Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Εξωτερικό αν δεν είσαι ψωλας ειναι αρκετά εύκολα.
Για ψωλαδες ειναι πολύ χάλια,αρρωσταινουν εδώ.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
 Αυτά για να μην ακούω ηλίθιους που μιλάνε για την αξία των Ελληνικών πτυχίων στο εξωτερικό  και διάφορες  :jerking:

Όπως τα λες Μήτσο!
Επίσης μύθος είναι ότι είμαστε έξυπνοι σαν λαός,σε όλες τις χώρες την ίδια μεγάλη ιδέα έχουν για τους εαυτούς τους και για τα παιδιά τους.
Τα Ελληνόπουλα από τα πιο καθυστερημένα... :S :S :S

 

Συνημμένα

  • doc20191122--2.jpg
    doc20191122--2.jpg
    915,9 KB · Εμφανίσεις: 17

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Οι Έλληνες εξωτερικό είμαστε καλύτεροι απο τους άλλους ξένους στην ίδια θέση αλλά αυτό γίνεται για τεχνητούς λόγους όχι λόγω υπεροχής του λαού.
Γενικά όλα τεχνητά είναι.
Μπορεί να έχεις σκατα μέσο όρο μαθητών να βάλεις ενα κοφτηρι με αυστηρές εξετάσεις τύπου πανελληνίων και μετα να γίνουν ξεφτερια.
Δεν αλλάζεις τιποτα απλώς βάζεις κοφτη και ανεβάζεις τα στανταρτς και το επίπεδο τεχνητά.Μετα αυτοι είναι πολυ ανταγωνιστικοι και ανωτεροι σε σχεση με ξένους απο χώρες χωρίς κόφτη.
Οπότε εξυπηρετούνται όλοι.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Χοντρικά ας πούμε φανταστείτε οτι η Ελλάδα αποφάσιζε να μεταναστεύουν μόνο οι νέοι άνω του 185.Τότε οι ξένοι θα σχημάτιζαν την εντύπωση οτι οι Ελληνες είναι νεανικός,πανύψηλος λαός.Ενώ δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.Απλά ανεβαίνει τεχνητά ο πήχυς.
Το ίδιο συμβαίνει και με τους νεομετανάστες.Φεύγουν οι ψηλοί τρόπον τινά και αυτό καθορίζει και τη γνώμη των ξένων για το υλικό που τους έρχεται.
Δεν ξέρουν τι κρύβεται από πίσω,τι εκπαίδευση έχει πάρει ο μέσος όρος,σε τι κατάσταση είναι τα πανεπιστήμια κτλ,κρίνουν μόνο με βάση το υλικό που τους έρχεται,εκ του αποτελέσματος δηλαδή.
Δημιουργείται μια τεχνητή θετική εικόνα και μετά ζητάνε και άλλους και άλλους Ελληνες,ανοίγουν τις πόρτες διάπλατα.

Δηλαδή το ποσοστό των βλακών και μετρίων που ρίχνουν τις επιδόσεις των Ελλήνων μαθητών στους διεθνείς διαγωνισμούς δεν παίζει κανένα ρόλο για το όνομα των Ελλήνων στο εξωτερικό αφού αυτοί δε μεταναστεύουν.
Βρίσκουν μια απλή βυσματική θέση Ελλάδα και χώνονται να ψωλάρουν εις υγείαν των κορόιδων.Σιγά μην πάνε έξω να φάνε φυστίκι.
Από την άλλη ο Ελληνας έχει να ανταγωνιστεί ξένους σαφώς κατώτερης επίδοσης αφού αυτοί δε στέλνουν έξω τους καλύτερους.
Επίσης ο Ελληνας πιάνει μια θέση κατώτερη από τα προσόντα αν κάνει για διευθυντής γίνεται υποδιευθυντής,αν κάνει για στέλεχος γίνεται βοηθός οπότε για τη θέση αυτή είναι υπερπλήρης,γαμεί και δέρνει και κάνει εξαιρετική εντύπωση.
Οπότε έχει όλους τους άσσους στο μανίκι.
Είμαστε εκ φύσεως ανώτερο προιόν.

Είναι πολύ δύσκολο για τους ψωλάδες να αντιμετωπίσουν την κατάσταση δηλαδή τη φτωχοποίηση.Η ανωτερότητά μας είναι τρομακτική.Τραβάνε τα βυζιά τους οι τύποι,πώς γκενέν αυτό σκέφτονται,συσκέφτονται και ξύνουν την αρχίδα ξανά και ξανά,τραβάνε άπειρες αλληλομαλακίες να βρουν καμιά λύση αλλά εις μάτην.
Τους έχει ξεπεράσει η τεχνολογία,είναι πολύ πίσω.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Δηλαδή το ποσοστό των βλακών και μετρίων που ρίχνουν τις επιδόσεις των Ελλήνων μαθητών στους διεθνείς διαγωνισμούς δεν παίζει κανένα ρόλο για το όνομα των Ελλήνων στο εξωτερικό αφού αυτοί δε μεταναστεύουν.
Βρίσκουν μια απλή βυσματική θέση Ελλάδα και χώνονται να ψωλάρουν εις υγείαν των κορόιδων.Σιγά μην πάνε έξω να φάνε φυστίκι.

Γίνονται και δήμαρχοι , βουλευτές , περιφερειάρχες .... γενικά κυβερνούν τη χώρα.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Εξωτερικό αν δεν είσαι ψωλας ειναι αρκετά εύκολα.
Για ψωλαδες ειναι πολύ χάλια,αρρωσταινουν εδώ.

Το θέμα είναι ότι γερμανοι ψωλάδες σαν τους έλληνες δεν υπάρχουν. Κι αν υπάρχουν , είναι 5%.
Στην ελλάδα είναι 65%.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Το θέμα είναι ότι γερμανοι ψωλάδες σαν τους έλληνες δεν υπάρχουν. Κι αν υπάρχουν , είναι 5%.
Στην ελλάδα είναι 65%.

Υπάρχουν πολλοί,τεράστιο ποσοστό.Αλλά παίζουν άλλες φάσεις Γερμανία.
Βασικά είναι το δυτικό σύστημα.Θέλει 1000 σελίδες ανάλυση για το πώς λειτουργεί.
Σίγουρα το έχουν αναλύσει οι δικοί τους,βαριέμαι να τα γράψω ολοκληρωμένα.
Εχει πολλές αρχές και βασικά πράγματα που μαθαίνεις εδώ.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Δηλαδή δεν δουλεύουν καθόλου ή είναι όπως εδώ οι δ.υ;

Δουλεύουν αλλά κάνουν αρχιδιές,πολλά διαλείμματα,βγαίνουν συνέχεια άρρωστοι,ρουφιανεύουν ασύστολα και εκμεταλεύονται τις τρύπες του συστήματος.Εννοείται δεν είναι για ξένους αυτά αν και μερικοί τολμηροί ξένοι,αρχίδια ολκής ή καριόλες που παίζουν στο φεμινιστικό ταμπλώ,τους μιμούνται.
Οι Ελληνες όχι,όσοι πάνε εξωτερικό έχουν φιλότιμο δε ρέπουν σε αυτά.
Βασικά Ελλάδα αν κάνει κάποιος τα ίδια τρώει σφαλιάρα,πούτσο,βρισιές,καρπαζιές αλλά αυτά δυτικό κόσμο απαγορεύονται.

Σαν τους Ελληνες Δ.Υ. τελείως καραπουτσαριό,άχρηστοι φάση έχει άτομα αλλά ψωλάρουν με κανόνες και κανονισμούς,όχι με παραβιάσεις.
Σου λέει η υπηρεσία λειτουργεί μεταξύ 10.00 και 12.30.Μετά δυο ώρες διάλλειμμα για φαί.
Εξυπηρετείσαι όμως κάπως αφού συνέχεια πιέζεσαι χρονικά να είσαι on time.
Γενικά οι Γερμανοί έχουν μανία με τα διαλείμματα.Κάθε 2 ώρες κάνουν διάλλειμμα όλοι μαζί,τρώνε μαζί,κουτσομπολεύουν κτλ,το θεωρούν βασικό για τη συνοχή της ομάδας.
Οι Ελληνες στα αρχίδια τους,τρώνε στο πόδι,πίνουν φραπέ στη δουλειά,έχουν τα πάντα σε χαοτική κατάσταση και γράφουν τα διαλείμματα όπως και τα ωράρια στα αρχίδια τους αφού πάνε για μεγιστοποίηση.
Αυτή είναι η διαφορά με τους Γερμανούς.

Εχει όμως και Γερμανούς άλογα εργασίας άτομα εξαιρετικών επιδόσεων που μπορούν να δουλεύουν ασταμάτητα μέρα και νύχτα,τεράστιους τύπους που συνήθως γίνονται διευθυντές και παίρνουν την ευθύνη και βγάζουν τη δουλειά για όλους.
Στρατιώτες Βέρμαχτ φάση,πρωί βράδυ πόλεμος και αν κουραστούν αμφεταμίνες.Αυτή είναι μια από τις πηγές ισχύος του δυτικού κόσμου,οι αμάσητοι τύποι τα άλογα εργασίας που τα παίρνουν όλα πάνω τους.
Στις υπεύθυνες θέσεις με δύναμη είναι τέτοιοι,δε βάζουν ποτέ ψωλάδες,άχρηστους,γόνους ή άτομα με διακοσμητικό ρόλο ακριβώς για να έχουντο κεφάλι τους ήσυχο.
Αν εμφανιζόταν Καλιγούλας ή Νέρωνας Γερμανία θα τον έβαζαν φυλακή,ψυχιατρείο ή θα τον κρέμαγαν,δε θα τον έκαναν ποτέ αυτοκράτορα.

Επίσης Γερμανία αν δουν οτι έχεις επίδοση σου αναθέτουν όλο και περισσότερες ευθύνες οπότε ψήνεσαι,μαθαίνεις όλα τα κόλπα,πώς γίνονται οι δουλειές,γίνεσαι ψαρωτικός,γρήγορος αποτελεσματικός.
Δε θέλουν να ασχολούνται οι ίδιοι για να μην τους πρήζουν τα αρχίδια οπότε τα αναθέτουν όλα σε εσένα οπότε γαμάς και δέρνεις.Οσο περισσότερα κάνεις και αποκτάς εμπειρία τόσο καλύτερος γίνεσαι αφού ξέρεις να ζυγίζεις τις καταστάσεις σωστά.Οπότε σε βάζουν παντού γίνεσαι ο go to the guy πρώτη μούρη αφού θέλουν όλοι οι πελάτες να βλέπουν εσένα που μπορείς να λύσεις το πρόβλημα και όχι κάποιον τυχαίο αρχίδα για να έχουν εμπιστοσύνη στην επιχείρηση και να φέρνουν παραδάκι.
Κάπως έτσι λειτουργεί το σύστημα.
Πληρώνεις βαρύ φόρο στους ψωλάδες βέβαια για να σε αφήσουν να τα κάνεις όλα αυτά να γίνεις γάτα με πέταλα,υπεργαμέας φάση.

Ο Γερμανοί όμως αντικειμενικά είναι πιο έξυπνι,πιο γρήγοροι,πιο ανθεκτικοί και έχουν πολύ καλύτερη φυσική κατάσταση από τους ξένους.Οπότε πρέπει να είσαι εξαιρετικός για να κάνεις τη διαφορά,να πουν αυτός είναι Ελληναράς γνήσιος,original φάση,έχει αξία,θα τον προωθήσουμε γιατί φέρνει χρήμα.
Ο Ελληναράς έχει ειδικό πλεονέκτημα πιστεύω λόγω φιλότιμου,δεν πάμε να εκμεταλευτούμε το σύστημα.Επίσης λόγω πράδοσης σκλάβου.Επίσης γιατί είμαστε γρήγοροι και βρίσκουμε λύσεις,σπάμε κανόνες κτλ.
Τα μειονεκτήματα είναι πάντα ο ηλίθιος συναισθηματισμός και οτι δε λειτουργούμε ομαδικά είμαστε πολύ σόλο για τα ευρωπαικά δεδομένα.Επίσης οτι δε χωνεύουμε τους άλλους Ελληνες,δεν έχουμε το δίκτυο αλληλουποστήριξης και την αλληλεγγύη που έχουν Τούρκοι,Αραβες,λοιποί Βαλκάνιοι κτλ.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Σαν ψωλάς δηλαδή κλασσικός συναισθηματικός Ελληνας κακής φυσικής κατάστασης και χαμηλής επίδοσης που κουράζεται εύκολα και τα παίρνει όλα τοις μετρητοίς εννοείται δεν έχεις μέλλον Γερμανία θα σε λιώσουν.
Θα σε παίξουν δυτική υποκρισία,θα σου χώσουν κανόνες στη μάπα θα σε εξοντώσουν φυσικά και θα αναγκαστείς σε ιατρική φροντίδα,θα πας να βγεις ανάπηρος.
Αν όμως είσαι ανθεκτικός,σταρχιδιστής Ελληναράς,αμάσητος και δε σέβεσαι ιδιαίτερα,βασικά αν έχεις αντικειμενικά δυνατότητες δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα αρκεί να μάθεις λίγο το σύστημα.Τα δύο πρώτα χρόνια δηλαδή είναι δύσκολα μέχρι να μάθεις το σύστημα και τους κανόνες.
Επίσης δεν πρέπει να μπλέξεις με Ελληνες,σε τραβάνε πολύ κάτω.Είναι πολύ μίζεροι και θέλουν πολλές εξυπηρετσήσεις,διευκολύνσεις.Βασικά θέλουν να παρακάμψουν το σύστημα,βύσμα μέσο να κάνουν τη δουλειά τους.Ολο σκέφτονται πώς να παρακάμψουν τους κανόνες και φυσικά τρώνε πέος.
Το θέμα είναι να νικήσεις τους δυτικούς στην ίδια την έδρα τους,αν πας να κάνεις μαγκιές και εξυπνάδες είσαι χαμένος από χέρι αφού σε περιμένει συνολική κοινωνική αντίδραση.
Βασικά δεν τους μπορώ πολλούς Ελληνες εδώ είναι εντελώς εκτός τόπου και χρόνου.Τελείως άσχετοι.Πιο πολύ βρίσκονται στο χωριό τους νοητικά παρά Γερμανία.Απίστευτη έλλειψη προσαρμογής,βέβαια είναι και κάπως γενετικό.

Και εγώ βέβαια δε συμφύρομαι με τους τοπικούς αφού δεν είμαι κανένας λάτρης του δυτικού πολιτισμού,προτιμώ να γαμάω Σλάβες,να ταξιδεύω συνέχεια προς τα ανατολικά αλλά τουλάχιστον ξέρω τι παίζει.Πολλοί Ελληνες δεν ξέρουν καν τι παίζει,βασικά πράγματα.
Ενας Ελληνας που ξέρει τι παίζει όπως εγώ και γουστάρει Δύση μπορεί να κάνει παπάδες Γερμανία.Αν είναι δυτικόφιλος εξ αίματος ή εκ πεπιθήσεως δηλαδή.
Απλά εγώ ξέρω το σύστημα αλλά δε γουστάρω τον τοπικό πολιτισμό.
Εμένα με έλκουν άσχημα οι σλαβικές χώρες,τη βρίσκω και στα σλαβικά χωριά ακόμα.Δύση ούτε να επισκετώ άλλη πόλη δε θέλω.Τα έχω δει όλα,δε μουθ κάνει αίσθηση.
Εχει  όμως και Ελληνες που γουστάρουν Δύση αν δεν είναι τελείως Ελληναράδες να σκέφτονται μόνο ελληνικό χωριό τσίπουρα,πανηγύρια,αραλίκι και ρεματιές.Το 95% των Ελλήνων αυτά σκέφτεται,απίστευτο κόλλημα.Δεν τους κατηγορώ βέβαια.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Ο μέσος Ελληνας δηλαδή θα προτιμούσε να βγάζει 1000 ευρώ και να μένει Ελλάδα από το να βγάζει 2500 ευρώ και να μένει Γερμανία.Γιατί Γερμανία τρώει όλο το φυστίκι.
Το θέμα είναι οτι είναι πιο εύκολο να βγάλεις 2500 ευρώ Γερμανία από ό,τι 1000 ευρώ Ελλάδα οπότε όλοι σιχτιρίζουν για τον πουστόκαιρο,το φαί,την έλλειψη διασκέδασης,την έλλειψη κοινωνικής ζωής,την κατάθλιψη κτλ αλλά μένουν Γερμανία.
Αν όμως έβγαζαν τα 1000-1500 Ελλάδα,θα την έκαναν χαλαρά πίσω στην πατρίδα.
Αυτό δεν αφορά εμένα βέβαια.
Αμα συνηθίσεις τα πολλά,μετά σιγά μην επιστρέψεις στη μιζέρια της Ελλάδας.Είναι μεγάλο το Austausch,κάνεις πολλές παραχωρήσεις.

Εχει όμως μεγάλη σχέση με το άτομο,οι περισσότεροι Ελληνες είναι πολύ Ελληνες και θέλουν να επιστρέψουν Ελλάδα.Εμένα θα μου άρεσε να αποσυρθώ σε σλαβική χώρα να γαμάω αβέρτα αλλά για το μέσο Ελληνα το όνειρο είναι να κάνει οικονομία να γυρίσει στην πατρίδα.
Για να προσαρμοστείς εξωτερικό πρέπει λίγο να αποελληνοποιηθείς,να αφήσεις μερικούς ελληναρισμούς κατά μέρος αλλά αυτή η διαδικασία παίρνει χρόνο και πολλοί αποτυγχάνουν,δεν τους τα βγάζεις από μέσα τους με τίποτα.
Και εγώ εκπλήσσομαι πολλές φορές πόσο Ελληνας έχει μείνει ο άλλος μετά από 40 χρόνια Γερμανία.
Δεν ξέρω πώς γίνεται αυτό.
Είναι σίγουρα και γενετικό το θέμα.Δεν εξηγείται αυτό.
 

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
Παιδιά δεν χρειάζεται να πάτε στο εξωτερικό. Εκεί βρίσκεστε.
 

MonkeyBussiness

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2020
Μηνύματα
47
Like
21
Πόντοι
0
εγω πάντως αν βρω δουλεια στο εξωτερικο την εχω κανει χαλαρα....εχω απογοητευτει τοσο πολυ με την Ελληνικη αγορά εργασίας, που δδνε θελω να τους βλεπω.....

ΠΡαγματικά, δεν μπορείτε να καταλάβετε ΤΙ μαλακιες ακουω οταν παω για συνεντευξεις!!! ΤΟ τι ζητάνε!!

Ο άλλος μου έλεγε "Πρέπει να προσαρμοστείς βίαια, δεν θα έχεις χρόνο για να δεις τα πράγματα στην αρχή"
Του απάντησα: " Έτσι ε? Ξύλο και τρομοκρατία απο την πρώτη ημέρα ε?"
Μου είπε: " Ε καλα....μην το βλέπεις και έτσι....."

Στα διαλα ρε! Μαλακες!

Εχω ορκιστεί, πραγματικά, αν(οταν) κερδίσω το Τζόκερ, θα σκάσω σε συνέντευξη με μπουρνούζι και παντόφλες, και θα ειμαι σε φάση "Τι, δεν θα μου κάνετε ενα μασαζάκι?"
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
εγω πάντως αν βρω δουλεια στο εξωτερικο την εχω κανει χαλαρα....εχω απογοητευτει τοσο πολυ με την Ελληνικη αγορά εργασίας, που δδνε θελω να τους βλεπω.....

ΠΡαγματικά, δεν μπορείτε να καταλάβετε ΤΙ μαλακιες ακουω οταν παω για συνεντευξεις!!! ΤΟ τι ζητάνε!!

Ο άλλος μου έλεγε "Πρέπει να προσαρμοστείς βίαια, δεν θα έχεις χρόνο για να δεις τα πράγματα στην αρχή"
Του απάντησα: " Έτσι ε? Ξύλο και τρομοκρατία απο την πρώτη ημέρα ε?"
Μου είπε: " Ε καλα....μην το βλέπεις και έτσι....."

Στα διαλα ρε! Μαλακες!

Βασικά εξωτερικό πάντα έχεις το πάνω χέρι.Και να σε διώξουν,αυτοί έκαναν τη μαλακία αφού έχεις μάθει όσα χρειάζονται για να επιβιώσεις στην επόμενη δουλειά.Δηλαδή πλήρωσαν για τη δική σου εκπαίδευση.
Οπότε πάντα κερδίζεις,αν έχεις ικανότητες.Σε προστατεύει ο νόμος.
Το θέμα είναι να χωθείς στην πρώτη δουλειά.Μετά αν ανοίξει η τρύπα,την κάνεις χοάνη.
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.066
Like
3.712
Πόντοι
606
Βασικά εξωτερικό πάντα έχεις το πάνω χέρι.Και να σε διώξουν,αυτοί έκαναν τη μαλακία αφού έχεις μάθει όσα χρειάζονται για να επιβιώσεις στην επόμενη δουλειά.Δηλαδή πλήρωσαν για τη δική σου εκπαίδευση.
Οπότε πάντα κερδίζεις,αν έχεις ικανότητες.Σε προστατεύει ο νόμος.
Το θέμα είναι να χωθείς στην πρώτη δουλειά.Μετά αν ανοίξει η τρύπα,την κάνεις χοάνη.

Εσύ έχεις αλλάξει πολλές δουλειές εξωτερικό ή είσαι χρόνια στην ίδια;
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
Οι Ελληνες που έχω συναντήσει τα τελευταία 15 χρόνια που εργάζομαι εκτός είναι άτομα όλων των...βαθμίδων. Δεν κανω παρέα με Ελληνες εκτός, και παραξενεύονται οταν τους λέω οτι έχω φίλους και κάνω παρέα με ντόπιους.

Πριν κάποια χρόνια, υπήρχε το ενδιαφέρον φαινόμενο κάποιων με συμπεριφορές ψωνισμένες απο άτομα χωρίς διεθνή εμπειρία με μόνο σημείο πώλησης οτι έχει τελειώσει λέει την ασοεε. Τ'αρχίδια μας κουνιούνται, πάρε πούλο και έλα όταν μάθεις να συμπεριφέρεσαι ή όταν τελειώσεις το INSEAD.

Γενικά οι Ελληνες δουλεύουν πολύ, αν και είναι λίγο ανοργάνωτοι.

Παιδιά που δεν είναι ψώνια και θέλουν να πετύχουν κάτι στη ζωή τους, προσπαθώ να τα βοηθήσω. Ψωνισμένους, μαλάκες που μυρίζουν φοιτητοσυνδικάλα, τεμπεληδες, κλαψιάρηδες, ξερόλες (παρα πολλοί)...τομπούλο
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Το τι μαλακίες γράφει ο τύπος εδώ θα το διαπιστώσει κανείς εύκολα όταν έρθει για εργασία Γερμανία!

Θα γράψω δυο αράδες,μην τυχόν και βοηθηθεί κανείς,αν κάποιος δεν θέλει απλά ας προσπεράσει.

Κατ αρχάς θα απευθυνθώ σε άτομα που γνωρίζουν και κάνουν αυτοκριτική στον εαυτό τους,που δεν τους φταίει ο άλλος σε όποια αναποδιά τους προκύπτει και αναλαμβάνουν την ευθύνη στο ποσοστό που τους αναλογεί (αυτό είναι για αυτούς που κάνουν σωστή αυτοκριτική όπως προείπα) συζητώντας πάντα και όχι βρίζοντας και φωνάζοντας,σημαντικότερο και τελευταίο με αυτούς που μπορούν να δουν τον άνθρωπο πέρα από εθνικότητες,πέρα από χρώματα,πέρα από μειωνότητες ή ανωτερότητες,πέρα από φυλές,γιατί όλοι μας έχουμε ανάγκη ακόμη και το μυρμήγκι,πόσω δε έναν συνάνθρωπο που θα χρειαστεί να συνεργαζόμαστε σε καθημερινή βάση και να περνάμε πολύ χρόνο μαζί του.

Πολλοί Έλληνες αποφασίζουν να μεταναστεύσουν λόγω του οικονομικού προβλήματος στην χώρα μας,ερχόμενοι στην Γερμανία λοιπόν αποφασίζουν να βρούν άμεσα μια εργασία για να βγάλουν τα προς το ζην. Οι Γερμανοί λοιπόν ως λαός οκταπλάσιος απ την ελλάδα,με πολύ περισσότερες φυλές στην χώρα τους απ ότι εμείς στην ελλάδα,έχουν ένα σύστημα το οποίο λειτουργεί ικανοποιητικά για πολύ μεγάλο ποσοστό ανθρώπων.Αυτός ο τρόπος που προαναφέρω,θα φέρει λάθος αποτελέσματα,λάθος εικόνα,νεύρα και εν τέλη μιζέρια.Κάτι που πολλοί νεοματανάστες λατρεύουν μιας που επικαλούνται στις συζητήσεις τους μεγαλέξανδρο,καρυάτιδες,αποζημιώσεις και άλλες αρχιδιές οι οποίες δεν μπορώ να αντιληφθώ ακόμη γιατί κάθομαι και τις ακούω.

Θα πρότεινα να διαθέσετε ένα ποσό για να μάθετε την γερμανική γλώσσα μόλις πρωτοέρθετε.Οι γερμανοί εκτιμούν αυτόν που κάνει προσπάθεια να έρθει κοντά τους μαθαίνοντας την γλώσσα και προσπαθούν να εξηγήσουν έως ότου σε δώσουν να καταλάβεις ακόμη και με νοηματική,δεν έχουν κανένα πρόβλημα να γίνουν καραγκιόζηδες κάνοντας παντομίμα.Όταν όμως αντιληφθούν ότι εσύ δεν έχεις καμία πρόθεση να μιλήσεις οτιδήποτε άλλο εκτός από αγγλικά,Στην Γερμανία,που εσύ αναζητάς λύση απο αυτούς της εκάστοτε υπηρεσίας,θα σου φερθούν και θα σε αντιμετωπίσουν ως κάτοικο Μπουρούντου.Το αποτέλεσμα;Φανταστείτε το...

 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Ο Ελληνας έχει τη βαριά αυτοκρατορική παράδοση.Είναι ο μέγιστος ραγιάς.
Δεν υπήρξε πλούσια αυτοκρατορία χωρίς Ελληνα μέσα.Ρωμαική αυτοκρατορία,Βυζαντινή,Οθωμανική αυτοκρατορία στον Ελληνα στηρίχτηκαν σαν άτομο μεγίστων επιδόσεων.
Φέρνουμε απίστευτο πλούτο ως φυσικοί σκλάβοι.
Αυτό δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητο στας Ευρώπας.Εννοείται οτι το Ράιχ θέλει Ελληνας,οι ΗΠΑ θέλουν Ελληνες κτλ,δίνουμε αυτοκρατορική ισχύ,imperial status.
Είναι φυσική ιστορική παράδοση,το έχουμε μέσα μας,να μεγαλουργούμε.
Χωρίς εμάς ο άλλος είναι ένας μαλάκας και μισός,με εμάς ξεχωρίζει όλοι μιλάνε για αυτόν στο παρόν και στο μέλλον.
Είναι βαριά η πούτσα του τσολιά.Μας λένε ο Ελληνας,ποτέ δε λένε ο Ρουμάνος,ο Αραβας ,ο Αγγλος,ο Αράπης κτλ.Είναι σαν ταυτότητα φάση.
 

MonkeyBussiness

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2020
Μηνύματα
47
Like
21
Πόντοι
0
Έκανα συνεντευξη skype με κάτι Γερμανους που θέλουν να ανοίξουν γραφεία εδώ.
1. Μου μίλησαν με απόλυτο σεβασμό. Δεν ειρωνεύτηκαν ούτε υποτίμησαν.
2. Με ρώτησαν 2-3 πράγματα για το τι έχω κάνει.
3 Με ρώτησαν τι μου αρέσει να κάνω στον κλάδο.

Δεν ξέρω αν θα πάρω τη δουλειά, μακάρι, μου αρέσει να δουλεύω σε ανθρώπους που είναι οργανωμένοι και σε σέβοντε, αλλά και μόνο αυτό μου άφησε μια πολύ καλή εμπειρία.

Και πας στον κάθε μαλάκα εδώ, και μόλις τους λές ότι θες 900-1000 Ευρώ, λόγω εμπειρίας και γνώσεων/σπουδών, γελάει στα μούτρα σου!

Στα διαλα ρε!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom