Νέα

Εργένης ψάχνει πόλη να ζήσει

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kalogero
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 679
  • Εμφανίσεις 37K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.485
Κριτικές
61
Like
42.746
Πόντοι
22.785
Ψάχνω να βρω μία λύση ώστε και να περνάω καλά, αλλά και να βλέπω τους δικούς μου στην Ελλάδα περισσότερο τώρα που άρχισα να μειώνω την επαγγελματική μου δραστηριότητα και να έρχονται κι αυτοί να με βλέπουν χωρίς ταλαιπωρία. Ψάχνω λοιπόν νέα πόλη που να πληρεί τις παρακάτω προυποθέσεις:

-απευθείας πτήση προς/από Θεσσαλονίκη
-χώρα με cool πληθυσμό και κρατικές υπηρεσίες
-καιρός που να παλεύεται
-καλό σύστημα υγείας
-ει δυνατόν χαμηλή φορολογία. Θα ασχοληθώ κυρίως με επενδύσεις.

Υποψήφιοι προορισμοί - με βάση το site του αεροδρομίου Θεσσαλονίκης: Προορισμοί
-Παρίσι
-Κύπρος (Πάφος, Λάρνακα)
-Ιταλία (Μιλάνο, Βενετία, Ρώμη)
-Βουκουρέστι
-Βουδαπέστη

Δώστε αν θέλετε feedback για τη ζωή σε αυτούς τους προορισμούς (το Παρίσι το ξέρω). Κυρίως για τη νοοτροπία των ανθρώπων.
Έλα σε εμένα στην αμυγδαλιτσα στην Εύβοια ((Κάβο ντόρο))
Εσύ και ο θεός...
Και θα σε μάθω να πσαρέβης και στα μεζεά σου όλα...
Και αν θες να συνευρεθείς με κάποια κυρία ??
Ότι ποιό εύκολο..
 

George100100

Μέλος
Εγγρ.
25 Νοε 2023
Μηνύματα
46
Like
87
Πόντοι
0
Καλησπέρα φίλε Πάντως από θέμα οικονομικό θεωρώ μόνο Νορβηγία αξίζει
 

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.839
Κριτικές
1
Like
9.657
Πόντοι
2.456
Οδηγούς ζητάνε όντως στη Γερμανία.
Προτού όμως θεωρήσεις ως δεδομένο κάτι που σου έχουν μεταφέρει, να βάζεις κάτω τη λογική.

Σε μία περίπτωση κινδύνου,ατυχήματος, έκτακτης ανάγκης, πως θα επικοινωνήσει ο οδηγός,
με αστυνομία,ασθενοφόρο,κ.λ.π.;
Πως θα επικοινωνήσει με τους επιβάτες;
Σε ποια γλώσσα πιστεύεις ότι επικοικωνεί το κέντρο/σταθμάρχης με τον οδηγό;

Ξέρεις τι θα πάθει αυτός που προσέλαβε έναν οδηγό χωρίς γερμανικά,
αν ο οδηγός δεν μπορέσει να χειριστεί μια έκτακτη ανάγκη,
λόγω έλλειψης γλώσσας;

Aν δε με πιστεύεις, googlαρε απλά "Busfahrer Sprachniveau" ή άσε το κάνω μια στα γρήγορα

Busfahrer Sprachniveau

Σε όλα τα αποτελέσματα, που είναι από διαφορετικές εταιρείες και κρατίδια, ζητάνε από όσους δεν έχουν μητρική τα γερμανικά από Β1, μέχρι και C1.
Δηλαδή όχι μόνο δεν ισχύει το " χωρίς γερμανική γλώσσα ", αλλά δεν αρκούν ούτε τα Α1,Α2

Μην ακούτε ότι μαλακίες σας ξεφουρνίζει ο καθένας.
Βρείτε τις επίσημες γερμανικές ιστοσελίδες και απλά αλλάξτε τη γλώσσα στα αγγλικά.
Όλα είναι γραμμένα αναλυτικά.
Όλες η εταιρείες δεν ζητάνε Γερμανική γλώσσα για οδηγούς , αυτοί ξέρουν όχι εσύ ούτε εγώ
ΥΓ έχω 2 γνωστούς Έλληνες χωρίς Γερμανία γλώσσα που είναι οδηγός
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.253
Κριτικές
7
Like
14.033
Πόντοι
3.936
Ψάχνω να βρω μία λύση ώστε και να περνάω καλά, αλλά και να βλέπω τους δικούς μου στην Ελλάδα περισσότερο τώρα που άρχισα να μειώνω την επαγγελματική μου δραστηριότητα και να έρχονται κι αυτοί να με βλέπουν χωρίς ταλαιπωρία. Ψάχνω λοιπόν νέα πόλη που να πληρεί τις παρακάτω προυποθέσεις:

-απευθείας πτήση προς/από Θεσσαλονίκη
-χώρα με cool πληθυσμό και κρατικές υπηρεσίες
-καιρός που να παλεύεται
-καλό σύστημα υγείας
-ει δυνατόν χαμηλή φορολογία. Θα ασχοληθώ κυρίως με επενδύσεις.

Υποψήφιοι προορισμοί - με βάση το site του αεροδρομίου Θεσσαλονίκης: Προορισμοί
-Παρίσι
-Κύπρος (Πάφος, Λάρνακα)
-Ιταλία (Μιλάνο, Βενετία, Ρώμη)
-Βουκουρέστι
-Βουδαπέστη

Δώστε αν θέλετε feedback για τη ζωή σε αυτούς τους προορισμούς (το Παρίσι το ξέρω). Κυρίως για τη νοοτροπία των ανθρώπων.

Τελικά που πήγες τύπε;
 

Valkanios Poutsaras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2023
Μηνύματα
769
Like
2.697
Πόντοι
446
Όλες η εταιρείες δεν ζητάνε Γερμανική γλώσσα για οδηγούς , αυτοί ξέρουν όχι εσύ ούτε εγώ
ΥΓ έχω 2 γνωστούς Έλληνες χωρίς Γερμανία γλώσσα που είναι οδηγός
Καλά, αν όποτε κατέβαινα Ελλάδα σημείωνα σε ένα τετράδιο τις ιστορίες από τους γνωστούς και θείους κάποιων στη Γερμανία, θα έγραφα ένα μυθιστόρημα με οδηγούς κλαρκ που παίρνουν 5000χιλιάρικα και
οδηγάνε Μ5..

Τα επίσημα links παραπάνω γράφουν τα προαπαιτούμενα να κάνεις αίτηση.
Και η γλώσσα είναι ένα από αυτά, αν η μητρική σου δεν είναι τα γερμανικά.

Αυτά ισχύουν σήμερα.
 

Gianis klavdios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2023
Μηνύματα
829
Κριτικές
1
Like
1.095
Πόντοι
206
Ρε τα καμπριο ειναι εκτος μοδας,εχεις δει πολλα μοντελα να βγαινουν τωρα καμπριο και να κάνουν παταγο?εκτος και αν εχεις ξεμεινει στη δεκαετια του 90 που έλεγες κάμπριο και καυλωναν οι γκομενες.
Για πες μας τι κάμπριο έχεις?
Εχεις εταιρεία και δουλεύεις ονλαιν,με λιγα λογια κουραφέξαλα,καμια δουλειά ονλαιν θα κανεις σε καμια εταιρεία και θα παίρνεις 3 ευρω την ωρα η αν κανεις καποιες πωλησεις διαδικτιακα και παίρνεις το αναλογουμενο ποσο 5% των πωλησεων.
Ελα μη σ απασχολω δουλεψε να βγάλεις κανα 3ευρω τωρα και αν θες έρχομαι να σου πλυνω το καμπριο του 90 αφιλοκερδώς μονο να μου δωσεις 3×3 μετρα μουσαμα μη μπει νερο μεσα στη καμπίνα.
Τον εκανα τ αλατιού τσιμουδια δεν εβγαλε χαχααχαχαχα
Η καλύτερη φαση ειναι να πατε σε χωρα της κεντρικής Ευρώπης, εγω σε λιγες μερες θα παω μπρνο τσεχια,σλαβικος κοσμος.
Θα με φαει το κρυο βεβαια,αλλα αξιζει και σε εργασιακο αλλα και γκομενικο πεδιο.
Καθε μηνα ενα σκ θα πεταγομαι Πολωνία για μπαλιτσα εκτος και αν μου κατσει κατάσταση στο μπρνο.
Ελλαδα εισαι μακριά δυσπρόσιτα να.πας σε χωρες της αν Ευρώπης,μονο οι βορειοελλαδιτες βολεύονται με βουλγαρια.
Ενας απο αθηνα θελει 700 χιλιομετρα να φτασει βουλγαρια οποτε δεν συμφερει και δεν βολευει.
Αν στην ελλαδα ειχαμε 200 χιλιομετρα τη τσεχια 150 την Πολωνία 250 την ουκρανια σχεδον πανω απο το 50% των ελληνων θα τα ειχαν με κοπελες αυτων των χωρων και οι ελληνιδες θα εμεναν στο ράφι η θα ηταν γκομενες β διαλογής.
 

Gianis klavdios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2023
Μηνύματα
829
Κριτικές
1
Like
1.095
Πόντοι
206
Ψάχνω να βρω μία λύση ώστε και να περνάω καλά, αλλά και να βλέπω τους δικούς μου στην Ελλάδα περισσότερο τώρα που άρχισα να μειώνω την επαγγελματική μου δραστηριότητα και να έρχονται κι αυτοί να με βλέπουν χωρίς ταλαιπωρία. Ψάχνω λοιπόν νέα πόλη που να πληρεί τις παρακάτω προυποθέσεις:

-απευθείας πτήση προς/από Θεσσαλονίκη
-χώρα με cool πληθυσμό και κρατικές υπηρεσίες
-καιρός που να παλεύεται
-καλό σύστημα υγείας
-ει δυνατόν χαμηλή φορολογία. Θα ασχοληθώ κυρίως με επενδύσεις.

Υποψήφιοι προορισμοί - με βάση το site του αεροδρομίου Θεσσαλονίκης: Προορισμοί
-Παρίσι
-Κύπρος (Πάφος, Λάρνακα)
-Ιταλία (Μιλάνο, Βενετία, Ρώμη)
-Βουκουρέστι
-Βουδαπέστη

Δώστε αν θέλετε feedback για τη ζωή σε αυτούς τους προορισμούς (το Παρίσι το ξέρω). Κυρίως για τη νοοτροπία των ανθρώπων.
Παρίσι ειναι ακριβο στα ενοίκια ωραία πολη καλο κλιμα πολλοι Αφρικανοί και ξένοι, μισθολογικών γυρω στα 2000 με 2500 μεσος μισθος αλλα τα μισα στο ενοίκιο.
Επίσης η μούχλα μου την εσπαγε σ αυτη τη πολη ειδικα στα προάστια, ασε που ειναι μεγάλο και δεν βολεύει.
Μασσαλια ειναι καλυτερα πιο ζεστα και πιο οικονομικα.
Κυπρος λαρνακα και παφος ακριβα τα ενοίκια και μεσο μισθο γυρω στα 1300,αν βρεις οικονομικο σπίτι καπως συμφερει,οι κυπρινες ειναι λιγο μαλακες αλλα αξιζει καλυτερα απο το Παρίσι.
Ιταλια γενικά ειναι λιγο καλύτερη απο ελλαδα,το πολυ χρημα πεφτει στο Μιλάνο και στη βενετια λογο τουρισμού ρωμη δεν εχω παει δεν εχω αποψη.
Βουκουρεστι στο μελλον θα αναπτυχθει και αλλο αλλα ακομα εχει ψωμι μπροστα του,οι ρουμανες ντεμι λιγο καλυτερα απο ελλεινιδες.
Βουδαπεστη ειναι ωραια αλλα ειναι ρατσιστες θα εχεις θεμα στα εργασιακά και αν δεν ξερεις τη γλωσσα την εχεις πουλεψει.
Μισθοί ντέμι ενοικια χαμηλά.
 

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.839
Κριτικές
1
Like
9.657
Πόντοι
2.456
Καλά, αν όποτε κατέβαινα Ελλάδα σημείωνα σε ένα τετράδιο τις ιστορίες από τους γνωστούς και θείους κάποιων στη Γερμανία, θα έγραφα ένα μυθιστόρημα με οδηγούς κλαρκ που παίρνουν 5000χιλιάρικα και
οδηγάνε Μ5..

Τα επίσημα links παραπάνω γράφουν τα προαπαιτούμενα να κάνεις αίτηση.
Και η γλώσσα είναι ένα από αυτά, αν η μητρική σου δεν είναι τα γερμανικά.

Αυτά ισχύουν σήμερα.
Καλά βλακείες λες ,οπότε η κοινότητα Ελλήνων οδηγών στην Γερμανία και η εταιρείες που προσλαμβάνουν λένε ψέματα και λέει αλήθεια ένα σάιτ ,εγώ πάντως όταν έδειξα ενδιαφέρον και πέρασα συνέντευξη σε γερμανική εταιρεία που ήθελε οδηγό δεν ζήτησαν γερμανική γλώσσα (προσωπική εμπειρία και όχι από άλλους)
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.872
Κριτικές
15
Like
11.868
Πόντοι
3.846
Καλησπέρα φίλε Πάντως από θέμα οικονομικό θεωρώ μόνο Νορβηγία αξίζει
Ναι τυπε το βρήκες.
Για αυτό όλοι πάνε μόνο Νορβηγία, και κανείς σε άλλες χώρες.
Μην πετάτε έτσι μια μαλακια που κάπου ακούσατε ή σας είπε κάποιος.
Αν έχετε κάποιο επιχείρημα Καλώς, αλλιώς δεν έχει καμία ουσία.
 

Valkanios Poutsaras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2023
Μηνύματα
769
Like
2.697
Πόντοι
446
Καλά βλακείες λες ,οπότε η κοινότητα Ελλήνων οδηγών στην Γερμανία και η εταιρείες που προσλαμβάνουν λένε ψέματα και λέει αλήθεια ένα σάιτ ,εγώ πάντως όταν έδειξα ενδιαφέρον και πέρασα συνέντευξη σε γερμανική εταιρεία που ήθελε οδηγό δεν ζήτησαν γερμανική γλώσσα (προσωπική εμπειρία και όχι από άλλους)
Όλα καλά φίλος, καλή πρόσληψη σου εύχομαι.

Και αν γίνει καμιά κέντα με το αστικό και χρειαστεί να συνεννοηθείς εκτάκτως με αρχές,διασώστες,επιβάτες,κ.λ.π.
μπορείς να τους τα πεις στα ποντιακά..

Καληνύχτα σας εκεί στην Ελλάδα και καλά κρασιά...
 

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.839
Κριτικές
1
Like
9.657
Πόντοι
2.456
Όλα καλά φίλος, καλή πρόσληψη σου εύχομαι.

Και αν γίνει καμιά κέντα με το αστικό και χρειαστεί να συνεννοηθείς εκτάκτως με αρχές,διασώστες,επιβάτες,κ.λ.π.
μπορείς να τους τα πεις στα ποντιακά..

Καληνύχτα σας εκεί στην Ελλάδα και καλά κρασιά...
1ον δεν είπα ότι θα κάνω πρόσληψη είπα ότι είχα ενδιαφέρει 2ον αν γίνει κάτι όπως λες καλεί το κέντρο όχι εσύ υπάρχει διαδικασία , οπότε μην πετάς την κάθε μπαρουφα αν δεν γνωρίζεις επειδή διαβασεςυ κάποιο σάιτ η είδες στο ίντερνετ
 

George100100

Μέλος
Εγγρ.
25 Νοε 2023
Μηνύματα
46
Like
87
Πόντοι
0
Ναι τυπε το βρήκες.
Για αυτό όλοι πάνε μόνο Νορβηγία, και κανείς σε άλλες χώρες.
Μην πετάτε έτσι μια μαλακια που κάπου ακούσατε ή σας είπε κάποιος.
Αν έχετε κάποιο επιχείρημα Καλώς, αλλιώς δεν έχει καμία ουσία.

Ναι τυπε το βρήκες.
Για αυτό όλοι πάνε μόνο Νορβηγία, και κανείς σε άλλες χώρες.
Μην πετάτε έτσι μια μαλακια που κάπου ακούσατε ή σας είπε κάποιος.
Αν έχετε κάποιο επιχείρημα Καλώς, αλλιώς δεν έχει καμία ουσία.
Συγνώμη που στο χαλάω κολλητέ αλλά έχω πάει να μείνω για να δουλέψω
 

Valkanios Poutsaras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2023
Μηνύματα
769
Like
2.697
Πόντοι
446
1ον δεν είπα ότι θα κάνω πρόσληψη είπα ότι είχα ενδιαφέρει 2ον αν γίνει κάτι όπως λες καλεί το κέντρο όχι εσύ υπάρχει διαδικασία , οπότε μην πετάς την κάθε μπαρουφα αν δεν γνωρίζεις επειδή διαβασεςυ κάποιο σάιτ η είδες στο ίντερνετ
Eπειδή βλέπω ότι εκτός από τα γερμανικά, υπάρχει και με τα ελληνικά ένα πρόβλημα...

Αν ΕΣΥ με το λεωφορείο ΣΟΥ, βρεθείς σε έκτακτη ανάγκη,
και πρέπει να δράσεις ΑΜΕΣΑ και να ειδοποιήσεις αστυνομία,ασθενοφόρο,πυροσβεστική,κ.λ.π.
και να περιγράψεις τι συμβαίνει,
πως ακριβώς το φαντάζεσαι ότι γίνεται;
Mε google translate ή μήπως νομίζεις ότι η γνώση γερμανικών είναι για να λες καλημέρα στους επιβάτες;

Ξέρεις για παράδειγμα ότι αν καταρρεύσει ένας επιβάτης στο λεωφορείο, πρέπει ΕΣΥ να καλέσεις Notarzt
και να μπορείς να του περιγράψεις την κατάσταση και να βοηθήσεις μέχρι να έρθει;
Ξέρεις ότι αν άλλος επιβάτης επικαλεστεί ότι είναι ιατρικό/νοσηλευτικό προσωπικό, είσαι υποχρεωμένος
πρώτα ΕΣΥ να τσεκάρεις τις διαβεβαιώσεις που θα σου δείξει οι οποίες είναι στα...........γερμανικά
και επίσης αν χρειαστεί να βοηθήσεις θα σου μιλάει στα............γερμανικά;

Δεν τα γράφω για σένα τύπε...
Έχω συνηθίσει να ακούω ανθρώπους να μιλάνε για χώρες που έχω φάει τα χρόνια μου, χωρίς αυτοί να έχουν πατήσει ποτέ.
Τα γράφω μπας και πάρει τα χαμπάρια του κανένας από τους υπόλοιπους.
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.936
Κριτικές
5
Like
8.050
Πόντοι
2.306
Τύπε εργένη, αν δεν έχεις σπίτι και δουλειά εκεί που θα πας και αν δεν είσαι το λιγότερο Βαν Νταμ ή Τζέισον Μομόα, κάτσε στα αυγά σου και μην πας πουθενά...
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: shadow

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.839
Κριτικές
1
Like
9.657
Πόντοι
2.456
Eπειδή βλέπω ότι εκτός από τα γερμανικά, υπάρχει και με τα ελληνικά ένα πρόβλημα...

Αν ΕΣΥ με το λεωφορείο ΣΟΥ, βρεθείς σε έκτακτη ανάγκη,
και πρέπει να δράσεις ΑΜΕΣΑ και να ειδοποιήσεις αστυνομία,ασθενοφόρο,πυροσβεστική,κ.λ.π.
και να περιγράψεις τι συμβαίνει,
πως ακριβώς το φαντάζεσαι ότι γίνεται;
Mε google translate ή μήπως νομίζεις ότι η γνώση γερμανικών είναι για να λες καλημέρα στους επιβάτες;

Ξέρεις για παράδειγμα ότι αν καταρρεύσει ένας επιβάτης στο λεωφορείο, πρέπει ΕΣΥ να καλέσεις Notarzt
και να μπορείς να του περιγράψεις την κατάσταση και να βοηθήσεις μέχρι να έρθει;
Ξέρεις ότι αν άλλος επιβάτης επικαλεστεί ότι είναι ιατρικό/νοσηλευτικό προσωπικό, είσαι υποχρεωμένος
πρώτα ΕΣΥ να τσεκάρεις τις διαβεβαιώσεις που θα σου δείξει οι οποίες είναι στα...........γερμανικά
και επίσης αν χρειαστεί να βοηθήσεις θα σου μιλάει στα............γερμανικά;

Δεν τα γράφω για σένα τύπε...
Έχω συνηθίσει να ακούω ανθρώπους να μιλάνε για χώρες που έχω φάει τα χρόνια μου, χωρίς αυτοί να έχουν πατήσει ποτέ.
Τα γράφω μπας και πάρει τα χαμπάρια του κανένας από τους υπόλοιπους.
Στην δικιά σου περίπτωση ταιριάζει η παροιμία πετάει ο γάιδαρος πετάει ,δεν ξέρουν λοιπόν η εκατοντάδες Έλληνες που ζουν στην Γερμανία σαν οδηγεί (υπάρχει και κοινοτικά και βγάζουν και βίντεο το YouTube) δεν ξέρουν η εταιρείες που σε προσλαμβάνουν,δεν ξέρω εγώ που είχα προσωπική εμπειρία , ξέρεις εσύ που διάβασες ένα σαιτ:2funny::2funny:
 

Gianis klavdios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2023
Μηνύματα
829
Κριτικές
1
Like
1.095
Πόντοι
206
Ειδικά Αθήνα είναι στου διαολου τη μάνα. Σαλονίκη τουλάχιστον νοικιάζεις αμάξι και πας δίπλα σε σκοπιά η Σοφία.. Ο Αθηναίος είναι εντελώς απομωνομενος από γκόμενές. Αλήθεια Τσεχία τι μισθοί παίζουνε?
Χαμηλοτερος στο 1000 μεσος κοντα στα 1400 με 40 ώρες τη βδομαδα.
Εγω ως ρεσεπτιονιστ θα παίρνω για αρχη 1350 και βρηκα δωμάτιο με 400 ενοίκιο στο μπρνο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom