Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.723
Like
11.709
Πόντοι
2.406
Μέχρι 23-24 πηγαίνει μιας και το σπίτι ροδίτη έχει υπόγειο play room με μπιλιάρδα, home cinema και χώρο για party! Είναι τελείως ανεξάρτητο και έχει και 2-3 τουαλέτες απο το σύνολο των 15-20 του σπιτιού!Υπάρχουν πολλές τέτοιες επαύλεις εδώ!  
Ένας άλλος φίλος παλιώτερα είχε κάνει δικό του κτίσμα 20 μέτρα μακριά απο το σπίτι των γονιών του μόνο για Party !!


* να είχε και ένα γηπεδάκι 5Χ5 θα ήταν το ιδανικό.. Η αλήθεια είναι πως και σπίτι για πάρτι και 5Χ5 δεν έχω δει ακόμα... για να ολοκληρωθεί το ιδανικό του πουλιού για τους Ροδίτες! :rockon: :rockon: :rockon:
σωστος
Κι εγω οταν εμενα το πατρικο μου ειχα δωμα πανω
Με πισω σκαλα εισοδο κ εβγαθνε κατευθειαν στο παρκινγκ και μπενοβγαινα κ μεσημερια ακομα χωρισ να με βλεπουν απο το σπιτι κανεισ αλλοσ
Ειναιντο καλυτερο κολπο
Απλα το θεμα τοτε ηταν οτι σαν γαμεας Α κλαση εκεινης της εποχης (επαρχία χωρισ φοιτητριες)
τα κοντέρ βαραγαν αντε μια το μηνα καινιυρια κ δυσκολα ενω σημερα και μια καθε βδομαδα ειναι εφικτή για τουσ σημερινιυσ γαμεις  :heavymetalbig:
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.438
Like
7.965
Πόντοι
2.356
Όταν μιλάς για γίδια, αναφέρεσαι σε αυτά που γαμουσες στο χωριό σου;
Δεν εξηγείται αλλιώς να μιλάς σε κάθε ποστ για ταγαρια και γίδια.
Τράβα ρε βοσκε που έχεις και άποψη για ζωή για μέρη που ίσως μόνο σαν τουρίστας έχεις δει.
Καλα μας επεισες, μην χτυπιεσαι βρωμοταγαρο ...
θα μας πεις τωρα και για μερη και για ζωη  :2funny:

 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.411
Like
23.064
Πόντοι
5.506
Μέχρι 23-24 πηγαίνει μιας και το σπίτι ροδίτη έχει υπόγειο play room με μπιλιάρδα, home cinema και χώρο για party! Είναι τελείως ανεξάρτητο και έχει και 2-3 τουαλέτες απο το σύνολο των 15-20 του σπιτιού!Υπάρχουν πολλές τέτοιες επαύλεις εδώ!  
Ένας άλλος φίλος παλιώτερα είχε κάνει δικό του κτίσμα 20 μέτρα μακριά απο το σπίτι των γονιών του μόνο για Party !!


* να είχε και ένα γηπεδάκι 5Χ5 θα ήταν το ιδανικό.. Η αλήθεια είναι πως και σπίτι για πάρτι και 5Χ5 δεν έχω δει ακόμα... για να ολοκληρωθεί το ιδανικό του πουλιού για τους Ροδίτες! :rockon: :rockon: :rockon:


Πόσα παίρνεις για το πάρτι;  :think:
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.438
Like
7.965
Πόντοι
2.356
σιγα ρε που δεν είναι
Εμενα για Μεσογειοσ μου μοιαζει
Εχει δικιο ο Σύντροφος  :respect:
Μεσογειος με λιγο δοση απο Ατλαντικο και απεναντι απο δυτικη Σαχαρα ...
σιγα το πραμα ,εκει θα κολλησουμε τωρα?  :grin:
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Πόσα παίρνεις για το πάρτι;  :think:
Το κομμάτι μας κάναμε! Η Ρόδος αυτή τη περίοδο έχει και καλή φουρνιά ποδοσφαιριστών! Εκτός απο τον Λεαντρο Κούτρη έχουμε και τον Μιχάλη Μανιά που πέρσι ήταν από τους πρώτους Έλληνες Σκόρερ και άλλον έναν παίκτη που είναι 20 χρονών και παίζει στην Ολλανδική Αλκμααρ βασικός!  
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.411
Like
23.064
Πόντοι
5.506
Μεσογειος με λιγο δοση απο Ατλαντικο και απεναντι απο δυτικη Σαχαρα ...
σιγα το πραμα ,εκει θα κολλησουμε τωρα?  :grin:


Γιατί ρε τύπε, που και που, αναλόγως τα ρεύματα, σκάει κι από ένα κυματάκι μεσογείου, αμέσως να τον φάτε τον παίκτη.  :S
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.411
Like
23.064
Πόντοι
5.506
Το κομμάτι μας κάναμε! Η Ρόδος αυτή τη περίοδο έχει και καλή φουρνιά ποδοσφαιριστών! Εκτός απο τον Λεαντρο Κούτρη έχουμε και τον Μιχάλη Μανιά που πέρσι ήταν από τους πρώτους Έλληνες Σκόρερ και άλλον έναν παίκτη που είναι 20 χρονών και παίζει στην Ολλανδική Αλκμααρ βασικός!  

Μιχάλης Μανιάς, τρελό πουλέν  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:


Άντε να γίνεις και συ μούρη να έχουμε να λέμε οτι σε έχουμε γνωστό, να κάνεις το σαη [size=14pt]και το πουλί[/size] περήφανο
 
Εγγρ.
18 Σεπ 2014
Μηνύματα
2.770
Κριτικές
12
Like
808
Πόντοι
326
Δε ξερω τι παίζει με τις γκομενες εγω παντως που υπηρετησα πριν εικοσι χρονια στο τσαμπικονησι, οι ροδιτες απο τοτε φαινοταν να ειχαν πολλα λεφτα. Κατι φυσιολογικο βεβαια αφου ηταν απο τα πρωτα μερη της Ελλαδας που αναπτύχθηκαν τουριστικά.

Οποτε οι βιλες με τζακουζι και πλαιη ρουμ δε μου φαινονται και παραξενες. Και οι ροδιτες περπατημενοι, ψευτομαγκες  καποιοι αλλα ξυπνιοι και εντως εδρας σιγουρα παιζουν καλη μπαλα.
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.723
Like
11.709
Πόντοι
2.406
Ενα πουλακι μου ειπε οτι ο Μπαροκ μένει Χανιά σωγαμπροσ στο σοι του Κουλη
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.135
Πόντοι
506
Εδω είναι το διαμέρισμα 120 τμ που μένω Αθήνα στο κέντρο.Εχω αλλά δύο ίδια που νοικιάζω.

DJe21E.jpg


SQwt1E.jpg


zFIXcg.jpg


Δεν είναι σε πολύ καλή κατάσταση αλλά θα φέρω τη Λευκορρωσιδα σε αυτό.
Βασικά αν δεν έτρωγα τόσα στα γούστα θα είχα αλλα δύο διαμερίσματα.
Δάσκαλε δεν έχω λόγια....

Welch prachtvolle Bude.
Die Couch lädt zum Ficken ein.
Auch das Bett mit dem Gitter-Kopf weiß zu gefallen.

Μαζί με τον θρύλο Τραμουντάνα τσαλαπατήσατε τον Δημητράκη.

 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.723
Like
11.709
Πόντοι
2.406
Δάσκαλε δεν έχω λόγια....

Welch prachtvolle Bude.
Die Couch lädt zum Ficken ein.
Auch das Bett mit dem Gitter-Kopf weiß zu gefallen.

Μαζί με τον θρύλο Τραμουντάνα τσαλαπατήσατε τον Δημητράκη.
πορδομιτσος δεν κατατροπώνεται
Εχει το αλάθητο του Πάπα
Υγ σρο γκιτερ κοπφ μπετ πρωσ ωρας την βγανει σολο ο κμαν
 

Επισκέπτης
το ξέρω

........

«Εχω σπουδάσει Ελληνική Φιλολογία και Λογοτεχνία, αλλά επί του παρόντος δεν γίνονται προσλήψεις εκπαιδευτικών στα δημόσια σχολεία. Η μόνη δουλειά που κατάφερα να βρω είναι στο εστιατόριο του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος. Παίρνω 240 ευρώ τον μήνα στο χέρι. Εργάζομαι τρεις ημέρες την εβδομάδα, πολλές φορές έως και 12 ώρες. Συγκατοικώ με μια φίλη μου. Είναι 22 ετών και ο μισθός της είναι περίπου ίδιος με τον δικό μου. Τα χρήματα μάς φτάνουν ίσα-ίσα για να αγοράζουμε τρόφιμα και να μοιραζόμαστε ένα πακέτο τσιγάρα. Οταν έχουμε λεφτά εξοφλούμε τους λογαριασμούς μας, πάντα όμως η προτεραιότητά μας είναι να πληρώνουμε για τη θέρμανση. Οι εργαζόμενοι στην Ελλάδα δεν έχουμε πλέον δικαιώματα, κάποιος είναι ευχαριστημένος ακόμη και εάν παίρνει ψίχουλα. Ξεκινάς με θέσεις εργασίας μερικής απασχόλησης όσο είσαι φοιτητής, για το χαρτζιλίκι. Και ξαφνικά, μια μέρα συνειδητοποιείς ότι αυτή είναι η δουλειά μου, η ύπαρξή μου».

////

Αγγελική

Είμαι 19 χρόνων και δουλεύω σε τηλεφωνικό κέντρο ως υπάλληλος τηλεφωνικής εξυπηρέτησης. Βγάζω 215 ευρώ καθαρά το μήνα συν ασφάλιση για 4 ώρες τη μέρα, 5 μέρες την εβδομάδα. Σπουδάζω Πολιτική Επιστήμη και Δημόσια Διοίκηση στο ΕΚΠΑ. Η αλήθεια είναι ότι η επαγγελματική αποκατάσταση από το τμήμα μου ήταν περιορισμένη ακόμα και προ κρίσης. Μένω μόνη μου αλλά σε σπίτι που είχα απ΄την οικογένεια μου, οπότε δεν έχω ενοίκιο και σε αυτό το θέμα θεωρώ ότι είμαι πραγματικά τυχερή. Όπως είναι φυσικό, δε ζω από τα χρήματα που παίρνω. Τα περισσότερα έξοδά μου καλύπτονται απ΄την οικογένεια μου.


////

Βαγγέλης

Είμαι 25 ετών και δουλεύω ως ασκούμενος σε δικηγορικό γραφείο καθημερινά για 8 ώρες και παίρνω 300 ευρώ το μήνα. Την ασφάλιση οι ασκούμενοι δικηγόροι την πληρώνουν μόνοι τους από το μηνιάτικο που παίρνουν και το υποχρεωτικό ταμείο είναι 40 ευρώ το μήνα. Μένω ακόμα με τους δικούς μου και φυσικά θα ήθελα να είμαι μόνος μου, για να μπορώ να έχω άνετη προσωπική ζωή, αλλά τα 300 ευρώ μου φτάνουν για τα προσωπικά μου έξοδα, όλα τα υπόλοιπα στέγη, τροφή τα καλύπτουν οι γονείς μου. Η κατάσταση στα εργασιακά είναι άθλια. Η ταρίφα των ασκούμενων ήταν πάντα σε αυτά τα επίπεδα, αλλά πλέον αυτή η κατάσταση με τους μισθούς των 300 και 400 ευρώ είναι γενικευμένη. Κάποτε μας έλεγαν η γενιά των 700 ευρώ. Τώρα είμαστε η γενιά των 300 με πτυχία και μεταπτυχιακά.




αυτες οι φιλες που συγκατοικουν ειναι καλη περιπτωση για σπονσοραρισμα

Εγω καλε μου φιλε Μακη δεν εχω εργαστει ποτε στη ζωη μου. Δε βλεπω το λογο. Τα μικρα εισοδηματα απο τα ενοικια και τις συνταξεις των γονιων μου φτανουν και περισσευουν για μια λιτη ζωη. Αντιθεφα, ψαχνω για εποικοδομητικους τροπους να ξοδεψω τα χρηματα και τον χρονο μου, προσιτα χομπυ και ευχαριστες ασχολιες. :)
 

Επισκέπτης
Δε ξερω τι παίζει με τις γκομενες εγω παντως που υπηρετησα πριν εικοσι χρονια στο τσαμπικονησι, οι ροδιτες απο τοτε φαινοταν να ειχαν πολλα λεφτα. Κατι φυσιολογικο βεβαια αφου ηταν απο τα πρωτα μερη της Ελλαδας που αναπτύχθηκαν τουριστικά.

Οποτε οι βιλες με τζακουζι και πλαιη ρουμ δε μου φαινονται και παραξενες. Και οι ροδιτες περπατημενοι, ψευτομαγκες  καποιοι αλλα ξυπνιοι και εντως εδρας σιγουρα παιζουν καλη μπαλα.
ολοι οι νησιωτες ειναι σκαταδες καγκουρες διπροσωποι και διεφθαρμενοι απο το ευκολο χρημα, με μονη εξαιρεση τσου Κρητικους!
 

Mitsos_35

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2019
Μηνύματα
658
Κριτικές
2
Like
410
Πόντοι
26
τον πουτσο μου τον ειδατε..
Καμια απ αυτες δεν εχει τα χαρακτηριστικα της Αθηνας-Αττικης(ημερες-ωρες ηλιοφανειας,ημερες-ωρες βροχοπτωσης,χαμηλο-ανθρωπινο ποσοστο υγρασιας,θερμοκρασια θαλασσας,θερμοκρασια αερα,ευκολια προσβασης σε παραλιες με χαμηλο κυματισμο-καθαροτητα θαλασσας..
Σε ολες πρεπει να μιλας την τοπικη γλωσσα για να εργαζεσαι σ αυτες..
Ολες εχουν χαμηλους μισθους..
Ολες εχουν οικονομιες της πουτσας..
Σο ολες ειναι μεγαλυτερο το κοστος ζωης..
ΑΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ Ο ΠΑΙΧΤΗΣ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΟΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ ΣΕ ΤΙ ΜΑΤΡΙΞ ΖΕΙ..
Είσαι και εσύ σαν τους παλιούς πασοκους Που λέγανε σαν την Ελλάδα δεν έχει
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Δάσκαλε δεν έχω λόγια....

Welch prachtvolle Bude.
Die Couch lädt zum Ficken ein.
Auch das Bett mit dem Gitter-Kopf weiß zu gefallen.

Μαζί με τον θρύλο Τραμουντάνα τσαλαπατήσατε τον Δημητράκη.
Αν προσέξετε δεν έχει καθόλου πράγματα του στο διαμέρισμα μόνο τη χειραποσκευή  :2funny:(αυτή δεν ειναι βαλίτσα ειναι χειραποσκευή που παίρνεις στην καμπίνα του αεροπλάνου  :2funny:)και το φορητό κομπιούτερ  :2funny:ειναι καθαρα ενοικιαζομενο διαμερισμα  :2funny:αλλά τόσο  :jerking:είσαστε που δε μπορείτε να ξεχωρίσετε ένα διαμέρισμα νοικιασμένο μέσω R bnb από το δικό του  :2funny:
  Ας το βρει κάποιος στο ίντερνετ όπως βρήκε και του Βαλκανιου φουκαρά  :2funny: για να :2funny:
 

_Paixtis_

Μέλος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
196
Like
3
Πόντοι
1
Ο Δημητράκης έφαγε ομαδικό ξεφτυλισμα από Kman και Tramuntana, αλλά είναι τόσο αυνανας που συνεχίζει απτόητος..

Ο άλλος ο μαλακας ο Βαλκάνιος εξαφανίστηκε τουλάχιστον  :2funny:
 

Mitsos_35

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2019
Μηνύματα
658
Κριτικές
2
Like
410
Πόντοι
26
Αν προσέξετε δεν έχει καθόλου πράγματα του στο διαμέρισμα μόνο τη χειραποσκευή  :2funny:(αυτή δεν ειναι βαλίτσα ειναι χειραποσκευή που παίρνεις στην καμπίνα του αεροπλάνου  :2funny:)και το φορητό κομπιούτερ  :2funny:ειναι καθαρα ενοικιαζομενο διαμερισμα  :2funny:αλλά τόσο  :jerking:είσαστε που δε μπορείτε να ξεχωρίσετε ένα διαμέρισμα νοικιασμένο μέσω R bnb από το δικό του  :2funny:
 Ας το βρει κάποιος στο ίντερνετ όπως βρήκε και του Βαλκανιου φουκαρά  :2funny: για να :2funny:
Δημτρακη ο whois μια μπαίνει μια χάνετε, τι παίζει δεν πουλάνε ποια καρτες ίντερνετ  :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom