπόν, παρατηρώ, ότι υπάρχουν και γυναίκες, που μάλλον δεν...πολυκαιγονται για το συγκεκριμένο θέμα.
Βασικά, υπάρχουν διαφορες κατηγοριες.
Αυτές που θα ήθελαν παιδι(με γάμο), αλλα αντικειμενικοί λόγοι, μπορεί να το εμποδίζουν (πχ ανεργία και των δυο στο ζευγάρι, δουλειες του ποδαριού, ή λόγοι υγειας κλπ)
Αυτές που θα ήθελαν μεν, αλλα το κρύβουν επιμελώς, για να μην δείχνουν 'απεγνωσμένες' (θέλω τώρα άντρα+παιδι, ή μονο παιδι!).
Και αυτές, που όπως φαίνεται, είναι σαν όντως να μην τους απασχολεί καθόλου το θέμα.

Σε αυτή την τελευταία κατηγορια θα ήθελα να σταθούμε και να συζητήσουμε.
Εγώ από όσα έχω δει στη ζωη, έχω καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα για το ποιες γυναίκες συνήθως ανήκουν σε αυτή την κατηγορια,
αλλα είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν κι άλλες, και θέλω να τις πείτε εσείς:
- γυναίκες καριερίστριες, που έχασαν το τρένο με τις επιλογές τους, σχεδόν χωρίς να το καταλάβουν
- γυναίκες με διαφορα άσχημα οικογενειακά βιώματα (αρρώστιες κλπ), που δεν μπαίνουν καν στην σκέψη για απόκτηση παιδιών
- γυναίκες που είχαν διαφορες ατυχιες στη ζωη τους (προσωπικές, οικονομικές, κλπ), και που αν και κάποτε το σκέφτονταν, τώρα απλα δεν τους απασχολεί και τόσο
- γυναίκες που έχουν σοβαρά γυναικολογικά θέματα, που θα είναι άθλος να ασχοληθούν να κάνουν παιδι, και δεν μπαίνουν καν σε αυτή την περιπέτεια
- γυναίκες που έχουν άλλους στόχους στη ζωη τους (αυτοπραγμάτωση, κοινωνική προσφορα, κλπ)
- γυναίκες που νοιάζονται για σχετικά 'ξεκούραστη' ζωη, χωρίς το νταραβέρι μιας ζωης που έχουν τα παιδιά (έτσι το βλέπουν).

και η λιστα συνεχίζεται....

Βεβαια, εγώ αναρωτιέμαι, κατά ποσο είναι συνειδητοποιημένη η κάθε γυναικα, που δεν θέτει το θέμα 'παιδι'.
Δηλαδή, ή το παίρνεις απόφαση και ζεις καλα, ή αν δεν το έχεις συνειδητοποιήσεις, ίσως και να σε τρώει σαν σαράκι...
Βεβαια, και ο παράγοντας χρόνος, παίζει καθοριστική εξέλιξη.
Αλλιώς βλέπουμε τα πράγματα στα 30, αλλιώς στα 40, αλλιώς στα 50...

Ξέρω γυναίκες, χωρίς παιδι, που λεμε διαφορα επί χρόνια, και ποτε δεν έθιξαν το θέμα, ποτε δεν έδειξαν να ζηλεύουν άλλες γυναίκες που έχουν παιδιά κλπ.
Μάλιστα, δείχνουν ενσυνείδητα να το απολαμβάνουν κιόλας....οταν η μια συνάδελφος θα πάει σπίτι και θα ξεκινήσει αγώνα δρόμου με τα παιδιά, αυτή απλα θα πάρει τον καλό της, και θα πανε βολτουλα, μετά να φανε μαζί κλπ και μιλώ για ίδιες ηλικίες γυναικών, για σύγκριση, όχι ότι οι λεγάμενες, είναι νεαρές οποτε οκ, αλλα η άλλη να είναι 50αρα, και μια ζωη, από τα 30 της που την θυμάμαι, να κάνει πάντα μια 'ωραια'/'ξέγνοιαστη'/ξεκουραστη' ζωη, και να το απολαμβάνει κιόλας....τους βγάζω το καπέλο βεβαια, από την άποψη, ότι συνειδητά, ξέρουν τι θέλουν, και το κάνουν!!!!

Πάντως, έχω δει και άτεκνα ζευγάρια, που είναι πραγματικά αγαπημένα και ευτυχισμένα, δίχως να ξέρω αν ήταν συνειδητή επιλογή το να μην έχουν παιδιά, ή απλα τους προέκυψε από άλλους εξωγενείς παράγοντες παρά την θέληση τους....
Άλλωστε, για το αν θα είσαι ευτυχισμένος με το σύντροφο σου, δεν (πρεπει να) εξαρτάται από το αν έχεις παιδιά, όσο και αν μερικές το συσχετίζουν....

Θα ήθελα να ξέρω περισσότερα λοιπόν, για αυτή την κατηγορια γυναικών, που έχει θα λέγαμε, 'μειωμένο μητρικό φίλτρο', και δεν ονειρεύονται να 'γινουν μανούλες'.
Ποιες άλλες ομάδες γυναικών έχετε δει εσείς σε αυτή την κατηγορια, αν θεωρείται ότι μπορεί κάποιος να έχει μια ευτυχισμένη σχέση μαζι τους, και γενικά ότι ξέρετε πάνω σε αυτό το θέμα.

Καλή μας συζήτηση!
 

since1991

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2020
Μηνύματα
2.556
Κριτικές
5
Like
2.530
Πόντοι
736
Φίλε μου όλες αυτές οι ωραίες επισημάνσεις και παρατηρήσεις σου, μου θύμισαν ένα πολύ ωραίο ανέκδοτο:
"Σε όλες τις γυναίκες από την στιγμή που γεννιούνται τοποθετείται στον εγκεφαλό τους ένα τσιπάκι που τις προγραμματίζει να είναι πιστές σε έναν άντρα και να κάνουν οικογένεια, παιδιά κλπ. Κάποιες αργότερα με ειδική χειρουργική επέμβαση αφαιρούν το τσιπάκι, είναι οι λεγόμενες "ξετσίπωτες"
 

αμαμητος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.458
Like
1.463
Πόντοι
216
δεν υπαρχουν γυναικες που δεν θελουν να εχουν τουλαχιστον ενα παιδι.
ολες τους θελουν αλλα δεν μπορουν ολες.

ειναι σαν να λεμε αντρας που δεν του αρεσουν τα λεφτα οι γυναικες η δοξα και τα αυτοκινητα
 

font012

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2017
Μηνύματα
2.031
Like
1.661
Πόντοι
216
Δήμητρα forever!
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.673
Πόντοι
2.606
[quote author=cool11 link= ]Ανοίγω αυτό το θέμα, το οποιο πιστεύω ότι είναι αρκετά σημαντικό από διάφορες απόψεις.
Επιλεγω να το ανοίξω εδώ, στο bou, γιατί παρότι δεν είναι το site που τα μελη του ασχολούνται με θέματα 'οικογένειας',
ωστόσο πιστεύω ότι έχουν αρκετή πείρα από τη ζωη (κι όχι μονο κολομπαρουδες!),
για να συνεισφέρουν στη συζήτηση.

Το σύνηθες λοιπόν, είναι ότι η μεση γυναικα, είτε από σχετικά νεαρή ηλικία (20+),
ή όταν αρχίσουν τα καμπανάκια ότι τα χρονια περνούν (30+)(the famous 'wall'!),
τους πιάνει η επιθυμία, όχι μονο για γάμο, αλλα και για να κάνουν παιδι.
Φυσικά, η αναπαραγωγή, είναι κάτι 'φυτεμένο' μεσα μας από τον Δημιουργό.
Μονο όμως, που όπως φαίνεται, όπως και αλλα πράγματα στη ζωη,
δεν έχουμε όλοι την ιδια ένταση σε αυτές τις τάσεις.

Όσο περνούν τα χρονια λοιπόν, παρατηρώ, ότι υπάρχουν και γυναίκες, που μάλλον δεν...πολυκαιγονται για το συγκεκριμένο θέμα.
Βασικά, υπάρχουν διαφορες κατηγοριες.
Αυτές που θα ήθελαν παιδι(με γάμο), αλλα αντικειμενικοί λόγοι, μπορεί να το εμποδίζουν (πχ ανεργία και των δυο στο ζευγάρι, δουλειες του ποδαριού, ή λόγοι υγειας κλπ)
Αυτές που θα ήθελαν μεν, αλλα το κρύβουν επιμελώς, για να μην δείχνουν 'απεγνωσμένες' (θέλω τώρα άντρα+παιδι, ή μονο παιδι!).
Και αυτές, που όπως φαίνεται, είναι σαν όντως να μην τους απασχολεί καθόλου το θέμα.

Σε αυτή την τελευταία κατηγορια θα ήθελα να σταθούμε και να συζητήσουμε.
Εγώ από όσα έχω δει στη ζωη, έχω καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα για το ποιες γυναίκες συνήθως ανήκουν σε αυτή την κατηγορια,
αλλα είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν κι άλλες, και θέλω να τις πείτε εσείς:
- γυναίκες καριερίστριες, που έχασαν το τρένο με τις επιλογές τους, σχεδόν χωρίς να το καταλάβουν
- γυναίκες με διαφορα άσχημα οικογενειακά βιώματα (αρρώστιες κλπ), που δεν μπαίνουν καν στην σκέψη για απόκτηση παιδιών
- γυναίκες που είχαν διαφορες ατυχιες στη ζωη τους (προσωπικές, οικονομικές, κλπ), και που αν και κάποτε το σκέφτονταν, τώρα απλα δεν τους απασχολεί και τόσο
- γυναίκες που έχουν σοβαρά γυναικολογικά θέματα, που θα είναι άθλος να ασχοληθούν να κάνουν παιδι, και δεν μπαίνουν καν σε αυτή την περιπέτεια
- γυναίκες που έχουν άλλους στόχους στη ζωη τους (αυτοπραγμάτωση, κοινωνική προσφορα, κλπ)
- γυναίκες που νοιάζονται για σχετικά 'ξεκούραστη' ζωη, χωρίς το νταραβέρι μιας ζωης που έχουν τα παιδιά (έτσι το βλέπουν).

και η λιστα συνεχίζεται....

Βεβαια, εγώ αναρωτιέμαι, κατά ποσο είναι συνειδητοποιημένη η κάθε γυναικα, που δεν θέτει το θέμα 'παιδι'.
Δηλαδή, ή το παίρνεις απόφαση και ζεις καλα, ή αν δεν το έχεις συνειδητοποιήσεις, ίσως και να σε τρώει σαν σαράκι...
Βεβαια, και ο παράγοντας χρόνος, παίζει καθοριστική εξέλιξη.
Αλλιώς βλέπουμε τα πράγματα στα 30, αλλιώς στα 40, αλλιώς στα 50...

Ξέρω γυναίκες, χωρίς παιδι, που λεμε διαφορα επί χρόνια, και ποτε δεν έθιξαν το θέμα, ποτε δεν έδειξαν να ζηλεύουν άλλες γυναίκες που έχουν παιδιά κλπ.
Μάλιστα, δείχνουν ενσυνείδητα να το απολαμβάνουν κιόλας....οταν η μια συνάδελφος θα πάει σπίτι και θα ξεκινήσει αγώνα δρόμου με τα παιδιά, αυτή απλα θα πάρει τον καλό της, και θα πανε βολτουλα, μετά να φανε μαζί κλπ και μιλώ για ίδιες ηλικίες γυναικών, για σύγκριση, όχι ότι οι λεγάμενες, είναι νεαρές οποτε οκ, αλλα η άλλη να είναι 50αρα, και μια ζωη, από τα 30 της που την θυμάμαι, να κάνει πάντα μια 'ωραια'/'ξέγνοιαστη'/ξεκουραστη' ζωη, και να το απολαμβάνει κιόλας....τους βγάζω το καπέλο βεβαια, από την άποψη, ότι συνειδητά, ξέρουν τι θέλουν, και το κάνουν!!!!

Πάντως, έχω δει και άτεκνα ζευγάρια, που είναι πραγματικά αγαπημένα και ευτυχισμένα, δίχως να ξέρω αν ήταν συνειδητή επιλογή το να μην έχουν παιδιά, ή απλα τους προέκυψε από άλλους εξωγενείς παράγοντες παρά την θέληση τους....
Άλλωστε, για το αν θα είσαι ευτυχισμένος με το σύντροφο σου, δεν (πρεπει να) εξαρτάται από το αν έχεις παιδιά, όσο και αν μερικές το συσχετίζουν....

Θα ήθελα να ξέρω περισσότερα λοιπόν, για αυτή την κατηγορια γυναικών, που έχει θα λέγαμε, 'μειωμένο μητρικό φίλτρο', και δεν ονειρεύονται να 'γινουν μανούλες'.
Ποιες άλλες ομάδες γυναικών έχετε δει εσείς σε αυτή την κατηγορια, αν θεωρείται ότι μπορεί κάποιος να έχει μια ευτυχισμένη σχέση μαζι τους, και γενικά ότι ξέρετε πάνω σε αυτό το θέμα.

Καλή μας συζήτηση! [/quote]

Τυπε στο cosmοpolitan και στο νινα μανινα κατερινα ανοιγουν τετοια θεματα
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.419
Κριτικές
1
Like
7.376
Πόντοι
2.306
Οι σχέσεις που κάνουν οι γυναίκες που συνειδητά και από επιλογή τους δεν κάνουν παιδιά είναι κατά τη γνώμη μου βασισμένες στο προσωπικό τους συμφέρον.
Λειτουργούν τη σχέση στα πλαίσια αμοιβαίων συμβιβασμών ώστε να την περνάνε οι ίδιες καλά κρατώντας τον άντρα τους τόσο ευχαριστημένο όσο να μην σκεφτεί να την κάνει.
Γενικά ζουν μια μόνιμη ανασφάλεια για την πιθανή εμφάνιση άλλου θηλυκού predator που θα αρπάξει τον άνδρα - τρόπαιο, πολλές φορές με την υπόσχεση ενός παιδιού. Πολλες φορές την «πατάνε» κατ’ αυτό τον τρόπο, δεδομένου ότι οι περισσότεροι άνδρες αφού περάσουμε καλά θελουμε και τη διαιώνιση του dna, ονόματος κλπ.
 
OP
OP
C

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.887
Like
1.418
Πόντοι
216
Παντως, οσο περνουν τα χρονια,
φαινεται να υπαρχουν ολο και περισσοτερες γυναικες διαθεσιμες, στο να μην κανουν κανενα παιδι.
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.251
Κριτικές
3
Like
1.423
Πόντοι
566
Παντως, οσο περνουν τα χρονια,
φαινεται να υπαρχουν ολο και περισσοτερες γυναικες διαθεσιμες, στο να μην κανουν κανενα παιδι.

Ισχύει τύπε.... Όσο για το σεντόνι που αναφέρεις το "γυναίκες καριερίστριες, που έχασαν το τρένο με τις επιλογές τους, σχεδόν χωρίς να το καταλάβουν" είναι το ποιο συνηθισμένο, τουλάχιστον στις περιπτώσεις που έχω υπόψη μου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.947
Κριτικές
27
Like
2.372
Πόντοι
6.955
Να κάνω ακόμα μια τοποθέτηση σε τούτο το σοβαρό θέμα και περιμένω και τις γνώμες άλλων. Εγώ είμαι 42 και πιστεύω ότι οι γεννημένες την περίοδο 1975 1985 είναι η χειρότερη γενιά γυναικών από έναρξης ιστορίας έθνους. Μια γενιά γυναικών ψωνισμένη που δεν πρόσφερε τίποτα στους άνδρες της γενιάς μας ώστε να ανέβουμε όλοι επίπεδο και που αντίθετα έψαχναν μια ζωή τον πολυπόθητο πετυχημένο!
Επειδή λοιπόν ήθελαν ντόλτσε βίτα και πετυχημένους διαπιστώνουμε χαμηλό αριθμό γεννήσεων στην δική μου γενιά.

Παρατηρώ όμως στον δρόμο πολλές νεαρότερες από εμάς, εννοώ 28 ή 30 χρονών να έχουν γεννήσει παιδάκια. Εγώ νομίζω πως ποσοστιαία ξεπερνάνε σε γεννήσεις αυτές τις δικής μου γενιάς.....εσάς πια είναι η γνώμη σας?
 

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.490
Like
11.459
Πόντοι
2.256
πιστεύω ότι οι γεννημένες την περίοδο 1975 1985 είναι η χειρότερη γενιά γυναικών από έναρξης ιστορίας έθνους.

Είναι όντως συγκριτικά οι χειρότερες. Η πρωην γυναίκα μου ήταν του '75, στο τρίτο χρόνο γάμου την έστειλα αδιάβαστη και λυτρώθηκα.
 
OP
OP
C

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.887
Like
1.418
Πόντοι
216
Συμφωνω. Και νομιζω, οτι συμφωνουν και τα περισσοτερα μελη εδω μεσα, με αυτη την αποψη.

Οι σημερινες 35-45αρες, ειναι οτι χειροτερο περασε σαν γενια γυναικων απο την Ελλαδα.
Ζουν ακομη ειτε με την σκεψη στα παλια χαιλικια και τη μεγαλη ζωη,
ειτε περιμενουν ακομη τον πριγκηπα πανω στο αλογο.

Πιστευω και εγω, οτι οι μικροτερες, νεοτερες,
ειναι κατα πολυ καλυτερες.
Και δεν εννοω φυσικα εμφανισιακα (που ειναι και λογω νεοτητας),
αλλα και γιατι εχουν και σχετικα καλυτερα μυαλα,
απο τις ψωνισμενες που γεννηθηκαν 1975-1985.
Το μονο κακο, πολυ κακο, της νεας γενιας, ειναι τα social media, αλλα αυτο δυστυχως ειναι πλεον γαγγραινα για ολο τον πλανητη, οχι μονο την Ελλαδα...

Οποτε, οντως, αυτη η γενια γυναικων, ηταν/ειναι σχεδον αχρηστες.
Ξερω γυναικες που αντικειμενικα, η καθε μια εχει σχεδον μηδενικες καλες επιλογες,
και ζουν ολομοναχες στην καρακοσμαρα τους,
η μια ονειρευοντας οτι καποτε σε καποιο αλλο συμπαν θα ξεσκιστει να κανει διακοπες,
και αλλη οτι θα την κοιταξει ο μεγαλογιατρος....
μετριοτατες σε εμφανιση, και αμφιβαλω αν εχουν μητρικο φιλτρο....
δεν εχουν καν σχεση, βεβαιωμενο οτι ειναι μονες για πανω απο 5ετια...
Λοιπον, τι 'φυρα' γυναικων ειναι αυτες;
Παιδια δεν εκαναν, σχεση δεν εκαναν, επαγγελματικα οχι κατι ιδιαιτερο,
αλλα το ψωνισμα ψωνισμα...
αχρηστες....

Εγω πιο πολυ θα σεβαστω μια μικρουλα, που ειναι εξυπνη, εστω σχετικα μικροπαντρευτηκε,
και εκανε τα παιδακια της με καποιο καλο παιδι (κι οχι μαλακα αλητη),
παρα μια 40-45αρα που ακομη ψωλαρμενιζει μεσα σε ηλιθιες φαντασιωσεις....

Βεβαια, απο το να ειναι μια, μαλακισμενη, και απλα να παντρευτει για να κανει παιδια, καλυτερα το σουργελο να μεινει μονη,
να γλυτωσει κανενας χριστιανος και τα μελλοντικα παιδια...
εδω πεφτει ευθυνη και στους αντρες, για το τι επιλεγουν...

Δεν λεω σε καμια περιπτωση, οτι η μητροτητα ειναι μονοδρομος,
και οτι μονη αυτη, καταξιωνει μια γυναικα.
Αλλα οταν βλεπω γυναικες, επι σειρα ετων, να ειναι μες την ξυνιλα, να ζητανε τον ουρανο με τ'αστρα, να σνομπαρουν,
και να ειναι σχεδον αιωνιως μονες,
πραγματικα μου ερχεται να της πλακωσω στο @@@@
Βεβαια, η ζωη τους δινει αυτο που τους αξιζει....το τιποτε...

Και αλλο αντρας 40-45,
και αλλο γυναικα 40-45...
Ο αντρας ειναι στα ντουζενια,
και η γυναικα σαν παλιο σαραβαλο ετοιμο για αποσυρση....οσο και να βαφτει, οσο κι αν προσπαθησει....η φυση, οι νομοι του Θεου, δεν αλλαζουν...

Ο ανθρωπος πρεπει να εκμεταλλευεται τον χρονο του....οχι να τον πεταει λες και θα ζησει 1000 χρονια....
Πως ελεγαν παλια: η μικρος μικρος παντρεψου, ή μικρος καλογερεψου....


Μπορω να σεβαστω, για να παμε και λιγο πιο πολυ στην ουσια του θεματος,
και μια σοβαρη κοπελα, που εστω, εχει μια σοβαρη σχεση,
ανεξαρτητα αν εχει κανει γαμο ή αν εχει παιδια.

Αλλα ολες αυτες τις ψωλες, που ουτε παιδια εχουν, ουτε σχεση εχουν,
και γενικως συμπεριφορα οτι 'τους χρωστα η ζωη΄,
ε αυτες ειναι για το απολυτο φτυσιμο, πραγματικα αχρηστες....
 
OP
OP
C

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.887
Like
1.418
Πόντοι
216
Ενα θετικο παντως, της ολης ιστοριας,
ειναι οτι πλεον αν ενας αντρας δεν θελει παιδια, για τους δικους του λογους,
εχει πια μεγαλυτερη γκαμα γυναικων να διαλεξει,
απ'οτι τις παλαιοτερες εποχες.
 
OP
OP
C

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.887
Like
1.418
Πόντοι
216
Θα ηθελα να ακουστουν περισσοτερες αποψεις πανω στο θεμα.
 

thefemalecoach89

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2019
Μηνύματα
239
Like
320
Πόντοι
21
Το ότι γεννιόματε όλες με το τσιπάκι "να βρεις να κάνεις κάνενα καλό παιδί να παντρευτείς να κάνεις παιδιά" είναι δεδομένο στην κοινωνία της Ελλάδας και Κύπρου, για κάποιες όμως το τσιπάκι απενεργοποιείται στην πορεία. Θεωρώ ότι οι γυναίκες ως μέλη της κοινωνίας περνάμε από κύκλους αναλόγως της εποχής. Μέχρι το 80' αν ήσουν 30+ και άνω χωρίς παιδί ήσουν σαν την μύγα μες το γάλα, ήσουν η γεροντοκόρη της περιοχής. Μετά κάπου στα 90s μέχρι early 00s το όλο σκηνικό άλλαξε, οι γυναίκες άρχισαν να συνηδειτοποιούν τα δικαιώματα τους και να βλέπουν πιο πολύ την πάρτυ τους και την καλοπέραση τους, αλλάζοντας σχέσεις και άνδρες σαν τα πουκάμισα χωρίς δεσμέσεις σε ένα κλίμα κακώς δρώμενου φεμινισμού και απελευθέρωσης. Και τώρα η γενιά των millienals (20-35) προσπαθεί να γίνει υβρίδιο των προαναφερόμενων περιπτώσεων (ναι μεν περνώ καλά αλλά θα κάνω και παιδί σε κάποια φάση και αν έρθει απροόπτα μάλλον θα το κρατήσω). Προσωπικά είμαι 31, και σχεδόν όλες οι συνομιλήκες μου στο λύκειο και άλλου έκαναν παιδί σε ηλικία κάτω των 30, ειδικά αυτές (παραδόξως) που είχαν ξέφρενη ζωή μέχρι τα 28 τους. Βεβαία είμαι σε μικρή πολή της Κύπρου αλλά κάτι μου λεέι ότι κάτι παρόμοιο ισχύει και στην Ελληνική κοινωνία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

dik

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2006
Μηνύματα
2.087
Like
798
Πόντοι
96
Το ότι γεννιόματε όλες με το τσιπάκι "να βρεις να κάνεις κάνενα καλό παιδί να παντρευτείς να κάνεις παιδιά" είναι δεδομένο στην κοινωνία της Ελλάδας και Κύπρου, για κάποιες όμως το τσιπάκι απενεργοποιείται στην πορεία. Θεωρώ ότι οι γυναίκες ως μέλη της κοινωνίας περνάμε από κύκλους αναλόγως της εποχής. Μέχρι το 80' αν ήσουν 30+ και άνω χωρίς παιδί ήσουν σαν την μύγα μες το γάλα, ήσουν η γεροντοκόρη της περιοχής. Μετά κάπου στα 90s μέχρι early 00s το όλο σκηνικό άλλαξε, οι γυναίκες άρχισαν να συνηδειτοποιούν τα δικαιώματα τους και να βλέπουν πιο πολύ την πάρτυ τους και την καλοπέραση τους, αλλάζοντας σχέσεις και άνδρες σαν τα πουκάμισα χωρίς δεσμέσεις σε ένα κλίμα κακώς δρώμενου φεμινισμού και απελευθέρωσης. Και τώρα η γενιά των millienals (20-35) προσπαθεί να γίνει υβρίδιο των προαναφερόμενων περιπτώσεων (ναι μεν περνώ καλά αλλά θα κάνω και παιδί σε κάποια φάση και αν έρθει απροόπτα μάλλον θα το κρατήσω). Προσωπικά είμαι 31, και σχεδόν όλες οι συνομιλήκες μου στο λύκειο και άλλου έκαναν παιδί σε ηλικία κάτω των 30, ειδικά αυτές (παραδόξως) που είχαν ξέφρενη ζωή μέχρι τα 28 τους. Βεβαία είμαι σε μικρή πολή της Κύπρου αλλά κάτι μου λεέι ότι κάτι παρόμοιο ισχύει και στην Ελληνική κοινωνία.

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ο κοινωνικός προγραμματισμός που σου έχει επιβληθεί. Αυτός ο προγραμματισμός έγραψε την παραπάνω ανάρτηση. Ο φεμιατομικισμός 30 χρόνων στη ζωή σου, σου έχει εγγράψει στον εγκεφαλό σου να κοιτάς την πάρτη σου και άντε κάνε και το πολύ ένα παιδί. Αλλά γι αυτό είμαστε εμείς εδώ, με λίγη υπομονή θα σου δείξουμε το σωστό δρόμο, αυτόν της διαιώνισης του Έθνους.
 

thefemalecoach89

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2019
Μηνύματα
239
Like
320
Πόντοι
21
Το ότι γεννιόματε όλες με το τσιπάκι "να βρεις να κάνεις κάνενα καλό παιδί να παντρευτείς να κάνεις παιδιά" είναι δεδομένο στην κοινωνία της Ελλάδας και Κύπρου, για κάποιες όμως το τσιπάκι απενεργοποιείται στην πορεία. Θεωρώ ότι οι γυναίκες ως μέλη της κοινωνίας περνάμε από κύκλους αναλόγως της εποχής. Μέχρι το 80' αν ήσουν 30+ και άνω χωρίς παιδί ήσουν σαν την μύγα μες το γάλα, ήσουν η γεροντοκόρη της περιοχής. Μετά κάπου στα 90s μέχρι early 00s το όλο σκηνικό άλλαξε, οι γυναίκες άρχισαν να συνηδειτοποιούν τα δικαιώματα τους και να βλέπουν πιο πολύ την πάρτυ τους και την καλοπέραση τους, αλλάζοντας σχέσεις και άνδρες σαν τα πουκάμισα χωρίς δεσμέσεις σε ένα κλίμα κακώς δρώμενου φεμινισμού και απελευθέρωσης. Και τώρα η γενιά των millienals (20-35) προσπαθεί να γίνει υβρίδιο των προαναφερόμενων περιπτώσεων (ναι μεν περνώ καλά αλλά θα κάνω και παιδί σε κάποια φάση και αν έρθει απροόπτα μάλλον θα το κρατήσω). Προσωπικά είμαι 31, και σχεδόν όλες οι συνομιλήκες μου στο λύκειο και άλλου έκαναν παιδί σε ηλικία κάτω των 30, ειδικά αυτές (παραδόξως) που είχαν ξέφρενη ζωή μέχρι τα 28 τους. Βεβαία είμαι σε μικρή πολή της Κύπρου αλλά κάτι μου λεέι ότι κάτι παρόμοιο ισχύει και στην Ελληνική κοινωνία.

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ο κοινωνικός προγραμματισμός που σου έχει επιβληθεί. Αυτός ο προγραμματισμός έγραψε την παραπάνω ανάρτηση. Ο φεμιατομικισμός 30 χρόνων στη ζωή σου, σου έχει εγγράψει στον εγκεφαλό σου να κοιτάς την πάρτη σου και άντε κάνε και το πολύ ένα παιδί. Αλλά γι αυτό είμαστε εμείς εδώ, με λίγη υπομονή θα σου δείξουμε το σωστό δρόμο, αυτόν της διαιώνισης του Έθνους.


Δεν θεωρώ τον εαυτό μου φεμινίστρια με την έννοια που εννοείς αλλά από όλες της κατηγορίες που προανέφερα ταυτίζομαι φυσικά με την υβριδική γενιά των millenials που συνδυάζουν καλή ζωή με 1-2 παιδιά στην πορεία. Εγώ προσωπικά θέλω να κάνω 3 (για να διαιωνήσω το έθνος που λες και εσύ) αλλά νιώθω ότι δεν είναι η ώρα μου γιατί πρέπει να τακτοποιήσω κάποια πράγματα π.χ να έχω πιο σταθερό εισόδημα και περισσότερο ελευθέρο χρόνο για να μεγαλώσω το παιδί/παιδιά. Aν μια γυναίκα πετύχει το σωστό timing και έρθει ο κατάλληλος, θα κάνει κουτσούβελλα χωρίς δευτέρη σκέψη.
 

Pornofan

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2019
Μηνύματα
5.753
Like
8.504
Πόντοι
2.356
εγω σκεφτομουν οτι ειναι ο σαββιδης καπαμαρου. παλιοτερα ειχα βασιμες υποψιες, τωρα οχι και τοσο. Η φωτο να ειμαι με πορτοκοφτην
 
OP
OP
C

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.887
Like
1.418
Πόντοι
216


Δεν θεωρω οτι η αποψη που εκφραζεις thefemalecoach89, δεν ειναι αυτη που μαλλον βλεπουμε οτι ισχυει.
Περασαμε απο το ενα 'ακρο'(αν το πουμε ακρο, το να κανεις οικογενεια-παιδια) μεχρι αυτο της δεκαετιας του 80,
στο αλλο ακρο στα '90 και '00,
και οντως βλεπω και εγω τριγυρω μου,
οτι οι σημερινες νεαρες, ειναι πιο προσγειωμενες/ισως και συμφεροντολογικα βλεποντας οτι πιο πολυ συμφερει το πακετο γαμος/παιδια παρα το αλλο σεναριο,
και περασαμε σε μια ενδιαμεση κατασταση.

Εγω το εχω πει κι αλλου,
οπως εχει πει και συμφορουμιτης,
η πιο αχρηστη/αθλια γενια ελλεεινιδων, ειναι οι σημερινες 35-45.
Οι πιο μεγαλες εκαναν κατι ως επι το πλειστον,
και τις πιο νεαρες στα 20-30 τις βλεπω πιο νορμαλ απο τις μεγαλυτερες, με μονο κακο τα social media.

Αρα καπως ετσι ειναι η σημερινη κατασταση μαλλον.
 

JizzedToThis

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Ιουν 2020
Μηνύματα
2.610
Like
9.200
Πόντοι
1.056
Συμφωνω. Και νομιζω, οτι συμφωνουν και τα περισσοτερα μελη εδω μεσα, με αυτη την αποψη.

Οι σημερινες 35-45αρες, ειναι οτι χειροτερο περασε σαν γενια γυναικων απο την Ελλαδα.
Ζουν ακομη ειτε με την σκεψη στα παλια χαιλικια και τη μεγαλη ζωη,
ειτε περιμενουν ακομη τον πριγκηπα πανω στο αλογο.

Πιστευω και εγω, οτι οι μικροτερες, νεοτερες,
ειναι κατα πολυ καλυτερες.
Και δεν εννοω φυσικα εμφανισιακα (που ειναι και λογω νεοτητας),
αλλα και γιατι εχουν και σχετικα καλυτερα μυαλα,
απο τις ψωνισμενες που γεννηθηκαν 1975-1985.
Το μονο κακο, πολυ κακο, της νεας γενιας, ειναι τα social media, αλλα αυτο δυστυχως ειναι πλεον γαγγραινα για ολο τον πλανητη, οχι μονο την Ελλαδα...

Οποτε, οντως, αυτη η γενια γυναικων, ηταν/ειναι σχεδον αχρηστες.
Ξερω γυναικες που αντικειμενικα, η καθε μια εχει σχεδον μηδενικες καλες επιλογες,
και ζουν ολομοναχες στην καρακοσμαρα τους,
η μια ονειρευοντας οτι καποτε σε καποιο αλλο συμπαν θα ξεσκιστει να κανει διακοπες,
και αλλη οτι θα την κοιταξει ο μεγαλογιατρος....
μετριοτατες σε εμφανιση, και αμφιβαλω αν εχουν μητρικο φιλτρο....
δεν εχουν καν σχεση, βεβαιωμενο οτι ειναι μονες για πανω απο 5ετια...
Λοιπον, τι 'φυρα' γυναικων ειναι αυτες;
Παιδια δεν εκαναν, σχεση δεν εκαναν, επαγγελματικα οχι κατι ιδιαιτερο,
αλλα το ψωνισμα ψωνισμα...
αχρηστες....

Εγω πιο πολυ θα σεβαστω μια μικρουλα, που ειναι εξυπνη, εστω σχετικα μικροπαντρευτηκε,
και εκανε τα παιδακια της με καποιο καλο παιδι (κι οχι μαλακα αλητη),
παρα μια 40-45αρα που ακομη ψωλαρμενιζει μεσα σε ηλιθιες φαντασιωσεις....

Βεβαια, απο το να ειναι μια, μαλακισμενη, και απλα να παντρευτει για να κανει παιδια, καλυτερα το σουργελο να μεινει μονη,
να γλυτωσει κανενας χριστιανος και τα μελλοντικα παιδια...
εδω πεφτει ευθυνη και στους αντρες, για το τι επιλεγουν...

Δεν λεω σε καμια περιπτωση, οτι η μητροτητα ειναι μονοδρομος,
και οτι μονη αυτη, καταξιωνει μια γυναικα.
Αλλα οταν βλεπω γυναικες, επι σειρα ετων, να ειναι μες την ξυνιλα, να ζητανε τον ουρανο με τ'αστρα, να σνομπαρουν,
και να ειναι σχεδον αιωνιως μονες,
πραγματικα μου ερχεται να της πλακωσω στο @@@@
Βεβαια, η ζωη τους δινει αυτο που τους αξιζει....το τιποτε...

Και αλλο αντρας 40-45,
και αλλο γυναικα 40-45...
Ο αντρας ειναι στα ντουζενια,
και η γυναικα σαν παλιο σαραβαλο ετοιμο για αποσυρση....οσο και να βαφτει, οσο κι αν προσπαθησει....η φυση, οι νομοι του Θεου, δεν αλλαζουν...

Ο ανθρωπος πρεπει να εκμεταλλευεται τον χρονο του....οχι να τον πεταει λες και θα ζησει 1000 χρονια....
Πως ελεγαν παλια: η μικρος μικρος παντρεψου, ή μικρος καλογερεψου....


Μπορω να σεβαστω, για να παμε και λιγο πιο πολυ στην ουσια του θεματος,
και μια σοβαρη κοπελα, που εστω, εχει μια σοβαρη σχεση,
ανεξαρτητα αν εχει κανει γαμο ή αν εχει παιδια.

Αλλα ολες αυτες τις ψωλες, που ουτε παιδια εχουν, ουτε σχεση εχουν,
και γενικως συμπεριφορα οτι 'τους χρωστα η ζωη΄,
ε αυτες ειναι για το απολυτο φτυσιμο, πραγματικα αχρηστες....
:jerking2: :jerking2: :jerking2: :jerking2: :jerking2: :jerking2: :jerking2: :jerking2:
κακο πράγμα όταν η μαλακια χτυπάει εγκέφαλο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom