Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 10 άτομα (0 μέλη και 10 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Το "επαγγελματίας πληροφορικής" είναι σχετικό, επαγγελματίας πληροφορικής είναι και το πάκι που δουλεύει ΙΤ support σε back-office, επαγγελματίας πληροφορικής είναι και ένας product manager στην Google...

το It-Support σε back office παίκτη μου παίρνει 15-16 λίρες την ώρα για το κανονικό ωράριο...
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.936
Like
343
Πόντοι
36
Φαντάζομαι ότι για τις λίγες λέξεις που λες εννοείς ότι λόγο της φύσεως της συγκεκριμένης δουλειάς (ΙΤ) δεν είναι τόσο απαραίτητα για αρχή τουλάχιστον αλλά και λόγο της μεγάλης ζήτησης που έχει θα κάνουν τα στραβά μάτια που λέμε, διαφορετικά σε όλες τις χώρες πια ζητάνε να μιλάς καλά τη γλώσσα τους.

Για ΙΤ, σε πολλές εταιρίες είναι αρκετή η γνώση μέτριων Αγγλικών (χωρίς καθόλου Αγγλικά, είναι δύσκολο, πως θα διαβάζεις email, συμμετέχεις σε meeting, κλπ)
 

ZeroHedge

Μέλος
Εγγρ.
14 Φεβ 2017
Μηνύματα
764
Like
41
Πόντοι
6
Εγω θα πω οτι αν εχεις κατι Ελλαδα ειναι πολυ καλυτερα. Εζησα 6 μηνες εξω κ ξενερωσα την ζωη μου, μονο για δουλεια τιποτε αλλο
 

koble

Μέλος
Εγγρ.
12 Φεβ 2010
Μηνύματα
944
Like
913
Πόντοι
86

Dynamics

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.630
Like
141
Πόντοι
16
Για Λονδίνο είναι λίγα, ναι.
Να υποθεσω για Λονδινο κεντρο λετε?οτι αγγελιες ψαχνω τελευταια(για βορειο λονδινο ομως και συγκεκριμενα northampton) δεν βλεπω και πολλες δουλειες με πανω απο 10 λιρες την ωρα...βεβαια εχει τεραστια διαφορα στο ενοικια με το κεντρικο λονδινο πχ 800 λιρες για ολοκληρο σπιτι για 2 ατομα(θα ειμαι με οικογενειακο μελος)
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.160
Like
353
Πόντοι
36
Να υποθεσω για Λονδινο κεντρο λετε?οτι αγγελιες ψαχνω τελευταια(για βορειο λονδινο ομως και συγκεκριμενα northampton) δεν βλεπω και πολλες δουλειες με πανω απο 10 λιρες την ωρα...βεβαια εχει τεραστια διαφορα στο ενοικια με το κεντρικο λονδινο πχ 800 λιρες για ολοκληρο σπιτι για 2 ατομα(θα ειμαι με οικογενειακο μελος)
Φίλε δεν γνωρίζω ακριβώς το κόστος ζωής στην Αγγλία γενικότερα εάν είσαι στο τομέα του IT ρίξε και μια ματιά και προς Ιρλανδία έχει χαμηλότερη φορολογία εκει βέβαια ακριβή ζωη πάλι πάντως η πιο VFM πόλη στην Ευρώπη είναι το Βερολίνο.
 

Andrew256

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2017
Μηνύματα
1.316
Κριτικές
33
Like
3.438
Πόντοι
1.446
Εννοείς ότι το Βερολίνο έχει την καλύτερη αγοραστική δύναμη ? έξοδα ζωής σε σχέση με τον μισθό που παίρνει κάποιος ?

Πάντως για ΙΤ η Αγγλία δεν είναι από τις καλύτερες χώρες.
 

Dynamics

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.630
Like
141
Πόντοι
16
Φίλε δεν γνωρίζω ακριβώς το κόστος ζωής στην Αγγλία γενικότερα εάν είσαι στο τομέα του IT ρίξε και μια ματιά και προς Ιρλανδία έχει χαμηλότερη φορολογία εκει βέβαια ακριβή ζωη πάλι πάντως η πιο VFM πόλη στην Ευρώπη είναι το Βερολίνο.
it ειναι τεχνικος σε καποιον τομεα?σαν πτυχιο ειμαι τεχνικος υ/η αλλα εχω κανει διαφορες δουλειες εκτος απο αυτο!
Το θεμα ειναι οτι εχω βρει δουλεια Ελλαδα για σεζον 900 τον μηνα 9 ωρες 7/7 δλδ 66 ωρες την εβδομαδα χωρις ρεπο για περιπου 5 μηνες!δεν ξερω αν αξιζει για αυτα τα λεφτα και αν θα αντεξω χωρις ρεπο και το σκεφτομαι...να φυγω για 6 μηνες νορθαπτον και θα δουλευω 40ωρο η να μεινω Ελλαδα χωρις ρεπο και 66 ωρες?
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.936
Like
343
Πόντοι
36
Φίλε δεν γνωρίζω ακριβώς το κόστος ζωής στην Αγγλία γενικότερα εάν είσαι στο τομέα του IT ρίξε και μια ματιά και προς Ιρλανδία έχει χαμηλότερη φορολογία εκει βέβαια ακριβή ζωη πάλι πάντως η πιο VFM πόλη στην Ευρώπη είναι το Βερολίνο.

Ιρλανδία έχει ψηλή φορολογία
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.936
Like
343
Πόντοι
36
it ειναι τεχνικος σε καποιον τομεα?σαν πτυχιο ειμαι τεχνικος υ/η αλλα εχω κανει διαφορες δουλειες εκτος απο αυτο!
Το θεμα ειναι οτι εχω βρει δουλεια Ελλαδα για σεζον 900 τον μηνα 9 ωρες 7/7 δλδ 66 ωρες την εβδομαδα χωρις ρεπο για περιπου 5 μηνες!δεν ξερω αν αξιζει για αυτα τα λεφτα και αν θα αντεξω χωρις ρεπο και το σκεφτομαι...να φυγω για 6 μηνες νορθαπτον και θα δουλευω 40ωρο η να μεινω Ελλαδα χωρις ρεπο και 66 ωρες?

Έξω εννοείται, χωρίς δεύτερη σκέψη. Τα 900 για τις ωρες που θα δουλεύεις είναι 3,15 την ώρα, ήτοι εκμετάλλευση
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.950
Κριτικές
27
Like
2.391
Πόντοι
6.955
it ειναι τεχνικος σε καποιον τομεα?σαν πτυχιο ειμαι τεχνικος υ/η αλλα εχω κανει διαφορες δουλειες εκτος απο αυτο!
Το θεμα ειναι οτι εχω βρει δουλεια Ελλαδα για σεζον 900 τον μηνα 9 ωρες 7/7 δλδ 66 ωρες την εβδομαδα χωρις ρεπο για περιπου 5 μηνες!δεν ξερω αν αξιζει για αυτα τα λεφτα και αν θα αντεξω χωρις ρεπο και το σκεφτομαι...να φυγω για 6 μηνες νορθαπτον και θα δουλευω 40ωρο η να μεινω Ελλαδα χωρις ρεπο και 66 ωρες?

Χωρίς ρεπο......πες τους να πάνε να γαμηθούνε και τράβα έξω. Παιδιά, εάν δεν υπήρχαν διατεθιμένοι εργαζόμενοι σκλαβοι να εργαστούν χωρίς ρεπό, τότε δεν θα είχαν τέτοιες παράλογες απαιτήσεις οι εργοδότες. Κι οσον αφορά τα 900 € είναι πολύ λίγα για τις συνθήκες εργασίας που περιγράφεις. Στοιχηματίζω οτι η θέση εργασίας που λες είναι στον τουριστικό κλάδο.
 

Andrew256

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2017
Μηνύματα
1.316
Κριτικές
33
Like
3.438
Πόντοι
1.446
it ειναι τεχνικος σε καποιον τομεα?σαν πτυχιο ειμαι τεχνικος υ/η αλλα εχω κανει διαφορες δουλειες εκτος απο αυτο!
Το θεμα ειναι οτι εχω βρει δουλεια Ελλαδα για σεζον 900 τον μηνα 9 ωρες 7/7 δλδ 66 ωρες την εβδομαδα χωρις ρεπο για περιπου 5 μηνες!δεν ξερω αν αξιζει για αυτα τα λεφτα και αν θα αντεξω χωρις ρεπο και το σκεφτομαι...να φυγω για 6 μηνες νορθαπτον και θα δουλευω 40ωρο η να μεινω Ελλαδα χωρις ρεπο και 66 ωρες?

ΙΤ είναι γενικά ο χώρος της πληροφορικής και εγώ σίγουρα συμβουλεύω να δουλέψεις έξω που έχει μέλλον και αν εξελιχθείς στο αντικείμενο σε συγγενές ειδικότητες πχ προγραμματισμός web ή ακόμα καλύτερα προγραμματισμό Dapp σε blockchain  πλατφόρμες κτλ θα βγάζεις πάρα πολύ καλά λεφτά αρκεί να σου αρέσει το αντικείμενο αλλά και η ζωή έξω γιατί έχω πολλούς φίλους που πήγαν - όχι σε δουλείες ΙΤ - και γύρισαν πίσω γιατί δεν ταίριαζαν στην βόρεια Ευρώπη δεν μπορούσαν να προσαρμοστούν.
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.160
Like
353
Πόντοι
36
Εννοείς ότι το Βερολίνο έχει την καλύτερη αγοραστική δύναμη ? έξοδα ζωής σε σχέση με τον μισθό που παίρνει κάποιος ?

Πάντως για ΙΤ η Αγγλία δεν είναι από τις καλύτερες χώρες.
Ακριβώς φτηνή ζωή.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom