Νέα

Εξετάσεις για σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Idromenos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 913
  • Εμφανίσεις 141K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Έχετε κάνει εξετάσεις για σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα πρόσφατ

  • Ναι (για όλα)

    Ψήφοι: 87 24,4%
  • Όχι (για κανένα)

    Ψήφοι: 75 21,1%
  • Τι είναι αυτό?

    Ψήφοι: 19 5,3%
  • Ναι (αιματολογικές μόνο)

    Ψήφοι: 84 23,6%
  • Ναι (επίχρισμα μόνο)

    Ψήφοι: 4 1,1%
  • Ναι (πεοσκόπιση μόνο)

    Ψήφοι: 5 1,4%
  • Όχι (δεν πάω σε γιατρούς)

    Ψήφοι: 15 4,2%
  • Όχι (αφου δεν έχω κανένα σύμπτωμα)

    Ψήφοι: 67 18,8%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
Ξερει κανενας απο εδω να μας πει για το εμβολιο της ηπατιτιδας Β ? Μας καναν στο στρατο? Διαβασα στο μεντλουκ οτι διαρκει για 10 χρονια. Για οσους πηγαμε μεγαλοι στρατο, μετα τα 25 , ειμαστε καλυμμενοι ?

To κανα εγώ φίλε πριν 2 χρόνια.Όχι και 10 χρόνια!!Έλεος!!Είναι βασικά 3 δόσεις που πρέπει να γίνουν.Μετά την πρώτη η δεύτερη γίνεται 1 μήνα μετά και η τρίτη 5 μήνες μετά την δεύτερη.6 βδομάδες μετά την τρίτη δόση εδώ στην Αγγλία που το κανα μου κάνα εξέτση αίματος να δουν αν υπάρχει μια πρωτείνη στο αίμα που αν υπάρχει σημαίνει ότι επιτεύχθηκε ανοσία.Αν όχι σου κάνουν και άλλη δόση εμβολίου.Διαρκεί 3-5 χρόνια το εμβόλιο.Εμένα μου παν μετά από 4 χρόνια να πάω να μου κάνουν εξέταση πάλι ώστε να δουν αν έπαψε η προστασία.Μετά από 3 -5 χρόνια αν θες να εξακολουθήσεις να σαι προστατευμένος πρέπει αν το ξανακάνεις.Τώρα πια μου ναι άχρηστο μιας και τότε το κανα κυρίως επειδή πήγαινα σε πόρνες.Αλλά καλό είναι
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
Τι λες ρε φίλε;;Τι είναι αυτά πέρι 6-8 βδομάδων;;;Αν θες να μάθεις πραγματικά κ όχι αν κοροιδευεις τον εαυτό σου ή κάναν άλλο πρέπει να περάσουν σχεδόν 3 μήνες.Η περίοδος παραθύρου είναι 2-12 βδομάδες.Στο μέσο όρο ναι μεν υπάρχουν ανιχνευσιμα αντισώματα στις 6 βδομαδες όμως δεν πας έτσι.Γιατί αυτόι είναι ας πούμε ένα 45%-50%.Σε ένα 10% κάνει νωρίτερα,σε ένα 35%-40% κάνει στις 10-12 βδομάδες και σε ένα πολύ μικρό ποσοστό 1%-1,5% κάνει πάνω από 3 μήνες και μέχρι και 6 μήνες.

Άρα δεν παίζει τέτοιο θέμα.Και αν έχεις να σκάσεις 250 ευρώ να σου κάνουν το τεστ RNA και να στον βρούν στις 10 μέρες πάλι είναι περίπου 96% αξιόπιστο.Το P24 που αναφέρθηκε πριν δεν είναι απο τα πολύ αξιόπιστα όμως συνιστά καλό δείκτη ώστε να δεις στις 4 βδομάδες αν υπάρχει μια πρωτεινη του ιού στο αίμα.Όμως πέφτει και εξω και καλό είναι όταν γίνεται πάντα σε συνδυασμό με ELISA.

Όποιος έχει σοβαρή σχέση και ειδικά όποιος πάει για αρραβωνα ή γάμο να κάνει και στους 6 μήνες από την τελευταί μαλακία και μετά από 1 χρόνο.Ναι μεν το HIV μετα από 6 μήνες αν είναι αρνητικό δεν υπάρχει περίπτωση αν το έχεις,αλλα οι Ηπατίτιδες αργούν.Η Ηπατίτιδα Β θέλει 3 μήνες τουλάχιστον και η Ηπατίτιδα C η περίοδος παραθύρου εκτείνεται από 6 ως 9 μήνες.Όλα τα άλλα μετά από 2 μήνες ανιχνεύονται.

Τέλος ας πει όποιος ξέρει αν βοηθήσει τον Vagelis_20 που ρωτά για εξετάσεις και τιμές.Αν κάποιος έχει πάει και ξέρει ας του πει.Πάντως για το φίλο σου που λες δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα που δεν έχει ασφάλεια.Απλά θα πληρώσει το κόμιστρο από την τσέπη του.

καλα, δε χρειαζεται να σε πεισω, απλα σου λεω τι παιζει. ο μεσος ορος βγαινει απο στατιστικα στοιχεια που περιλαμβανουν επι τω πλειστον φορεις που μενουν στη Νοτια Αφρικη, που γνωριζεις οτι οι συνθηκες ζωης ειναι πολυ κακες. Ετσι, 2-12 εβδομαδες ειναι ενα τεραστιο παραθυρο. στις δυο εβδομαδες ειναι οι ανθρωποι που ζουν σε δυτικου τυπου κοινωνιες και στις 12 οι ανοσοκατεσταλμενοι (που ζουν σε φτωχες περιοχες του κοσμου η' ειναι χρηστες ναρκωτικων κλπ). Η τεχνικη που αναφερεσαι για RNA ουσιαστικα μπορει να χρησιμοποιηθει μετα απο 3 μερες απο την υποπτη επιμολυνση και ειναι παρα πολυ ακριβης. Κανεις λαθος για τις Ηπατιτιδες και να προσεχεις τι γραφεις. Τα συμπτωματα μπορει να αργησουν, αυτο δε σημαινει οτι ο ιος δεν βρισκεται στον οργανισμο. Καποιοι περνανε ατυπη ηπατιτιδα αλλα τα αντισωματα θα υπαρξουν (παλι μετα απο 2-3 εβδομαδες) ενω αν κανεις RNA ανιχνευση μετα 3-4 μερες, τοτε μπορεις να δεις αν εχεις η' οχι.

Αν θελετε να καταλαβετε τι παιζει με τα αντισωματα (ΕLISA) μπορω να το εξηγησω απλα. Οταν ο οργανισμος ερθει αντιμετωπος με εναν ιο (HIV, HBV, HCV) κλπ, τοτε ενεργοποιειται η πρωτη γραμμη αμυνας. Αυτη γενικα αρχιζει και σκοτωνει οτι βρισκει οτι ειναι λαθος χωρις ομως να γνωριζει τι ειναι αυτο που σκοτωνει. απλα οτι αναγνωριζει ως ξενο το καταστρεφει. Αυτο συμβαινει με το που μπει ο υποπτος ιος στο σωμα. αν καταφερει και τον καταστρεψει, τοτε ολα οκ δεν αρρωσταινουμε. αμα ο ιος ομως καταφερει και ελιχθει με το να κρυφτει η΄ να επιμολυνει πολλα κυτταρα, που καθιστα δυσκολο για την πρωτη αμυνα του οργανιμσου να υπερτερησει, τοτε η δευτερη γραμμη αμυνας επισερχεται (ειναι ας πουμε το ιππικο). Ενα απο τα οπλα που χρησιμοποιουνται ειναι τα αντισωματα. αυτα, φτιαχνονται εκριβως τη στιγμη που ο ιος ερχεται σε επαφη με τα ειδκα κυτταρα του οργανισμου και φτιαχνουν μια συγκεκριμενη πρωτεινη (αντισωμα) που κολλαει ΜΟΝΑΧΑ με τον συγκεκριμενο εχθρο (δηλαδη στην περιπτωση μας HIV, ΗΒV h' HCV). επειδη αυτα τα αντισωματα ειναι συγκρεκριμενα για αυτον τον εχθρο, περνει καιρο να φτιαχτει (2-3 βδομαδες). Οταν φτιαχνεται τοτε ο ιος δεν εχει ελπιδες επιβιωσης. ενα κλασσικο παραδειγμα ειναι ο ιος της γριππης. αρχικα αρρωσταινουμε με πυρετο κλπ (πρωτη γραμμη αμυνας) και μετα απο 4-7 μερες ερχεται το ιππικο με τα αντισωματα και συνερχομαστε διοτι δεν υπαρχει περιπτωση να επιβιωσει ο ιος, εκτος και αν υπαρχει και αλλο οργανικο προβλημα που επιβαρυνει βαρυτατα τον οργανισμο.

Π
 

kanenas80

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Ιαν 2008
Μηνύματα
914
Κριτικές
34
Like
1
Πόντοι
1.230
πολύ χρήσιμο thread.....
 

hool

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2006
Μηνύματα
17
Κριτικές
2
Like
1
Πόντοι
0
Επειδή έχει περάσει αρκετός καιρός , μπορεί κάποιος να ξαναπει τι ισχύει πλέον για να κάνεις εξετάσεις για HIV στο Συγγρός?
 

chefff

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2009
Μηνύματα
81
Like
18
Πόντοι
0
μπορι να μου  πι καπιοσ οταν  κανισ μια απλι εκσετασι αιματοσ και ουρον αν εχισ κατι  φενετε΄΄
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
μπορι να μου  πι καπιοσ οταν  κανισ μια απλι εκσετασι αιματοσ και ουρον αν εχισ κατι  φενετε΄΄
οχι απαραιτητα ρε φιλε.....αλλα εχεις εσυ και καποιο συμπτωμα ας πουμε;
 

chefff

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2009
Μηνύματα
81
Like
18
Πόντοι
0
΄δεν εχο παρατιρισι τιποτα αν κεχι περασι πολισ κεροσ απο τοτε αλα εδο ινε μικρι ι πολι κε ιμε παντρεμενοσ κε ο γιατροσ  ινε ικογενιακοσ φιλοσ κε καταλαβενισ ινε λιγο δισκολο αν εχο  κατι σου δινι σιμαδια οτι το χισ?
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
΄δεν εχο παρατιρισι τιποτα αν κεχι περασι πολισ κεροσ απο τοτε αλα εδο ινε μικρι ι πολι κε ιμε παντρεμενοσ κε ο γιατροσ  ινε ικογενιακοσ φιλοσ κε καταλαβενισ ινε λιγο δισκολο αν εχο  κατι σου δινι σιμαδια οτι το χισ?
κατι δεν θα ειχες τοσο καιρο;τι; για ειτζ φοβασαι;
 

aoratos2010

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.189
Like
2
Πόντοι
16
΄δεν εχο παρατιρισι τιποτα αν κεχι περασι πολισ κεροσ απο τοτε αλα εδο ινε μικρι ι πολι κε ιμε παντρεμενοσ κε ο γιατροσ  ινε ικογενιακοσ φιλοσ κε καταλαβενισ ινε λιγο δισκολο αν εχο  κατι σου δινι σιμαδια οτι το χισ?
Καταρχήν εύχομαι να μην έχεις τίποτα (που είναι και το πιο πιθανό).

To ότι ο ιατρός είναι οικογενειακός φίλος δε λέει τίποτα. Υπάρχει το ιατρικό απόρρητο (αν το κρατάει βέβαια). Αλλά από την άλλη και 100% εχέμυθος να είναι δεν μπορεί να κάνει διάγνωση.

Χρειάζεται ειδική εξέταση για εύρεση αντισωμάτων του ιού (Eliza).

Πήγαινε σε μια ΜΕΛ (Μονάδα Ειδικών Λοιμώξεων) και κάνε εξετάσεις.

Τηλέφωνα στο .

Είναι δωρεάν , ανώνυμες και αποτελέσματα βγαίνουν σε μερικές μέρες.

Μην το καθυστερείς. Καλύτερα να ξέρεις παρά να γεράσεις από την αγωνία και το άγχος.

Αν είναι αρνητικός όλα ΟΚ.

Αν είσαι θετικός , προσέχεις παραπάνω και ξεκινάς αντιρετροική αγωγή. Το HIV είναι πλέον μια μακροχρόνια ασθένεια , όχι θανατηφόρα. Εννοείται ότι καλό είναι βέβαια να μην το έχεις.

Απλά πλέον με τα νέα φάρμακα οι ασθενείς που ακολουθούν σωστή αγωγή μπορεί να ζήσουν για πολλά χρόνια με ένα καλό ανοποιητικό.

Δεν έχει νόημα να μην ξέρεις. Απλά (αν είσαι φορέας) θα διαλύεται σιγά σιγά το ανοσοποιητικό σου σύστημα , θα καταλήξεις σε νοσοκομείο κάποια στιγμή και μπορεί να είναι πολύ αργά ακόμα και για θεραπεία.

Βρες το κουράγιο λοιπόν και το θάρρος και πήγαινε για εξετάσεις.

Με το να το καθυστερείς θα ζεις απλά μια ζωή μέσα στον τρόμο.

Και κυρίως το οφείλεις και στη γυναίκα σου.

Δεν είναι αμαρτία να την πληρώσει (ενδεχόμενα) και αυτή;


 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
765
Πόντοι
146
΄δεν εχο παρατιρισι τιποτα αν κεχι περασι πολισ κεροσ απο τοτε αλα εδο ινε μικρι ι πολι κε ιμε παντρεμενοσ κε ο γιατροσ  ινε ικογενιακοσ φιλοσ κε καταλαβενισ ινε λιγο δισκολο αν εχο  κατι σου δινι σιμαδια οτι το χισ?
Βρες μια δικαιολογια και πηγαινε σε αλλη πολη που δεν σε ξερει κανεις και κανε εξετασεις.Καταλαβαινω τον φοβο σου αλλα εγω στην θεση σου αυτο θα εκανα.
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
οσο αφορα το ειτζ,ο ιος περνα απο σταδια..στο πρωτο,το λανθανον,ειναι μη ανιχνευσιμος..
στην αιματολογικη τα συμπτωματα του ειτζ ειναι εμφανη(το ποια ειναι δε χρειαζεται να τα αναφερω εδω)
Πριν ποσο καιρο φοβασαι πως μολυνθηκες?
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
ρε μαλακες εγω την τεταρτη εκανα μαλακια  :headbang: γνωρισα μια κοπελα και το ιδιο βραδυ εγινε το μοιραιο.... η μαλακια ειναι οτι οταν στην αρχη καναμε παιχνιδι.... πηγα απο πανω της [χωρις προφυλακτικο] και καθως αρχισα να την χαιδευω ετριβα τον πουτσο μου πανω της ακομα και στο μουνι της...... τα εχω παιξει απο τοτε φοβαμαι μηπως εγινε τιποτα  :headbang: :headbang:

για να μου καθεται απο το πρωτο βραδυ σημαινει πως το  εχει κανει και με αλλους αυτο  :headbang: :headbang:
 

ohyes

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.021
Like
9
Πόντοι
16
ρε μαλακες εγω την τεταρτη εκανα μαλακια  :headbang: γνωρισα μια κοπελα και το ιδιο βραδυ εγινε το μοιραιο.... η μαλακια ειναι οτι οταν στην αρχη καναμε παιχνιδι.... πηγα απο πανω της [χωρις προφυλακτικο] και καθως αρχισα να την χαιδευω ετριβα τον πουτσο μου πανω της ακομα και στο μουνι της...... τα εχω παιξει απο τοτε φοβαμαι μηπως εγινε τιποτα  :headbang: :headbang:

για να μου καθεται απο το πρωτο βραδυ σημαινει πως το  εχει κανει και με αλλους αυτο  :headbang: :headbang:

Κατ' αρχήν ψυχραιμία! Την κοπέλα την ξαναείδες μετά το περιστατικό που περιγράφεις;

Σε κάθε περίπτωση για να ησυχάσεις δεν ήταν άσκοπο να κάνεις τις απαραίτητες εξετάσεις όταν έλθει το πλήρωμα του χρόνου.
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Κατ' αρχήν ψυχραιμία! Την κοπέλα την ξαναείδες μετά το περιστατικό που περιγράφεις;

Σε κάθε περίπτωση για να ησυχάσεις δεν ήταν άσκοπο να κάνεις τις απαραίτητες εξετάσεις όταν έλθει το πλήρωμα του χρόνου.

σημερα με επιασε αγχος ειχαμε μια συζητηση με φιλους για νοσηματα και νοσοκομεια..

την κοπελα δεν την ξερω και δεν εχουμε κανονισει να συναντηθουμε ξανα... ηταν μια γνωστη του φιλου μου, που πρωτη φορα συναντησα!

και γενικος εχω εναν φοβο με τα νοσοκομεια και τα νοσηματα...... παντως δεν εγινε εισχωρηση [χωρις προφυλακτικο]
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
μπορι να μου  πι καπιοσ οταν  κανισ μια απλι εκσετασι αιματοσ και ουρον αν εχισ κατι  φενετε΄΄
ουρων, μπορει να δειξει οτι εχεις μολυνση αλλα οχι αφροδισιο. αιμα, αυξημενα λευκα αιμοσφαιρια, ομως ειναι πολυ γενικο, μπορει να εχει να κανει και με πονολαιμο π.χ.

Π
 

Carlos

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Αυγ 2005
Μηνύματα
2.302
Κριτικές
11
Like
2
Πόντοι
2.945
σημερα με επιασε αγχος ειχαμε μια συζητηση με φιλους για νοσηματα και νοσοκομεια..

την κοπελα δεν την ξερω και δεν εχουμε κανονισει να συναντηθουμε ξανα... ηταν μια γνωστη του φιλου μου, που πρωτη φορα συναντησα!

και γενικος εχω εναν φοβο με τα νοσοκομεια και τα νοσηματα...... παντως δεν εγινε εισχωρηση [χωρις προφυλακτικο]



......οποιαδηποτε  επαφη  εχει  το  ρισκο  της........οπως  ειπε  κι  ενας  φιλος  ,  ο  ερπητας  και  τα  κονδυλωματα  μεταδιδονται  ακομα  κι  αν  κανεις  χρηση  προφυλακτικου  μονο  με  δερματικη  επαφη..........δεν  μπορεις  αυτα  να  τα  ξερεις  εκ  των  προτερων...........πως    ειναι    δυνατον  καθεμια  που  γνωριζεις  να  την  πηγαινεις  πριν  την επαφη  για  εξετασεις/εμβολιασμο    λες  και  ειναι  ζωο ?
      Οσον  αφορα  το  αγχος  σου  ,  ειναι  φυσιολογικο..........οσοι  εχουμε  στο  παρελθον  υποψιες  και  μεχρι  να  βγουνε  οι  εξετασεις  ,  ειχαμε  αγωνια.......we 've  been  there  and  we  know....
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
εχω μια ερώτηση γενικότερη.
ηπατίτιδες υπάρχουν 3, η Α η Β και η c.
αν δεν κάνω λάθος για την Α και τη Β υπάρχουνε πλέον (εδώ και πολύυυυυυ καιρό) εμβόλι.
επομένως, όποιος τα έχει κάνει δεν κολλάει παρά μόνο τη C, σωστά;;

και αυτό σημαίνει πως κατά βάση στις προηγμένες χώρες ειδικά η Β έχει εκλείψει, επίσης σωστά;
γιατί από όσο γνωρίζω, η Α είναι ανώδυνη και την έχουμε περάσει όλοι μας - νομίζω είναι αυτοϊάσιμη...

για δώστε τα φώτα σας...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom