Νέα

Γειτόνισσα θέλει να της φτιάξω το σπίτι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kolofatseas
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 48
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

PA_2007

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.194
Κριτικές
6
Like
2.643
Πόντοι
456
Έχω μαζί με τα αδέρφια μου και τα ξαδέρφια μου ένα σπίτι στο χωριό. Το πατρικό του παππού μου. Το σπίτι πλέον είναι ακατάλληλο για κατοίκιση και θέλει όχι απλώς επισκευή αλλά γκρέμισμα και χτίσιμο καινούριο σπίτι. Εϊναι πάνω από 120 χρονών από την εποχή της προγιαγιάς μου.
Δίπλα κολλητά έχτισε η γειτόνισσα το δικό της σπίτι πρίν καμιά 50 αριά χρόνια και δεν έχτισε δικό της τοίχο εκεί που κολλάει με το δικό μας. Δηλαδή για να καταλάβετε μεσοτοιχία είναι μόνο δικός μας τοίχος. Πήγε ο αδερφός μου και του απαίτησε να επισκευάσουμε τον τοίχο γιατί έχει φθορές και όταν βρέχει μπαίνει νερό μέσα στο σπίτι της. Ο αδερφός μου της είπε ότι εσείς κολλήσατε σε εμάς χωρίς τοίχο να χτίσεις τοίχο δικό σου. Η απάντηση της ήταν ότι εκείνη την εποχή έτσι τα έχτιζαν. Τώρα θα πάω εκεί πέρα, αν μου πει τίποτα τι να της πω να την βάλω στην θέση της;
Μην ζητάτε φωτογραφία της γειτόνισσας είναι πάνω από 85 χρονών.
Kάτσε βρε άνθρωπε...... δεν μένει κανείς σας εκεί, η γρια είναι έτσι 50 χρόνια, αυτή δεν έχει χτίσει τοίχο στο δικό της και κάθεσαι και ασχολείσαι? Η γρια δεν μπορεί να κάνει τίποτα, διαφορετικά θα είχε πάει πολεοδομία. Απλά δεν το κάνει γιατί ξέρει ότι θα αναγκαστεί να φτιάξει αυτή τοίχο στο δικό της. Αλλωστε το έχτισε το 1970,οπότε έπρεπε να είχε βγάλει άδεια.Αν όχι τότε είναι αυθαίτερο και μάλιστα κατηγορίας 5,που με την ισχύουσα νομοθεσία,τακτοποιείται (με μεγάλο κόστος γιατί θέλει μελέτη στατικής επάρκειας) για 30 χρόνια και μετά τον πούλο. Άστη λοιπόν να χτυπιέται, αν τώρα είσαι τόσο κάλος άνθρωπος, απλά πάρε ένα χοντρό ναύλον και κάλυψε τον τοίχο από την δική σου μεριά, για να μην περνά η υγρασία.
Πάντως και εγώ μόλις είδα το θέμα, σκέφτηκα ότι κάποιος πάει να πηδήξει χωριάτικο cougar.
 

kostis76

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
583
Like
380
Πόντοι
26
Έχω μαζί με τα αδέρφια μου και τα ξαδέρφια μου ένα σπίτι στο χωριό. Το πατρικό του παππού μου. Το σπίτι πλέον είναι ακατάλληλο για κατοίκιση και θέλει όχι απλώς επισκευή αλλά γκρέμισμα και χτίσιμο καινούριο σπίτι. Εϊναι πάνω από 120 χρονών από την εποχή της προγιαγιάς μου.
Δίπλα κολλητά έχτισε η γειτόνισσα το δικό της σπίτι πρίν καμιά 50 αριά χρόνια και δεν έχτισε δικό της τοίχο εκεί που κολλάει με το δικό μας. Δηλαδή για να καταλάβετε μεσοτοιχία είναι μόνο δικός μας τοίχος. Πήγε ο αδερφός μου και του απαίτησε να επισκευάσουμε τον τοίχο γιατί έχει φθορές και όταν βρέχει μπαίνει νερό μέσα στο σπίτι της. Ο αδερφός μου της είπε ότι εσείς κολλήσατε σε εμάς χωρίς τοίχο να χτίσεις τοίχο δικό σου. Η απάντηση της ήταν ότι εκείνη την εποχή έτσι τα έχτιζαν. Τώρα θα πάω εκεί πέρα, αν μου πει τίποτα τι να της πω να την βάλω στην θέση της;
Μην ζητάτε φωτογραφία της γειτόνισσας είναι πάνω από 85 χρονών.
Πιπινάκι του γάλακτος.
 

markisiosLOG

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2021
Μηνύματα
171
Κριτικές
40
Like
1.978
Πόντοι
2.391
Έχω μαζί με τα αδέρφια μου και τα ξαδέρφια μου ένα σπίτι στο χωριό. Το πατρικό του παππού μου. Το σπίτι πλέον είναι ακατάλληλο για κατοίκιση και θέλει όχι απλώς επισκευή αλλά γκρέμισμα και χτίσιμο καινούριο σπίτι. Εϊναι πάνω από 120 χρονών από την εποχή της προγιαγιάς μου.
Δίπλα κολλητά έχτισε η γειτόνισσα το δικό της σπίτι πρίν καμιά 50 αριά χρόνια και δεν έχτισε δικό της τοίχο εκεί που κολλάει με το δικό μας. Δηλαδή για να καταλάβετε μεσοτοιχία είναι μόνο δικός μας τοίχος. Πήγε ο αδερφός μου και του απαίτησε να επισκευάσουμε τον τοίχο γιατί έχει φθορές και όταν βρέχει μπαίνει νερό μέσα στο σπίτι της. Ο αδερφός μου της είπε ότι εσείς κολλήσατε σε εμάς χωρίς τοίχο να χτίσεις τοίχο δικό σου. Η απάντηση της ήταν ότι εκείνη την εποχή έτσι τα έχτιζαν. Τώρα θα πάω εκεί πέρα, αν μου πει τίποτα τι να της πω να την βάλω στην θέση της;
Μην ζητάτε φωτογραφία της γειτόνισσας είναι πάνω από 85 χρονών.
Διαβαζοντας αρχικα νομιζα οτι ηθελε να της φτιαξεις το σπιτι αλλα να την γαμησεις κιολας αλλα τελικα αυτη θελει να σε γαμησει εσενα. Κοιτα αν ζητησει σεξ θα ειναι πραγματικα μια ευκαιρια για κατι το διαφορετικο. Απο την αλλη να ξερεις οτι παλια υπηρχαν περιεργοι νομοι που δεν συμβαδιζουν με την λογικη την δικη μας... Θελω να πω οτι μπορει και να εχει δικιο...
 

theo30gr

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
76
Κριτικές
2
Like
15
Πόντοι
0
Kάτσε βρε άνθρωπε...... δεν μένει κανείς σας εκεί, η γρια είναι έτσι 50 χρόνια, αυτή δεν έχει χτίσει τοίχο στο δικό της και κάθεσαι και ασχολείσαι? Η γρια δεν μπορεί να κάνει τίποτα, διαφορετικά θα είχε πάει πολεοδομία. Απλά δεν το κάνει γιατί ξέρει ότι θα αναγκαστεί να φτιάξει αυτή τοίχο στο δικό της. Αλλωστε το έχτισε το 1970,οπότε έπρεπε να είχε βγάλει άδεια.Αν όχι τότε είναι αυθαίτερο και μάλιστα κατηγορίας 5,που με την ισχύουσα νομοθεσία,τακτοποιείται (με μεγάλο κόστος γιατί θέλει μελέτη στατικής επάρκειας) για 30 χρόνια και μετά τον πούλο. Άστη λοιπόν να χτυπιέται, αν τώρα είσαι τόσο κάλος άνθρωπος, απλά πάρε ένα χοντρό ναύλον και κάλυψε τον τοίχο από την δική σου μεριά, για να μην περνά η υγρασία.
Πάντως και εγώ μόλις είδα το θέμα, σκέφτηκα ότι κάποιος πάει να πηδήξει χωριάτικο cougar.
H σωστη απάντηση ειναι του pentrantou. Η πολεοδομια θα σου λύσει αποριες καταρχην για το δικο σου σπιτι. (αν θελήσεις να το μεταβιβασεις ενας πολ. μηχανικος θα σου πει αυθαιρεσίες στο δικο σου σπιτι οπου πρεπει να τακτοποιηθουν. Ακομα θα λυθει το θέμα και ποιανού ειναι ο... τοιχος διοτι η γιαγια μπορει να σου πει κάποια στιγμή οτι... ο παππου σου εκτισε το τοιχο πανω στο δικο της σπιτι!!!!!
Ενας πολ.μηχανικος θα σου πει ακριβς τα ορια του σπιτιου διοτι τοτε... εκλεβαν και εμπαιναν ο ενας στο αλλου το χωραφι οποτεθ α ξεκαθαρισει και αυτό. και φυσικα θα σου πει το νομιμο σχετικα με την απαιτηση της γιαγιας... Να υπολογιζεις κανα 150 max το κοστος του πολ. μηχανικου οπου θα ψαξει να βρει σχεδια (αν υπαρχουν ) στην πολεοδομια της περιοχης και γιατι οχι να κανει και τακτοποιησει (βολευει τελευταια οπου θα σας βοηθησει μελλοντικα οτι κανετε)
 
OP
OP
kolofatseas

kolofatseas

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2021
Μηνύματα
135
Like
638
Πόντοι
81
Διάβασα τα σχόλια. Λέω να της κάνω σπάσιμο νεύρων. Θα της πω ότι αποφάσισα να το φτιάξω αλλά θα γκρεμίσω τον τοίχο και θα έχει σπίτι cabrio για κανά 6μηνο. Εκεί λέτε να με παρακαλάει να μην το φτιάξω τελικά; Έψαξα στα χαρτιά μου αλλά και των συγγενών μου για άδειες, συμβόλαια και όλα τα σχετικά και δεν βρήκαμε τίποτα. Αν πάω στο υποθηκοφυλάκιο ή κάπου αλλού και δεν βρω τίποτα τι πρέπει να κάνω;
Ο φίλος ποιό πάνω που λέει ότι θα το γυρίσει και θα πει ότι ο τοίχος είναι δικός της πώς θα το κάνει αφού τώρα συμφωνεί ότι είναι δικός μας; και αν το πει δεν την συμφέρει γιατί τότε θα πρέπει να τον φτιάξει αυτή τον τοίχο.

Για αυτούς τους 7 που μου στείλανε μήνυνα για φωτογραφία της γιαγιούλας να πω ότι όταν θα πάω στο χωριό θα προσπαθήσω να βγάλω για εσάς. Έχω βρεί το facebook της αρραβωνιατικιάς ενός εγγονού της αμα κάνει.
 

Thessalon

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.570
Like
1.124
Πόντοι
216
και εγω νομιζα θα ειχε μεσα γαμησι :)
 
Εγγρ.
16 Νοε 2021
Μηνύματα
948
Like
2.719
Πόντοι
446
Ρε μαν μου θυμιζει κατι δημοσιογραφικους τιτλους που κανεις κλικ σε ενημερωτικα site επειδη εχουν πικαντικους τιτλους . Να μπαινεις στο bou , να διαβαζεις τετοιο τιτλο και να αφορα πολεοδομικα θεματα . Σωραιος
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.232
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
Άστα φίλε μπλέξιμο.. κ μεις έχουμε μια στο χωριό που έχει πολιτικό βύσμα κ μας έτρεχε μια περίοδο..
 
Εγγρ.
1 Μαΐ 2022
Μηνύματα
110
Like
169
Πόντοι
1
Φίλε είναι επικό ότι άνοιξες νήμα για ενα παλιό σπίτι στο χωρίο κτλπ και ταυτόχρονα έχεις για άβαταρ τον Φατσέα. Πιστέυω είναι καλή ιδέα να τα ακουμπήσεις σε έναν πολιτικό μηχανικό να σε διαφωτίσει. Υπομονή και καλή τύχη.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom