Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Στην πράξη τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά.

Κάνεις 3-4 interviews εξωτερικό, παίρνεις 1-2 offers και προκύπτουν οι επιλογές Β, Γ.

Πολυ αισοοδοξος εισαι. Για 1-2 offers βαλε περιπου 10 interviews, τα οποια για να κανεις πρεπει να στειλεις πανω απο 200 βιογραφικα, ενω τα στελνεις απο Ελλαδα, υπολογιζε πανω απο 500 βιογραφικα και λιγα λεω
 

_Paixtis_

Μέλος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
196
Like
3
Πόντοι
1
1. Το point μου είναι ότι μπερδεύεστε υπερβολικά με το πόσα παίρνει ο ένας στη Γερμανία, πόσα ο άλλος στην Αγγλία κλπ.

Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και στην τελική δεν έχει καμία σημασία. Εσύ πόσα θα παίρνεις έχει σημασία. Με βάση αυτό αποφασίζεις.

2. Δε βλέπω κάποιο πλεονέκτημα στο να πας σε μια ξένη χώρα και να ψάχνεις από εκεί για δουλειά. Κάνε τα interviews και εκεί πας μόνο όταν έχει κλείσει η συμφωνία.

3. Σε αυτή την περίπτωση (2) όλα είναι πολύ πιο απλά και με τη γραφειοκρατία γιατί πας ως εργαζόμενος και συχνά η εταιρεία θα σε βοηθήσει στα διαδικαστικά.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Σε αυτό το διαμέρισμα έχω ρούχα,βιβλία  κτλ.Τα έπιπλα είναι δικά μου.Τα είχα στο διπλανό διαμέρισμα που είναι ακόμα καλύτερο αλλά τώρα το νοικιάζουμε.
Γενικά το πρόβλημα των βληματικων γόνων είναι ότι νομίζετε ότι είστε ανώτεροι ενώ είστε για τον πούτσο.Εσυ π.χ. πιστεύεις ότι επειδή πήρες λαδωμενο πτυχίο νομικής κάνεις για δικηγόρος,μπορείς να δημιουργείς αμφιβολίες κτλ.
Εγώ όμως επειδή ξέρω τις πνευματικές σου δυνατότητες σε διασυρω και ταυτόχρονα έχω την ευκαιρία να διασυρω όσους πιστεύουν τα ίδια.
Αυτά περίπου κάναμε στους γόνους,μπουρλότο και situation clusterfuck.
Αστο σε καταλάβανε ότι είναι από R bnb  .Ποιό είναι δικό σου? :2funny:Ποιά βιβλία? :jerking: :2funny:το πιό γελοίο της υπόθεσης είναι ότι πέταξες με Easy Jet χωρίς βαλίτσα  :2funny:με τη χειροποσκευή πήγες  :2funny:ναι στη φωτογραφία τα βλέπουμε τα ρούχα σου  :jerking: :2funny:.Μήπως είναι όλη η πολυκατοικία δικιά σου? :jerking: :2funny:.
   Που με διασύρεις? :2funny:εγώ ότι είπα το απέδειξα.Είδες όσο κάνουν τα (σοβιετικά) διαμερίσματα μου
   Εσύ το μόνο που έχεις είναι το βρακί που φοράς  :2funny:το στρώμα στον τοίχο  :2funny:και τα ηλεκτρικά καλοριφέρ λαδιού που έχεις γιά να ζεστένεσαι :2funny:στο μαγαζί που νοικιάζεις και μένεις  :2funny: :2funny: :2funny:
 

Συνημμένα

  • IB7FMJ.jpg
    IB7FMJ.jpg
    1.011,6 KB · Εμφανίσεις: 17
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
2. Δε βλέπω κάποιο πλεονέκτημα στο να πας σε μια ξένη χώρα και να ψάχνεις από εκεί για δουλειά. Κάνε τα interviews και εκεί πας μόνο όταν έχει κλείσει η συμφωνία.

3. Σε αυτή την περίπτωση (2) όλα είναι πολύ πιο απλά και με τη γραφειοκρατία γιατί πας ως εργαζόμενος και συχνά η εταιρεία θα σε βοηθήσει στα διαδικαστικά.

Οταν βλεπουν βιογραφικα απο αλλη χωρα, συνηθως δεν ασχολουνται. Εκτος αν εχουν μεγαλη ελλειψη και ειναι τομεας αιχμης, οπως γιατροι, ΙΤ, μηχανικοι
Ειδικα με το brexit δυσκολα για Αγγλια αν δεν εισαι εκει

 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
1. Το point μου είναι ότι μπερδεύεστε υπερβολικά με το πόσα παίρνει ο ένας στη Γερμανία, πόσα ο άλλος στην Αγγλία κλπ.

Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και στην τελική δεν έχει καμία σημασία. Εσύ πόσα θα παίρνεις έχει σημασία. Με βάση αυτό αποφασίζεις.

2. Δε βλέπω κάποιο πλεονέκτημα στο να πας σε μια ξένη χώρα και να ψάχνεις από εκεί για δουλειά. Κάνε τα interviews και εκεί πας μόνο όταν έχει κλείσει η συμφωνία.

3. Σε αυτή την περίπτωση (2) όλα είναι πολύ πιο απλά και με τη γραφειοκρατία γιατί πας ως εργαζόμενος και συχνά η εταιρεία θα σε βοηθήσει στα διαδικαστικά.
Είναι αλλο να σε καλέσουν σε ελληνικό κινητό και να πεις βγαζω εισιτήριο και έρχομαι και άλλο να είσαι ήδη εκει.
 

_Paixtis_

Μέλος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
196
Like
3
Πόντοι
1
Μα ήδη από το cv σου φαίνεται ότι δε μένεις εκεί. Αν τους ενδιαφέρουν τα προσόντα σου θα σου προτείνουν interview (είτε Skype, είτε από κοντά).

Στο interview γίνονται όλα ξεκάθαρα. Αν τους κάνεις, θα σε ρωτήσουν πόσο notice time χρειάζεσαι κλπ.
 

Επισκέπτης
Ευχαριστώ για τις όποιες διορθώσεις. Συμφωνώ μαζί σου και κυρίως με το 9, το 10 είναι δυστυχώς αναπόφευκτο για πολλούς. Για το 8. ναι, είχε πάει Λονδίνο για μισό χρόνο χωρίς να βρει κάτι, πήγαινε μόνο σε interviews. Μετά τον πήραν Χάγη αλλά ναι είναι στη ζούλα πρώτη του δουλειά του αφήνουν πάκους με έγγραφα όλη μέρα χαχαχα μου λέει θέλει να τους πλακώσει στο ξύλο γιατί λουφάρουν και πέφτει όλος ο φόρτος πάνω του. Άλλος γνωστός μου λίγο μεγαλύτερος δουλεύει Αθήνα με 5000 μισθό (πάει σε όλες τις τράπεζες νομίζω για το λογισμικό), αλλά δουλεύει στην κυριολεξία από το πρωί ως τις 9 το βράδυ και μετά από το λαπτοπ πολλές φορές. Τι να πεις, πάντως αυτοί με τα Airbnb κονομάνε άσχημα. Αν γίνει και το κέντρο της Αθήνας ιστορικό-προστατευόμενο μέρος για τουρισμό χωρίς αυτοκίνητα κλπ, αυτοί στα εξάρχεια θα βγάλουν μια περιουσία.
δεν εχω δουλεψει ποτε στη ζωη μου

Η πρωτη μου σκεψη πριν λιγο που ξυπνησα ηταν ποια πορνη θα γαμησω αποψε

Οιβαρχοντοι ανεκαθεν ζουσαν απο την περιουσια τους

Οι δουλοι απο την εργασια τους
 

_Paixtis_

Μέλος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
196
Like
3
Πόντοι
1
Όσοι έχουν τόσο πολλά φράγκα που δε χρειάζεται να δουλέψουν, να είναι πάντα  καλά και να τα χαρούν.

Ανοίξτε ένα thread "Δεν ξέρω πως να φάω τα λεφτά μου" και συζητηστε το εκεί όμως  :)
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Μα ήδη από το cv σου φαίνεται ότι δε μένεις εκεί. Αν τους ενδιαφέρουν τα προσόντα σου θα σου προτείνουν interview (είτε Skype, είτε από κοντά).

Στο interview γίνονται όλα ξεκάθαρα. Αν τους κάνεις, θα σε ρωτήσουν πόσο notice time χρειάζεσαι κλπ.
Δειχνεις και μια αποφασιστικότητα όμως ,ότι το ψάχνεις και δεν πας εκ του ασφαλούς.Και μην ξεχνάς ότι  καμιά εταιρία δεν έχει ανάγκη "εσένα" ,υπάρχουν άλλοι 100 που τους κάνουν .Αν δεν μπορείς "εσύ" βρηκαν τον επόμενο. 
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
δεν εχω δουλεψει ποτε στη ζωη μου

Η πρωτη μου σκεψη πριν λιγο που ξυπνησα ηταν ποια πορνη θα γαμησω αποψε

Οιβαρχοντοι ανεκαθεν ζουσαν απο την περιουσια τους

Οι δουλοι απο την εργασια τους
Ουστ λινάτσα!!!
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
Δειχνεις και μια αποφασιστικότητα όμως ,ότι το ψάχνεις και δεν πας εκ του ασφαλούς.Και μην ξεχνάς ότι  καμιά εταιρία δεν έχει ανάγκη "εσένα" ,υπάρχουν άλλοι 100 που τους κάνουν .Αν δεν μπορείς "εσύ" βρηκαν τον επόμενο.  

Ισχύει - εν μέρει.

Αν είσαι φιλόλογος ή απόφοιτος Παντείου, τον ήπιες. Αν όμως έχεις 10 χρόνια εμπειρία σε επάγγελμα που συνδέεται με επαγγελματικά δικαιώματα ε τότε δεν είσαι και του πεταματού. Αν είσαι cyberescurity/ white hat, και βαλκάνιος (έχει σημασία αυτό που σου γράφω) είσαι σημαντική μονάδα. Αν είσαι data scientist/ machine learning engineer...σου γλύφουνε τ'αρχίδια.

Μην τα κάνουμε όλα ίσωμα
 

_Paixtis_

Μέλος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
196
Like
3
Πόντοι
1
Ισχύει ότι δείχνεις αποφασιστικότητα και σίγουρα ένας που μένει ήδη στη χώρα έχει προβάδισμα.

Ωστόσο αν έχεις προσόντα που τους ενδιαφέρουν ένα interview τουλάχιστον θα το κάνεις. Αν εκεί όλα πάνε καλά και τους πεις πχ σε 20 μέρες μπορώ να είμαι εδώ και ξεκινάω γιατί να έχουν πρόβλημα?

Δεν απορρίπτω τη μέθοδο που λες αλλά έχει κάποιο, σχετικά σημαντικό οικονομικό κόστος. Γιατί να μην ξεκινήσεις να ψάχνεις από Ελλάδα?

Όλα αυτά υποθέτοντας ότι έχεις κάποια προσόντα που μετράνε, δεν πας για σερβιτόρος.
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.135
Πόντοι
506
Αυτά περίπου κάναμε στους γόνους,μπουρλότο και situation clusterfuck.

Μάθε μπαλίτσα από τον Γερμανό.

Στο τέλος της λέει:

"So, jetzt kannst du abwaschen."
"Εντάξει, τώρα μπορείς να πλύνεις τα πιάτα."


 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Κανεναν απολυτως ρολο δε παιζει αν μενεις στη χωρα που θες να δουλεψεις η οχι. Οι περισσοτεερς εξειδικευμενες και σοβαρες θεσεις κανονιζονται απο τη χωρα που εισαι.
Φανταζεστε ενας financial analyst η ενας καρδιολογος η ενας ερευνητης στη βιοτεχνολογια να παιρνει μια βαλιτσα, με το ryanair να μενει σε χοστελ και να κραταει ενα βιογραφικο παραμασχαλα να τρεχει να κανει αιτησεις στο ξεκαρφωτο?
Τωρα για τις δουλειες χαμηλης ειδικευσης ισως ισχυει αυτο, μια και συνηθως θελουν αμεσα προσωπικο, θελουν καποιον να μιλαει τη γλωσσα, να μενει κοντα κλπ δλδ πιο tangible πραγματα. Δεν εχει νοημα να σε παρουν σε μια αποθηκη πχ η σερβιτορο αν μενεις σε αλλη χωρα. Αλλα για αυτου του ειδους τις εργασιες, οπως εχει αναλυθει ειναι ενα ερωτημα αν αξιζει να κανει κανεις τον κοπο. Και παλι γινεται απο τη χωρα διαμονης μεσω πρακτορειων εργασιας.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Κανεναν απολυτως ρολο δε παιζει αν μενεις στη χωρα που θες να δουλεψεις η οχι. Οι περισσοτεερς εξειδικευμενες και σοβαρες θεσεις κανονιζονται απο τη χωρα που εισαι.
Φανταζεστε ενας financial analyst η ενας καρδιολογος η ενας ερευνητης στη βιοτεχνολογια να παιρνει μια βαλιτσα, με το ryanair να μενει σε χοστελ και να κραταει ενα βιογραφικο παραμασχαλα να τρεχει να κανει αιτησεις στο ξεκαρφωτο?
Τωρα για τις δουλειες χαμηλης ειδικευσης ισως ισχυει αυτο, μια και συνηθως θελουν αμεσα προσωπικο, θελουν καποιον να μιλαει τη γλωσσα, να μενει κοντα κλπ δλδ πιο tangible πραγματα. Δεν εχει νοημα να σε παρουν σε μια αποθηκη πχ η σερβιτορο αν μενεις σε αλλη χωρα. Αλλα για αυτου του ειδους τις εργασιες, οπως εχει αναλυθει ειναι ενα ερωτημα αν αξιζει να κανει κανεις τον κοπο. Και παλι γινεται απο τη χωρα διαμονης μεσω πρακτορειων εργασιας.
Αμα είμασταν βιοτεχνολόγοι ή καρδιολόγοι ρε τύπε δεν θα είμασταν Ελλάδα εξαρχης.Μην το πάμε στο άλλο άκρο.
 

_Paixtis_

Μέλος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
196
Like
3
Πόντοι
1
Εγώ πάντως δε μιλάω θεωρητικά, έτσι ακριβώς έφυγα εξωτερικό.

1. CV
2. Interview στην έδρα τους
3. Μετακόμιση

Και πολλοί άλλοι γνωστοί και φίλοι.

Κανένας μας δεν ήταν ο απόλυτος expert η guru, ούτε βεβαια απόφοιτοι Φιλολογίας.

Δεν είναι τόσο παράλογο αυτό που σου λέμε, ξεκινάς ψάχνοντας από Ελλάδα και βλέπεις.

Επίσης μην κολλάς τόσο στο "υπάρχουν άλλοι 100 σαν εσένα". Ναι φυσικά και υπάρχουν, δε θα σου κάνουν πιπες, αλλά αργά ή γρήγορα κάτι θα βρεις.
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
Εγώ πάντως δε μιλάω θεωρητικά, έτσι ακριβώς έφυγα εξωτερικό.

1. CV
2. Interview στην έδρα τους
3. Μετακόμιση

Και πολλοί άλλοι γνωστοί και φίλοι.

Κανένας μας δεν ήταν ο απόλυτος expert η guru, ούτε βεβαια απόφοιτοι Φιλολογίας.

Δεν είναι τόσο παράλογο αυτό που σου λέμε, ξεκινάς ψάχνοντας από Ελλάδα και βλέπεις.

Επίσης μην κολλάς τόσο στο "υπάρχουν άλλοι 100 σαν εσένα". Ναι φυσικά και υπάρχουν, δε θα σου κάνουν πιπες, αλλά αργά ή γρήγορα κάτι θα βρεις.

Ναι ρε μη μασάς. Μην ακους τι λέει ο ενας και ο άλλος. Καλά έκανες και μπράβο σου
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Αμα είμασταν βιοτεχνολόγοι ή καρδιολόγοι ρε τύπε δεν θα είμασταν Ελλάδα εξαρχης.Μην το πάμε στο άλλο άκρο.

Kαι παλι, για ενα μεγαλο φασμα ειδικοτητων, νομιζω οτι μια χαρα κανονιζεται απο τη χωρα που μενεις ηδη.Αλλα λογικο οτι οσο ανεβαινει η ειδικευση ( και αρα μικροτερη η διαθεσιμοτητα στην αγορα εργασιας), τοσο πιο ευκολο  ειναι και αντιστροφα. Ο λογος ειναι οτι ισως η εταιρεια δε θα χρειαστει να κανει παραπανω γραφειοκρατικη δουλεια για καποιον που μολις ερχεται απο αλλη χωρα και μερικα πραγματα θα τα εχει ηδη ετοιμα οποτε αν βρει αυτον με τα ιδια προσοντα εγχωρια δε θα μπει στον κοπο να ασχοληθει με καποιον απο το εξωτερικο.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Εγώ πάντως δε μιλάω θεωρητικά, έτσι ακριβώς έφυγα εξωτερικό.

1. CV
2. Interview στην έδρα τους
3. Μετακόμιση

Και πολλοί άλλοι γνωστοί και φίλοι.

Κανένας μας δεν ήταν ο απόλυτος expert η guru, ούτε βεβαια απόφοιτοι Φιλολογίας.

Δεν είναι τόσο παράλογο αυτό που σου λέμε, ξεκινάς ψάχνοντας από Ελλάδα και βλέπεις.

Επίσης μην κολλάς τόσο στο "υπάρχουν άλλοι 100 σαν εσένα". Ναι φυσικά και υπάρχουν, δε θα σου κάνουν πιπες, αλλά αργά ή γρήγορα κάτι θα βρεις.
Βρε και εγώ απο εδώ έφυγα συστημένος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom