Νέα

Γάμος ομόφυλων ζευγαριών

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα laplace
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 77K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Είστε υπέρ ή κατά του γάμου ομόφυλων ζευγαριών?

  • Υπέρ

  • Κατά

  • Στα @@ μου


Τα αποτελέσματα είναι ορατά μόνο αφού ψηφίσεις.

Επισκέπτης
Δεν καταλαβαίνω ποιόν λές , αλλά αν είναι να πεθάνω στη φυλακή για τις απόψεις μου , θα το κάνω !

"πειθαρχειν δει θεω μαλλον , η ανθρωποις"


Άν πάλι πιστεύεις οτι η  ομοφυλοφιλία ,είναι κάτι φυσιολογικό και όχι ψυχική διαταρραχή , δικαίωμά σου  ... ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΕΦΑΝΑ !
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
--1) Δεν καταλαβαίνω ποιόν λές , αλλά αν είναι να πεθάνω στη φυλακή για τις απόψεις μου , θα το κάνω !

--2) "πειθαρχειν δει θεω μαλλον , η ανθρωποις"

--3) Άν πάλι πιστεύεις οτι η  ομοφυλοφιλία ,είναι κάτι φυσιολογικό και όχι ψυχική διαταρραχή , δικαίωμά σου  ... ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΕΦΑΝΑ !

1α) Και οι πούστηδοι το ίδιο κάνουν:  Πάνε φυλακή (στη φυλακή των δεσμών του γάμου) για τις απόψεις τους.
1β) Δε το πιστεύω το ότι δε το καταλαβαίνεις.  Παρ' ότι μάλλον νεαρός είσαι, θα πρέπει να έχεις διαβάσει περί του ατόμου...

2) Δε θα σχολιάζω ρητά που βάζεις, εκτός κι αν λένε κάτι ΠΟΛΥ ενδιαφέρον.

3) Μου είναι δύσκολο να δεχτώ ότι είναι ψυχική διαταραχή, γιατί θα πρέπει πρώτα να ορίσω το τι είναι "φυχή", πράγμα που δεν έχω καταφέρει. 
Εν πάσει περιπτώσει, είναι "διαταραχή της προσωπικότητας ως προς την σεξουαλικήν σφαίραν", κατά μια επιστημονική εξήγηση.
Είναι όμως ακίνδυνη διαταραχή, για τους μη συμμετέχοντες στο πανηγύρι. Για δε τους συμμετέχοντες, είναι (προφανώς) ευχαρίστηση.
Άρα δε σε πειράζουν.
Επομένως γιατί στρέφεσαι κατά αυτών, των δημάρχων που τους παντρεύουν, και του κοινού που επικροτεί αυτή την ιστορία?  Σε θίγει σε τίποτα?
 

Επισκέπτης
1α) Και οι πούστηδοι το ίδιο κάνουν:  Πάνε φυλακή (στη φυλακή των δεσμών του γάμου) για τις απόψεις τους.
1β) Δε το πιστεύω το ότι δε το καταλαβαίνεις.  Παρ' ότι μάλλον νεαρός είσαι, θα πρέπει να έχεις διαβάσει περί του ατόμου...

2) Δε θα σχολιάζω ρητά που βάζεις, εκτός κι αν λένε κάτι ΠΟΛΥ ενδιαφέρον.

3) Μου είναι δύσκολο να δεχτώ ότι είναι ψυχική διαταραχή, γιατί θα πρέπει πρώτα να ορίσω το τι είναι "φυχή", πράγμα που δεν έχω καταφέρει. 
Εν πάσει περιπτώσει, είναι "διαταραχή της προσωπικότητας ως προς την σεξουαλικήν σφαίραν", κατά μια επιστημονική εξήγηση.
Είναι όμως ακίνδυνη διαταραχή, για τους μη συμμετέχοντες στο πανηγύρι. Για δε τους συμμετέχοντες, είναι (προφανώς) ευχαρίστηση.
Άρα δε σε πειράζουν.
Επομένως γιατί στρέφεσαι κατά αυτών, των δημάρχων που τους παντρεύουν, και του κοινού που επικροτεί αυτή την ιστορία?  Σε θίγει σε τίποτα?

Δεν έχω τη δυνατότητα ως μονάδα , να στραφώ κατά κανενός.

Αυτό που απο την αρχή υποστήριξα (και πήγαινε στις πρώτες σελίδες του θρέντ) , είναι αυτό το οποίο είπε και ο Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου. Οτι δηλαδή ένας τέτοιος γάμος δεν παράγει έννομα αποτελέσματα (κοινώς δεν αναγνωρίζεται) και όποιος τον τελέσει θα διωχθεί για παράβαση καθήκοντος.
Τίποτε περισσότερο , τίποτε λιγότερο !

Τώρα αν εσύ δε μπορείς να ξεχωρίσεις το "παρα φύση"  απο το "κατά φύση" , πρόβλημά σου ...
Άν πάλι μπορείς να αναπαραχθείς κιόλας "παρά φύση" , ακόμη καλύτερα !

Η επιστημονική άποψη που παρέθεσες , είναι αρκετά ενδιαφέρουσα.

[size=16pt]Δεν καταλαβαίνω όμως το γιατί ο ΠΑΙΔΟΦΙΛΟΣ είναι άρρωστος και ο ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΣ  δεν είναι ... [/size] :headbang: :headbang: :headbang:

Ώς προς το αρχαίο κείμενο που παρέθεσα , και που απαξιείς να σχολιάσεις , σημαίνει : Πειθαρχώ στο Θεό και όχι στους ανθρώπους (σε ελεύθερη μετάφραση)
Με αυτό θέλω να πώ πως ακόμη κι εάν η Ελληνική πολιτεία θεσμοθετήσει τέτοιο είδος γάμου , δεν πρόκειται ως χριστιανός να το υιοθετήσω κι εγώ ...
Δές το παράδειγμα της άμβλωσης ... και θα καταλάβεις.

Ο κ. Δήμαρχος μπορεί να λέει οτι πετάει ο γαϊδαρος . Εγώ όμως όσο κι αν επιμένει θα λέω οτι δέν πετάει.

Αυτά !


Υ.Γ : Αυτόν που είπες πρίν , εξακολουθώ να μην τον γνωρίζω.
 

~ Buddha

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
1.338
Like
0
Πόντοι
16

Συνημμένα

  • avatar_7545.gif
    avatar_7545.gif
    28,2 KB · Εμφανίσεις: 22

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Δεν έχω τη δυνατότητα ως μονάδα , να στραφώ κατά κανενός.

Αυτό που απο την αρχή υποστήριξα (και πήγαινε στις πρώτες σελίδες του θρέντ) , είναι αυτό το οποίο είπε και ο Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου. Οτι δηλαδή ένας τέτοιος γάμος δεν παράγει έννομα αποτελέσματα (κοινώς δεν αναγνωρίζεται) και όποιος τον τελέσει θα διωχθεί για παράβαση καθήκοντος.
Τίποτε περισσότερο , τίποτε λιγότερο !

Τώρα αν εσύ δε μπορείς να ξεχωρίσεις το "παρα φύση"  απο το "κατά φύση" , πρόβλημά σου ...
Άν πάλι μπορείς να αναπαραχθείς κιόλας "παρά φύση" , ακόμη καλύτερα !

Η επιστημονική άποψη που παρέθεσες , είναι αρκετά ενδιαφέρουσα.

Δεν καταλαβαίνω όμως το γιατί ο ΠΑΙΔΟΦΙΛΟΣ είναι άρρωστος και ο ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΣ  δεν είναι ...

Ώς προς το αρχαίο κείμενο που παρέθεσα , και που απαξιείς να σχολιάσεις , σημαίνει : Πειθαρχώ στο Θεό και όχι στους ανθρώπους (σε ελεύθερη μετάφραση)
Με αυτό θέλω να πώ πως ακόμη κι εάν η Ελληνική πολιτεία θεσμοθετήσει τέτοιο είδος γάμου , δεν πρόκειται ως χριστιανός να το υιοθετήσω κι εγώ ...
Δές το παράδειγμα της άμβλωσης ... και θα καταλάβεις.

Ο κ. Δήμαρχος μπορεί να λέει οτι πετάει ο γαϊδαρος . Εγώ όμως όσο κι αν επιμένει θα λέω οτι δέν πετάει.

Αυτά !
Υ.Γ : Αυτόν που είπες πρίν , εξακολουθώ να μην τον γνωρίζω.

dimitrios,

Δε με απασχολεί ποιος είναι άρρωστος και ποιος δεν είναι. Δεν είμαι γιατρός κανενός.
Αυτό που με απασχολεί (και θα έπρεπε να απασχολεί και σένα) σε σχέση με τις δυο κατηγορίες που αναφέρεις είναι το εξής:
Ο μεν ομοφυλόφιλος έχει μια [ιδιομορφία], [κουσούρι], [χαρακτηριστικό], όπως θέλεις όρισέ το (και δε βλέπω γιατί ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ στο «άρρωστος»), το οποίο όμως ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ (παρά μόνο ίσως την κωλοτρυπίδα του, θέμα όμως που αφορά μόνο τον ίδιο).
Ο παιδόφιλος ΒΛΑΠΤΕΙ ΣΟΒΑΡΑ κάποιον συνάνθρωπο, και μάλιστα συνάνθρωπο που (λόγω ηλικίας) δε μπορεί να προστατεύσει τον εαυτό του.
Κατά τη γνώμη σου είναι παράλληλες οι δυο περιπτώσεις?
Εκπλήσσομαι δε, γιατί στην προσπάθειά σου να «στηλιτεύσεις» το γάμο των ομοφυλοφίλων, φτάνεις στο σημείο ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ότι «ο παιδόφιλος είναι άρρωστος».
Πράγμα που θα μπορούσε να οδηγήσει σε μια δικαστικώς ελαφρύτερη ποινή (σε μια σχετική δίκη) για παιδοφιλία.
Κάνεις τον συνήγορο του παιδόφιλου δηλαδή (αυτό θα έκανε και ο συνήγορός του - θα προσπαθούσε να τον βγάλει άρρωστο), και μάλιστα με μεγάλα γράμματα, προκειμένου να «αποδυναμώσεις» τον ομοφυλόφιλο.  Για ξανασκέψου το αυτό... Έχεις πάρει σοβαρό κατήφορο!

Τώρα για το αν παράγει «έννομα αποτελέσματα» ο γάμος, άσε τους δικηγόρους και τους δικαστές να το κρίνουν.  Τι σε κόφτει?  Θα παντρευτείς κανα πλούσιο φίλο σου και δεν καλύπτεσαι?

Ως προς τη δίωξη του δημάρχου:
Πλάκα θα έχει.  Ίσως και μεγαλύτερη πλάκα από τον ίδιο το γάμο.

Το «κατα φύση» και το «παρα φύση» τα ξεχωρίζω, μάλλον με τον ίδιο τρόπο που τα ξεχωρίζεις και εσύ.  Θέλω όμως να μου πεις, ο «γάμος», ο κανονικός, μεταξύ ετερόφυλων εννοώ, τι σχέση έχει με «τη φύση». Και μη μου παραθέσεις πάλι ρητά από τις γραφές (ους ο θεός συνέζευξεν... κλπ), σε μένα δε περνάνε, και το ξέρεις.

Δε σου ζήτησε κανείς να υιοθετήσεις ΚΑΝΕΝΟΣ είδους γάμο. Κάνε ό,τι θέλεις, το υποστηρίζω αυτό, και για σένα, και για τον οποιονδήποτε, άρα και για τους πούστηδοι όμως.  Δε μπορεί εσύ να θέλεις και να μπορείς, και αυτοί όχι.  Δεν είναι κάπως εγωιστικό?

Ειδικά για τους πούστηδοι, θέμα άμβλωσης δεν τίθεται.  Το καταλαβαίνεις το γιατί, ελπίζω.  Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί μπερδεύεις τα δυο θέματα.  Φάντης και ρετσινόλαδο σχετίζονται?

Βεβαίως και μπορείς να λες ότι ΔΕΝ πετάει ο γάδαρος. Και μάλιστα συμφωνώ μαζί σου.
Αν όμως βγει ένας νόμος και λέει ότι οι γάδαροι πρέπει να φοράνε αλεξίπτωτα, δε μπορείς να τον αγνοήσεις και να ΑΦΑΙΡΕΙΣ από όποιον γάδαρο βλέπεις το αλεξίπτωτό του.

Περί αυτού πρόκειται.  Και στην περίπτωση αυτή, η γνώμη του κ. εισαγγελέα περισσεύει.  Δεν αποτελεί κανονισμό, αποτελεί ΓΝΩΜΗ (και μόνο), όπως η δική σου.

Υ.Γ:  Αυτός που δεν γνωρίζεις (σε πιστεύω τελικά) λεγόταν Γεώργιος Παπαδόπουλος, ήταν πρώτα συνταγματάρχης, μετά πρωθυπουργός, μετά αντιβασιλιάς, μετά πρόεδρος δημοκρατίας, και τέλος τρόφιμος του Κορυδαλλού. Και αυτός για «ασθενείς» έλεγε...
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Τώρα αν εσύ δε μπορείς να ξεχωρίσεις το "παρα φύση"  απο το "κατά φύση" , πρόβλημά σου ...
Άν πάλι μπορείς να αναπαραχθείς κιόλας "παρά φύση" , ακόμη καλύτερα !

Η επιστημονική άποψη που παρέθεσες , είναι αρκετά ενδιαφέρουσα.

[size=16pt]Δεν καταλαβαίνω όμως το γιατί ο ΠΑΙΔΟΦΙΛΟΣ είναι άρρωστος και ο ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΣ  δεν είναι ... [/size] :headbang: :headbang: :headbang:
και ο Ομοφυλοφιλος ειναι αρρωστος.ο παθητικος ομοφυλοφιλος ειναι ακομα πιο αρρωστος και απο τον παιδοφυλο πιστευω!γιατι ειναι εντελως παρα φυση για εναν αντρα να τον γαμανε!εγω μαζι τους γελαω με το που τους βλεπω!δε λεω ειναι κακο να γελας μαζι τους αλλα μου ερχεται αυθορμητα.δυστηχως τωρα εχουνε γινει της μοδας ενω καποτε κρυβοντουσαν!
 

~ Buddha

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
1.338
Like
0
Πόντοι
16
με αυτο το σκεπτικο ολοι ειμαστε αρρωστοι ,
γιατι χαλαμε τα χρηματα μας στις πουτανες...
μεταξυ συνεννουντων ενηλικων ολα επιτρεπονται...
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
με αυτο το σκεπτικο ολοι ειμαστε αρρωστοι ,
γιατι χαλαμε τα χρηματα μας στις πουτανες...
μεταξυ συνεννουντων ενηλικων ολα επιτρεπονται...
ναι αλλα εμεις τον χωνουμε!δεν τον παιρνουμε!εγω ακομα και οταν γαμαγα κατσικια στο χωριο σκεφτομουνα γυναικες!μου αρεσουν τα μουνια και οχι οι ψολες!αυτοι οι ανθρωποι ειναι λαθη της φυσης!οταν εναν αντρα τον γαμανε και του αρεσει να τον παιρνει δεν νομιζω να ειναι κατι το φυσιολογικο!
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
εγω νιωθω σαν τους ναρκομανεις!οταν ειμαι Ελλαδα πηγαινω φυλης να γαμισω οπως παει ο ναρκομανης να παρει ρη δοση του!!!!
 

~ Buddha

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
1.338
Like
0
Πόντοι
16
φιλοι μου καλοι η κτηνοβασια διωκεται ποινικα , αν δεν κανω λαθος.(οπως και η παιδεραστια, που αναφερθηκε μεταξυ σοβαρου και αστειου)
επομενως
ειναι στη διακριτικη ευχαιρια του ρυθμιστη να αφησει ή να "διορθωσει"
λιγο τα ποσταρισματα.
περιμενω μια απαντηση απο το ρυθμιστη και θα συνεχισω.
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
Τα καημένα τα παιδία , τους καταστρέψανε τα όνειρα  , ήθελε ο Γιώργης να γίνει νυφούλα , πουτάνα  κοινωνία .
 

~ Buddha

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
1.338
Like
0
Πόντοι
16
γαμω τα επιχειρηματα.οι αντρες ομοφυλοφυλοι δηλαδη,
που τον δινοπερνουν, ειναι ανωμελοι κατα περισταση? ( μια ο ενας -μια ο αλλος )
ναι αλλα εμεις τον χωνουμε!δεν τον παιρνουμε!
μαλλον δε θα μαθουμε ποτε τι σκεφτοντουσαν τα κατσικια :2funny:
αν εσυ ερωτευοσουν ενα κατσικι, και σου απαγορευαν να το παντρευτεις,
πως θα ενοιωθες?
( τι με εβαλες και λεω! )
εγω ακομα και οταν γαμαγα κατσικια στο χωριο σκεφτομουνα γυναικες!
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
μου αρεσουν τα μουνια και οχι οι ψολες!
η φυση ειναι σοφη.δεν κανει λαθη.λαθη κανουν οι ανθρωποι.
αυτοι οι ανθρωποι ειναι λαθη της φυσης!
αν του αρεσει, εμας ΤΙ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ!?!? ( εφοσον δεν προσβαλλονται τα χρηστα ηθη )
οταν εναν αντρα τον γαμανε και του αρεσει να τον παιρνει δεν νομιζω να ειναι κατι το φυσιολογικο!
οταν εισαι εξωτερικο, πως τη βγαζεις? :2funny: :2funny:
εγω νιωθω σαν τους ναρκομανεις!οταν ειμαι Ελλαδα πηγαινω φυλης να γαμισω οπως παει ο ναρκομανης να παρει ρη δοση του!!!!

 

Λιλα

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
5.322
Κριτικές
3
Like
52
Πόντοι
66
εμενα ποιος θα με κανει νυφουλα? :boobies:
 

Συνημμένα

  • PDVD_278.jpg
    PDVD_278.jpg
    24,9 KB · Εμφανίσεις: 20

trelidis

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαΐ 2008
Μηνύματα
77
Like
0
Πόντοι
0
Eσενα σε κοβω γεροντοκορη να μενεις......
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Δημήτριε.......
Ρε τους ΠΟΥΣΤΗΔΕΣ........

Δεν είναι ένας ρε... ΧΙΛΙΑΔΕΣ είναι......

:uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
φιλοι μου καλοι η κτηνοβασια διωκεται ποινικα , αν δεν κανω λαθος.(οπως και η παιδεραστια, που αναφερθηκε μεταξυ σοβαρου και αστειου)
επομενως
ειναι στη διακριτικη ευχαιρια του ρυθμιστη να αφησει ή να "διορθωσει"
λιγο τα ποσταρισματα.
περιμενω μια απαντηση απο το ρυθμιστη και θα συνεχισω.
στο Γκαλοπ που εκανε το σα'ι'τ το 8,5% δηλωνει κτηνοβατες!εγω δεν δηλωσα.γιατι δεν ειμαι φανατικος.ειναι μια εναλακτικη λυση!οταν δεν υπαρχουν καθολου γυναικες!πρωτη φορα το ακουω οτι η κτηνοβασια διωκεται ποινηκα!μονο σε ηληθια κρατη οπως στην Σουηδια θα μπορουσανε να κυνηγανε τους κτηνοβατες!το κατσικακι προτιμαω να το σουβλισω και να το φαω απο το να το παντρευτω!
 
OP
OP
L

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
στο Γκαλοπ που εκανε το σα'ι'τ το 8,5% δηλωνει κτηνοβατες!εγω δεν δηλωσα.γιατι δεν ειμαι φανατικος.ειναι μια εναλακτικη λυση!οταν δεν υπαρχουν καθολου γυναικες!πρωτη φορα το ακουω οτι η κτηνοβασια διωκεται ποινηκα!μονο σε ηληθια κρατη οπως στην Σουηδια θα μπορουσανε να κυνηγανε τους κτηνοβατες!το κατσικακι προτιμαω να το σουβλισω και να το φαω απο το να το παντρευτω!

διωκεται ποινικα κ υπαρχει περιπτωση που πηγε φυλακη ανθρωπος γιαυτο,δεν ξερω ποσο  αλλα ξερω περιπτωση
 

Iblis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
14.890
Κριτικές
28
Like
14
Πόντοι
766
ενδιαφερετε ο Ταμπακης
εμενα ποιος θα με κανει νυφουλα? :boobies:
[youtube=425,350]<object width="425" height="355"><param name="movie" value="
"></param><param name="wmode" value="transparent"></param><embed src="
" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355"></embed></object>[/youtube]
[youtube=425,350]<object width="425" height="355"><param name="movie" value="
"></param><param name="wmode" value="transparent"></param><embed src="
" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355"></embed></object>[/youtube]
 

Iblis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
14.890
Κριτικές
28
Like
14
Πόντοι
766
bourdela.com ...δινει βημα ΚΑΙ στους κτηνοβατες
στο Γκαλοπ που εκανε το σα'ι'τ το 8,5% δηλωνει κτηνοβατες!εγω δεν δηλωσα.γιατι δεν ειμαι φανατικος.ειναι μια εναλακτικη λυση!οταν δεν υπαρχουν καθολου γυναικες!πρωτη φορα το ακουω οτι η κτηνοβασια διωκεται ποινηκα!μονο σε ηληθια κρατη οπως στην Σουηδια θα μπορουσανε να κυνηγανε τους κτηνοβατες!το κατσικακι προτιμαω να το σουβλισω και να το φαω απο το να το παντρευτω!
δηλαδη αν ησουν χορτοφαγος, θα το σκεφτοσουν για αρραβωνα...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom