Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.568
Κριτικές
4
Like
497
Πόντοι
36
Τέλεια βάλε μας κ'εσύ φωτογραφίες από την έπαυλη που μένεις στην υπέροχη Γερμανία όπως μας έβαλε και ο σεκιουριτάς γλαστερμπά'ι'τερ και όπως μας έβαλε και ο Βλάκμαν  :2funny:να δούμε και από σένα τα Γερμανικά στάνταρ  :2funny:Αν έχεις και τηλεόραση και βλέπεις και Ελληνικά κανάλια  τότε είσαι θεός  :2funny:
    Εγώ σας βάζω πραγματικές πληροφορίες γιά τη  Ρωσσία και όχι μπούρδες που λένε στις καφετέριες  :jerking: :2funny:
  Μη μας βάλεις μούφα φωτογραφίες σαν τον βαλκάνιο φουκαρά  :2funny:και μην μας γράψεις  :jerking: ότι είσαι καθηγητής πανεπηστημίου γιατί ο κόσμος όσο χαζός και να είναι θα το καταλάβει και θα κραχτείς άσχημα  :2funny: :2funny: :2funny:
 
εγραψα πουθενα οτι μενω σε επαυλη;οχι...εγραψα πουθενα οτι ειμαι καθηγητης πανεπιστημιου,που δεν ξερεις ουτε πως γραφεται;ουτε...
που ειναι το ψεμα που εγραψα;οτι ο μισθος σε ενα εργοοστασιο ειναι στα 2200-2300 το μηνα;που το περιεργο;οτι η γυναικα παιρνει χρηματα οταν γεννησει;οτι τα παιδια παιρνουν 204 ευρω το μηνα μεχρι να τελειωσουν τις σπουδες τους;οτι υπαρχει επιδομα ενοικιου;οτι υπαρχει πολυ υψηλο επιπεδο υγειας και παιδειας;τι ακριβως βλεπεις παραξενο δημητρακη;
 

gbeyyt11

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.515
Like
143
Πόντοι
16
εγραψα πουθενα οτι μενω σε επαυλη;οχι...εγραψα πουθενα οτι ειμαι καθηγητης πανεπιστημιου,που δεν ξερεις ουτε πως γραφεται;ουτε...
που ειναι το ψεμα που εγραψα;οτι ο μισθος σε ενα εργοοστασιο ειναι στα 2200-2300 το μηνα;που το περιεργο;οτι η γυναικα παιρνει χρηματα οταν γεννησει;οτι τα παιδια παιρνουν 204 ευρω το μηνα μεχρι να τελειωσουν τις σπουδες τους;οτι υπαρχει επιδομα ενοικιου;οτι υπαρχει πολυ υψηλο επιπεδο υγειας και παιδειας;τι ακριβως βλεπεις παραξενο δημητρακη;

Τύπε ανέκαθεν έδινε τόσα επιδόματα η Γερμανία η είναι καινούριο κόλπο αυτό; Τι φορολογία έχουν εκεί;
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Όντως δίνουν πολλα επιδόματα με τα λεφτά που παίρνουν απο εμας τους εργένηδες σκληρά εργαζομενους.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.714
Κριτικές
1
Like
4.509
Πόντοι
1.706
τυπε,το οτι γελαει μαζι σου ολο τα σαη δεν ειναι τυχαιο.ανειδικευτος στη varta,τις μπαταριες  δλδ επιασε φιλος και παιρνει 2200 καθαρα.προσθετεις 300 ευρω οικογενειακο επιδομα,400 ευρω επιδομα τεκνων + το 67% του μισθου των 1500 ευρω που επαιρνε η γυναικα του και γεννησε προσφατα.με λιγα λογια λοιπον,4000 ευρω οικογενειακο εισοδημα.θες να λεμε οτι παιρνει 1200 για να νομιζεις οτι κοροιδευεις  καποιον;οκ,παιρνει 1200 ευρω για σενα και το λουτσεσκου αλλα για τον υπολοιπο πλανητη παιρνει 4000.
Τυπε οπως τα λες ειναι.
Ασε τον δημητρακη , τον πηγαινω εγω τρενο. Ενας συγχρονος δονκιχωτης που βλεπει ανεμομυλους για γιγαντιους εχθρους
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.714
Κριτικές
1
Like
4.509
Πόντοι
1.706
Ο δημητράκης μόνο για γατες και κρεμες λέει.Πόσα βγάζει τον μήνα δεν λέει.
λεει κι αλλα.

Για ντοματες, μπροκολα ιταλιας, μαρουλια ισπανιας, αυγα τουρκιας
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
τυπε,ο δημητρακης μπορει να εχει λεφτα.εγω δεν ειμαι η παπαρηγα να τον διωξω ποινικα επειδη εχει λεφτα αλλα αφου δεν εργαζεται και το θρεντ αφορα εργαζομενους,καθε του παρεμβαση ειναι ατοπη.

Τύπε, είσαι άδικος.

Ξέρεις τι έγινε μόλις ο Δημητράκαρος πήρε την πτυχιάρα της Νομικής;

Σφάζονταν η Lukoil, η Gazprom, η Sberbank και η Aeroflot για να τον προσλάβουν.

Τους έγραψε όλους στα @@ του όμως.

Αυτοί χάσαν τέτοιο corporate lawyer και εμείς στο bou.com κερδίσαμε την σοφία του.
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.568
Κριτικές
4
Like
497
Πόντοι
36
Τυπε οπως τα λες ειναι.
Ασε τον δημητρακη , τον πηγαινω εγω τρενο. Ενας συγχρονος δονκιχωτης που βλεπει ανεμομυλους για γιγαντιους εχθρους
ειναι εκνευριστικος με τις εμμονες που εχει ωρες ωρες.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.714
Κριτικές
1
Like
4.509
Πόντοι
1.706
εσυ μπορει να πηγαινεις συχνα στην ευρωπη,εγω ζω κι εργαζομαι στην καρδια της ευρωπης,πραγμα που σημαινει οτι μπορω να εχω πολυ καλυτερη και ασφαλεστερη αποψη απο εσενα.ισως ,εαν φυσικα μου το επιτρεπεις,να γνωριζω και καλυτερα απο εσενα τη δικη μου τσεπη.
Τολμας να νομιζεις πως βιώνεις καθημερινα αυτο που υποθετει κ φανταζετε ο δημης????

Ακου να στα κανω φραγκοδιφραγκα
Ο δημης μενει στο καλυτερο διαμερισμα, στην καλυτερη πολυκατοικια, στην καλυτερη γειτονια της καλυτερης συνοικιας στην καλυτερη πολη της καλυτερης χωρας στον κοσμο.

Ολοι εμεις ειμαστε φουκαραδες. Τι να κλασουμε
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.411
Like
23.064
Πόντοι
5.506
Τύπε, είσαι άδικος.

Ξέρεις τι έγινε μόλις ο Δημητράκαρος πήρε την πτυχιάρα της Νομικής;

Σφάζονταν η Lukoil, η Gazprom, η Sberbank και η Aeroflot για να τον προσλάβουν.

Τους έγραψε όλους στα @@ του όμως.

Αυτοί χάσαν τέτοιο corporate [size=20pt]kopriti[/size] lawyer και εμείς στο bou.com κερδίσαμε την σοφία του.


To έσιαξα λίγο.
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.568
Κριτικές
4
Like
497
Πόντοι
36
Τολμας να νομιζεις πως βιώνεις καθημερινα αυτο που υποθετει κ φανταζετε ο δημης????

Ακου να στα κανω φραγκοδιφραγκα
Ο δημης μενει στο καλυτερο διαμερισμα, στην καλυτερη πολυκατοικια, στην καλυτερη γειτονια της καλυτερης συνοικιας στην καλυτερη πολη της καλυτερης χωρας στον κοσμο.

Ολοι εμεις ειμαστε φουκαραδες. Τι να κλασουμε
μαλακια μου τυπε,ζητω συγγνωμη.
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.568
Κριτικές
4
Like
497
Πόντοι
36
Τύπε, είσαι άδικος.

Ξέρεις τι έγινε μόλις ο Δημητράκαρος πήρε την πτυχιάρα της Νομικής;

Σφάζονταν η Lukoil, η Gazprom, η Sberbank και η Aeroflot για να τον προσλάβουν.

Τους έγραψε όλους στα @@ του όμως.

Αυτοί χάσαν τέτοιο corporate lawyer και εμείς στο bou.com κερδίσαμε την σοφία του.
απο μια αποψη ειμαστε τυχεροι τυπε.η σοφια δεν ειναι δωρεαν στις μερες μας.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.714
Κριτικές
1
Like
4.509
Πόντοι
1.706
Τύπε ανέκαθεν έδινε τόσα επιδόματα η Γερμανία η είναι καινούριο κόλπο αυτό; Τι φορολογία έχουν εκεί;
Παλια ειχε περισσοτερα κ ηταν ολα πολυ καλυτερα.
Μεγαλυτερη αξια το μαρκο που γαμηθηκε λογω ευρω.
Μονιμοτητα στις δουλειες
Μπονους απολυσης κτλ
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Τυπε οπως τα λες ειναι.
Ασε τον δημητρακη , τον πηγαινω εγω τρενο. Ενας συγχρονος δονκιχωτης που βλεπει ανεμομυλους για γιγαντιους εχθρους
Ναι με ξέσκισες  :2funny:με τη διαμερισματάρα που μας έβαλες  :2funny:Ειδικά όταν έβαλες και την τηλεόραση με τα Ελληνικά κανάλια  :2funny:με έκανες σκόνη  :2funny: :2funny: :2funny:.Τα λεφτά μάλλον είναι όπως το είπα  :2funny:σου έδωσαν όλοι από τον όροφο όσα λεφτά είχαν και μας τα έβαλες φωτογραφία  :2funny: :2funny: :2funny:
   Με το που έβαλες της φώτο από τη χλιδάτη ζωή σου στη Γερμανία αμέσως σου έγραψαν ότι οι Βεδου'ι'νοι καλύτερα από σένα ζούνε  :2funny:
εγραψα πουθενα οτι μενω σε επαυλη;οχι...εγραψα πουθενα οτι ειμαι καθηγητης πανεπιστημιου,που δεν ξερεις ουτε πως γραφεται;ουτε...
που ειναι το ψεμα που εγραψα;οτι ο μισθος σε ενα εργοοστασιο ειναι στα 2200-2300 το μηνα;που το περιεργο;οτι η γυναικα παιρνει χρηματα οταν γεννησει;οτι τα παιδια παιρνουν 204 ευρω το μηνα μεχρι να τελειωσουν τις σπουδες τους;οτι υπαρχει επιδομα ενοικιου;οτι υπαρχει πολυ υψηλο επιπεδο υγειας και παιδειας;τι ακριβως βλεπεις παραξενο δημητρακη;
2.200-2.300 μικτά εννοείς  :2funny:γιατί καθαρά είναι το πολύ 1.500 αν όχι 1.200  :headbang:Αυτά τα 204 ευρώ το μήνα τι να πω είναι θε'ι'κά λεφτά!Σου φτάνουν γιά να πας μιά φορά FKK να  :knockinb: :2funny:.Ακούω γιά επίδομα ενοικίου αλλά οι περισσότεροι σε πανσιόν μένουν σαν τον γκαστερμπά'ι'τερ σεκιουριτά  :2funny:
   Συγγνώμη γιά πήγαινε να δουλέψεις εργοστάσιο στη Γερμανία ένα μήνα  :headbang:θα γεράσεις 5 χρόνια!στον ένα μήνα :headbang:δεν βλέπεις πως ήταν ο Βλάκμαν και πως κατάντησε στη Γερμανία?Φοβερή ζωή  :2funny:μεγάλα όνειρα  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
   Δηλαδή προτείνεις στον κόσμο να πάει στη Γερμανία και να ζει στις συνθήκες που ζει ο Βλάκμαν και ο φουκαράς ο σεκιουριτάς  :headbang:να μένουν στα κελιά και στις αποθήκες γιά να έχουν υχηλό επίπεδο υγείας  :2funny: :2funny: :2funny:
  Δεν μπορώ να με φανταστώ να νοίκιαζα διαμέρισμα  :headbang:ζεις γιά να πληρώνεις το ενοίκιο και ίσα ίσα σου φτάνουν τα λεφτά για να μην πεθάνεις  :headbang: :2funny:Αν είναι να ζει κανείς ετσι σα φουκαράς παίρνει τον Μονσελά  και του δίνει κάτι γιά να τον εκτελέσει  :2funny: :2funny: :2funny:
   
 

Συνημμένα

  • monselas.jpg
    monselas.jpg
    80,1 KB · Εμφανίσεις: 25

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.411
Like
23.064
Πόντοι
5.506
Πάντως ο Μονσελάς θα ήταν μια καλή λύση για την περίπτωσή σου, θα ησύχαζες μια ώρα αρχίτερα από τη μοίρα που σε έχει χτυπήσει έτσι.
 

x_other

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.079
Like
3
Πόντοι
16
Ενδιαφέρον το θέμα, οπότε ας συνεισφέρω και εγώ με τις εμπειρίες που έχω,  αυτά τα κάποια χρόνια που μένω στο εξωτερικό. Θα αναφερθώ σε κάποια από τα προβλήματα που μπορεί να έχει κανείς.
1. Οι υποχρεώσεις που έχουμε στην Ελλάδα, γονείς ,οικογένεια κλπ κλπ.
2. Η Διαφορετική νοοτροπία που θα συναντήσεις, ο διαφορετικός τρόπος ζωής.
3. Το γεγονός ότι δύσκολα εξαιρετικά δύσκολα θα κάνεις  ένα φίλο Ελληνα,  γιατί  «το ελληνικό δαιμόνιο» ο καθένας προσπαθεί να δείξει ότι είναι πιο πονηρίδης, πιο ξύπνιος, πιο επιτυχημένος από το άλλο ο ορισμός του εγώ. Από κουτσομπολιό- ζηλοφθονία-πουλ μουρ…  καλά δεν το συζητάω. Αλλά κάθε πράγμα έχει το τίμημα του. Δυστυχώς δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε αυτή τη ζωή.  
 

gbeyyt11

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.515
Like
143
Πόντοι
16
Παλια ειχε περισσοτερα κ ηταν ολα πολυ καλυτερα.
Μεγαλυτερη αξια το μαρκο που γαμηθηκε λογω ευρω.
Μονιμοτητα στις δουλειες
Μπονους απολυσης κτλ

Καλύτερα για αυτούς που τα παίρνανε τύπε, μήπως αυτοί που τα δίνουν δεν ήταν και τόσο ενθουσιασμένοι
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.568
Κριτικές
4
Like
497
Πόντοι
36
Ναι με ξέσκισες  :2funny:με τη διαμερισματάρα που μας έβαλες  :2funny:Ειδικά όταν έβαλες και την τηλεόραση με τα Ελληνικά κανάλια  :2funny:με έκανες σκόνη  :2funny: :2funny: :2funny:.Τα λεφτά μάλλον είναι όπως το είπα  :2funny:σου έδωσαν όλοι από τον όροφο όσα λεφτά είχαν και μας τα έβαλες φωτογραφία  :2funny: :2funny: :2funny:
    Με το που έβαλες της φώτο από τη χλιδάτη ζωή σου στη Γερμανία αμέσως σου έγραψαν ότι οι Βεδου'ι'νοι καλύτερα από σένα ζούνε  :2funny:2.200-2.300 μικτά εννοείς  :2funny:γιατί καθαρά είναι το πολύ 1.500 αν όχι 1.200  :headbang:Αυτά τα 204 ευρώ το μήνα τι να πω είναι θε'ι'κά λεφτά!Σου φτάνουν γιά να πας μιά φορά FKK να  :knockinb: :2funny:.Ακούω γιά επίδομα ενοικίου αλλά οι περισσότεροι σε πανσιόν μένουν σαν τον γκαστερμπά'ι'τερ σεκιουριτά  :2funny:
    Συγγνώμη γιά πήγαινε να δουλέψεις εργοστάσιο στη Γερμανία ένα μήνα  :headbang:θα γεράσεις 5 χρόνια!στον ένα μήνα :headbang:δεν βλέπεις πως ήταν ο Βλάκμαν και πως κατάντησε στη Γερμανία?Φοβερή ζωή  :2funny:μεγάλα όνειρα  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
    Δηλαδή προτείνεις στον κόσμο να πάει στη Γερμανία και να ζει στις συνθήκες που ζει ο Βλάκμαν και ο φουκαράς ο σεκιουριτάς  :headbang:να μένουν στα κελιά και στις αποθήκες γιά να έχουν υχηλό επίπεδο υγείας  :2funny: :2funny: :2funny:
  Δεν μπορώ να με φανταστώ να νοίκιαζα διαμέρισμα  :headbang:ζεις γιά να πληρώνεις το ενοίκιο και ίσα ίσα σου φτάνουν τα λεφτά για να μην πεθάνεις  :headbang: :2funny:Αν είναι να ζει κανείς ετσι σα φουκαράς παίρνει τον Μονσελά  και του δίνει κάτι γιά να τον εκτελέσει  :2funny: :2funny: :2funny:
   
οχι,δεν εννοω μεικτα,εννοω καθαρα,οπως εγραψα και στο πρωτο σχολιο.εγραψα και την εταιρεια για να μπορει οποιοσδηποτε να διασταυρωσει αν λεω μαλακιες.οι συνθηκες εργασιας στη γερμανια,οπως και σε ολες τις προηγμενες χωρες,ειναι πολυ καλυτερες απο αυτο που νομιζεις εσυ.χειριστες μηχανηματων ειναι ρε ανιδεε,τι νομιζεις;οτι ειναι καμια γαλερα και πεφτει μαστιγωμα;θα πηγαινε να δουλεψει ο γερμανος σε ασχημες συνθηκες;φυσικα και οχι.
τα 204 ευρω,ειναι για το καθε παιδι και ειναι 2450 ευρω το χρονο,δηλαδη κοντα στα 4 μηνιατικα της ελλαδας.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.714
Κριτικές
1
Like
4.509
Πόντοι
1.706
οχι,δεν εννοω μεικτα,εννοω καθαρα,οπως εγραψα και στο πρωτο σχολιο.εγραψα και την εταιρεια για να μπορει οποιοσδηποτε να διασταυρωσει αν λεω μαλακιες.οι συνθηκες εργασιας στη γερμανια,οπως και σε ολες τις προηγμενες χωρες,ειναι πολυ καλυτερες απο αυτο που νομιζεις εσυ.χειριστες μηχανηματων ειναι ρε ανιδεε,τι νομιζεις;οτι ειναι καμια γαλερα και πεφτει μαστιγωμα;θα πηγαινε να δουλεψει ο γερμανος σε ασχημες συνθηκες;φυσικα και οχι.
τα 204 ευρω,ειναι για το καθε παιδι και ειναι 2450 ευρω το χρονο,δηλαδη κοντα στα 4 μηνιατικα της ελλαδας.
Στου κουφου την πορτα



Οσο θελεις βρόντα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom