Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 190 άτομα (0 μέλη και 190 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.706
Like
2.456
Πόντοι
606
:hi: δηλαδή στην γερμανια αν καποιος δεν γουσταρει να μαθει γερμανικα αλλα είναι δουλευταράς τον εφαγε το ελληνικο εστιατοριο τα τζιγερια ? :grin:
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.398
Like
23.057
Πόντοι
5.506
:hi: δηλαδή στην γερμανια αν καποιος δεν γουσταρει να μαθει γερμανικα αλλα είναι δουλευταράς τον εφαγε το ελληνικο εστιατοριο τα τζιγερια ? :grin:


Τι σε νοιάζει εσένα, σου κανόνισα να γίνεις σκίπερ στο Νάμμος.  :headbaning1: :headbaning1: :headbaning1:
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Δεν ειναι ολα για ολους.
Εγω δοκιμασα σε εστιατοριο κ εφυγα σε 20 μερες. Αλλοι ειναι 20 χρονια κ συνεχιζουν.

Αν εισαι εξυπνος κανεις υπομονη 3 μηνες. Παιρνεις  τους 3 μισθους 3Χ1300 καθαρα= 3900 κ φευγεις.
Νοικιαζεις κατι φτηνο κ αλλαζει η ζωη σου. Βρισκεις δουλεα σε γυραδικο, 4ωρο ή εταιρεια καθαρισμου 4ωρο ,κανεις τα χαρτια σου σωστα σε κοινωνικο λειτουργο δωρεαν, κ αυτος κανονιζει κ πας σχολειο να μαθεις καποια γερμανικα δωρεαν.
Αφου μαθεις κατι συνεχιζεις στο γυραδικο 4ωρο ή πιτσα ντελιβερυ κ κανεις ειδικοτητα δωρεαν σε καποια τεχνη. Πχ αλουμινοκατασκευες ή χειριστης κλαρκ ή οδηγος ιδιωτικου ασθενοφορου.
Μετα εδεσες. Δουλεια 1800 με 8ωρο.
Αν σου φαινεται πολυ ,αραζεις στο παιδικο δωματιο κ δεν διαμαρτυρεσαι, (δεν μιλαω για σενα προσωπικα)

Με τον καιρο παρουσιαζοντε κ ευκαιρειες επιχειρηματικες πχ ενα καλουτσικο franchising, γυραδικο, καντινα, μπορεις να δουλεψεις στην DHL σαν ανεξαρτητος συνεργατης με δικο σου βανακι, που κοστιζει 3-10.000. Σε βοηθαει η εταιρεια σε αυτο κ εχεις μεσο ορο 2.000 μηνιαιως.
Ιδεες πολλες....


Αποφευγεις μεγαλες πολεις που δεν βρισκεις σπιτι ή αν βρεις ειναι πανακριβο.

Ξερω περιπτωσεις που οτι βγαζουν το τρωνε στο μαυρο κ στα φρουτακια κ δουλευουν 10 χρονια σε κουζινες. Ειναι αυτοι που λενε πως το ψωμι της ξενιτειας ειναι πικρό.
Εξοδα στα εστιατορια δεν εχεις γιατι στεγη κ φαγητο ειναι δωρεαν. Μονο τσιγαρα, καρτα για κινητο κτλ.

Χρειαζεται θεληση, δεν βλεπεις τον δημητρακη29 που καθοταν να τον χεσουν για 200$? Εγω τιυλαχιστον σου μιλαω για συνθηκες καλυτερες

Σωστα αυτα που λες, αν και θελει κουραγιο για να τα κανεις ολα αυτα και πολλους τους τρωει η συνηθεια στα εστιατορια, βαριουνται την αλλαγη, ακομη και αν τρωνε σκατα στο εστιατοριο.

Θυμαμαι εναν τυπο που εγραφε στο patriotaki τις εμπειριες του απο ελληνικα εστιατορια, ειχε παει σε 5 και το καθενα ηταν χειροτερο απο τα προηγουμενα, τα ειχε παιξει τελειως. Καθοταν και εκλαιγε με λυγμους σε ενα παγκακι για την κακοτυχια που τον βρηκε. Περιεγραφε σκηνικα ασσυληπτα απο τον κοινο νου, πχ οταν σε καποιον ειπε οτι θα φυγει, κλειδωσαν την πορτα και τον τραμπουκισαν ασχημα βριζοντας το αφεντικο "απο το μαγαζι μου θα φυγεις οταν το θελησω εγω" και κατι τετοια ωραια. Εναν αλλον που ειχε παει δοκιμαστικα, τον ειχε βαλει ο αρχισερβιτορος να χωρεσει κατι πιατα σε ενα ντουλαπι τα οποια εξ ορισμου δε χωρουσαν. Μετα απο κανα μισαωρο και αφου κανα δυο φορες ο υπαλληλος ειπε οτι δε χωρανε και ο νταλαβερτζης του ελεγε να κοψει το λαιμο του, στο τελος τον εβρισε λεγοντας οτι δεν κανει για τιποτα, και γι αυτο η Ελλαδα χρεοκοπησε κλπ! και βγηκε εξω και εσκαγαν στα γελια με το αφεντικο (γελουσανε με λυγμους, απ οτι θυμαμαι την περιγραφη του)

Μετα απο λιγο καιρο σβηστηκαν τα θρεντ του, ισως απειληθηκε, ισως σπαστηκε απο σχολια ποιος ξερει. Παντως απο τετοιες πηγες μαθαινεις παρα πολλα για το τι παιζιε, οπως φυσικα και απο το νημα εδω του Paralimniou

Ενα αλλο ενδιαφερον νημα ειναι το παρακατω:


Χρησταρα διαβασε το αν ενδιαφερεσαι για εστιατοριο, εχει πολυ ψωμι!
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Η πραγματική οικονομία είναι οτι έχει ζήτηση ξεπουλάει, δε πα να χτυπάς τις μασέλες σου εσύ κάτω.

Οπότε όλες οι επιχειρήσεις που έκλεισαν επί σαμαρά, απλώς έπαψαν να έχουν ζήτηση.
Και οι 300.000 άνεργοι που θα προκύψουν μέχρι τέλος του 2020 ,
θα προκύψουν επειδή απλά θα πάψουν να έχουν .... ζήτηση τα αντικείμενά τους !


Καθαρά θέμα αγοράς.

Οι πολιτικάντηδες δεν είχαν καμία ανάμειξη.

Κάποτε πουλούσαν στη χώρα 250.000 αυτοκίνητα το χρόνο.
Μετά πήγαμε στα ... 8.000 το χρόνο !!!!!


Απλώς μειώθηκε η ζήτηση.

ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ !!!!

Όλα καλά.

Ελπίζουμε σε κάποια στιγμή που θα πάψουν να έχουν ζήτηση οι ... πολιτικοί !!!!!!

Και τα κόμματα !!!!!!!

ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΣΤΑ .... ΑΖΗΤΗΤΑ !!!!!!!
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
:hi: δηλαδή στην γερμανια αν καποιος δεν γουσταρει να μαθει γερμανικα αλλα είναι δουλευταράς τον εφαγε το ελληνικο εστιατοριο τα τζιγερια ? :grin:
Μην παει καθολου καλυτερα.
Η γλωσσα ειναι το σημαντικο.
Και συγνωμη τι πειραζει να πας σχολειο?
Εγω οταν πηγα ειχε 2 πολωνεζες καβλοραπανα, μπορει να περασεις καλα
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.398
Like
23.057
Πόντοι
5.506
Οπότε όλες οι επιχειρήσεις που έκλεισαν επί σαμαρά, απλώς έπαψαν να έχουν ζήτηση.
Και οι 300.000 άνεργοι που θα προκύψουν μέχρι τέλος του 2020 ,
θα προκύψουν επειδή απλά θα πάψουν να έχουν .... ζήτηση τα αντικείμενά τους !


Καθαρά θέμα αγοράς.

Οι πολιτικάντηδες δεν είχαν καμία ανάμειξη.

Κάποτε πουλούσαν στη χώρα 250.000 αυτοκίνητα το χρόνο.
Μετά πήγαμε στα ... 8.000 το χρόνο !!!!!


Απλώς μειώθηκε η ζήτηση.

ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ !!!!

Όλα καλά.

Ελπίζουμε σε κάποια στιγμή που θα πάψουν να έχουν ζήτηση οι ... πολιτικοί !!!!!!

Και τα κόμματα !!!!!!!

ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΣΤΑ .... ΑΖΗΤΗΤΑ !!!!!!!



Αυτό κατάλαβες;;;;


Δεν είναι τυχαίο που το λουκέτιασες το μαγαζί.
Μπορεί να ήσουν εξαιρετικός επιστήμονας ΑΛΛΑ
όπως έχει δείξει η περσόνα σου εδώ, δημόσιες σχέσεις και οικονομική διαχείρηση είσαι τελείως ΣΚΡΑΠΑΣ.
 

waikiki

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2017
Μηνύματα
77
Κριτικές
1
Like
46
Πόντοι
0
Δε χανεις 2 χρονια αν πεσεις σε κακοτοπιες, αλλα χανεις 2 χρονια συν ποσα ακομη θα χρειαστεις για να συνελθεις. Βαλε περιπου 1-1,5 χρονο για καθε σκατοχρονια που περνας στο εξωτερικο
[/quot
Πολύ σωστό αυτό. Επειδή πιθανό να ξαναρχίσει νέο κύμα μετανάστευσης ας το έχουν αυτό υπόψη τους όσοι διαβάζουν. Ουσιαστικά παντρεμένος και με παιδιά κερδίζεις Γερμανία. Ο εργένης έρχεται μια η άλλη,εννοώ  για απλές δουλειές
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Σωστα αυτα που λες, αν και θελει κουραγιο για να τα κανεις ολα αυτα και πολλους τους τρωει η συνηθεια στα εστιατορια, βαριουνται την αλλαγη, ακομη και αν τρωνε σκατα στο εστιατοριο.

Θυμαμαι εναν τυπο που εγραφε στο patriotaki τις εμπειριες του απο ελληνικα εστιατορια, ειχε παει σε 5 και το καθενα ηταν χειροτερο απο τα προηγουμενα, τα ειχε παιξει τελειως. Καθοταν και εκλαιγε με λυγμους σε ενα παγκακι για την κακοτυχια που τον βρηκε. Περιεγραφε σκηνικα ασσυληπτα απο τον κοινο νου, πχ οταν σε καποιον ειπε οτι θα φυγει, κλειδωσαν την πορτα και τον τραμπουκισαν ασχημα βριζοντας το αφεντικο "απο το μαγαζι μου θα φυγεις οταν το θελησω εγω" και κατι τετοια ωραια. Εναν αλλον που ειχε παει δοκιμαστικα, τον ειχε βαλει ο αρχισερβιτορος να χωρεσει κατι πιατα σε ενα ντουλαπι τα οποια εξ ορισμου δε χωρουσαν. Μετα απο κανα μισαωρο και αφου κανα δυο φορες ο υπαλληλος ειπε οτι δε χωρανε και ο νταλαβερτζης του ελεγε να κοψει το λαιμο του, στο τελος τον εβρισε λεγοντας οτι δεν κανει για τιποτα, και γι αυτο η Ελλαδα χρεοκοπησε κλπ! και βγηκε εξω και εσκαγαν στα γελια με το αφεντικο (γελουσανε με λυγμους, απ οτι θυμαμαι την περιγραφη του)

Μετα απο λιγο καιρο σβηστηκαν τα θρεντ του, ισως απειληθηκε, ισως σπαστηκε απο σχολια ποιος ξερει. Παντως απο τετοιες πηγες μαθαινεις παρα πολλα για το τι παιζιε, οπως φυσικα και απο το νημα εδω του Paralimniou

Ενα αλλο ενδιαφερον νημα ειναι το παρακατω:


Χρησταρα διαβασε το αν ενδιαφερεσαι για εστιατοριο, εχει πολυ ψωμι!
Τέτοιους εχει αρκετους. Αν κουνησουν το κεφαλι θα ακουγετε σαν κουδουνα.

Ελα εδω να σου δειξω τον αλλον ελληνα που εχει πολυκατοικια με καμμια 40αρια διαμερισματα δικα του συν τα μαγαζια στο ισόγειο.

Γυραδικο με 150.000 καθαρα τον χρονο κτλ.

Εχει πολλα παραδειγματα κ καλα κ ασχημα.

 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Αυτό κατάλαβες;;;;


Δεν είναι τυχαίο που το λουκέτιασες το μαγαζί.
Μπορεί να ήσουν εξαιρετικός επιστήμονας ΑΛΛΑ
όπως έχει δείξει η περσόνα σου εδώ, δημόσιες σχέσεις και οικονομική διαχείρηση είσαι τελείως ΣΚΡΑΠΑΣ.

Τη μαλακία περί λουκετιάσματος .... θα τη συνεχίσουμε πολύ ;;;;;;;
Πέτυχε το στόχο της !!!!
τη ΝΔ την ψηφισαμε και θα την ξαναψηφισουμε :

επειδη εκλεισε τις επιχειρισεις των πιο αχρηστων απο τους φοροφυγαδες ελ. επαγγελματιες

Τι δεδομένα έχεις και κρίνεις τα pr μου ;;;;
Και το κουμάντο που κάνω ;;;;;;;

Εδώ κάνω ακριβώς το αντίθετο από αυτό που κάνω στον αληθινό κόσμο και ... καβλώνω
(με αυτό που κάνω εδώ, όχι έξω) .

Έξω ... λέω σε όλους (και καθίκια) αυτό που θέλουν να ακούνε ... για να τα παίρνω !!!!
Εδώ , δεν έχω σκοπό να τα πάρω ... οπότε κάνω το αντίθετο !!!!!!
Λέω σε όλους, αυτό που τους τη σπάει !
Γίνονται μπαρούτι , νομίζουν ότι εγώ παθιάζομαι (ενώ γράφω ανακατεύοντας τα ... παγάκια)
μου κάνουν επιθέσεις και γίνομαι ο ονειρεμένος εχθρός τους !!!!!!!!!!!!!!!
(δεν το αμφισβητείς, δες πόσες χιλιάδες posts έχεις αφιερώσει σε έναν ... λάκη για τον οποίο δεν ξέρεις τίποτε).

Οι λατρείες μου ήταν αρχικά τα κουμμούνια και οι ανάρχες ... τώρα οι δαπίτες ....
τελειωμένοι αμφότεροι ...........


ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΗ ΧΩΡΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΛΑ !!!!!!!!!
1)Αφανίστηκε η μεσαία τάξη. Από τη ΝΔ ΚΥΡΙΩΣ , που ψηφιζόταν από τη μεσαία τάξη
2)Γέμισε η χώρα φτωχούς και ανέργους.
3)Φεύγουν συνεχώς έλληνες, σε αναπαραγωγική ηλικία και έρχονται μουσλίμια
ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΧΩΡΑ ΙΣΛΑΜΙΚΗ ΧΩΡΑ ΤΑΛΙΜΠΑΝ.
4)Το έγκλημα έχει ταβανιάσει και αυξάνεται
5)ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.


Και οι ηλίθιοι ευρωληγούρηδες ... καμαρώνουν για το ελληνικό ... για ιντερνετικές εφαρμογές ...
και για τον περίπατο στην αθήνα !!!!!!!!
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Τέτοιους εχει αρκετους. Αν κουνησουν το κεφαλι θα ακουγετε σαν κουδουνα.

Ελα εδω να σου δειξω τον αλλον ελληνα που εχει πολυκατοικια με καμμια 40αρια διαμερισματα δικα του συν τα μαγαζια στο ισόγειο.

Γυραδικο με 150.000 καθαρα τον χρονο κτλ.

Εχει πολλα παραδειγματα κ καλα κ ασχημα.


Ρε μόρτη ... για πες μας ένα απλό ... εξήγα μας το φαινόμενο ....

ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΑΝΤΑ, ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ....

Σε άπειρα χωριά έκαναν δωρεές ... μεγάλα έργα που βοήθησαν τον τόπο καταγωγής τους !!!!!

ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΕΓΙΝΑΝ ΑΠΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΣΕ ΗΠΑ-ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ-ΚΑΝΑΔΑ-ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ-ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ.


Υπήρχαν πάρα πολλοί σε γερμανία, βέλγιο , γαλλία, αγγλία ....

ΑΠΟ ΔΑΥΤΟΥΣ, ΤΙΠΟΤΕ.

Έχεις καμιά εξήγα ;;;;;;;
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Σωστα αυτα που λες, αν και θελει κουραγιο για να τα κανεις ολα αυτα και πολλους τους τρωει η συνηθεια στα εστιατορια, βαριουνται την αλλαγη, ακομη και αν τρωνε σκατα στο εστιατοριο.

Θυμαμαι εναν τυπο που εγραφε στο patriotaki τις εμπειριες του απο ελληνικα εστιατορια, ειχε παει σε 5 και το καθενα ηταν χειροτερο απο τα προηγουμενα, τα ειχε παιξει τελειως. Καθοταν και εκλαιγε με λυγμους σε ενα παγκακι για την κακοτυχια που τον βρηκε. Περιεγραφε σκηνικα ασσυληπτα απο τον κοινο νου, πχ οταν σε καποιον ειπε οτι θα φυγει, κλειδωσαν την πορτα και τον τραμπουκισαν ασχημα βριζοντας το αφεντικο "απο το μαγαζι μου θα φυγεις οταν το θελησω εγω" και κατι τετοια ωραια. Εναν αλλον που ειχε παει δοκιμαστικα, τον ειχε βαλει ο αρχισερβιτορος να χωρεσει κατι πιατα σε ενα ντουλαπι τα οποια εξ ορισμου δε χωρουσαν. Μετα απο κανα μισαωρο και αφου κανα δυο φορες ο υπαλληλος ειπε οτι δε χωρανε και ο νταλαβερτζης του ελεγε να κοψει το λαιμο του, στο τελος τον εβρισε λεγοντας οτι δεν κανει για τιποτα, και γι αυτο η Ελλαδα χρεοκοπησε κλπ! και βγηκε εξω και εσκαγαν στα γελια με το αφεντικο (γελουσανε με λυγμους, απ οτι θυμαμαι την περιγραφη του)

Μετα απο λιγο καιρο σβηστηκαν τα θρεντ του, ισως απειληθηκε, ισως σπαστηκε απο σχολια ποιος ξερει. Παντως απο τετοιες πηγες μαθαινεις παρα πολλα για το τι παιζιε, οπως φυσικα και απο το νημα εδω του Paralimniou

Ενα αλλο ενδιαφερον νημα ειναι το παρακατω:


Χρησταρα διαβασε το αν ενδιαφερεσαι για εστιατοριο, εχει πολυ ψωμι!
Ξεχασα να συμπληρωσω πως υπαρχει φιλοεργατικη πολιτικη. Αν ο τυπος που τα γραφει αυτα στο πατριωτακι ισχυουν, αν πηγαινε
-στην αστυνομια
-finanzamt εφορια
-arbeitsamt σαν το οαεδ

Θα του κοβαν τον κωλο με συνοπτικες διαδικασιες.
Κλεισιμο μαγαζιου κ εως 50.000€ προστιμο
Δεν περναν αυτα εδω.
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.706
Like
2.456
Πόντοι
606
παιδια κουβεντα κανουμε  :hi: προς το παρον εχω 4μηνη συμβαση στον δημο :sunglasses: πρεπει να ζουμε στο παρον για να ειμαστε ευτυχισμένοι ετσι λενε καποιο σοφοι  :grin:
παντως το στιλ μου δεν είναι για να φυγω ουτε για το διπλανο χωριο :grin: :grin: όχι από την ελλαδα για το εξωτερικο :hi:
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Ρε μόρτη ... για πες μας ένα απλό ... εξήγα μας το φαινόμενο ....

ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΑΝΤΑ, ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ....

Σε άπειρα χωριά έκαναν δωρεές ... μεγάλα έργα που βοήθησαν τον τόπο καταγωγής τους !!!!!

ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΕΓΙΝΑΝ ΑΠΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΣΕ ΗΠΑ-ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ-ΚΑΝΑΔΑ-ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ-ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ.


Υπήρχαν πάρα πολλοί σε γερμανία, βέλγιο , γαλλία, αγγλία ....

ΑΠΟ ΔΑΥΤΟΥΣ, ΤΙΠΟΤΕ.

Έχεις καμιά εξήγα ;;;;;;;

Σωστο αυτο, κι εγω το εχω απορια.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
παιδια κουβεντα κανουμε  :hi: προς το παρον εχω 4μηνη συμβαση στον δημο :sunglasses: πρεπει να ζουμε στο παρον για να ειμαστε ευτυχισμένοι ετσι λενε καποιο σοφοι  :grin:
παντως το στιλ μου δεν είναι για να φυγω ουτε για το διπλανο χωριο :grin: :grin: όχι από την ελλαδα για το εξωτερικο :hi:

Τυπε εσενα το αφεντικο σου ειναι ο Μελισσανιδης, δε χρειαζεται να ψαχνεις αλλου. Σε βλεπω μεσα στο 2020 να πιανεις 8αδα καρφωτηρι με 2-3 χηναρια μεσα και να ανοιγεις δικο σου διαλογητηριο στον Μακεδονικο καμπο
 

waikiki

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2017
Μηνύματα
77
Κριτικές
1
Like
46
Πόντοι
0
Ξεχασα να συμπληρωσω πως υπαρχει φιλοεργατικη πολιτικη. Αν ο τυπος που τα γραφει αυτα στο πατριωτακι ισχυουν, αν πηγαινε
-στην αστυνομια
-finanzamt εφορια
-arbeitsamt σαν το οαεδ

Θα του κοβαν τον κωλο με συνοπτικες διαδικασιες.
Κλεισιμο μαγαζιου κ εως 50.000€ προστιμο
Δεν περναν αυτα εδω.
Εγώ αλλά είδα και άκουσα. Και από Γερμανό που συγκατοικούσε. Είχε μείνει άναυδος να ακούει ότι δεν πληρώνουν, τρώνε λεφτά,δηλώνουν ότι θέλουν κτλ και μου είπε και είδα ότι δεν υπάρχει υπηρεσία να σε βοηθήσει, μόνο δικαστικώς. Και αν για κάποιο λόγο χάσει ο υπάλληλος τη δική, εννοείται μετά από δύο χρόνια αναμονή, πληρώνει και τα έξοδα της δίκης. Θυμάμαι ένας Αλβανός που ήξερε ελληνικά μου είπε χάσε σαν άντρας και πήγαινε παρακάτω. Δεν ασχολήθηκα.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Ρε μόρτη ... για πες μας ένα απλό ... εξήγα μας το φαινόμενο ....

ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΑΝΤΑ, ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ....

Σε άπειρα χωριά έκαναν δωρεές ... μεγάλα έργα που βοήθησαν τον τόπο καταγωγής τους !!!!!

ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΕΓΙΝΑΝ ΑΠΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΣΕ ΗΠΑ-ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ-ΚΑΝΑΔΑ-ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ-ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ.


Υπήρχαν πάρα πολλοί σε γερμανία, βέλγιο , γαλλία, αγγλία ....

ΑΠΟ ΔΑΥΤΟΥΣ, ΤΙΠΟΤΕ.

Έχεις καμιά εξήγα ;;;;;;;
Αν κ δεν ειμαι δικηγορος τους θα πω πως αυτα γιναν απο μεταναστες που φυγαν το 50 κ το 60 που οι ευκαιρειες ηταν μεγαλες.
Απο το 90 κ μετα δεν υπαρχουν αυτα λογω παγκοσμιοποιησης κ ελεγχου του κεφαλαιου

Αγγλια ειχε (δεν ξερω σημερα) μεγαλο εφοπλιστικο ελληνικο λομπι.


Αν κι εσενα επρεπε να σου πω , πως εισαι ενα τιποτα, ενα σκουπιδι, κανενας κτλ ,οπως μου εγραψες εσυ οταν σου απηύθυνα ερωτηση.

Εχεις 2-3 μερες ομως ,που δεν ξερω τι εφαγες κ σε πειραξε ,αλλα δεν λες μαλακιες.

Συνεχισε να τρως απο το ιδιο...
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Αν κ δεν ειμαι δικηγορος τους θα πω πως αυτα γιναν απο μεταναστες που φυγαν το 50 κ το 60 που οι ευκαιρειες ηταν μεγαλες.
Απο το 90 κ μετα δεν υπαρχουν αυτα λογω παγκοσμιοποιησης κ ελεγχου του κεφαλαιου

Αγγλια ειχε (δεν ξερω σημερα) μεγαλο εφοπλιστικο ελληνικο λομπι.

Ξεκαθαρίζουμε ότι οι ... . εφοπλιστάδες με έδρα το λονδίνο ... δεν θεωρούνται ... μετανάστες στην αγγλία ...
Όπως και ο σύζυγος της ελισάβετ, δεν θεωρείται ... έλλην 2ης γενιάς !!!!!!!!

Και σήμερα , ελληνάρες στην αμέρικα, βγάζουν χοντρά λεφτά.
Φαντάζομαι κάποιοι ξέρουν ... μπουζουξήδες που σαρώνουν στην ομογένεια !!!!!!

Αγγλία και γερμανία, είναι κράτη που ουσιαστικά κουμμουνιστο-φέρνουν.
Δεν υπερασπίζομαι την ελλάδα, η ελλάδα δεν είναι καν κράτος. Ρημάδι είναι . Βόθρος.


Αλλά και οι ντόπιοι ! Στην αμερική, πολλοί κάνουν μπάζες από το μηδέν.
Στην ευρώπη, δεν γίνεται αυτό .
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Εγώ αλλά είδα και άκουσα. Και από Γερμανό που συγκατοικούσε. Είχε μείνει άναυδος να ακούει ότι δεν πληρώνουν, τρώνε λεφτά,δηλώνουν ότι θέλουν κτλ και μου είπε και είδα ότι δεν υπάρχει υπηρεσία να σε βοηθήσει, μόνο δικαστικώς. Και αν για κάποιο λόγο χάσει ο υπάλληλος τη δική, εννοείται μετά από δύο χρόνια αναμονή, πληρώνει και τα έξοδα της δίκης. Θυμάμαι ένας Αλβανός που ήξερε ελληνικά μου είπε χάσε σαν άντρας και πήγαινε παρακάτω. Δεν ασχολήθηκα.
Κοιτα αν υπεγραψε πριν παει πως θα δουλευει 15 ωρες την εβδομαδα κ εν γνωσει του δουλευε 15 ωρες την ημερα, ας μην υπεγραφε κι ας μην κλαιει σημερα.
Αυτο το κανει το γερμανικο κρατος επιτηδες για να καταπολεμησει την μαυρη εργασια.
Σου λεει, συμφωνησες στα μαυρα κ το κρατος χανει απο φορους? Κοψτον λαιμο σου τωρα.

Υπηρεσιες υπαρχουν αυτες που εγραψα που κανουν κρα για προστιμα-εσοδα για το κρατος.

Δικηγορο κ δικαστικα δεν πληρωνεις αν εισαι ανεργος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom