Νέα

Φάκελος Κερατέα: η επανάσταση φάντασμα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 956
  • Εμφανίσεις 36K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Σε αυτό δεν έχεις και άδικο αλλά στο ζήτημα της εκπόρνευσης, δε νομίζω ότι η πορνεία ήταν ενδημική στην ελλάδα, ακόμη και σε συνθήκες ακραίας φτώχειας.
Νταξ, υπήρχε η τρούμπα, κάποιες παντρεμένες κάναν βίζιτες αλλά φαινομενα τύπου χωρών πρώην ανατολικού μπλοκ δεν είχαμε.
Υπολόγισε κ το:''Ελλάς-ελλήνων-χριστιανών'' πριν τα συμπεράσματα σου.

Ξέρεις την γνώμη για τις ιερόδουλες....

σου φυτρωνουν αρχιδια.....λενε....
Βασικά μερικούς πόντους θα ήθελα....αν το κάνει κ αυτό θα πάω να κάψω μερικές!!! :sunglasses:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Υπολόγισε κ το:''Ελλάς-ελλήνων-χριστιανών'' πριν τα συμπεράσματα σου.

Ξέρεις την γνώμη για τις ιερόδουλες τότε....

αυτό ήρθε πολύ αργότερα.. το 1967

θεωρείς ότι έχει αλλάξει πολύ ???
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
αυτό ήρθε πολύ αργότερα.. το 1967

θεωρείς ότι έχει αλλάξει πολύ ???
Ναι καλά...το 67' ήρθε... :jerking:

Ο Παπανδρέου ο παππούς σε αντίθεση έλεγε: Ελλάς-ελλήνων-καθολικών διαμαρτυρομένων ή όχι;;;
 

Επισκέπτης
Επομένως δεν συνέπεσε με την ελληνική ναυτική σημαία αλλά πέραν αυτού, κανείς δεν θα τις μπέρδευε.
Το ζητημα ειναι εαν η ελληνικη σημαια ειναι οριτζιναλ,η εαν υπηρχε(τοτε)κινδυνος μπερδεματος-που δεν υπηρχε για τους λογους που επισημαινεις?

Γιατι εγω ΑΛΛΟ ΠΡΑΜΑ εγραψα:Oτι η ομοιοτητα των δυο σημαιων ειναι σκανδαλωδης.

 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
640px-british_east_india_company_flag-svg.png


Greek_Flag.jpg


Κλαψτε.
ελα ρε τυπε,

χριστιανοι ορθοδοξοι και αυτοι? γιαυτο τον εβαλαν τον σταυρο?



ουπς σορρυ, μεγα λαθος μου να περιμενω απο εναν ηλιθιο να κατανοησει το τι συμβολιζουν καποια πραγματα... ιδιως οταν ο εγκεφαλος του λειτουργει με δυαδικο συστημα....
 

ding-dong

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2007
Μηνύματα
805
Like
0
Πόντοι
6
Γεια σου ρε σύντροφεεε,πες τα ρεεε!!! :rockon: :2funny:

Απορία:Ποιο το νόημα να την καις ακριβώς;;; :think:

1. Το οτι ισως βρω σε σενα περισσοτερα κοινα απο ενα εθνικιστη/φασιστα δεν μας κανει συντροφους, τουλαχιστον οχι με τον τροπο που το εννοεις. Απεχω χιλιομετρα απο διαφορους αριστερους και κοκκινοφασιστες, οπως και απο φοιτητες που το μονο που εχουν γνωρισει ειναι την γραμμη της ΚΝΕ.

2. Το νοημα το ειπα και στον ΦΠ νωριτερα. Βεβαια υπαρχει και ενας συμβολισμος οπως π.χ κατα την περιοδο της εικονομαχιας.

Ολοι οσοι στηριζουν με παθος την σημαια ας μου δειξουν πια ηταν τα λαβαρα των Ελληνων το ετος 500, το 1000 και πριν την εισοδο των Οθομανων. Γιατι στην εναρξη της επαναστασης δεν υπηρχε πουθενα; Γιατι κατα την διαρκεια της επαναστασης υπηρχαν ενα τσουβαλι μπαιρακια, λαβαρα και σημαιες; Αυτη η γαλανολευκη ομως πως εχει καταφερει να συμβολιζει τοσα πολλα ακομα δεν καταλαβα..
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ναι καλά...το 67' ήρθε... :jerking:

Ο Παπανδρέου ο παππούς σε αντίθεση έλεγε: Ελλάς-ελλήνων-καθολικών διαμαρτυρομένων ή όχι;;;

αυτό το είπε επί χουντας βρε αγράμματε λοιδωρόντας το σύνθημα των συνταγματαρχών Ελλάς Ελληνων Χριστιανών ...

και το σωστό είναι Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών Καθολικώς Διαμαρτυρομένων...
 

Επισκέπτης
ελα ρε τυπε,

χριστιανοι ορθοδοξοι και αυτοι? γιαυτο τον εβαλαν τον σταυρο?



ουπς σορρυ, μεγα λαθος μου να περιμενω απο εναν ηλιθιο να κατανοησει το τι συμβολιζουν καποια πραγματα... ιδιως οταν ο εγκεφαλος του λειτουργει με δυαδικο συστημα....
Για πες μου ρε καθηγητα των συμβολισμων.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Το ζητημα ειναι εαν η ελληνικη σημαια ειναι οριτζιναλ,η εαν υπηρχε(τοτε)κινδυνος μπερδεματος-που δεν υπηρχε για τους λογους που επισημαινεις?

Γιατι εγω ΑΛΛΟ ΠΡΑΜΑ εγραψα:Oτι η ομοιοτητα των δυο σημαιων ειναι σκανδαλωδης.

α, καλά...
Προφανώς δεν ξέρεις και πολλά από σημαίες και ότι μοιάζουν μεταξύ τους...
Και δυστυχώς δεν υπάρχει καμια πηγη ότι οι έλληνες αποφάσισαν να φτιάξουν μια σημαία για να τιμήσουν τους άγγλους προστάτες τους...
Συνέχισε να αποκαλύπτεις σκάνδαλα (στο μυαλό σου και μόνο) του 19ου αιώνα.

ελα ρε τυπε,

χριστιανοι ορθοδοξοι και αυτοι? γιαυτο τον εβαλαν τον σταυρο?



ουπς σορρυ, μεγα λαθος μου να περιμενω απο εναν ηλιθιο να κατανοησει το τι συμβολιζουν καποια πραγματα... ιδιως οταν ο εγκεφαλος του λειτουργει με δυαδικο συστημα....

Το ζήτημα είναι ότι αυτές τις σημαίες τις χωρίζουν ουκ ολίγα χρόνια...
Λες τύπε οι έλληνες της εποχής να έψαχναν τρόπο να τιμήσουν τους άγγλους αφέντες και να αποφάσισαν να υιοθετήσουν μια σημαία που μια αγγλική εταιρεία είχε καραργήσει κάτι δεκαετίες πριν;
Στον κόσμο του υ/π, όλα είναι πιθανα...
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Ολοι οσοι στηριζουν με παθος την σημαια ας μου δειξουν πια ηταν τα λαβαρα των Ελληνων το ετος 500, το 1000 και πριν την εισοδο των Οθομανων. Γιατι στην εναρξη της επαναστασης δεν υπηρχε πουθενα; Γιατι κατα την διαρκεια της επαναστασης υπηρχαν ενα τσουβαλι μπαιρακια, λαβαρα και σημαιες; Αυτη η γαλανολευκη ομως πως εχει καταφερει να συμβολιζει τοσα πολλα ακομα δεν καταλαβα..
Όλοι όσοι στηρίζουν το συμβολισμό της σημαίας όπως κ όλοι όσοι καίνε σημαίες δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να εκτονώνουν-εκδηλώνουν αντίστοιχα μία ψυχοπάθεια.

Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη,διαφωνώ δηλάδη κ με τις δύο πλευρές στο ζήτημα.
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
αυτό το είπε επί χουντας βρε αγράμματε λοιδωρόντας το σύνθημα των συνταγματαρχών Ελλάς Ελληνων Χριστιανών ...

και το σωστό είναι Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών Καθολικώς Διαμαρτυρομένων...
Δηλάδη 10-15 χρόνια πριν ήτανε μία άλλη κατάσταση εεεε;;; :headbang: :headbang: :headbang:
 

Επισκέπτης
α, καλά...
Προφανώς δεν ξέρεις και πολλά από σημαίες και ότι μοιάζουν μεταξύ τους...
Και δυστυχώς δεν υπάρχει καμια πηγη ότι οι έλληνες αποφάσισαν να φτιάξουν μια σημαία για να τιμήσουν τους άγγλους προστάτες τους...
Συνέχισε να αποκαλύπτεις σκάνδαλα (στο μυαλό σου και μόνο) του 19ου αιώνα.
Τελικα ειναι βερσιον της εγγλεζικης η ελληνικια σημαια η οχι?

Οσο για το τι ειχαν στο νου τους οι προγονοι,αυτοι ξερουν.
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
Τελικα ειναι βερσιον της εγγλεζικης η ελληνικια σημαια η οχι?

Οσο για το τι ειχαν στο νου τους οι προγονοι,αυτοι ξερουν.

οσο ειναι βερσιον της ιταλικης η μεξικανικη.... λες να το εκαναν οι μεξικανοι για να τιμησουν τους ιταλους που δεν τους ειχαν δει ποτε?

ειπαμε on-off δουλευει ο κεντρικος επεξεργαστης...τι περιμενεις....
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Τελικα ειναι βερσιον της εγγλεζικης η ελληνικια σημαια η οχι?

Οσο για το τι ειχαν στο νου τους οι προγονοι,αυτοι ξερουν.

H σημαία που υποτίθεται ότι είχε εμπνεύσει την ναυτική σημαία των ελλήνων (και όχι την επίσημη κρατική) είχε αποσυρθεί μερικές δεκαετίες πριν...
Συμφωνούμε τουλάχιστον σε αυτό;

οσο ειναι βερσιον της ιταλικης η μεξικανικη.... λες να το εκαναν οι μεξικανοι για να τιμησουν τους ιταλους που δεν τους ειχαν δει ποτε?

ειπαμε on-off δουλευει ο κεντρικος επεξεργαστης...τι περιμενεις....

Αμ οι ολλανδοί που για να κάνουν σπάσιμο στους γάλλους, γύρισαν 90 μοίρες τη σημαία τους;  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Ισιδώρα

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2010
Μηνύματα
806
Like
0
Πόντοι
6
Ολοι οσοι στηριζουν με παθος την σημαια ας μου δειξουν πια ηταν τα λαβαρα των Ελληνων το ετος 500, το 1000 και πριν την εισοδο των Οθομανων.

μήπως γιατί δεν υπήρχαν;
μήπως γιατί το βυζάντιο δεν ήταν παρά ένα συνοθύλευμα λαών και πολιτισμών;
 

ding-dong

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2007
Μηνύματα
805
Like
0
Πόντοι
6
Τελικα ειναι βερσιον της εγγλεζικης η ελληνικια σημαια η οχι?

Οσο για το τι ειχαν στο νου τους οι προγονοι,αυτοι ξερουν.

Οχι δεν ειναι! Οπως καθε τι Ελληνικο ειναι μοναδικη και ιδιαιτερη.
Αφου οταν η αλλη μαθαιναν το κρεας, εμεις ειχαμε χοληστερινη κτλ κτλ.... Στην μοναδικη και ιδιαιτερη σημαια θα κολαγαμε;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom