Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 12 άτομα (0 μέλη και 12 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Γενικώς επειδή στην Ελλάδα και τις δυτικές χαβούζες υπάρχει αριστερή κατήχηση, τα ναυάγια επιθυμούν διακαώς να σε τραβήξουν στον Πάτο! Να γίνεις σαν κι αυτούς και μόνο έτσι νιώθουν άνετα! Δεν μπορούν να διανοηθούν πως κάποιος τολμάει , δημιουργεί, ρισκάρει προχωράει , πρωτοπορεί!
Το είδα κ'εγώ αν πρόσεξες στο άλλο Thread κάποιος έγραψε ότι στη Γερμανία κλείνουν όλα στις 18.00 γιατί σέβονται τους εργαζόμενους,ενώ στη Ρωσσία δουλεύουν τα πάντα συνέχεια διότι δεν σέβονται τον εργάτη.Οπότε σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο,εδώ ο ταξιτζής,σεκιουριτάς,γκαρσόνι ή υπάλληλος είναι πολύ παρεξηγημένο!Μα αυτοί πάνε όπου πάνε και στα ίδια σκατά μένουν  :2funny:
  Του Ιωσήφ πριν λίγο του έστειλα το βιντεάκι χέζω1 ένα κλασικό βιντεάκι  :2funny:το πρώτο μου βιντεάκι  :2funny: αυριο σκεφτομαι να του στείλω πούτσες
:2funny: :2funny:

Eαν εχει καποιος προσοντα και μπορει στο εξωτερικο να εχει καλο εισοδημα γιατι να μεινει να εχει 400 ευρω εισοδημα στην Ελλαδα?
Το καλό εισόδημα πόσο είναι κατά τη γνώμη σου?ελπίζω όχι 1.200-1.500 γιά 8ωρο και το πολύ 2.000 γιά 12ωρο που δουλεύουν αυτοί οι κακομοίρηδες  :headbang: :2funny:.Ρώτα όποιον θες απ'άυτούς αν είχες Ελλάδα δικό σου διαμέρισμα και 400 Ευρώ εισόδημα από κάπου θα έφευγες στο εξωτερικο?η απάντηση είναι:τρελλός είμαι να έφευγα!

Και μετά? Μήπως είναι προστάδιο για να δούμε ποιος την έχει πιο μεγάλη?

Πολλοί περίεργοι που γουστάρετε να βλέπετε πούτσες μαζευτήκατε εδώ μέσα!  

Σας ελκύει ο Μήτσος  :2funny:
Κ'άλλος με στοιχήματα  :jerking: γιά απόδειξη θα σου βάλει τη μούφα μισθοδοσία όπως έκανε και ο Βλάκμαν  :jerking: :2funny:
Ο Ιωσήφ έχει εθιστεί στις πούτσες  :2funny:.Κ'εγώ πιστεύω ότι τρελένονται γιά πούτσες  :2funny:λες να είναι κ'αυτός ανίκανος σαν τον νυχτοφύλακα και τον Ιωσήφ? :2funny:.
 
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
πόσα παιρνεις κμαν?
Στον ύπνο του 5.000 και σύντομα θα τα κάνει 10.000  :jerking: :2funny: .Στον υπνο του πάλι έχει 3 διαμερίσματα στην Αθήνα  :jerking: :2funny: και πάλι στον ύπνο του έχει πάει 2 φορές Η.Π.Α  :jerking: :2funny:  (ακόμα περιμένουμε της φωτογραφίες από της Η.Π.Α :2funny:)

  Στ'αλήθεια ούτε 2.000 δεν παίρνει  :2funny: δουλεύει στο νοσοκομείο σε μιά μικρή πόλη της Γερμανίας και κουβαλάει τα πτώματα στο υπόγειο  :2funny:και του έχουν δώσει έναν αποθηκευτικό χώρο σε ένα μέρος του νοσοκομείου γιά να μένει  :2funny: Αυτά γιά να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαίνουν οι νέοι  :2funny: :2funny: :2funny:
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
:
Μπορεί να περάσουν μέρες και να έχουν μιλήσει μόνο με τον ταμία του Supermarket! Τώρα που θα τα κάνουν και ηλεκτρονικά τα ταμεία, μπορεί να μην ανταλλάξουν κουβέντα με κανέναν για ένα μήνα..  :2funny: :2funny: :2funny:
Eχω να πάω σε ταμείο ΣΜ απο τον χειμώνα,μπας και είναι και πιο πριν.Αφου υπάρχουν τα αυτόματα που σκανάρεις μονος σου γιατί να περιμένω στην σειρά;
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.047
Πόντοι
216
Το καλό εισόδημα πόσο είναι κατά τη γνώμη σου?ελπίζω όχι 1.200-1.500 γιά 8ωρο και το πολύ 2.000 γιά 12ωρο που δουλεύουν αυτοί οι κακομοίρηδες  :headbang: :2funny:.Ρώτα όποιον θες απ'άυτούς αν είχες Ελλάδα δικό σου διαμέρισμα και 400 Ευρώ εισόδημα από κάπου θα έφευγες στο εξωτερικο?η απάντηση είναι:τρελλός είμαι να έφευγα!

 

Γιατι; Μονο ο ανειδικευτος υπάρχει; Ενας ειδικευμένος που μπορει να εχει ζητηση συην σγορα εργασιας εκτος Ελλαδας συγγνωμη γιατι να κατσει να ζει με 400;Ο ανειδικευτος συμφωνώ και εγω οτι αν μπορει να εξασφαλισει χαμηλο εισοδημα και στέγη στην Ελλάδα δε συμφέρει να φυγει.
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.208
Like
1.752
Πόντοι
216
Αν βγάζεις 1500-2000 ευρώ Ελλάδα και έχεις δικό σου διαμέρισμα συν άλλα δυο διαμερίσματα να εσοδεύεις,κοινωνικό κύκλο κτλ,εκεί είναι η δύσκολη απόφαση.Αξίζει να πάω εξωτερικό για να βγάζω τα διπλά μείον το διαμέρισμα,τη μάσα,τον καλό καιρό?Εκεί τα σταθμίζεις τα πράγματα.Για εμένα αξίζει να πάω από τα 1500 στα 5 χιλιάρικα καθαρά μηνιαίως και ας πληρώνω ενοίκιο εξτρά και αεροπορικά και λοιπά έξοδα συν μάσα κτλ.Απλά γιατί έχω μια ρευστότητα 1000 ευρώ μηνιαίως παραπάνω.Για τον άλλο μπορεί να μην αξίζει η φάση να είναι πιο αραχτός,συμβατικός να μη θέλει να γαμάει δίμετρες,να αρκείται στα εξαράκια,εφταράκια.Να μη θέλει αδρεναλίνη,περιπέτειες και να προτιμά συμβατικά εύκολα πράγματα,λεωφόρους χωρίς ρίσκο.Αμα τους δώσεις 1500 Ελλάδα σταθερά μηνιαίως επιστρέφουν όλοι Ελλάδα σε dt.Δεν έχουν το μικρόβιο της υπέρβασης.Δε θέλουν την ταλαιπωρία οι τύποι.

Οι περισσότεροι έτσι είναι,συμβατικοί,αραχτοί,ψωλάδες.Οπαδοί της αδρεναλίνης,της σκληρής δουλειάς και του ρίσκου άντε να είναι 5%,οι λοιποί θέλουν τα εύκολα,είναι συμβατικοί τύποι προβλεπέ.1500 ευρώ μηνιαίως,ένα πατρικό διαμέρισμα μια παχουλή εξαράκι σύζυγο στα κυβικά τους και είναι κομπλέ.Δεν την ψάχνουν παραπάνω.Δεν έχουν ιδιαίτερες φιλοδοξίες που λένε,ούτε θέλουν να χτυπηθούν στον ανταγωνισμό.
Καλά στ' αρχίδια σου η μάσα και ο καλός καιρός. Τα διαμερίσματα που λες δεν είναι έτσι απλά όμως, πρέπει να σου αποφέρουν και έσοδα όσον αφορά την τοποθεσία έστω, ωστε να έχεις ένα σίγουρο εισόδημα μιας και άμα είσαι 30 ως 40 με λίγα χρόνια εργασίας (μεγάλο ποσοστό είναι έτσι), σύνταξη στην Ελλάδα δε βλέπεις. Το να στήσεις επίσης μια πετυχημένη μπίζνα είναι αρκετά δύσκολο γιατί είναι πολύ πιθανό να καταντήσεις με το Τάλισκερ παραμάσχαλα επειδή θα σε πουλήσουν τα μουνέτα που βάζεις μπροστινές, ο συνεταίρος θα πάρει το παγιόκο και θα φύγει κ.λ.π. Χώρια που θα ξυπνάς και θα κοιμάσαι με το άγχος χάνοντας χρόνια απ' τη ζωή σου. Συνεπώς, θέλεις πολύ παραπάνω απο 2 χήνες σίγουρες για να πεις ότι κάτι κάνεις και να έχεις ελπίδα να βγάλεις γούστα και βέβαια όλοι ξέρουμε με πόσο αίμα βγαίνουν αυτά τα λεφτά στο Ελλαδιστάν.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Γιατι; Μονο ο ανειδικευτος υπάρχει; Ενας ειδικευμένος που μπορει να εχει ζητηση συην σγορα εργασιας εκτος Ελλαδας συγγνωμη γιατι να κατσει να ζει με 400;Ο ανειδικευτος συμφωνώ και εγω οτι αν μπορει να εξασφαλισει χαμηλο εισοδημα και στέγη στην Ελλάδα δε συμφέρει να φυγει.

για τον δημητράκη και την παρέα του όλοι είναι ντουγάνια αγράμματοι και άχρηστοι σαν και του λόγου τους οπότε δεν μπορούν να έχουν καλύτερη ζήτηση από δαύτους...

για παράδειγμα ο δημητράκης αν δεν είχε το έμβασμα από Ελλάδα και έπρεπε να δουλέψει η μόνη δουλειά που θα τον έβαζαν να κάνει είναι να καθαρίζει τουαλέτες... για τίποτε άλλο δεν είναι ικανός
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Στελνε ζητιάνε της κουράδας φωτογραφίες στον Σήφη.
Κεφάλα,σκατόδεξαμενή της Πετρούπολης. :vomit:

Κοιμάσαι όρθιος και πληρώνεις ξενοδοχείο....
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Eχω να πάω σε ταμείο ΣΜ απο τον χειμώνα,μπας και είναι και πιο πριν.Αφου υπάρχουν τα αυτόματα που σκανάρεις μονος σου γιατί να περιμένω στην σειρά;

Τα αυτοματα ειναι καλα για λιγα πραγματα. Αν εχεις πανω απο 8-10 πραγματα ειναι εφιαλτης. Καλυτερα στο ταμειο να τα χτυπαει-σακουλιαζει ο υπαλληλος

 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Τα αυτοματα ειναι καλα για λιγα πραγματα. Αν εχεις πανω απο 8-10 πραγματα ειναι εφιαλτης. Καλυτερα στο ταμειο να τα χτυπαει-σακουλιαζει ο υπαλληλος
Σκέψου να είσαι Gastarbeiter να μένεις μόνο σε ένα διαμέρισμα τρύπα, να δουλεύεις χωρίς να μπορείς να μιλήσεις σε κανέναν, να πηγαίνεις σπίτι και μετά πάλι δουλειά! Σαββατοκύριακα να κάνεις βόλτες στα πάρκα άγνωστος μεταξύ αγνώστων! Μπορεί να περάσει και μια εβδομάδα που να μην έχεις αλλάξει κουβέντα με κανέναν! Λογαριασμοί, τράπεζες, supermarket όλα απρόσωπα!
Η πολύ απλή έκφραση "Τι κάνεις" που ανταλλάζουμε εμείς εδώ πολλές φορές την ημέρα, εκεί είναι τεράστια πολυτέλεια!

*Ο φίλος μου που πήγε Αγ Πετρουπολη μου είπε πως οι ψυχροί και απόμακροι πορτιέριδες του Club ήξεραν τον Δημητράκη και είχαν πολύ οικειότητα μαζί του! 
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Εσύ πως νιώθεις που τα μοναδικά θέματα που μπορείς να έχεις να πεις κάτι  είναι  το πότε θα ανοίξουν τα μπουρδέλα μετά τι καραντίνα;
Για ψάξε λίγο σε Βραζιλία, Αργεντινή , Ουρουγουάη, Βιετνάμ  και πολλά άλλα μέρη στον κόσμο να δεις ποιος γράφει εκτός από Sex Volcano και Mind!
Και επειδή είσαι ανύπαρκτος στο Site με τον ορισμό που δίνει ο Λάκης , για να ασχοληθώ πάλι μαζί σου , πρέπει να μου βάλεις Print Screen ανάλογο με το κομμάτι που βάζω εγώ από ένα μικρό μέρος των Boarding Pass μου !

https://[URL unfurl="true"]www.bourdela.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=192757.0;attach=1255390;image[/img[/URL]]

Ωωωωωωω τύπε, τι έκανες τώρα;

Πόσο μειονεκτικοί αισθανόμαστε.

Πόσο κσομογυρισμένος, πόσο παλυταξιδεμένος είσαι!

4 φορές με την Ετζίαν;;;;;

Και 1 φορά με την Ελλλιναίαρ;;;

Πωωπππωωωωπωω, τι τάπα είναι αυτή;

Αμ αυτό που το βάζεις, 1 φορά με την Ράϊαν;

Άσε ρε τύπε μας έχεις ρίξει την ψυχολογία.

Εγώ πάω να πάρω το 4, Παγκράτι - Κολιάτσου μπας και αισθανθώ καλλίτερα.

ΥΓ. Τύπε βάλε και κανένα παπόρι από την Σκάλα Καμείρου, δεν μπορώ μας έχει ισοπεδώσει.

Μα τόσο κοσμογυρισμένος;
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Γιατι; Μονο ο ανειδικευτος υπάρχει; Ενας ειδικευμένος που μπορει να εχει ζητηση συην σγορα εργασιας εκτος Ελλαδας συγγνωμη γιατι να κατσει να ζει με 400;Ο ανειδικευτος συμφωνώ και εγω οτι αν μπορει να εξασφαλισει χαμηλο εισοδημα και στέγη στην Ελλάδα δε συμφέρει να φυγει.
Ειδικευμένος που να έχει ζήτηση στο εξωτερικό είναι 1 στους 1.000 .Τώρα αν έχεις τελειώσει κάποιο ΤΕΙ δε σημαίνει ότι έχει καμιά ζήτηση στο εξωτερικό!
  Κανείς που είχε στην Ελλάδα έστω μιά μικρή περιουσία δεν έφυγε στο εξωτερικό μόνο κακομοίρηδες που δεν είχαν που να μείνουν και δεν είχαν να φάνε  :headbang:
 
για τον δημητράκη και την παρέα του όλοι είναι ντουγάνια αγράμματοι και άχρηστοι σαν και του λόγου τους οπότε δεν μπορούν να έχουν καλύτερη ζήτηση από δαύτους...

για παράδειγμα ο δημητράκης αν δεν είχε το έμβασμα από Ελλάδα και έπρεπε να δουλέψει η μόνη δουλειά που θα τον έβαζαν να κάνει είναι να καθαρίζει τουαλέτες... για τίποτε άλλο δεν είναι ικανός
Κ'εσύ είσαι ένας από τους άχρηστους και γ'αυτό είσαι στην Αγγλία και πηγαίνεις κάθε πρω'ι' με το λεοφωρείο στη δουλειά γιά να μην πεθάνεις από την πείνα  :headbang: :2funny: :2funny:
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
πόσα παιρνεις κμαν?

4500-5000 καθαρά μηνιαίως.9000 brutto.Μερικούς μήνες και περισσότερα.Αλλά πρέπει λίαν συντόμως να τα αυξήσω δε μου φτάνουν για το lifestyle που θέλω.
Είναι εύκολο εδώ Γερμανία έχει πολλούς άχρηστους και μαφλέκες,πουτσιφλέκες εντελώς,φλουέρες που βγάζουν περισσότερα.Λιανοπαίδια που λένε.Μην πούμε για τα βύσματα και τους κονιασμένους που ξύνουν το αρκίντι με γκασμά.
Και κάτι κιουρίες,παντρεμένες με παιδιά και πλήθος προνομίων και δικαιωμάτων.Γαμώ τους νόμους τους και αυτούς που εκμεταλεύονται το σύστημα,μου έρχεται να πάρω μια σπάθα και να τους κόψω όλους το κεφάλι με μια σπαθιά.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Σκέψου να είσαι Gastarbeiter να μένεις μόνο σε ένα διαμέρισμα τρύπα, να δουλεύεις χωρίς να μπορείς να μιλήσεις σε κανέναν, να πηγαίνεις σπίτι και μετά πάλι δουλειά! Σαββατοκύριακα να κάνεις βόλτες στα πάρκα άγνωστος μεταξύ αγνώστων! Μπορεί να περάσει και μια εβδομάδα που να μην έχεις αλλάξει κουβέντα με κανέναν! Λογαριασμοί, τράπεζες, supermarket όλα απρόσωπα!
Η πολύ απλή έκφραση "Τι κάνεις" που ανταλλάζουμε εμείς εδώ πολλές φορές την ημέρα, εκεί είναι τεράστια πολυτέλεια!  

Αυτο που λες δεν ειναι χαρακτηριστικο του εξωτερικου, αλλα κυριως των μεγαλων πολεων. Αθηνα πχ και Ελληνας να εισαι, αν εχεις μετακομισει απο επαρχια, μπορει να παθεις αυτο που λες. Εξωτερικο σε μικρη πολη φτιαχνεις αμεσως παρεες. Παιζει ρολο και τι χαρακτηρας εισαι.

Παντως αυτο που περιγραφεις, δηλαδη το να ζεις μια "σκιωδη" ζωη χωρις πολλες επαφες, σχεδον μηδενικες σε μερικες περιπτωσεις, καποιους τους αρεσει πολυ.

Αμα το συνηθισεις κιολας, μπορει να σου φαινεται εφιαλτης το να ζησεις σε μια μικρη πολη οπου συναντας γνωστους καθε 20 βηματα
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
https://[URL unfurl="true"]www.bourdela.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=192757.0;attach=1255390;image[/img[/URL]]

Ωωωωωωω τύπε, τι έκανες τώρα;

Πόσο μειονεκτικοί αισθανόμαστε.

Πόσο κσομογυρισμένος, πόσο παλυταξιδεμένος είσαι!

4 φορές με την Ετζίαν;;;;;

Και 1 φορά με την Ελλλιναίαρ;;;

Πωωπππωωωωπωω, τι τάπα είναι αυτή;

Αμ αυτό που το βάζεις, 1 φορά με την Ράϊαν;

Άσε ρε τύπε μας έχεις ρίξει την ψυχολογία.

Εγώ πάω να πάρω το 4, Παγκράτι - Κολιάτσου μπας και αισθανθώ καλλίτερα.

ΥΓ. Τύπε βάλε και κανένα παπόρι από την Σκάλα Καμείρου, δεν μπορώ μας έχει ισοπεδώσει.

Μα τόσο κοσμογυρισμένος;
[/quote]Το λέω καθαρά πως είναι ένα μέρος των εισητηρίων μου απο μια λίστα που κατεβαίνει αρκετά κάτω!
Αν δεις τα τυχαία εισιτήρια της Ετζίαν έχουν πύλη Α που είναι για τις εκτός σέγκεν πτήσεις!  :headbang3:
Τι να σε κάνω που χώθηκε και το εισητήριο της Ryan εκεί! Μόνο αυτό βρήκες για να μου τη πείς???? :idiot:
Μου έκανες τι μούρη κιμά! Με εκμηδένισες! Τώρα θα ψάξω να κρυφτώ ...  :2funny:
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Σε όλα συμφωνώ εκτός του ότι η Ελλάδα δεν είναι παράδεισος!Η Ελλάδα αν έχεις ένα χαμηλό εισόδημα είναι παράδεισος!
   Αν έχεις που να μείνεις και 400 ευρώ το μηνα χαρτζιλίκι ή έστω μισθό δεν είναι κ'άσχημα!
    Γαμάς στο Μεταξουργείο με 10 ευρώ και σπάνια στη Φυλής με 20 .Σπιτι έχεις ένα πιάτο φα'ί'.Τρως φαλάφελ με 1.2 ευρώ ή σουβλάκι με 2 ευρώ (αν ψαξεις βρίσκεις σε αυτες της τιμες) βγάζεις μιά κάρτα ανέργου και πηγαίνεις γιά μπάνιο στον Άλιμο με το λεοφωρείο τσάμπα ή έχεις ένα 50άρι-100άρι παπάκιο και πηγαίνεις μ'αυτό όπου θέλεις.
  Η Ρωσσία είναι σκληρή χώρα και μπορεί να γίνει ή παράδεισος ή κόλαση!Ενδιάμεσο δεν έχει!Εδώ γιά το φτωχό είναι φρίκη  :headbang:αν είσαι φτωχός την Ρωσσία την ξεχνάς!
Πειράζει που μερικοί θέλουμε κάτι καλύτερο απο την ζωή που έχεις εσύ στο μυαλό σου;Εσύ γιατί δεν το έκανες;Γιατί έφυγες;
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Πώς έχει καταντήσει έτσι...

Σου κάνανε πειράματα οι Ρώσοι με ραδιενεργές κουμούλες... :happy:
 

Συνημμένα

  • dimitrakis-alopekiasi.jpg
    dimitrakis-alopekiasi.jpg
    70 KB · Εμφανίσεις: 19
  • xazemeno.jpg
    xazemeno.jpg
    32,9 KB · Εμφανίσεις: 27
  • 1471519954giphy.gif
    2,5 MB · Εμφανίσεις: 31
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Αυτο που λες δεν ειναι χαρακτηριστικο του εξωτερικου, αλλα κυριως των μεγαλων πολεων. Αθηνα πχ και Ελληνας να εισαι, αν εχεις μετακομισει απο επαρχια, μπορει να παθεις αυτο που λες. Εξωτερικο σε μικρη πολη φτιαχνεις αμεσως παρεες. Παιζει ρολο και τι χαρακτηρας εισαι.

Παντως αυτο που περιγραφεις, δηλαδη το να ζεις μια "σκιωδη" ζωη χωρις πολλες επαφες, σχεδον μηδενικες σε μερικες περιπτωσεις, καποιους τους αρεσει πολυ.

Αμα το συνηθισεις κιολας, μπορει να σου φαινεται εφιαλτης το να ζησεις σε μια μικρη πολη οπου συναντας γνωστους καθε 20 βηματα

Ετσι οπως περιγραφεις τεινω να γινω εγω,που στην ελλαδα ειμαι πολυ κοινωνικος κ βαρανε τα τηλεφωνα αβερτα.Εδω Γερμανια δε γουσταρω να μιλαω κανεναν,κυριως ελληνες καθως αυτα που θα ξεστομισουν αρχιζει στο ποσα μουνια γαμησαν και τελειωνει στο ποσο καυλι χωνουν στη δουλεια τους γι αυτο κ παιρνουν πολλα λεφτα.

 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Τα αυτοματα ειναι καλα για λιγα πραγματα. Αν εχεις πανω απο 8-10 πραγματα ειναι εφιαλτης. Καλυτερα στο ταμειο να τα χτυπαει-σακουλιαζει ο υπαλληλος
ΔΕν μου εχει συμβεί ποτέ.Ποια η δυσκολία;
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Αυτο που λες δεν ειναι χαρακτηριστικο του εξωτερικου, αλλα κυριως των μεγαλων πολεων. Αθηνα πχ και Ελληνας να εισαι, αν εχεις μετακομισει απο επαρχια, μπορει να παθεις αυτο που λες. Εξωτερικο σε μικρη πολη φτιαχνεις αμεσως παρεες. Παιζει ρολο και τι χαρακτηρας εισαι.

Παντως αυτο που περιγραφεις, δηλαδη το να ζεις μια "σκιωδη" ζωη χωρις πολλες επαφες, σχεδον μηδενικες σε μερικες περιπτωσεις, καποιους τους αρεσει πολυ.

Αμα το συνηθισεις κιολας, μπορει να σου φαινεται εφιαλτης το να ζησεις σε μια μικρη πολη οπου συναντας γνωστους καθε 20 βηματα

Και εξωτερικό μπορείς να περάσεις καλά αλλά το πρόβλημα είναι οτι όλα όσα λες σε κατάσταση ευθυμίας ραπορτάρονται από τους ντόπιους ώστε να κερδίσουν πόντους στα αφεντικά.
Ειδικά οι Ελληνες καρφώνουν τα πάντα.Οπότε αντί να χαβαλεδιάζεις και να αυτοκαταστρέφεσαι καλύτερα να τους αποφεύγεις εκτός αν έχεις κυριλέ προφίλ παντρεμένος,τακτοποιημένος κτλ που σε σώζει.
Αν δηλαδή δεν μπορείς να μιλάς για παιδιά,σκυλιά,γατιά όταν είσαι με συμπατριώτες και δεν έχεις ταίρι καλύτερα να μην συγχρωτίζεσαι μαζί τους καθόλου γιατί θα δημιουργήσεις αρνητική φήμη αν περνάς καλά,λες μαλακίες και χαβαλεδιάζεις.Οσο πιο καλά περνάς τόσο χειρότερη φήμη δημιουργείς γιατί οι άλλοι θυμώνουν που καλοπερνάς.

Και οι Γερμανοί θέλουν να βλέπουν οτι υποφέρεις,δε γουστάρουν να είσαι άνετος,γαμάω και δέρνω αλλιώς σε χώνουν ακόμα περισσότερο μέχρι να υποταχτείς και να βογκήξεις.Δε θέλουν άτομα γαμάω,σταρχιδιστές,άνετους,χαβαλέδες χωρίς σχέση με το κοινωνικό πρόβλημα.Θέλουν να νιώσεις την πίεση και πιέζουν μέχρι να τη νιώσεις.
Οπότε Γερμανία καλύτερα συνέχεια να δείχνεις οτι πονάς και υποφέρεις στωικά,όσο και αν γαμάς στην πραγματικότητα.Θέλει κάπως ριζική αλλαγή χαρακτήρα αν δεν το έχεις.

Αν πας κάθε τρεις και πέντε σλαβικά μουνολίβαδα,στα αρχίδια σου,δεν την καταλαβαίνεις τη Γερμανία αλλά κάποια στιγμή θα τους νιώσεις είναι αναπόφευκτο.Αλλοι το ρίχνουν στα ναρκωτικά,τον πότον ή τον τζόγο για να ξεφεύγουν από την πίεση.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
ΔΕν μου εχει συμβεί ποτέ.Ποια η δυσκολία;

Ε φασαρια ρε μαν, βαζε-βγαζε πραγματα-σακουλες, χτυπα τα προιοντα, χτυπα καρτες, κλπ ειναι και μικρος ο χωρος στα πιο πολλα. Μπουρδελιλα

Ενω στο ταμειο εχει απλα και βοηθαει πολυ ο υπαλληλος. Μιλαμε ομως για πολλα πραγματα, να εχεις καροτσι γεματο. Ψωνια Σαββατοκυριακου. Για τα λιγα καθημερινα η το lunch break εννοειται αυτοματο ταμειο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom