Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

_Paixtis_

Μέλος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
196
Like
3
Πόντοι
1
Ξαναλέω κάτι που θεωρώ σημαντικό και από εκεί ξεκίνησα.

Το τι έκανα εγώ, ο Χ η ο Ψ έχει πολύ περιορισμένη αξία. Όλες οι περιπτώσεις είναι διαφορετικές και ειδικά αν είναι σε διαφορετικό timing.

Οποίος το σκέφτεται, ας ψαχτεί ένα 3μηνο από Ελλάδα, ας κάνει τις αιτήσεις του, τα interviews και θα αποκτήσει πολύ πιο ρεαλιστική εικόνα από τις ιστορίες που ακούει (είτε αληθινές, είτε φουσκωμένες).
 

_Paixtis_

Μέλος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
196
Like
3
Πόντοι
1
Οκ  :)

Σορρυ για το 2ο ενικό, δεν απευθυνόμουν σε εσένα απαραίτητα, αλλά σε όλους όσους το σκέφτονται.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Βρισκεις και απο Ελλαδα, ειδικα αν εισαι σε επαγγελμα υψηλης ζητησης, αλλα παντα ο βαθμος δυσκολιας ειναι μεγαλυτερος.
Πχ αν οι πιθανοτητες να βρεις οντας στο εξωτερικο ειναι 10% μεσα σε εναν μηνα, τοτε απο Ελλαδα ειναι 3% καπως ετσι

Εχεις σε ολα τα σταδια τη προσληψης μικροτερη πιθανοτητα και αυτο δρα αθροιστικα.
Πχ πρεπει ο recruiter να σε συμπαθησει πιο πολυ στο πρωτο τηλεφωνημα, για να πατε στο επομενο βημα, απ οτι αν ζεις εκει
μετα πρεπει ο δικος τους στο πρωτο τηλεφωνικο interview να σε συμπαθησει πιο πολυ, προκειμενου να σε κλεισει skype, που ειναι χειροτερο γι αυτον απο ενα face to face interview, απ οτι αν εισαι εκει
μετα πρεπει στο skype να σε συμπαθησει πιο πολυ για να σε καλεσει σε face to face interview στα γραφεια της εταιριας, να χρεωσει την εταιρια με τα εισιτηρια σου, να εκτεθει στο HR για την επιλογη του, κλπ απ ότι αν εισαι εκει
Και τελος, πρεπει να σε συμπαθησουν-πιστεψουν σε σενα γενικα πιο πολυ για να κατσουν να σου κανουν χαρτια, να σε κανουν να μετεγκατασταθεις κλπ για να σε προσλαβουν, απ οτι αν εισαι εκει,

Σε ολα τα σταδια οι πιθανοτητες να πας στο επομενο σταδιο ειναι μεγαλυτερες αν εισαι εκει και αθροιστικα κανει μεγαλη διαφορα. Συν το γεγονος οτι αυτο ειναι γνωστο και σε αυτους, δηλαδη ξερουν οτι οντας εκει, εισαι πιο ανταγωνιστικος και πιο ευκολα θα βρεις δουλεια αλλου, επομενως εχεις το πανω χερι και σε αλλα, οχι μονο στην προσληψη (μισθο, καθηκοντα, κλπ)
 

_Paixtis_

Μέλος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
196
Like
3
Πόντοι
1
Δε διαφωνώ, ούτε θεωρώ τη δική μου προσέγγιση σωστή και κάποια άλλη λάθος.

Αντιθέτως, από την αρχή λέω ότι μικρή αξία έχει τι λέω εγώ, ο Χ η ο Ψ. Όποιος ενδιαφέρεται, ενεργεί και βγάζει τα συμπεράσματα του.

Απλά θα πρότεινα να ξεκινήσει το ψάξιμο από Ελλάδα, διότι δεν έχει κόστος.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Ακούω κάτι ρηχές τοποθετήσεις, που μόνο από τσοπανους θα περίμενα να ακούσω.
Λέει ο άλλος ότι φεύγεις εξωτερικό για την δουλειά και μονο και τίποτα άλλο δεν μετράει.
Οχι φίλε.

Όσοι φύγαμε και παραμένουμε έξω είναι για να γλυτώσουμε και από την αναξιοκρατία, τους μπαχαλακηδες, την βρωμιά και την κακομοιριά των Ελλήνων. Δεν είναι όλοι έτσι, αλλά δυστυχώς αυτό μου μένει οπότε επισκέπτομαι για διακοπές την Αθήνα και θέλω μέσα σε 4 μέρες να σηκωθώ να φύγω.
Και είμαι και γεννημένος/μεγαλωμένος εκεί, αλλά έχει καταντήσει μια αηδία. Έξω έχω ψυχική ηρεμία που με τίποτα δεν το καταλαβαίνει όποιος δεν έχει ζήσει εξωτερικό κάτι αντίστοιχο.

Οπότε όσοι δεν έχετε άποψη για εξωτερικό και το τι προσφέρει, μην γράφετε ο,τι παπαρια σας κατέβει. Περάστε 2-3 χρόνια έξω και μετά ίσως έχετε κάτι να γράψετε.
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Ακούω κάτι ρηχές τοποθετήσεις, που μόνο από τσοπανους θα περίμενα να ακούσω.
Λέει ο άλλος ότι φεύγεις εξωτερικό για την δουλειά και μονο και τίποτα άλλο δεν μετράει.
Οχι φίλε.

Όσοι φύγαμε και παραμένουμε έξω είναι για να γλυτώσουμε και από την αναξιοκρατία, τους μπαχαλακηδες, την βρωμιά και την κακομοιριά των Ελλήνων. Δεν είναι όλοι έτσι, αλλά δυστυχώς αυτό μου μένει οπότε επισκέπτομαι για διακοπές την Αθήνα και θέλω μέσα σε 4 μέρες να σηκωθώ να φύγω.
Και είμαι και γεννημένος/μεγαλωμένος εκεί, αλλά έχει καταντήσει μια αηδία. Έξω έχω ψυχική ηρεμία που με τίποτα δεν το καταλαβαίνει όποιος δεν έχει ζήσει εξωτερικό κάτι αντίστοιχο.

Οπότε όσοι δεν έχετε άποψη για εξωτερικό και το τι προσφέρει, μην γράφετε ο,τι παπαρια σας κατέβει. Περάστε 2-3 χρόνια έξω και μετά ίσως έχετε κάτι να γράψετε.

Που εισαι τυπε;
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Κανεναν απολυτως ρολο δε παιζει αν μενεις στη χωρα που θες να δουλεψεις η οχι. Οι περισσοτεερς εξειδικευμενες και σοβαρες θεσεις κανονιζονται απο τη χωρα που εισαι.
Φανταζεστε ενας financial analyst η ενας καρδιολογος η ενας ερευνητης στη βιοτεχνολογια να παιρνει μια βαλιτσα, με το ryanair να μενει σε χοστελ και να κραταει ενα βιογραφικο παραμασχαλα να τρεχει να κανει αιτησεις στο ξεκαρφωτο?
Τωρα για τις δουλειες χαμηλης ειδικευσης ισως ισχυει αυτο, μια και συνηθως θελουν αμεσα προσωπικο, θελουν καποιον να μιλαει τη γλωσσα, να μενει κοντα κλπ δλδ πιο tangible πραγματα. Δεν εχει νοημα να σε παρουν σε μια αποθηκη πχ η σερβιτορο αν μενεις σε αλλη χωρα. Αλλα για αυτου του ειδους τις εργασιες, οπως εχει αναλυθει ειναι ενα ερωτημα αν αξιζει να κανει κανεις τον κοπο. Και παλι γινεται απο τη χωρα διαμονης μεσω πρακτορειων εργασιας.
Έχοντας αναζητήσει εργασία σε 5 διαφορετικές χώρες, σε πληροφορώ ότι παίζει τουλαχιστον 50% ρόλο στο πόσο γρήγορα θα σε φωνάξουν για συνέντευξη.
Σε ορισμένες χώρες, δεν με πήραν καν τηλέφωνο παρόλο που είχα στείλει πάνω από 30 βιογραφικά.
Όταν όμως μετακόμισα σε κάποια από αυτές, είχα πόσες συνεντεύξεις σε μερικές βδομάδες.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Έξω έχω ψυχική ηρεμία που με τίποτα δεν το καταλαβαίνει όποιος δεν έχει ζήσει εξωτερικό κάτι αντίστοιχο.

Η ηρεμια σου φαινεται σε καθε σου ποστ τυπε. Εδω και 2 χρονια δε θυμαμαι να εχεις γραψει ενα ηρεμο ποστ. Να το κοιταξεις αυτο.

Αν εβρισκες στην Ελλαδα δουλεια με 5000 ευρω θα γυρνουσες ναι η οχι και γιατι;
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Η ηρεμια σου φαινεται σε καθε σου ποστ τυπε. Εδω και 2 χρονια δε θυμαμαι να εχεις γραψει ενα ηρεμο ποστ. Να το κοιταξεις αυτο.

Αν εβρισκες στην Ελλαδα δουλεια με 5000 ευρω θα γυρνουσες ναι η οχι και γιατι;
Την ηρεμία μου την χαλάνε κάτι ξερόλες, ονόματα να μην λέμε.
Για 5000? Θα το σκεφτόμουνα αλλά θα έμπαινε πακέτο με τρελό όρους. Πχ μη απόλυση για 2 χρόνια, αποζημίωση κλπ. Επίσης ξέρεις δεν είμαι μόνος μου. Αν και μονο αν βρει και η γυναίκα δουλειά και θέλει Επίσης να γυρίσουμε, θα το αποφάσιζα.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
5 χρόνια είμαι έξω και πέρασα από 2 χώρες.
Τελευταία στην Κύπρο. Ταξιδεύω όμως τουλάχιστον σε 3 χώρες του εξωτερικού τα τελευταία 20 χρόνια. Οπότε έχω μια καλή άποψη από την ζωή στο εξωτερικό σε σύγκριση με το μπουρδελο της Ελλαντα.
 

Επισκέπτης
Κανεναν απολυτως ρολο δε παιζει αν μενεις στη χωρα που θες να δουλεψεις η οχι. Οι περισσοτεερς εξειδικευμενες και σοβαρες θεσεις κανονιζονται απο τη χωρα που εισαι.
Φανταζεστε ενας financial analyst η ενας καρδιολογος η ενας ερευνητης στη βιοτεχνολογια να παιρνει μια βαλιτσα, με το ryanair να μενει σε χοστελ και να κραταει ενα βιογραφικο παραμασχαλα να τρεχει να κανει αιτησεις στο ξεκαρφωτο?
Τωρα για τις δουλειες χαμηλης ειδικευσης ισως ισχυει αυτο, μια και συνηθως θελουν αμεσα προσωπικο, θελουν καποιον να μιλαει τη γλωσσα, να μενει κοντα κλπ δλδ πιο tangible πραγματα. Δεν εχει νοημα να σε παρουν σε μια αποθηκη πχ η σερβιτορο αν μενεις σε αλλη χωρα. Αλλα για αυτου του ειδους τις εργασιες, οπως εχει αναλυθει ειναι ενα ερωτημα αν αξιζει να κανει κανεις τον κοπο. Και παλι γινεται απο τη χωρα διαμονης μεσω πρακτορειων εργασιας.
φυλης ή μεταξουργειο γαμανε περισσοτερο οι καρδιολογοι;
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Ακούω κάτι ρηχές τοποθετήσεις, που μόνο από τσοπανους θα περίμενα να ακούσω.
Λέει ο άλλος ότι φεύγεις εξωτερικό για την δουλειά και μονο και τίποτα άλλο δεν μετράει.
Οχι φίλε.

Όσοι φύγαμε και παραμένουμε έξω είναι για να γλυτώσουμε και από την αναξιοκρατία, τους μπαχαλακηδες, την βρωμιά και την κακομοιριά των Ελλήνων. Δεν είναι όλοι έτσι, αλλά δυστυχώς αυτό μου μένει οπότε επισκέπτομαι για διακοπές την Αθήνα και θέλω μέσα σε 4 μέρες να σηκωθώ να φύγω.
Και είμαι και γεννημένος/μεγαλωμένος εκεί, αλλά έχει καταντήσει μια αηδία. Έξω έχω ψυχική ηρεμία που με τίποτα δεν το καταλαβαίνει όποιος δεν έχει ζήσει εξωτερικό κάτι αντίστοιχο.

Οπότε όσοι δεν έχετε άποψη για εξωτερικό και το τι προσφέρει, μην γράφετε ο,τι παπαρια σας κατέβει. Περάστε 2-3 χρόνια έξω και μετά ίσως έχετε κάτι να γράψετε.
Σχετικά με την Ελλάδα συμφωνώ μαζί σου.Σίγουρα αν κάποιος πάει στην Ρωσσία και έχει λεφτά ζει μιά πολύ άνετη ζωή.Αλλά αν έρθει χωρίς λεφτά θα ζήσει πάρα πολύ χειρότερα από την Ελλάδα! :headbang:Σκεψου να νοικιάζεις ένα δωμάτιο μακριά από το μετρό και κάθε πρω'ι' να πρέπει να ξυπνίσεις και να παρειμένεις το λεωφορείο στους -10 γιά να πας στη δουλειά σου  :headbang:.
  Σχετικά με τη Γερμανία τους είδες τους ψεύτες  :2funny:Είδες το ρεζίλεμα του Βαλκάνιου φουκαρά  :2funny:τη γελοιότητα και τα ψέματα του Τραμουντάνα  :2funny:και τα φίδια του Βλάκμαν που μας έβαλε διαμέρισμα που νοίκιασε από R bnb στην Αθήνα και μας είπε ότι είναι δικό του  :2funny:
  Είδες πως νοικιάζει ενα μαγαζί στο ισόγεια γιά να μένει  :headbang:.Δε λέω αν είσαι εντελώς τελειωμένος στην Ελλάδα σαν κ'αυτους τότε το εξωτερικό είναι μιά λύση αν όμως έχεις έστω και λίγα στην Ελλάδα είναι μεγάλη μαλακία να φύγεις και να καταντήσεις να ζεις σαν αυτους τους κακομοίρηδες  :vomit:
    Ο Βλάκμαν κοκορεύεται διοτί υπάρχουν Ελληνες που ζουνε εκει σε πολύ χειρότερες συνθήκες και θα τον ζηλεύαν  :headbang:.Σίγουρα αυτός που μένει σε αυτή την σοφίτα της φωτογραφίας θα ζήλευε τον Βλάκμαν που μένει στο μαγαζί  :2funny:έχει κρεβάτι και στρώμα  :2funny:και ντουσιέρα  :2funny: (αν και επιφυλλάσομαι και γιά την ντουσιέρα του Βλάκμαν μήπως είναι κοινόχρηστη γιάτι είχε 5 σαμπουάν και ένα κρεμοσάπουνο  :2funny:).
    Δηλλαδή τι τους εύχεσαι να πανε στο εξωτερικο να έχουν μιά τέτοια κατάντια?
 

Συνημμένα

  • Vlakman.jpg
    Vlakman.jpg
    110 KB · Εμφανίσεις: 49

miloss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.323
Κριτικές
4
Like
1.467
Πόντοι
216
Πήγα αυτές τις μέρες να βγάλω κάρτα ανεργίας κι επάνω στην συζήτηση για το αν ενδιαφέρομαι για δουλειά και τι πτυχίο έχω, ανέφερα ότι κάνω μεταπτυχιακό και τελικά μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου βγάλουν γιατί είμαι φοιτητής και δείχνει ότι δεν ενδιαφέρομαι για δουλειά.
Αυτά στην Ελλάς του 2020 με τα εκατομμύρια λάθρο που τους πληρώνουν τσάμπα κύριοι...........
Μου έριξαν άκυρο επειδή ενδιαφέρομαι να αυξήσω τις γνώσεις μου.
 

Επισκέπτης
Πήγα αυτές τις μέρες να βγάλω κάρτα ανεργίας κι επάνω στην συζήτηση για το αν ενδιαφέρομαι για δουλειά και τι πτυχίο έχω, ανέφερα ότι κάνω μεταπτυχιακό και τελικά μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου βγάλουν γιατί είμαι φοιτητής και δείχνει ότι δεν ενδιαφέρομαι για δουλειά.
Αυτά στην Ελλάς του 2020 με τα εκατομμύρια λάθρο που τους πληρώνουν τσάμπα κύριοι...........
Μου έριξαν άκυρο επειδή ενδιαφέρομαι να αυξήσω τις γνώσεις μου.
φιλε οποιος θελει να δουλεψει παει οικοδομη οχι πανεπιστημιο.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Πήγα αυτές τις μέρες να βγάλω κάρτα ανεργίας κι επάνω στην συζήτηση για το αν ενδιαφέρομαι για δουλειά και τι πτυχίο έχω, ανέφερα ότι κάνω μεταπτυχιακό και τελικά μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου βγάλουν γιατί είμαι φοιτητής και δείχνει ότι δεν ενδιαφέρομαι για δουλειά.
Αυτά στην Ελλάς του 2020 με τα εκατομμύρια λάθρο που τους πληρώνουν τσάμπα κύριοι...........
Μου έριξαν άκυρο επειδή ενδιαφέρομαι να αυξήσω τις γνώσεις μου.
Τι σε μπερδεύει;
Είναι διαφορετικές ιδιότητες.
Σε ποια χώρα ξέρεις ο φοιτητής να είναι και φουλ ταιμ εργαζόμενος;
Έτσι και δεν μπορείς να είσαι ταυτόχρονα φοιτητής και άνεργος.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Ενα ωραιο απλο βιντεακι για Γερμανια που ανεβασει συναγωνιστης σε αλλο θρεντ:

[video] [video]https://www.youtube.com/watch?v=sNkbnYGkLQ4&feature=youtu.be[/video] [/video]

 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Ενα ωραιο απλο βιντεακι για Γερμανια που ανεβασει συναγωνιστης σε αλλο θρεντ:

[video] [video]https://www.youtube.com/watch?v=sNkbnYGkLQ4&feature=youtu.be[/video] [/video]
αν και δεν σε ξερω George71  τωρα ομως με καταλαβαινεις τι γυναικες ψαχνω να βρω . και γιατι το εβαλα το βιντεο πιο πριν.

Και εγω Γερμανια μενω σε καλυτερη κατασταση λογο δουλειας(Software senior/architect ) αλλα χοντρικα ετσι ειναι η κατασταση.

Μια τετοια γυναικα ψανχω και εγω και δεν μπορω να την βρω. Πουτανες που να φευγουν οταν ολα πανε στραβα και να παρακαλας και αυτες να εχουν τους μαλακες να παρακαλανε  εχω μια τσουβαλα γεματη.

 

machinehead 7

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2009
Μηνύματα
6.027
Κριτικές
41
Like
535
Πόντοι
2.137
αν και δεν σε ξερω George71  τωρα ομως με καταλαβαινεις τι γυναικες ψαχνω να βρω . και γιατι το εβαλα το βιντεο πιο πριν.

Και εγω Γερμανια μενω σε καλυτερη κατασταση λογο δουλειας(Software senior/architect ) αλλα χοντρικα ετσι ειναι η κατασταση.

Μια τετοια γυναικα ψανχω και εγω και δεν μπορω να την βρω. Πουτανες που να φευγουν οταν ολα πανε στραβα και να παρακαλας και αυτες να εχουν τους μαλακες να παρακαλανε  εχω μια τσουβαλα γεματη.

Εχει κ μερικα κενα η ιστορια της.

Παντα δουλευε σε ελληνες κ τους εκμετλλευοντουσαν?

Δικε μου αν επιτρεπεται κιολας σε πια πολη εισαι στο Germany?
 

my 3 cents

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2019
Μηνύματα
285
Like
2
Πόντοι
1
αυτο  το ... τελευταιο  trend της εποχης  μας  που  βγαζουν βιντεακια στο youtube  μερικα ...μετροσεξουαλ παληκαρακια..(;).. -
κλαρινογαμπρακια  που  προσπαθουν να μας ( τους) πεισουν  πως πετυχαν και .. περναν  καλα .. εχει ...γελιο .. :fuck1:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom