Νέα

Φταίει το αποσμητικό;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ELMOUNIO
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 74
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
ELMOUNIO

ELMOUNIO

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Οκτ 2016
Μηνύματα
799
Κριτικές
1
Like
1.748
Πόντοι
486
ελα, για να παρεις μια απαντηση πριν γαμηθει ο διας, μιας και τα μελη ειναι ανεξελεγκτα αυτες τις μερες,
ναι συμβαινει σε πολλους, ευθυνεται και το αποσμητικο (οποιο κι αν ειναι, εχει καταλοιπα που παραμενουν), αλλα και ο ιδρωτας που στην ουσια ειναι βρωμονερο. Κοινως, αν ιδρωνεις αρκετα και βαζεις και roll on (σαφως χειροτερο απο το σπρευ σε αυτον τον τομεα), μολις βγαλεις την μπλουζα και την βαλεις στα απλυτα εστω και για λιγες ωρες (που φανταζομαι οι περισσοτερες θα καθονται μερες στο καλαθι, εκτος αν βαζεις πλυντηριο καθημερινα), θα κανει κρουστα ολο αυτο το μιξ, και σιγα σιγα θα χτιζεται.

Ολες οι "λυσεις" ειναι πατεντες, η ουσια ειναι οτι η μπλουζα αργα ή γρηγορα θα φθαρει σε εκεινο το σημειο. κανε μια χαρη στον εαυτο σου, και καθε αρχες καλοκαιριου, παιρνε καμια δεκαρια απλες φτηνες μπλουζες (εσυ καθοριζεις το ποσο, εχει πχ στο δεκαρικο adidas/nike μονοχρωμες) οι οποιες μεχρι τον επομενο ιουνιο θα πανε για πεταμα, να τις φορας τις μερες του καυσωνα ή τελος παντων τις μερες που ιδρωνεις πολυ. Κρατα τα καλα κομματια για βραδυ ή για πιο ηπιες συνθηκες το καλοκαιρι. Μην ξεχνας οτι ολα τα "μικρα" ρουχα (και εσωρουχα) ειναι αναλωσιμα, βρακια καλτσες ΚΑΙ tshirt, τα υπολοιπα (παντελονια κτλ) με σωστη συντηρηση αντεχουν.

Για μενα, πετα και τα roll on. μια καρκινια ειναι, παρε τουλαχιστον σπρευ και ψεκαζε απο αποσταση (οπως γραφει), οχι σαν να παιρνεις εκδικηση απο κατσαριδα που την βαζεις να κολυμπαει στο αροξολ. Κοινως μην ψεκαζεις υγρο, αλλα αερα (ελπιζω να καταλαβαινεις τι λεω). Επισης το χειμωνα, μην φορας απο μεσα καλα μπλουζακια, αν ξερεις δεδομενα οτι δεν θα βγαλεις το πουκαμισο ή οτι φορας, τσαμπα θα τα ποτισεις με αποσμητικα, ιδρωτα και κολωνιες, ουτε καν θα τα φλεξαρεις.

Ακου και μια γυφτια αξιοποιηση πορων για την οποια ειμαι περηφανος.
Εχω μερικα καλα μπλουζακια τα οποια επαθαν αυτο που λες. Εκοψα τα μανικια πανω στη ραφη και τα εκανα αμανικες "πυτζαμες" :tooth: για να τα φοραω μεσα στο σπιτι ή μεχρι το περιπτερο.

good luck
Respect
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.777
Κριτικές
90
Like
36.687
Πόντοι
25.467
Έχω θέμα όλες οι κοντομάνικες μπλούζες (και καλής ποιότητας και καθημερινές)μετά από 1 η 2 χρόνια
Στα μανίκια τους χαλάνε στις σκούρες η μαύρες πχ ασπρίζει στις άσπρες κιτρινίζει. Έχω δοκιμάσει όλα τα καλά αποσμητικά και ρολά και spray δεν ξέρω τι να κάνω. Επίσης δεν ίδρωνε υπερβολικά δεν ξέρω τι σκατα φταίει

Αφήστε τις μπλούζες και φορέστε πουκάμισα.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.967
Κριτικές
67
Like
29.244
Πόντοι
10.336
Μούσκεψε τις μπλούζες στην μασχάλη με αυτό https://www.google.com/search?q=van...57j0i512l7.17278j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8 και έλα πες μου ! Έσωσα πολλά δικά μου τ σερτ
αμα ειναι σε αρχικο σταδιο ισως και να το καθυστερησεις, αλλα στο τελος απλα θα χαλασει εκεινο το σημειο. Μικροσκοπικες ινες υφασματος ποτισμενες για μηνες με αποσμητικα και ιδρωτα... Εβλεπα και κατι αλλους που εβαζαν ξυδι με σοδα και χυσια ή καποια τετοια υπερμαλακια, μετα απο 5 λεπτα που δεν ειχε κανει τιποτα απλα πεταξα το ρουχο.

Οι κοντομανικες μπλουζες ειναι αναλωσιμες. Και μια τρυπιτσα να κανει στο στερνο, αυτοματα βγηκε εκτος γκαρνταρομπας και εκανε περασμα στις πυτζαμες. Γιαυτο δεν πληρωνεις 100 ευρω για ενα tshirt, που αμα δεις το ταμπελακι του made in pakistan θα ειναι κι αυτο :tooth: Παρε ενα τζιν 300 ευρω να το φορας 10 χρονια, παρε ενα φουτερ 150 ευρω να το φορας 5 χρονια, παρε ενα παλτο 2000 ευρω να μην το φορεσεις ποτε απο φοβο μη το λερωσεις, ακριβα tshirt μην παρεις
 

Zebu

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
8 Μαΐ 2016
Μηνύματα
28.133
Κριτικές
42
Like
29.685
Πόντοι
28.246
Ακου και μια γυφτια αξιοποιηση πορων για την οποια ειμαι περηφανος.
Εχω μερικα καλα μπλουζακια τα οποια επαθαν αυτο που λες. Εκοψα τα μανικια πανω στη ραφη και τα εκανα αμανικες "πυτζαμες" :tooth: για να τα φοραω μεσα στο σπιτι ή μεχρι το περιπτερο
Αυτο το εχω κανει και εγω ρε φιλε, και οποιος εκτιμα το ρουχο δεν το πεταει επειδη του βρομισανε τα μανικια στις μασχαλες. Για την θαλασσα ειναι ταμαμ.

Και το αλλο το χειμωνα. Εχω κατι ξεχειλωμενα κοντομανικα και μακρυμανικα για το βαρυ κρυο που αν δεν λιωσουν τελειως πεταμα δεν τρωνε.
 
Τελευταία τροποποίηση:

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.967
Κριτικές
67
Like
29.244
Πόντοι
10.336
Αυτο το εχω κανει και εγω ρε φιλε, και οποιος εκτιμα το ρουχο δεν το πεταει επειδη του βρομισανε τα μανικια στις μασχαλες. Γι την θαλασσα ειναι ταμαμ.

Και το αλλο το χειμωνα. Εχω κατι ξεχειλωμενα κοντομανικα και μακρυμανικα για το βαρυ κρυο που αν δεν λιωσουν τελειως πεταμα δεν τρωνε.
ειναι ρε φιλε μερικα ρουχα που εχουν συναισθηματικη αξια, δεν λεω θα τα κρατησεις μεχρι να πεθανεις αλλα θα τους δωσεις μια θεση στην αναπληρωματικη εντεκαδα για οσο εχουν να προσφερουν. Σαν τον φορτουνη ξερω γω :tooth:

Στην τελικη υφασματα ειναι, μια πλασματικη αισθηση ανωτεροτητας και μια τεχνητη αναγκη της συγχρονης καπιταλιστικης εποχης.

Αντε βγηκες για ποτο, φορα τα βερσατσε και τα γκουτσι να το παιξεις ιστορια. Στο εξοχικο το καλοκαιρι που κυνηγας τζιτζικια και εισαι για παρτη σου, ας φορεσεις και ενα τρυπιο βρακι :tooth:
 

Zebu

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
8 Μαΐ 2016
Μηνύματα
28.133
Κριτικές
42
Like
29.685
Πόντοι
28.246
ειναι ρε φιλε μερικα ρουχα που εχουν συναισθηματικη αξια, δεν λεω θα τα κρατησεις μεχρι να πεθανεις αλλα θα τους δωσεις μια θεση στην αναπληρωματικη εντεκαδα για οσο εχουν να προσφερουν. Σαν τον φορτουνη ξερω γω :tooth:

Στην τελικη υφασματα ειναι, μια πλασματικη αισθηση ανωτεροτητας και μια τεχνητη αναγκη της συγχρονης καπιταλιστικης εποχης.

Αντε βγηκες για ποτο, φορα τα βερσατσε και τα γκουτσι να το παιξεις ιστορια. Στο εξοχικο το καλοκαιρι που κυνηγας τζιτζικια και εισαι για παρτη σου, ας φορεσεις και ενα τρυπιο βρακι :tooth:
Δεν ειναι η συναισθηματικη αξια. Αλλα το να μην εισαι αναισθητος γιατι λεφτα εδωσες για να τα παρεις. Χαλαει το μπατζακι στις ακρες ξεφτιζει δηλαδη. Πηγαινε ρε μαλακα σε εναν ραφτη να το κανει βερμουδα και το περισσευμα που θα κοψει να στο σιαξει πλαγιες τσεπες. Εικοσι ευρω υποθεση ειναι και σωζεις το ρούχο για τρια καλοκαιρια.
 

DickWinters

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2022
Μηνύματα
387
Like
966
Πόντοι
81
Για καλα μονοχρωμα φτηνα tshirt μονο shein με 6 γιουρος. Παρε παρε παρε
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.605
Like
21.954
Πόντοι
5.006
Δεν ειναι η συναισθηματικη αξια. Αλλα το να μην εισαι αναισθητος γιατι λεφτα εδωσες για να τα παρεις. Χαλαει το μπατζακι στις ακρες ξεφτιζει δηλαδη. Πηγαινε ρε μαλακα σε εναν ραφτη να το κανει βερμουδα και το περισσευμα που θα κοψει να στο σιαξει πλαγιες τσεπες. Εικοσι ευρω υποθεση ειναι και σωζεις το ρούχο για τρια καλοκαιρια.
και τις κλωστές που θα περισσεψουν, τις κανεις οδοντικο νημα...:woldman:
 

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.524
Like
3.841
Πόντοι
456
Για καλα μονοχρωμα φτηνα tshirt μονο shein με 6 γιουρος. Παρε παρε παρε
Δοκιμασε και fruit of the loom τυπε.Τα super premium για ανοιξη καλοκαιρι φθινοπωρο και τα heavy cotton για τον χειμωνα.Ιδια τιμη εχουν.
Εγγυηση.
 

aiolos.klima50

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιαν 2022
Μηνύματα
9.609
Like
68.083
Πόντοι
11.956
Έχω θέμα όλες οι κοντομάνικες μπλούζες (και καλής ποιότητας και καθημερινές)μετά από 1 η 2 χρόνια
Στα μανίκια τους χαλάνε στις σκούρες η μαύρες πχ ασπρίζει στις άσπρες κιτρινίζει. Έχω δοκιμάσει όλα τα καλά αποσμητικά και ρολά και spray δεν ξέρω τι να κάνω. Επίσης δεν ίδρωνε υπερβολικά δεν ξέρω τι σκατα φταίει
Πάρε άλλες μύστη καλοκαιρινές μπλούζες είναι πόσα χρόνια πρέπει να τις έχεις ....η βγες έξω χωρίς μπλουζα
 

DickWinters

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2022
Μηνύματα
387
Like
966
Πόντοι
81
Δοκιμασε και fruit of the loom τυπε.Τα super premium για ανοιξη καλοκαιρι φθινοπωρο και τα heavy cotton για τον χειμωνα.Ιδια τιμη εχουν.
Εγγυηση.
Καμία σχέση τύπε. Τα fruit of the loom είναι μπλουζάκια από το πανέρι. Παίρνεις 3 medium και σου κάθονται όλα διαφορετικά, χώρια που οι ραφές ανοιγουν μέσα σε λίγα πλυσίματα. Θυμαμαι απο τον πατέρα μου που τα έπαιρνε για εργατικά.

Τα shein είναι ποιοτικά t-shirts (καλά υφάσματα, στάνταρ εφαρμογή), όπως αυτά που θα έπαιρνες 20 ευρώ από τα massimo dutti ή τα mango.

Dirt cheap. Δοκιμάστε και θα δείτε

Εδώ αγοράζουν από shein πιπινάκια ινφλουενσερς, εχεις δει ποτε ινφλουενσερ να διαφημίζει fruit of the loom και b&c ?


edit: Αν και για να μιλαμε υπευθυνα, αυτο ειναι το πρωτο καλοκαιρι που αγοράζω από shein και δεν ξέρω κατα ποσο θα αντεξουν οι ραφές. Πάντως δείχνουν όπως τα t-shirt των 15-20 ευρώ.
 
Τελευταία τροποποίηση:

gamawmetiskaltses

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2023
Μηνύματα
3.245
Like
16.217
Πόντοι
2.256
Πέρα από την καβλαντα αντιμετωπίζει και άλλος παρόμοιο θέμα?
Τι θέμα να έχουμε τύπε;; Να χαλάνε τα μπλουζάκια κάθε δύο χρόνια;;;; Σιγά μην τα κρατήσουμε και δεκαετία!!! Τι μας πέρασες;;; τίποτα πτωχούς;;;;
 

mexico1

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2014
Μηνύματα
336
Κριτικές
1
Like
816
Πόντοι
81
Έχω θέμα όλες οι κοντομάνικες μπλούζες (και καλής ποιότητας και καθημερινές)μετά από 1 η 2 χρόνια
Στα μανίκια τους χαλάνε στις σκούρες η μαύρες πχ ασπρίζει στις άσπρες κιτρινίζει. Έχω δοκιμάσει όλα τα καλά αποσμητικά και ρολά και spray δεν ξέρω τι να κάνω. Επίσης δεν ίδρωνε υπερβολικά δεν ξέρω τι σκατα φταίει
Τύπε το έχω ψάξει κ εγώ το θέμα. Και πουκάμισα να βάζεις, αν ιδρώνεις, πάλι θα κιτρινίσει.

Φταίει το αποσμητικό είτε είναι σπρέι είτε rollon. Αυτά περιέχουν αλουμίνιο και σε συνδυασμό με το αλάτι του ιδρώτα προκαλούν το κιτρινισμα.

Εγώ αυτό που κάνω είναι να κάνω ένα ντουζ κάθε πρωί με έμφαση στις μασχάλες , όποτε δεν χρειάζεσαι αποσμητικό μετά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom