Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 22 άτομα (0 μέλη και 22 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.703
Like
2.447
Πόντοι
606
παιδια σαν λαος πιο χαλαρος ειναι οι ολλανδοι η οι γερμανοι?
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Λοιπον επειδη ολοι λενε για νουμερα,

Ελλαδα ελεγκτης σε Βig 4, πρωτος μισθος ΚΑΘΑΡΑ 750. Με μαστερ απο καλο ξενο πανεπιστημιο.

Αν εισαι καλος 24 μηνες μετα πας στα 800 συν 150 ευρω κουπονια ΑΒ Βασιλοπουλος.

Στην πενταετια ολα μαζι, γυρω στα 1250.
1250 με πονο και αιμα. Αντε αν πας σε πολυεθνικη να πας στην εξαετια στα 1500-1600.

Τα παραπανω προυποθετουν  να εισαι αρκετα καλος να μπεις ελεγκτης. Να εισαι αρκετα καλος να παρεις προαγωγη και να βρεις μια πολυεθνικη που θα σε παρει. Αν ζεις Αθηνα (πχ Ντελοιτ το 2014 ηταν ΒΠ τωρα δε ξερω). Θες Μονο για νοικι ιντερνετ, ρευμα νερο μεταφορες 5 κατοσταρικα.

Μαγειρευεις μονος αλλα 300 ευρω να φας σαν αρχοντας. Αρα μενουν μονο 800 για γουστα/αποταμιευση

Εναλλακτικα

Βγαζεις 1800-2000, με ιδιο και χαμηλοτερο κοστος ζωης σε Μπρατισλαβα και Πραγα σε καποιο business center πολυεθνικης (ΙΒΜ, Αμαζον, Ντελ, ΑΤ^Τ, Χενκελ κλπ). Γαμας μουναρες, πινεις μπυρα με 2 ευρω εχεις τα μουνολιβαδα στα ποδια σου.

Το παιζεις καριεριστας και χτυπας 3.5 Αμστερνταμ/Μοναχο η 4.5 Λουξεμβουργο. Απο αυτα δινεις 1000 η 1500 αντιστοιχα για ολα τα εξοδα του σπιτιου. Κοστος φαγητου πλην σαλατικων χαμηλοτερο. Το σουπερμαρκετ θα σου βγει 400 το μηνα. Ποιοτητα φαγητου σαφως χαμηλοτερη. Εχεις φτηνες πτησεις και διαθεσιμο εισοδημα *3 σε σχεση με ελλαδα. Και παλι γαμας μουνακια.

Σκατα ειναι αν βρεις καμια δουλεια γτπ σε καμια μικρη πολη χωρις (σοβαρους) ξενους. αλλα το αντιστοιχο δεν ειναι το 1600αρι στην ελλαδα. ειναι το να μενεις κολλιατσου και να δουλευεις σε λογιστικο γραφειο. Και παλι ομως εχεις κατι ανωτερο στο βιογραφικο σου.

Αυτη ειναι η αληθεια για το εξωτερικο, για να συγκρινουμε ομοια πραγματα.

 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.046
Πόντοι
216

Δε στα πανε καλα τα γραμματα λοιπον. Στην ιστορια οι Ολλανδοι εχουν μοιρασει τρελο πονο, σε ολες σχεδον τις αυτοκρατοριες.
Κατι νομιζω γραφτηκε πριν για ιστορια νομιζω. Αν καποιος εχει καμια σχεση με αυτην, δε θα γραφε κατι τετοιο :S
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Δε στα πανε καλα τα γραμματα λοιπον. Στην ιστορια οι Ολλανδοι εχουν μοιρασει τρελο πονο, σε ολες σχεδον τις αυτοκρατοριες.
Κατι νομιζω γραφτηκε πριν για ιστορια νομιζω. Αν καποιος εχει καμια σχεση με αυτην, δε θα γραφε κατι τετοιο :S

Αυτο που εννοουσα τυπε ειναι οτι ο μοντερνος Ολλανδος ειναι απαιδευτος τελειως. Δε ξερει βασικα πραγματα ιστοριας/γεωγραφιας, οχι οτι σαν χωρα δε ειχαν αξιολογη αυτοκρατορια/ιστορια

Βεβαια μια ζωη απο κατω ηταν, ειτε απο Ισπανους, Γαλλους η Γερμανους. Οποιος ηθελε να μπει κατω χωρες εμπαινε ανετα. Και λογω μορφολογιας εδαφους προφανως
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Και για να προσθεσω στο απο πανω, ακομα και οι Γερμανοι που τους λεμε μαλακες, ειναι καπως fair play.Ποτε δεν ειχα δυσκολη κουβεντα με Γερμανο για Ελλαδα χρεος κλπ. Οι Ολλανδοι/δεζες ερχονται στο κλαμπ, σε ρωτανε απο που εισαι και παντα πετανε καμια μαλακια.

Για αυτο και οποτε αρχιζουν τα στερεοτυπα, τους πεταω και εγω οτι ειναι παιδοφιλοι κλπ
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Ελλάδα είναι καλά μόνο αν είσαι εισοδηματίας,βύσμα,Δ.Υ. ή έχεις έτοιμη δουλειά από γονείς.Αλλιώς είναι γάμησέ τα.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Ελλάδα είναι καλά μόνο αν είσαι εισοδηματίας,βύσμα,Δ.Υ. ή έχεις έτοιμη δουλειά από γονείς.Αλλιώς είναι γάμησέ τα.


Ναι, ακομα και αυτοι π λενε να γυρισω, συνηθως εχουν σπιτια.

Εχω φιλους που δουλευαν φουλ ταιμ και ειχαν σπιτια απο πισω η μενανε με γονεις. Για μενα ειναι ξεφτιλα να εισαι 30 χρονων με 1200 και να νομιζεις οτι κατι κανεις ενω μενεις με γονεις.

Ποια γκομενα να καβλωσει μαζι σου
 

pitas00

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
502
Like
49
Πόντοι
6
Συγνώμη, λάθος. Αν και λίγο εξτριμ αυτό που είπες.

Σε τελική ανάλυση ο καθένας κάνει ότι θέλει και καλό είναι να μιλάμε με βάση το τι έχουμε ζήσει. Όσοι λένε ότι πάνε εξωτερικό για να γαμησουν ή γιατί οι Ελληνίδες είναι κακές ή γιατί έτσι είναι της μόδας, δεν μπορώ να τους παρω στα σοβαρά. Ούτε αυτούς που λένε ότι ο εργάτης στο εξωτερικό είναι χαζός. Ίσα ίσα, πιο πολύ σέβομαι τον εργάτη που έφυγε σε περιόδους δύσκολες για να επιβιώσει. Ποιος από σας έφυγε έξω χωρίς κομπόδεμα από πριν ρε παιδιά...; Κανένας δε φεύγει στο άγνωστο με έτοιμη δουλειά. Θέλει να νοικιάσεις και να ψάχνεις μπορεί και μήνες ως χρόνο για να βρεις κάτι.

Άσε, καλύτερα εδώ. Με μερικά ενοικιαζόμενα, μια ήρεμη δουλειά χωρίς ιδρώτα και άγχος να κολλάς ένσημα και να είσαι ασφαλισμένος, σ/κ πάρτυ, καλοκαιράκι διακοπές, χωρίς ενοίκιο, εύκολη συνεννόηση με γιατρούς για τσεκάπ και συνταγογράφηση, καλός καιρός, εξαιρετικό φαγητό.

Ας είναι καλά οι ξενιτεμένοι.
άς έιναι καλά ή έυρωπαικη Ένωση..στο διόρθωσα λίγο
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Καθηγητες πανεπιστημίου που δεν τους ξέρει η μάνα τους, τρια χιλιάρικα μισθό και έρχονται μια φορά τη βδομάδα στο γραφείο τους. Πωλητής σε γνωστή εταιρεία φαρμάκων, τρια χιλιάρικα μισθό, δωρεάν αμάξι και πολλά ταξίδια για συνέδρια. Γαμησετα;

Ρε συ εδώ ο άλλος είναι κλητήρας και παίρνει ένα χιλιάρικο δεν κάνει τι-πο-τα.. έχει δουλειές. Απλά το θέμα είναι να τις βρεις.

Μόνο που αυτοί που αναφέρεις ανήκουν στην κατηγορία Δ.Υ. ή βύσματα.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Μεγάλες κουβέντες λες χωρίς γκομενα και οικογένεια. Καμία ντροπή, ο καθένας ζει με αξιοπρέπεια. Άσε που σχεδόν όλοι βοηθιούνται από σόγια όταν κάνουν οικογένεια. Εύκολο το έχεις να μεγαλώνεις παιδιά όταν δουλεύετε και οι δυο; Μη μου πεις το γνωστό «εγώ θα δουλεύω και η γυναίκα σπίτι» σε παρακαλώ.

30 χρονων να σου μαγειρευει η μανα σου και να μην εχεις ενα χωρο να φερεις μουνετα, δε μου φαινεται νορμαλ
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.046
Πόντοι
216
Αυτο που εννοουσα τυπε ειναι οτι ο μοντερνος Ολλανδος ειναι απαιδευτος τελειως. Δε ξερει βασικα πραγματα ιστοριας/γεωγραφιας, οχι οτι σαν χωρα δε ειχαν αξιολογη αυτοκρατορια/ιστορια

Βεβαια μια ζωη απο κατω ηταν, ειτε απο Ισπανους, Γαλλους η Γερμανους. Οποιος ηθελε να μπει κατω χωρες εμπαινε ανετα. Και λογω μορφολογιας εδαφους προφανως

To τι εννοουσες ειναι αλλο θεμα. Εγω λεω στο τι εγραψες οτι "ο καθενας εισεβαλε και εκανε παρελαση" η τεσπα κατι τετοιο. Ε λοιπον εκτους απο τους ναζι, οι οποιοι παντου το εκαναν ετσι, κανενας αλλος δεν εκανε κατι τετοιο και οι Ολλανδοι εκοψαν κωλους σε Αψβουργους, Γαλλους, Αγγλους ιστορικα.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.046
Πόντοι
216
Δεν ζω σαν φοιτητής. Δηλαδή σε στούντιο 20τμ, χωρίς κοινωνική ζωή. Για πολλούς, αυτό είναι μονόδρομος στην αρχή έξω. Σέβομαι και θαυμάζω όσους το περνάνε και καταφέρνουν να ανέβουν και να σταθούν στα πόδια τους. Δεν τους φτάνω. Αλλά όταν ο άλλος μου λέει ότι επειδή ζει έξω - και ζει σαν φοιτητής - είναι ανώτερος και εξυπνότερος...

Πώς να το πω αλλιώς: όπως εγώ δίνω την εντύπωση ότι τίθεμαι κατά του «έξω» γιατί επιζητώ μια πιο εύκολη και ήρεμη ζωή ΕΔΩ (αυτό ακριβώς θέλω και το δήλωσα), έτσι και άλλος δίνει την εντύπωση ότι είναι έξω απλά και μόνο για να αποδείξει ότι μπορεί.

Ε αν στην Ελλαδα μπορεις να εχεις τα μεσα να συντηρηθεις και να ζεις ανεξαρτητα και με σταθερη ζωη, εισοδημα , κατοικια , αυτονομα, τοτε για πιο λογο να μπει στο τραπεζι το θεμα "εξωτερικο"? Δεν μπαινεις καν σε αυτη την κατηγορια και δεν εχει νοημα η συγκριση ετσι και αλλιως.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
To τι εννοουσες ειναι αλλο θεμα. Εγω λεω στο τι εγραψες οτι "ο καθενας εισεβαλε και εκανε παρελαση" η τεσπα κατι τετοιο. Ε λοιπον εκτους απο τους ναζι, οι οποιοι παντου το εκαναν ετσι, κανενας αλλος δεν εκανε κατι τετοιο και οι Ολλανδοι εκοψαν κωλους σε Αψβουργους, Γαλλους, Αγγλους ιστορικα.

Αναφερθηκες στο σχολιο μου για την ιστορια, το οποιο ειχε σχεση με την παιδεια τους οχι με την ιστορια σαν χωρα

Στο αν εκαναν παρελαση η οχι, και να μην εκαναν, οι ολλανδοι μονιμως ειχαν καποιον απο πανω τους.

Τεσπα δε εχει σημασια
 

dCorso

Μέγας
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.108
Κριτικές
33
Like
7.348
Πόντοι
4.746
Σκατά να φας,σκατά να πιεις,σκατά να πα να χέσεις που λένε.Είναι η ζωή του δημητράκη,πόρωση με το σκατό.
Αμνησια εχεις παθει; μεχρι προχθες μας εβαζες φωτο την τελειωμενη ταριφα  με την φρεσκια κουραδα
σου στο στομα της. Αρα δικαιωματικα εχεις τον τιτλο μαστερ σκατμαν, ο αρχοντας του σκατου δηλαδη    :badair:
Kαι το τραγουδι σου..   :cool2:
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.046
Πόντοι
216
Αναφερθηκες στο σχολιο μου για την ιστορια, το οποιο ειχε σχεση με την παιδεια τους οχι με την ιστορια σαν χωρα

Στο αν εκαναν παρελαση η οχι, και να μην εκαναν, οι ολλανδοι μονιμως ειχαν καποιον απο πανω τους.

Τεσπα δε εχει σημασια

Απο το 1500 περιπου ειναι ανεξαρτητοι πρακτικα. Για την ιστορια αναφερθηκα οχι στο αν οι σημερινοι Ολλανδοι γνωριζουν η οχι, ουτε στο αν οι Ολλανδοι εχουν ιστορια.
Αλλα στο οτι παρολο που εμεις τους ειρωνευομαστε οτι δε ξερουν ιστορια, τελικα ουτε εμεις ξερουμε τοσο καλα ιστορια :grin:
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Επειδή το γαμήσατε το νήμα :tickedoff:,σας κάνω την μία και μοναδική ερώτηση που μας ενδιαφέρει.

Βγάζετε περισσότερα και περνάτε καλύτερα από τον δημητράκι;

ΥΓ.Παρακαλώ οι mods να αλλάξουν τον τίτλο του νήματος σε "Εργασια στο εξωτερικο vs.η ζωή του δημητράκι"
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Δεν ζω σαν φοιτητής. Δηλαδή σε στούντιο 20τμ, χωρίς κοινωνική ζωή. Για πολλούς, αυτό είναι μονόδρομος στην αρχή έξω. Σέβομαι και θαυμάζω όσους το περνάνε και καταφέρνουν να ανέβουν και να σταθούν στα πόδια τους. Δεν τους φτάνω. Αλλά όταν ο άλλος μου λέει ότι επειδή ζει έξω - και ζει σαν φοιτητής - είναι ανώτερος και εξυπνότερος...

Πώς να το πω αλλιώς: όπως εγώ δίνω την εντύπωση ότι τίθεμαι κατά του «έξω» γιατί επιζητώ μια πιο εύκολη και ήρεμη ζωή ΕΔΩ (αυτό ακριβώς θέλω και το δήλωσα), έτσι και άλλος δίνει την εντύπωση ότι είναι έξω απλά και μόνο για να αποδείξει ότι μπορεί.

Κατσε ρε τυπε, πρεπει να συγκρινεις ομοια με ομοια. Αν εισαι ελλαδα και εχεις μια βοηθεια η ακομα και αν εισαι στον τοπο σου ναι ειναι πιο ευκολα σιγουρα.

Πρεπει να συγκρινεις τη ζωη που θα ειχες στην αρχη σε μια νεα πολη στην Ελλαδα χωρις βοηθεια, με τη ζωη σε μια ξενη χωρα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom