Νέα

Φάκελος Κερατέα: η επανάσταση φάντασμα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 956
  • Εμφανίσεις 36K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Στο οτι 2 αριστεροι συμφωνουν παντα μεταξυ τους, ελεος :headbang:



Και μια και το εβαλες πιο πανω, τι επαναλαμβανομενη μαλακια ειναι αυτο με το Σολουν? Αν δηλαδη ο ΦΠ (πχ) ελεγε αντι Δυρραχιο Επιδαμνος, δεν θα τον ελεγες μαλακα?
Ναι ρε άμπαλε,πού διαφωνήσαμε;;; :think:

Δεν θυμάμαι.... :think:

Ναι στην περίπτωση που το έκανε ο ΦΠ,θα τον έλεγα μαλάκα!!! :cheesy:
 

ding-dong

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2007
Μηνύματα
805
Like
0
Πόντοι
6

Κι εγω. Απλα δεν εχει νοημα... Δεν εισαι βολεμενος ή ηλιθιος. Εισαι βολεμενος ΚΑΙ ηλιθιος.


ding-dong, εκτός του ότι βρίζεις άλλα μέλη και αντλείς ικανοποίηση βλέποντας σημαίες να καίγονται πού νομίζεις ότι διαφωνούμε επί της ουσίας;
Δεν βριζω. Ετσι μιλαω, ετσι γραφω. Αν βρισω για να προσβαλω καποιον θα το καταλαβεις.
Που διαφωνουμε δεν ξερω γιατι δεν παρακολουθω τοσο συχνα το φορουμ. Αρκετα κοινα σημεια βρισκω με πολλους, οπως και με σενα. Δεν διαφωνω απλα για να διαφωνω...
Παντως αν θες να καψουμε τιποτα Τουρκικες σημαιες να ανεβασουμε και το πατριωτικο σου αισθημα δεν εχω θεμα. Σου ξαναεγραψα...
Και με την ευκαιρια για να απαντησω στον ΦΠ που με ειχε ρωτησει για το καψιμο της σημαιας.. ΝΑΙ με ενθουσιαζει. Συμβολα του κρατους ή οποιαδηποτε συμβολου το οποιο διαχωριζει τους ανθρωπους (θρησκευτικα, οπαδικα, εθνικα κτλ), με φτιαχνει οταν εκφυλιζονται και διασυρονται.




ούτε κι εγώ μπορώ εναποθέσω τις ελπίδες μου στην μεταστροφή της πολιτικής συνείδησης των ψηφοφόρων (κατάργηση πελατειακών σχέσεων, κατάργηση δικομματισμού κτλ) ή πολύ περισσότερο των πολιτικών...

και αν μέχρι πριν κάτι μήνες η χρήση βίας για την αλλαγή του πολιτικού σκηνικού μου φάνταζε αδιανόητη, ακριβώς επειδή δεν βλέπω άλλη λύση στον ορίζοντα έχω αρχίσει και συμφιλιώνομαι με αυτά τα ακραία μέσα έκφρασης

η διαφορά μου με τον νταν ντιν νταν, είναι ότι εκείνος μέσα από μια λαϊκή επανάσταση ονειρεύεται την κατάργηση κάθε κρατικής εξουσίας (αυτό εννοούσα με το τι πιστεύει ότι θα γίνει μετά), ενώ εγώ δεν προσβλέπω στην κατάργηση αλλά στην εκ βάθρων αλλαγή της

κατά τα άλλα, συμπαθής φυσιογνωμία ο ντυνάν, εσχάτως μάλιστα διαπιστώνω ότι επί της ουσίας δεν διαφωνούμε και σε πάρα πολλά (χωρίς πλάκα τώρα), εκτός αν εξαιρέσεις το παραπάνω και το γεγονός ότι αιθεροβατεί :grin:

Εχεις αρχισει και συμφιλιωνεσαι με αυτα τα ακραια μεσα εκφρασης. Ελπιζω συντομα να συμφιλιωθεις και με την ιδεα οτι μια ακραια αλλαγη της κρατικης εξουσιας θα ειναι η καταργηση της. Το να αποριπτεις δογματικα πραγματα τα οποια δεν εχεις αποψη σε κανει στειρο.
Υπαρχουν παραδειγματα λειτουργιας μιας τετοιας κοινωνιας αλλα επεζησε για πολυ λιγο. Η αναγκη κεντρικης διαχειρισης και εξουσιας την μεταλαξε σε μια χυδαια μορφη διακυβερνησης με την μασκα του Κομμουνισμου. Οσο πιστευεις οτι χρειαζεσαι ελεγκτικους μηχανισμους για να παιξεις τον ρολο σου σε μια κοινωνια, δεν θα αλλαξει τιποτα. Το μονο που θα μαθεις μονο, θα ειναι να κρυβεσαι καλυτερα.
 

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
Ναι ρε άμπαλε,πού διαφωνήσαμε;;; :think:

Δεν θυμάμαι.... :think:

Ναι στην περίπτωση που το έκανε ο ΦΠ,θα τον έλεγα μαλάκα!!! :cheesy:

Δεν μιλησα για εσενα, για αυτον και εκεινους που τον εδωσαν λεω, αντε πια!

Μην το αναλυσουμε αλλο ομως, το πιο πανω παραδειγμα για την συγχρονη αριστερα ειναι καλυτερο



Για μενα το ιδιο ειναι :birdman:
Αλλωστε η πολη, θεσσαλονικη ιδρυθηκε, απο Μακεδονες (χωρις εισαγωγικα)
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Και μεις οι αριστεροί... :cheesy:
Άλλο τι νομίζετε-φαντασιώνεστε.... :boobies:

Κάπου έχεις μπερδέψει τα πράγματα παπατρόλλη. Δεν ξέρω αν οι αριστεροί έχετε άλλη συνήθη χρήση για τον κώλο σας ή αν ως συνήθως δεν ξέρετε τι είναι το αυταρχικό και μιλάτε για πράγματα που δεν ξέρετε...
 

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
Εχεις αρχισει και συμφιλιωνεσαι με αυτα τα ακραια μεσα εκφρασης. Ελπιζω συντομα να συμφιλιωθεις και με την ιδεα οτι μια ακραια αλλαγη της κρατικης εξουσιας θα ειναι η καταργηση της. Το να αποριπτεις δογματικα πραγματα τα οποια δεν εχεις αποψη σε κανει στειρο.

Αν καταργησουμε την κρατικη εξουσια, θα μας φερουν μια εισαγωγης, νομιζω οτι καταλαβαινεις τι εννοω...

Αυτοπροσδιοριζόμενοι ως Μακεδόνες χωρίς εισαγωγικά!!! :grin:

Ήταν όμως;;;; :2funny: :2funny: :2funny:

Μαλιστα...Οι αρχαιοι Μακεδονες, δεν ηταν λοιπον Μακεδονες, αυτο τι ειναι καινουριο? Εχω χασει επεισοδια :think: ? :jerking:
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Μαλιστα...Οι αρχαιοι Μακεδονες, δεν ηταν λοιπον Μακεδονες, αυτο τι ειναι καινουριο? Εχω χασει επεισοδια :think: ? :jerking:
Μακεδόνες ήταν,τί ορίζεις όμως ως Μακεδόνες είναι το θέμα κ πόσο σχέση έχουν με τους σημερινούς έλληνες.
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
Εχεις αρχισει και συμφιλιωνεσαι με αυτα τα ακραια μεσα εκφρασης. Ελπιζω συντομα να συμφιλιωθεις και με την ιδεα οτι μια ακραια αλλαγη της κρατικης εξουσιας θα ειναι η καταργηση της. Το να αποριπτεις δογματικα πραγματα τα οποια δεν εχεις αποψη σε κανει στειρο.
Υπαρχουν παραδειγματα λειτουργιας μιας τετοιας κοινωνιας αλλα επεζησε για πολυ λιγο. Η αναγκη κεντρικης διαχειρισης και εξουσιας την μεταλαξε σε μια χυδαια μορφη διακυβερνησης με την μασκα του Κομμουνισμου. Οσο πιστευεις οτι χρειαζεσαι ελεγκτικους μηχανισμους για να παιξεις τον ρολο σου σε μια κοινωνια, δεν θα αλλαξει τιποτα. Το μονο που θα μαθεις μονο, θα ειναι να κρυβεσαι καλυτερα.

αυτό ακριβώς εννοώ όταν λέω ότι αιθεροβατείς, γιατί θεωρώ ότι δεν μπορεί να υπάρξει (στην πράξη, όχι στην θεωρία) μια κοινωνία αρμονικά πλασμένη όπου δεν θα υπάρχουν άρχοντες και αρχόμενοι

είναι τέτοια η φύση του ανθρώπου που δεν θα το επιτρέψει (αργά ή γρήγορα, κάποιος-οι θα βρεθούν να εκμεταλλευτούν την κατάσταση και να επωφεληθούν για ίδιους σκοπούς, όπως συνέβη στην περίπτωση που αναφέρεις)

μακάρι να μπορούσε να γίνει, δεν μπορεί όμως (αυτό λέω), οπότε ορθότερο είναι να προσανατολιζόμαστε σε πιο βιώσιμες λύσεις
 

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
Μακεδόνες ήταν,τί ορίζεις όμως ως Μακεδόνες είναι το θέμα κ πόσο σχέση έχουν με τους σημερινούς έλληνες.
Ασχετο αυτο που λες με το εμετικο σολουν, οι Μακεδονες ειπα την εβγαλαν θεσσαλονικη. Προς τιμην της γυναικας του Κασσανδρου και κορης του Φιλλιπου Β.




 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Δεν βριζω. Ετσι μιλαω, ετσι γραφω. Αν βρισω για να προσβαλω καποιον θα το καταλαβεις.
Που διαφωνουμε δεν ξερω γιατι δεν παρακολουθω τοσο συχνα το φορουμ. Αρκετα κοινα σημεια βρισκω με πολλους, οπως και με σενα. Δεν διαφωνω απλα για να διαφωνω...
Παντως αν θες να καψουμε τιποτα Τουρκικες σημαιες να ανεβασουμε και το πατριωτικο σου αισθημα δεν εχω θεμα. Σου ξαναεγραψα...

Δε θέλω να κάψω καμμία σημαία κανενός κράτους, έθνους, θρησκείας. Σέβομαι όλα τα σύμβολα όλων ακόμη και εάν είναι ο αγκυλωτός σταυρός ή η τούρκικη σημαία. Συμβολίζει κάτι για κάποιους αυτό. Ό, τι και να είναι, για αυτούς είναι κάτι. Σέβεσαι την ύπαρξη του άλλου; Σέβεσαι και τη διαφορετικότητά του και την άποψή του. Που ξερεις, μπορεί και να έχει και δίκιο στην τελική. Άσε λοιπόν την τουρκική σημαία που για εσένα δε συμβολίζει τίποτε.

Για την ελληνική σε ρώτησα διότι ελληνική είχες ποστάρει να καίγεται. Το "ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ" που συμβολίζει με τις εννιά της γραμμές γιατί πατάς, καις και γουστάρεις όταν διασύρεται; ΑΥΤΟ μου είναι ακατανόητο.

ΥΓ: Το ότι σου είχα γράψει περί καύσης σημαιών το θυμάμαι. Δεν είχα δει την απάντηση όμως.
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Για την ελληνική σε ρώτησα διότι ελληνική είχες ποστάρει να καίγεται. Το "ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ" που συμβολίζει με τις εννιά της γραμμές γιατί πατάς, καις και γουστάρεις όταν διασύρεται; ΑΥΤΟ μου είναι ακατανόητο.
Ένας συμβολισμός.

Ο άλλος συμβολισμός είναι το κράτος,εκεί χτυπάμε οι πυρομανείς σημαιών.

Ελευθερία λόγου έχουμε,ό,τι θέλουν μπορούν να κάνουν,δικαιωμά τους.
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Τέλος το σπαμ γιατί θα με ξανα πρασινίσουν κ δεν είμαι βαζέλα!!! :cheesy:

Πρώτον: Τί είσαι ρε στράκι;

Δεύτερον: Κατέβασε το ντε λα Κρουά. Είναι διακρητικό supermouse πια. Άσχετο εάν το άλλαξε...
 

SinBarr

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.279
Κριτικές
18
Like
197
Πόντοι
5.775
...
Φυσικά έχουν κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρονται οι κάτοικοι, όταν ξαφνικά βρίσκονται μπροστά σε μια κατάσταση που απειλεί να αλλάξει δραματικά τους όρους διαβίωσης τους. Δεν πρόκειται για κάτι το οποίο ήταν δεδομένο εξ αρχής (όπως πχ οι κάτοικοι πέριξ των φυλακών Κορυδαλλού που αφού αγόρασαν κοψοχρονιά τώρα χτυπιούνται να φύγουν οι φυλακές), ήταν κάτι το οποίο υπήρχε σαν προοπτική στα χαρτιά και τώρα υλοποιείται στο πόδι, με ξύλο και μπινελίκι.

To set the record straight, οι "κάτοικοι πέριξ των φυλακών Κορυδαλλού" αγόρασαν από τους Σερπιέρηδες, κυρίως τις δεκαετίες του 40, του 50 και του 60, πριν δηλαδή η Εθνοσωτήριος αποφασίσει να "κοτσάρει" ΔΙΚΑΣΤΙΚΕΣ φυλακές μέσα σε οικιστικό πολεοδομικό ιστό (στο μεταξύ, οι φυλακές μετατράπηκαν de facto από δικαστικές σε κλειστές, και μάλιστα με έντονο υπερπληθυσμό).

Οι ίδιοι προαναφερόμενοι κάτοικοι, φυσικά, δεν διανοήθηκαν να αντιδράσουν με τους τρόπους που βλέπουμε τώρα στην Κερατέα, γιατί θα τους έτρωγε το μαύρο σκοτάδι ;) Ακόμα και τώρα αντιδρούν χλιαρά, γιατί, λόγω των φυλακών, η περιοχή αστυνομεύεται καλύτερα από άλλες...
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Ένας συμβολισμός.

Ο άλλος συμβολισμός είναι το κράτος,εκεί χτυπάμε οι πυρομανείς σημαιών.

Πληθυντικός ταυτίσεως;  :knuppel:

Ελευθερία λόγου έχουμε,ό,τι θέλουν μπορούν να κάνουν,δικαιωμά τους.

Ό, τι πείτε κύριε Βαρβιτσιώτη.

Μίλτε...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom