Νέα

Γιωργάκης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα palermo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 30K
  • Εμφανίσεις 743K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Θα οδηγηθει η ελλαδα σε προωρες εκλογες το 2011?

  • Ναι

    Ψήφοι: 165 36,7%
  • Οχι

    Ψήφοι: 108 24,0%
  • Θα χρεωκοπήσουμε

    Ψήφοι: 177 39,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    450

forest

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
3.997
Κριτικές
41
Like
559
Πόντοι
6.055
γιατι δεν το λες εσυ αφου και μονο σου φαινεται οτι καπου ησουν.εκτος φυσικα αν δεν θες οποτε .......
Ημουν 9 χρονια στην ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ και εγινα ενα με το ΠΛΗΘΟΣ  με γοητευσε μια χωρα την οποια δεν ξεχνω ποτε,για αυτο λες?
 

tommaso

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2007
Μηνύματα
5.099
Like
2
Πόντοι
66
θα σου απαντήσω και σε αυτό.
αν νομίζεις πως επειδή έχεις κάνει σπουδές 10 χρόνια, ξέρεις και να δουλεύεις, σε πληροφορώ πως πλανάσαι πλάνην οικτράν.
Σε πληροφορώ λοιπόν πως με 2 MSc, ένα από Ελλάδα και ένα από Σκωτία ερευνητικό γύρισα στην Ελλάδα για να π΄ρω ΤΟΤΕ 150.000 δραχμές που ηταν ο βασικός του ανειδίκευτου.
Όταν απέδειξα το τι αξίζω, τότε άλλαξαν όλα μισθολογικά.

Από την άλλη έχω προσλάβει τουλάχιστον 3 άτομα με βάσει περισσότερο τα πτυχία τους και όχι την εργασειακή τους εμπειρία (οχι το ΠΟΎ αλλά το ΠΌΣΟ έχουνε δουλέψει με νοιάζει) και βγήκανε όλοι πατάτες. Θεωρία αλλά το χεράκι τους δεν το σηκώνανε να κάνουνε τίποτα.

Και τελικά να σου πω και το τελευταίο. Μιλάω πριν 2 εβδομάδες με παλικαάκι 25 χρονών στη Σαλόνικα. Του λέω, γιατί δουλεύεις στο βιβλιοπωλείο ρε συ με αυτές τις σπουδές τη στιγμή που ακόμα και έτσι μπορείς να δώσεις ακόμα και ΑΣΕΠ για δημοτική αστυνομία, για να μην πω να πάς να δουλέψεις σε μια εταιρία καλή και να πάρεις εμπειρία.
Απάντηση: μα τι λες τώρα! κάνω αυτή τη δουλειά που είναι 6ωρο, μετά κάνω και σε κάτι παιδάκια ιδιαίτερα και κονομάω κανά 1500ρικο το μήνα. Αν πήγαινα εκεί που λες, θα έπαιρνα 1200.

Να συμπληρώσω πως είναι η πρώτη του δουλειά...και να συμπληρώσω πως μετά από 5 χρόνια που θα το κάνει αυτό, δεν θα μπορεί να ασχοληθεί με το αντικείμενο που σπούδασε.

Και τέλος: οι χειρονάκτες αδερφέ είναι αυτοί που βγάζουν τα αμελέτητά τους χρήμα τώρα. Γιαυτό κρεμόμαστε από τα παπάρια των αλλοδαπών που κάνουν όλες τις χειρονακτικές εργασίες και φωνάζουμε πως μας έχουνε πάρει τις δουλειές. Όταν ο ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ από κάποιο ΙΕΚ θεωρεί τον εαυτό του ριγμένο να αρχίσει χαμηλά και να ανέβει σταδιακά (ας μη μιλήσω για γνώσεις, γελούσα και έκλαιγα με αυτά που άκουγα στις συνεντεύξεις), τότε πώς θα καταλάβει την αξία του να δουλεύεις για να κερδίσεις;Αφού τα χρόνια εμπειρίας κατά τη γνώμη σου δεν παίζουνε ρόλο, δέχεσαι να παίρνεις εσαεί 1500 ευρώ όπως και στον αρχικό σου μισθό; Και ασε τους άλλους να ξεκινάνε με 500 και στο τέλος να βγάζουνε 3χίλιαρα.

γιατι ρε φιλε το παλικαρι απο σαλονικα σε 5 χρονια θα κανει ακομα αυτη τη δουλεια?

αν δικτυωθει με τα ιδιαιτερα και παρει κι αλλα παιδια,

μπορει να ανοιξει ενα οικοδιδασκαλειο,(εδρα το σπιτι του)

και να καθαριζει 2000 ευρω.

μια φιλη μου φιλολογος το καταφερε και απο κει που δεν ειχε στον ηλιο μοιρα

τωρα βγαζει 2000 ενω σε αλλους βγαινει η παναγια σε μια εταιρια για 1000.

τι εχεις να πεις γι αυτο?

τα ιδιαιτερα μεσα στο οικοδιδασκαλειο του δεν ειναι λυση? γιατι πιστευεις οτι θα μεινει βιβλιοπωλειο :huh:
 

forest

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
3.997
Κριτικές
41
Like
559
Πόντοι
6.055
ισως και να εισαι τοτε ενας απογονος του θρυλικου ΤΣΕ!!!!!
Αδερφε bodos ποτε δεν ταυτιστηκα με ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ εχουν αιμα στα χερια τους η αληθεια η ειναι οτι ο che στην λατινικη αμερικη ειναι κατι παραπανω απο θεος εμενα ομως ως ανθρωπο και ως πρωσωπικοτητα δεν μου κανει και ας μην παρεξηγηθουν αλλοι μιλαω για μενα η ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ εχει οικονες οι οπιες για μενα ειναι πιο συγκλονηστηκες απο των che
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
+10000000

εγώ ξέρω κάτι.. δουλειές υπάρχουνε.. ελληνες να δουλέψουνε δεν υπάρχουνε... :woldman: :woldman: :woldman: :woldman:
εμ έτσι είναι τέρας....
όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.
άμα του δώσουνε κάποιου 700-800 ευρώ ξινίζει. τον καλομαθε ο μπαμπάς να του τα δίνει έτοιμα ούτως ή άλλως. Αν όμως σπούδαζε ΚΑΙ εργαζότανε εκεί που σπούδαζε, τα 800 θα τουθ φαινόντουσαν μια χαρά για αρχή ή θα χτυπούσε καλύτερο μισθό λόγω εμπειρίας (ανάλογα το πού δούλευε)
Αν τώρα δεν τους φτάνουνε τα 1500, μετα δεν θα τους φτάνουνε τα 2000.
Δουλειές υπάρχουνε και δεν είναι όλες σουβλατζίδικα όπως πολύ εύκολα τα ισοπεδώνει όλα ο ασπρούλης. Αλλά τι να κάνουμε, δεν μπορούνε όλοι να έχουνε ένα γραφείο να κάθονται....
 

Επισκέπτης
θα σου απαντήσω και σε αυτό.
αν νομίζεις πως επειδή έχεις κάνει σπουδές 10 χρόνια, ξέρεις και να δουλεύεις, σε πληροφορώ πως πλανάσαι πλάνην οικτράν.
Σε πληροφορώ λοιπόν πως με 2 MSc, ένα από Ελλάδα και ένα από Σκωτία ερευνητικό γύρισα στην Ελλάδα για να π΄ρω ΤΟΤΕ 150.000 δραχμές που ηταν ο βασικός του ανειδίκευτου.
Όταν απέδειξα το τι αξίζω, τότε άλλαξαν όλα μισθολογικά.

Από την άλλη έχω προσλάβει τουλάχιστον 3 άτομα με βάσει περισσότερο τα πτυχία τους και όχι την εργασειακή τους εμπειρία (οχι το ΠΟΎ αλλά το ΠΌΣΟ έχουνε δουλέψει με νοιάζει) και βγήκανε όλοι πατάτες. Θεωρία αλλά το χεράκι τους δεν το σηκώνανε να κάνουνε τίποτα.

Και τελικά να σου πω και το τελευταίο. Μιλάω πριν 2 εβδομάδες με παλικαάκι 25 χρονών στη Σαλόνικα. Του λέω, γιατί δουλεύεις στο βιβλιοπωλείο ρε συ με αυτές τις σπουδές τη στιγμή που ακόμα και έτσι μπορείς να δώσεις ακόμα και ΑΣΕΠ για δημοτική αστυνομία, για να μην πω να πάς να δουλέψεις σε μια εταιρία καλή και να πάρεις εμπειρία.
Απάντηση: μα τι λες τώρα! κάνω αυτή τη δουλειά που είναι 6ωρο, μετά κάνω και σε κάτι παιδάκια ιδιαίτερα και κονομάω κανά 1500ρικο το μήνα. Αν πήγαινα εκεί που λες, θα έπαιρνα 1200.

Να συμπληρώσω πως είναι η πρώτη του δουλειά...και να συμπληρώσω πως μετά από 5 χρόνια που θα το κάνει αυτό, δεν θα μπορεί να ασχοληθεί με το αντικείμενο που σπούδασε.

Και τέλος: οι χειρονάκτες αδερφέ είναι αυτοί που βγάζουν τα αμελέτητά τους χρήμα τώρα. Γιαυτό κρεμόμαστε από τα παπάρια των αλλοδαπών που κάνουν όλες τις χειρονακτικές εργασίες και φωνάζουμε πως μας έχουνε πάρει τις δουλειές. Όταν ο ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ από κάποιο ΙΕΚ θεωρεί τον εαυτό του ριγμένο να αρχίσει χαμηλά και να ανέβει σταδιακά (ας μη μιλήσω για γνώσεις, γελούσα και έκλαιγα με αυτά που άκουγα στις συνεντεύξεις), τότε πώς θα καταλάβει την αξία του να δουλεύεις για να κερδίσεις;Αφού τα χρόνια εμπειρίας κατά τη γνώμη σου δεν παίζουνε ρόλο, δέχεσαι να παίρνεις εσαεί 1500 ευρώ όπως και στον αρχικό σου μισθό; Και ασε τους άλλους να ξεκινάνε με 500 και στο τέλος να βγάζουνε 3χίλιαρα.

συμφωνω εν μερη σε αυτο που λες αλλα λογικο ειναι ο καθενας να απαιτει ενα οσο πιο καλο μισθο γινεται.Τωρα για τον ιδιωτικο τομεα στην Ελλαδα αστο φιλε γιατι μια ζωη του 700αρικου ειναι και εισαι και χαμαλης.Για αυτο και ολοι θελουν δημοσιο.
Φυσικα και παιζουνε ρολο τα χρονια της εμπειριας αλλα δεν σημαινει αυτο οτι πρεπει να ειναι ετσι σκατα ολε ο ιδιωτικος τομεας στην Ελλαδα απο αποψη μισθου.

Οσο για τις χειρωνακτικες εργασιες ξερεις πολλους σουβλατζηδες η σκουπιδιαρηδες να κυκλοφορουνε κανενα μουνι της προκοπης?Μονο καμια απελπισμενη τους παιρνει :2funny:
Γιατι?Επειδη δεν εχουν αρκετα φραγκα και εκτος αυτου ειναι και κοινωνικα απαξιωμενοι.
Οποτε λογικο να σνομπαρονται ορισμενες δουλειες και να τις παιρνουν αλλοδαποι...

Οσο για τον φιλο σου νομιζω οτι εχει δικιο.Γιατι να ασκησει το αντικειμενο των σπουδων του οταν  οικονομικα δεν τον συμφερνει?
Μπορει και βγαζει παραπανω χρηματα και μαλιστα με λιγοτερη δουλεια...
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
θα σου απαντήσω και σε αυτό.
αν νομίζεις πως επειδή έχεις κάνει σπουδές 10 χρόνια, ξέρεις και να δουλεύεις, σε πληροφορώ πως πλανάσαι πλάνην οικτράν.
Σε πληροφορώ λοιπόν πως με 2 MSc, ένα από Ελλάδα και ένα από Σκωτία ερευνητικό γύρισα στην Ελλάδα για να π΄ρω ΤΟΤΕ 150.000 δραχμές που ηταν ο βασικός του ανειδίκευτου.
Όταν απέδειξα το τι αξίζω, τότε άλλαξαν όλα μισθολογικά.

Από την άλλη έχω προσλάβει τουλάχιστον 3 άτομα με βάσει περισσότερο τα πτυχία τους και όχι την εργασειακή τους εμπειρία (οχι το ΠΟΎ αλλά το ΠΌΣΟ έχουνε δουλέψει με νοιάζει) και βγήκανε όλοι πατάτες. Θεωρία αλλά το χεράκι τους δεν το σηκώνανε να κάνουνε τίποτα.

Και τελικά να σου πω και το τελευταίο. Μιλάω πριν 2 εβδομάδες με παλικαάκι 25 χρονών στη Σαλόνικα. Του λέω, γιατί δουλεύεις στο βιβλιοπωλείο ρε συ με αυτές τις σπουδές τη στιγμή που ακόμα και έτσι μπορείς να δώσεις ακόμα και ΑΣΕΠ για δημοτική αστυνομία, για να μην πω να πάς να δουλέψεις σε μια εταιρία καλή και να πάρεις εμπειρία.
Απάντηση: μα τι λες τώρα! κάνω αυτή τη δουλειά που είναι 6ωρο, μετά κάνω και σε κάτι παιδάκια ιδιαίτερα και κονομάω κανά 1500ρικο το μήνα. Αν πήγαινα εκεί που λες, θα έπαιρνα 1200.

Να συμπληρώσω πως είναι η πρώτη του δουλειά...και να συμπληρώσω πως μετά από 5 χρόνια που θα το κάνει αυτό, δεν θα μπορεί να ασχοληθεί με το αντικείμενο που σπούδασε.

Και τέλος: οι χειρονάκτες αδερφέ είναι αυτοί που βγάζουν τα αμελέτητά τους χρήμα τώρα. Γιαυτό κρεμόμαστε από τα παπάρια των αλλοδαπών που κάνουν όλες τις χειρονακτικές εργασίες και φωνάζουμε πως μας έχουνε πάρει τις δουλειές. Όταν ο ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ από κάποιο ΙΕΚ θεωρεί τον εαυτό του ριγμένο να αρχίσει χαμηλά και να ανέβει σταδιακά (ας μη μιλήσω για γνώσεις, γελούσα και έκλαιγα με αυτά που άκουγα στις συνεντεύξεις), τότε πώς θα καταλάβει την αξία του να δουλεύεις για να κερδίσεις;Αφού τα χρόνια εμπειρίας κατά τη γνώμη σου δεν παίζουνε ρόλο, δέχεσαι να παίρνεις εσαεί 1500 ευρώ όπως και στον αρχικό σου μισθό; Και ασε τους άλλους να ξεκινάνε με 500 και στο τέλος να βγάζουνε 3χίλιαρα.
απο θεωρια σκιζουμε ολοι
εγω οταν αποφοιτησα ειχα δυο επιλογες
η να ακολουθησω οτι σπουδασα και να βγαζω 500-600 ευρω η να κανω κατι αλλο με 1000 ευρω
επιδη μπαμπα να τα χωνει δεν εχω και πληρωνω ενοικιο και λογαριασμους μαντεψε τι ακολουθησα
 

tommaso

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2007
Μηνύματα
5.099
Like
2
Πόντοι
66
Αδερφε bodos ποτε δεν ταυτιστηκα με ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ εχουν αιμα στα χερια τους η αληθεια η ειναι οτι ο che στην λατινικη αμερικη ειναι κατι παραπανω απο θεος εμενα ομως ως ανθρωπο και ως πρωσωπικοτητα δεν μου κανει και ας μην παρεξηγηθουν αλλοι μιλαω για μενα η ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ εχει οικονες οι οπιες για μενα ειναι πιο συγκλονηστηκες απο των che

ο τσε φιλε ηταν γιατρος.ξερεις ποσες ζωες ειχε σωσει?

οι ανταρτες του εχυναν φασιστικο,ιμπεριαλιστικο αιμα ανθρωπων που εισεβαλλαν στην λατινικη αμερικη

για να εδραιωσουν δικτατορικα καθεστωτα.

μαλλον το αιμα που εβλεπε σαν γιατρος ειναι περισσοτερο. ;)
 

tommaso

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2007
Μηνύματα
5.099
Like
2
Πόντοι
66
απο θεωρια σκιζουμε ολοι
εγω οταν αποφοιτησα ειχα δυο επιλογες
η να ακολουθησω οτι σπουδασα και να βγαζω 500-600 ευρω η να κανω κατι αλλο με 1000 ευρω
επιδη μπαμπα να τα χωνει δεν εχω και πληρωνω ενοικιο και λογαριασμους μαντεψε τι ακολουθησα

τι δουλεια κανεις? με τι ασχολεισαι?

καλα εκανες που ειχες το θαρρος να παρεις την ζωη στα χερια σου.
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
εμ έτσι είναι τέρας....
όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.
άμα του δώσουνε κάποιου 700-800 ευρώ ξινίζει. τον καλομαθε ο μπαμπάς να του τα δίνει έτοιμα ούτως ή άλλως. Αν όμως σπούδαζε ΚΑΙ εργαζότανε εκεί που σπούδαζε, τα 800 θα τουθ φαινόντουσαν μια χαρά για αρχή ή θα χτυπούσε καλύτερο μισθό λόγω εμπειρίας (ανάλογα το πού δούλευε)
Αν τώρα δεν τους φτάνουνε τα 1500, μετα δεν θα τους φτάνουνε τα 2000.
Δουλειές υπάρχουνε και δεν είναι όλες σουβλατζίδικα όπως πολύ εύκολα τα ισοπεδώνει όλα ο ασπρούλης. Αλλά τι να κάνουμε, δεν μπορούνε όλοι να έχουνε ένα γραφείο να κάθονται....

μωρέ εγώ καλά τα λέω αλλά ποιός ακούει? ασε που με το που θα πιάσουν την πρώτη δουλειά θέλουν να είναι και διευθυντές διότι "μα έχω και μεταπτυχιακό" λένε....
 

ElftexTP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
3.663
Κριτικές
22
Like
25
Πόντοι
616
Είπε επίσης ο κακομοίρης ότι θα φορολογούνται εκ νέου τα μερίσματα από τα κέρδη των επιχειρήσεων σαν να είναι κανονικό εισόδημα.

Ας πάρουμε ένα παράδειγμα. Μια επιχείρηση δηλώνει 200.000€ κέρδη. Φόρος 25% = 50.000€ + 80% προκαταβολή = 40.000€ σύνολο 90.000€. Άρα ο επιχειρηματίας τσεπώνει 110.000€ καθαρά. Ένα 55% δηλαδή. Fair enough.

Αν τώρα αυτά τα 110.000€ ξαναφορολογηθούν σαν εισόδημα (40%) = 44.000€ +50% προκαταβολή = 22.000€ σύνολο 66.000€. Άρα καθαρά μένουν 44.000€.

Σουμάροντας, 44.000 από τα 200.000 είναι συνολικά κρατήσεις 78% (!!!). Εδώ ισχύει το ‘’δεν γαμιέστε να ασπρίσετε’’ αρχικαριόληδες που θα κάνει ο άλλος επιχείρηση με ρίσκα, υπαλλήλους και ΦΠΑδες ώστε από τα 200.000 που θα βγάλει να τσεπώνει τα 44.000!!! ????? Δεν πάει καλύτερα Δημόσιος Υπάλληλος??? Τα ίδια θα παίρνει και χωρίς ρίσκο και κόπο.

Τα υπόλοιπα θα τα παίρνει το κράτος για να πληρώνει τις επιτροπές των αργόσχολων, τις συντάξεις των 500€ αυτών που ΠΟΤΕ δεν δούλεψαν και δεν κόλλησαν ένσημα και στους διαφόρους αργόσχολους γενικών.

Επαναλαμβάνω: δεν γαμιέστε να ασπρίσετε???? Σε χρόνο ρεκόρ θα φύγουν και οι εναπομείνασες εταιρίες /επενδύσεις στην Ελλάδα και θα μείνουμε με το πράσινο αρχίδι (εκ της πράσινης ανάπτυξης) στο χέρι.

Ελπίζω (ειλικρινά) να έχω κάνει κάπου λάθος ή να μην έχω καταλάβει καλά.
 

forest

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
3.997
Κριτικές
41
Like
559
Πόντοι
6.055
ο τσε φιλε ηταν γιατρος.ξερεις ποσες ζωες ειχε σωσει?

οι ανταρτες του εχυναν φασιστικο,ιμπεριαλιστικο αιμα ανθρωπων που εισεβαλλαν στην λατινικη αμερικη

για να εδραιωσουν δικτατορικα καθεστωτα.

μαλλον το αιμα που εβλεπε σαν γιατρος ειναι περισσοτερο. ;)
Αδερφε 9 χρονια στην λατινικη ΑΜΕΡΙΚΗ εζησα σε καθε δρομο και γωνια υπηρχε ο che την ξερω την ιστορια του τα ξερω τα εργα του και ειδα και την επιροη που εχει και μεταθανατον
 

tommaso

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2007
Μηνύματα
5.099
Like
2
Πόντοι
66
μωρέ εγώ καλά τα λέω αλλά ποιός ακούει? ασε που με το που θα πιάσουν την πρώτη δουλειά θέλουν να είναι και διευθυντές διότι "μα έχω και μεταπτυχιακό" λένε....

πιστευεις οτι οι αποφοιτοι απλα με πτυχιο αει η τει χωρις μεταπτυχιακο η ιεκ εχουν περισσοτερες

πιθανοτητες απο αυτους με μεταπτυχιακο?

εχω δει πως λειτουργει η αγορα εκ των εσω...
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
πιστευεις οτι οι αποφοιτοι απλα με πτυχιο αει η τει χωρις μεταπτυχιακο η ιεκ εχουν περισσοτερες

πιθανοτητες απο αυτους με μεταπτυχιακο?

εχω δει πως λειτουργει η αγορα εκ των εσω...

οχι φυσικά .. αλλά στην ζωή μου έχω δεί δόκτορες (σε συνέντευξη) οι οποίοι συνενοούνται με γρυλισμούς και απόφοιτους ΤΕΙ (για την ίδια θέση) που το μάτι τους αστραποβολούσε και το μυαλό τους έπαιρνε 30000 στροφές το λεπτό... είνα ικαλό εφόδιο το μεταπτυχιακό αλλά δεν είναι και το μόνο..
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
οχι φυσικά .. αλλά στην ζωή μου έχω δεί δόκτορες (σε συνέντευξη) οι οποίοι συνενοούνται με γρυλισμούς και απόφοιτους ΤΕΙ (για την ίδια θέση) που το μάτι τους αστραποβολούσε και το μυαλό τους έπαιρνε 30000 στροφές το λεπτό... είνα ικαλό εφόδιο το μεταπτυχιακό αλλά δεν είναι και το μόνο..
ο Ελληνας δυστυχως δεν εχει αυτογνωσια
θεωρει για τον εαυτο του οτι ειναι ο καλυτερος παντου
ο καλυτερος οδηγος,γαμιας,υπαλληλος,πατερας κτλ
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
τι δουλεια κανεις? με τι ασχολεισαι?

καλα εκανες που ειχες το θαρρος να παρεις την ζωη στα χερια σου.
γιατι εχεις κανα προξενιο υποψιν :2funny: :2funny: :2funny:
θαρρος χρειαζετε μονο εαν εχει να χασεις κατι οπως την βολεψη σου αλλιως το βουλωνεις και κολυμπας
 

tommaso

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2007
Μηνύματα
5.099
Like
2
Πόντοι
66
γιατι εχεις κανα προξενιο υποψιν :2funny: :2funny: :2funny:
θαρρος χρειαζετε μονο εαν εχει να χασεις κατι οπως την βολεψη σου αλλιως το βουλωνεις και κολυμπας

ντρεπεσαι για την δουλεια σου και δεν το λες?

στειλτο σε πμ. θελω να δω αν αξιζε τον κοπο που δεν εχει σχεση με το αντικειμενο των σπουδων σου.
 

tommaso

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2007
Μηνύματα
5.099
Like
2
Πόντοι
66
οχι φυσικά .. αλλά στην ζωή μου έχω δεί δόκτορες (σε συνέντευξη) οι οποίοι συνενοούνται με γρυλισμούς και απόφοιτους ΤΕΙ (για την ίδια θέση) που το μάτι τους αστραποβολούσε και το μυαλό τους έπαιρνε 30000 στροφές το λεπτό... είνα ικαλό εφόδιο το μεταπτυχιακό αλλά δεν είναι και το μόνο..

ποιοι εχουν περισσοτερες πιθανοτητες? με η χωρις μεταπτυχιακο.

γιατι καποιοι αποφευγουν να προσλαβουν με μεταπτυχιακο για να μην τους το πληρωσουνε.
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
ντρεπεσαι για την δουλεια σου και δεν το λες?

στειλτο σε πμ. θελω να δω αν αξιζε τον κοπο που δεν εχει σχεση με το αντικειμενο των σπουδων σου.
οχι τι να ντρεπομαι
με ενα αλλο παιδι εχουμε στησει μια εισπρακτικη εταιρια(καμια σχεση με τις τραπεζες)
εαν βγαζω λεφτα;οχι και πολλα αλλα εχω και ενα αλλο σχεδιο στα σκαρια
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
Είπε επίσης ο κακομοίρης ότι θα φορολογούνται εκ νέου τα μερίσματα από τα κέρδη των επιχειρήσεων σαν να είναι κανονικό εισόδημα.

Ας πάρουμε ένα παράδειγμα. Μια επιχείρηση δηλώνει 200.000€ κέρδη. Φόρος 25% = 50.000€ + 80% προκαταβολή = 40.000€ σύνολο 90.000€. Άρα ο επιχειρηματίας τσεπώνει 110.000€ καθαρά. Ένα 55% δηλαδή. Fair enough.

Αν τώρα αυτά τα 110.000€ ξαναφορολογηθούν σαν εισόδημα (40%) = 44.000€ +50% προκαταβολή = 22.000€ σύνολο 66.000€. Άρα καθαρά μένουν 44.000€.

Σουμάροντας, 44.000 από τα 200.000 είναι συνολικά κρατήσεις 78% (!!!). Εδώ ισχύει το ‘’δεν γαμιέστε να ασπρίσετε’’ αρχικαριόληδες που θα κάνει ο άλλος επιχείρηση με ρίσκα, υπαλλήλους και ΦΠΑδες ώστε από τα 200.000 που θα βγάλει να τσεπώνει τα 44.000!!! ????? Δεν πάει καλύτερα Δημόσιος Υπάλληλος??? Τα ίδια θα παίρνει και χωρίς ρίσκο και κόπο.

Τα υπόλοιπα θα τα παίρνει το κράτος για να πληρώνει τις επιτροπές των αργόσχολων, τις συντάξεις των 500€ αυτών που ΠΟΤΕ δεν δούλεψαν και δεν κόλλησαν ένσημα και στους διαφόρους αργόσχολους γενικών.

Επαναλαμβάνω: δεν γαμιέστε να ασπρίσετε???? Σε χρόνο ρεκόρ θα φύγουν και οι εναπομείνασες εταιρίες /επενδύσεις στην Ελλάδα και θα μείνουμε με το πράσινο αρχίδι (εκ της πράσινης ανάπτυξης) στο χέρι.

Ελπίζω (ειλικρινά) να έχω κάνει κάπου λάθος ή να μην έχω καταλάβει καλά.

κάνεις λάθος. .ο υπολογισμός σου βασίζεται σε λάθος στοιχεία... ας πάρουμε το παράδειγμα μιας εταιρείας με 100 μετοχές και κέρδη

1ος χρόνος 100.000 ευρώ Ο φόρος εισοδήματος είναι 25.000 + 80%*25.000 = 45.000 Ευρώ
2ος χρόνος 200.000 ευρώ Ο φόρος εισοδήματος είναι 50.000 + 80%*50.000 - 20.000 (προκαταβολή προηγουμένου έτους)= 70.000
3ος χρόνος 100.000 ευρώ Ο φόρος εισοδήματος είναι 25.000 + 80%*25.000 - 40.000 (προκαταβολή προηγουμένου έτους) = 5.000 κοκ

Ας πουμε τώρα ότι κάποιος έχει το 50% της εταιρειας και ενα επιπλέον εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες 50.000 ευρώ τον χρόνο

1ος χρόνος Εισόδημα 50.000 + 50.000 (μέρισμα) = 100.000
          Φόρος 30.250 - Φόρος Εταιρείας 6.250 +  Προκαταβολή 80%*(30.250-6.250) = 17.750 + 19.200 = 36.950
2ος Χρόνος Εισόδημα 50.000 + 100.000 (μέρισμα) = 150.000
          Φόρος 50.250 - Φόρος Μερισμάτων 12.500 - Προκαταβολή 19.200 + Προκαταβολή 80%*(50.250-12.500-19.200)= 33.390 κοκ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom