Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 43 άτομα (0 μέλη και 43 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.832
Like
1.284
Πόντοι
216
Γνωστός μου πτυχιούχος κτλ δεν τα κατάφερε... Επιστρέφει σε κάσα στη μάνα του εντός ολίγων ημερών.
Άγνωστο και το οικονομικό κόστος που θα χρεωθεί και  δεν είναι παίξε γέλασε
Μοναξιά αλκοόλ απογοήτευση τον έφαγαν. Δεν θα επεκταθώ περισσότερο επί του παρόντος.
Προσέξτε τις αποφάσεις σας.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Γνωστός μου πτυχιούχος κτλ δεν τα κατάφερε... Επιστρέφει σε κάσα στη μάνα του εντός ολίγων ημερών.
Άγνωστο και το οικονομικό κόστος που θα χρεωθεί και  δεν είναι παίξε γέλασε
Μοναξιά αλκοόλ απογοήτευση τον έφαγαν. Δεν θα επεκταθώ περισσότερο επί του παρόντος.
Προσέξτε τις αποφάσεις σας.

Κρίμα φίλε :(
Μπορείς να δώσεις μια δυο πληροφορίες για περιοχή δουλειά, κλπ να πάρουμε μια ιδέα;
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Αν ξέρεις οιαδήποτε άλλη γλώσσα προτίμησε άλλο προορισμο αλλιώς αν λλιως γκουντ λακ. .u will need it mate

Ξέρω και Γερμανικά αλλά όχι τόσο καλά, αν και είμαι στο ΙΤ κομμάτι και δε χρειάζεται τέλεια γλώσσα (σε πολλές δουλειές καθόλου)
Προτεραιότητα μου είναι πάντα η Ελβετία και το ψάχνω και για εκεί.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
μωρέ τρέμουνε οι Εγγλέζοι με το τι τους επιφυλλάσει το μέλλον... καθημερινά έχουμε συζητήσεις γιαυτό..

και όσο για την σαβούρα που λες ότι παρασιτεί με benefits αυτοί θα συνεχίσουν να υπάρχουν γιατί έχουν αποκτήσει δικαιώματα και θα παραμείνουν (απλώς δεν θα έρχονται στίφη γυφτορουμάνων και γυφτοβουλγάρων)...

αν και γενικά όσοι ευρωπαίοι έρχονται εδώ είναι δουλευταράδες και πιάνουν θέσεις που δεν μπορούν να καλυφθούν από εγγλέζους (γιατροί, νοσοκόμες, ΙΤ κλπ κλπ κλπ)... μόνο κάτι ρουμάνοι και βούλγαροι την χαλάνε την δουλειά...

τα πάκια κλπ δεν μπορούν να τα διώξουν λόγω κοινοπολιτείας και λόγω του ότι όλοι κουβαλάνε κάποιον με το πρόγραμμα συνένωσης οικογενειών..

θα έχουν πτώση στο ΑΕΠ τους... το πόση θα εξαρτηθεί από το πόσο βελούδινο θα γίνει το διαζύγιο (αν γίνει τελικά γιατί η καρέκλα της Μέι τρέμει και η βουλή πλέον έχει την δυνατότητα να απορρίψει το σχέδιο εξόδου)...

ήδη έχει σταλεί σε όλους τους υπηκόους ΕΕ που μένουν στην Αγγλία επιστολή ότι δεν θα αλλάξει ΤΙΠΟΤΕ μετά την τελική έξοδο της Αγγλίας από την ΕΕ (συμφωνήθηκε)... τώρα αν θα συνεχίσουν να δέχονται μετά κόσμο από ΕΕ θα το δούμε γιατί έχουν τρομακτική έλλειψη σε ορισμένες ειδικότητες και κάνουν εισαγωγή (ειδικά γιατρούς και νοσοκόμες καθημερινά τα νοσοκομεία της Ελλάδας είναι γεμάτα από αγγελίες που βάζουν recruiters)

Εγώ απ την αρχή πιστεύω ότι δεν θα γίνουν δραματικές αλλαγές, ειδικά για τους έχοντες ειδικότητα. Αυτοί που θα χάσουν νομοτελειακά είναι οι τελείως ανειδίκευτοι που θα πρέπει να αποδείξουν πλέον ότι αξίζουν μια ευκαιρία στην Αγγλία. Οι ίδιοι οι Άγγλοι δε νομίζω να χάσουν. Οι άνεργοι και τα χαμηλά στρώματα θα ωφεληθούν από την μείωση του εργατικού δυναμικού και οι καταρτισμένοι από την μείωση του ανταγωνισμού. Επίσης ίσως χάσει ακόμα λίγο η λίρα αλλά αυτό τους επηρεάζει μόνο λίγο, πχ όταν πάνε ταξίδια, διακοπές κλπ, αφού το πιο πολύ χρήμα το τρώνε εντός της χώρας
 

flirter

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.067
Like
238
Πόντοι
36
Ξέρω και Γερμανικά αλλά όχι τόσο καλά, αν και είμαι στο ΙΤ κομμάτι και δε χρειάζεται τέλεια γλώσσα (σε πολλές δουλειές καθόλου)
Προτεραιότητα μου είναι πάντα η Ελβετία και το ψάχνω και για εκεί.
Τύπε έχει γραφεια η Google στην Ελβετία. Ότι δουλειά και να βρεις πάντως εκεί πρέπει να παίρνεις τουλάχιστον 6000 ελβετικά φράγκα. Ρώτα τον midas69 που είναι εκεί και τα ξέρει. Αν έχεις προϋπηρεσία είναι καλό στοιχείο. Αν έχεις καλό προφίλ στο linkedin και γνώσεις στον τομέα IT είναι θετικό.
Κάτι άλλο. Σε κάποιες ανατολικες χώρες όπως η Λευκορωσία, έχουν τις δικές τους silicon valley. Συνήθως εκεί πάνε αρκετά δυνατά μυαλά. Δεν έχει πάντως κάποιος να χάσει κάτι ψάχνοντας θέσεις εκεί. Οι μισθοί είναι καλοί.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Στο εξωτερικό, να προσέχετε τους ελληνάρες που γνωρίζετε για πρώτη φορά. Εχουμε γίνει απ τις χειρότερες φαρες. Κάθονται, ζουν με επιδόματα και καμμιά μαύρη δουλειά και σου πιπιλαν το μυαλό για ρατσισμό, ότι όλα υπάρχουν εξ αιτίας μας, όλες οι φυλές είναι σκατοφαρες και η κουβέντα στο μουνί δεν πάει καμμιά φορά. Εγκεφαλικά καμμένα όντα.

Μόνο με θηλυκά για παρέα...
 

arkas1986

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2018
Μηνύματα
1.705
Κριτικές
15
Like
361
Πόντοι
326
Αν υπάρχει πτυχίο και πολύ καλύτερες αποδοχές , σίγουρα εξωτερικό σε οργανωμένες κοινωνιες
 

Επισκέπτης
ρε νικ07, duke nukem, jimmy jim κτλ, δεν βαρέθηκες να κάνεις κλώνους;

rmx-wait-wut_fb_1918415.jpg


Ποιος ειστε κυριε;
 

Επισκέπτης
που στον νοτο μπραιτον? τεσκο ρε φιλε ειναι κολοδουλεια συνθηως τα πακια την καννουνε
Μια χαρα δουλεια ειναι για επαρχιακη πολη.  Στην επαρχια δουλευουν ντοπιοι κυριως. Μολις βαλω λιγα λεφτα στην ακρη θα ψαξω κ για κατι καλυτερο. Παντα επαρχια κ νοτια.
 

hyena

Μέλος
Εγγρ.
29 Φεβ 2016
Μηνύματα
187
Κριτικές
8
Like
215
Πόντοι
1
Εξωτερικό τα τελευταία 10 και κάτι χρόνια. Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω: μοναξιά, αλκοόλ, ναρκωτικά, ψυχρός κόσμος. Και σχέση που είχα πάλι δεν παλεύονταν. Μόνο τα λεφτά ήταν καλά.

Εδώ και λίγα χρόνια έχω επιστρέψει στην Ελλάδα και ζω με σφιγμένο ζωνάρι (όπως και όλοι οι Έλληνες).
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Εξωτερικό τα τελευταία 10 και κάτι χρόνια. Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω: μοναξιά, αλκοόλ, ναρκωτικά, ψυχρός κόσμος. Και σχέση που είχα πάλι δεν παλεύονταν. Μόνο τα λεφτά ήταν καλά.

Εδώ και λίγα χρόνια έχω επιστρέψει στην Ελλάδα και ζω με σφιγμένο ζωνάρι (όπως και όλοι οι Έλληνες).

σε ποια χωρα ησουν φιλε? σιγουρα δεν ειναι παραδεισος αλλα εκει με τα ναρκωτικα το παρακανες λιγο
 

hyena

Μέλος
Εγγρ.
29 Φεβ 2016
Μηνύματα
187
Κριτικές
8
Like
215
Πόντοι
1
σε ποια χωρα ησουν φιλε? σιγουρα δεν ειναι παραδεισος αλλα εκει με τα ναρκωτικα το παρακανες λιγο

Αγγλία. Τα ναρκωτικά δεν τα έκανα εγώ. Υπήρχε και υπάρχει ακόμα drug culture/drug epidemic. Τον πρώτο καιρό είχα και συγκατοίκους χρήστες, μετά όταν είχα αρκετά λεφτά νοίκιασα δικό μου σπίτι.
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Αγγλία. Τα ναρκωτικά δεν τα έκανα εγώ. Υπήρχε και υπάρχει ακόμα drug culture/drug epidemic. Τον πρώτο καιρό είχα και συγκατοίκους χρήστες, μετά όταν είχα αρκετά λεφτά νοίκιασα δικό μου σπίτι.

λονδινο η επαρχια? μηπως συγκατικουσες με χαμιλης υποσταθμης ατομα?
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Μια χαρα δουλεια ειναι για επαρχιακη πολη.  Στην επαρχια δουλευουν ντοπιοι κυριως. Μολις βαλω λιγα λεφτα στην ακρη θα ψαξω κ για κατι καλυτερο. Παντα επαρχια κ νοτια.

ρε φιλε με δουλεια πακιστανουν στα τεσκο τι λεφτα στην ακρη νομιζεις θα βαλεις μονο στο νοικι ποσα θα ακουμπας. εκτος κι αν κοιμασαι σε παγκακια
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom