Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
την πεταξες παλι ρε λευτεριτσα αφου σου εχω πει μην τα παιρνεις με τη χουφτα.
οι πολεις που εχουν ιδιο κλιμα με την Αθηνα είναι η σμυρνη,η τυνιδα  το αλγερι και η μαλτα και αφου θες ιταλια λευτερακη σικελια παλερμο.
η ρωμη εχει πιο κρυο από την αθηνα η ναπολη πιο πολύ βροχη από την αθηνα η βαρκελωνη εχει λιγο περισσοτερο κρυο επισης.

Χου μωρη υποτακτικια που θα μου κανεις και μαθηματα γεωγραφιας...
Η Τυνιδα και το Αλγερι ειναι μερη για να οικονομισεις;
Γιατι δεν μας εβαλες και την Αιγυπτο; Εχεις κανει την λαντζιερα και εκει ή δεν θυμαμαι καλα;
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.135
Πόντοι
506
Όχι φίλε μου. Είναι οι τιμές που παρέθεσες εσύ. Να σου παραθέσω κάποιες άλλες. Στην ελληνική αγορά υπάρχουν φέτες ΠΟΠ με 6,70-7,00 ευρώ, γιαούρτι στραγγιστό με 2,25 το κιλό, γάλα με 0,85 λεπτά το λίτρο, έξτρα παρθένα ελαιόλαδα με 5,50-5,70 το κιλό, τσιπούρες με 6,50-7 ευρώ το κιλό, πατάτες με 60-70 λεπτά το κιλό και κοτόπουλο με 2-3 ευρώ το κιλό. Κι οι φοιτητές στην Πανεπιστημιούπολη κυκλοφορούν με ΜΜΜ και όχι με δικό τους αυτοκίνητο ούτε τρέφονται με βιολογικές πατάτες, σκόρδα και μελιτζάνες. Και νεράκι πίνουν από τη βρύση. Όσο για τηλεφωνία student της Vodafone με 12 ευρώ το μήνα και ιντερνετ 18 ευρώ το μήνα. Και κυνηγάνε όλες τις προσφορές από S/M για να ψωνίζουν με λιγότερα. Που σημαίνει ότι οι τιμές κατεβαίνουν και άλλο.
Έχω 3 ανηψιούς φοιτητές και ξέρω ότι βγαίνουν με λιγότερα από 300 το μήνα. Μέχρι 280 γιατί τόσα μπορούν να στείλουν οι γονείς τους. Και όχι μόνον αυτοί. Τα περισσότερα παιδάκια που σπουδάζουν στην εποχή μας.
Φίλε κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Επειδή αθλούμαι πολύ έντονα καταναλώνω για τις δικές μου σωματικές αναλογίες σχετικά μεγάλες ποσότητες πρωτείνης. Υπάρχουν μήνες που μεταξύ άλλων πίνω 50 λίτρα γάλα κ που τρώω 120 αυγά. Όπως καταλαβαίνεις σε τέτοιες περιπτώσεις η ποιότητα της τροφής πρέπει να είναι καλή. Αυτός είναι και ο λόγος που προτιμώ τα βιολογικά προϊόντα. 
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.723
Like
11.709
Πόντοι
2.406
αρχιζει καινουριος γυρος αντιπαραθεσης :wanker:
αν ειναι το καλολιφερ στην πριζα,αν εχει μπαλκονι,ποσα κοινοχρηστα δινει ο kman,που απλωνει μπουγαδα τα μινερβα του στρατου :orchestra:
:S :S :S
παλι τα ιδια ο κμαν
Που και αν εχει χεστρα στο σπιτι μονοσ του στο Ντοιτς ρωταμε
Σπιτι απο AiRbnb βαζει στην Αθηνα
Τι κανεισ Γιαννη κουκια σπερνω
OMG
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.135
Πόντοι
506
το φαι και το ρευμα το πληρωνει η μαμα Μακη
το ξέρω

........

«Εχω σπουδάσει Ελληνική Φιλολογία και Λογοτεχνία, αλλά επί του παρόντος δεν γίνονται προσλήψεις εκπαιδευτικών στα δημόσια σχολεία. Η μόνη δουλειά που κατάφερα να βρω είναι στο εστιατόριο του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος. Παίρνω 240 ευρώ τον μήνα στο χέρι. Εργάζομαι τρεις ημέρες την εβδομάδα, πολλές φορές έως και 12 ώρες. Συγκατοικώ με μια φίλη μου. Είναι 22 ετών και ο μισθός της είναι περίπου ίδιος με τον δικό μου. Τα χρήματα μάς φτάνουν ίσα-ίσα για να αγοράζουμε τρόφιμα και να μοιραζόμαστε ένα πακέτο τσιγάρα. Οταν έχουμε λεφτά εξοφλούμε τους λογαριασμούς μας, πάντα όμως η προτεραιότητά μας είναι να πληρώνουμε για τη θέρμανση. Οι εργαζόμενοι στην Ελλάδα δεν έχουμε πλέον δικαιώματα, κάποιος είναι ευχαριστημένος ακόμη και εάν παίρνει ψίχουλα. Ξεκινάς με θέσεις εργασίας μερικής απασχόλησης όσο είσαι φοιτητής, για το χαρτζιλίκι. Και ξαφνικά, μια μέρα συνειδητοποιείς ότι αυτή είναι η δουλειά μου, η ύπαρξή μου».

////

Αγγελική

Είμαι 19 χρόνων και δουλεύω σε τηλεφωνικό κέντρο ως υπάλληλος τηλεφωνικής εξυπηρέτησης. Βγάζω 215 ευρώ καθαρά το μήνα συν ασφάλιση για 4 ώρες τη μέρα, 5 μέρες την εβδομάδα. Σπουδάζω Πολιτική Επιστήμη και Δημόσια Διοίκηση στο ΕΚΠΑ. Η αλήθεια είναι ότι η επαγγελματική αποκατάσταση από το τμήμα μου ήταν περιορισμένη ακόμα και προ κρίσης. Μένω μόνη μου αλλά σε σπίτι που είχα απ΄την οικογένεια μου, οπότε δεν έχω ενοίκιο και σε αυτό το θέμα θεωρώ ότι είμαι πραγματικά τυχερή. Όπως είναι φυσικό, δε ζω από τα χρήματα που παίρνω. Τα περισσότερα έξοδά μου καλύπτονται απ΄την οικογένεια μου.


////

Βαγγέλης

Είμαι 25 ετών και δουλεύω ως ασκούμενος σε δικηγορικό γραφείο καθημερινά για 8 ώρες και παίρνω 300 ευρώ το μήνα. Την ασφάλιση οι ασκούμενοι δικηγόροι την πληρώνουν μόνοι τους από το μηνιάτικο που παίρνουν και το υποχρεωτικό ταμείο είναι 40 ευρώ το μήνα. Μένω ακόμα με τους δικούς μου και φυσικά θα ήθελα να είμαι μόνος μου, για να μπορώ να έχω άνετη προσωπική ζωή, αλλά τα 300 ευρώ μου φτάνουν για τα προσωπικά μου έξοδα, όλα τα υπόλοιπα στέγη, τροφή τα καλύπτουν οι γονείς μου. Η κατάσταση στα εργασιακά είναι άθλια. Η ταρίφα των ασκούμενων ήταν πάντα σε αυτά τα επίπεδα, αλλά πλέον αυτή η κατάσταση με τους μισθούς των 300 και 400 ευρώ είναι γενικευμένη. Κάποτε μας έλεγαν η γενιά των 700 ευρώ. Τώρα είμαστε η γενιά των 300 με πτυχία και μεταπτυχιακά.




 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
τυπε εχει ηδη αρχισει να ακουγεται οτι δεν ειναι δικο σου το διαμερισμα,ζητανε E9,ΠΕΑ στο ονομα σου,πιστοποιητικο απο ηλεκτρολογο,δεν ξερω :-
:S :S :S
:2funny: :2funny: :2funny:
Εγώ θα σκαναρα καλού κακού συμβολαιο και μεταγραφή σε υποθηκοφυλακείο.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Ποσοι θα πανε ρε μαν στην Κυπρο και τη Μαλτα? Αναλογικα σου λεει ο ανθρωπος οτι εχουν πολλες διαθεσιμες θεσεις εργασιας, αλλα συμβαινει απλως να ειναι μικρες χωρες, οποτε σε απολυτα νουμερα υπαρχει ενα οριο.
Πολύ σωστός.
Και η κουβέντα ήταν για μέρη με κοντινό κλίμα στης Αθήνας. Αυτές οι χώρες είναι απόλυτα συγκρίσιμες.

Όσο για το πόσους Έλληνες, πιστέψτε με υπάρχουν χιλιάδες και στα 2 μέρη και λογικό.
Αλλά δεν μπορεί να συγκριθεί το νούμερο με τους Έλληνες σε Γερμανία και Αγγλία φυσικά.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Μαθε να μιλας βρε ταγαρι(σου το ειπε και ο προηγουμενος)και μετα να περιμενεις απαντηση.
Τουριστακο έχεις να προσθέσεις κάτι χρήσιμο επί του θέματος;
Εκτός από το που έχεις πάει;

Αν όχι μόκο και να μιλάς όταν έχεις κάτι ουσιαστικό να γράψεις.
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
πουθενά δεν ξεπουτσιαζονται! Επαρχιακές πόλεις είναι λίγο καλύτερα! Εδώ παίζει εξοχικό σε κοντινές αποστάσεις και πετάγονται όπωτε θέλουν οι πιτσιρικάδες με συμμαθήτριες ή άλλες κοπελίτσες!
Μιλάμε για επαρχιακές πόλεις ! Όχι χωριά!
Οτι το πρόβλημα τον πιτσιρικάδων είναι που θα πάνε να γαμήσουν. Τα μουνέτα ας πούμε τα έχουν στο περίμενε.
Τις ιδιες επιλογές έχει ο αθηναίος με τον λαμιώτη για παράδειγμα σε γυναίκες;
Επίσης και οι γκόμενες έχουν ακριβώς την ίδια νοοτροπία σε αθήνα και Λαμία... :S

 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Οτι το πρόβλημα τον πιτσιρικάδων είναι που θα πάνε να γαμήσουν. Τα μουνέτα ας πούμε τα έχουν στο περίμενε.
Τις ιδιες επιλογές έχει ο αθηναίος με τον λαμιώτη για παράδειγμα σε γυναίκες;
Επίσης και οι γκόμενες έχουν ακριβώς την ίδια νοοτροπία σε αθήνα και Λαμία... :S
Καμιά γκόμενα δεν είναι στο περίμενε! Αν έχεις σπίτι καλείς μια με τη δικαιολογία "να δούμε ταινία" και εκεί δημιουργούνται συνθήκες πούτσας! Στο αυτοκίνητο και σε δημόσιο χώρο είναι πιο άβολα και σε ξενοδοχείο δεν είναι για συνέχεια!
Αθήνα οι επιλογές για τον ΜΕΣΟ ΟΡΟ είναι τραγικές! Σε συνδυασμό με τη τραγική ζωή που κάνουν όλοι είναι για λύπηση η κατάσταση! Όποιος δεν το βλέπει κοροϊδεύει τον εαυτό του ή έχει μετατραπεί σαν τους φυλακισμένους στο σπήλαιο του Πλάτωνα που νομίζει πως ζει ωραία επειδή πάει για ποτάκι στο ...Χαλάνδρι μια φορά την εβδομάδα και την επόμενη ταβερνάκι με θέα το απέναντι γκαράζ...
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.438
Like
7.965
Πόντοι
2.356
Μιλησε ο εμπειρος και ο πολυταξιδεμενος μεταναστης , ενα γιδι που πηγε στην Κυπρο και μιλαει για εξωτερικο  :grin:
τα γραφεις λες και κατεχεις καμια μυστικη γνωση ...
Τα Καναρια νησια παρομοιο καιρο με την Αθηνα  :2funny: γελανε και οι πετρες μαζι σου.

 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Φίλε κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Επειδή αθλούμαι πολύ έντονα καταναλώνω για τις δικές μου σωματικές αναλογίες σχετικά μεγάλες ποσότητες πρωτείνης. Υπάρχουν μήνες που μεταξύ άλλων πίνω 50 λίτρα γάλα κ που τρώω 120 αυγά. Όπως καταλαβαίνεις σε τέτοιες περιπτώσεις η ποιότητα της τροφής πρέπει να είναι καλή. Αυτός είναι και ο λόγος που προτιμώ τα βιολογικά προϊόντα. 
Eννοείται ότι είναι διαφορετική αλλά εδώ μιλάμε για το μέσο όρο. Το γάλα και το γιαούρτι του ΑΒ δεν έχουν καμία ποιοτική διαφορά με της ΜΕΒΓΑΛ, αφού ελληνικές γαλακτοβιομηχανίες το φτιάχνουν, ως προϊόν ιδιωτικής ετικέτας, που όμως είναι πιο φθηνό. Το τυρί Δωδώνη σε συσκευασία που δεν είναι καθόλου φθηνό, δεν είναι σε καμμία περίπτωση καλύτερο από τη κάθε φέτα ΠΟΠ που θα βρεις στο ράφι S/M, φθηνότερη και πιο συμφέρουσα. Τα αυγά λαϊκής, που αναφέρεις, δεν είναι πιο καλά από εκείνα του S/M γιατί τα δεύτερα έχουν περάσει και από μία ωοσκόπηση και είναι και πιο φθηνά. Τα ολικής τα μακαρόνια που τα τρώνε ελάχιστοι φοιτητές, γιατί όπως και να το κάνεις έχουν μια ιδιαίτερη γεύση, γιατί να είναι Barilla και όχι άλλης μάρκας ή ΑΒ που είναι πιο φθηνά;
Το βαρέλι της Heineken έχει 3,80 το λίτρο. Γιατί να το πάρει ο φοιτητής τη στιγμή που η εξάδα της Ηeineken έχει 2,70; Παρεκτός που υπάρχουν η Άλφα, η Μύθος, η Αμστελ, η Βεργίνα που είναι αρκετά φθηνότερες.
Αυτό που λέω είναι πως δε μπορεί να παίρνει κανείς ως μέτρο τον εαυτό του αλλά το μέτρο των περισσοτέρων. Κι εκεί το κάθε παληκαράκι θα τη βγάλει όσο αντέχει η τσέπη του. Ξέρω και αθλητές που τη βγάζουν με μπυρίτσα πάμφθηνη από τα Λίντλ και μακαρόνια με 0,40 λεπτά το πακέτο.
Ο καθείς μας απλώνει την κουβερτούλα του μέχρι εκεί που μπορεί.
Αν η διατροφή σου είναι αυτή που ανέφερες, μια χαρά είσαι και μπράβο σου, αλλά δεν είσαι ο μέσος όρος για να αναφερθείς ως παράδειγμα του πόσα ξοδεύει ο φοιτητής.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Καμιά γκόμενα δεν είναι στο περίμενε! Αν έχεις σπίτι καλείς μια με τη δικαιολογία "να δούμε ταινία" και εκεί δημιουργούνται συνθήκες πούτσας! Στο αυτοκίνητο και σε δημόσιο χώρο είναι πιο άβολα και σε ξενοδοχείο δεν είναι για συνέχεια!

Μουράτη μπάνικη ροδίτισα θα πάει στο σπίτι γκόμενου για ταινία ;;;;
Που η απέναντι , ξέρει τι φορούσε η προγαγιαγιά της, όταν γέννησε η τρίτη γκόμενα του ιταλού κυβερνήτη το 1943 ;

Επιστημονική φαντασία.
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Μουράτη μπάνικη ροδίτισα θα πάει στο σπίτι γκόμενου για ταινία ;;;;
Που η απέναντι , ξέρει τι φορούσε η προγαγιαγιά της, όταν γέννησε η τρίτη γκόμενα του ιταλού κυβερνήτη το 1943 ;

Επιστημονική φαντασία.

A γειά σου!

Αθήνα οι επιλογές για τον ΜΕΣΟ ΟΡΟ είναι τραγικές! Σε συνδυασμό με τη τραγική ζωή που κάνουν όλοι είναι για λύπηση η κατάσταση! Όποιος δεν το βλέπει κοροϊδεύει τον εαυτό του ή έχει μετατραπεί σαν τους φυλακισμένους στο σπήλαιο του Πλάτωνα που νομίζει πως ζει ωραία επειδή πάει για ποτάκι στο ...Χαλάνδρι μια φορά την εβδομάδα και την επόμενη ταβερνάκι με θέα το απέναντι γκαράζ...
Τύπε μου, κι εγώ από επαρχία είμαι αλλά ταξιδεύω συχνά Αθήνα για επαγγελματικούς λόγους, οπότε έχω ίδια άποψη.
Στην Αθήνα οι γκόμενες δεν έχουν κανέναν ενδοιασμό για το ποιος είσαι ή τι κάνεις αν θέλουν να πηδηχθούν. Τρανό παράδειγμα οι επαρχιώτισες που μας το πάιζαν μη μου άπτου στην πόλη τους και στην πρωτεύουσα έχουν ξεμουνιαστεί.
Στην επαρχία για να γαμήσεις θες συστατική επιστολή...
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Μιλησε ο εμπειρος και ο πολυταξιδεμενος μεταναστης , ενα γιδι που πηγε στην Κυπρο και μιλαει για εξωτερικο  :grin:
τα γραφεις λες και κατεχεις καμια μυστικη γνωση ...
Τα Καναρια νησια παρομοιο καιρο με την Αθηνα  :2funny: γελανε και οι πετρες μαζι σου.
Όταν μιλάς για γίδια, αναφέρεσαι σε αυτά που γαμουσες στο χωριό σου;
Δεν εξηγείται αλλιώς να μιλάς σε κάθε ποστ για ταγαρια και γίδια.
Τράβα ρε βοσκε που έχεις και άποψη για ζωή για μέρη που ίσως μόνο σαν τουρίστας έχεις δει.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Στην Αθήνα οι γκόμενες δεν έχουν κανέναν ενδοιασμό για το ποιος είσαι ή τι κάνεις αν θέλουν να πηδηχθούν. Τρανό παράδειγμα οι επαρχιώτισες που μας το πάιζαν μη μου άπτου στην πόλη τους και στην πρωτεύουσα έχουν ξεμουνιαστεί.


Όταν φύγουν από το χωριό τους και πάνε για σπουδές αλλού, δεν αφήνουν μπράβο , κοκάκια, κακοποιό , αλβανόφωνο που να μην τον κάνουν κολλητό.

Βορειοελλαδίτισσες στη ρόδο !!!!!!!
Κρητικιές στη σαλονίκη !!!!!!!!!
Διάφορες άλλες βλαχάρες στην πάτρα ή στο ρέθυμνο ....

Να δεις σέλφις από τύπισσες που το χωριό  τους μυρίζει φέτα, στο ρέθυμνο ,
μοιάζουν με ντε φιλέ της βικτώρια σίκρετ ή απονομή αβν βραβείων στο λας βέγκας.
Τους ανεβάζουν τη μαγκιά και ντόπιοι κατσικογάμηδες, των οποίων τα γίδια έχουν υψηλή θνησιμότητα από ρήξη πρωκτου και πάει στο διάολο

Τις κυλότες τις αφήνουν στο χωριό τους.
Στον τόπο σπουδών, παίρνουν τους φακέλους της ασφάλειας και όποιον έχει ποινικό μητρώο πάνω από 2 σελίδες, τον κάνουν κολλητό .
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Μουράτη μπάνικη ροδίτισα θα πάει στο σπίτι γκόμενου για ταινία ;;;;
Που η απέναντι , ξέρει τι φορούσε η προγαγιαγιά της, όταν γέννησε η τρίτη γκόμενα του ιταλού κυβερνήτη το 1943 ;

Επιστημονική φαντασία.
Μέχρι 23-24 πηγαίνει μιας και το σπίτι ροδίτη έχει υπόγειο play room με μπιλιάρδα, home cinema και χώρο για party! Είναι τελείως ανεξάρτητο και έχει και 2-3 τουαλέτες απο το σύνολο των 15-20 του σπιτιού!Υπάρχουν πολλές τέτοιες επαύλεις εδώ!  
Ένας άλλος φίλος παλιώτερα είχε κάνει δικό του κτίσμα 20 μέτρα μακριά απο το σπίτι των γονιών του μόνο για Party !!


* να είχε και ένα γηπεδάκι 5Χ5 θα ήταν το ιδανικό.. Η αλήθεια είναι πως και σπίτι για πάρτι και 5Χ5 δεν έχω δει ακόμα... για να ολοκληρωθεί το ιδανικό του πουλιού για τους Ροδίτες! :rockon: :rockon: :rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom