Νέα

Εξετάσεις για σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Idromenos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 913
  • Εμφανίσεις 141K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Έχετε κάνει εξετάσεις για σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα πρόσφατ

  • Ναι (για όλα)

    Ψήφοι: 87 24,4%
  • Όχι (για κανένα)

    Ψήφοι: 75 21,1%
  • Τι είναι αυτό?

    Ψήφοι: 19 5,3%
  • Ναι (αιματολογικές μόνο)

    Ψήφοι: 84 23,6%
  • Ναι (επίχρισμα μόνο)

    Ψήφοι: 4 1,1%
  • Ναι (πεοσκόπιση μόνο)

    Ψήφοι: 5 1,4%
  • Όχι (δεν πάω σε γιατρούς)

    Ψήφοι: 15 4,2%
  • Όχι (αφου δεν έχω κανένα σύμπτωμα)

    Ψήφοι: 67 18,8%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
Πήγες μόνος σου σε κέντρο και είπες θέλω αυτές και αυτές τις εξετάσεις ή σε γιατρό;
Αν σε γιατρό, σου είπε αυτός ή του είπες εσύ "γιατρέ θέλω εξετάσεις για τούτο και κείνο...";

Πηγα ηταν μια κυρια (η μικροβιολογος) ΚΑΛΟ ΜΟΥΝΑΚΙ :uglystupid:

Μετα της λεω τα εξης... (επειδη φοβομουν και για HIV)

Σου λεω τι της ειπα εγω..

ΘΕΛΩ ΑΥΤΑ και ΑΥΤΑ (ΡΗΤΑ και τσαμπουκαλεμενα)

1> HIV (AIDS)
2> HCV (ΥΠΑΤΤΙΔΑ C)
3> HBV (ΥΠΑΤΤΙΔΑ B)
4> ΣΥΦΥΛΗ (Σπειροχαιτη)
5> ΓΟΝΟΡΟΙΑ (ΒΛΕΝΟΡΟΙΑ)
6> ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ για EPSTAIN BAR (λοιμωδη μονοπυρηνωση)
7> ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ για ΥΠΑΤΙΤΙΔΑ Β

αυτα τα τεστ εκανα εγω

εσυ αν θες ρωτα και για ΧΛΑΜΥΔΙΑ, ΕΡΠΗ (genital)


και αν τα κανουν βαλε και αυτα





 

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
Ο rafman έχει απόλυτο δικιο και αυτή είναι η σωστή σειρά των ασθενειών για τις οποίες πρέπει να εξεταζόμαστε συχνά ξενογαμάμε ή δεν ξενογαμάμε, είμαστε του "κουτιού" ή όχι, ακόμα και αν είμαστε μονογαμικοί σε σταθερή ή μονιμη σχέση. Δεν  υπάρχει ντροπή γι΄αυτό το ειδος εξέτασης ή αναστολή. Με την δική μας υγεία προστατεύουμε και την υγεία των άλλων. Δεν κάνω παιδαγωγική στους συναθλητές, αλλά γιατροί στου Συγγρου μου έχουν πει ότι λίγοι άνδρες εξετάζονται τακτικά ως θα ώφειλαν.

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
Χρονια τωρα το εχω κανει ειναι αναγκαιο αν κανεις ερευνα με ανθρωπινο αιμα. δεν υπαρχουν παρενεργειες...........

Π

Έχεις κάνει το εμβόλιο; Με ενδιαφέρει να μάθω πληροφορίες.
Πιστεύω ότι ΟΛΟΙ όσοι πηγαίνουμε με ιερόδουλες πρέπει να παίρνουμε τις προφυλάξεις μας.
(Κάποιοι μάλιστα θα έλεγαν ότι και με τις μη-ιερόδουλες θα έπρεπε - ίσως όχι άδικα)
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
Καλα οκ, σου μιλαω ως βιολογος, ειναι λιγο περιεργο να παθεις MS λογω αυτου. Επισης αν πετας με αεροπλανο συχνα, μπορει να πεσεις (1:10.000). Aποφασισε

Π


ΦΤΟΥ ρε πούστη! Πάνω που είπα: να μια καλή είδηση βρήκα αυτό:


...μελέτη του Department of Epidemiology, Harvard School of Public Health δικέ μου, γάμησέ τα!

Παραθέτω το ζουμί:

"CONCLUSIONS: These findings are consistent with the hypothesis that immunization with the recombinant hepatitis B vaccine is associated with an increased risk of MS, and challenge the idea that the relation between hepatitis B vaccination and risk of MS is well understood."

MS = Σκλήρυνση κατά πλάκας :(

Γαμημένα αφροδίσια!
 

seducer

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Μαρ 2006
Μηνύματα
685
Κριτικές
78
Like
741
Πόντοι
6.135
Καλα οκ, σου μιλαω ως βιολογος, ειναι λιγο περιεργο να παθεις MS λογω αυτου. Επισης αν πετας με αεροπλανο συχνα, μπορει να πεσεις (1:10.000). Aποφασισε

Π
Και αυτοί οι τυπάδες βιολόγοι είναι. Και το ποσοστό κινδύνου που δίνουν είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ (σε σχέση με το 1/10.000 πάντα).
 

seducer

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Μαρ 2006
Μηνύματα
685
Κριτικές
78
Like
741
Πόντοι
6.135
Καλα οκ, σου μιλαω ως βιολογος...
Δεν είμαι βιολόγος οπότε η γνώμη σου προφανώς είναι εγκυρότερη από τη δική μου.

Το εμβόλιο που το έκανες σε γιατρό ή νοσοκομείο;
Σκέφτομαι σοβαρά τελικά να το κάνω...
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
Γεια χαρα,

Λοιπον, κοιταξα λιγο για αυτο που ελεγες με το εμβολιο τησ Ηππατιτιδας Β και MS και ειχες δικιο, ηταν ενα Γαλλικο εμβολιο πριν απο 15 χρονια που αποσυρθηκε με το που υπηρξαν καποια κρουσματα. Το πιο προσφατο, μεχρι στιγμης δεν εχει σοβαρες παρενεργειες. Ισως εναν πυρετο για 48 ωρες αλλα τιποτα επικινδυνο. Το εκανα σε νοσοκομειο και ουσιαστικα ειναι ενα εμβολιο και μετα σου παιρνουν αιμα να δουν αν εχεις αναπτυξει αντισωματα. αν οχι, σου κανουν και δευτερο γυρο.

Π

Δεν είμαι βιολόγος οπότε η γνώμη σου προφανώς είναι εγκυρότερη από τη δική μου.

Το εμβόλιο που το έκανες σε γιατρό ή νοσοκομείο;
Σκέφτομαι σοβαρά τελικά να το κάνω...
 

jackass5

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
559
Like
0
Πόντοι
6
6> ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ για EPSTAIN BAR (λοιμωδη μονοπυρηνωση)

πρωτη φορα ακουω καποιον να κανει εξετασεις για μονοπυρηνωση χωρις να εχει!!!

πως δεν ζητησες και για τις απειρες ιωσεις που υπαρχουν αντισωματα???????
 

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
πρωτη φορα ακουω καποιον να κανει εξετασεις για μονοπυρηνωση χωρις να εχει!!!

πως δεν ζητησες και για τις απειρες ιωσεις που υπαρχουν αντισωματα???????


:jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

κλωναρε

Αντισωματα βρεθηκαν ηταν θετικο  :grin:

ξερεις οτι τα ιδια συμπτωματα εχει και ο HIV;

Μαλλον οχι.

αλλα τι καθομαι και μιλαω μαζι σου.  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
 

jackass5

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
559
Like
0
Πόντοι
6
:jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

κλωναρε

Αντισωματα βρεθηκαν ηταν θετικο   :grin:

ξερεις οτι τα ιδια συμπτωματα εχει και ο HIV;

Μαλλον οχι.

αλλα τι καθομαι και μιλαω μαζι σου.  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

δεν ανεφερες πουθενα οτι ειχες πιθανη μονοπυρηνωση..


και εχω περασει μονοπυρηνωση με θετικο Monospot , ετσι ξερω πως ειναι
 

jackass5

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
559
Like
0
Πόντοι
6
και αφου ειχες συμπτωματα οπως λες γιατι εκανες εξεταση για hiv?? αφου δεν δειχνει την περιοδο της πρωτολοιμωξης...δεν σου  ειπε η ομορφη μικροβιολογος  οτι θελει 6-8 βδομαδες να δημιουργηθουν αντισωματα???

εκτος αν σου εκανε ανιχνευση hiv rna plasma kai p24antigen.....τι ειπα τωρα εεε
 

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66

Οταν αφησεις τους εγκεφαλικους σου νευρωνες να διακινησουν τα κυτταρα κανονικα
και ξαναδιαβασεις τα ποστ μου καπου εγραψα οτι (ανησυχουσα για HIV)

Προφανως ειχα υποπτα συμπτωματα και ηθελα να ξερω
αλλα ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΚΟΜΑΝΤΟ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ  :uglystupid:

οποτε τα τσεκαρουμε και τα ΔΥΟ γιατι αν δεν εινα το ενα θα ειναι το αλλο..

Το πιασες το υπονουμενο ή παλι δεν ειναι σαφες...


Σορρυ δεν φταιω εγω αν γραφω οπως τον ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ  :uglystupid:

Πρεπει να εχω το καταλληλο κοινο.... :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:


(Ελα πλακα σου κανω, αλλα εισαι ψιλοστοκος :grin:)



 

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
και αφου ειχες συμπτωματα οπως λες γιατι εκανες εξεταση για hiv?? αφου δεν δειχνει την περιοδο της πρωτολοιμωξης...δεν σου  ειπε η ομορφη μικροβιολογος  οτι θελει 6-8 βδομαδες να δημιουργηθουν αντισωματα???

εκτος αν σου εκανε ανιχνευση hiv rna plasma kai p24antigen.....τι ειπα τωρα εεε

Mου επιβεβαιωνεις την τελευταια προταση του προηγουμενου μου ΠΟΣΤ

εξετασεις εκανα 2 και 6 μηνες μετα τα υποπτα συμπτωματα και ΓΑΜΗΣΙΑ  :grin:
 

jackass5

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
559
Like
0
Πόντοι
6
αρκουσε στους τρεις μηνες, δεν χρειαζοταν να ζεις μεσ στο αγχος αλλους τρεις μηνες ;)

οποτε τα τσεκαρουμε και τα ΔΥΟ γιατι αν δεν εινα το ενα θα ειναι το αλλο..

δηλαδη οποιος εχει πρησμενους λεμφαδενες εχει ή αιδσ ή μονοπυρηνωση???.. :uglystupid:

απο μια απλη ιωση μπορει να εχεις τα ιδια συμπτωματα.
 

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
αρκουσε στους τρεις μηνες, δεν χρειαζοταν να ζεις μεσ στο αγχος αλλους τρεις μηνες ;)

δηλαδη οποιος εχει πρησμενους λεμφαδενες εχει ή αιδσ ή μονοπυρηνωση???.. :uglystupid:

απο μια απλη ιωση μπορει να εχεις τα ιδια συμπτωματα.

Οχι αλλα αμα ειναι κομαντο αυτοκτονιας ολα ειναι υποπτα  :uglystupid:

το πιασες !!

οσο για το 3μηνο

οτι πεις και οτι κερασεις, ολοι οι οργανισμοι ειναι ιδιοι...και αναπτυσουν αντισωματα το ιδιο  :uglystupid:
 

Vagelis_20

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2009
Μηνύματα
709
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Xαίρεται.Θέλωα να κάνω τις πρώτες μου εξετάσεις για όλα τα sεξουαλικά νοσήματα και κυρίως τα πιο σοβαρά.Δεν έχω συμπτώματα ή τίποτα χτύπα ξύλο όμως θα θελα να κάνω την αρχή.Θέλω να κάνω για ΗIV,Ηπατήτιδες B και C,σύφιλη,χλαμύδια και γονόρροια.Eίναι καλή επιλογή ο Συγγρός;Πόσο κοστίζει περίπου για όλα αυτά;Θέλει να κάνει και φιλαράκι που λέμε να πάμε μαζί να νιώθουμε και ψυχολογικά καλύτερα.Ο φίλος μου δεν έχει δουλέψει ακόμα και δεν έχει ΙΚΑ.Μπορεί να εξεταστεί;Όποιος ξέρει ας με βοηθήσει.
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
6-8 εβδομαδες αν το ανοσοποιητικο σου ειναι κατεσταλμενο. Στου δυτικου τυπου κοινωνιες, μεσα σε 2-3 εβδομαδες εχεις αντισωματα.

Π

και αφου ειχες συμπτωματα οπως λες γιατι εκανες εξεταση για hiv?? αφου δεν δειχνει την περιοδο της πρωτολοιμωξης...δεν σου  ειπε η ομορφη μικροβιολογος  οτι θελει 6-8 βδομαδες να δημιουργηθουν αντισωματα???

εκτος αν σου εκανε ανιχνευση hiv rna plasma kai p24antigen.....τι ειπα τωρα εεε
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
6-8 εβδομαδες αν το ανοσοποιητικο σου ειναι κατεσταλμενο. Στου δυτικου τυπου κοινωνιες, μεσα σε 2-3 εβδομαδες εχεις αντισωματα.

Π

Τι λες ρε φίλε;;Τι είναι αυτά πέρι 6-8 βδομάδων;;;Αν θες να μάθεις πραγματικά κ όχι αν κοροιδευεις τον εαυτό σου ή κάναν άλλο πρέπει να περάσουν σχεδόν 3 μήνες.Η περίοδος παραθύρου είναι 2-12 βδομάδες.Στο μέσο όρο ναι μεν υπάρχουν ανιχνευσιμα αντισώματα στις 6 βδομαδες όμως δεν πας έτσι.Γιατί αυτόι είναι ας πούμε ένα 45%-50%.Σε ένα 10% κάνει νωρίτερα,σε ένα 35%-40% κάνει στις 10-12 βδομάδες και σε ένα πολύ μικρό ποσοστό 1%-1,5% κάνει πάνω από 3 μήνες και μέχρι και 6 μήνες.

Άρα δεν παίζει τέτοιο θέμα.Και αν έχεις να σκάσεις 250 ευρώ να σου κάνουν το τεστ RNA και να στον βρούν στις 10 μέρες πάλι είναι περίπου 96% αξιόπιστο.Το P24 που αναφέρθηκε πριν δεν είναι απο τα πολύ αξιόπιστα όμως συνιστά καλό δείκτη ώστε να δεις στις 4 βδομάδες αν υπάρχει μια πρωτεινη του ιού στο αίμα.Όμως πέφτει και εξω και καλό είναι όταν γίνεται πάντα σε συνδυασμό με ELISA.

Όποιος έχει σοβαρή σχέση και ειδικά όποιος πάει για αρραβωνα ή γάμο να κάνει και στους 6 μήνες από την τελευταί μαλακία και μετά από 1 χρόνο.Ναι μεν το HIV μετα από 6 μήνες αν είναι αρνητικό δεν υπάρχει περίπτωση αν το έχεις,αλλα οι Ηπατίτιδες αργούν.Η Ηπατίτιδα Β θέλει 3 μήνες τουλάχιστον και η Ηπατίτιδα C η περίοδος παραθύρου εκτείνεται από 6 ως 9 μήνες.Όλα τα άλλα μετά από 2 μήνες ανιχνεύονται.

Τέλος ας πει όποιος ξέρει αν βοηθήσει τον Vagelis_20 που ρωτά για εξετάσεις και τιμές.Αν κάποιος έχει πάει και ξέρει ας του πει.Πάντως για το φίλο σου που λες δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα που δεν έχει ασφάλεια.Απλά θα πληρώσει το κόμιστρο από την τσέπη του.
 

chefff

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2009
Μηνύματα
81
Like
18
Πόντοι
0
τελεφτεα φορα πουμουν αθηνα πιγα σενα σπιτι κε μουκαναν στοματικο χορισ προφιλακσι ιπαρχι περιπτοσι να κολισα τιποτα¨? τι σιπτοματα παρουσιαζι?
 

Bleach

Ανώτερος
Εγγρ.
3 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.605
Κριτικές
31
Like
4.146
Πόντοι
5.595
Ξερει κανενας απο εδω να μας πει για το εμβολιο της ηπατιτιδας Β ? Μας καναν στο στρατο? Διαβασα στο μεντλουκ οτι διαρκει για 10 χρονια. Για οσους πηγαμε μεγαλοι στρατο, μετα τα 25 , ειμαστε καλυμμενοι ?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom