Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 24 άτομα (0 μέλη και 24 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Αγγλία έχεις πάει ;
Γιατί αν είμαστε αντικειμενικοί και πούμε ότι  στη γερμανία είναι άθλια η κουζίνα,
ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΤΑ. Σκατά όμως.

Τα γερμανικά φαγητά τρώγονται,απλώς είναι άνοστα.Εχει όμως πολλά ιταλικά και γαλλικά εστιατόρια που δεν είναι άσχημα.Ειδικά με Ιταλό μάγειρα και προσωπικό Ιταλούς κάτι γίνεται.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
τιρολ κραταει ακομα αν ησουν innsbruck μερια

αλλα πες μας
δεν θελει μονσελα ο δημητρακης που μεταναστευσε σε πολη με 300 μερες χειμωνα για να γαμαει στοκ μπουρδελων?

οταν το καλο μουνι εκει ειναι φθηνο και αφθονο

Φτηνό δεν είναι το καλό μουνί Ρωσία.Δεν έχεις σωστή άποψη.Οι εμφανίσιμες γκόμενες είναι ακριβές.Απλώς έχεις πρόσβαση ενώ Πολωνία δεν έχεις καθόλου.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Και στη δύση , για ψίχουλα δουλεύουν .
Οι πιο πολλοί δεν κάνουν τίποτε σε όλη τους τη ζωή.

Στην ελλάδα ήμασταν καλύτεροι.
Αποκτούσαμε τουλάχιστον ακίνητα.

Δεν πεθαίναμε σε νοικιασμένο όπως οι άγγλοι , ούτε παντρευόμασταν με νοικιασμένο σακκάκι.
Ούτε στα σπίτια μας, έπρεπε να ανανεώσει το ... πρόπερτι ο γιός μας !!!!!!

Τώρα θέλουν να μας καταντήσουν σαν τη δύση.

Οπότε φυγή στη δύση , δεν είναι λύση , εκτός κι αν κάποιος είναι σε απόγνωση στην ελλάδα.
Τότε καλά κάνει και φεύγει , σεβαστό.


Αλλά δεν δέχομαι , οι απογοητευμένοι που έφυγαν να μου τη λένε.

Ποιοι απογοητευμένοι?Οι εργατικοί φεύγουν.Οταν σου δίνουν τα τριπλά ή τετραπλά Δύση για την ίδια ακριβώς δουλειά,γιατί να μη φύγεις?
Σιγά μην κάτσει ο άλλος Ελλάδα να πληρώνει φόρους και εισφορές για να τρώει η γενιά του Πολυτεχνείου και να μασάνε οι αργόσχολοι.Εχει σπάσει το κοινωνικό συμβόλαιο.Καθένας κοιτάει την πάρτη του.Οι μέγιστοι πατριώτες είναι οι ψωλάδες που να πολεμήσουνε ούτε λόγος βέβαια.
Είναι ψιλοχαβαλές φάση,δεν περίμεναν οι τύποι να έρθουν έτσι τα πράγματα.Νιώθουν να τους τραβάνε το χαλί κάτω από τα πόδια.
Τους φαντάζομαι να συνεδριάζουν συσκέψεις επί συσκέψεων παίζοντας ο ένας το πουλί το άλλου,χύνοντας απεριόριστα μέχρι να βρούνε λύση.Και να δοκιμάζουν τη λύση και να τον πίνουν κλαρίνο ξανά και ξανά.Είναι χαβαλές φάση τελείως.
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.703
Like
2.447
Πόντοι
606
:hi: Παιδια μην με εχετε στα υποψιν για δουλεια στο εξωτερικο γιατι ενδιαφερομαι μονο για το εσωτερικο
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
ναι τυπε,οπως τα λες ειναι.ηρθα ελλαδα για 20 μερες,εχω χαλασει 4000 ευρω και θα ερθω αλλες 15 μερες τον  οκτωβρη.ισως κατι λιγοτερο απο αυτο που μπορει να κανει ο μεσος ελληνας,ε;
το κεραμμυδι πανω απο το κεφαλι του ομως κεραμμυδι...

Τι μας είπες τώρα ;;
Ότι ο μέσος υπάλληλος σε δυτική χώρα έρχεται δύο φορές το χρόνο στην ελλάδα
και χαλάει 10 χιλιάρικα ;;;
Πες το περιληπτικά , ντρέπεσαι ;;;

Πες που ζεις. Σε πόσα τμ.
Αν έχεις αυτοκίνητο. Πόσες φορές το μήνα τρως έξω ΚΑΘΙΣΤΟΣ
και πόσα ποτά (ΟΧΙ ΜΠΥΡΕΣ) πίνεις έξω ΚΑΘΙΣΤΟΣ.
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Τι μας είπες τώρα ;;
Ότι ο μέσος υπάλληλος σε δυτική χώρα έρχεται δύο φορές το χρόνο στην ελλάδα
και χαλάει 10 χιλιάρικα ;;;
Πες το περιληπτικά , ντρέπεσαι ;;;

Πες που ζεις. Σε πόσα τμ.
Αν έχεις αυτοκίνητο. Πόσες φορές το μήνα τρως έξω ΚΑΘΙΣΤΟΣ
και πόσα ποτά (ΟΧΙ ΜΠΥΡΕΣ) πίνεις έξω ΚΑΘΙΣΤΟΣ.
Σήμερα μόνο είδα μια οικογένεια Γερμανών με δυο παιδιά σαν λέτσοι ρακοσυλλέκτες στους 40 βαθμούς να τρώνε μια πίτα το ζευγάρι μαζί και να δίνουν και μια δαγκωνιά στο κάθε παιδί! Τους έκανα και παρατήρηση να πάνε να κάτσουν για να φάνε δίπλα απο έναν κάδο για να μην λερώνουν το υπέροχο Ροδίτικο ψηφιδωτό δάπεδο τα απολίτιστα βουβάλια!
Αν οι αυθεντικοί Γερμανοί είναι τέτοιοι, οι υπηρέτες τους οι Gastarbeiter είναι σε τελειωτικό στάδιο! Ένα βήμα πριν το απονενοημένο  :2funny: :2funny: :2funny:
 

Συνημμένα

  • 2EBA4C56-7981-4BD9-9B7A-584256D40FF5.jpeg
    2EBA4C56-7981-4BD9-9B7A-584256D40FF5.jpeg
    481,3 KB · Εμφανίσεις: 29

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Λάκη καθιστοι πρέπει να τα πίνουμε τα ποτά όταν βγαίνουμε?  :2funny:
 

rigass

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2020
Μηνύματα
1.169
Like
558
Πόντοι
96
Φτηνό δεν είναι το καλό μουνί Ρωσία.Δεν έχεις σωστή άποψη.Οι εμφανίσιμες γκόμενες είναι ακριβές.Απλώς έχεις πρόσβαση ενώ Πολωνία δεν έχεις καθόλου.

ασε να ξερω καλυτερα για ρωσια
 

Συνημμένα

  • InkedInkedInkedDSC_0679_LI.jpg
    InkedInkedInkedDSC_0679_LI.jpg
    4 MB · Εμφανίσεις: 56

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Λάκη καθιστοι πρέπει να τα πίνουμε τα ποτά όταν βγαίνουμε?  :2funny:

Εσύ και καφέ όρθιο να πίνεις πολύ σου πέφτει ......
Θα μας βάλεις κανά μασούρι φωτό ;;;
Όχι σε μαύρο λάπτοπ όμως και τη φωτό κροπ ίσα με το μαύρο λαπτοπ ....


Εγώ τώρα ... επειδή δεν είμαι μετανάστης ....

πάω καμιά βολτούλα ...

Θα σας γλεντήσω βρώ μεταμεσονύκτια ...

Επειδή είστε άνανδροι , όσο λείπω, θα γράφετε μαγκιές,
για να βρείτε ποιός είναι πιο κότα.
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Εσύ και καφέ όρθιο να πίνεις πολύ σου πέφτει ......
Θα μας βάλεις κανά μασούρι φωτό ;;;
Όχι σε μαύρο λάπτοπ όμως και τη φωτό κροπ ίσα με το μαύρο λαπτοπ ....


Εγώ τώρα ... επειδή δεν είμαι μετανάστης ....

πάω καμιά βολτούλα ...

Θα σας γλεντήσω βρώ μεταμεσονύκτια ...

Επειδή είστε άνανδροι , όσο λείπω, θα γράφετε μαγκιές,
για να βρείτε ποιός είναι πιο κότα.
Εσύ και καφέ όρθιο να πίνεις πολύ σου πέφτει ......
Θα μας βάλεις κανά μασούρι φωτό ;;;
Όχι σε μαύρο λάπτοπ όμως και τη φωτό κροπ ίσα με το μαύρο λαπτοπ ....


Εγώ τώρα ... επειδή δεν είμαι μετανάστης ....

πάω καμιά βολτούλα ...

Θα σας γλεντήσω βρώ μεταμεσονύκτια ...

Επειδή είστε άνανδροι , όσο λείπω, θα γράφετε μαγκιές,
για να βρείτε ποιός είναι πιο κότα.


Μην ανοίγεσαι Λάκη  :2funny:

Αντε τη βόλτα σου παιχταρα μου, πάρε και μια Φαντα από το περίπτερο  :2funny:

 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Σήμερα μόνο είδα μια οικογένεια Γερμανών με δυο παιδιά σαν λέτσοι ρακοσυλλέκτες στους 40 βαθμούς να τρώνε μια πίτα το ζευγάρι μαζί και να δίνουν και μια δαγκωνιά στο κάθε παιδί! Τους έκανα και παρατήρηση να πάνε να κάτσουν για να φάνε δίπλα απο έναν κάδο για να μην λερώνουν το υπέροχο Ροδίτικο ψηφιδωτό δάπεδο τα απολίτιστα βουβάλια!
Αν οι αυθεντικοί Γερμανοί είναι τέτοιοι, οι υπηρέτες τους οι Gastarbeiter είναι σε τελειωτικό στάδιο! Ένα βήμα πριν το απονενοημένο  :2funny: :2funny: :2funny:
Εσυγιατι πηγες σχολειο εθελοντικα να μαθεις γερμανικα?
Για να εξυπηρετεις καλυτερα τους γερμανους γιατι αλλο....

Σχεση αγαπης κ μισους. Σχεση εξαρτησης. Φρουντ κι ετσι φαση....

Εγω αν δεν γουσταρα τους γαλλους κ οτι σχεση με γαλλια ,εεεεε του πουστη... δεν υπηρχε περιπτωση να παω να μαθω γαλλικα..... παρανοια!!!
 

Διαγραμμένο μέλος 85965

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.283
Κριτικές
5
Like
1.328
Πόντοι
216
Τύπε ...
ΕΔΩ ΔΕΝ ΤΟΝ ΧΩΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ !!!!!!


https://[URL unfurl="true"]www.bourdela.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=192757.0;attach=1260315;image[/img[/URL]]

Τι δεν καταλαβαίνεις ;;;;;;;
[/quote]
Εγω το χωνω,απλα πρέπει να με κεράσει πιροσκι πρώτα
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Σήμερα μόνο είδα μια οικογένεια Γερμανών με δυο παιδιά σαν λέτσοι ρακοσυλλέκτες στους 40 βαθμούς να τρώνε μια πίτα το ζευγάρι μαζί και να δίνουν και μια δαγκωνιά στο κάθε παιδί! Τους έκανα και παρατήρηση να πάνε να κάτσουν για να φάνε δίπλα απο έναν κάδο για να μην λερώνουν το υπέροχο Ροδίτικο ψηφιδωτό δάπεδο τα απολίτιστα βουβάλια!
Αν οι αυθεντικοί Γερμανοί είναι τέτοιοι, οι υπηρέτες τους οι Gastarbeiter είναι σε τελειωτικό στάδιο! Ένα βήμα πριν το απονενοημένο  :2funny: :2funny: :2funny:

Γιατί έχεις δει τους Ελληνες Γερμανία?Και τους τουρίστες ακόμα.
Πού πάνε,πού μένουνε τι τρώνε.Τι εντύπωση έχει ο μέσος Γερμανός για το μέσο Ελληνα.Τον εν Ελλάδι.Την Ελλάδα σαν κράτος,υποδομές κτλ.
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
Τους φαντάζομαι να συνεδριάζουν συσκέψεις επί συσκέψεων παίζοντας ο ένας το πουλί το άλλου,χύνοντας απεριόριστα μέχρι να βρούνε λύση.Και να δοκιμάζουν τη λύση και να τον πίνουν κλαρίνο ξανά και ξανά.Είναι χαβαλές φάση τελείως.
ειναι φαση ψωλαδες και γονοι σε gay gangbang orgy :lheel:
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Εσυγιατι πηγες σχολειο εθελοντικα να μαθεις γερμανικα?
Για να εξυπηρετεις καλυτερα τους γερμανους γιατι αλλο....

Σχεση αγαπης κ μισους. Σχεση εξαρτησης. Φρουντ κι ετσι φαση....

Εγω αν δεν γουσταρα τους γαλλους κ οτι σχεση με γαλλια ,εεεεε του πουστη... δεν υπηρχε περιπτωση να παω να μαθω γαλλικα..... παρανοια!!!
Κάθε φορά που μου κάνεις παράθεση ή αναφέρεσαι σε εμένα, θα ακολουθεί το παρακάτω---->
Έργα και ημέρες του Gastarbeiter μας

Ο συμπαθής αρχικώς Urlauber, όσο καταπιανόταν με τα θέματα mgtow, βάλθηκε να πείσει το φόρουμ για το πόσο καλή είναι η ζωή στη Γερμανία! Αρχικώς μιλούσε για καλές αποδοχές, υψηλή ποιότητα ζωής, γυναίκες, ταξίδια, κοινωνική αποδοχή και ευημερία!
Όταν ο Δημητράκης άρχισε να τον πιέζει άρχισαν οι πρώτες φωτογραφίες απο ένα διαμέρισμα ΠΟΝΤΙΚΟΤΡΥΠΑ σαν κελί φυλακής που αμφιβάλουμε αν έχει δική του τουαλέτα και πιθανώς είναι δωμάτιο απο κοινόβιο! Ακολούθησαν φωτογραφίες με αξεσουάρ που είναι τελείως base class  φτηνοπράγματα πλέμπας! :2funny: :2funny: :2funny:
Όσο η κόντρα με τον Δημητράκη φούντωνε ξεκίνησαν και τα πιο χοντρά λάθη! Ψεύτικες φωτογραφίες με άθλια web girls για γκόμενες, εισιτήριο κάποιου Τάσσου για να το παίξει κοσμογυρισμένος και μπύρες σε Ελληνικά στέκια της μιζέριας! :S
Στη πορεία μπηκα και εγώ να πω πως η Γερμανία δεν είναι ιδανικό μέρος μετανάστευσης και τότε άρχισαν τα χοντρά όργανα!  :orchestra:  
Πήγε να μας πει πως οι Γερμανοί όταν μιλάνε κάνουν λάθη! Μόνο που τα λάθη τα έκαναν για να φτάσουν στο δικό του επίπεδο συνεννόησης μήπως βγάλουν άκρη! Μας έβαλε φαγητά γεμάτα λίπη και ακόρεστα για να μας δείξει πως τρέφεται σωστά ενώ ο ίδιος είναι χοντρομπαλάς σαν βουβάλι και η δουλειά του τελείως ακοινώνητη!
Και φτάσαμε σε αυτές τις μέρες που έγραψε και κουβέντες που βγάζουν μίζερο, εκδικητικό και ΑΡΙΣΤΕΡΟ χαρακτήρα! Άρχιζε να  μιλάει για εργοδότες εκμεταλλευτές λες και όλοι είναι έτσι και πως προσπαθεί ευτελίζει εργαζόμενους στο σέρβις στις διακοπές του(στο μυαλό του) την ώρα που όλος ο κόσμος περνάει καλά αυτός βρίσκει χαρά στο κινητό του και στον αρνητισμό!
Και αποκορύφωμα όλων χτες το βράδυ που μου έκανε υπόδειξη πως γράφει ΗΡΕΜΑ επειδή ΓΑΜΑΕΙ την ώρα που του έφευγαν "κατά λάθος" smilies την ώρα που έγραφε ....ΗΡΕΜΑ (τρεμάμενος) :2funny: Πιστευει κανείς πως αυτός γαμάει? :2funny: :2funny: :2funny:

   
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Ποιοι απογοητευμένοι?Οι εργατικοί φεύγουν.Οταν σου δίνουν τα τριπλά ή τετραπλά Δύση για την ίδια ακριβώς δουλειά,γιατί να μη φύγεις?
Σιγά μην κάτσει ο άλλος Ελλάδα να πληρώνει φόρους και εισφορές για να τρώει η γενιά του Πολυτεχνείου και να μασάνε οι αργόσχολοι.Εχει σπάσει το κοινωνικό συμβόλαιο.Καθένας κοιτάει την πάρτη του.Οι μέγιστοι πατριώτες είναι οι ψωλάδες που να πολεμήσουνε ούτε λόγος βέβαια.
Είναι ψιλοχαβαλές φάση,δεν περίμεναν οι τύποι να έρθουν έτσι τα πράγματα.Νιώθουν να τους τραβάνε το χαλί κάτω από τα πόδια.
Τους φαντάζομαι να συνεδριάζουν συσκέψεις επί συσκέψεων παίζοντας ο ένας το πουλί το άλλου,χύνοντας απεριόριστα μέχρι να βρούνε λύση.Και να δοκιμάζουν τη λύση και να τον πίνουν κλαρίνο ξανά και ξανά.Είναι χαβαλές φάση τελείως.

Απόλυτο δίκιο έχει εδώ ο kman2.

Για την ακρίβεια δεν έσπασε τώρα, πάντα έτσι ειμασταν.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα από την ίδρυση του Ελληνικού κράτους έως και σήμερα.
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Γιατί έχεις δει τους Ελληνες Γερμανία?Και τους τουρίστες ακόμα.
Πού πάνε,πού μένουνε τι τρώνε.Τι εντύπωση έχει ο μέσος Γερμανός για το μέσο Ελληνα.Τον εν Ελλάδι.Την Ελλάδα σαν κράτος,υποδομές κτλ.
Τι με νοιάζει η γνώμη του Γερμανού? Αν δεν έχει καλή γνώμη ας μην πατάει Ελλάδα! Όπως κι εγώ δεν πάω πλέον Γερμανία!
Ο κόσμος είναι πολύ μεγάλος και για αυτούς και για εμένα! Το ίδιο και με τις υπόλοιπες ΔΥΤΙΚΕΣ ΧΑΒΟΥΖΕΣ!!!
Βέβαια κάποιοι Gastarbeiter ζηλεύουν τα Γερμανικά που ξέρω! Μου θυμίζουν τότε που είχα πάει Βαρκελώνη το 2003 και γνώρισα  μια παρέα Κολομβιάνους καλά παιδάκια και μας ρώταγαν αν έχουμε Ευρωπαικά Διαβατήρια! Και όταν τα είδαν έπαθαν παράκρουση! Παραληρούσαν και έλεγαν πως με αυτό ανοίγουν όλες οι πόρτες!!! :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:  
 

rigass

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2020
Μηνύματα
1.169
Like
558
Πόντοι
96
Ποιοι απογοητευμένοι?Οι εργατικοί φεύγουν.Οταν σου δίνουν τα τριπλά ή τετραπλά Δύση για την ίδια ακριβώς δουλειά,γιατί να μη φύγεις?
Σιγά μην κάτσει ο άλλος Ελλάδα να πληρώνει φόρους και εισφορές για να τρώει η γενιά του Πολυτεχνείου και να μασάνε οι αργόσχολοι.Εχει σπάσει το κοινωνικό συμβόλαιο.Καθένας κοιτάει την πάρτη του.Οι μέγιστοι πατριώτες είναι οι ψωλάδες που να πολεμήσουνε ούτε λόγος βέβαια.
Είναι ψιλοχαβαλές φάση,δεν περίμεναν οι τύποι να έρθουν έτσι τα πράγματα.Νιώθουν να τους τραβάνε το χαλί κάτω από τα πόδια.
Τους φαντάζομαι να συνεδριάζουν συσκέψεις επί συσκέψεων παίζοντας ο ένας το πουλί το άλλου,χύνοντας απεριόριστα μέχρι να βρούνε λύση.Και να δοκιμάζουν τη λύση και να τον πίνουν κλαρίνο ξανά και ξανά.Είναι χαβαλές φάση τελείως.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ένας καθαρός μισθός 1.500 ευρώ στην Ελλάδα κοστίζει στην επιχείρηση 2.727 ευρώ το μήνα ενώ στην Κύπρο το κόστος είναι 1.814 ευρώ, ή 33,5% χαμηλότερα. Για να μπορέσει να προσφέρει έναν υψηλό μισθό, της τάξης των 3.000 ευρώ μηνιαίως σε ένα στέλεχος ή επιστήμονα, η επιχείρηση στην Ελλάδα πρέπει να καταβάλει συνολικά 7.148 ευρώ, ενώ στην Κύπρο το συνολικό κόστος για την επιχείρηση είναι μόλις 4.237 ευρώ (-40%) και στη Βουλγαρία 3.768 ευρώ (-47%).

Με λίγα λόγια το κράτος παρακρατεί σχεδόν το 60% των χρημάτων που διαθέτει μια εταιρία στα στελέχη της, καθιστώντας απαγορευτική τη δημιουργία θέσεων εργασίας για υψηλής κατάρτισης στελεχιακό δυναμικό. Χαρακτηριστικό του μεγάλου ανταγωνιστικού μειονεκτήματος με το οποίο επιβαρύνεται το ελληνικό επιχειρείν είναι ότι για τη δημιουργία μιας θέσεως εργασίας με καθαρή αμοιβή 4.000 ευρώ το μήνα η επιχείρηση πρέπει να καταβάλει στο ελληνικό δημόσιο 9.430 ευρώ που με τα ίδια χρήματα μια εταιρεία στην Κύπρο ή τη Βουλγαρία μπορεί να προσλάβει δύο στελέχη με αμοιβή 4.000 ευρώ ο καθένας!


 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Και στη δύση , για ψίχουλα δουλεύουν .
Οι πιο πολλοί δεν κάνουν τίποτε σε όλη τους τη ζωή.

Στην ελλάδα ήμασταν καλύτεροι.
Αποκτούσαμε τουλάχιστον ακίνητα.

Δεν πεθαίναμε σε νοικιασμένο όπως οι άγγλοι , ούτε παντρευόμασταν με νοικιασμένο σακκάκι.
Ούτε στα σπίτια μας, έπρεπε να ανανεώσει το ... πρόπερτι ο γιός μας !!!!!!

Τώρα θέλουν να μας καταντήσουν σαν τη δύση.

Οπότε φυγή στη δύση , δεν είναι λύση , εκτός κι αν κάποιος είναι σε απόγνωση στην ελλάδα.
Τότε καλά κάνει και φεύγει , σεβαστό.


Αλλά δεν δέχομαι , οι απογοητευμένοι που έφυγαν να μου τη λένε.
Αυτό με το νοικιασμένο σακάκι νόμιζα ότι είναι πλάκα  :2funny:μου τό είχε πει ένας φίλος μου που μένει Αγγλία με σοβαρότητα  :2funny:νοίκιασα κουστούμι γιά να το φορέσω στο γάμο μου  :2funny:.Εμένα μου φένεται εντελώς τρελλό  :headbang: :2funny:

Σήμερα μόνο είδα μια οικογένεια Γερμανών με δυο παιδιά σαν λέτσοι ρακοσυλλέκτες στους 40 βαθμούς να τρώνε μια πίτα το ζευγάρι μαζί και να δίνουν και μια δαγκωνιά στο κάθε παιδί! Τους έκανα και παρατήρηση να πάνε να κάτσουν για να φάνε δίπλα απο έναν κάδο για να μην λερώνουν το υπέροχο Ροδίτικο ψηφιδωτό δάπεδο τα απολίτιστα βουβάλια!
Αν οι αυθεντικοί Γερμανοί είναι τέτοιοι, οι υπηρέτες τους οι Gastarbeiter είναι σε τελειωτικό στάδιο! Ένα βήμα πριν το απονενοημένο  :2funny: :2funny: :2funny:
Μα είναι μίζεροι  :vomit:μέχρι αηδίας! :rockon:.Όσο γιά τους μισθούς αυτά περί 2.000+ είναι  :jerking: :jerking:.
  Π.χ. Νυχτοφύλακες ζητάνε με 1.500-1.800 ευρώ ΑΛΛΆ όταν πας εκεί σου λένε ότι θα δουλεύεις 12+ ώρες γιά αυτά τα λεφτά όπως δουλευει και ο κακομοίρης  :headbang:.
  Είδα ένα ρεπορτάζ στα Ρωσσικά γιά τη Γερμανία και έδειχνε τη δουλειά σε ένα φούρνο και έλεγαν οι υπάλληλοι ότι γιά να πιάσεις δουλειά εδώ είναι πάρα πολύ δύσκολο γιατί το αφεντικό δίνει 1.500 ευρώ μισθό ενώ παντού δίνουν 1.200  :2funny:οπότε μη σας παραμυθιάζουν  :2funny:

  Ας βάλει κάποιος αν μπορεί το ενοικιαστήριο του σπιτιού που μας είχε βάλει ο Βαλκάνιος φουκαράς  :2funny: τότε που μας έβαλε της φωτογραφίες που έκλεψε από ένα μεσητικό και έλεγε ότι είναι το διαμέρισμα που νοικιάζει στη Γερμανία  :2funny: :2funny: :2funny:.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom