Νέα

Γειτόνισσα θέλει να της φτιάξω το σπίτι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kolofatseas
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 48
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.016
Κριτικές
23
Like
7.620
Πόντοι
3.346
Έχω μαζί με τα αδέρφια μου και τα ξαδέρφια μου ένα σπίτι στο χωριό. Το πατρικό του παππού μου. Το σπίτι πλέον είναι ακατάλληλο για κατοίκιση και θέλει όχι απλώς επισκευή αλλά γκρέμισμα και χτίσιμο καινούριο σπίτι. Εϊναι πάνω από 120 χρονών από την εποχή της προγιαγιάς μου.
Δίπλα κολλητά έχτισε η γειτόνισσα το δικό της σπίτι πρίν καμιά 50 αριά χρόνια και δεν έχτισε δικό της τοίχο εκεί που κολλάει με το δικό μας. Δηλαδή για να καταλάβετε μεσοτοιχία είναι μόνο δικός μας τοίχος. Πήγε ο αδερφός μου και του απαίτησε να επισκευάσουμε τον τοίχο γιατί έχει φθορές και όταν βρέχει μπαίνει νερό μέσα στο σπίτι της. Ο αδερφός μου της είπε ότι εσείς κολλήσατε σε εμάς χωρίς τοίχο να χτίσεις τοίχο δικό σου. Η απάντηση της ήταν ότι εκείνη την εποχή έτσι τα έχτιζαν. Τώρα θα πάω εκεί πέρα, αν μου πει τίποτα τι να της πω να την βάλω στην θέση της;
Μην ζητάτε φωτογραφία της γειτόνισσας είναι πάνω από 85 χρονών.
Σε χωριο τυπε λιγο δυσκολο εως απιθανο να εχτισαν ετσι δυο σπιτια.
Να κολλησαν κανα μαντρι ναι, σπιτι με τιποτα..ολα ειναι με αποσταση ενα με το αλλο και εχουν κηπους η σκετα χωραφια να τα χωριζουν.
Το μονο που δεν εκαναν εκεινα τα χρονια ηταν περιφραξη και αυτο γιατι τα πηγαιναν καλα ολοι μεταξυ τους και το θεωρουσαν σαν περιττα εξοδα.
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.709
Κριτικές
11
Like
12.581
Πόντοι
5.060
Έχω μαζί με τα αδέρφια μου και τα ξαδέρφια μου ένα σπίτι στο χωριό. Το πατρικό του παππού μου. Το σπίτι πλέον είναι ακατάλληλο για κατοίκιση και θέλει όχι απλώς επισκευή αλλά γκρέμισμα και χτίσιμο καινούριο σπίτι. Εϊναι πάνω από 120 χρονών από την εποχή της προγιαγιάς μου.
Δίπλα κολλητά έχτισε η γειτόνισσα το δικό της σπίτι πρίν καμιά 50 αριά χρόνια και δεν έχτισε δικό της τοίχο εκεί που κολλάει με το δικό μας. Δηλαδή για να καταλάβετε μεσοτοιχία είναι μόνο δικός μας τοίχος. Πήγε ο αδερφός μου και του απαίτησε να επισκευάσουμε τον τοίχο γιατί έχει φθορές και όταν βρέχει μπαίνει νερό μέσα στο σπίτι της. Ο αδερφός μου της είπε ότι εσείς κολλήσατε σε εμάς χωρίς τοίχο να χτίσεις τοίχο δικό σου. Η απάντηση της ήταν ότι εκείνη την εποχή έτσι τα έχτιζαν. Τώρα θα πάω εκεί πέρα, αν μου πει τίποτα τι να της πω να την βάλω στην θέση της;
Μην ζητάτε φωτογραφία της γειτόνισσας είναι πάνω από 85 χρονών.
Ιστορία από το Κωλοκοτρωνίτσι; :P
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.183
Like
34.531
Πόντοι
9.931
Πες της κωλογριας οτι δεν ρίχνεις ούτε ευρώ στο αρχαιο σπίτι ποσο μαλλον να επισκευάσεις τον τοιχο και μετα γραφτην στα αρχιδια σου, σε περίπτωση που πάει δικαστικος πράγμα που αποκλείω ενα σοβαρο δικαστήριο θα σε αθωώσει. Που ακούστηκε να χτίζουμε πανω στον τοίχο του αλλου;; Δηλαδή αν εσυ αποφασίσεις να το γκρεμίσεις η γρια θα μεινει χωρίς τοίχο;; Μην τρελαθούμε!
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.266
Κριτικές
4
Like
7.284
Πόντοι
2.586
Αν γίνει καταγγελία στην πολεοδομία και θα υποχρεωθεί να φτιάξει τοίχο και πρόστιμο θα πληρώσει.
Σίγουρα δεν έχει χρήματα;
Εγώ θα της έλεγα πως ο τοίχος μου είναι μία χαρά, λόγω του ότι έχτισε πάνω του έχει ζημιά εξαιτίας της και για να μην γίνει ιστορία με πολεοδομίες και παραπάνω έξοδα να χτίσει δικό της.
Αυτά τα περί "παλιών χρόνων" είναι πίπες, πάντα υπήρχε μεσοτοιχία. Απλά έκλεψαν και έκαναν οικονομία κιόλας.
 
Τελευταία τροποποίηση:

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.823
Κριτικές
20
Like
12.683
Πόντοι
4.546
Έχω μαζί με τα αδέρφια μου και τα ξαδέρφια μου ένα σπίτι στο χωριό. Το πατρικό του παππού μου. Το σπίτι πλέον είναι ακατάλληλο για κατοίκιση και θέλει όχι απλώς επισκευή αλλά γκρέμισμα και χτίσιμο καινούριο σπίτι. Εϊναι πάνω από 120 χρονών από την εποχή της προγιαγιάς μου.
Δίπλα κολλητά έχτισε η γειτόνισσα το δικό της σπίτι πρίν καμιά 50 αριά χρόνια και δεν έχτισε δικό της τοίχο εκεί που κολλάει με το δικό μας. Δηλαδή για να καταλάβετε μεσοτοιχία είναι μόνο δικός μας τοίχος. Πήγε ο αδερφός μου και του απαίτησε να επισκευάσουμε τον τοίχο γιατί έχει φθορές και όταν βρέχει μπαίνει νερό μέσα στο σπίτι της. Ο αδερφός μου της είπε ότι εσείς κολλήσατε σε εμάς χωρίς τοίχο να χτίσεις τοίχο δικό σου. Η απάντηση της ήταν ότι εκείνη την εποχή έτσι τα έχτιζαν. Τώρα θα πάω εκεί πέρα, αν μου πει τίποτα τι να της πω να την βάλω στην θέση της;
Μην ζητάτε φωτογραφία της γειτόνισσας είναι πάνω από 85 χρονών.

 

bourdeliaris82

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.631
Κριτικές
57
Like
6.800
Πόντοι
5.406
Ρε φιλε τι θεμα ειναι αυτο? Διαβαζεις τιτλο και περιμενεις η ιστορια να εχει καβλωμενο μιλφ με μεγαλα βυζια ,ετοιμο να ικανοποιησει ολες σου τις φαντασιωσεις και αντ αυτου διαβαζουμε για γριες και μεσοτοιχιες. Ουτε ιερο,ουτε οσιο πια σε αυτην την κοινωνια.

 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.671
Like
2.394
Πόντοι
606
με τη γριά δε θα βγάλεις άκρη και δικαστικά να την πας μάλλον δε θα έχει λεφτά. Αν αυτή ή οι κληρονόμοι της έχουν λεφτά, μπορείς να ζητήσεις πραγματογνωμοσύνη από το τοπικό Τεχνικό Επιμελητήριο. Σου στέλνουν ένα μηχανικό και σου κάνει μία τεχνική έκθεση να χρησιμοποιηθεί σαν πειστήριο στο δικαστήριο.
Πάντως φίλε δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη. Κάνε τα μερεμέτια σου ,βάλε μόνωση και προσοχή μη γκρεμίσεις τον τοίχο της γριάς.
τι χαζος που ημουν που δεν μαρεσε ποτε το σχολειο :grin:
 

sakarvats

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Σεπ 2008
Μηνύματα
1.407
Κριτικές
107
Like
7.897
Πόντοι
7.815

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.731
Κριτικές
34
Like
4.648
Πόντοι
7.195
Έχω μαζί με τα αδέρφια μου και τα ξαδέρφια μου ένα σπίτι στο χωριό. Το πατρικό του παππού μου. Το σπίτι πλέον είναι ακατάλληλο για κατοίκιση και θέλει όχι απλώς επισκευή αλλά γκρέμισμα και χτίσιμο καινούριο σπίτι. Εϊναι πάνω από 120 χρονών από την εποχή της προγιαγιάς μου.
Δίπλα κολλητά έχτισε η γειτόνισσα το δικό της σπίτι πρίν καμιά 50 αριά χρόνια και δεν έχτισε δικό της τοίχο εκεί που κολλάει με το δικό μας. Δηλαδή για να καταλάβετε μεσοτοιχία είναι μόνο δικός μας τοίχος. Πήγε ο αδερφός μου και του απαίτησε να επισκευάσουμε τον τοίχο γιατί έχει φθορές και όταν βρέχει μπαίνει νερό μέσα στο σπίτι της. Ο αδερφός μου της είπε ότι εσείς κολλήσατε σε εμάς χωρίς τοίχο να χτίσεις τοίχο δικό σου. Η απάντηση της ήταν ότι εκείνη την εποχή έτσι τα έχτιζαν. Τώρα θα πάω εκεί πέρα, αν μου πει τίποτα τι να της πω να την βάλω στην θέση της;
Μην ζητάτε φωτογραφία της γειτόνισσας είναι πάνω από 85 χρονών.
τύπε μου πρέπει να θέσεις το θέμα στο καφενείο του χωριού..
 

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.672
Κριτικές
12
Like
6.871
Πόντοι
2.646
Αν σκοπεύεις να φτιάξεις το ερείπιο σου τώρα, γκρέμισε και τον τοίχο σου και στα παπαρια σου. Το πολύ πολύ να πάθει καμια ανακοπή η ψωλογρια και να γλιτώσεις μια ώρα αρχυτερα. Αν δε σκοπεύεις να το φτιάξεις άμεσα, περίμενε να τα τεντωσει και το κάνεις με την ησυχία σου μετά.
 

baroc

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
25 Οκτ 2017
Μηνύματα
5.333
Κριτικές
112
Like
18.582
Πόντοι
20.686
Όταν γινόταν το σπίτι της γειτόνισσας και για 50 χρόνια αμολαγατε αετό και τώρα πριν η γριά αποδημήσει εις Κύριον θες οι μπουρδελιαρηδες να σου βρουν λύση
Συνεχίστε τον :sleeping:
 

kostas2pros

Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2015
Μηνύματα
34
Κριτικές
2
Like
77
Πόντοι
0
Μπλέξατε... δύσκολα να βρήτε το δικιο σας με κολλημένα μυαλά. Θα ακούσεις την φράση " "ξερεις ποσα χρονια ειμαι εγω εδω απο παιδι και ηρθες εσυ να μου πεις........"""" Εκει θα με θυμηθεις. Αν θελεις να το αξιοποιησεις λυσε ριζικα οριστικα αυτα τα προβληματα. Αλλιως η αγνοησε το για χρονια ακομα η πουλα το σε γυφτους να τους γ@μησεις τα νευρα.
 

fun_tou_bou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2021
Μηνύματα
765
Κριτικές
8
Like
899
Πόντοι
366
τύπε καντης κονε τον τακμαν,ιδανικός για granny
 

George Alpha

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Φεβ 2018
Μηνύματα
2.039
Like
6.577
Πόντοι
1.056
Κερασε την ενα φαφουτικο τσιμπουκι και θα τα βρειτε μια χαρα! :pipa1:

Εσυ θα νιωσεις οπως ποτε αλλωτε, καθως το τσιμπουκι χωρις δοντια εχει αλλη χαρη..και αυτη θα νιωσει οπως ενιωθε στα νεανικα της χρονια..! :happy:

Αντε, και καλες γειτωνιες..(ο τονος παει στο γιοτα)
 

montiliani

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
1.942
Like
6.943
Πόντοι
1.056
Κερασε την ενα φαφουτικο τσιμπουκι και θα τα βρειτε μια χαρα! :pipa1:

Εσυ θα νιωσεις οπως ποτε αλλωτε, καθως το τσιμπουκι χωρις δοντια εχει αλλη χαρη..και αυτη θα νιωσει οπως ενιωθε στα νεανικα της χρονια..! :happy:

Αντε, και καλες γειτωνιες..(ο τονος παει στο γιοτα)
Την Καλημερα Φιλε GM2.......μην του λες για Φαφουτικο τσιμπουκι......καποτε στην δουλεια ειχαμε εναν φουκαρα που δεν ειχε δοντια.....την ωρα του κολατσιου ετρωγε την κορα και πεταγε την ψιχα......σαν σμερνα κοβανε τα δοντια του......ασε μην παει για μαλλι και βγει κουρεμενος.....
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.067
Κριτικές
10
Like
13.062
Πόντοι
3.846
Το να χτίσεις στον τοίχο του άλλου ήταν μια συνηθισμένη τακτική πριν το 1960. Μην ξεχνάμε ότι πολεοδομία δεν υπήρχε πριν το 1950. Θεωρούσαν ότι έτσι έκαναν οικονομία. Μην ξεχνάμε για σπίτια που τα έφτιαχναν οι ένοικοι μόνοι τους και όχι με οικοδομική άδεια. Για αυτό και τα παίρνει ο διάολος στους σεισμούς.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom