Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 28 άτομα (0 μέλη και 28 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.705
Like
2.455
Πόντοι
606
Τυπε εσενα το αφεντικο σου ειναι ο Μελισσανιδης, δε χρειαζεται να ψαχνεις αλλου. Σε βλεπω μεσα στο 2020 να πιανεις 8αδα καρφωτηρι με 2-3 χηναρια μεσα και να ανοιγεις δικο σου διαλογητηριο στον Μακεδονικο καμπο
αυτό που λες γινεται όχι με τον τζογο αλλα με μυαλο και κατά επεκταση με κλεψιμο από τον παραγωγο τον κοβεις κιλα για αχρηστα και τα πουλας και αυτά και τα κονομας σχεδόν διπλα :grin: το στοίχημα είναι καψουρα χομπι. Αλλοι πανε ψαρεμα εμεις πεζουμε στοίχημα το παν είναι να μην ξεφυγεις και πας λογο τζογου μεταναστης :grin: εχω δει τέτοιους  :grin:  :hi: την πεφτω για υπνο 4 ξυπνω 5 πιανω δουλεια στον ηλιο απευθειας να δουλευεις στην καθαριοτητα  γινεσε μπιφτεκι από την ζαλη  :grin: :hi:
 

rigass

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2020
Μηνύματα
1.169
Like
558
Πόντοι
96
Μην παει καθολου καλυτερα.
Η γλωσσα ειναι το σημαντικο.
Και συγνωμη τι πειραζει να πας σχολειο?
Εγω οταν πηγα ειχε 2 πολωνεζες καβλοραπανα, μπορει να περασεις καλα

φιλος ανιδεικευτος και κλαψας ειχε ανεβει ενα φεγγαρι γερμανια
το μονο που του εμεινε ηταν ενα νταλαβερι με μια ουκρανη που γνωρισε στο σχολειο κατα παραδοχη του η ομορφοτερη που γαμησε ποτε
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Ξεκαθαρίζουμε ότι οι ... . εφοπλιστάδες με έδρα το λονδίνο ... δεν θεωρούνται ... μετανάστες στην αγγλία ...
Όπως και ο σύζυγος της ελισάβετ, δεν θεωρείται ... έλλην 2ης γενιάς !!!!!!!!

Και σήμερα , ελληνάρες στην αμέρικα, βγάζουν χοντρά λεφτά.
Φαντάζομαι κάποιοι ξέρουν ... μπουζουξήδες που σαρώνουν στην ομογένεια !!!!!!

Αγγλία και γερμανία, είναι κράτη που ουσιαστικά κουμμουνιστο-φέρνουν.
Δεν υπερασπίζομαι την ελλάδα, η ελλάδα δεν είναι καν κράτος. Ρημάδι είναι . Βόθρος.


Αλλά και οι ντόπιοι ! Στην αμερική, πολλοί κάνουν μπάζες από το μηδέν.
Στην ευρώπη, δεν γίνεται αυτό .
Θα γραψω για την γερμανια που το εψαξα λιγο.
Εως το 70 περιπου υπηρχε το καθεστως gastarbeiter που πηγαινες μεταναστης στην γερμανια με κανενα δικαιωμα για business κ ιδιοκτησια, την ιδια εποχη η αμερικη ζουσε το αμερικανικο ονειρο με τεραστιες ευκαιρειες.

Αυτα δεν υπαρχουν σημερα πουθενα.
Ο ξακουστος Πουμπουρας, ο μεγαλοεργολάβος της ουκρανιας, παρατησε τον ηφαιστο λημνου γιατι ουτε τα εισητηρια δεν μπορουσε να πληρωνει πλεον ειπε.

 

waikiki

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2017
Μηνύματα
77
Κριτικές
1
Like
46
Πόντοι
0
Δεν γνωρίζω πολλά,πιθανό να υπάρχουν όπως τα λες αλλά αν δεν γνωρίζει κάποιος τη γλώσσα τι να ξεκινήσει. Απλές δηλώσεις και σου λένε όχι αγγλικά, ξαναελα με άτομο που μιλάει γερμανικά. Οπότε πρέπει να έχεις κάποιον που ξέρει τα πράγματα,να είναι πρόθυμος και να μην δουλεύει για να μπορεί να έρθει. Αν και όπως έγραψα πολλοί μου είπαν μόνο αυτό που περιέγραψα
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Δεν γνωρίζω πολλά,πιθανό να υπάρχουν όπως τα λες αλλά αν δεν γνωρίζει κάποιος τη γλώσσα τι να ξεκινήσει. Απλές δηλώσεις και σου λένε όχι αγγλικά, ξαναελα με άτομο που μιλάει γερμανικά. Οπότε πρέπει να έχεις κάποιον που ξέρει τα πράγματα,να είναι πρόθυμος και να μην δουλεύει για να μπορεί να έρθει. Αν και όπως έγραψα πολλοί μου είπαν μόνο αυτό που περιέγραψα
Αν ρωτησεις βρισκεις ατομο που με 20€ ερχεται για διερμηνεας. Παντου υπαρχουν.

Το εκανα κι εγω για 7-8 γνωστους δωρεαν.
Το εκανα κ με 20€ οπως εγραψα για 1-2ωρες σε υπηρεσιες κτλ
 

Jim85

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.249
Like
1.599
Πόντοι
216
Αγγλία τί κατάσταση επικρατεί, ξέρει κανείς;
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Α ναι και το αλλο.

Στην ελλαδα σε νησι οταν πατε για σεζον 6 μηνες καλοκαιρι νταλα ζεστη, και δουλευετε 12 ωρες την ημερα ,καθε μερα 30/30 για 1.000€ τον μηνα με καμμια απολυτως προοπτικη, γιατι δεν γρινιαζετε??
 

waikiki

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2017
Μηνύματα
77
Κριτικές
1
Like
46
Πόντοι
0
Αν ρωτησεις βρισκεις ατομο που με 20€ ερχεται για διερμηνεας. Παντου υπαρχουν.

Το εκανα κι εγω για 7-8 γνωστους δωρεαν.
Το εκανα κ με 20€ οπως εγραψα για 1-2ωρες σε υπηρεσιες κτλ
Έκανα χρήση ενός γνωστού ναι με το 20+ αλλά φαντάζεσαι να μην παίρνεις λεφτά,να φεύγουν με εκθετικό τρόπο στα εξοδα τα έτοιμα και να πληρώνεις και διερμηνέα; Καλοσωρισατε στην Γερμανία!
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Σε αντίστοιχες δουλειές για Έλληνες, όπως στη Γερμανία που λέτε.

Εγω Αγγλια στην πολη που ημουν ειχα ενα ελληνικο εστιατοριο. Ειχα παει καποιες φορες ως πελατης και απο συζητησεις με αλλους ελληνες ειχα ακουσει οτι υπηρχε γενικα καταπιεση προς τους υπαλληλους. Δε μπορω να το επαληθευσω, αν και φανταζομαι οτι ισχυε. Η φατσα του αφεντικου παροτι ητανε γενικα καλο τυπακι για παρεα και συζητηση, ηταν απο τα ατομα που δε θα ηθελα για αφεντικο ουτε ενα δευτερολεπτο στη ζωη μου. Ποσο μαλλον 24 ωρες την ημερα να αποφασιζει για το καθε τι στην καθημερινοτητα μου και να με διαταζει.

Γενικα μην ψαχνετε τι παιζει σε καθε χωρα. Η δουλεια και οι συνθηκες ειναι το κυριοτερο. Μια κουζινα εστιατοριου τα ιδια σκατα ειναι ειτε το εστιατοριο ειναι στη Γερμανια, ειτε στην Αργεντινη, ειτε στη Μυκονο, ειτε στην Αθηνα, ειτε στην Αμερικη, ειτε στη Μοσχα.

Μπινελικι, καταπιεση και αδικιες. Οι εκπομπες με τιτλο "εφιαλτης στην κουζινα" δε γεννηθηκαν τυχαια...
 

Jim85

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.249
Like
1.599
Πόντοι
216
Εγω Αγγλια στην πολη που ημουν ειχα ενα ελληνικο εστιατοριο. Ειχα παει καποιες φορες ως πελατης και απο συζητησεις με αλλους ελληνες ειχα ακουσει οτι υπηρχε γενικα καταπιεση προς τους υπαλληλους. Δε μπορω να το επαληθευσω, αν και φανταζομαι οτι ισχυε. Η φατσα του αφεντικου παροτι ητανε γενικα καλο τυπακι για παρεα και συζητηση, ηταν απο τα ατομα που δε θα ηθελα για αφεντικο ουτε ενα δευτερολεπτο στη ζωη μου. Ποσο μαλλον 24 ωρες την ημερα να αποφασιζει για το καθε τι στην καθημερινοτητα μου και να με διαταζει.

Γενικα μην ψαχνετε τι παιζει σε καθε χωρα. Η δουλεια και οι συνθηκες ειναι το κυριοτερο. Μια κουζινα εστιατοριου τα ιδια σκατα ειναι ειτε το εστιατοριο ειναι στη Γερμανια, ειτε στην Αργεντινη, ειτε στη Μυκονο, ειτε στην Αθηνα, ειτε στην Αμερικη, ειτε στη Μοσχα.

Μπινελικι, καταπιεση και αδικιες. Οι εκπομπες με τιτλο "εφιαλτης στην κουζινα" δε γεννηθηκαν τυχαια...
Γενικώς, τα εστιατόρια έτσι είναι, έχουν πίεση, τρέξιμο, κατσάδες, γκρίνιες αν είναι πολλά τα άτομα κλπ.
Το μόνο θετικό είναι τα άμεσα λεφτά, όχι πολλά σε πολλές περιπτώσεις.
Αν επιτρέπεται, σε ποιά πόλη ήσουν;
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Έκανα χρήση ενός γνωστού ναι με το 20+ αλλά φαντάζεσαι να μην παίρνεις λεφτά,να φεύγουν με εκθετικό τρόπο στα εξοδα τα έτοιμα και να πληρώνεις και διερμηνέα; Καλοσωρισατε στην Γερμανία!
Θα χρειαστεις 3-4 φορες

Αν εχεις κανα φιλαρακι καλυτερα.
Εγω κ πληρωσα κ με πληρωσαν αγνωστοι
Και εξυπηρετησα δωρεαν κ με εξυπηρετησαν δωρεαν
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Εγω Αγγλια στην πολη που ημουν ειχα ενα ελληνικο εστιατοριο. Ειχα παει καποιες φορες ως πελατης και απο συζητησεις με αλλους ελληνες ειχα ακουσει οτι υπηρχε γενικα καταπιεση προς τους υπαλληλους. Δε μπορω να το επαληθευσω, αν και φανταζομαι οτι ισχυε. Η φατσα του αφεντικου παροτι ητανε γενικα καλο τυπακι για παρεα και συζητηση, ηταν απο τα ατομα που δε θα ηθελα για αφεντικο ουτε ενα δευτερολεπτο στη ζωη μου. Ποσο μαλλον 24 ωρες την ημερα να αποφασιζει για το καθε τι στην καθημερινοτητα μου και να με διαταζει.

Γενικα μην ψαχνετε τι παιζει σε καθε χωρα. Η δουλεια και οι συνθηκες ειναι το κυριοτερο. Μια κουζινα εστιατοριου τα ιδια σκατα ειναι ειτε το εστιατοριο ειναι στη Γερμανια, ειτε στην Αργεντινη, ειτε στη Μυκονο, ειτε στην Αθηνα, ειτε στην Αμερικη, ειτε στη Μοσχα.

Μπινελικι, καταπιεση και αδικιες. Οι εκπομπες με τιτλο "εφιαλτης στην κουζινα" δε γεννηθηκαν τυχαια...
Τα ειπαμε κ πριν
-Δεν εισαι υποχρεωμενος να τα δεχτεις
-Δεν πας καθολου
-Γυριζεις στο χωριο σου
-Εισαι ξυπνιος κ το ανεχεσαι 3 μηνες κ φευγεις
-Εισαι μπουφος κ το λουζεσαι 10 χρονια
 

waikiki

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2017
Μηνύματα
77
Κριτικές
1
Like
46
Πόντοι
0
Αν ποτέ πάω Αγγλία, το μόνο που δεν θα με χαλάσει, σίγουρα, ειναι ο καιρός..    :rockon:
Αν και έκανα την λιποταξία μου θα ήθελα κανένας Έλληνας να μην φύγει για πολλούς λόγους. Πιάστε δύο δουλειές, πιο καλά θα ζείτε εδω , ειδικά αν δεν πληρώνετε ενοικιο
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Σε αντίστοιχες δουλειές για Έλληνες, όπως στη Γερμανία που λέτε.
Δεν έχω ιδέα ,είμαι σε άλλη τελείως δουλειά.
Και δεν επιδιώκω να συγχρωτίζομαι με Ελληνες εδω ,προτιμώ μόνος μου .Αλλά σε επίσκεψη πριν λίγο καιρό σε ελληνικό εστιατόριο σε παραλιακή πολη περίμενα να βρω μόνο Ελληνες αλλά τα γκαρσόνια ήταν αγγλάκια και ο μάγειρας Ελληνας.
Αγγλία ο τομέας έχει δεχτεί μεγάλο πλήγμα και προσπαθουν να τον ξεκινήσουν πάλι.Βεβαια οι πιο πολλοί έπαιρναν το 80% του μισθού τους απο το κράτος αυτούς τους μήνες και την έβγαλαν καλά.Το μέλλον όμως αβέβαιο καθώς πολλές αλυσίδες απολύουν κόσμο ,πολύ κοσμο.
 

Jim85

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.249
Like
1.599
Πόντοι
216
Και μια απορία ακόμα, στην Αγγλία τί λένε οι Ελληνίδες εκεί;  :2funny:
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Έκανα χρήση ενός γνωστού ναι με το 20+ αλλά φαντάζεσαι να μην παίρνεις λεφτά,να φεύγουν με εκθετικό τρόπο στα εξοδα τα έτοιμα και να πληρώνεις και διερμηνέα; Καλοσωρισατε στην Γερμανία!
Εκανες λάθος που πήγες Γερμανία αν δεν ξέρεις την γλώσσα,χωρίς γλώσσα θα είσαι πάντα αυτός που θα μένει στάσιμος.
Για αυτόν το λόγο εγώ διάλεξα Αγγλία αν και έχω συγγενείς στην Γερμανία ,εδώ είμαι μόνος μου αλλά μπορώ να συνεννοηθώ χωρίς πρόβλημα.Ολα τα γραφειοκρατικά τα έκανα μόνος μου,απο την έκδοση ΝΙΝο μέχρι το pre settled status. 
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom