Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 163 άτομα (0 μέλη και 163 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Πιστευω η Αυστρια και η Δανια ειναι πιο κλασικα τευτονικες χωρες.  
Στην Αυστρια καλα ειναι αλλα τα λεφτα ειναι λιγοτερα απο την Γερμανια .  
Δανια δεν ξερω το σκεφτομουνα  Ετσι και αλλιως απο οτι ειδα πιο πολλα λεφτα δινουν εκει=> πιο ακριβα.


οποτε ελα ντε .

Οι Ελλαδα επρεπε να ἦταν ενωμενοι να ειχαμε ολοι δουλεια  και να μην ειμασταν μαλακες να σφαχτουμε. Τοτε να δεις  οι φασιτες πως θα ηταν. Αλλα βρισκουν και τα κανουν.  Για να καταλαβεις ο τσιπρας μας εβαλε capital controls και βγηκε ξανα.

Δεν παμε καλα μα καθολου καλα.
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Τουλαχιστον η Γερμανια σου δινει την ευκαιρα να δουλεψεις και να βγαλεις και χρηματα.
Λες δεν εχει αξιοκρατια και προωθει τους Γερμανους. Εδω η χωρα σου η ιδια δεν σε προωθει εσενα σαν Ελληνα τις λιγες φορες που θα σου δοσει την ευκαιρα να κανεις μια δουλεια ( να μη μιλησω για συνθηκες ) και περιμενεις να σου την δωσουν οι ξενοι?
Δυστηχως εχεις δικιο.
Γιαυτο οι πολωνοι που γραφω πιο πριν αυτο που κανουν ειναι να παρουν τα project στην πολωνια για να μην ειναι ξενοι. και να εχουν τις ευκαιριες τους στην χωρα τους που ειναι ισοι με τους αλλους.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Δυστηχως εχεις δικιο.
Γιαυτο οι πολωνοι που γραφω πιο πριν αυτο που κανουν ειναι να παρουν τα project στην πολωνια για να μην ειναι ξενοι. και να εχουν τις ευκαιριες τους στην χωρα τους που ειναι ισοι με τους αλλους.

ε εμεις αυτο θα επρεπε να διεκδικησουμε και να εχουμε και εμεις αυτη τη δυνατοτητα. Αυτο ειναι το ζητημα. Οι Γερμανοι και οι καθε Γερμανοι κανουν τη δουλεια τους και κοιτανε την τσεπη τους.  Εμεις για εμας ειναι το θεμα τι κανουμε? Αλλα εμεις ασχολουμαστε με το αν θα υιοθετουν παιδια οι ομοφυλοφιλοι η αν εχουν αρκετα δικαιωματα οι λαθροεισβολεις στη χωρα
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
ε εμεις αυτο θα επρεπε να διεκδικησουμε και να εχουμε και εμεις αυτη τη δυνατοτητα. Αυτο ειναι το ζητημα. Οι Γερμανοι και οι καθε Γερμανοι κανουν τη δουλεια τους και κοιτανε την τσεπη τους.  Εμεις για εμας ειναι το θεμα τι κανουμε? Αλλα εμεις ασχολουμαστε με το αν θα υιοθετουν παιδια οι ομοφυλοφιλοι η αν εχουν αρκετα δικαιωματα οι λαθροεισβολεις στη χωρα

Ακριβως τα ιδια μου λεει και ενας ισπανος που εχω στην δουλεια (συναδελφος τα ιδια και στην ισπανια οχι για ομοφυλο αλλα πανω κατω ).

και οι Γερμανοι κανουν την δουλεια τους.

και οι μαλακες ξενιτευονται .......
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
συμπληρωμα απο πριν ...


εχει και τις πουτανες Ελληνιδες που φευγουν απο Ελλαδαγια να γαμηθουν  χωρις να τις σχολιαζουν. Γιατι στην Ελλαδα τις σχολιαζαν σαν πουτανες ενω τωρα στην Αγγλια που τις εχουν κανει Σουρωτηρι δεν ξερουμε οτι ειναι πουτανες. Και οχι μονο αγγλια αλλα γενικα..

 

hyena

Μέλος
Εγγρ.
29 Φεβ 2016
Μηνύματα
187
Κριτικές
8
Like
215
Πόντοι
1
εχεις γυρισει πολυ αγγλια νομιζω γερμανια ειναι πολυ καλυτερα πρωτα απο ολα υψηλοτεροι μισθοι και χαμιλοτερα νοικια

Το αντίθετο: στην Αγγλία ο κατώτατος μισθός είναι υψηλότερος από ότι στη Γερμανία. Τα ενοίκια είναι αρκετά φθηνότερα στην Αγγλία.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Ελλάδα τα έχουν μπλοκάρει όλα οι ψωλαδες και τα βύσματα.Δε βγάζεις άκρη.Σου λένε για να ανορθωθει η οικονομία θα πρέπει να δουλέψεις τζάμπα για να τρώνε τα βύσματα.
Ποιος είναι διατεθειμένος να το κάνει αυτό?Απλά δεν υπάρχει συναίνεση.
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Ελλάδα τα έχουν μπλοκάρει όλα οι ψωλαδες και τα βύσματα.Δε βγάζεις άκρη.Σου λένε για να ανορθωθει η οικονομία θα πρέπει να δουλέψεις τζάμπα για να τρώνε τα βύσματα.
Ποιος είναι διατεθειμένος να το κάνει αυτό?Απλά δεν υπάρχει συναίνεση.

και οι Ναζιστες το εκμεταλευονται. Οταν πηγα στην δουλεια στο interview ο ναζιστης μου ειπε οι κριση ειναι καλο πραμα για να φευγουνε απο την ελλαδα.Η κριση ειναι καλη για την Γερμανια ....
Μου ηρθε να τον καψω μεσα σε ενα φουρνο τον ΝΑΖΙΣΤΗ.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Φυσικά γιατί εμείς είμαστε ο κινητήρας,παράγουμε προϊόν και αυτοί μοιράζουν τα λεφτά.Αλλά στην Ελλάδα έχουν κατσικωθει στις θέσεις τα βύσματα και δεν τους κουνάς με τίποτα.Ποιον να εμπνευσουν οι τύποι?
Γερμανία σου λέει θα βγάλεις 20 χιλιάδες για εμένα το μήνα,θα σου δώσω οχτώ,δεν είναι εντελώς δίκαιο αλλα το αποδέχεσαι.Κανουν και αυτοί τα στραβά ματια στις ατέλειες των
ξένων και γίνεται η δουλειά.
Εντάξει δίνουν κανένα επιδοματακι στους ψωλάδες για να μην πεθάνεουν της πείνας αλλα άχρηστους και βύσματα σε υπεύθυνες θέσεις δε βρίσκεις.Δεν τους παίρνει δηλαδή γιατί είναι ολα προβλεπε και πέφτει άγρια σφαλιάρα αν ο άλλος είναι ανεπαρκής ασχέτως θέσεως,όλοι λογοδοτουν.Δεν υπάρχει αυτό το μεσογειακό ρωμαϊκό ελέω θεού κτλ,εγώ απλώς άρχω,δεν έχω ευθύνη κτλ.Στο δυτικό κόσμο μικροι και μεγαλοι λατρεύουν να τιμωρούν.Ο μικρός εχει δικαιώματα,αμα τα καταπατησεις σε γαμησε.Εχουν αυτό το θάρρος που λείπει στους Νοτιους που είναι στωικοί.
 

hyena

Μέλος
Εγγρ.
29 Φεβ 2016
Μηνύματα
187
Κριτικές
8
Like
215
Πόντοι
1
Τύποι καλά τα λέτε: και η Γερμανία και η Αγγλία είναι καλές χώρες. Απλά όταν είσαι 10+ χρόνια έξω μετά κουράζεσαι. Έτσι έγινε και με εμένα. Το ότι συνηθήζεις, ναι, ισχύει. Απλά δεν θέλω να ζήσω το υπόλοιπο της ζωής μου εκεί.

Η αξιοκρατία στην Αγγλία είναι μεγαλύτερη απ' ότι στη Γερμανία.
Στην Αγγλία είναι ευκολότερο να γαμήσεις.
Η Φρανκφούρτη είναι πολυπολιτισμική πόλη για αυτό ίσως σου άρεσε περισσότέρο από τη Στουτγάρδη.
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Φυσικά γιατί εμείς είμαστε ο κινητήρας,παράγουμε προϊόν και αυτοί μοιράζουν τα λεφτά.Αλλά στην Ελλάδα έχουν κατσικωθει στις θέσεις τα βύσματα και δεν τους κουνάς με τίποτα.Ποιον να εμπνευσουν οι τύποι?
Γερμανία σου λέει θα βγάλεις 20 χιλιάδες για εμένα το μήνα,θα σου δώσω οχτώ,δεν είναι εντελώς δίκαιο αλλα το αποδέχεσαι.Κανουν και αυτοί τα στραβά ματια στις ατέλειες των
ξένων και γίνεται η δουλειά.
Εντάξει δίνουν κανένα επιδοματακι στους ψωλάδες για να μην πεθάνεουν της πείνας αλλα άχρηστους και βύσματα σε υπεύθυνες θέσεις δε βρίσκεις.Δεν τους παίρνει δηλαδή γιατί είναι ολα προβλεπε και πέφτει άγρια σφαλιάρα αν ο άλλος είναι ανεπαρκής ασχέτως θέσεως,όλοι λογοδοτουν.Δεν υπάρχει αυτό το μεσογειακό ρωμαϊκό ελέω θεού κτλ,εγώ απλώς άρχω,δεν έχω ευθύνη κτλ.Στο δυτικό κόσμο λατρεύουν να τιμωρούν.


Ενταξει δεν κανουν τα στραβα ματια απλα θελουν τα λεφτα, Εχω δει Γερμανουνς για τα μπαζα. Αστα να πανε .. Στο project και κατι architects που εχουμε ολοι Ξενοι ειμαστε Γερμανοι πολλοι λιγοι εως ελαχιστοι.

και συνηθως για τον πουτσο.
Διαβασε μακιαβελι και θα καταλαβεις τι και πως. Διαβασε τον Ηγεμονα.  μετα πες μου .
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Φυσικά γιατί εμείς είμαστε ο κινητήρας,παράγουμε προϊόν και αυτοί μοιράζουν τα λεφτά.Αλλά στην Ελλάδα έχουν κατσικωθει στις θέσεις τα βύσματα και δεν τους κουνάς με τίποτα.Ποιον να εμπνευσουν οι τύποι?
Γερμανία σου λέει θα βγάλεις 20 χιλιάδες για εμένα το μήνα,θα σου δώσω οχτώ,δεν είναι εντελώς δίκαιο αλλα το αποδέχεσαι.Κανουν και αυτοί τα στραβά ματια στις ατέλειες των
ξένων και γίνεται η δουλειά.
Εντάξει δίνουν κανένα επιδοματακι στους ψωλάδες για να μην πεθάνεουν της πείνας αλλα άχρηστους και βύσματα σε υπεύθυνες θέσεις δε βρίσκεις.Δεν τους παίρνει δηλαδή γιατί είναι ολα προβλεπε και πέφτει άγρια σφαλιάρα αν ο άλλος είναι ανεπαρκής ασχέτως θέσεως,όλοι λογοδοτουν.Δεν υπάρχει αυτό το μεσογειακό ρωμαϊκό ελέω θεού κτλ,εγώ απλώς άρχω,δεν έχω ευθύνη κτλ.Στο δυτικό κόσμο μικροι και μεγαλοι λατρεύουν να τιμωρούν.Ο μικρός εχει δικαιώματα,αμα τα καταπατησεις σε γαμησε.Εχουν αυτό το θάρρος που λείπει στους Νοτιους που είναι στωικοί.

Γενικά καλά τα λες, αλλά διαφωνώ στο μπολνταρισμένο. έχω δει πολλά βύσματα και αραχτούς και έξω,
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Δεν είναι θέμα αξιοκρατίας απλα θέλουν τα λεφτά.Ο παραγωγικός,ικανός θα τους φέρει λεφτά για αυτό τον θέλουν.Οχι γιατί έχουν μια αφηρημένη έννοια αξιοκρατίας στο μυαλό τους.Είναι πρακτικοι.
Οι μεσογειακοι προτιμούν μέλη οικογένειας,συγγενείς κτλ ανεξαρτήτως ικανοτητων.Έτσι μπλοκαρεσαι,δεν πας πολύ μακριά.Βέβαια το θέμα είναι βαθυτερο,εχει να κάνει με κοινωνικές και ιστορικές δομές.
 

AFESAYTOIS

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2017
Μηνύματα
146
Like
21
Πόντοι
1
Κι εγώ Ελλάδα ψηφίζω,
θα ηταν παραδεισος εάν είχαμε Ηγέτες τίμιους έξυπνους και μορφωμένους.
Εχουμε άριστες κλιματολογικές συνθήκες, θα μπορουσαμε να ειμαστε η Φλόριδα της Ευρώπης αλλα για να γινει αυτό χρειάζεται αλλαγή νοοτροπίας του κόσμου, μειωση του κόστους ζωής, βελτιωση των δομων υγείας συγκοινωνιών και ασφαλειας των πολιτων.
Οι Ελληνες δεν θελουν να αλλαξουν,
έμαθαν τοσα χρόνια με την τεμπελιά και την αγυρτία και συνεχίζουν να ψηφίζουν πολιτικους που θα συνεχίσουν να τους εξασφαλίζουν μια ανευθυνη νωχελική ζωή.
Δεν θα χρειαζόμασταν πολλά χρήματα για να ζήσουμε άνετα εάν,
πλήρωναν ΟΛΟΙ φορους και εισφορές
εάν εργάζοντο ολοι οπου χρειάζεται και οσοι ακριβώς χρειάζονται, δουλειές υπάρχουν για όλους αλλά δεν ειναι διευθυντικές!
Σήμερα στην Ελλάδα ολα τα παιδιά θελουν να σπουδασουν κατι, να παρουν και 1-2- μεταπτυχιακα και μετά,
με την ψευδαισθηση του πτυχιουχου μορφωμενου, αναζητουν εργασία αναλογη των προσοντων , γιατί ετσι τους συμβουλεψε ο πονηρος καθηγητάς που τους πουλησε φροντιστήριο, ιδιαίτερα, μεταπτυχιακό,
αέρα κοπανιστό.
Θα μπορουσαμε να ειμαστε αυτάρκεις ενεργειακά και χωρίς πυρηνικά πετρελαιο αεριο και καρβουνο.
Οικολογικη γεωργία κτηνοτροφία ανεξαρτησία απο τις εισαγωγές τροφίμων αντί να εισαγουμε γάλα σε παγοκολώνες απο το Πακιστάν και κρέατα απο την Γαλλία ;;;;;
Πως γίνεται ρε γαμώτο,
ενα κιλο κρεας μοσχαρι στη Γαλλία κοστίζει 15-20 ευρώ και στο σ/μ εδώ να πωλειται 6,99 ποτέ δεν το καταλαβα.
Αυτές τις μερες στον ΣΚΑΙ επεσε χοντρό δάκρυ για τις μειωσεις συνταξεων, τους πήρε ο πόνος αλλά δεν λενε ουτε τη μιση αληθεια οι κοπέλες,
Ακόμα και μετά τις μειωσεις Κατρούγκαλου, η ετησια κρατική δαπανη για συντάξεις ακόμα παραμενει μιση του ετήσιου προυπολογισμού.
Ποια χώρα στο κοσμο μπορει να επιβιωσει με τετοιες συνταξιοδοτικες δαπανες;
Αν δεν μειωθούν οι κρατικες υπηρεσίες που παραγουν συνταξιουχους δλδ οι δημόσιοι υπαλληλοι στο μισό,
αν δεν πληρωνουν ΟΛΟΙ φορους και εισφορες,
δεν θα μειωθεί ποτε το κοστος ζωής στη χώρα.
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Τύποι καλά τα λέτε: και η Γερμανία και η Αγγλία είναι καλές χώρες. Απλά όταν είσαι 10+ χρόνια έξω μετά κουράζεσαι. Έτσι έγινε και με εμένα. Το ότι συνηθήζεις, ναι, ισχύει. Απλά δεν θέλω να ζήσω το υπόλοιπο της ζωής μου εκεί.

Η αξιοκρατία στην Αγγλία είναι μεγαλύτερη απ' ότι στη Γερμανία.
Στην Αγγλία είναι ευκολότερο να γαμήσεις.
Η Φρανκφούρτη είναι πολυπολιτισμική πόλη για αυτό ίσως σου άρεσε περισσότέρο από τη Στουτγάρδη.

Ναι ισχυει οτι ειναι πολυπολιτισμικη αλλα και οι Στουτγαρδη εχει πολλοι κοσμο , ξενο εννοω. Απλα ειναι αρκετα μυστηριοι σε ολα. ΜΑΚΡΥΑ .

Μακαρι οι Αμερικανοι να ριξουν καμμια πυρηνικη βομβα στην περιοχη εκει ...
Θα ειναι απο τα μονα καλα που θα κανουν στην ανθρωποτητα. Οπως και το να εξαφανισουν το Γερμανικο ειδος ,αλλα αυτο αργει ακομα..
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
Ακόμα και μετά τις μειωσεις Κατρούγκαλου, η ετησια κρατική δαπανη για συντάξεις ακόμα παραμενει μιση του ετήσιου προυπολογισμού.
Ποια χώρα στο κοσμο μπορει να επιβιωσει με τετοιες συνταξιοδοτικες δαπανες;
Αν δεν μειωθούν οι κρατικες υπηρεσίες που παραγουν συνταξιουχους δλδ οι  δημόσιοι  υπαλληλοι στο μισό,
τύπε η κρατικοδιαιτη κοινωνια ειναι δημιουργημα των ναζι για να κρατουν τη χωρα αιχμαλωτη, μονο ο Ντοναλντ μπορει να τους γαμησει και να μας απελευθερωσει πριν αφανιστουμε ολότελα
 

Επισκέπτης
ε εμεις αυτο θα επρεπε να διεκδικησουμε και να εχουμε και εμεις αυτη τη δυνατοτητα. Αυτο ειναι το ζητημα. Οι Γερμανοι και οι καθε Γερμανοι κανουν τη δουλεια τους και κοιτανε την τσεπη τους.  Εμεις για εμας ειναι το θεμα τι κανουμε? Αλλα εμεις ασχολουμαστε με το αν θα υιοθετουν παιδια οι ομοφυλοφιλοι η αν εχουν αρκετα δικαιωματα οι λαθροεισβολεις στη χωρα
την Ελλαδα κατεστρεψαν τα λαμογια. Υπηρχε αξιοκρατια τη δεκαετια 80: Τη δεκαετια 70; Δουλεψε να φας και κλεψε να χεις.
 

Επισκέπτης
Φυσικά γιατί εμείς είμαστε ο κινητήρας,παράγουμε προϊόν και αυτοί μοιράζουν τα λεφτά.Αλλά στην Ελλάδα έχουν κατσικωθει στις θέσεις τα βύσματα και δεν τους κουνάς με τίποτα.Ποιον να εμπνευσουν οι τύποι?
Γερμανία σου λέει θα βγάλεις 20 χιλιάδες για εμένα το μήνα,θα σου δώσω οχτώ,δεν είναι εντελώς δίκαιο αλλα το αποδέχεσαι.Κανουν και αυτοί τα στραβά ματια στις ατέλειες των
ξένων και γίνεται η δουλειά.
Εντάξει δίνουν κανένα επιδοματακι στους ψωλάδες για να μην πεθάνεουν της πείνας αλλα άχρηστους και βύσματα σε υπεύθυνες θέσεις δε βρίσκεις.Δεν τους παίρνει δηλαδή γιατί είναι ολα προβλεπε και πέφτει άγρια σφαλιάρα αν ο άλλος είναι ανεπαρκής ασχέτως θέσεως,όλοι λογοδοτουν.Δεν υπάρχει αυτό το μεσογειακό ρωμαϊκό ελέω θεού κτλ,εγώ απλώς άρχω,δεν έχω ευθύνη κτλ.Στο δυτικό κόσμο μικροι και μεγαλοι λατρεύουν να τιμωρούν.Ο μικρός εχει δικαιώματα,αμα τα καταπατησεις σε γαμησε.Εχουν αυτό το θάρρος που λείπει στους Νοτιους που είναι στωικοί.
οπου στωικοι γραφε μαγκες στον αδυναμο και ραγιαδες στον ισχυρο. Για αυτο η Ελλαδα κυβερνιεται πιο αποτελεσματικα με δικτατορικο καθεστως.

Αφου γιναν μαγκες οι λαθρο στους δρομους της Αθηνας.  Τι λεμε τωρα; Φοβαται ο γερμαναρας τον λαθρο; Η ο αγγλος;
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
οπου στωικοι γραφε μαγκες στον αδυναμο και ραγιαδες στον ισχυρο. Για αυτο η Ελλαδα κυβερνιεται πιο αποτελεσματικα με δικτατορικο καθεστως.

Αφου γιναν μαγκες οι λαθρο στους δρομους της Αθηνας.  Τι λεμε τωρα; Φοβαται ο γερμαναρας τον λαθρο; Η ο αγγλος;

Με δικτατορικό καθεστώς θα πας σίγουρα καλύτερα οικονομικά.Η δημοκρατία είναι ακριβή.
Αυτό είναι και βασικό επιχείρημα όταν η Ελλάδα ζητάει βοήθεια.Βοηθειστε αλλιώς έρχονται οι νεοναζί.
 

waikiki

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2017
Μηνύματα
77
Κριτικές
1
Like
46
Πόντοι
0
Για νοτια Γαλλια υπαρχει καποιος που μπορει να πληροφορησει τι παιζει εκει?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom