Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Οπα,τι ακουω....

Το σηκωσε περσι?


Τύπε ... κάτι πούστηδες το πάλευαν όλο τον αύγουστο , τι άλλο να κάνουν άλλωστε, ζωή δεν έχουν ....
και μια άνανδρη κότα ...

ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΗΣ, ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΒΓΑΛΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΕΔΩ !!!!!!!


Αλλά ο λόγος του, είναι όσος κι ο ανδρισμός του ...

και είναι πάλι εδώ !!!!!!

Συνέχεια .... τι να κάνει άλλωστε 1



[size=13pt] Βοηθουσε κι εκεινη με στραπωναρισματα  τελειωσα σχετικα γρηγορα. [/size]

 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Πρέπει να είσαι τέρμα αυτιστικός για να μην μπορείς να οδηγήσεις δεξιοτίμονο.

Τύπε πέστα στους έλληνες υπαλλήλους εκεί ...
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ .....
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Καθολου κακως κ δεν υπονοηθηκε.
Ξεκαθαρα το γραφω ..
Η περιουσια του παπου εγινε εν μεσω κατοχης κ εμφυλιων.

Αληθινο παραδειγμα:
Ο γιος ταμια του εαμ-ελας πως βρεθηκε ξαφνικα με τεραστια περιουσια το 60?

Καπως ετσι μας ζαλιζει τα ουμπαλα ο δημητρακης σημερα

Eγώ γουστάρω Μήτσο,μόνο και μόνο που ο παππούς του γαμούσε Γερμανούς και ναζιστές προγόνους Λάκη!
Πάω πάσο και του δίνω άφεση αμαρτιών...
 

Συνημμένα

  • EAM.png
    EAM.png
    1,1 MB · Εμφανίσεις: 53

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Καλά,συνέχισε να γράφεις στα ΑΝΕΚΔΟΤΑ ΜΕ ΠΟΝΤΙΟΥΣ τύπε γιατί δεν το έχεις.

Που τα βλέπεις τα ανέκδοτα τύπε ;;
Οι ίδιοι το λένε !!!!

Εγώ δεν είπα τίποτε.

Είμαι σίγουρος ότι αυτοί που ξέρεις εσύ, θα έχουν bentley , χειροποίητα όπλα purdey και holland & holland
και θα ράβουν κουστούμια στη bond street ....

Αλλά λέμε για τους άλλους τώρα .... τους πολλούς ....
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.398
Like
23.057
Πόντοι
5.506
Που τα βλέπεις τα ανέκδοτα τύπε ;;
Οι ίδιοι το λένε !!!!

Εγώ δεν είπα τίποτε.

Είμαι σίγουρος ότι αυτοί που ξέρεις εσύ, θα έχουν bentley , χειροποίητα όπλα purdey και holland & holland
και θα ράβουν κουστούμια στη bond street ....

Αλλά λέμε για τους άλλους τώρα .... τους πολλούς ....


Αυτοί όμως δεν έχουν και μπυροκοίλι μέχρι απέναντι Λάκη, να τα λέμε και αυτά.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Τι μου θύμισες, γαριδες ετρωγα συνεχεια Αγγλια στο lunch break
Βεβαια στο ορθιο/στο γραφείο, ετοιμο πιατο απο τα M&S, οχι οτι πιο υγιεινο, αλλα ηταν πεντανοστιμες, με μακαρονια, ρυζι και σαλτσα

Ένα τραγούδι αφιέρωση για όλους τους γκασταρμπαιτερ που τραβαν το κουπι στα εργοστασια της μακρινης, κρυας και σκοτεινης Γερμανιας:


Το να της τρως στο lunch break είναι λογικό,το να καυχιέσαι όμως ότι της τρως στα 2 ρεπό που παίρνεις το μήνα είναι γιά  :2funny:.
   Έτσι  :2funny: όσο μας βάζουν φωτογραφίες τόσο πιό πολύ γελοίοι γίνονται  :2funny:και μαθαίνουμε την αληθεια σχετικά με την ζωή τους  :2funny: :2funny: :2funny:.
 
Καθολου κακως κ δεν υπονοηθηκε.
Ξεκαθαρα το γραφω ..
Η περιουσια του παπου εγινε εν μεσω κατοχης κ εμφυλιων.

Αληθινο παραδειγμα:
Ο γιος ταμια του εαμ-ελας πως βρεθηκε ξαφνικα με τεραστια περιουσια το 60?

Καπως ετσι μας ζαλιζει τα ουμπαλα ο δημητρακης σημερα
Η κατοχή ήταν το 1900,1910 και 1920 ?Γιατί ο προπάπους μου στην Τρίπολη τότε είχε πάρα πολύ χρήμα,είχε πολλά χωράφια που του τα δουλεύαν και κάποιες αντιπροσωπείες με σόμπες που είχαν και μάτι κουζίνας!και μετά τη δεκαετία του ΄30 άρχισε να φέρνει ηλεκτρικές κουζίνες η γιαγιά μου μου έλεγε ότι όταν ήταν μικρή τη δεκαετία του '20 το αμάξι που είχαν ήταν με τέντα και έμπαζε το χειμώνα και δεν τράβαγε στην ανηφόρα και γύρω στο 1932-1933 πήραν κλειστό αμάξι και ήταν ζεστό και τραβαγε στην ανηφόρα και ήταν πολύ γρήγορο.Το να έχεις αμάξι τη δεκαετία του ΄20 ήταν κάτι το εξωπραγματικό!
  Έσένα ο προπάπους σου πήγε να κάνει τον έξυπνο στους Τούρκους και να τους πουλήσει μαγκιά και έφυγε τρέχοντας στην Ελλάδα γιά να σωθεί  :2funny:του έμοιασες πάντος  :2funny:όπως κ'αυτός χρεωκόπησε,χρεωκόπησες κ'εσύ  :2funny: :2funny: :2funny:
   
Eγώ γουστάρω Μήτσο,μόνο και μόνο που ο παππούς του γαμούσε Γερμανούς και ναζιστές προγόνους Λάκη!
Πάω πάσο και του δίνω άφεση αμαρτιών...
Μ'αρέσει που έχετε τρελάθει να ψάχνετε παλιά ποστ μου  :2funny:.Ο παπούς μου έλαβε μέρος στη μάχη της Καλαμάτας,των Γαργαλιάνων και του Μελιγαλά και γνώρισε τη γιαγιά μου στην Τρίπολη το 1944 όταν με τη μεσολάβιση των Αγγλων τα υπολοίματα των ταγμάτων ασφαλείς κυνηγημένα από τον ΕΛΑΣ έφυγαν απο την Τρίπολη που είχαν ταμπουρωθεί γιά να σωθουν  :2funny:έφυγαν και μπήκαν οι αντάρτες στην Τρίπολη και ο παπούς μου έκανε παρέλαση με τους άλλους αντάρτες και η γιαγιά μου στεκόταν στην άκρη και κούναγε μιά σημαία,μετά την παρέλαση την πλησιάσε ο παπού μου και την καμάκωσε ντυμένος με τη στολή του ΕΛΑΣ  :2funny:.
   Ο προπάπους μου όντως πλούτισε μετά την κατοχή γιατί το 1944 με την απειλή να τον σκοτώσει αυτόν και τα παιδιά του πήρε το σπίτι του Γερμανού γείτονα του και τον πέταξε στο δρόμο  :2funny: (η Τρίπολη είχε κάποιες Γερμανικές οικογένειες που είχαν έρθει με τον Όθωνα το 1944 οι περισσότεροι έφυγαν με τους Γερμανούς αλλά και σε αυτούς που έμειναν τους πήραν τα σπίτια οι ντόπιοι και τους πέταξαν στο δρόμο).
    Τώρα θα με βρίζουν οι δεξιοί του σά'ι'τ  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

   
Ρε μαλάκα σώγαμπρε, εσύ γράψε για τον ίμπρο , τον αερινό , τη ζούρβα, το έλος , τα νέα ρούματα και το λουτρό ....

Το παίζεις και ταξιδεμένος πανάθεμά σε ....

Στην ανάγκη βάλε καμιά αδήλωτη πισίνα σε κάποιο αυθαίρετο στο ΣΟΔΥ ή τα κουνουπιδιανά ....

Οι μαρουσιώτες και οι χαλανδριώτες θα εντυπωσιαστούν !
Θεό θα σε έχουν !!!!!!

Πες τους ότι έχεις και τουαρέγκ !!!!!!

Στις δικές τους θέσεις στάθμευσης χωράει μέχρι κόρσα !!!
Πρέπει να μαζευτούν 3 να τις ενώσουν για παρκάρει το τουαρέγκ !!!!!!
Ποιός το έχασε το Τουαρέγκ γιά να το βρει αυτος? :2funny:εδώ δεν ήξερε πόσο καιει στην πράξη  :2funny:έλεγε ότι λένε τα βιβλία και τα πίστευε  :2funny:.Φένεται ότι ποτέ του δεν είχε μεγάλο αμάξι!
  Όντως αυτες οι θεσεις πάρκινγκ είναι γιά Toyota Yaris  :2funny: ή  Smart    :2funny:
  Η πλάκα είναι ότι ο Σαββίδης γ'αυτον μου είχε πει ότι έχει πολλά λεφτά και ότι η θαλαμηγός που έβαλε φωτογραφία είναι δική του  :2funny:
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Α ρε Δημητρακη, ειχες λεβεντη παππου για αυτο δειχνεις τωρα τα ουμπαλα σου σε ολους
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.704
Like
2.447
Πόντοι
606
:hi: παιδια στο NAMMOS mykono  αν παραγειλω 2 μπριζολες kobe  1 χωριατικη σαλατα  1 τζατζικη και 2 μεγαλες βαρελισες μπυρες  50 ευρω με φτανουν?
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
    Μ'αρέσει που έχετε τρελάθει να ψάχνετε παλιά ποστ μου  :2funny:.Ο παπούς μου έλαβε μέρος στη μάχη της Καλαμάτας,των Γαργαλιάνων και του Μελιγαλά και γνώρισε τη γιαγιά μου στην Τρίπολη το 1944 όταν με τη μεσολάβιση των Αγγλων τα υπολοίματα των ταγμάτων ασφαλείς κυνηγημένα από τον ΕΛΑΣ έφυγαν απο την Τρίπολη που είχαν ταμπουρωθεί γιά να σωθουν  :2funny:έφυγαν και μπήκαν οι αντάρτες στην Τρίπολη και ο παπούς μου έκανε παρέλαση με τους άλλους αντάρτες και η γιαγιά μου στεκόταν στην άκρη και κούναγε μιά σημαία,μετά την παρέλαση την πλησιάσε ο παπού μου και την καμάκωσε ντυμένος με τη στολή του ΕΛΑΣ  :2funny:.
   Ο προπάπους μου όντως πλούτισε μετά την κατοχή γιατί το 1944 με την απειλή να τον σκοτώσει αυτόν και τα παιδιά του πήρε το σπίτι του Γερμανού γείτονα του και τον πέταξε στο δρόμο  :2funny: (η Τρίπολη είχε κάποιες Γερμανικές οικογένειες που είχαν έρθει με τον Όθωνα το 1944 οι περισσότεροι έφυγαν με τους Γερμανούς αλλά και σε αυτούς που έμειναν τους πήραν τα σπίτια οι ντόπιοι και τους πέταξαν στο δρόμο).
    Τώρα θα με βρίζουν οι δεξιοί του σά'ι'τ  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

   

Μητσάρα,εγώ ούτε δεξιός είμαι ούτε αριστερός ούτε τίποτα,την τσέπη μου κοιτάω.
Γουστάρω όμως που ο παππούς σου ξεκώλιαζε Γερμανούς και Έλληνες ναζιστές προδότες. :wanker: :wanker: :wanker: :wanker: :wanker:

 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
  Η κατοχή ήταν το 1900,1910 και 1920 ?Γιατί ο προπάπους μου στην Τρίπολη τότε είχε πάρα πολύ χρήμα,είχε πολλά χωράφια που του τα δουλεύαν και

Αν το 1900 ειχε ηδη πολυ χρημα κ ηταν τουλαχιστον 30χρ τοτε παει να πει γενηθηκε το 1870 περιπου, ενω εσυ το 1970 περιπου. 100 χρονια διαφορα.
Δλδ ο παπους εγινε πατερας στα 50 του
Κ οι γονεις σου γιναν γονεις στα 50 τους?
Δεν βγαινουν τα νουμερα.

Για οτι εγινε τοτε εσυ δεν εχεις καμμια ευθυνη ξεκαθαρα. Κανεις δεν σε κατηγορει για αυτο.

Η ιστορια ειναι ομως πολυ σκοτεινη εκεινη την περιοδο.
Εχουμε πολλα παραδειγματα ειτε απο αριστερους ειτε απο δεξιους που το 50 κ το 60 τα παιδια τους παρουσιασαν πολυ χρημα ξαφνικα.

Λεηλασιες, κλεμενα λεφτα απο ταμεια οργανωσεων, χαρτες με θαμμένα ή κρυμενα τιμαλφή,  ,ρουφιανιλικια, προδοσιες, τοκογλυφιες, μαυραγοριτες.
Ετσι καναν καποιοι λεφτα τοτε με αποτελεσμα τα εγγονια σημερα να μας κουναν το δαχτυλο.

Αυτα τα ξερουν ολοι.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Δεν εχει σημασια πως εκανε λεφτα ο παππους του δημητρακη.

Αν ο Δημητρακης ειχε ακομα σοβαρα λεφτα, θα ζουσε σε σοβαρο μερος και θα πηδαγε καλες γκομενες.

Εχει απλα καποια ετοιμα που τα τρωει, καλα κανει δικαιωμα του, αλλα δε μπορεις να πεις οτι ζει ανετα
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Να σχολιάσουμε την σύμπτωση ότι οι παπούδες του Λάκη και του Δημητράκαρου ήταν και οι δύο καπεταναίοι του ΕΛΑΣ;

Εδώ που τα λέμε μπορεί να ήταν και στη προσωπική φρουρά του Βελουχιώτη ή ορντινάτσες του Σαράφη.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.046
Πόντοι
216
Αν το 1900 ειχε ηδη πολυ χρημα κ ηταν τουλαχιστον 30χρ τοτε παει να πει γενηθηκε το 1870 περιπου, ενω εσυ το 1970 περιπου. 100 χρονια διαφορα.
Δλδ ο παπους εγινε πατερας στα 50 του
Κ οι γονεις σου γιναν γονεις στα 50 τους?
Δεν βγαινουν τα νουμερα.

Για οτι εγινε τοτε εσυ δεν εχεις καμμια ευθυνη ξεκαθαρα. Κανεις δεν σε κατηγορει για αυτο.

Η ιστορια ειναι ομως πολυ σκοτεινη εκεινη την περιοδο.
Εχουμε πολλα παραδειγματα ειτε απο αριστερους ειτε απο δεξιους που το 50 κ το 60 τα παιδια τους παρουσιασαν πολυ χρημα ξαφνικα.

Λεηλασιες, κλεμενα λεφτα απο ταμεια οργανωσεων, χαρτες με θαμμένα ή κρυμενα τιμαλφή,  ,ρουφιανιλικια, προδοσιες, τοκογλυφιες, μαυραγοριτες.
Ετσι καναν καποιοι λεφτα τοτε με αποτελεσμα τα εγγονια σημερα να μας κουναν το δαχτυλο.

Αυτα τα ξερουν ολοι.

Προπαππους ειπε. Ο παππους του γνωρισε τη γιαγια του το 44.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Προπαππους ειπε. Ο παππους του γνωρισε τη γιαγια του το 44.
Κι ετσι να ειναι ,το λεει κ μονος του.
Αναμεσα  σε κατοχη κ εμφυλιο εγινε η αμυθητη οπως λεει ο ιδιος του περιουσια. Bingo. Ακριβως
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Δεν εχει σημασια πως εκανε λεφτα ο παππους του δημητρακη.

Αν ο Δημητρακης ειχε ακομα σοβαρα λεφτα, θα ζουσε σε σοβαρο μερος και θα πηδαγε καλες γκομενες.

Εχει απλα καποια ετοιμα που τα τρωει, καλα κανει δικαιωμα του, αλλα δε μπορεις να πεις οτι ζει ανετα
Καλα ναι ,αυτο ειναι αλλο θεμα.

Το οτι ζει ,τρωει και γαμαει σε κατω του μετριου συνθηκες κ ποιοτητα ειναι αλλο.
Και ειναι ξεκαθαρο
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.046
Πόντοι
216
Κι ετσι να ειναι ,το λεει κ μονος του.
Αναμεσα  σε κατοχη κ εμφυλιο εγινε η αμυθητη οπως λεει ο ιδιος του περιουσια. Bingo. Ακριβως

ειπε οτι ο προπαππους του την ειχε ηδη απο τη δεκαετια το 20 και του 30. Και ο παππους του σουφρωσε τα υπαρχοντα ενος γερμανου της βαυαροκρατιας που την εκανε το 44.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Δε θα δικάσουμε τώρα εμείς τον Μήτσο για τους παππούδες του.
Ήμαρτον!!!

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom