Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 16 άτομα (0 μέλη και 16 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Markelos.

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2019
Μηνύματα
557
Like
623
Πόντοι
86
Δεν έχουμε όλοι τα λεφτά σου ρε Μήτσο,ούτε το λουξ διαμέρισμα σου... :S
η συμπεριφορά σου απέναντι στον κλώνο μου σήμερα δείχνει παράπονο, δεν σου έβαλε πουτσα να ηρεμισεις :2funny:
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.703
Like
2.447
Πόντοι
606
Εξωτερικό παίρνεις τρεις με τέσσερις φορές περισσότερα για την ίδια δουλειά.Ποιος είναι τρελός να γυρίσει?
Μόνο αν θες να αποσυρθείς,να αράξεις ή να ψωλάρεις.
Βλέπεις κάτι ξένους τελείως άχρηστους για τον πούτσο εντελώς που Ελλάδα θα τους είχαν στη σφαλιάρα και όμως στέκονται εξωτερικό και κονομάνε.Και ο μέσος Ελληνας θεωρείται δουλευταράς,άλογο εργασίας ενώ κάνει απλώς ό,τι έκανε στην Ελλάδα.
Αυτό που για Ελλάδα θεωρείται συνηθισμένο το βλέπουν σα φοβερή δουλειά εξωτερικό.Οπότε ο Ελλην γαμεί και δέρνει είναι αρκετά εύκολα.Είμαστε overqualified.Αυτό το παίρνουν όλοι οι Ελληνες χαμπάρι μόλις βγουν λίγο έξω και το εκμεταλεύονται δεόντως.
Λίγο τα οργανωτικά να μάθει ο Ελληναράς και να συνηθίσει λίγο τα δυτικά συστήματα,τις μαλακίες και τους νόμους,έχει απογειωθεί.Στην ουσία είναι πολύ εύκολα.
κμαν :hi: τωρα δουλευω με 4μηνη συμβαση στον δημο :grin:  καθαριότητα :grin: :sunglasses: :grin: παιρνω 33 ευρω την ημερα :grin:  για την ιδια δουλεια  πχ γερμανια ποσα θα επαιρνα?
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Αραγε το φτάνει το κωλόχαρτο χωρίς σκάλα;
Μαλλον για αυτό κρέμεται τόσο πολύ!!
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Μήτσο για ένα πράγμα σου βγάζω το καπέλο,όπως έχω καταλάβει στο ένα σου διαμέρισμα έχεις σπιτώσει την γυναίκα σου και το παιδί σου...πάλι καλά. :hi:
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Τυπε δεν πιστευω εσύ το κωλοχαρτο να το έχεις χαμηλά δίπλα στην χέστρα;Είδες που το βάζουν οι χάι τύποι!!!


Φήμες ότι αν έμπαινε εκεί χαμηλά το κωλόχαρτο δεν θα χωραγε να μπει/βγει απο την χεστρα ο μητσος είναι καταδικαστέες και κακόβουλες.

Ναι,είναι καθαρά χωροταξικό το θέμα... :grin:

Αραγε το φτάνει το κωλόχαρτο χωρίς σκάλα;
Μαλλον για αυτό κρέμεται τόσο πολύ!!

Τον γλύφει η γάτα του,ο Μάρκελλος...ντεκόρ το έχει. :grin:
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.046
Πόντοι
216

Markelos.

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2019
Μηνύματα
557
Like
623
Πόντοι
86
Μήτσο για ένα πράγμα σου βγάζω το καπέλο,όπως έχω καταλάβει στο ένα σου διαμέρισμα έχεις σπιτώσει την γυναίκα σου και το παιδί σου...πάλι καλά. :hi:
και στο άλλο έχει βάλει εμένα να του προσέχω της γάτες, δανεικά δεν δίνει, έρχονται εδώ που και που Έλληνες και τον βλέπουν με μίσος, του ζητάνε δανεικά  :2funny: εμένα μου δίνει φαγητό μόνο  :tickedoff:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
τυποι αφηστε τα κακεντρεχη σχολια το μπανιο αυτο θα μπορουσε να ηταν το μπανιο του αντι γουορχολ του σαμ φρανσις να ηταν τουαλετα στο γιωτ του δακη ιωαννου απλα δεν γνωριζετε απο τεχνη  :grin:

Λάκη, Λάκη, που είσαι ρε Λάκη;

Αυτός εδώ ο φλούφλης εκτός από Λογοτεχνία ασχολείται και με την Ζωγραφική.

Που είσαι ρε μεγάλε να τον κράξεις;

ΥΓ. Μπα, προς Μοντριάν κλίνει το πράγμα. Αν και λόγω εντοπιότητας θα μπορούσε να παίξει και Ροντσένκο.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Μήτσο για ένα πράγμα σου βγάζω το καπέλο,όπως έχω καταλάβει στο ένα σου διαμέρισμα έχεις σπιτώσει την γυναίκα σου και το παιδί σου...πάλι καλά. :hi:

Για δύο μάλλον,και που γαμούσε ο παππούς σου τους ναζιστές προγόνους του Λάκη. :wanker: :wanker: :wanker:
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Λάκη, Λάκη, που είσαι ρε Λάκη;

Αυτός εδώ ο φλούφλης εκτός από Λογοτεχνία ασχολείται και με την Ζωγραφική.

Που είσαι ρε μεγάλε να τον κράξεις;

Όπως όλοι οι γκαζιάρηδες με ακριβά γκάζια.
Ζωγραφική , λογοτεχνία κτλ

Πιθανόν να παίζει και πιάνο ... επαγγελματικά εννοείται .
 

pitas00

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
502
Like
49
Πόντοι
6
Αυτό που λες είναι γενικό και αόριστο. Ναι, υπάρχουν τομείς που πραγματικά οι ξένοι στην ίδια τους την χώρα είναι μπετά. Αυτό οφείλεται και στον τρόπο με τον οποίο μπαίνουν αλλά και διδάσκονται στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Η διαφορά όμως του χαζού Άγγλου με εσένα ή εμένα, ή τον κάθε έλληνα μετανάστη, είναι ότι αυτός δεν πληρώνει ενοίκιο και ζει στη χώρα του. Δεν είναι το ίδιο. Η στέγαση είναι ένας από τους κύριους λόγους που αποτρέπει κάποιον να ζήσει έξω. Δε χρειάζεται να στο αποδείξω, δες τι φωτογραφίες έχει το νήμα τις τελευταίες σελίδες. Θα φύγω από το διαμέρισμα μου για να πάω να ζήσω σε αυτό; Και να το χρυσοπληρώνω κιόλας;

Οι μισθοί δεν είναι 4-5 φορές μεγαλύτεροι. Πάλι γενικό και αόριστο. Κολλητός μου στο Λονδίνο (το κάναμε καραμέλα με τους κολλητούς και γνωστούς αλλά είναι αναγκαίο κακό να το επαναλαμβάνουμε) παίρνει 5 χιλιάρικα μισθό. Δουλεύει από το πρωί ως αργά το απόγευμα και αυτός είναι σε πλεονεκτική θέση (όπως του έκατσε η φάση). Σε ασφαλιστική δουλεύει.

Έλα όμως που δεν είναι παντού έτσι. Περίπτωση άλλη (μη πω φίλος γιατί θα κουράσω), δυόμισι χιλιάρικα Ολλανδία, 2 χιλιάρικα Γερμανία, senior θέση Λονδίνο 4 χιλιάρικα και αυτό γιατί το αφεντικό του τον λατρεύει (και γιατί οι συνάδελφοι του δε ξέρουν τα βασικά port numbers και δουλεύουν σε εταιρεία ασφαλείας δικτύων.

Άλλη ζωή έξω, άλλα έξοδα. Στην Ελλάδα περνάνε ζάχαρη πολύς κόσμος φίλε μου. Θες ο τρόπος ζωής, θες ο καιρός, η γλώσσα, όπως θες πες το. Αν καταφέρεις εδώ να έχεις καλό εισόδημα (παρόμοιο ξένης χώρας), περνάς βασιλικά. Εξάλλου, και οι βίζιτες εδώ πιο φτηνές είναι. Θα βρεις πολλές στο Λονδίνο με 60€ / ώρα;

Ενδοκρινολόγος με δικό του γραφείο Θεσσαλονίκη, δεν προλαβαίνουν από τα ραντεβού. Τα αρπάζεις από παντού, μαύρα πέφτουν τα πενηνταευρα, άντε καντο αυτό έξω δουλεύοντας 9-5 για να πας σπίτι να δεις τηλεόραση και να φας τσιπς με φτερούγες από τουρκικό κεμπάπ.
φίλε όσοι κονομάνε άκομα έλλαδα δεν θα έιναι για πολυ..έρχεται δραχμουλα στο έγγυς μελλον και ό νοων νοειτο
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Για τους Ολλανδους λες ?
Η πλάκα είναι που οι φουκαράδες που έρχονται από την Ελλάδα εδώ γιά δουλειά τα ίδια λένε γιά τους Ρώσσους  :2funny:επειδή τους φτύνουν και τους κοιτάνε με λύπιση  :2funny:

Ρε τι κόλλημα έχετε φάει με την τουαλέτα? Το ξέρετε ότι αυτό δείχνει ψυχολογικό πρόβλημα?  :jerking: η τρολαρετε επίτηδες, η έχετε κάποια ψύχωση με της τουαλέτες  :2funny: ο άλλος ο γκαστερμπαιτερ ζητάει φώτο συνέχεια, ο Δημήτρης του έχει ανεβάσει πόσες και πόσες, αυτός μας έχει ανεβάσει μια που πίνει μπύρα και βλέπει αγώνα Ελλάδος  :jerking: καθ μια που τρώει γαρίδες, δηλαδή είναι στην Γερμανία και συνεχίζει να τρώει ελληνικά γιατί αναπολεί να επιστρέψει Ελλάδα, αλλά αν το κάνει θα τον πάνε μέσα  :2funny: καταγγελία από γυναίκα πρώην, και καταγγελία από τράπεζα, τουλάχιστον στη μπουζου θα τρώει τσάμπα  ;) του έχει ζητήσει ο κλώνος μου να ανεβάσει φώτο και δεν έχει ανεβάσει καμια και ο φουκαράς συνεχίζει και απαιτεί να του βάλουμε εμείς, με ψαρωτικο τρόπο γιατί αυτός να ανεβάσει δεν πρόκειται, ούτε σπίτι, ούτε αμάξι, ούτε γκόμενά  :jerking:
Επειδη αυτοί οι Γκαστερμπά'ι'τερ δεν έχουν δική τους τουαλέτα τους έχει μείνει αποθημένο  :2funny:
  Ναι όπως όλοι κουβαλάει μαζί του την μιζέρια της Ελλάδας  :vomit:και ονειρεύονται την επιστροφή στην Ελλάδα  :headbang: :2funny:
  Που να τη βρει τη γκόμενα? :jerking: :2funny:με την κακομοιριά του  :2funny:.
  Όσο γιά το αμάξι ποιό εύκολο είναι να είχα εγώ ιδιωτικό αεροπλάνο παρά αυτός αμάξι  :2funny: :2funny: :2funny:.
   Τώρα ξύπνησε παλι το βλήμα και θα πάει στη δουλειά  :2funny:να φυλάει ολη τη νυχτα τα γραφεία των Γερμανών  :2funny:και με ενα μικρό διάλειμμα 6-9 το πρω'ι'  θα κάτσει στη δουλειά μέχρι της 14.30  :2funny: :headbang:.Απορώ πως δεν έχει προσλάβει ακόμα το Μονσελά να του λύσει τα προβλήματα του  :2funny:

 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
φίλε όσοι κονομάνε άκομα έλλαδα δεν θα έιναι για πολυ..έρχεται δραχμουλα στο έγγυς μελλον και ό νοων νοειτο

Μια χαρά θα είναι και με τη δραχμούλα.
Θα παίζει φθηνή εγχώρια κωλοτρυπίδα αματούρικη .

Τα νοίκια θα ανεβαίνουν κάθε χρόνο , οι καταθέσεις θα έχουν τόκο 25% !!!!!!!!
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Θες ο τρόπος ζωής, θες ο καιρός, η γλώσσα, όπως θες πες το. Αν καταφέρεις εδώ να έχεις καλό εισόδημα (παρόμοιο ξένης χώρας), περνάς βασιλικά.

Αυτό είναι το θέμα.Πόσοι Ελληνες πιάνουν π.χ. το μέσο όρο της Γερμανίας τα δυόμισυ χιλιαρικάκια το μήνα?Αυτοί όντως περνάνε καλά Ελλάδα,πόσοι είναι όμως?
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
33.229
Like
13.394
Πόντοι
2.606
Μια χαρά θα είναι και με τη δραχμούλα.
Θα παίζει φθηνή εγχώρια κωλοτρυπίδα αματούρικη .

Τα νοίκια θα ανεβαίνουν κάθε χρόνο , οι καταθέσεις θα έχουν τόκο 25% !!!!!!!!
τραλαλακη μη χολοσκας αμα ερθει η δραχμουλα θα πας ουγγαρια πορνομεταναστης και θα γαμας τον ζαρωμενο το γιαρμα που μενει και χιλια χιλιομετρα μακρυα πηγαινε ελα στα συνορα  :2funny:
 

pitas00

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
502
Like
49
Πόντοι
6
Λίγοι. Αλλά βγάλε το ενοίκιο και λοιπά. Πόσα περισσότερα σου μένουν; Τι ποιότητα ζωής έχεις; Εδώ με 3€ παίρνω πρωινό ή καφέ ή σάντουιτς που εκεί πάνω δε το βρίσκεις καν και αν το βρεις έχει 10€. Έχει νόημα;

Μιλάω για νορμαλ καταστάσεις στην σύγκριση που κάνουμε. Αν κάποιος έχει στόχο παχυλούς μισθούς, να οδηγάει bmw εταιρείας, να πηγαίνει με το κουστουμάκι του στην δουλειά και δεν τον ενδιαφέρει η αποταμίευση, οκ. Εγώ διαφωνώ με το «φεύγω έξω, ζω σαν φοιτητής, αλλά λέω τα κατάφερα καο συνάμα κράζω και αυτούς που έμειναν πίσω».
φιλε ό κμαν έχει άπολυτο δικιο..τα 800 έυρω που πιάνει ό μ.ό έλλαδαρας έιναι πλασματικό νούμερο..έκτος έυρωπ.ένωσεως βγάλε ένα μηδενικό σρα 80 και έισαι μέσα
 

pitas00

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
502
Like
49
Πόντοι
6
8000; Βρες μου δουλειά με 8000 καθωσπρέπει και φεύγουμε σήμερα με την πρώτη πτήση.
ποια 8000 ρε μυστη ..λεμε ότι σε συνθήκες παγκόσμιας άγορας ό μέσος έλλην ψωλας βγαζει 80 έύρω μηνιαιως
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Μήτσο,ερώτηση σοβαρή.
Τα σκουπίδια τα πετάνε ακόμα σε κάτι μεγάλα ημι-υπόγεια του κτηρίου και αυτός που μένει στον 1ο τρώει όλη την μπόχα μέχρι να το αδειάσουν;

Το έχω δει σε άλλες χώρες,όχι Ρωσία,πρώην CCCP .
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom