Νέα

Γιατί δεν έχω πρωινές στύσεις;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Vascoda25
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 214
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.814
Like
12.779
Πόντοι
2.606
Και θα με θυμηθείτε
Screenshot_20240722_225113_Chrome.jpg
Μ αυτό το μαντζούνι θα έχουμε πρωινες καβλες τύπε η καβλες γενικώς ;
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.814
Like
12.779
Πόντοι
2.606
Είναι σαν Λεβίτρα σιαλις βιάγκρα κλπ πρέπει να υπάρχει γκομενα για να υπάρχει σεξουαλικη διέγερση και ανόρθωση η θα περπατάμε γενικώς και αορίστως με την πουτσα σηκωμένη ; Να ξέρεις υποψιάζομαι ότι μας δημιουργείς προβλήματα θα πρέπει να βρούμε αγαπητικιά
 
Τελευταία τροποποίηση:

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.156
Like
1.651
Πόντοι
216
Δε παίρνει κάνα σιαλις πιο καλά?με το γιαούρτι και με τη.κανελα θα γαμησει ο άνθρωπος?
Μαν αυτός κουμπώνει τα αντικούκου με τη σέσουλα και εσύ τον στέλνεις πάλι φαρμακείο για ψώνια; Ας δούμε την αισιόδοξη πλευρά ότι ξεσκίστηκε στα γαμήσια την καλύτερη πενταετία της ζωής του 20-25 τουλάχιστον. Δεν ξανάρχονται αυτά τα χρόνια :confused::confused:
 

Johnstef

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Απρ 2022
Μηνύματα
1.029
Κριτικές
49
Like
5.163
Πόντοι
2.846
Καλημέρα στην παρέα.Μεχρι πριν δέκα μήνες οι πρωινές στήσεις ήταν καθημερινότητα.Επειτε πέρασα μια περίοδο δύο μηνων περίπου με αρκετό άγχος όπου ξεκίνησα και μια θεραπεία με αντικαταθλιπτικά την οποία ακολουθώ μέχρι και σήμερα και οι πρωινές στήσεις έχουν μειωθεί στο ελάχιστο.Εχω κάνει όλες τις απαραίτητες ανδρολογικες και καρδιολογικες εξετάσεις και τα αποτελέσματα ήταν φυσιολογικά.Τι άλλο μπορεί να ευθύνεται?Έχει περάσει κάποιος μια τέτοια παρόμοια κατάσταση.Να σημειώσω ότι είμαι 28 χρονών με συχνή άσκηση και χωρίς περιττά κιλά
τα αντικαταθλιπτικά γενικά θεωρούνται αντικούκου. Πιθανώς όχι όλα.
 

Decipher

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουν 2014
Μηνύματα
408
Like
1.230
Πόντοι
201
"According to researchers, while antidepressants do appear to influence testosterone and estrogen levels, study results are mixed.
For example, antidepressants appeared to lower testosterone levels in some studies, yet raise hormone levels in others."

Τώρα τι κάθομαι να σου εξηγήσω... εσύ νομίζεις οτι επειδή διάβασες 2 άρθρα έγινες απόφοιτος ιατρικής!

Τεστοτερονη 800 εχει σου λέει οτι εχει ο τυπος...αλλα εσύ επιμένεις εκεί "χαμηλή τεστοστερόνη"!!

Εσυ νομίζεις οτι αμα πάρεις για 2 μήνες SSRIs απο εκει που είσαι με επίπεδα 700-800 θα πας στο 150.

Ενώ εσύ ως τι μιλάς, ως ο Στέφανος Χίος της Ιατρικής;

Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι για να υποστηρίξεις την άποψή σου πήγες και βρήκες ένα απόσπασμα που σε εξυπηρετεί αγνοώντας όλα τα άλλα που ήταν στην ακριβώς αντίθετη κατεύθυνση.

Π.χ. «These data suggest that SSRIs have a negative effect on testicular tissues. This negative impact is markedly greater in the paroxetine group. To determine the exact mechanism of action of these drugs on testicular tissue, well-designed randomized controlled clinical studies are needed on a larger population.»

Επίσης, αν είχες διαβάσει με προσοχή το τι ακριβώς έγραψα δεν θα έγραφες τέτοιες μαλακίες, αλλά είπαμε Στέφανος Χίος…

Όσο για τους 2 μήνες αυτοί στην πραγματικότητα είναι 8 και κανείς δεν μίλησε για τέτοια δραματική μείωση. Τέλος πάντων, εγώ φταίω που ασχολούμαι.
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.905
Κριτικές
5
Like
7.939
Πόντοι
2.306

unknowndark

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2016
Μηνύματα
1.592
Like
5.211
Πόντοι
1.056
Ενώ εσύ ως τι μιλάς, ως ο Στέφανος Χίος της Ιατρικής;

Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι για να υποστηρίξεις την άποψή σου πήγες και βρήκες ένα απόσπασμα που σε εξυπηρετεί αγνοώντας όλα τα άλλα που ήταν στην ακριβώς αντίθετη κατεύθυνση.

Π.χ. «These data suggest that SSRIs have a negative effect on testicular tissues. This negative impact is markedly greater in the paroxetine group. To determine the exact mechanism of action of these drugs on testicular tissue, well-designed randomized controlled clinical studies are needed on a larger population.»

Επίσης, αν είχες διαβάσει με προσοχή το τι ακριβώς έγραψα δεν θα έγραφες τέτοιες μαλακίες, αλλά είπαμε Στέφανος Χίος…

Όσο για τους 2 μήνες αυτοί στην πραγματικότητα είναι 8 και κανείς δεν μίλησε για τέτοια δραματική μείωση. Τέλος πάντων, εγώ φταίω που ασχολούμαι.

Δεν χρειάζεται να είσαι επιθετικός...
Προσπαθώ να σου εξηγήσω οτι η μειωμένη libido ειναι όντως ενα common side effect των SSRIs αλλα οχι επειδή σου ρίχνουν την τεστοστερόνη!

Πως το ξέρω αυτό? Έπαιρνα SSRI για 5 χρόνια και ενώ είχα μειωμένη libido.... η τεστοστερόνη μου (ολική και ελεύθερη) ήταν στα ύψη!

Εχω διαβάσει 100αδες τέτοια άρθρα και κατάλαβα οτι γράφουν οτι τους καπνίσει... το οτι μια ερευνά έδειξε κάτι, δεν σημαίνει οτι αυτό ισχύει κιόλας... μπορώ να σου δείξω άλλες 10 που δείχνουν ακριβώς το αντίθετο!
 
Τελευταία τροποποίηση:

Katz

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Οκτ 2017
Μηνύματα
483
Κριτικές
33
Like
3.367
Πόντοι
2.591
Ρε φίλε με τον Θεό δηλαδή… κατ’ αρχάς δες τις παρενέργειες που αναγράφονται στις οδηγίες του σκευάσματος. Επίσης αναζήτησε στο διαδίκτυο τις γνωστές παρενέργειες που αφορούν τη δραστική ουσία του φαρμάκου. Όπως έχει ήδη επισημανθεί τα αντικαταθλιπτικά της κατηγορίας SSRI, που είναι και τα πιο διαδομένα, είναι γνωστό πως επηρεάζουν τη λίμπιντο, συνεπώς τα συμπτώματα που περιγράφεις συνδέονται με τη λήψη τέτοιων φαρμάκων. Ειδικότερα, έχει βρεθεί ότι τα SSRI επηρεάζουν τα επίπεδα της τεστοστερόνης καθώς και άλλων ορμονών, οπότε δεν είναι τυχαίο αυτό που σου συμβαίνει. Δεν σε ενημέρωσε ο γιατρός σου για τις πιθανές παρενέργειες του φαρμάκου;
Και τι έπρεπε να του πει ο ντοκτωρ; Δικέ μου άκου έχω αυτά τα χαπάκια για τη περίπτωση σου αλλά είναι αντικουκου; (Τρολλαρω)
 

Decipher

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουν 2014
Μηνύματα
408
Like
1.230
Πόντοι
201
Δεν χρειάζεται να είσαι επιθετικός...
Προσπαθώ να σου εξηγήσω οτι η μειωμένη libido ειναι όντως ενα common side effect των SSRIs αλλα οχι επειδή σου ρίχνουν την τεστοστερόνη!

Πως το ξέρω αυτό? Έπαιρνα SSRI για 5 χρόνια και ενώ είχα μειωμένη libido.... η τεστοστερόνη μου (ολική και ελεύθερη) ήταν στα ύψη!

Εχω διαβάσει 100αδες τέτοια άρθρα και κατάλαβα οτι γράφουν οτι τους καπνίσει... το οτι μια ερευνά έδειξε κάτι, δεν σημαίνει οτι αυτό ισχύει κιόλας... μπορώ να σου δείξω άλλες 10 που δείχνουν ακριβώς το αντίθετο!

Επηρεάζουν την τεστοστερόνη, απλώς δεν συμβαίνει σε όλους. Άλλωστε, όπως εξαρχής έγραψα ο μηχανισμός είναι πιο σύνθετος. Όμως, ο παραπονούμενος δεν αναφέρθηκε στις συνήθεις παρενέργειες σχετικά με τη libido, αλλά την αδυναμία επίτευξης πρωινής στύσης.

Επίσης, κανένα ιατρικό άρθρο δεν γράφει ότι του καπνίσει εφόσον είναι δημοσιευμένο σε ιατρικό περιοδικό και δη ευυπόληπτο. Αν είναι έτσι να καταργήσουμε την ιατρική έρευνα.

Τέλος πάντων, δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο με το θέμα. Το θέμα είναι ιατρικό και αφορά τον ασθενή και τον γιατρό του.
 

Decipher

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουν 2014
Μηνύματα
408
Like
1.230
Πόντοι
201
Και τι έπρεπε να του πει ο ντοκτωρ; Δικέ μου άκου έχω αυτά τα χαπάκια για τη περίπτωση σου αλλά είναι αντικουκου; (Τρολλαρω)

Οι γιατροί λειτουργούν στο πλαίσιο της στάθμισης κόστους/οφέλους. Οφείλουν να ενημερώσουν τον ασθενή για τις πιθανές παρενέργειες του φαρμάκου και να πάρουν αποφάσεις από κοινού με βάση τις διαθέσιμες εναλλακτικές.

Ενδεικτικά αναφέρω ότι συγγενικό μου πρόσωπο λαμβάνει αντιπηκτικό για το οποίο δεν υπήρχε αντίδοτο μέχρι πρότινος. Ο γιατρός που το χορήγησε ήταν αντίθετος εξ αυτού λόγου, αλλά ο ασθενής δήλωσε απροθυμία να λάβει άλλο φάρμακο με βαρύτατες παρενέργειες.

Πάντως, ειδικά τα αντικαταθλιπτικά οι γιατροί τα συνταγογραφούν σαν κουφέτα. Για την ακρίβεια δεν χρειάζεσαι καν συνταγή για να τα πάρεις από το φαρμακείο και επειδή τα περισσότερα είναι γενόσημα έχουν χαμηλό κόστος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Katz

DickWinters

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2022
Μηνύματα
389
Like
968
Πόντοι
81
Το άγχος φεύγει μόνο όταν σταματήσεις να σκέφτεσαι την πούτσα σου και επικεντρωθείς σε όσα συμβαίνουν στο παρόν. Δηλαδή στη γκόμενα που έχεις μπροστά σου, σε αυτά που σου κάνει εκείνη τη στιγμή (ακόμα κι αν είναι ψιλοξενέρωτα) και σε όσα της κάνεις εσύ.

Το κύκλωμα είναι πολύ απλό.
Δέχεσαι οπτικά ερεθίσματα και ερεθίσματα της αφής. Τα ερεθίσματα αυτά στέλνουν μηνύματα στον εγκέφαλο. Ο εγκέφαλος τα συλλέγει, τα αποκωδικοποιεί και ύστερα με τη σειρά του στέλνει τα μηνύματα της αιμάτωσης και της καύλας προς τα κάτω.
Εμφανώς, ο εγκέφαλος είναι ο κεντρικός κόμβος του κυκλώματος. Αν είναι απασχολημένος με καταστροφολογικά σενάρια ή γενικώς με άκυρες σκέψεις, τότε δεν είναι συγκεντρωμένος στα ερεθίσματα, άρα δεν τα συλλέγει, άρα δε στέλνει τα κατάλληλα σήματα κάτω.

@Vascoda25 σου έχω πει και σε άλλο νήμα σου τι πρέπει να κάνεις για το άγχος, είμαι σίγουρος ότι δεν τα ακολούθησες. Βέβαια παίρνεις και φάρμακα, κι αυτά ενδεχομένως αλλάζουν το παιχνίδι. Δεν ξέρω. Για πόσο θα τα παίρνεις; Νομίζω είπες για λίγο ακόμα; Μήπως τοτε ρε παιδί μου να άφηνες το σεξ και να επικεντρωνόσουν στο να βρεις ρυθμό στη ζωή σου; Γιατί προφανώς ο λόγος που στα δώσαν αυτός ήταν. Αν ο γιατρός σου ήθελε να σε κάνει Σιφρέντι, αυτα ειναι τα τελευταια χαπια που θα σου έδινε. Άρα και για τον γιατρό σου η προτεραιότητα για την ώρα, δεν είναι το να γίνεις γαμιάς.

Να ξέρεις ότι δεν ωφελεί να προσπαθείς να κάνεις πολλά πράγματα που σε δυσκολεύουν ταυτόχρονα. Θα αποτύχεις σε όλα. Τώρα σε δυσκολεύει το σεξ και μάλλον και πολλά άλλα. Πάρτα ένα-ένα. Κοίτα, πρέπει να βρεις έναν ρυθμό. Ξεκινάς με απλά πράγματα. Να κοιμάσαι και να ξυπνάς την ίδια ώρα, να ασκήσε λίγο, να ελέγχεις όσα πράγματα χαλάνε το ρυθμό (πχ το ίντερνετ). Αυτός είναι ο αρχικός σου ρυθμός, μπάσο και ντραμς. Μόλις τον σταθεροποιήσεις, προσπαθείς πάνω σε αυτόν το ρυθμό να παίξεις ένα σολάκι. Δηλαδή να καταπιαστείς με κάτι που έχεις μείνει πίσω. Ένα-ένα όμως. Κάποια στιμγή, θα γίνει κι αυτό μέρος του ρυθμού. Μετά προχωράς στο επόμενο.


Αν είναι να συνεχίσεις το σεξ, αν δηλαδή θες το πρώτο σου "σόλο" να είναι αυτό, κάνε το με τον τρόπο που σου είχα πει. Δηλαδή μην μαστιγώνεις τον εαυτό σου, μη νοιάζεσαι για το αποτέλεσμα. Αν σκέφτεσαι τον πούτσο σου και τη στύση σου, ουσιαστικά σκέφτεσαι το αποτέλεσμα. Αν σκέφτεσαι άλλες γκόμενες, πάλι για το αποτέλεσμα νοιάζεσαι -ουσιαστικά κάτι δε σε φτιάχνει τώρα, και προσπαθείς να εκβιάσεις το επιθυμητό αποτέλεσμα, κάνοντας άλλες σκέψεις. Απλά μείνε στο ΠΑΡΟΝ με κάθε κόστος (τα ερεθίσματα βρίσκονται στο παρόν). Κάποια στιγμή θα γίνει απλό. Μέχρι τότε, ό,τι βγει κάθε φορά, όσο βγει, το κρατάς και χτίζεις πάνω του την επόμενη. Κι αύριο μέρα είναι. That's the spirit.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.725
Like
3.108
Πόντοι
506
Αυτος ο σαρανταρης υπερανθρωπος εχει αραγε προβλημα με τις πρωινες στυσεις ;;;;

THIS MAN IS 40.

This man scored... ran the court, stole the ball.. scored again... do you all know how incredible that is for anyone? But at 40 years old... this is what you calll.. dedication to making the right decisions in life. Eating right, sleeping right, exercising right...

 

Bbwlover99

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2024
Μηνύματα
291
Like
375
Πόντοι
21
Καλημέρα στην παρέα.Μεχρι πριν δέκα μήνες οι πρωινές στήσεις ήταν καθημερινότητα.Επειτε πέρασα μια περίοδο δύο μηνων περίπου με αρκετό άγχος όπου ξεκίνησα και μια θεραπεία με αντικαταθλιπτικά την οποία ακολουθώ μέχρι και σήμερα και οι πρωινές στήσεις έχουν μειωθεί στο ελάχιστο.Εχω κάνει όλες τις απαραίτητες ανδρολογικες και καρδιολογικες εξετάσεις και τα αποτελέσματα ήταν φυσιολογικά.Τι άλλο μπορεί να ευθύνεται?Έχει περάσει κάποιος μια τέτοια παρόμοια κατάσταση.Να σημειώσω ότι είμαι 28 χρονών με συχνή άσκηση και χωρίς περιττά κιλά
Δηλαδή ύψος κιλά ?Επίσης τι τύπου αντικαταθλιπτικά έπαιρνες ?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom