Νέα

Εθνικισμός

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Todok
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 413
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 10 άτομα (0 μέλη και 10 επισκέπτες)

jimmakos1971

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
222
Like
0
Πόντοι
1
Οι υποδομές έγιναν...κεφαλοχώρια και .....εκκλησίες ? :idiot: (άσε που ούτε τέτοιες δεν πείραξε ο ΔΣΕ ,πώς θα μπορούσε άλλωστε μιας και μεγάλο μέρος του κατώτερου κλήρου τον υποστήριζε).

Πηγάδες πάλι πότε άνοιξε ο ΔΣΕ? Ο ΕΛΑΣ άνοιξε πηγάδες και έριξε μέσα τους δοσίλογους ταγματασφαλήτες κατ εντολήν του αρχηγείου του Καίρου. Τίποτε πρωτότυπο ,στο Βέλγιο ,τη Γαλλία και την Ιταλία έγινε ακριβώς το ίδιο πράγμα με τους συνεργάτες του κατακτητή. Τους έκοψε το λοιπόν κι ο ΕΛΑΣ καταγράφηκαν ως απώλειες των Γερμανών και τους έχουν και σήμερα εκεί θαμμένους με κέλτικους (γερμανικούς) σταυρούς για να θυμάται ο κόσμος τι παθαίνει όποιος συνεργάζεται με τους κατακτητές και όλα καλά . Βέβαια πριν κανά δυο χρόνια που ήθελε η Χρυσή Αυγή να πάει εκεί να κλάψει τους ομοιδεάτες της μαζί με άλλους Ευρωπαίους ναζί τελικά δεν πήγε.Δεν ξέρω γιατί τελικά. Κιότεψαν? Ησαν κουρασμένοι? Αγνωστες οι βουλές της ξυρισμένης κεφαλής. :-

Οι βόμβες ναπάλμ πρωτοχρησημοποιήθηκαν στον Ελληνικό εμφύλιο κατά του ΔΣΕ. Εγώ μπορώ να ξεχωρίζω τους βιετκόνγκ με τους άντρες του ΔΣΕ (που το μόνο κοινό τους ήταν φυσικά ο πατριωτισμός τους) ,οι ναπάλμ όμως δεν ξεχώριζαν ποιούς έκαιγαν ,αυτό είναι το μόνο βέβαιο.
Παραδέχεσαι χρήση ναπάλμ αλλά δεν...ξέρεις ότι έδρασε αμερικανική αεροπορία. Προφανώς οι ναπάλμ έπεφταν από το...διάστημα ( τα Σπίτφαιρ δεν έχουν δυνατότητα μεταφοράς τέτοιου όπλου).

Για τις λιποταξίες είναι απόλυτα φυσιολογικό να υπάρχουν όπως σε οποιονδήποτε παρτιζάνικο στρατό.Δεν είναι εύκολο να πολεμάς στο βουνό πεινασμένος και ψυριασμένος.Θέλει κότσια. Δεν αντέχουν όλοι.

Περι τακτικής καμμένης γης ψάξε στον "τακτικό" στρατό (αλήθεια αυτός δεν ήταν 100% προιόν στρατολόγησης?). Αν η μισή Ευβοια που έγινε παρανάλωμα για να παραδωθούν δυο διμοιρίες ανταρτών δεν είναι τακτική καμμένης γης ,τότε τι είναι? Πυρηνικό πλήγμα μήπως? Αλλά οκ μιλάμε για τον στρατό του βεβαιωμένης αρχαιοελληνικής καταγωγής....Βαν Φλιντ,τον ίδιο μωρέ που κληρονόμησε από τον άλλον καραέλληνα ονόματι...Σκόμπυ?


Πάντως βλέπω από τα γραφόμενα σου ότι σε κατέχει μια βαθιά θλίψη γι αυτούς που τσάκισαν οι Ελληνες κατά την αντίσταση τους. Ετσι είναι όμως η ράτσα μας , αδούλωτη. Μια φορά με τον κατακτητή και δέκα με όσους συνεργάζονται μαζί του.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Οι υποδομές έγιναν...κεφαλοχώρια και .....εκκλησίες ? :idiot: (άσε που ούτε τέτοιες δεν πείραξε ο ΔΣΕ ,πώς θα μπορούσε άλλωστε μιας και μεγάλο μέρος του κατώτερου κλήρου τον υποστήριζε).

Πηγάδες πάλι πότε άνοιξε ο ΔΣΕ? Ο ΕΛΑΣ άνοιξε πηγάδες και έριξε μέσα τους δοσίλογους ταγματασφαλήτες κατ εντολήν του αρχηγείου του Καίρου. Τίποτε πρωτότυπο ,στο Βέλγιο ,τη Γαλλία και την Ιταλία έγινε ακριβώς το ίδιο πράγμα με τους συνεργάτες του κατακτητή. Τους έκοψε το λοιπόν κι ο ΕΛΑΣ καταγράφηκαν ως απώλειες των Γερμανών και τους έχουν και σήμερα εκεί θαμμένους με κέλτικους (γερμανικούς) σταυρούς για να θυμάται ο κόσμος τι παθαίνει όποιος συνεργάζεται με τους κατακτητές και όλα καλά . Βέβαια πριν κανά δυο χρόνια που ήθελε η Χρυσή Αυγή να πάει εκεί να κλάψει τους ομοιδεάτες της μαζί με άλλους Ευρωπαίους ναζί τελικά δεν πήγε.Δεν ξέρω γιατί τελικά. Κιότεψαν? Ησαν κουρασμένοι? Αγνωστες οι βουλές της ξυρισμένης κεφαλής. :-

Οι βόμβες ναπάλμ πρωτοχρησημοποιήθηκαν στον Ελληνικό εμφύλιο κατά του ΔΣΕ. Εγώ μπορώ να ξεχωρίζω τους βιετκόνγκ με τους άντρες του ΔΣΕ (που το μόνο κοινό τους ήταν φυσικά ο πατριωτισμός τους) ,οι ναπάλμ όμως δεν ξεχώριζαν ποιούς έκαιγαν ,αυτό είναι το μόνο βέβαιο.
Παραδέχεσαι χρήση ναπάλμ αλλά δεν...ξέρεις ότι έδρασε αμερικανική αεροπορία. Προφανώς οι ναπάλμ έπεφταν από το...διάστημα ( τα Σπίτφαιρ δεν έχουν δυνατότητα μεταφοράς τέτοιου όπλου).

Για τις λιποταξίες είναι απόλυτα φυσιολογικό να υπάρχουν όπως σε οποιονδήποτε παρτιζάνικο στρατό.Δεν είναι εύκολο να πολεμάς στο βουνό πεινασμένος και ψυριασμένος.Θέλει κότσια. Δεν αντέχουν όλοι.

Περι τακτικής καμμένης γης ψάξε στον "τακτικό" στρατό (αλήθεια αυτός δεν ήταν 100% προιόν στρατολόγησης?). Αν η μισή Ευβοια που έγινε παρανάλωμα για να παραδωθούν δυο διμοιρίες ανταρτών δεν είναι τακτική καμμένης γης ,τότε τι είναι? Πυρηνικό πλήγμα μήπως? Αλλά οκ μιλάμε για τον στρατό του βεβαιωμένης αρχαιοελληνικής καταγωγής....Βαν Φλιντ,τον ίδιο μωρέ που κληρονόμησε από τον άλλον καραέλληνα ονόματι...Σκόμπυ?


Πάντως βλέπω από τα γραφόμενα σου ότι σε κατέχει μια βαθιά θλίψη γι αυτούς που τσάκισαν οι Ελληνες κατά την αντίσταση τους. Ετσι είναι όμως η ράτσα μας , αδούλωτη. Μια φορά με τον κατακτητή και δέκα με όσους συνεργάζονται μαζί του.

Κολλάς ταμπελίτσες κατά τη γνωστή κομμουνιστική συνήθεια...
Είπα πουθενά ότι είμαι υπέρ των ναζί ή των συνεργατών τους;

Αντίθετα είμαι υπερήφανος που ως λαός, με τη βοήθεια των συμμάχων έστω, τα βάλαμε με τις τρεις πιο αιματοβαμμένες, αηδιαστικές, απάνθρωπες και αντιδημοκρατικές ιδεολογίες που γνώρισε ο πλανήτης τον 20ο αιώνα...
Το φασισμό, τον εθνικοσοσιαλισμό και τον κομμουνισμό, που για να μην ξεχνιόμαστε, συγγενεύουν μεταξύ τους...

Επίσης είμαι υπερήφανος που στον Ελληνικό εμφύλιο επικράτησε το νόμιμο Ελληνκό κράτος και όχι οι νεοκομιταζήδες και έτσι διασώσαμε την εδαφική μας ακεραιότητα, διατηρήσαμε την εθνική μας ταυτότητα, είχαμε ως πολίτευμα μια χωλή μεν δημοκρατία, η οποία όμως έδωσε τη δυνατότητα στην ΕΔΑ να βγει 2ο κόμμα και στα παιδιά των ιδεολογικών της αντιπάλων (Σημίτης, Κόκκαλης) να γίνουν αυτοί που έγιναν...
 

Επισκέπτης
Αυτή η ταινία-ντοκουμέντο δημιουργήθηκε στα 1948 από το Δημοκρατικό Στρατό Ελλάδας. Μέσα στη δίνη του εμφυλίου πολέμου, ο μοναρχοφασιστικός στρατός και οι αμερικάνοι βομβαρδίζουν τα χωριά της ελεύθερης Ελλάδας. Στόχος ο άμαχος πλυθησμός. Ανάμεσα στα θύματα και πολλά παιδιά. Στην αγωνία και τις εκκλήσεις των γονιών για τη σωτηρία των παιδιών τους, οι παγκόσμιοι οργανισμοί προστασίας του παιδιού σιωπούν. Ένας δρόμος σωτηρίας υπάρχει, οι Λαϊκές Δημοκρατίες, που αποφασίζουν να φιλοξενήσουν τα παιδιά. Ένα ακόμη μεγάλο ουμανιστικό έργο του Δ.Σ.Ε.



 

Επισκέπτης
Αυτή η ταινία-ντοκουμέντο δημιουργήθηκε στα 1948 από το Δημοκρατικό Στρατό Ελλάδας. Μέσα στη δίνη του εμφυλίου πολέμου, ο μοναρχοφασιστικός στρατός και οι αμερικάνοι βομβαρδίζουν τα χωριά της ελεύθερης Ελλάδας. Στόχος ο άμαχος πλυθησμός. Ανάμεσα στα θύματα και πολλά παιδιά. Στην αγωνία και τις εκκλήσεις των γονιών για τη σωτηρία των παιδιών τους, οι παγκόσμιοι οργανισμοί προστασίας του παιδιού σιωπούν. Ένας δρόμος σωτηρίας υπάρχει, οι Λαϊκές Δημοκρατίες, που αποφασίζουν να φιλοξενήσουν τα παιδιά. Ένα ακόμη μεγάλο ουμανιστικό έργο του Δ.Σ.Ε.





Διάρκεια : 58min
Σκηνοθεσία : Μάνος Ζαχαρίας
Σενάριο : Γιώργος Σεβαστίκογλου
Οπερατέρ : Απόστολος Μουσούρης
 

Επισκέπτης
Πληροφορίες:
Ενα ντοκιμαντέρ, αφιέρωμα στα 60 χρόνια από την ίδρυση του Δ.Σ.Ε. και την 3χρονη δράση του, μέσα από πρωτοπαρουσιαζόμενα κινηματογραφικά ντοκουμέντα από το αρχείο του ΚΚΕ, στα προπύργια του Γράμμου και του Βίτσι...

 

alx_ppd

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
37
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Mου αρέσει που στο συγκεκριμένο thread ακούγονται τόσο διαφορετικές απόψεις και αν κάποιος το έβλεπε θα νόμιζε πως το site λέγεται politiki.gr!!!!

Κατά δέυτερο λόγο βλέπω με χαρά μου πως υπάρχουν επιχειρήματα, (εντάξει όχι και όλα 100% σωστά) και για τον κουμουνισμό και για τον φασισμό.

Εγώ και στο θέμα του εθνικισμού και στο θέμα των πολιτικών συστημάτων θα εκφράσω την σοφή γνώμη των αρχαίων ελλήνων "μέτρον άριστον".

Όσο αφορά το θέμα των πολιτικών συστημάτων είτε μιλάμε για κομουνισμό είτε για φασισμό (αλλά και τα παρεμφερή πολ. συστήματα) μια λέξη τα χαρακτηρίζει: ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΣΜΟΣ.

Αυτά λοιπόν τα καθεστώτα είτε από τα αριστερά είτε από τα δεξιά βασίζονται στον ολοκληρωτικό έλεγχο του κράτους στους πολίτες, οι οποίοι προφανώς δεν έχουν κανέναν λόγο αντιπολίτευσης, ούτε αντίδρασης (τα στρατόπεδα συγκέντρωσης των Νεοναζί και τα γκουλάκ της Σοβιετικής Ενωσης το μαρτυρούν αυτό).

Για πείτε μου λοιπόν στην Κούβα του Φιντέλ, στην πρώην ΕΣΣΔ, αλλά επίσης στη Χιλή του Πινοσέτ και στις μπανανίες-χούντες της Αφρικής πως είναι δυνατόν "δημοσκοπήσεις"/"εκλογές" -όπου και αν αυτές υφίστανται-να φέρνουν αποτελέσματα 99% υπέρ πάντα βέβαια του "Αρχηγού";

Αυτό δε λέει κάτι; Όσοι λοιπόν είναι υπέρμαχοι τέτοιων καθεστώτων ας ξανασκεφτούν λίγο τις απόψεις τους. Ειδικά για τον κουμουνισμό ο Μαρξ καλά τα είχε πει ειδικά για τον άκρατο καπιταλισμό που εφμανίζεται σήμερα. Είχε επίσης φανταστεί μια ουτοπία σαν πολιτικό σύστημα που αναφερόταν όμως σε ανθρώπους μάλλον ανώτερης πνευματικής κατάστασης...

Γιατί η πρακτική εφαρμογή των κουμούνων στην ΕΣΣΔ πάλι δημιούργησε την κατάσταση μεν "όλοι να είναι ίσοι" -βέβαια- αλλά δυστυχώς δε μερικοί ήταν "περισσότερο ίσοι από τους άλλους". Όλοι όσοι εχετε διαβάσει τη "ΦΑΡΜΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ" του Οργουελ θα καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.

Όσο για τον εθνικισμο/πατριωτισμό ή και γω δεν ξέρω τι άλλο πάλι τα πράγματα σηκώνουν πολύ συζήτηση. Θα μπορούμε να συμφωνήσουμε σε πολλά αν δεχτούμε κατ αρχάς πώς ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι άνθρωποι είναι ΙΣΟΙ.

Αν υποτιμούμε τους μαύρους/κίτρινους/ερυθρόδερμους, τότε το χάσαμε το παιχνίδι. Στο κάτω κάτω γενετικά ποιοί έχουν τις καλύτερες επιδόσεις σε σπορ όπως τρέξιμο, μπάσκετ, ακόμα και ποδόσφαιρο; Ο Carl Lewis, o Daley Tomson, "Air"-Jordan ο Laou-Laou (ή όπως λέγεται ο σημερινός επιθετικός του ολυμπιακού)ο Henry, κλπ τι είναι; Το γεγονός πως η αφρική βρίσκεται σε τρισάθλια μοίρα δε σημαίνει ότι γεννά υποανθρώπους. Το ίδιο βεβαια ισχύει για την Ασία και ΟΛΟ τον κόσμο.

Όλοι άνθρωποι είμαστε, απλά μερικοί έχουμε καλύτερες ευκαιρίες γιατί γεννηθήκαμε πιθανώς σε μια περιοχή του πλανήτη με καλύτερες συνθήκες μόρφωσης, εργασίας, κουλτούρας (και δεν αναφέρομαι μόνο στην Ελλάδα - ή μάλλον δεν αναφέρομαι κυρίως σε αυτήν).

Το γεγονός λοιπόν πως το παιδάκι της Αιθιοπίας πεθαίνει ενώ εμείς πλακώνουμε τα πιτόγυρα για την πλάκα μας, δεν κάνει το παιδάκι αυτό λιγότερο άνθρωπο από το δικό μας παιδί. Ο ρατσισμός κατά την άποψή μου είναι κάτι το εντελώς γελοίο.

όσο για τον εθνικισμό; Αν ΟΛΟΙ οι Έλληνες είναι ΥΠΕΡΟΧΟΙ άνθρωποι και δεν υπάρχουν αναμεσά μας Ελληνες κλέφτες/λαμόγια/απατεώνες/βιαστές/δολοφόνοι/μικροπρεπείς/ζηλιάρηδες τότε και εγώ θα δεχτώ πως ΟΛΟΙ οι Αλβανοι/πακιστανοί/κινέζοι/ζουλού/κλπ είναι κατώτερα έθνη...

Χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν αποδέχομαι το γεγονός πως γενικά η εγκληματικότητα ΟΝΤΩΣ έχει ανέβει τα τελευταία χρόνια και το μεγαλύτερο ποσοστό οφείλεται μάλλον στο αλλοδαπό στοιχείο. Το ίδιο όμως θα συνέβαινε και στη Γερμανία αν οι 5 στους 10 Ελληνες που πήγαιναν τις δεκαετίες 60 και 70 εκεί ήταν φυλακόβιοι από τη μία, και δεν ήξεραν που θα πήγαιναν να δουλέψουν από την άλλη...

Αυτό όμως δε συνέβη στη Γερμανία, αλλά συμβαίνει κατ' αντιστοιχία στην Ελλάδα (το ξέφραγο αμπέλι μας!)
 

Επισκέπτης
Αυτό όμως δε συνέβη στη Γερμανία, αλλά συμβαίνει κατ' αντιστοιχία στην Ελλάδα (το ξέφραγο αμπέλι μας!)

απλά εδώ στην Ελλάδα ότι γίνεται το κάνουν οι εκάστοτε έχοντας την εξουσία αυτού του τόπου με γνώμονα το συμφέρον των λίγον και όχι με σκοπό της ανάγκες αυτού του τόπου για ανάπτυξη.
 

alx_ppd

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
37
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Γιατί αυτοί οι λίγοι είναι που έχουν έμμεσα πιθανώς την εξουσία. Ποιος πρωθυπουργίσκος μπορεί να κουνηθεί σε Κόκκαλη Βαρδινογιάννη Λάτση, κλπ;

Όσο για το ξέφραγο αμπέλι θέλω να τονίσω πως οι Έλληνες οικονομικοί μετανάστες που πήγαιναν στη Γερμανία ήξεραν πριν καν φύγουν από Ελλάδα που θα έμεναν και που θα δούλευαν. Και βέβαια επ' ουδενί να πάει κάποιος με αστυνομικό μητρώο λερωμένο...

Από την άλλη μεριά από τις γύρω χώρες ΟΠΟΙΟΣ θέλει έρχεται χωρίς κανένα σχεδιασμό, χωρίς να ξέρει που θα μείνει -αν δεν έχει ήδη κάποιον εδώ- τι θα κάνει και τα σχετικά. Οπότε και το καλύτερο παιδί να είναι, αν έχει να φάει 3 μέρες και δεν βρίσκει δουλειά δε θα κλέψει -έστω και εκ ανάγκης για να ζησει;
 

Επισκέπτης
Γιατί αυτοί οι λίγοι είναι που έχουν έμμεσα πιθανώς την εξουσία. Ποιος πρωθυπουργίσκος μπορεί να κουνηθεί σε Κόκκαλη Βαρδινογιάννη Λάτση, κλπ;

Όσο για το ξέφραγο αμπέλι θέλω να τονίσω πως οι Έλληνες οικονομικοί μετανάστες που πήγαιναν στη Γερμανία ήξεραν πριν καν φύγουν από Ελλάδα που θα έμεναν και που θα δούλευαν. Και βέβαια επ' ουδενί να πάει κάποιος με αστυνομικό μητρώο λερωμένο...

Από την άλλη μεριά από τις γύρω χώρες ΟΠΟΙΟΣ θέλει έρχεται χωρίς κανένα σχεδιασμό, χωρίς να ξέρει που θα μείνει -αν δεν έχει ήδη κάποιον εδώ- τι θα κάνει και τα σχετικά. Οπότε και το καλύτερο παιδί να είναι, αν έχει να φάει 3 μέρες και δεν βρίσκει δουλειά δε θα κλέψει -έστω και εκ ανάγκης για να ζησει;
μα οι χώρες σαν την Γερμανία την Ιταλία και παλαιότερα η Αυστραλία στης χώρες από της όποιες δέχονταν μετανάστες άνοιγαν γραφεία μετανάστευσης και βάση τι ανάγκες είχαν σε εργατικό δυναμικό έδιναν και της απαραίτητες άδειες εδώ τώρα έχουμε σχεδόν 2000000 οικονομικούς μετανάστες και στην ουσία δεν έχουμε εργάτες οι περισσότεροι Πακιστανοί έγιναν έμποροι του δρόμου και καθαριστές τζαμιών αυτοκινήτων το ίδιο και οι περισσότεροι εξ Αφρικής, οι Ρώσοι πήραν την δουλειά από τους Έλληνες νταβατζίδες,στην ύπαιθρο οι Βούλγαροι και οι Αλβανοί δεν πάνε για μεροκάματο αλλά εκβιάζουν τους αγρότες να τους νοικιάσουν τα χωράφια έναντι αντιτίμου το 50% της παραγωγής και με το κλέψιμο γίνεται 25 με 30%.
τα 9 στα δέκα περίπτερα και καταστήματα ψιλικών έχουν περάσει στα χέρια Αλβανών και Αράβων, οι Κινέζοι δικό τους μπαιράκι, στην κεντρική αγορά των Αθηνών πολλά μαγαζιά στα χέρια αλλοδαπών κυρίους Αλβανών και όλα αυτά σε 15 χρόνια που σε άλλες χώρες για να πάρει Έλληνας μαγαζί έπρεπε να είναι 2ης τουλάχιστον γενιάς.   
 

alx_ppd

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
37
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Εγώ πάντως που βλέπω τι γίνεται στο Πήλιο θα διαφωνήσω -λίγο Αρίωνα. Οι άνθρωποι εκεί τουλάχιστον στις αγροτικές εργασίες δουλεύουν σαν τα σκυλιά. Το μεροκάματο και μάλιστα φθηνότερα που βγάζει ένας Αλβανός το κάνουν 2 Έλληνες δυστυχώς.
Για τα υπόλοιπα λίγο ως πολύ θα συμφωνήσω, αν και όπως είπαμε οι γενικεύσεις δεν είναι και ο,τι καλύτερο.
 

Επισκέπτης
Εγώ πάντως που βλέπω τι γίνεται στο Πήλιο θα διαφωνήσω -λίγο Αρίωνα. Οι άνθρωποι εκεί τουλάχιστον στις αγροτικές εργασίες δουλεύουν σαν τα σκυλιά. Το μεροκάματο και μάλιστα φθηνότερα που βγάζει ένας Αλβανός το κάνουν 2 Έλληνες δυστυχώς.
Για τα υπόλοιπα λίγο ως πολύ θα συμφωνήσω, αν και όπως είπαμε οι γενικεύσεις δεν είναι και ο,τι καλύτερο.
δεν γράφω ότι αυτό γίνεται παντού απλά πολλές φορές ταξιδεύω σε πολλά μέρη της χώρας μας και το βλέπω και είναι κάτι το οποίο σιγά σιγά εξαπλώνεται και σε άλλες περιοχές.
 

Επισκέπτης
δεν γράφω ότι αυτό γίνεται παντού απλά πολλές φορές ταξιδεύω σε πολλά μέρη της χώρας μας και το βλέπω και είναι κάτι το οποίο σιγά σιγά εξαπλώνεται και σε άλλες περιοχές.
και να τονίσω κάτι ότι αυτά δεν τα λέω από ρατσιστικές αντιλήψεις ίσα ίσα που είμαι υπέρ της ύπαρξης αλλοδαπών στην χώρα μας και αν κάνουν κάτι ας υποθέσουμε παράνομο γίνεται κάτω από τον παράγοντα της καταπίεσης που δέχονται τον εξευτελισμό και την ανάγκη για επιβίωση.
 

alx_ppd

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
37
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Να δούμε στο τέλος πόσοι Ελληνες θα μείνουμε (μιας και μιλάμε για εθνικισμό!!!)

Ηδη σε σχολεία η αναλογία έχει των αλλοδαπών, και όχι μόνο στα αστικά κέντρα έχει μεγαλώσει! Αυτό βέβαια δεν είναι κακό, όπως κακό δεν είναι να έρθει κάποιος στη χώρα μας, να δουλέψει σκληρά, να προκόψει...

Εμείς όμως σαν Έλληνες δε κάνουμε παιδιά και φοβάμαι μην γίνουμε η μειοψηφία. Στο πήλιο που λέτε σε έναν μαχαλά (γειτονιά) οι μόνιμοι κάτοικοι είναι 5-6 οικογένειες. Μόνο όμως οι 2 από αυτές είναι Ελληνικής καταγωγής. Το καλοκαίρι βέβαια η κατάσταση αλλάζει, με τη διαφορά ότι έρχονται Γερμανοι-Αυστριακοί, κλπ! + τους ντόπιους για διακοπές...

Οι οικογένιες αυτές λοιπόν ας είναι καλά εκεί που είναι, και εφόσον δεν δημιουργούν προβλήματα κανένα πρόβλημα να πίνουμε και τσιπουρα μαζί τους. Αυτοί όμως που έχουν έρθει και παρασιτούν (είτε λέγονται ρώσοι νταβατζήδες, είτε κλέφτες ρουμάνοι ή και γω δεν ξέρω τι άλλο) πίσω από κει που ρθαν και να μην ξαναπατήσουν πόδι!
Γίνεται;
 

mikeget1

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2007
Μηνύματα
270
Like
0
Πόντοι
1
Μ΄αρέσει πάντως που όλοι οι Έλληνες συμφωνούμε ότι είμαστε πλέον ξέφραγο αμπέλι ανεγάρτητα από ποια κομματική ταυτότητα έχει ο καθένας.
Ο αριστερός λέει "είμαστε ξέφραγο αμπέλι" γι αυτό πιστεύω ότι το καλύτερο καθεστός είναι η κομμουνιστική ΧΟΥΝΤΑ της Κούβας.Ο δε δεξιός λέει το αντίστοιχο!
Πλάκα έχουμε!
Αν θα μας κάνουν κανένα ντού πχ οι τουρκαλάδες τότε ξανά προς τη δόξα, μονιασμένοι θα πολεμάμε δίπλα-δίπλα.
Μέχρι ο επόμενος (κατά παράδοση αιώνων) εμφύλιος να μας διχάσει και πάλι.
Γι αυτό σας λέω αδέρφια!
Υποστηρίξτε τη νέα κυβέρνηση  :2funny:στο δύσκολο έργο που έχει να βγεί επιτέλους η Ελλάδα μας απ την αφάνεια!  :rockon: :rockon: :rockon:
 

ANDREIOS

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.149
Κριτικές
13
Like
1.694
Πόντοι
6.255
Πάντως αν και είμαι φοβερά αντισιωνιστης παραδέχομαι τον νόμο περί εργασίας των μεταναστών που έχουν στό Ισραήλ. Και λέει ότι ένα αφεντικό μπορεί να έχει στην δουλεία του όσους μετανάστες θελει αλλά υπογραφεί γι'αυτούς αστική KAI ποινική ευθύνη δηλαδή αν κάποιος από αυτούς κάνει κάτι πάει φυλακή και το αφεντικό του
 

mikeget1

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2007
Μηνύματα
270
Like
0
Πόντοι
1
Πάντως αν και είμαι φοβερά αντισιωνιστης παραδέχομαι τον νόμο περί εργασίας των μεταναστών που έχουν στό Ισραήλ. Και λέει ότι ένα αφεντικό μπορεί να έχει στην δουλεία του όσους μετανάστες θελει αλλά υπογραφεί γι'αυτούς αστική KAI ποινική ευθύνη δηλαδή αν κάποιος από αυτούς κάνει κάτι πάει φυλακή και το αφεντικό του
Τι?δηλ θα έχω έναν αλλοδαπό στη δουλειά μου και αν βιάσει το σόι μου, πάω και γω φυλακή? :headbang: :headbang: :headbang:
 

alx_ppd

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
37
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Οπότε αυτός ο νόμος στην ουσία απαγορεύει την εργασία των αλλοδαπων. Γιατί αν εφαρμοζόταν κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, ΠΟΙΟΣ έλληνας εργοδότης θα έπαιρνε στη δούλεψη του τον πρώτο τυχαίο αλλοδαπό;
 

Επισκέπτης
Να δούμε στο τέλος πόσοι Ελληνες θα μείνουμε (μιας και μιλάμε για εθνικισμό!!!)

Ηδη σε σχολεία η αναλογία έχει των αλλοδαπών, και όχι μόνο στα αστικά κέντρα έχει μεγαλώσει! Αυτό βέβαια δεν είναι κακό, όπως κακό δεν είναι να έρθει κάποιος στη χώρα μας, να δουλέψει σκληρά, να προκόψει...

Εμείς όμως σαν Έλληνες δε κάνουμε παιδιά και φοβάμαι μην γίνουμε η μειοψηφία. Στο πήλιο που λέτε σε έναν μαχαλά (γειτονιά) οι μόνιμοι κάτοικοι είναι 5-6 οικογένειες. Μόνο όμως οι 2 από αυτές είναι Ελληνικής καταγωγής. Το καλοκαίρι βέβαια η κατάσταση αλλάζει, με τη διαφορά ότι έρχονται Γερμανοι-Αυστριακοί, κλπ! + τους ντόπιους για διακοπές...

Οι οικογένιες αυτές λοιπόν ας είναι καλά εκεί που είναι, και εφόσον δεν δημιουργούν προβλήματα κανένα πρόβλημα να πίνουμε και τσιπουρα μαζί τους. Αυτοί όμως που έχουν έρθει και παρασιτούν (είτε λέγονται ρώσοι νταβατζήδες, είτε κλέφτες ρουμάνοι ή και γω δεν ξέρω τι άλλο) πίσω από κει που ρθαν και να μην ξαναπατήσουν πόδι!
Γίνεται;
αν θέλει η επίσημη πολιτεία όλα γίνονται.
έλεγχος στους χώρους εργασίας αν τηρούνται τα ωράρια και οι κανόνες ασφαλείας,
αν οι εργοδότες καταβάλουν στο ακέραιο στα ασφαλιστικά ταμεία,
έλεγχος αν καταβάλλονται βάσει των συμβάσεων εργασίας οι αποδοχές των εργαζομένων όπως και για τους Έλληνες.
μερικές απαντήσεις σε αυτά.
δεκάδες εργατικά ατυχήματα με θύματα κυρίως αλλοδαπούς για τον λόγο ότι δεν τηρούνται κανόνες ασφαλείας άρα οι Έλληνες δεν προσλαμβάνονται λόγο ότι έχουν απαιτήσεις στον τομέα αυτό.
μεροκάματα πείνας στους αλλοδαπούς  άρα οι Έλληνες δεν προσλαμβάνονται λόγο ότι έχουν απαιτήσεις στον τομέα αυτό.
ασφαλιστικές εισφορές λιγότερα  από τα μισά ένσημα αποδίδονται στους αλλοδαπούς και μάλιστα στον τομέα των οικοδομών και των δημοσίων έργων όπου υπάρχει μίνιμουμ όριο ασφαλιστικών εισφορών ότι περισσεύει οι εργοδότες τα πουλάνε  σε τρίτα άτομα που έχουν ανάγκη για να καλυφτούν ασφαλιστικά αλλά και να εξασφαλίσουν την σύνταξη τους και εδώ δεν προσλαμβάνονται Έλληνες.
άρα υπάρχει μια ανισότητα στην εξασφάλιση εργασίας και από πάνω μας λένε οι καραγκιόζηδες που κυβερνούν αυτό τον τόπο ότι έχουμε και δημογραφικό πρόβλημα αλλά πουθενά στον κόσμο δεν είδα παιδιά να μεγαλώνουν τρώγοντας ανεργία.   
 

jimmakos1971

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
222
Like
0
Πόντοι
1
Κολλάς ταμπελίτσες κατά τη γνωστή κομμουνιστική συνήθεια...
Είπα πουθενά ότι είμαι υπέρ των ναζί ή των συνεργατών τους;

Σε είδα ολίγον θλιμμένο για τους ναζί που έριξε στην πηγάδα ο ΕΛΑΣ γι αυτό. Ξέρεις μωρέ ,αυτοί που πολεμούσαν τους φασίστες όταν οι άλλοι έκαναν ηλιοθεραπεία στο Κάιρο....
 

Επισκέπτης
Σε είδα ολίγον θλιμμένο για τους ναζί που έριξε στην πηγάδα ο ΕΛΑΣ γι αυτό. Ξέρεις μωρέ ,αυτοί που πολεμούσαν τους φασίστες όταν οι άλλοι έκαναν ηλιοθεραπεία στο Κάιρο....
και μετά έβαλαν τους Άγγλους πάνω από την Ακρόπολη και χτυπούσαν τον λαό στο ψαχνό με τα πολυβόλα?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom