Νέα

Φορτηγατζήδες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 197
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Διαβασα προχτες σε ενα μπλογκ απο εναν τυπο τα εξης:
Διατηρω μαγαζι στη Χ περιοχη και ο γειτονας μου ειναι φορτηγατζης.Δεν καταλαβαινω για ποιο λογο ο γειτονας μου μπορει να ερθει ανα πασα ωρα και στιγμη και να ανοιξει ιδιο μαγαζι με μενα και πιθανοτατα ακριβως απεναντι μου ενω εγω με τις οικονομιες μου δε μπορω να αγορασω και να οδηγησω ενα φορτηγο.
μαλακία λογική.
θα στο πω σωστά να το καταλάβεις.
ο γείτονας άνοιξε μαγαζί πρόπερσι και πλέρωσε 100 χιλιάρια νταβατζιλίκι στο δήμο. εσύ έρχεσαι σήμερα και ανοίγεις χωρίς νταβατζιλίκι αλλα αυτός έχει τα 80 χιλιάρια δάνειο σε τράπεζα και σήμερα δεν έχει τίποτα.
ΣΟΥ ΣΠΑΕΙ ΤΟ ΓΑΜΗΔΙ ΤΟ ΚΩΛΟΜΠΑΓΑΖΟ, ΝΑΙ, Η ΟΧΙ γιατί άλλα του είπαν για την άδεια πέρσι και άλλα φέτος ;
 

SANIM

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2006
Μηνύματα
8.061
Κριτικές
10
Like
1.397
Πόντοι
2.537

SANIM

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2006
Μηνύματα
8.061
Κριτικές
10
Like
1.397
Πόντοι
2.537
εδώ έχει καταλάβει ότι ο περσόνας είναι γαύρος, ίντα να λέμε
ντακς μωρε αστον.για την ηλικία του καλη και η μαλακια του.(γεωργιου)
ετσι....που αρεσει να εχω κοινο που να με ακολουθει.....και οπως ελεγαν και οι αρχαιοι προγονοι....GET A LIFE....
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
μαλακία λογική.
θα στο πω σωστά να το καταλάβεις.
ο γείτονας άνοιξε μαγαζί πρόπερσι και πλέρωσε 100 χιλιάρια νταβατζιλίκι στο δήμο. εσύ έρχεσαι σήμερα και ανοίγεις χωρίς νταβατζιλίκι αλλα αυτός έχει τα 80 χιλιάρια δάνειο σε τράπεζα και σήμερα δεν έχει τίποτα.
ΣΟΥ ΣΠΑΕΙ ΤΟ ΓΑΜΗΔΙ ΤΟ ΚΩΛΟΜΠΑΓΑΖΟ, ΝΑΙ, Η ΟΧΙ γιατί άλλα του είπαν για την άδεια πέρσι και άλλα φέτος ;

απλα παρεθεσα κατι που διαβασα και ειναι της αντιθετης αποψης απο καποιον που μαλλον θιγεται απ' ο,τι καταλαβα απ' ολη αυτην την κατασταση....δε διαφωνω με αυτο που λες και το ποστ του συγκεκριμενου τυπου ειναι αρκετα μπακαλιστικο...απλα ειναι η αλλη αποψη...προσωπικα δεν εχω καταληξει ακομα στο τι υποστηριζω....κλινω περισσοτερο στο ανοιγμα των επαγγελματων του μπι χονεστ αλλα ακομα δεν εχω αρκετη πληροφορηση....
 

Stardust_73

Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2006
Μηνύματα
618
Like
7
Πόντοι
6
μαλακία λογική.
θα στο πω σωστά να το καταλάβεις.
ο γείτονας άνοιξε μαγαζί πρόπερσι και πλέρωσε 100 χιλιάρια νταβατζιλίκι στο δήμο. εσύ έρχεσαι σήμερα και ανοίγεις χωρίς νταβατζιλίκι αλλα αυτός έχει τα 80 χιλιάρια δάνειο σε τράπεζα και σήμερα δεν έχει τίποτα.
ΣΟΥ ΣΠΑΕΙ ΤΟ ΓΑΜΗΔΙ ΤΟ ΚΩΛΟΜΠΑΓΑΖΟ, ΝΑΙ, Η ΟΧΙ γιατί άλλα του είπαν για την άδεια πέρσι και άλλα φέτος ;

100% σωστος

Αλλα οταν εισαι υπαλληλακος του κερατα αυτα γινονται αμεσως ΠΟΛΥ ψιλα γραμματα
Κατι αντιστοιχο με το ανεκδοτο με τον γαιδαρο του γειτονα
 

gastez

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
5.234
Κριτικές
29
Like
8
Πόντοι
1.290

fffanatic

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
4.130
Like
12
Πόντοι
16
απλα παρεθεσα κατι που διαβασα και ειναι της αντιθετης αποψης απο καποιον που μαλλον θιγεται απ' ο,τι καταλαβα απ' ολη αυτην την κατασταση....δε διαφωνω με αυτο που λες και το ποστ του συγκεκριμενου τυπου ειναι αρκετα μπακαλιστικο...απλα ειναι η αλλη αποψη...προσωπικα δεν εχω καταληξει ακομα στο τι υποστηριζω....κλινω περισσοτερο στο ανοιγμα των επαγγελματων του μπι χονεστ αλλα ακομα δεν εχω αρκετη πληροφορηση....

Απο τωρα να δεις πως θα μπορουν...........χαχαχαχαχ

Αυτο δεν ειναι ανοιγμα αλλα κλεισιμο.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
απλα παρεθεσα κατι που διαβασα και ειναι της αντιθετης αποψης απο καποιον που μαλλον θιγεται απ' ο,τι καταλαβα απ' ολη αυτην την κατασταση....δε διαφωνω με αυτο που λες και το ποστ του συγκεκριμενου τυπου ειναι αρκετα μπακαλιστικο...απλα ειναι η αλλη αποψη...προσωπικα δεν εχω καταληξει ακομα στο τι υποστηριζω....κλινω περισσοτερο στο ανοιγμα των επαγγελματων του μπι χονεστ αλλα ακομα δεν εχω αρκετη πληροφορηση....

το άνοιγμα προυποθέτει να πέσον οι τιμές στον καταναλωτή. όχι να μείνουν ίδιες ή να αυξηθούν για να πάει το μπαγιόκο σε 2 - 3 πολυεθνικές.
κάνε τις αναγωγές σου.
ο μαλάκας που διαμαρτυρεται γιατί θίγεται σήμερα είναι ο ίδιος που θα κλαψομουνιάζεται αύριο γιατί θα του 10πλασιάσσουν τα ενεργειακά τέλη γιατί έτσι είπε η ΕΕ. (οι συμμορίτες της δλδ)
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
το άνοιγμα προυποθέτει να πέσον οι τιμές στον καταναλωτή. όχι να μείνουν ίδιες ή να αυξηθούν για να πάει το μπαγιόκο σε 2 - 3 πολυεθνικές.
κάνε τις αναγωγές σου.
ο μαλάκας που διαμαρτυρεται γιατί θίγεται σήμερα είναι ο ίδιος που θα κλαψομουνιάζεται αύριο γιατί θα του 10πλασιάσσουν τα ενεργειακά τέλη γιατί έτσι είπε η ΕΕ. (οι συμμορίτες της δλδ)

ατελεσφορη η συζητηση....αμα ξεκινησουμε δε θα τελειωσουμε ουτε αυριο...η μικρο/μακρο οικονομια δεν ειναι το φορτε μου και η συζητηση ειναι τεραστια και καλυπτει πολλους τομεις...απο που να το πιασουμε και που να το αφησουμε :grin:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
100% σωστος

Αλλα οταν εισαι υπαλληλακος του κερατα αυτα γινονται αμεσως ΠΟΛΥ ψιλα γραμματα
Κατι αντιστοιχο με το ανεκδοτο με τον γαιδαρο του γειτονα

αγαπητέ στην αρχή ήμουνα εναντίον του μπάχαλου και του εκβιασμού που έκαναν.
κοιτάζοντας τι παίζει και τι ψέμμα τους έχουν πουλήσει κατάλαβα τι γίνεται.

Και χωρίς να ξέρεις, δεν είναι δυνατόν ένας μαλάκας 3 μήνες να τα έχει κάνει όλα πουτάνα, να είναι συνέχεια στο δρόμο να ψηφίζεται ο νόμος και αυτός να συνεχίζει με ψήοφυς περίπου 70% υπέρ.
Σημαίνει ότι εφόσον σε μια κοινωνική ομάδα οι 70 στους 100 χτυπάνε γρθιά στο σπαθί παίζει χοντρή αδικία και χοντρή κοροιδία.
Ετσι λέει η λογική. Και η λογική σπάνια είναι αναληθής ανεξαρτήτως επιμέρους αποκλισεων.
 

SANIM

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2006
Μηνύματα
8.061
Κριτικές
10
Like
1.397
Πόντοι
2.537
πριν την απεργια εβλεπα σχεδον καθε μερα εναν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ χονδρεμπορα,εβγαινε στο μεγκα και κλαιγοταν οτι δεν υπααρχει δουλεια,χρημα δεν υπαρχει....τωρα βγαινει ο ιδιος και λεει οτι 15 μερες εχει χασει δεκαδες χιλιαδες ευρω......ρε 500 μερες να μη κυκλοφορησει φορτηγο στους δρομους....
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
πριν την απεργια εβλεπα σχεδον καθε μερα εναν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ χονδρεμπορα,εβγαινε στο μεγκα και κλαιγοταν οτι δεν υπααρχει δουλεια,χρημα δεν υπαρχει....τωρα βγαινει ο ιδιος και λεει οτι 15 μερες εχει χασει δεκαδες χιλιαδες ευρω......ρε 500 μερες να μη κυκλοφορησει φορτηγο στους δρομους....
ετσι του ειπε ο πρετεντέρης να πει.
 

fffanatic

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
4.130
Like
12
Πόντοι
16
Μην πιστευετε τα εβραικα ΜΜΕ και την προπαγανδα που κανουν οι πληρωμενοι δημοσιο-καφροι.
Αυτοι θελουν να απομονωσουν αυτην την κοινωνικη ομαδα και να περασουν οτι οι φορτηγατζηδες ειναι οι κακοι και οτι δημιουργουν προβλημα χωρις αιτια.

 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
πριν την απεργια εβλεπα σχεδον καθε μερα εναν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ χονδρεμπορα,εβγαινε στο μεγκα και κλαιγοταν οτι δεν υπααρχει δουλεια,χρημα δεν υπαρχει....τωρα βγαινει ο ιδιος και λεει οτι 15 μερες εχει χασει δεκαδες χιλιαδες ευρω......ρε 500 μερες να μη κυκλοφορησει φορτηγο στους δρομους....

καλα το δεκαδες χιλιαδες ευρω δε συνεπαγεται "κερδος" στον κλαδο του εμποριου απαραιτητα....υπαρχουν μαγαζια τα οποια κανουν αστρονομικο εβδομαδιαιο τζιρο (για τα δικα μου δεδομενα που ειμαι ασχετη) αλλα παρολαυτα θεωρειται χασουρα δεδομενου του κοστους που εχουν...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Μην πιστευετε τα εβραικα ΜΜΕ και την προπαγανδα που κανουν οι πληρωμενοι δημοσιο-καφροι.
Αυτοι θελουν να απομονωσουν αυτην την κοινωνικη ομαδα και να περασουν οτι οι φορτηγατζηδες ειναι οι κακοι και οτι δημιουργουν προβλημα.

εχει αρχίσει και μυρίζει ο μυρωδιάς.
Τα φορτηγά είναι η αρχή του τέλους τους.
το ειχα πει πριν κανα μήνα πάλι.
 

SIRSTEPHEN

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2010
Μηνύματα
2.698
Like
7
Πόντοι
16
• Είμαι γιος φορτηγατζή.
Σκληρό και δύσκολο επάγγελμα. Πάντα με τον αγώνα και την αγωνία να περισσεύουν. Θηρία τα φορτηγά και για να φέρουν ψωμί στο σπίτι, θέλουν κουμάντο με καρδιά, αντοχή στο ξενύχτι, εγρήγορση για τη στραβή, σθένος για την αναποδιά - με έναν λόγο «μπράτσα» όπως έλεγαν οι παλιοί.
Από τους αυτοκινητιστές, ιδιοκτήτες και σοφέρ, ελάχιστοι καζάντισαν κι ελάχιστοι πλουτίζουν - οι πιο πολλοί απλώς τα βγάζουν πέρα ή πέφτουν έξω και τα παρατάνε. Θέλει πολλά απ' τη ζωή του οδηγού το φορτηγό, για τα λάδια και τα πετρέλαια, τα λάστιχα και τις φθορές, τις περίφημες ζημιές, θέλει ώρες στον δρόμο - με τα φορτία να φθάνουν, τα κόμιστρα να φθάνουν και να μη φθάνουν...
Κι αν όλα πάνε καλά -μακριά από ατύχημα- εκεί που μετά από χρόνια αγώνα πας να ξεκεφαλώσεις, το θηρίο έχει γεράσει, θες καινούργιο, φτου κι απ' την αρχή στο χρέος και στην αγωνία.
Ορισμένοι φορτηγατζήδες, άλλοι με τον σταυρό στο χέρι κι άλλοι με άλλο εργαλείο, πλούτιζαν - πόσοι; δέκα-είκοσι; Κι άλλοι εκατό, έναν-δυο σε κάθε νομό θα τους λέγαμε εύπορους (όσο δεν τους βρίσκει καμιά στραβή - χτύπα ξύλο). Οι υπόλοιποι, χιλιάδες οικογενειάρχες σε όλη την Ελλάδα ή νεαροί για την ώρα οδηγοί, είναι στην πραγματικότητα όλοι μαζί (ιδιοκτήτες και σωφεραίοι) εργάτες. Σκληρά εργαζόμενοι εργάτες! με κίνδυνο της ζωής τους
και με μόνο έχειν το θηρίο, ένα ή κι άλλο μισό με συνεταίρο. Ακόμα κι όταν κοιμούνται έχοντας φθάσει στα σπίτια τους οι αυτοκινητιστές, τα φορτηγά αραγμένα από κάτω ή παραδίπλα, τους ζητάνε - κινητήρες, ντριστιμπιτέρ, τιμονιέρες, καρμπυρατέρ, σασμάν, όλα τους ζητάνε, να τα δει ο οδηγός, να τα προσέξει, να πάει στο δρομολόγιο και να 'ρθει - συχνά αδειανός, αλλά νά 'ρθει...
Τώρα, ως συνήθως, διάφοροι άσχετοι και σκιτζήδες έχουν βάλει χέρι στους φορτηγατζήδες. Για την απελευθέρωση του επαγγέλματος, δηλαδή την εξαφάνιση των επαγγελματιών.
Αλήθεια, μέσα στα τόσα προβλήματα της ελληνικής οικονομίας τι τάχα, πανάκεια είναι αυτή η απελευθέρωση ή πανάκια για μπαλώματα και πονηρές προθέσεις;
Μιλούν στους φορτηγατζήδες (και σε μας) για «ανταγωνισμό» οι ίδιοι που μιλούσαν περί «ανταγωνισμού» και για την Ολυμπιακή. Ώσπου την ξεπούλησαν και τώρα έχουμε οδηγηθεί σε μονοπώλιο
• Λένε, πάντα οι ίδιοι, ότι θα φθηνύνει το κόμιστρο στις μεταφορές! Οσο φθήνυναν και τα εισιτήρια των πτήσεων;
Διακηρύσσουν την απελευθέρωση του επαγγέλματος ενώ το οδηγούν στην απορρόφησή του απ' τις εταιρείες, τα μονοπώλια και τα ολιγοπώλια.
Ξέρουν οι σκιτζήδες της κυβέρνησης ότι όχι μόνον κυκλοφορούν βουλγαρικές νταλίκες στις εθνικές οδούς, αλλά ότι υπάρχουν και πρατήρια που βάζουν βενζίνη μόνον σε αυτούς σε τιμές Βουλγαρίας;
Δεν βαρέθηκαν να μας δουλεύουν όλους με τον ανταγωνισμό (που πάντα οδηγεί το εισόδημα προς τα κάτω και τις τιμές προς τα πάνω); Οχι, δεν βαρέθηκαν! Κι όσο μάλιστα θα διαπιστώνουν οι ίδιοι και τα δημοσιογραφικά τους παπαγαλάκια ότι υπάρχουν χάχακες που χάφτουν την προπαγάνδα τους αμάσητη, θα συνεχίζουν.
Θα συνεχίζουν να στρέφουν τη μια τάξη εναντίον της άλλης. Πότε και ποιος απήργησε τα τελευταία είκοσι χρόνια, χωρίς να κατηγορηθεί ότι «στρέφεται κατά της κοινωνίας;» χωρίς να κατηγορηθεί ότι «καταστρέφει την οικονομία».
Αϊ σιχτίρι! ειδικώς αυτοί οι λυσσασμένοι δημοσιογράφοι που έχουν πάρει εργολαβικά τα συμφέροντα των αφεντικών τους φόβο νέμεσης δεν έχουν; ντροπή μπροστά στους πατεράδες τους με τις κομμένες συντάξεις δεν έχουν; τσίπα μπροστά στους μεροκαματιάρηδες, που τους γανώνουν το κέρατο ότι είναι άχρηστοι κι αντιπαραγωγικοί, δεν έχουν;
• Οι φορτηγατζήδες θα πάνε οδηγοί στις εταιρείες με τρεις και εξήντα να ανταγωνίζονται σε όλο και πιο χαμηλό μεροκάματο (αυτός είναι ο ανταγωνισμός) τους άλλους Βαλκάνιους. Ο κ. Ρέππας θα μείνει Υπουργός, ώσπου κάποιος άλλος υπηρέτης των Εταιρειών να πάρει τη θέση του και οι Εταιρείες θα κανονίζουν σε Ελλάδα, Γερμανία, Ιταλία, Τουρκία κι αλλού τα κόμιστρα με εναρμονισμένες πρακτικές. Το έργο το έχουμε δει χίλιες φορές. Πληρώνοντας πάντα όλο κι ακριβότερο εισιτήριο. Κι αυτοί τα έχουν εισπράξει χίλιες φορές! Και θέλουν κι άλλες χίλιες...


ΣΤΑΘΗΣ Σ. 21.ΙΧ.2010 stathis@enet.gr
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom