Νέα

Φάκελος Κερατέα: η επανάσταση φάντασμα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 956
  • Εμφανίσεις 36K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 10 άτομα (0 μέλη και 10 επισκέπτες)

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Οπως(κανεις οτι δεν)ξερεις ο σταυρος του Αγιου Γεωργιου ειναι η οριτζιναλ Αγγλικη σημαια...

Aυτα οσον αφορα τον ενθετο union jack.

Tωρα τα περι τυχαιας ομοιοτητας,ο καθενας ας κρινει μονος του το οτι,και καλα,"εκατσε"και το ελλαδισταν(με υψηλο προστατη την Βρεταννια κιολας)υιοθετησε μια βερσιον της east india company με αλλαγμενα χρωματα.

Πάμε πάλι...Το 1820 η Εταιρεία είχε σημαία με ένθετο το union jack και από το 1820 κάτι το ελληνικό κράτος είχε τη σημαία το σταυρό στη μέση...
Ακόμη και αν κάποιο πλοίο είχε τη γαλανόλευκη με τις λωρίδες, κανείς δεν θα μπορούσε να μπερδέψει ένα ελληνικό πλοίο με ένα της Εταιρείας...
Την ιστορία με τη σημαία της α. ινδίας δεν είναι η πρώτη φορά που την ακούω και ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω τί θέλουν να αποδείξουν αυτοί που τη λένε...
Ότι οι σημαίες μοιάζουν;
Ε, και;
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Οπως(κανεις οτι δεν)ξερεις ο σταυρος του Αγιου Γεωργιου ειναι η οριτζιναλ Αγγλικη σημαια...

Aυτα οσον αφορα τον ενθετο union jack.

Tωρα τα περι τυχαιας ομοιοτητας,ο καθενας ας κρινει μονος του το οτι,και καλα,"εκατσε"και το ελλαδισταν(με υψηλο προστατη την Βρεταννια κιολας)υιοθετησε μια βερσιον της east india company με αλλαγμενα χρωματα.

Ναι ρε παιδί μου το κάναμε. Whatever.

Το θέμα είναι εάν αντλείς ευχαρίστηση από την καύση του εθνικού συμβόλου. Από εκεί ξεκίνησε η κουβέντα με τον ding-dong. Γιατί δεν σέβεσαι το πιστεύω μου στο ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ που συμβολίζουν οι εννέα ρίγες και γουστάρεις να καις.

Και το αλφάβητο ήταν από αλλού θα πει ο άλλος και το άλλο από αλλού και το τρίτο από δίπλα φάτσα απέναντι... Άσχετο όμως.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Και για τις δύο περιπτώσεις.

Όπως κ να χει να'ναι καλά ο καπιταλισμός που καλλιεργεί τέτοιες αξίες ή ανάγκες....

εγώ ξέρω ότι ο άνθρωπος διαφέρει από τα σκυλάκια επειδή έχει μυαλό και κρίση.. αν λοιπόν η κάθε φοιτητριούλα δέχτηκε να τις καλλιεργηθούν τέτοιες ανάγκες τότε καλά κάνει και κάνει πίπες.. δεν αξίζει για τίποτε περισσότερο..
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
εγώ ξέρω ότι ο άνθρωπος διαφέρει από τα σκυλάκια επειδή έχει μυαλό και κρίση.. αν λοιπόν η κάθε φοιτητριούλα δέχτηκε να τις καλλιεργηθούν τέτοιες ανάγκες τότε καλά κάνει και κάνει πίπες.. δεν αξίζει για τίποτε περισσότερο..
Δεν εννοώ μόνο αυτό.

Αυτή που καλλίεργησε αξίες να πάρει gucci κ hightech κινητό καλά κάνει κ κάνει πίπες...δεν αξίζει για κάτι άλλο συμφωνώ.

Η άλλη που δεν βγαίνει οικονομικά είναι το θέμα.

Τελός ο άνθρωπος πλάθεται κ το μυαλό μαζί με την κρίση γίνεται πουρές πολύ εύκολα.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Οπως(κανεις οτι δεν)ξερεις ο σταυρος του Αγιου Γεωργιου ειναι η οριτζιναλ Αγγλικη σημαια...

Aυτα οσον αφορα τον ενθετο union jack.

Tωρα τα περι τυχαιας ομοιοτητας,ο καθενας ας κρινει μονος του το οτι,και καλα,"εκατσε"και το ελλαδισταν(με υψηλο προστατη την Βρεταννια κιολας)υιοθετησε μια βερσιον της σημαιας της east india company με αλλαγμενα χρωματα.

Με το φοβερό σκεπτικό σου, το βέλγιο έχει μια γυρισμένη γερμανική σημαία και η ολλανδία μια γυρισμένη γαλλική...
Στις δε αραβικές και αφρικανικές χώρες πρέπει να είσαι καθηγητής γεωγραφίας για να ξεχωρίσεις τις σημαίες...
Νομίζω ότι αυτό με τη σημαία της εταιρείας είναι ό,τι πιο κουλο έχει ειπωθεί...
Λες και κανάς θαλασσόλυκος θα μπερδευε ποτέ τις σημαίες ελλάδας και εταιρείας μεταξύ τους...
 

Επισκέπτης
σε αυτούς τα λέω.. δηλαδή στον εαυτό μου.. εγώ είμαι αυτή η γενιά η οποία δημιουργησε, έφτιαξε αλλά και έκανε το λάθος να απλώσει τα πόδια της έξω από την κουβέρτα ..
Αμα απλωσεις και το κεφαλι να δεις τι θα γινει...
Ex%C3%A9cution_de_Marie_Antoinette_le_16_octobre_1793.jpg

 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Δεν εννοώ αυτό.

Αυτή που καλλίεργησε αξίες να πάρει gucci κ hightech κινητό καλά κάνει κ κάνει πίπες...δεν αξίζει για κάτι άλλο συμφωνώ.

Η άλλη ποτ δεν βγαίνει οικονομικά είναι το θέμα.

Τελός ο άνθρωπος πλάθεται κ το μυαλό μαζί με την κρίση γίνεται πουρές πολύ εύκολα.

μεγάλε να σου πω ότι δεν έχω γνωρίσει καμμία????????????

όλες για την μεγάλη ζωή ή για χρέη που δημιουργήσανε από την μεγάλη ζωή.. (ιδιος παρονομαστής)

αμα το μυαλό είναι σαν το δικό σου πιθανόν να γίνεται πουρές.. αμα όμως από μικρός/ή βλέπει συγκροτμένα πράγματα και όχι μαλακίες της μορφής αυτής τότε πιθανόν..
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Πάντως η τρίχρωμη γαλλική ενέπνευσε πολλές μεταγενέστερες. Βέλγιο πιστεύω σίγουρα. Μην πω και Ιταλία.

Τί θα πει αυτό για το Βελγιο supermouse;;;;; Μήπως ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΕΛΓΙΟ που λέγαν και στο FIGHT CLUB παλια;  :2funny:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306

Συνημμένα

  • french-algeria.jpg
    french-algeria.jpg
    81 KB · Εμφανίσεις: 16

Επισκέπτης
Πάντως η τρίχρωμη γαλλική ενέπνευσε πολλές μεταγενέστερες. Βέλγιο πιστεύω σίγουρα. Μην πω και Ιταλία.

Τί θα πεις αυτό για το Βελγιο supermouse;;;;; Μήπως ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΕΛΓΙΟ που λέγαν και στο FIGHT CLUB παλια;
Τα της σημαιας του Βελγιου αφορουν τους Βελγους.

Γενικα ομως οι τρικολορ εχουν γενετικη ομοιοτητα οπως ηδη επισημανθηκε.
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
μεγάλε να σου πω ότι δεν έχω γνωρίσει καμμία????????????

όλες για την μεγάλη ζωή ή για χρέη που δημιουργήσανε από την μεγάλη ζωή.. (ιδιος παρονομαστής)

αμα το μυαλό είναι σαν το δικό σου πιθανόν να γίνεται πουρές.. αμα όμως από μικρός/ή βλέπει συγκροτμένα πράγματα και όχι μαλακίες της μορφής αυτής τότε πιθανόν..
Μεγάλε μάλλον ξέχνας τα κυκλώματα διακίνισης γυναικών...στις δόξες τους όταν έπεσε η σοβιετική ένωση...για καθαρίστριες τις φέρναν σε μπουρδέλα καταλήγαν.

Αν μιλάς τώρα για τις ελληνίδες ναι αυτό που λες είναι η πλειοψηφία συμφωνώ.


Άσε το δικό μου μυαλό κ ας μιλήσουμε γενικά :birdman:...από μικρός είσαι γεννημένος σε μία κοινωνία καπιταλιστική η οποία καλλιεργεί κάποιες αξίες...πόσο εύκολο είναι να μην επηρεαστείς;;;
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Πάντως η τρίχρωμη γαλλική ενέπνευσε πολλές μεταγενέστερες. Βέλγιο πιστεύω σίγουρα. Μην πω και Ιταλία.

Τί θα πει αυτό για το Βελγιο supermouse;;;;; Μήπως ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΕΛΓΙΟ που λέγαν και στο FIGHT CLUB παλια;  :2funny:
Απλά ΦΠ μου δεν είναι μία πατριωτική έμπνευση η σημαία αλλά μία κάκιστη απλή αντιγραφή...συμφωνείς ναι ή ου;;; :birdman:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Μεγάλε μάλλον ξέχνας τα κυκλώματα διακίνισης γυναικών...στις δόξες τους όταν έπεσε η σοβιετική ένωση...για καθαρίστριες τις φέρναν σε μπουρδέλα καταλήγαν.

Αν μιλάς τώρα για τις ελληνίδες ναι αυτό που λες είναι η πλειοψηφία συμφωνώ.


Άσε το δικό μου μυαλό κ ας μιλήσουμε γενικά :birdman:...από μικρός είσαι γεννημένος σε μία κοινωνία μαπιταλιστική η οποία καλλιεργεί κάποιες αξίες...πόσο εύκολο είναι να μην επηρεαστείς;;;

μα εσύ αναφερθηκες σε αυτές και όχι εγώ...

γιατί λοιπόν υπάρχουν και άνθρωποι που δεν πιστεύουν σε αυτές ?? γιατί ο γιός μου δεν θέλει να ακούσει για επώνυμο ρούχο? γιατί τα παιδιά του κουνιάδου μου πίνουν μόνο μια μπύρα όταν βγαίνουν έξω (και ας είναι μεγαλογιατρός).. γιατί συνήθως στην λούμπα αυτή δεν πέφτουν άνθρωποι από μεσοαστικές οικογένειες αλλά από μικροαστικές ή εργατικές? απλά και μόνο είναι θέμα παιδείας και τίποτε άλλο (πρόσεξε παιδείας και όχι εκπαίδευσης)
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Απλά ΦΠ μου δεν είναι μία πατριωτική έμπνευση η σημαία αλλά μία κάκιστη απλή αντιγραφή...συμφωνείς ναι ή ου;;; :birdman:

Το είπα στον Υπερμύ. Και σου το ξαναγράφω. Όπως και να έχει είναι το εθνικό μας σύμβολο πια. ΑΥΤΟ τα λέει όλα.

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
μα εσύ αναφερθηκες σε αυτές και όχι εγώ...
Δεν είναι μόνο οι ελληνίδες το θέμα...για αυτές κάτσε να δούμε τι θα κάνουν όταν κ αν βαρέσει η χώρα διάλυση....

Και τότε μάλλον δεν θα κάνουν πίπες για να πάρουν gucci αλλά γενικά για να πάρουν ένα ρουχαλάκι. :P
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Δεν είναι μόνο οι ελληνίδες το θέμα...για αυτές κάτσε να δούμε τι θα κάνουν όταν κ αν βαρέσει η χώρα διάλυση....

Και τότε μάλλον δεν θα κάνουν πίπες για να πάρουν gucci αλλά γενικά για να πάρουν ένα ρουχαλάκι. :P

γιατί ρε μαλάκα?? την δεκαετία του 50 και του 60 που η χώρα ήταν πάμφτωχη πίπες κάνανε οι ελληνίδες??????????????????????????
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom