Νέα

Garage & Psychedelic Rock!

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
15 Μαρ 2021
Μηνύματα
1.018
Κριτικές
25
Like
6.243
Πόντοι
5.646
Πολυχρονεμένε μας νηματοθέτη, ξέρω, δεν είναι ακριβώς το είδος που θέλεις, αλλά είναι της εποχής, είναι ωραίο και έχει και καλό βίντεο

 
Εγγρ.
27 Νοε 2021
Μηνύματα
27
Like
86
Πόντοι
0
Χαιρετισμούς στη λάγνα κοινότητα του bou.com και τα συγχαρητήριά μου για τη συγκεκριμένη νηματοθεσία. Να σας ευχαριστήσω για τις γκαραζιές που παραθέσατε εδώ καθώς τα περισσότερα κομμάτια είναι διαμάντια και να μοιραστώ κι εγώ ένα κομμάτι το οποίο γουστάρω διαχρονικά από τη υπέροχη μουσική θάλασσα που βγήκε εκείνη τη μαγική δεκαετία. Ηνωμένες Πολιτείες, λοιπόν, 1966. Η μπάντα λέγεται State Of Mind και το κομμάτι Move

 

gismo1972

Ανώτερος
Εγγρ.
25 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.450
Κριτικές
19
Like
1.483
Πόντοι
6.835
1967 - Αγγλικό γκρουπ που δραστηριοποιήθηκε στη Γαλλία
Ο κιθαρίστας τους Bob Weston αργότερα έπαιξε στους Fleetwood Mac

(το συγκεκριμένο τραγούδι έχει "κατηγορηθεί ως rip-off του Last Train To Clarksville των Monkees)

Η δικιά μου γνώμη είναι ότι πρόκειται για θαυμάσιο τραγούδι, που έχει κάποια ομοιότητα και όντως ακούγεται σαν η Psych version του Last Train To Clarksville των Monkees

εδώ από βίντεο από τη Γαλλική Τηλεόραση, όπου και το κομμάτι είναι πιο σύντομο


εδώ από την επίσημη κυκλοφορία , όπου και το κομμάτι είναι ολόκληρο

 

Sexyjoanna

Call-Girl
Εγγρ.
25 Σεπ 2021
Μηνύματα
23.287
Κριτικές
1
Like
160.943
1967 - Αγγλικό γκρουπ που δραστηριοποιήθηκε στη Γαλλία
Ο κιθαρίστας τους Bob Weston αργότερα έπαιξε στους Fleetwood Mac

(το συγκεκριμένο τραγούδι έχει "κατηγορηθεί ως rip-off του Last Train To Clarksville των Monkees)

Η δικιά μου γνώμη είναι ότι πρόκειται για θαυμάσιο τραγούδι, που έχει κάποια ομοιότητα και όντως ακούγεται σαν η Psych version του Last Train To Clarksville των Monkees

εδώ από βίντεο από τη Γαλλική Τηλεόραση, όπου και το κομμάτι είναι πιο σύντομο


εδώ από την επίσημη κυκλοφορία , όπου και το κομμάτι είναι ολόκληρο

Πόσο γουστάρω που σχεδόν σε κάθε κομμάτι βάζεις και στορυ!!
 

gismo1972

Ανώτερος
Εγγρ.
25 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.450
Κριτικές
19
Like
1.483
Πόντοι
6.835
1968 - από live στη Lille οι "δικοί" μας Aphrodite's Child οι οποίοι δραστηριοποιήθηκαν στη Γαλλία στην οποία γνώρισαν πολυ μεγάλη επιτυχία καθώς και σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες

 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Ειδικά εκείνη την περίοδο, φωνητικά ήταν μεγάλος bad ass ο Van Morisson! Κατά τη γνώμη μου πολύ πιο hard από τον Jagger και την παρέα του.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν mod:
Εγγρ.
27 Νοε 2021
Μηνύματα
27
Like
86
Πόντοι
0
Κοίτα να δεις τι μου κάνατε πρωί πρωί!

Τι κομματάρες είναι αυτές που ανεβάζετε ρε παιδιά; Χορεύω στη μέση του δρόμου σα το χαζό!

Γιατί πριν και πάνω από όλα, η garage είναι μουσική χορευτική!

Έτσι ξηγιέστε; Πάμε λοιπόν: Μαϊάμι μέσα δεκαετίας του '60. Η μπάντα λέγεται Evil και το κομμάτι I'm Movin' On.

Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες αναφέρουν ότι το συγκεκριμένο κομμάτι γράφτηκε σε δέκα λεπτά, είχε ηχογραφηθεί δοκιμαστικά (acetate), δεν είχε ποτέ γίνει official release και για πολλά χρόνια ήταν κρυμμένο στο συρτάρι ενός μέλους της μπάντας μέχρι που το ανακάλυψε κάποιος ερευνητής του είδους και το έφερε στο φως.

Ποιος ξέρει πόσα τέτοια διαμάντια κάθονται σε δοκιμαστικές κόπιες σε σκοτεινά συρτάρια και δε θα τα ακούσουμε ίσως ποτέ ...

Πάμε λίγο δυνατά!!


 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom