Νέα

Γάμος ομόφυλων ζευγαριών

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα laplace
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 77K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Είστε υπέρ ή κατά του γάμου ομόφυλων ζευγαριών?

  • Υπέρ

  • Κατά

  • Στα @@ μου


Τα αποτελέσματα είναι ορατά μόνο αφού ψηφίσεις.

Επισκέπτης
dimitrios,

Δε με απασχολεί ποιος είναι άρρωστος και ποιος δεν είναι. Δεν είμαι γιατρός κανενός.
Αυτό που με απασχολεί (και θα έπρεπε να απασχολεί και σένα) σε σχέση με τις δυο κατηγορίες που αναφέρεις είναι το εξής:
Ο μεν ομοφυλόφιλος έχει μια [ιδιομορφία], [κουσούρι], [χαρακτηριστικό], όπως θέλεις όρισέ το (και δε βλέπω γιατί ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ στο «άρρωστος»), το οποίο όμως ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ (παρά μόνο ίσως την κωλοτρυπίδα του, θέμα όμως που αφορά μόνο τον ίδιο).
Ο παιδόφιλος ΒΛΑΠΤΕΙ ΣΟΒΑΡΑ κάποιον συνάνθρωπο, και μάλιστα συνάνθρωπο που (λόγω ηλικίας) δε μπορεί να προστατεύσει τον εαυτό του.
Κατά τη γνώμη σου είναι παράλληλες οι δυο περιπτώσεις?
Εκπλήσσομαι δε, γιατί στην προσπάθειά σου να «στηλιτεύσεις» το γάμο των ομοφυλοφίλων, φτάνεις στο σημείο ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ότι «ο παιδόφιλος είναι άρρωστος».
Πράγμα που θα μπορούσε να οδηγήσει σε μια δικαστικώς ελαφρύτερη ποινή (σε μια σχετική δίκη) για παιδοφιλία.
Κάνεις τον συνήγορο του παιδόφιλου δηλαδή (αυτό θα έκανε και ο συνήγορός του - θα προσπαθούσε να τον βγάλει άρρωστο), και μάλιστα με μεγάλα γράμματα, προκειμένου να «αποδυναμώσεις» τον ομοφυλόφιλο.  Για ξανασκέψου το αυτό... Έχεις πάρει σοβαρό κατήφορο!

Τώρα για το αν παράγει «έννομα αποτελέσματα» ο γάμος, άσε τους δικηγόρους και τους δικαστές να το κρίνουν.  Τι σε κόφτει?  Θα παντρευτείς κανα πλούσιο φίλο σου και δεν καλύπτεσαι?

Ως προς τη δίωξη του δημάρχου:
Πλάκα θα έχει.  Ίσως και μεγαλύτερη πλάκα από τον ίδιο το γάμο.

Το «κατα φύση» και το «παρα φύση» τα ξεχωρίζω, μάλλον με τον ίδιο τρόπο που τα ξεχωρίζεις και εσύ.  Θέλω όμως να μου πεις, ο «γάμος», ο κανονικός, μεταξύ ετερόφυλων εννοώ, τι σχέση έχει με «τη φύση». Και μη μου παραθέσεις πάλι ρητά από τις γραφές (ους ο θεός συνέζευξεν... κλπ), σε μένα δε περνάνε, και το ξέρεις.

Δε σου ζήτησε κανείς να υιοθετήσεις ΚΑΝΕΝΟΣ είδους γάμο. Κάνε ό,τι θέλεις, το υποστηρίζω αυτό, και για σένα, και για τον οποιονδήποτε, άρα και για τους πούστηδοι όμως.  Δε μπορεί εσύ να θέλεις και να μπορείς, και αυτοί όχι.  Δεν είναι κάπως εγωιστικό?

Ειδικά για τους πούστηδοι, θέμα άμβλωσης δεν τίθεται.  Το καταλαβαίνεις το γιατί, ελπίζω.  Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί μπερδεύεις τα δυο θέματα.  Φάντης και ρετσινόλαδο σχετίζονται?

Βεβαίως και μπορείς να λες ότι ΔΕΝ πετάει ο γάδαρος. Και μάλιστα συμφωνώ μαζί σου.
Αν όμως βγει ένας νόμος και λέει ότι οι γάδαροι πρέπει να φοράνε αλεξίπτωτα, δε μπορείς να τον αγνοήσεις και να ΑΦΑΙΡΕΙΣ από όποιον γάδαρο βλέπεις το αλεξίπτωτό του.

Περί αυτού πρόκειται.  Και στην περίπτωση αυτή, η γνώμη του κ. εισαγγελέα περισσεύει.  Δεν αποτελεί κανονισμό, αποτελεί ΓΝΩΜΗ (και μόνο), όπως η δική σου.

Υ.Γ:  Αυτός που δεν γνωρίζεις (σε πιστεύω τελικά) λεγόταν Γεώργιος Παπαδόπουλος, ήταν πρώτα συνταγματάρχης, μετά πρωθυπουργός, μετά αντιβασιλιάς, μετά πρόεδρος δημοκρατίας, και τέλος τρόφιμος του Κορυδαλλού. Και αυτός για «ασθενείς» έλεγε...

Σταύρε ,

Δεν επανέρχομαι.
Ήμουνα αρκετά σαφής στις διατυπώσεις μου.
Και ο ομοφυλόφιλος , και ο παιδόφιλος ,και ο νεκρόφιλος και ο κατηνοβάτης και οτι άλλο θες είναι άνθρωποι με "πρόβλημα" ...
Δε θα καθορίσω εγώ το τί πρόβλημα  έχουν ακριβώς .Αλλά όποιος λέει οτι είναι φυσιολογικοί άνθρωποι , σαν όλους τους άλλους , ή τον τρελό παριστάνει ή δε βλέπει το οφθαλμοφανές.

Δε νομίζω πως η γνώμη του Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου έχει την ίδια βαρύτητα με τη δική μου ή τη δική σου. Πρόκειται για γνωμοδότηση (δηλαδή γνήσια ερμηνεία του νόμου) και σε περίπτωση που αυτή η γνωμοδότηση  περάσει και απο το Ανώτατο Ειδικό Δικαστήριο (και να σαι βέβαιος οτι θα γίνει κι αυτό) , τότε μιλάμε για "νομολογία". Άρα ...

Μιλάς για αλληλεπίδραση με άλλα άτομα. Κι ο κτηνοβάτης , κι ο νεκρόφιλος , δεν πειράζουν κανένα ... Ο μεν κτηνοβάτης πηδάει την κατσίκα π.χ , και πολλοί θα πούν ... σιγά μωρέ , εδώ τη σφάζουμε την κατσίκα.Ο χασάπης είναι χειρότερος απο τον κτηνοβάτη ...
Ο δε νεκρόφιλος , πηδάει ένα νεκρό ... και θα σου πεί ο άλλος ... "μα δεν καταλαβαίνει τίποτα... νεκρός είναι".

Εμένα φίλε Σταύρο δε με ενδιαφέρει το αν θα γίνει ή όχι ένας τέτοιος γάμος. Εμένα με ενδιαφέρουν τα  [size=15pt]έννομα αποτελέσματα [/size]  ενός τέτοιου γάμου. Το οτι θα μπορούν δηλαδή ακόμη και να υιοθετήσουν παιδιά άνθρωποι με τέτοια πάθη και κουσούρια ...
Με ενδιαφέρει ως μέλος της κοινωνίας , και όχι προσωπικά.
Άντε δωσε παιδί να το μεγαλώσει ο Λιλά ...
Μ' αρέσει που επιμένεις κιόλας  :idiot:
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
διωκεται ποινικα κ υπαρχει περιπτωση που πηγε φυλακη ανθρωπος γιαυτο,δεν ξερω ποσο  αλλα ξερω περιπτωση
στην Ελλαδα δυσκολο!σε χωρες οπως η Σουηδια σιγουρα!εδω βγαλανε τον Παπαχρονη τους βοσκους θα κυνηγανε να κλησουν φυλακη!-παντος ακομα και στην Αγια Πετρουπολη τα πουστρονια εχουνε κανει κλικα!
 

OXIA

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.289
Like
8
Πόντοι
16
Σταύρε ,

Δεν επανέρχομαι.
Ήμουνα αρκετά σαφής στις διατυπώσεις μου.
Και ο ομοφυλόφιλος , και ο παιδόφιλος ,και ο νεκρόφιλος και ο κατηνοβάτης και οτι άλλο θες είναι άνθρωποι με "πρόβλημα" ...
Δε θα καθορίσω εγώ το τί πρόβλημα  έχουν ακριβώς .Αλλά όποιος λέει οτι είναι φυσιολογικοί άνθρωποι , σαν όλους τους άλλους , ή τον τρελό παριστάνει ή δε βλέπει το οφθαλμοφανές.

Δε νομίζω πως η γνώμη του Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου έχει την ίδια βαρύτητα με τη δική μου ή τη δική σου. Πρόκειται για γνωμοδότηση (δηλαδή γνήσια ερμηνεία του νόμου) και σε περίπτωση που αυτή η γνωμοδότηση  περάσει και απο το Ανώτατο Ειδικό Δικαστήριο (και να σαι βέβαιος οτι θα γίνει κι αυτό) , τότε μιλάμε για "νομολογία". Άρα ...

Μιλάς για αλληλεπίδραση με άλλα άτομα. Κι ο κτηνοβάτης , κι ο νεκρόφιλος , δεν πειράζουν κανένα ... Ο μεν κτηνοβάτης πηδάει την κατσίκα π.χ , και πολλοί θα πούν ... σιγά μωρέ , εδώ τη σφάζουμε την κατσίκα.Ο χασάπης είναι χειρότερος απο τον κτηνοβάτη ...
Ο δε νεκρόφιλος , πηδάει ένα νεκρό ... και θα σου πεί ο άλλος ... "μα δεν καταλαβαίνει τίποτα... νεκρός είναι".

Εμένα φίλε Σταύρο δε με ενδιαφέρει το αν θα γίνει ή όχι ένας τέτοιος γάμος. Εμένα με ενδιαφέρουν τα  [size=15pt]έννομα αποτελέσματα [/size]  ενός τέτοιου γάμου. Το οτι θα μπορούν δηλαδή ακόμη και να υιοθετήσουν παιδιά άνθρωποι με τέτοια πάθη και κουσούρια ...
Με ενδιαφέρει ως μέλος της κοινωνίας , και όχι προσωπικά.
Άντε δωσε παιδί να το μεγαλώσει ο Λιλά ...
Μ' αρέσει που επιμένεις κιόλας  :idiot:

Αν δεν κάνω λάθος πάντως δε μιλάμε για υιοθεσία παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια.
Γιατί το πάς πάντα αλλού;
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Σταύρε ,

Δεν επανέρχομαι.
Ήμουνα αρκετά σαφής στις διατυπώσεις μου.
Και ο ομοφυλόφιλος , και ο παιδόφιλος ,και ο νεκρόφιλος και ο κατηνοβάτης και οτι άλλο θες είναι άνθρωποι με "πρόβλημα" ...
Δε θα καθορίσω εγώ το τί πρόβλημα  έχουν ακριβώς .Αλλά όποιος λέει οτι είναι φυσιολογικοί άνθρωποι , σαν όλους τους άλλους , ή τον τρελό παριστάνει ή δε βλέπει το οφθαλμοφανές.

Δε νομίζω πως η γνώμη του Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου έχει την ίδια βαρύτητα με τη δική μου ή τη δική σου. Πρόκειται για γνωμοδότηση (δηλαδή γνήσια ερμηνεία του νόμου) και σε περίπτωση που αυτή η γνωμοδότηση  περάσει και απο το Ανώτατο Ειδικό Δικαστήριο (και να σαι βέβαιος οτι θα γίνει κι αυτό) , τότε μιλάμε για "νομολογία". Άρα ...

Μιλάς για αλληλεπίδραση με άλλα άτομα. Κι ο κτηνοβάτης , κι ο νεκρόφιλος , δεν πειράζουν κανένα ... Ο μεν κτηνοβάτης πηδάει την κατσίκα π.χ , και πολλοί θα πούν ... σιγά μωρέ , εδώ τη σφάζουμε την κατσίκα.Ο χασάπης είναι χειρότερος απο τον κτηνοβάτη ...
Ο δε νεκρόφιλος , πηδάει ένα νεκρό ... και θα σου πεί ο άλλος ... "μα δεν καταλαβαίνει τίποτα... νεκρός είναι".

Εμένα φίλε Σταύρο δε με ενδιαφέρει το αν θα γίνει ή όχι ένας τέτοιος γάμος. Εμένα με ενδιαφέρουν τα  [size=15pt]έννομα αποτελέσματα [/size]  ενός τέτοιου γάμου. Το οτι θα μπορούν δηλαδή ακόμη και να υιοθετήσουν παιδιά άνθρωποι με τέτοια πάθη και κουσούρια ...
Με ενδιαφέρει ως μέλος της κοινωνίας , και όχι προσωπικά.
Άντε δωσε παιδί να το μεγαλώσει ο Λιλά ...
Μ' αρέσει που επιμένεις κιόλας  :idiot:
το αποτελεσμα θα ειναι φριχτο!ειδηκα αν υοιθετισουνε και παιδια!βεβαια για το φαινομενο της ομοφυλοφηλιας στην Ελλαδα φταινε και οι Ελληνιδες!πολλοι γινονται ομοφυλοφιλοι γιατι ψαχνουνε εναν συντροφο!οταν οι γυναικες φερονται απαισια σαν της Ελληνιδες και ο πουστης φερεται στον συντροφο του με αγαπη φυσικο ειναι αρκετοι να πανε με τον πουστη.εμενα θα μου ηταν πολυ δυσκολο να γαμησω πουστη.εδω γυναικα χωρις βυζι δεν με καυλωνει!οποτε μου μενει η μαλακια η Φυλης η η Κτηνοβασια.ετσι βρηκα μια αλλη λυση απο το να γαμαω κατσικες να πηγαινω σχεδον καθε μερα Φυλης και να μαλακιζομαι συνεχεια.ΕΦΥΓΑ ΣΤΗΝ ΡΩΣΣΙΑ!εδω παντος τους πουστηδες τους κυνηγανε το central station το gay bar ειναι σαν καστρο!εχει κατι σηδερενιες πορτες σαν φυλακη και αρκετα συχνα δεχεται επηθεσης απο νεοναζι,παπαδες και αλλες ομαδες ατομων που διαφονουν μαζι τους.παλια υπηρχε το club 69 που του βαλανε φωτια και το καψανε!
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Αν δεν κάνω λάθος πάντως δε μιλάμε για υιοθεσία παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια.
Γιατί το πάς πάντα αλλού;
μετα το γαμο θα γινει και αυτο ειναι θεμα χρονου!τα παιδακια που θα υοθετισουνε τα ρωτησανε αν θελουν?-σε 2-3 χρονια θα μιλαμε στο σα'ι'τ για υοιθεσια παιδιων απο ομοφυλοφιλα ζευγαρια.στην Αμερικη ειδη γινεται!!!!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Εμένα φίλε Σταύρο δε με ενδιαφέρει το αν θα γίνει ή όχι ένας τέτοιος γάμος. Εμένα με ενδιαφέρουν τα  [size=15pt]έννομα αποτελέσματα [/size]  ενός τέτοιου γάμου. Το οτι θα μπορούν δηλαδή ακόμη και να υιοθετήσουν παιδιά άνθρωποι με τέτοια πάθη και κουσούρια ...
Με ενδιαφέρει ως μέλος της κοινωνίας , και όχι προσωπικά.
Άντε δωσε παιδί να το μεγαλώσει ο Λιλά ...
Μ' αρέσει που επιμένεις κιόλας  :idiot:

Στη φράση "έννομα αποτελέσματα" τα είπες όλα...

Πραγματικά ΔΕΝ με ενδιαφέρει τί κάνει με τον κώλο του ο καθένας μας...
Αρκεί να το κάνει με συναινούντες ενηλίκους (και όχι, η κατσικούλα δεν είναι συναινούσα ενήλικη)...
Δικαίωμά του είναι...

Όταν όμως ζητεί να αναγνωρίσει η κοινωνία αυτό που κάνει ως νορμάλ, φυσιολογικό κτλ, τότε τα πράγματα αλλάζουν..
Διότι το πρόβλημα με τους gay σήμερα είναι ότι προσπαθούν να επιβάλουν καθετώς υποχρεωτικής συμπάθειας και αποδοχής..
Και στα πλαίσια αυτά εντάσσεται και η προσπάθεια να μπορούν να παντρεύονται, να υιοθετούν ή ακόμη και να κάνουν παιδιά (οι λεσβίες)...
Με στρεβλές ερμηνείες (λένε ότι ο νόμος δεν μιλαέι για φύλο αυτών που παντρευονται- μα γιατί να το κάνει αφού όταν θεσπίστηκαν οι νόμοι ήταν αυτονόητο ότι ο γάμος αφορά άτομα διαφορετικού φύλου) και γελοία επιχειρήματα ("θα προτιμούσατε να σας κακοποιεί ο ετεροφυλόφιλος πατέρας σας ή να σας μεγαλώνει με αγάπη ένα gay ζευγάρι" λές και δεν υπάρχει άλλη λύση) προσπαθούν να επιβάλουν στην κοινωνία αυτό που κάνουν ως απόλυτα φυσιλογικό, τη στιγμή που δεν είναι...
Και από τη στιγμή που ζητούν από την κοινωνία και το κράτος να το αναγνωρίσει, σημαίνει ότι η κοινωνία και το κράτος έχουν δικαίωμα να αρνηθούν...

Διότι άλλο τί κάνω στο κρεβάτι μου, άλλο να έχω μια νομικά αναγνωρισμένη σχέση, όπως ο γάμος ή η συγγένεια α' βαθμού..

Και ας μην είναι κανείς τόσο αφελής να αποσυνδέσει το θέμα του gay γάμου με την υιοθεσία...Αν επιτραπεί το ένα, αυτόματα επιτρέπεται και το άλλο...

Και εφόσον επιτραπεί ο gay γάμος, γιατί να μην επιτραπεί και ο γάμος 2 ανδρών, μιας τρανς με προσόντα, μιας τρανς χωρίς, ενός σκύλου και ενός καναρινιού (ελεύθερη απόδοση μιας θείκής ατάκας του νέου δήμαρχου του λονδίνου που πήρε τα σώβρακα από τον gay friendly μέχρι αηδίας "κόκκινο" Λιβινγκστόυν";

Μήπως ο νόμος λέει και αριθμό των προσώπων που εμπλέκονται;

Και τέλος, στους "νομομαθείς" του σάιτ, αν πχ αναγνωριζόταν ο gay γάμος, τί θα εμπόδιζε έναν 60αρη, να παντρευτεί έναν 12χρονο νέο στην ταϋλάνδη με την άδεια των αρχών και των γονιών και να τον φέρει στην ελλάδα ως.. νόμιμο σύζυγό του; Θυμίζω ότι είναι δυνατό να παντρευτεί ανήλικος με την άδεια των γονιών του και του δικαστηρίου...
Και μη μου πείτε τα χρηστά ήθη- αφού έως τώρα τα αμφισβητούσατε!

Εν όλίγοις, σήμερα ο gay γάμος, αύριο η κτηνοβασία , μεθάυριο η παιδοφιλία...

Η προσπάθεια του δημάρχου τήλου να καταστήσει το  νησί του αντι- μύκονο και εναλλακτικό gay τουριστικό προορισμό είναι συγκινητική αλλά παράνομη...

Ωστόσο, δεν θα είχα καμια αντίρρηση, να υπάρξει κάποιας μορφής αναγνώριση μιας σοβαρής ομοφυλοφιλικής σχέσης (διότι δεν είναι όλοι οι gay σαν αυτούς που βγαίνουν και μιλάνε εξ ονόματός τους στην τβ) με μια μορφή του συμφώνου ελεύθερης συμβίωσης, με ρητό αποκλεισμό για να μη δημιουργούνται παρεξηγήσεις, του δικαιώματος υιοθεσίας.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
ειναι στη διακριτικη ευχαιρια του ρυθμιστη να αφησει ή να "διορθωσει"
λιγο τα ποσταρισματα.
περιμενω μια απαντηση απο το ρυθμιστη και θα συνεχισω.

Μέχρι στιγμής δε βλέπω πρόβλημα, Βούδα.
Μπορείς να συνεχίσεις, ΠΡΟΣΕΧΕ όμως, γιατί απο παλιά σε θυμάμαι να δημιουργείς παντός τύπου προβλήματα...
 

Iblis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
14.890
Κριτικές
28
Like
14
Πόντοι
766
αν επεσε στην αντιληψη σου κατι θα επρεπε να το επισημανεις δημοσια σε παρακαλω :)
Μέχρι στιγμής δε βλέπω πρόβλημα, Βούδα.
Μπορείς να συνεχίσεις, ΠΡΟΣΕΧΕ όμως, γιατί απο παλιά σε θυμάμαι να δημιουργείς παντός τύπου προβλήματα...
προσωπικα δεν θα λαβω μερος ΣΟΒΑΡΑ στη συζητηση :)
("παντώς" με "ωμεγα" . αν δεν το θυμασαι γραφε "καθε".επειδη σε θυμαμαι να κανεις παρατηρησεις για ορθογραφικα  :P)
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Στη φράση "έννομα αποτελέσματα" τα είπες όλα...

Πραγματικά ΔΕΝ με ενδιαφέρει τί κάνει με τον κώλο του ο καθένας μας...
Αρκεί να το κάνει με συναινούντες ενηλίκους (και όχι, η κατσικούλα δεν είναι συναινούσα ενήλικη)...
Δικαίωμά του είναι...

Όταν όμως ζητεί να αναγνωρίσει η κοινωνία αυτό που κάνει ως νορμάλ, φυσιολογικό κτλ, τότε τα πράγματα αλλάζουν..
Διότι το πρόβλημα με τους gay σήμερα είναι ότι προσπαθούν να επιβάλουν καθετώς υποχρεωτικής συμπάθειας και αποδοχής..
Και στα πλαίσια αυτά εντάσσεται και η προσπάθεια να μπορούν να παντρεύονται, να υιοθετούν ή ακόμη και να κάνουν παιδιά (οι λεσβίες)...
Με στρεβλές ερμηνείες (λένε ότι ο νόμος δεν μιλαέι για φύλο αυτών που παντρευονται- μα γιατί να το κάνει αφού όταν θεσπίστηκαν οι νόμοι ήταν αυτονόητο ότι ο γάμος αφορά άτομα διαφορετικού φύλου) και γελοία επιχειρήματα ("θα προτιμούσατε να σας κακοποιεί ο ετεροφυλόφιλος πατέρας σας ή να σας μεγαλώνει με αγάπη ένα gay ζευγάρι" λές και δεν υπάρχει άλλη λύση) προσπαθούν να επιβάλουν στην κοινωνία αυτό που κάνουν ως απόλυτα φυσιλογικό, τη στιγμή που δεν είναι...
Και από τη στιγμή που ζητούν από την κοινωνία και το κράτος να το αναγνωρίσει, σημαίνει ότι η κοινωνία και το κράτος έχουν δικαίωμα να αρνηθούν...

Διότι άλλο τί κάνω στο κρεβάτι μου, άλλο να έχω μια νομικά αναγνωρισμένη σχέση, όπως ο γάμος ή η συγγένεια α' βαθμού..

Και ας μην είναι κανείς τόσο αφελής να αποσυνδέσει το θέμα του gay γάμου με την υιοθεσία...Αν επιτραπεί το ένα, αυτόματα επιτρέπεται και το άλλο...

Και εφόσον επιτραπεί ο gay γάμος, γιατί να μην επιτραπεί και ο γάμος 2 ανδρών, μιας τρανς με προσόντα, μιας τρανς χωρίς, ενός σκύλου και ενός καναρινιού (ελεύθερη απόδοση μιας θείκής ατάκας του νέου δήμαρχου του λονδίνου που πήρε τα σώβρακα από τον gay friendly μέχρι αηδίας "κόκκινο" Λιβινγκστόυν";

Μήπως ο νόμος λέει και αριθμό των προσώπων που εμπλέκονται;

Και τέλος, στους "νομομαθείς" του σάιτ, αν πχ αναγνωριζόταν ο gay γάμος, τί θα εμπόδιζε έναν 60αρη, να παντρευτεί έναν 12χρονο νέο στην ταϋλάνδη με την άδεια των αρχών και των γονιών και να τον φέρει στην ελλάδα ως.. νόμιμο σύζυγό του; Θυμίζω ότι είναι δυνατό να παντρευτεί ανήλικος με την άδεια των γονιών του και του δικαστηρίου...
Και μη μου πείτε τα χρηστά ήθη- αφού έως τώρα τα αμφισβητούσατε!

Εν όλίγοις, σήμερα ο gay γάμος, αύριο η κτηνοβασία , μεθάυριο η παιδοφιλία...

Η προσπάθεια του δημάρχου τήλου να καταστήσει το  νησί του αντι- μύκονο και εναλλακτικό gay τουριστικό προορισμό είναι συγκινητική αλλά παράνομη...

Ωστόσο, δεν θα είχα καμια αντίρρηση, να υπάρξει κάποιας μορφής αναγνώριση μιας σοβαρής ομοφυλοφιλικής σχέσης (διότι δεν είναι όλοι οι gay σαν αυτούς που βγαίνουν και μιλάνε εξ ονόματός τους στην τβ) με μια μορφή του συμφώνου ελεύθερης συμβίωσης, με ρητό αποκλεισμό για να μη δημιουργούνται παρεξηγήσεις, του δικαιώματος υιοθεσίας.
η κτηνοβασια ειναι ενα φαινομενο που σβινει!εδω τα μπουρδελα ειναι αδεια.ουτε εγω εχω ιδιεταιρο προβλημα με τους πουστηδες.και ουτε με εχουν ενοχλισει ιδιεταιρα.δεν ειπα να τους κυνηγαμε και να τους ριξουμε στην φωτια.ουτε ειμαι κατα του να συζουνε!αλλα ειμαι κατα του γαμου μεταξυ ομοφυλοφιλων.δεν ξερω ειμαι 34 ετων και ισως ειμαι απο μια αλλη γενια και ισως κανω λαθος!ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ 100% ΚΑΤΑ ΤΗς ΥΙΟΘΕΣΙΑς ΠΑΙΔΙΩΝ ΑΠΟ GAY ΖΕΥΓΑΡΙΑ
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
αν επεσε στην αντιληψη σου κατι θα επρεπε να το επισημανεις δημοσια σε παρακαλω :)προσωπικα δεν θα λαβω μερος ΣΟΒΑΡΑ στη συζητηση :)
[size=12pt]("παντώς" με "ωμεγα" [/size] . αν δεν το θυμασαι γραφε "καθε".επειδη σε θυμαμαι να κανεις παρατηρησεις για ορθογραφικα  :P)

Iblis,

Για πήγαινε να σε κοιτάξουν, καλύτερα...

Το να μου κολλάς για ορθογραφία επειδή (σαν άνθρωπος και εγώ) μπορεί κάτι να μου φύγει κάποτε, ή να πατήσω κάποιο λάθος πλήκτρο, είναι απλώς μαλακία.

Το να πας να μου κάνεις παρατήρηση όμως για ορθγραφία ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΛΑΘΟΣ ΔΙΟΡΘΩΣΗ εντοπίζοντάς την, (ιδίως με μένα σα στόχο) είναι καθαρή αυτοκτονία!

Τι λες βρε ρεμπεσκέ?

Ποιός σου την έμαθε αυτή τη γραμματική?

Ειδικά η λέξη όπως την γράφεις ("παντώς") ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΚΛΙΣΗ ή μορφή της γλώσσας!

Άσχετε!

Το μόνο που υπάρχει είναι το επίρρημα "πάντως", αλλά αυτό τονίζεται διαφορετικά, έιναι άλλη λέξη!

"Πάντως είσαι μαλάκας", αυτη τη λέξη εννοώ!

Ασχετίδη!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Κατ’ αρχήν  μια συμπλήρωση (σε δικό μου κείμενο). Είχα γράψει:
Υ.Γ:  Αυτός που δεν γνωρίζεις  (σε πιστεύω τελικά)  λεγόταν Γεώργιος Παπαδόπουλος, ήταν πρώτα συνταγματάρχης, μετά πρωθυπουργός, μετά αντιβασιλιάς, μετά πρόεδρος δημοκρατίας, και τέλος τρόφιμος του Κορυδαλλού. Και αυτός για «ασθενείς» έλεγε...

Το σωστό είναι:
Γεώργιος Παπαδόπουλος, ήταν πρώτα συνταγματάρχης, μετά υπουργός, μετά πρωθυπουργός, μετά αντιβασιλιάς, μετά πρόεδρος δημοκρατίας, και τέλος τρόφιμος του Κορυδαλλού. Και αυτός για «ασθενείς» έλεγε...  Και έφτιανε και «νομολογία».

Μ' αρέσει που επιμένεις κιόλας
Με στενοχωρείς, γιατί κάνεις σα να ΜΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ σε ΠΟΙΟ ΠΡΑΜΑ επιμένω. Και διαστρέφεις αυτά που λέω.

Δεν επανέρχεσαι γιατί γι’ αυτά που σου έγραψα (και σε ρώτησα) δεν έχει να πεις κάτι.
Αλλά ούτε και εγώ θα μακρυγορήσω, γιατί (πάλι) φαίνεται ότι δεν έχει νόημα.

Και ο ομοφυλόφιλος , και ο παιδόφιλος ,και ο νεκρόφιλος και ο κατηνοβάτης και οτι άλλο θες είναι άνθρωποι με "πρόβλημα" ...
Γαμώ το κέρατό μου:
ΔΕ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ το πρόβλημά τους.
Δε με απασχολεί αν κάποιος πηδάει την κατσίκα του.
Δε με απασχολεί αν είναι ερωτευμένος μαζί της.
Δε με απασχολεί αν κάποιος πηδάει ένα πτώμα (για το λόγο που είπες).
Δε με απασχολεί αν δυο άντρες πηδιώνται μεταξύ τους.
ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΟΜΩΣ ΣΟΒΑΡΑ αν κάποιος πηδάει ένα παιδάκι. Διότι ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ, και μόνο γι αυτό. Αν αγοράσει πλαστική κούκλα παιδάκι για να πηδάει, πάλι δε με απασχολεί.
ΑΠΟΡΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ πως ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ τον πούστη, με τον παιδεραστή!
Θα ‘πρεπε ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ γι’ αυτό που λες (και επιμένεις κι όλας!).

Ήμουνα αρκετά σαφής στις διατυπώσεις μου.
Δυστυχώς.

Δε θα καθορίσω εγώ το τί πρόβλημα  έχουν ακριβώς. Αλλά όποιος λέει οτι είναι φυσιολογικοί άνθρωποι , σαν όλους τους άλλους , ή τον τρελό παριστάνει ή δε βλέπει το οφθαλμοφανές.
Εγώ δεν είπα αν είναι ή δεν είναι φυσιολογικοί. Τι είναι «φυσιολογικό»?  Ο γάμος που ευλογείται από τον ύψιστο? Για σένα, τι είναι φυσιολογικό? Πρέπει οπωσδήποτε να το ορίσεις?
Εγώ είπα ότι αν θέλουν να κάνουν τον φραμπαλά που κάνουν όλοι οι άλλοι,  ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΝ!

Το οτι θα μπορούν δηλαδή ακόμη και να υιοθετήσουν παιδιά άνθρωποι με τέτοια πάθη και κουσούρια ...
Αυτό είναι ΜΙΑ ΑΛΛΗ συζήτηση, και αν την κάνουμε, μπορούμε να την κάνουμε ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ όσους υιοθετούν παιδάκι. ΟΧΙ ΜΟΝΟ για τους ομοφυλόφιλους.
Υπάρχει νομολογία, υπάρχει κοινωνική πρόνοια (λόγω του ότι φιλικό μου άτεκνο ζευγάρι πρόσφατα υιοθέτησε παιδάκι ΞΕΡΩ τη διαδικασία), και όπως αυτοί πέρασαν από ψιλή κρισάρα για να τους «κατοχυρωθεί» τελικά το παιδί, έτσι θα περάσει ΚΑΙ Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΣ.
Ο Λίλας που έφερες σαν παράδειγμα, δε νομίζω ότι θα την πέρναγε.
Αλλά ο εισαγγελέας σου (και εσύ) ΔΕΝ μπορείς να βγαίνεις και να λες ΕΚ ΠΡΟΪΜΙΟΥ «Σε όποιον δηλώνει πούστης, δε του δίνω παιδί». Απαγορεύεται (πια) να το κάνεις. Όπως απαγορεύεται (πια) να τους πηγαίνεις στο Άουσβιτς και να τους καις.
Κατάλαβέ το.

Εμένα φίλε Σταύρο δε με ενδιαφέρει το αν θα γίνει ή όχι ένας τέτοιος γάμος
Κι όμως, φαίνεται ότι σε ενδιαφέρει τελικά (να ΜΗ γίνει).
Και αρχίζω να αντιλαμβάνομαι το γιατί.
 

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.382
Κριτικές
5
Like
65.015
Πόντοι
12.056
Σταυρε...χανουν πελατακια...Τελος  ;) ;) ;)
 

Επισκέπτης
Το σωστό είναι:
Γεώργιος Παπαδόπουλος, ήταν πρώτα συνταγματάρχης, μετά υπουργός, μετά πρωθυπουργός, μετά αντιβασιλιάς, μετά πρόεδρος δημοκρατίας, και τέλος τρόφιμος του Κορυδαλλού. Και αυτός για «ασθενείς» έλεγε...  Και έφτιανε και «νομολογία».

Φύγε απο το 1967-1974 ... έχουμε 2008 , δεν το πήρες χαμπάρι ?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Σταύρε ,
Και ο ομοφυλόφιλος , και ο παιδόφιλος ,και ο νεκρόφιλος και ο κατηνοβάτης και οτι άλλο θες είναι άνθρωποι με "πρόβλημα" ...
Δε θα καθορίσω εγώ το τί πρόβλημα  έχουν ακριβώς.

Και κάτι ακόμα που ξέχασα:

Και ένας ή μια που της λείπει το ένα χέρι, επίσης "έχει πρόβλημα".  Δικός σου είναι ο όρος.
Και να στο καθορίσω ΕΓΩ το τι πρόβλημα έχει:  Σοβαρή σωματική αναπηρία.  Τόσο σοβαρή μάλιστα, που καθιστά δύσκολη την ανατροφή ενός παιδιού (δεν μπορεί να το βαστάει με το ένα χέρι και να το ταϊζει με το άλλο).

Άρα?  Ένας τέτοιος άνθρωπος μήπως κατά τη λογική σου θα πρέπει να ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ εκ προϊμίου από τη δυνατότητα υιοθεσίας?
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
στην Αμερικη που υποτιθεται ειναι πιο προοδευτικη ΥΙΟΘΕΤΟΥΝΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ gay ΖΕΥΓΑΡΙΑ!εδειχνε ρεπορταζ η Ρωσσικη τηλεωραση για 2 παντρεμενους πουστηδες που υιοθετισανε ενα παιδακι απο την Ουκρανια!και μαλιστα παραξενευοτανε οι Αμερικανοι και λεγανε στους δημοσιογραφους:τι σας ενδιαφερει αφου ειναι απο αλλη χωρα(Ουκρανια και οχι Ρωσσια).δυστηχως αν καποιος λαδωσει θα του δωσουνε και παιδι!τα παιδακια τι φταινε?αυτοι οι Αμερικανοι δωσανε περιπου 20.000$ για να παρουνε το παιδι απο την Ουκρανια.και κανανε την εξης πονηρια.το υιοθετισε ο ενας σαν μοναχικος πατερας και μετα πηγε και παντρευτηκε με τον αλλον σε αλλη πολητια της Αμερικης!καπως ετσι μπορει να γινει και εδω!
 
OP
OP
L

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
πουθενα στον κοσμο ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να υιοθετησουν παιδι ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ γκει..πριν λιγους μηνες ηταν μεγαλο θεμα στην αμερικη γιατι τους το απαγορευσαν σε ενα ζευγαρι που το ζητησε,το ειχα δει στις ειδησεις..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom