Νέα

Γάμος ομόφυλων ζευγαριών

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα laplace
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 77K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Είστε υπέρ ή κατά του γάμου ομόφυλων ζευγαριών?

  • Υπέρ

  • Κατά

  • Στα @@ μου


Τα αποτελέσματα είναι ορατά μόνο αφού ψηφίσεις.

nick07

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2009
Μηνύματα
3.706
Like
1
Πόντοι
16
η υγιης προσπαθεια ελεγχου του πληθυσμου σε χωρες με υπερπληθυσμο?

Ναι, κι εγω ειμαι υπερ ολων των παραπανω. Συμφωνουμε πολυ τυπε. Να το προσεξεις. :thumbsup:

Όχι δε συμφωνώ με αυτό. Είμαι υπέρ της μείωσης του ανθρώπινου πληθυσμού σε όλες τις χώρες, ιδιαίτερα τις ανεπτυγμένες. Αν μείνουν μερικοί πιθηκάνρθωποι πάνω στον πλανήτη δεν έχει και τόση σημασία, missio accomplished, αν και το ιδανικό θα ήταν να εξαφανιστούν όλα τα ενοχλητικά πρωτεύοντα θηλαστικά.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Για ριξε το παρασυνθημα ρε τυπε. Για καποιο πολιτικο προσωπο/κομμα μιλας, ε?

Οχι συγκεκριμενα γιατι κατι δεν υπαρχει ταυτιση "υποστηρικτων" και κομματος συγκεκριμενου σε ευθεια γραμμη. Και ουτε μονο πανελληνιως. Αλλα γενικα η εισαι και εισαι σε ολα η απλα δεν εισαι και την πας καπου τη δουλεια, με οχημα τα γ νωστα ( δλδ " δικαιωματα" κλπ κλπ )
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.743
Like
1.426
Πόντοι
366
Θα ξενίσω πιθανότατα πολλούς αλλά όχι μόνο το να είσαι ομοφυλόφιλος είναι "φυσιολογικό", με την έννοια πως ισχύει στην φύση πολύ διαδεδομένα και μάλιστα πολύ περισσότερο από ότι στις ανθρώπινες κοινωνίες, αλλά και πάρα πολλά άλλα σαφέστατα λιγότερο αποδεκτά, ή έστω ανεκτά, στην δική μας ηθική και τον δικό μας τρόπο σκέψης.

"Φυσιολογικό" είναι η αιμομιξία, η παιδοφιλία ενίοτε συνοδευόμενη με ακραία κακοποίηση των νεαρών του είδους, ο κανιβαλισμός, η κοπρολαγνεία και κυρίως ο φόνος για να πάρει το ένα ζώο την θέση, το φαγητό ή την ερωτική σύντροφο του άλλου!
Όλα αυτά συμβαίνουν ευρύτατα στο ζωικό βασίλειο της φύσης, άρα οφείλουν να θεωρούνται "φυσιολογικά", ακριβώς όπως οι αρρώστιες, οι θεομηνίες και διάφορα άλλα τέτοια.

Οπότε το ερώτημα δεν είναι δυνατόν να διατυπώνεται αν η ομοφυλοφιλία είναι "φυσιολογική", ασφαλώς και είναι! Το ερώτημα είναι αν η ομοφυλοφιλία και όλες οι υπόλοιπες συμπεριφορές που ανέφερα είναι ηθικά (για τον καθένα μας), κοινωνικά (με την έννοια της κρατούσης αντίληψης) και τέλος νομικά αποδεκτά.
Ασφαλώς και η παιδοφιλία ή ο φόνος δεν είναι ούτε κοινωνικά ούτε νομικά αποδεκτά αλλά αυτό συμβαίνει όχι επειδή δεν συμβαίνουν στην φύση, αλλά επειδή εμείς ως κοινωνία και συγκροτημένη πολιτεία αποφασίσαμε (και σωστά πράξαμε!) να τα θεωρήσουμε αντικοινωνικά και να τα κηρύξουμε παράνομα.

Με την ομοφυλοφιλία λοιπόν τί γίνεται; Είναι "φυσιολογική"; Ασφαλώς και είναι! Είναι παράνομη στην σημερινή Ελλάδα και Ευρώπη; Ασφαλώς και όχι! Είναι κοινωνικά κατακριτέα; Εξαρτάται θα έλεγα, υποθέτω όχι από την πλειοψηφία πλέον πάντως.
Οπότε τί είναι; Μα μια επιλογή κάποιων ασφαλώς διόλου αναγκαστική για τους άλλους και σε κάθε περίπτωση μειοψηφική. Να την απαγορεύσουμε κυρήσσοντάς την παράνομη; Στο παρελθόν αυτό ίσχυε και στην Ευρώπη, όπως σήμερα ισχύει στο Ιράν π.χ., αλλά για ποιό λόγο να το κάνουμε; Μας ενοχλεί στην δική μας καθημερινή ζωή να είναι ο γείτονάς μας ομοφιλόφιλος; Δεν το νομίζω. Μας υποχρεώνει κανείς να γίνουμε κι εμείς με το ζόρι; Ασφαλώς και όχι.
Τέλος (κι εδώ φτάνουμε στην ουσία μάλλον!) μας ενοχλεί η προοπτική να γίνουν ο γιος μας ή η κόρη μας ομοφυλόφιλοι; Υποθέτω πως ναι! Τους περισσότερους θα τους ενοχλούσε, αλλά αν αυτό συνέβαινε τί θα έκαναν; Θα τα έδιωχναν τα παιδιά τους αποκυρήσσοντάς τα, ή θα στεκόταν δίπλα τους για να τα βοηθήσουν να ξεπεράσουν τα όποια κοινωνικά προβλήματα τους δημιουργεί αυτή τους η επιλογή; Το δεύτερο υποθέτω, αν και περιμένω τον κρετίνο που θα δηλώσει "Εμένα αν το δικό μου το παιδί γίνει πούστης, το σφάζω στο γόνατο!"

Η εμπειρία μας βέβαια δείχνει πως σε όποιον βαρύμαγκα του προέκυψε αυτό το "προβληματάκι" το κατάπιε αμάσητο και κουβέντα δεν έβγαλε! :) 
καλη τοποθετηση ντοκ



 

Επισκέπτης
Όπως είχε πει ο δάσκαλος Πίκερ οι παντρεμένοι και οι σχεσάκηδες που γαμάνε στα μπουρδέλα δεν είναι συνάδελφοι μας. Είναι εχθροί μας και πρέπει να τους καρφώνουμε στις γυναίκες τους. Τα σμαρτφοουν προσφέρουν πολλές δυνατότητες για ανώνυμες διαρροές βίντεο.

Ένας από τους λόγους που ο Picker έχει αυτοδιαγραφεί 3 φορές από το συγκεκριμένο φόρουμ είναι η αηδία που του προκαλεί η συνύπαρξη στο φόρουμ αυτό με παντρεμένους και δεσμευμένους που γαμάνε πουτάνες για ποικιλία. Τα άτομα αυτά είναι όντως εχθροί των πραγματικών μοναχικών μπουρδελιάρηδων. Στον Picker προκαλεί αηδία το να μοιράζεται απόψεις και πληροφορίες για πουτάνες με παντρεμένους και δεσμευμένους.
 

john_fystikis

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2013
Μηνύματα
7.498
Κριτικές
9
Like
140
Πόντοι
66
Ένας από τους λόγους που ο Picker έχει αυτοδιαγραφεί 3 φορές από το συγκεκριμένο φόρουμ είναι η αηδία που του προκαλεί η συνύπαρξη στο φόρουμ αυτό με παντρεμένους και δεσμευμένους που γαμάνε πουτάνες για ποικιλία. Τα άτομα αυτά είναι όντως εχθροί των πραγματικών μοναχικών μπουρδελιάρηδων. Στον Picker προκαλεί αηδία το να μοιράζεται απόψεις και πληροφορίες για πουτάνες με παντρεμένους και δεσμευμένους.
Ανάμεσα στα σκέλια μας τον έχουμε γραμμένο τον Picker τύπε!
Υ/Γ. Το Κορινάκι να του πεις πως τώρα στην 3η είναι πολύ... :fuck1: :fuck1: :fuck1:
Υ.Γ. 2 Ξέρεις τι λένε σε αυτούς που μιλάνε για τον εαυτό τους στον 3ο ενικό...!
 

Επισκέπτης
promiscuous τι γίνεται φίλε;
τι κάνει ο Picker;
δε νομίζω να έγινε πιρφόρος και να ντρέπεται να ξαναμπεί... :)

Ο Picker είναι μόνιμα ερωτευμένος με τις πουτάνες που γαμάει, αν εννοείς αυτό. Με τις πουτάνες που γαμάμε έχουμε πραγματική ερωτική σχέση, άσχετα αν οι ίδιες το παραδέχονται ή όχι. Πιστεύω ότι ο χαρακτηρισμός "πυρφόρος" δεν ταιριάζει σε κάποιον που γαμάει σταθερά μέρα παρά μέρα και έχει να τραβήξει μαλακία 4 χρόνια.
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.743
Like
1.426
Πόντοι
366
Υ.Γ. 2 Ξέρεις τι λένε σε αυτούς που μιλάνε για τον εαυτό τους στον 3ο ενικό...!
:think:
URL]]
 

Επισκέπτης
Υ/Γ. Το Κορινάκι να του πεις πως τώρα στην 3η είναι πολύ... :fuck1: :fuck1: :fuck1:

Δεν θέλω να το συνεχίσω με την Κορίνα γιατί με βρίζει πλέον χυδαία και κάθε της μήνυμα με πληγώνει πιο πολύ. Γι' αυτό είπα να ξαναγράψω εδώ μπας και την ξεχάσω. Θα σας παρακαλούσα να μην τη γαμάτε και όταν τη βλέπετε να της λέτε ότι δεν μπαίνετε μαζί της μέχρι να με ξαναδεχτεί.
 

billy13

Τιμημένος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
29.142
Κριτικές
123
Like
205
Πόντοι
3.090
Δεν θέλω να το συνεχίσω με την Κορίνα γιατί με βρίζει πλέον χυδαία και κάθε της μήνυμα με πληγώνει πιο πολύ. Γι' αυτό είπα να ξαναγράψω εδώ μπας και την ξεχάσω. Θα σας παρακαλούσα να μην τη γαμάτε και όταν τη βλέπετε να της λέτε ότι δεν μπαίνετε μαζί της μέχρι να με ξαναδεχτεί.

εγω δεν την γαμάω,δεν μου αρέσει... :)
 

Επισκέπτης
εγω δεν την γαμάω,δεν μου αρέσει... :)

Θεά είναι, δυστυχώς. Τελευταία μου έχει απευθύνει τους εξής χαρακτηρισμούς: "μαλάκα", "καργιόλη", "γαμιόλη", "αλήτη", "παλιάνθρωπε", "ανώμαλε", "μαλακισμένε"... Η λίστα είναι ατελείωτη, πραγματικά δεν αντέχω άλλο και θα τα παρατήσω. Εγώ φυσικά δεν τη βρίζω ποτέ.
 

billy13

Τιμημένος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
29.142
Κριτικές
123
Like
205
Πόντοι
3.090
Θεά είναι, δυστυχώς. Τελευταία μου έχει απευθύνει τους εξής χαρακτηρισμούς: "μαλάκα", "καργιόλη", "γαμιόλη", "αλήτη", "παλιάνθρωπε", "ανώμαλε", "μαλακισμένε"... Η λίστα είναι ατελείωτη, πραγματικά δεν αντέχω άλλο και θα τα παρατήσω. Εγώ φυσικά δεν τη βρίζω ποτέ.

Καιρός,να ξεκολλάς... :sunglasses:
 

koloteroritas

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
206
Κριτικές
1
Like
26
Πόντοι
1
Θα ξενίσω πιθανότατα πολλούς αλλά όχι μόνο το να είσαι ομοφυλόφιλος είναι "φυσιολογικό", με την έννοια πως ισχύει στην φύση πολύ διαδεδομένα και μάλιστα πολύ περισσότερο από ότι στις ανθρώπινες κοινωνίες,

Το έχεις πιάσει λάθος το θέμα ,δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα ζώο με ανθρώπινα κριτήρια ,δηλαδή να παρομοιάζεις
μια συμπεριφορά ζώου με την ανθρώπινη σεξουαλικότητα ,και αυτό είναι ένα κλασσικό επιχείρημα όσων θέλουν να
παρουσιάσουν την ομοφυλοφιλία σαν φυσιολογική συμπεριφορά. Αφού συμβαίνει και σε άλλα ζώα εκτός του ανθρώπου ,άρα
είναι φυσιολογικό.

Ένα ζώο όταν έχει ορμές θα προσπαθήσει να τις ικανοποιήσει με οτιδήποτε υπάρχει στον ορίζοντα ,π.χ. όταν ένας σκύλος
έχει ορμές μπορεί να έρθει και να τρίβει τα γεννητικά του όργανα πάνω στα παπούτσια σου ή σε κάποιο έπιπλο ,αυτό σημαίνει
ότι ο σκύλος είναι φετιχιστής; Εαν πας σε έναν στάβλο με μοσχάρια θα παρατηρήσεις ότι το ένα προσπαθεί να πηδήξει το άλλο
,αυτό σημαίνει ότι τα μοσχάρια έχουν ροπή προς την ομοφυλοφιλία;


Σε αυτό το βίντεο παρατηρούμε έναν χιμπαντζή να εξαναγκάζει σε deepthroating έναν βάτραχο
,αυτό είναι κάτι ανάλογο με την κτηνοβασία στους ανθρώπους;


Τα ζώα λοιπόν δεν έχουν νόηση και κατά συνέπεια δεν έχουν θέληση ,ούτε κατανοούν όρους όπως θηλυκό ή αρσενικό. Κανένα ζώο
δεν είναι gay ,ύπο την έννοια ότι επιδιώκει σεξουαλικές επαφές με άτομα του ίδιου φύλου. Όταν ένας αρσενικός λοιπόν αισθάνεται σαν θηλυκός ,δεν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι είναι "φυσιολογικός" ,κάτι δεν πάει καλά ,είτε σε γενετικό ,είτε σε ορμονικό ,είτε σε "ψυχολογικό" επίπεδο.  
 

Επισκέπτης
Όταν ένας αρσενικός λοιπόν αισθάνεται σαν θηλυκός ,δεν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι είναι "φυσιολογικός" ,κάτι δεν πάει καλά ,είτε σε γενετικό ,είτε σε ορμονικό ,είτε σε "ψυχολογικό" επίπεδο.  

Έστω κι αν είναι έτσι, οφείλουμε να συμπεριφερόμαστε στους ομοφυλόφιλους ισότιμα και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με τη νομιμοποίηση του γάμου μεταξύ τους. Ο,τιδήποτε άλλο δημιουργεί κοινωνικό αποκλεισμό.
 

koloteroritas

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
206
Κριτικές
1
Like
26
Πόντοι
1
Έστω κι αν είναι έτσι, οφείλουμε να συμπεριφερόμαστε στους ομοφυλόφιλους ισότιμα και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με τη νομιμοποίηση του γάμου μεταξύ τους. Ο,τιδήποτε άλλο δημιουργεί κοινωνικό αποκλεισμό.

Εννοείται ,ο ρατσισμός με βάση την σεξουαλική συμπεριφορά δεν έχει θέση σε πολιτισμένες κοινωνίες. Διαφωνώ
όμως με τον γάμο ,συμφωνώ με το σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου ,το οποίο λύνει
το πρόβλημα και καλύπτει νομικά ,υπό την έννοια ότι η πολιτεία αναγνωρίζει δικαιώματα και υποχρεώσεις σε
ομοφυλόφιλα ζευγάρια παρόμοια με τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που εξ ορισμού προκύπτουν σε έναν γάμο. 
 

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
76
Πόντοι
76
Το έχεις πιάσει λάθος το θέμα ,δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα ζώο με ανθρώπινα κριτήρια ,δηλαδή να παρομοιάζεις
μια συμπεριφορά ζώου με την ανθρώπινη σεξουαλικότητα ,και αυτό είναι ένα κλασσικό επιχείρημα όσων θέλουν να
παρουσιάσουν την ομοφυλοφιλία σαν φυσιολογική συμπεριφορά. Αφού συμβαίνει και σε άλλα ζώα εκτός του ανθρώπου ,άρα
είναι φυσιολογικό.

Ένα ζώο όταν έχει ορμές θα προσπαθήσει να τις ικανοποιήσει με οτιδήποτε υπάρχει στον ορίζοντα ,π.χ. όταν ένας σκύλος
έχει ορμές μπορεί να έρθει και να τρίβει τα γεννητικά του όργανα πάνω στα παπούτσια σου ή σε κάποιο έπιπλο ,αυτό σημαίνει
ότι ο σκύλος είναι φετιχιστής; Εαν πας σε έναν στάβλο με μοσχάρια θα παρατηρήσεις ότι το ένα προσπαθεί να πηδήξει το άλλο
,αυτό σημαίνει ότι τα μοσχάρια έχουν ροπή προς την ομοφυλοφιλία;


Σε αυτό το βίντεο παρατηρούμε έναν χιμπαντζή να εξαναγκάζει σε deepthroating έναν βάτραχο
,αυτό είναι κάτι ανάλογο με την κτηνοβασία στους ανθρώπους;


Τα ζώα λοιπόν δεν έχουν νόηση και κατά συνέπεια δεν έχουν θέληση ,ούτε κατανοούν όρους όπως θηλυκό ή αρσενικό. Κανένα ζώο
δεν είναι gay ,ύπο την έννοια ότι επιδιώκει σεξουαλικές επαφές με άτομα του ίδιου φύλου. Όταν ένας αρσενικός λοιπόν αισθάνεται σαν θηλυκός ,δεν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι είναι "φυσιολογικός" ,κάτι δεν πάει καλά ,είτε σε γενετικό ,είτε σε ορμονικό ,είτε σε "ψυχολογικό" επίπεδο.  

Η ανθρώπινη ομοφυλοφιλιά έχει εξηγηθεί και επιστημονικά φίλε.Μπορεί σύμφωνα με τη θρησκεία να είναι ανωμαλία,αλλά σύμφωνα με την επιστήμη απλά διαφορετικότητα...

 

Επισκέπτης
Aλλο ενα παραδειγμα σεξουαλικης διαστροφης που δεν ειχα σκεφτει!

Εσεις οι ανοιχτομυαλοι, για ποιο λογο κατακρινετε την αιμομιξια, αλλα "ασπαζεστε" την ομοφυλοφιλια;
Τι σας ενοχλει εαν ενας αντρας γαμαει την αδερφη του, τη μητερα του η τη γιαγια του;
Αποτελει και αυτο μια ερωτικη πραξη μεταξυ 2 συναινουντων ενηλικων.
Που το κακο;
Φυσιολογικοτατο το βρισκω!

Δεν είναι το ίδιο. Η αιμομιξία ενέχει τον κίνδυνο γέννησης ανάπηρων παιδιών. Είναι διαφορετικό το να γαμιέσαι αναλαμβάνοντας ο ίδιος το ρίσκο να κολλήσεις HIV - άσε που αν παντρεύονταν μεταξύ τους θα μειώνονταν πολύ οι μολύνσεις - από το να γαμιέσαι με κίνδυνο να φέρεις στον κόσμο ένα ανάπηρο παιδί που κανείς δεν ρώτησε αν ήθελε να γεννηθεί έτσι.
 

Επισκέπτης
Εννοείται ,ο ρατσισμός με βάση την σεξουαλική συμπεριφορά δεν έχει θέση σε πολιτισμένες κοινωνίες. Διαφωνώ
όμως με τον γάμο ,συμφωνώ με το σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου ,το οποίο λύνει
το πρόβλημα και καλύπτει νομικά ,υπό την έννοια ότι η πολιτεία αναγνωρίζει δικαιώματα και υποχρεώσεις σε
ομοφυλόφιλα ζευγάρια παρόμοια με τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που εξ ορισμού προκύπτουν σε έναν γάμο. 

Γιατί να μην το ονομάσουμε "γάμο"; Δεν καταλαβαίνω. Επειδή δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν; Όταν παντρεύεται μια γυναίκα 60 ετών μπορεί να τεκνοποιήσει; Όχι βέβαια. Άρα γιατί να μην το ονομάσουμε "γάμο";
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
θα πεσει φωτια να μας καψει σε αυτο το σαϊτ .....  :S
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom