Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.715
Κριτικές
1
Like
4.515
Πόντοι
1.706
Όλοι μπρουκληδες είστε εδώ τελικά?  :2funny:

Υπάρχει κανένας που βγάζει κάτω από 10χιλιαρο το μήνα τσέπη?

Εδω τυπε είμαστε ολοι μπρουκληδες
Λεφταδες
Γαμιαδες  
Πανω απο 1,85
Γαμαμε 8αρια και πανω και μας πληρωνουν κι απο πανω
Ειμαστε καλογυμνασμενοι
Brutal
Την εχουμε 25 εκατοστά το λιγοτερο
Τρωμε μονο γκουρμε
Αυτοδημιουργητοι
Πεταμε μονο α θεση και αν δεν βαριομαστωπιλοταρουμε και το αεροπλανο


Εμενα ο προεδρος της emirates μου στελνει καθε πρωι καλημερα στο viber στο iphone20 μου
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Αγορίνα , δεν είμαι υπαλληλάκι σαν εσένα να κανονίζω 3 μήνες πριν ταξίδια ....
Μάξιμουμ 2 24ωρα πριν κανονίζονται .
Σιγά μην κοίταγα θέσεις σε πτήση για γςερμανία , 2 ώρες και 40 λεπτά !!!!!!!

Γράψε για την ταξιδάρα σου στην κρατία που πάνε όλοι οι άγγλοι άνεργοι !!!!!!!!!!!!
399 στερλίνες οι 6 μέρες , ολ ινκλούσιβ !!!!!!!!

Λέγαμε με το μπαρόκ αν τολμάς να τραβήξεις κανένα ακριβό φιλμ με τις μηχανές σου !!!!!!!!!!!!



εδώ που τα λέμε με τον προϋπολογισμό σου ... αν τράβαγες 5 φίλμ , θα κόστιζαν όσο το ... ταξίδι !!!!!!!

εχει καμμιά σχέση το πόσον καιρό πριν κανονίζεις τα ταξίδια σου με το τι θέση πετάς στο αεροπλάνο ?

εξάλλου τα last minute deals των αεροπορικών είναι ξεφτιλισμένες τιμές... σε βλέπω να στήνεσαι στο αεροδρόμιο χωρίς εισητήριο περιμένοντας να ρίξουν τις τιμές οι αεροπορικές...

ξεφτίλα φτωχομπινέ...
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Δεν θελω να διαφωνησω αλλα ρωταω χωρις απαντηση: τι δουλεια ειναι αυτη που θα κανεις στην αμερικη να κανεις πολλα λεφτα? Και το κυριοτερο χαρτια νομιμης διαμονης πως βγαζεις?

ΙΤ, οδοντιατρος-γιατρος-κτηνιατρος, μηχανικος, τραπεζικος-οικονομικα στη NY, ασφαλιστικα, επενδυσεις (ως συμβουλος), κατασκευες, χειριστης μηχανηματος, τεχνιτης, κ.α. αλλα κυριως δικη σου δουλεια με χαμηλους φορους, ευνοικο καθεστως για επιχειρησεις, και να δουλευεις χωρις ταβανι και χωρις το μισος των ντοπιων και την προσπαθεια τους να μην πλουτισεις, οπως γινεται στην Ευρωπη, συνηθως απο τους κατοχους του "παλιου χρηματος" που σε θελουν παντα χαμηλα.
Στην Αμερικη θελουν να πλουτισεις.
Ειναι σα να πηγαινεις σε μπουρδελο και απ εξω να σε χειροκροτουν, να σου βαζουν γκαυλωτικα τραγουδια, να επευφημουν κλπ σε αντιθεση με την Ευρωπη που ειναι σα να εχεις απ εξω την τσατσα να βαραει, οι αλλοι να βριζουν και να σου λενε συντομευε, να σου βαζουν τραγουδια death metal και να σου ριχνουν αμπουλες βρωμας στο δωματιο
Αλλο γαμησι θα ριξεις στη μια περιπτωση, αλλο στην αλλη
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
είναι πολύ λεφτάς !!!!!!
η φωτό ήταν βγαλμένη με iphone 7 !!!!!!!!!!!!
Γ'αυτόν τον κακομοίρη το iphone 7 είναι κάτι το θε'ι'κό,σιγά μην έχει τέτοιο τηλέφωνο  :2funny:κάποιανού άλλου θα είναι  :2funny:.
  Ο Κλώνος του Ακαποτέ'ι'ρα είπε πριν λίγο καιρό ότι οι τράπεζες 500άρικα ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ!και ότι τα 500άρικα τα έβγαλα από το σεντούκι μου  :jerking: :2funny:Ε,αν δεν ξέρει ας μην γράφει  :jerking:
  Πήγα και πήρα 1.500 τα 500 τα έβαλα αμέσως στο λογαριασμό μου και τα υπόλοιπα τα βλέπετε  :2funny:Αυτό γιά να μην ακούω  :jerking: :2funny:από τον κάθε άσχετο.Εδώ στην (φτωχή) Ρωσσία αν τους πεις να στα δώσουν σε 500άρικα συνήθως έχουν.Ελλάδα αρχήδια όλο πενηντάρικα μου δίνουν άντε και καμιά φορά κατοστάρικα.
  Πήγα σε άλλο υποκατάστημα της τράπεζας γιατί εκεί που πάω συνήθως είχε πέσει το σύστημα.Η υπάλληλος αυτή τη φορά ήταν πολύ χοντρή  :2funny:βέβαια δεν πήγα γιά καμάκι  :2funny:τα λεφτά πήγα να πάρω  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
  Θα σκυλιάσουν οι γκαστερμπά'ι'τερ  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
  Αν γελάω με κάτι στην Ελλάδα είναι με τους κομμουνιστές   :2funny: με τους Συρηζέους με τα μούσια  :2funny: και με τους φουκαράδες που έφυγαν στο εξωτερικό γιά δουλειά  :2funny:και βλέπετε πως ζούνε  :vomit: :2funny:

 
 
 

Συνημμένα

  • 500.jpg
    500.jpg
    268,4 KB · Εμφανίσεις: 52
  • 500-1.jpg
    500-1.jpg
    214 KB · Εμφανίσεις: 34
  • 500-2.jpg
    500-2.jpg
    260,8 KB · Εμφανίσεις: 21
  • 500-3.jpg
    500-3.jpg
    201,5 KB · Εμφανίσεις: 40
  • 500-4.jpg
    500-4.jpg
    499,2 KB · Εμφανίσεις: 25

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
εγώ αύγουστο δεν βγάζω τίποτε από δουλειά !
αφού είμαι επαγγελματίας, όχι υπαλληλάκι να μη πληρώνουν 12μηνο .......
πληρώνομαι όταν δουλεύω και αύγουστο δεν κάνω τίποτε, όλο το μήνα

ναι σάμπως κάνεις κάτι και τους υπόλοιπους μήνες .. .
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Γ'αυτόν τον κακομοίρη το iphone 7 είναι κάτι το θε'ι'κό,σιγά μην έχει τέτοιο τηλέφωνο  :2funny:κάποιανού άλλου θα είναι  :2funny:.
  Ο Κλώνος του Ακαποτέ'ι'ρα είπε πριν λίγο καιρό ότι οι τράπεζες 500άρικα ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ!και ότι τα 500άρικα τα έβγαλα από το σεντούκι μου  :jerking: :2funny:Ε,αν δεν ξέρει ας μην γράφει  :jerking:
  Πήγα και πήρα 1.500 τα 500 τα έβαλα αμέσως στο λογαριασμό μου και τα υπόλοιπα τα βλέπετε  :2funny:Αυτό γιά να μην ακούω  :jerking: :2funny:από τον κάθε άσχετο.Εδώ στην (φτωχή) Ρωσσία αν τους πεις να στα δώσουν σε 500άρικα συνήθως έχουν.Ελλάδα αρχήδια όλο πενηντάρικα μου δίνουν άντε και καμιά φορά κατοστάρικα.
  Πήγα σε άλλο υποκατάστημα της τράπεζας γιατί εκεί που πάω συνήθως είχε πέσει το σύστημα.Η υπάλληλος αυτή τη φορά ήταν πολύ χοντρή  :2funny:βέβαια δεν πήγα γιά καμάκι  :2funny:τα λεφτά πήγα να πάρω  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
  Θα σκυλιάσουν οι γκαστερμπά'ι'τερ  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
  Αν γελάω με κάτι στην Ελλάδα είναι με τους κομμουνιστές   :2funny: με τους Συρηζέους με τα μούσια  :2funny: και με τους φουκαράδες που έφυγαν στο εξωτερικό γιά δουλειά  :2funny:και βλέπετε πως ζούνε  :vomit: :2funny:

 
 
Επίδομα πήρες;Αλλιώς δεν κολλάει οτι ήταν δικά σου και τα έβαλες σε λογαριασμό σου τα 500€.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Και υπόψιν ΗΠΑ δεν έχεις τις αδειάρες της Γερμανίας 30 μέρες το μήνα χώρια τις αναρρωτικές και τις αργίες.ΗΠΑ αρχίδια άδειες έχεις,ούτε 10 μέρες το μήνα.Δουλεύεις σα σκύλος.Πότε θα πας μουνολίβαδα να γαμήσεις?
Εκτός από τις τεράστιες αποστάσεις,τα θέματα βίζας κτλ.
Αν είσαι Mgtow Γερμανία αποταμιεύεις χαλαρά πολύ χρήμα.Αν θες να γαμάς συνέχεια μουνάρες γίνεται και αυτό αφού είσαι σε απόσταση αναπνοής από τα μουνολίβαδα.
Μπορείς από ΗΠΑ να πεταχτείς ένα ΠΣΚ Κίεβο ή Βαρσοβία?
Από Γερμανία τσιμπάς μια αεροπλανούμπα και στο δίωρο είσαι εκεί.

Και Αμερικη εχει ατελειωτα μερη να διασκεδασεις. Λας Βεγκας, Φλωριντα, Καλιφορνια, και παρακατω Λατινικη Αμερικη, εχει πολλους παραδεισους.
Οι αδειες κλπ δε πολυενδιαφερουν καποιον που παει να δουλεψει σα σκυλος Αμερικη. Βεβαια πρεπει να πληροι καποια στανταρ, δεν ειναι για τον οποιονδηποτε.
Καταρχην πρεπει να ειναι νεος με αντοχες, αλλα και καποια εμπειρια, δηλαδη ιδανικα καπου μεταξυ 28-35 και να εχει μεγαλη ορεξη για δουλεια. Κατεβασμενες παρωπιδες και δουλεια σα σκυλος για 5-10 χρονια. Αμα βγαζεις πολλα λεφτα οι 10 μερες αδειας το χρονο συν 52 Σαββατοκυριακα, ειναι αρκετα για να περασεις καλα. Μετα τα 45 ομως δε θα χρειαστει να ξαναδουλεψεις. Μπορεις να γυρισεις ολον τον πλανητη 3-4 φορες, οπως εχει κανει ενας γνωστος μου που δουλευε σα σκυλος στην Ελλαδα τα καλα χρονια (που ολοι ψωλαραν) μεχρι τα 50 του και πλεον δεν ξερει τι εχει και εχει γυρισει τον πλανητη 3 φορες μεχρι τωρα (κοντευει τα 70 πλεον).
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Εδω τυπε είμαστε ολοι μπρουκληδες
Λεφταδες
Γαμιαδες 
Πανω απο 1,85
Γαμαμε 8αρια και πανω και μας πληρωνουν κι απο πανω
Ειμαστε καλογυμνασμενοι
Brutal
Την εχουμε 25 εκατοστά το λιγοτερο
Τρωμε μονο γκουρμε
Αυτοδημιουργητοι
Πεταμε μονο α θεση και αν δεν βαριομαστωπιλοταρουμε και το αεροπλανο


Εμενα ο προεδρος της emirates μου στελνει καθε πρωι καλημερα στο viber στο iphone20 μου

Εγω το παραδεχομαι πως ειμαι μονο 1.84 και την εχω 23 ποντους.

Μη με μπαναρετε σας παρακαλω
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Επίδομα πήρες;Αλλιώς δεν κολλάει οτι ήταν δικά σου και τα έβαλες σε λογαριασμό σου τα 500€.
Εσύ είσαι ο πιό ηλίθιος εδώ μέσα  :jerking: :2funny:τα επίδοματα είναι 300 ευρώ το μήνα,και δεν στο στέλνουν στο βάζουν στο λογαριασμό της Εθνικής ή κάποιας άλλης Ελληνικής τράπεζας.Επιδομα ενάμιση χιλιάρικο δεν υπάρχει  :2funny:εκτός αν είσαι συνταξιούχος βουλευτής  :2funny:
   
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Εσύ είσαι ο πιό ηλίθιος εδώ μέσα  :jerking: :2funny:τα επίδοματα είναι 300 ευρώ το μήνα,και δεν στο στέλνουν στο βάζουν στο λογαριασμό της Εθνικής ή κάποιας άλλης Ελληνικής τράπεζας.Επιδομα ενάμιση χιλιάρικο δεν υπάρχει  :2funny:εκτός αν είσαι συνταξιούχος βουλευτής  :2funny:
     

βρε μαλάκα δημητράκη οι τράπεζες στην ΕΕ δεν διακινούν πλέον 500αρικα... στην Ρωσία (που γίνεται της πουτάνας από μαύρο χρήμα) οι τράπεζες διακινούνε μέχρι και πρέζα...
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Παλιες φωτογραφιες ειναι που τις ειχε βγαλει.

Τα κερδη απο το χεσιμο, σε καλη μερια ρε!
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Εσύ είσαι ο πιό ηλίθιος εδώ μέσα  :jerking: :2funny:τα επίδοματα είναι 300 ευρώ το μήνα,και δεν στο στέλνουν στο βάζουν στο λογαριασμό της Εθνικής ή κάποιας άλλης Ελληνικής τράπεζας.Επιδομα ενάμιση χιλιάρικο δεν υπάρχει  :2funny:εκτός αν είσαι συνταξιούχος βουλευτής  :2funny:
   
Tότε τι είναι Σκατουλάκι29?Και γιατί τα βγάζεις σε ευρώ και όχι σε ρούβλια;Είναι τα λεφτά για να μένεις μακρυά απο Ελλάδα;
Αντε κυρΣτέφανε!!Θα αναστενάξουν πάλι τα 24ωρα ΣΜ!!!
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.715
Κριτικές
1
Like
4.515
Πόντοι
1.706
ΙΤ, οδοντιατρος-γιατρος-κτηνιατρος, μηχανικος, τραπεζικος-οικονομικα στη NY, ασφαλιστικα, επενδυσεις (ως συμβουλος), κατασκευες, χειριστης μηχανηματος, τεχνιτης, κ.α. αλλα κυριως δικη σου δουλεια με χαμηλους φορους, ευνοικο καθεστως για επιχειρησεις, και να δουλευεις χωρις ταβανι και χωρις το μισος των ντοπιων και την προσπαθεια τους να μην πλουτισεις, οπως γινεται στην Ευρωπη, συνηθως απο τους κατοχους του "παλιου χρηματος" που σε θελουν παντα χαμηλα.
Στην Αμερικη θελουν να πλουτισεις.
Ειναι σα να πηγαινεις σε μπουρδελο και απ εξω να σε χειροκροτουν, να σου βαζουν γκαυλωτικα τραγουδια, να επευφημουν κλπ σε αντιθεση με την Ευρωπη που ειναι σα να εχεις απ εξω την τσατσα να βαραει, οι αλλοι να βριζουν και να σου λενε συντομευε, να σου βαζουν τραγουδια death metal και να σου ριχνουν αμπουλες βρωμας στο δωματιο
Αλλο γαμησι θα ριξεις στη μια περιπτωση, αλλο στην αλλη
Οκ, ολες exclusive δουλειες, με πτυχια ,εμπειρια κτλ.
Δεν ειναι οπως παλια που πηγαινες κ γινοσουν πλουσιος πλενοντας πιατα στην αρχη.
Αρα δεν ειναι για ολους.

Χθες ετυχε να δω ενα ντοκυμαντερ με μεταναστες στην αμερικη. Ειχαν διαφορετικες αποψεις.
Τελος παντων.

Με τα χαρτια και την νομιμη διανομη ουτως ωστε να εχεις σωστη ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη και συνταξιοδοτικο τι παιζει?
Μη μου λετε παντρεψου αμερικανα. Δεν ειναι λογικη αυτη. Να παντρευτω χωρις να θελω και στην τελικη να βαζω λεφτα στην δεξια μου τσεπη που τα βγαζω απο την αριστερη. Δλδ διαζυγια, διατροφες κτλ
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
ρε γύφτουλα economy πετάς ???? ουστ ρε σουργελο
Μίλησε και ο μεγιστάνας που περιμένει το λεοφωρείο μες τη βροχή  και στο αγιάζει:2funny:που σφίγγετε το πρω'ι' να χέσει μην τυχόν και τον πιάσει το χέσιμο στη δουλειά,που μένει σε καμαρούλα μιά σταλιά 1 επί 2    :2funny:τι έγινε βγηκες στη σύνταξη?Αν και βλέπω να φευγεις από Αγγλία γιατί που αλλού θα βρεις τόσες Πακιστανικές ψολές  :2funny:εκατομυριούχε που δεν έχεις ούτε πατήνι να πας στη δουλειά  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
  Ξυπολιτε πρίγγηπα  :2funny:
 

dCorso

Μέγας
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.110
Κριτικές
33
Like
7.348
Πόντοι
4.746
Μίλησε και ο μεγιστάνας που περιμένει το λεοφωρείο μες τη βροχή  και στο αγιάζει:2funny:που σφίγγετε το πρω'ι' να χέσει μην τυχόν και τον πιάσει το χέσιμο στη δουλειά,που μένει σε καμαρούλα μιά σταλιά 1 επί 2    :2funny:τι έγινε βγηκες στη σύνταξη?Αν και βλέπω να μην φευγεις από Αγγλία γιατί που αλλού θα βρεις τόσες Πακιστανικές ψολές  :2funny:εκατομυριούχε που δεν έχεις ούτε πατήνι να πας στη δουλειά  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
  Ξυπολιτε πρίγγηπα  :2funny:
:grin: :cheesy: :grin:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
π δημητράκης στην παραλία

 

Συνημμένα

  • 105035810_10207989685255913_765134050121785343_n.jpg
    105035810_10207989685255913_765134050121785343_n.jpg
    61,1 KB · Εμφανίσεις: 17
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Οκ, ολες exclusive δουλειες, με πτυχια ,εμπειρια κτλ.
Δεν ειναι οπως παλια που πηγαινες κ γινοσουν πλουσιος πλενοντας πιατα στην αρχη.
Αρα δεν ειναι για ολους.

Χθες ετυχε να δω ενα ντοκυμαντερ με μεταναστες στην αμερικη. Ειχαν διαφορετικες αποψεις.
Τελος παντων.

Με τα χαρτια και την νομιμη διανομη ουτως ωστε να εχεις σωστη ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη και συνταξιοδοτικο τι παιζει?
Μη μου λετε παντρεψου αμερικανα. Δεν ειναι λογικη αυτη. Να παντρευτω χωρις να θελω και στην τελικη να βαζω λεφτα στην δεξια μου τσεπη που τα βγαζω απο την αριστερη. Δλδ διαζυγια, διατροφες κτλ

Αυτο ειναι το μεγαλο προβλημα, οι αδειες παραμονης κλπ, αλλιως θα πηγαιναν ολοι. Απο τους 500.000 Ελληνες που εφυγαν, οι 495.000 Αμερικη θα πηγαιναν αν δεν υπηρχε βιζα. Μεσα σε αυτους κι εγω. Αν την καταργουσαν, θα πηγαινα αυριο κιολας.
Επειδη δεν εχω ασχοληθει, δεν ξερω τι παιζει και πως μπορεις να βγαλεις. Αλλοι λενε με γαμο (δυσκολο) αλλοι λενε οτι μπορεις να δουλευεις και χωρις βιζα και δε σε ενοχλει κανενας αν δε δωσεις δικαιωμα (δε συνισταται ομως για τα επαγγελματα που ανεφερα) σιγουρα παντως ειναι κατι που πρεπει να τακτοποιησεις. Δε λεω οτι ειναι ευκολο, απλα οτι ΕΦΟΣΟΝ καποιος βγαλει βιζα ειναι πολυ καλυτερα εκει απ οτι Ευρωπη. Ειναι η χωρα της δουλειας και των μπιζνες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom