Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 42 άτομα (0 μέλη και 42 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Αφου γιναν μαγκες οι λαθρο στους δρομους της Αθηνας.  Τι λεμε τωρα; Φοβαται ο γερμαναρας τον λαθρο; Η ο αγγλος;

Φυσικά και τους φοβούνται,μιας και  από το 2015 έχει αλλάξει η ζωή τους άρδην.
Κατακόρυφη αύξηση βιασμών,πιο βαριά μορφή εγκληματικότητας,μαχαιροβγάλτες,κ.λ.π.

Από εκεί που οι Γερμανίδες πήγαιναν βράδυ στα πάρκα για τζόγκινγκ,από κει που κατασκήνωναν με φίλες τους σε σκηνές και άλλες "γερμανικές" προσφιλείς δραστηριότητες,κόπηκαν μαχαίρι.

Όταν περπατάς στο κέντρο γερμανικων πόλεων και βλέπεις αστυνομία με εξοπλισμό λες και είμαστε στη Λωρίδα της Γάζας ή τα τσιμεντένια εμπόδια που έχουν βάλει παντού,μια χαρά φοβούνται..

Απλά όταν μιλάμε για Γερμανία,πρέπει να μιλάμε συγκεκριμένα,γιατί π.χ.το να συγκρίνεις το Μόναχο με το Ντούισμπουργκ ή αλλες πόλεις,είναι σαν να συγκρίνεις το Ψυχικό με το Ζεφύρι.

Επίσης πέρα από το εισόδημα,είναι και οι Γερμανοί διαφορετικοί σε κάθε κρατίδιο,η σύσταση του πληθυσμού,οι ιστορικες καταβολές,η αντιμετώπιση των ξένων,κ.λ.π.
 

Επισκέπτης
Φυσικά και τους φοβούνται,μιας και  από το 2015 έχει αλλάξει η ζωή τους άρδην.
Κατακόρυφη αύξηση βιασμών,πιο βαριά μορφή εγκληματικότητας,μαχαιροβγάλτες,κ.λ.π.

Από εκεί που οι Γερμανίδες πήγαιναν βράδυ στα πάρκα για τζόγκινγκ,από κει που κατασκήνωναν με φίλες τους σε σκηνές και άλλες "γερμανικές" προσφιλείς δραστηριότητες,κόπηκαν μαχαίρι.

Όταν περπατάς στο κέντρο γερμανικων πόλεων και βλέπεις αστυνομία με εξοπλισμό λες και είμαστε στη Λωρίδα της Γάζας ή τα τσιμεντένια εμπόδια που έχουν βάλει παντού,μια χαρά φοβούνται..

Απλά όταν μιλάμε για Γερμανία,πρέπει να μιλάμε συγκεκριμένα,γιατί π.χ.το να συγκρίνεις το Μόναχο με το Ντούισμπουργκ ή αλλες πόλεις,είναι σαν να συγκρίνεις το Ψυχικό με το Ζεφύρι.

Επίσης πέρα από το εισόδημα,είναι και οι Γερμανοί διαφορετικοί σε κάθε κρατίδιο,η σύσταση του πληθυσμού,οι ιστορικες καταβολές,η αντιμετώπιση των ξένων,κ.λ.π.
Ξερεις ποια ειναι η διαφορα; Ο Ελληνας δε φοβαται τον τρομοκρατη, ουτε τον οπλισμενο κακοποιο,  ουτε το γκετο, ουτε να κυκλοφορησει νυχτα.  Η πιο σωστα,  φοβαται και αυτα,  αλλα κυριως φοβαται τον απλο καθημερινο οικογενειαρχη Αλβανο και Γεωργιανο που του πουλαει νταηλικι μεσα στην ιδια του τη γειτονια.  Με θρασος, καθημερινα. Και ο Ελληνας χαμηλωνει το βλεμμα. Οχι,  αυτο, οπως το περιγραφω,  δεν το ανεχεται ο Γερμανος και ο Αγγλος. Μονο ο νεοραγιας.
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.832
Like
1.284
Πόντοι
216
Γνωστός μου πτυχιούχος κτλ δεν τα κατάφερε... Επιστρέφει σε κάσα στη μάνα του εντός ολίγων ημερών.
Άγνωστο και το οικονομικό κόστος που θα χρεωθεί και  δεν είναι παίξε γέλασε
Μοναξιά αλκοόλ απογοήτευση τον έφαγαν. Δεν θα επεκταθώ περισσότερο επί του παρόντος.
Προσέξτε τις αποφάσεις σας.

Να ξέρετε ότι ο στο  Ελευθέριος Βενιζέλος οι συγγενείς σας θα πληρώσουν γύρω στα 400 ευρώ για εκτελωνισμό της σορού σας.

:priest:
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
233
Πόντοι
86
Εξωτερικό δαγκωτό.. Εκτός αν πας να ψωλαρμενισεις.. Εγώ όταν έφυγα τα εισητηριο μου τα είχε κάνει η εταιρεία και εννοείται πως τους είχα στείλει το συμβόλαιο υπογεγραμμένο
Οπότε αν σας προσφέρουν δουλειά έξω μην το σκέφτεστε καν.
Τώρα αν πάτε προς αναζήτηση δεν το έχω κάνει για να έχω γνώμη..
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Εξωτερικό δαγκωτό.. Εκτός αν πας να ψωλαρμενισεις.. Εγώ όταν έφυγα τα εισητηριο μου τα είχε κάνει η εταιρεία και εννοείται πως τους είχα στείλει το συμβόλαιο υπογεγραμμένο
Οπότε αν σας προσφέρουν δουλειά έξω μην το σκέφτεστε καν.
Τώρα αν πάτε προς αναζήτηση δεν το έχω κάνει για να έχω γνώμη..

Sorry τύπε, αλλά αυτό που προσωπικά περιέγραψες με το να πας μονος στο εξωτερικό δεν έχει καμμία σχέση και μην το συγκρίνεις ούτε γι αστείο.

Οπότε σκεφτείτε το σοβαρά. Εγώ ήμουν Γερμανία, τελευταία σ ένα αρχίδι γερμανό όπου τα μάζεψα για ελλαδίτσα. Προέκυψε μια συνεργασία σε πολυφημο νησί της Ελλάδας και απλά δεν έχει καμμία σχέση με τους μαλάκες γερμανούς. Ελπίζω να τυχετε και σεις κάτι ανάλογο
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
233
Πόντοι
86
Sorry τύπε, αλλά αυτό που προσωπικά περιέγραψες με το να πας μονος στο εξωτερικό δεν έχει καμμία σχέση και μην το συγκρίνεις ούτε γι αστείο.

Οπότε σκεφτείτε το σοβαρά. Εγώ ήμουν Γερμανία, τελευταία σ ένα αρχίδι γερμανό όπου τα μάζεψα για ελλαδίτσα. Προέκυψε μια συνεργασία σε πολυφημο νησί της Ελλάδας και απλά δεν έχει καμμία σχέση με τους μαλάκες γερμανούς. Ελπίζω να τυχετε και σεις κάτι ανάλογο

Μυστη μου ξέρω τύπους που τους πρόσφεραν δουλειά στο εξωτερικό με προσυνεννοηση κλπ και είπαν όχι..
Προτίμησαν τον ελληνικό ήλιο στην πλατεία αγ. Ειρηνης
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Μυστη μου ξέρω τύπους που τους πρόσφεραν δουλειά στο εξωτερικό με προσυνεννοηση κλπ και είπαν όχι..
Προτίμησαν τον ελληνικό ήλιο στην πλατεία αγ. Ειρηνης

Στην πούτσα μας. Λέμε για Νορμάλ φάσεις και κάποιος να είναι οκ με τις επιλογές του. Κ γω μπορούσα να μπώ στο στρατό μονιμας αλλά στ αρχίδια μου οι καυτες. Οπότε τώρα δεν παραπονιέμαι όταν βλέπω φιλαράκια μου που ξύνονται και γω ψάχνω μεροκάματο
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Το αντίθετο: στην Αγγλία ο κατώτατος μισθός είναι υψηλότερος από ότι στη Γερμανία. Τα ενοίκια είναι αρκετά φθηνότερα στην Αγγλία.

τα ενοικια φθηνοτερα στην αγγλια και ο μισθος ψηλοτερος? σε ποιον πλανητη?
 

Javito

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2018
Μηνύματα
6
Like
0
Πόντοι
0
Κι εγώ Ελλάδα ψηφίζω,
θα ηταν παραδεισος εάν είχαμε Ηγέτες τίμιους έξυπνους και μορφωμένους.
Εχουμε άριστες κλιματολογικές συνθήκες, θα μπορουσαμε να ειμαστε η Φλόριδα της Ευρώπης αλλα για να γινει αυτό χρειάζεται αλλαγή νοοτροπίας του κόσμου, μειωση του κόστους ζωής, βελτιωση των δομων υγείας συγκοινωνιών και ασφαλειας των πολιτων.
Οι Ελληνες δεν θελουν να αλλαξουν,
έμαθαν τοσα χρόνια με την τεμπελιά και την αγυρτία και συνεχίζουν να ψηφίζουν πολιτικους που θα συνεχίσουν να τους εξασφαλίζουν μια ανευθυνη νωχελική ζωή.
Δεν θα χρειαζόμασταν πολλά χρήματα για να ζήσουμε άνετα εάν,
πλήρωναν ΟΛΟΙ φορους και εισφορές
εάν εργάζοντο ολοι οπου χρειάζεται και οσοι ακριβώς χρειάζονται, δουλειές υπάρχουν για όλους αλλά δεν ειναι διευθυντικές!
Σήμερα στην Ελλάδα ολα τα παιδιά θελουν να σπουδασουν κατι, να παρουν και 1-2- μεταπτυχιακα και μετά,
με την ψευδαισθηση του πτυχιουχου μορφωμενου, αναζητουν εργασία αναλογη των προσοντων , γιατί ετσι τους συμβουλεψε ο πονηρος καθηγητάς που τους πουλησε φροντιστήριο, ιδιαίτερα, μεταπτυχιακό,
αέρα κοπανιστό.
Θα μπορουσαμε να ειμαστε αυτάρκεις ενεργειακά και χωρίς πυρηνικά πετρελαιο αεριο και καρβουνο.
Οικολογικη γεωργία κτηνοτροφία ανεξαρτησία απο τις εισαγωγές τροφίμων αντί να εισαγουμε γάλα σε παγοκολώνες απο το Πακιστάν και κρέατα απο την Γαλλία ;;;;;
Πως γίνεται ρε γαμώτο,
ενα κιλο κρεας μοσχαρι στη Γαλλία κοστίζει 15-20 ευρώ και στο σ/μ εδώ να πωλειται 6,99 ποτέ δεν το καταλαβα.
Αυτές τις μερες στον ΣΚΑΙ επεσε χοντρό δάκρυ για τις μειωσεις συνταξεων, τους πήρε ο πόνος αλλά δεν λενε ουτε τη μιση αληθεια οι κοπέλες,
Ακόμα και μετά τις μειωσεις Κατρούγκαλου, η ετησια κρατική δαπανη για συντάξεις ακόμα παραμενει μιση του ετήσιου προυπολογισμού.
Ποια χώρα στο κοσμο μπορει να επιβιωσει με τετοιες συνταξιοδοτικες δαπανες;
Αν δεν μειωθούν οι κρατικες υπηρεσίες που παραγουν συνταξιουχους δλδ οι δημόσιοι υπαλληλοι στο μισό,
αν δεν πληρωνουν ΟΛΟΙ φορους και εισφορες,
δεν θα μειωθεί ποτε το κοστος ζωής στη χώρα.

Δεν έχει ο κόσμος να πληρώσει φόρους και εισφορές διότι φτάνουν το 70% των κερδών.Το κόστος ζωής μειώνεται μόνο με δραστική μείωση της φορολογίας που σημαίνει δραστική μείωση κρατικών δαπανών που η πλειοψηφία δεν θέλει (διότι σιτίζεται απ'το κράτος).
 

Javito

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2018
Μηνύματα
6
Like
0
Πόντοι
0
Το εξωτερικό είναι καλό μόνο αν έχεις εξειδικευμένες γνώσεις πάνω σε υψηλά αμοιβομενο επάγγελμα η' αν είσαι ελ.επαγγελματιας.
Η Ελλάδα απ'την άλλη αξίζει αν κάποιος ασχολείται με τουρισμό,έχει εξαγωγική επιχείρηση και γενικά το εισόδημα του προέρχεται απ'έξω.Αν περιμένει κανείς να βγάλει κάνα φράγκο απ'την ελληνική οικονομία κάηκε..
 

kokobikos30

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2015
Μηνύματα
1.370
Κριτικές
3
Like
528
Πόντοι
36
Όσοι δεν θέλουν Ελλάδα ας σηκωθούν να φύγουν.
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
Το εξωτερικό είναι καλό μόνο αν έχεις εξειδικευμένες γνώσεις πάνω σε υψηλά αμοιβομενο επάγγελμα η' αν είσαι ελ.επαγγελματιας.
Η Ελλάδα απ'την άλλη αξίζει αν κάποιος ασχολείται με τουρισμό,έχει εξαγωγική επιχείρηση και γενικά το εισόδημα του προέρχεται απ'έξω.Αν περιμένει κανείς να βγάλει κάνα φράγκο απ'την ελληνική οικονομία κάηκε..
πολυ σωστο ποστ
Τπαρχει ομως μια διαφοροποιηση, καποιος που παει μονος του στην ΕΕ ειναι σαρβαιβορ με ρον ενα μισθο
Αν ειναι ζευγαρι ομως ταβλρφτα ειναι κανα δυομισαρι οποτε ενα χιλιαρι και μενει το μήνα, ειναι πολυ καλυτερα το πράγμα
 

Traveller 2

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
2.020
Like
153
Πόντοι
16
Ξέρω πολλούς που πήγαν έξω (κυρίως Γερμανία, Ολλανδία) και άλλοι έμειναν, άλλοι επέστρεψαν. Μένουν όσοι έχουν πτυχίο, μεταπτυχιακό κλπ σε ειδικότητες που έχουν ζήτηση (γιατροί κλπ). Αν πας ως μαύρος για χειρωνακτική εργασία, θα πληρώνεσαι ως μαύρος και πιο πιθανή είναι η επιστροφή.
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
Το αντίθετο: στην Αγγλία ο κατώτατος μισθός είναι υψηλότερος από ότι στη Γερμανία. Τα ενοίκια είναι αρκετά φθηνότερα στην Αγγλία.
ο μισθος ςιναι πιο μεγαλος στην Αγγλια γενικα
Τα ενοικια ομως ειναι πιο μεγαλα αν συγκρινεις πχ Λονδινο με Μοναχο
Επαρχια πιο φτηνα ειναι στη Γερμανια οπου ενα συαρι κανει κανα 500αρι
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
πολυ σωστο ποστ
Τπαρχει ομως μια διαφοροποιηση, καποιος που παει μονος του στην ΕΕ ειναι σαρβαιβορ με ρον ενα μισθο
Αν ειναι ζευγαρι ομως ταβλρφτα ειναι κανα δυομισαρι οποτε ενα χιλιαρι και μενει το μήνα, ειναι πολυ καλυτερα το πράγμα

μαγκες μην τον ακουτε τον τυπο μαλλον ειναι πακιστανος
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom