Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.398
Like
23.057
Πόντοι
5.506
Τους έχω βαρεθεί πια στα ανατολικά νήματα , όλο τα ίδια και τα ίδια! Τώρα ασχολούμαι με το να βγάλουμε μίστερ μαλάκα του σάιτ τον πιο άξιο!
Φυσικά παρακολουθώ το ξεφτήλισμα όσων πάνε να πουλήσουν παραμύθια και χλιδή από χώρες όπως η Γερμανία και η Αγγλία!
Για τον ΒΠ έχω όμως διαφορετική άποψη! Νομίζω πως ότι λέει βασίζονται σε αλήθεια ασχέτως αν δεν θέλει να βάλει πραγματικές φωτογραφίες και παρουσιάζει παρεμφερείς ως δικές του!


Αυτό όμως είναι μούφα, γιαυτό τρώει και την καραμούζα. Αν θέλει να παρουσιάσει οτι είναι κάτι/κάποιος (πόσο κόμπλεξ μπορεί να κουβαλάει κάποιος θέλοντας να παρουσιάσει τη "χλιδή" του σε ένα σαιτ για πουτάνες με ανώνυμα νικ) ας το κάνει με στοιχεία.
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Παρακαλούμε τον Δημητρακη να μας πει τι θα γινόταν αν οι δεκα συριζαίες "μαθήτριες" πήγαιναν ρωσία στις 9 Μαΐου και έκαναν το ίδιο που έκαναν στην Ν Φιλαδελφια στη Ρώσικη παρέλαση!
Θέλουμε σοβαρή και ρεαλιστική απάντηση!
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Αυτό όμως είναι μούφα, γιαυτό τρώει και την καραμούζα. Αν θέλει να παρουσιάσει οτι είναι κάτι/κάποιος (πόσο κόμπλεξ μπορεί να κουβαλάει κάποιος θέλοντας να παρουσιάσει τη "χλιδή" του σε ένα σαιτ για πουτάνες με ανώνυμα νικ) ας το κάνει με στοιχεία.
Ρίξε και καμιά Καραμούζα στα όρνιο που ήρθε φαντάρος στη Ρόδο ένα χρόνο και δεν γάμησε...
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
 

Συνημμένα

  • credit.jpg
    credit.jpg
    505,7 KB · Εμφανίσεις: 22
  • spiti tramountana1.jpg
    spiti tramountana1.jpg
    101,1 KB · Εμφανίσεις: 24
  • spiti tramountana2.jpg
    spiti tramountana2.jpg
    178,3 KB · Εμφανίσεις: 20
  • spiti tramountana3.jpg
    spiti tramountana3.jpg
    121,2 KB · Εμφανίσεις: 39

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Άστο τον έφαγες τώρα  :2funny:μου κλεψατε 17 τετραγωνικά από το ένα διαμέρισμα και ένα άλλο διαμέρισμα 80 τετραγωνικά  :2funny:.

Φίλε , δεν ξέρω τι λες, εγώ αφότου είδα το αυγοτάραχο του τραμουντάνα, πείστηκα ότι του έπλενε το αμάξι ο Ωνάσης
και ο Νιάρχος του γυάλιζε τα παπούτσια.

Ο τύπος έδινε τα παλιά του σακάκια στο Γκι Ντε Ρόθτσιλντ.
Στο Νταίηβιντ, έδινε χαρτζηλίκι να πάει στις πουτάνες.

Κάτι ροκφέλερ, τους έπαιρνε σερβιτόρους στα πάρτι του.


Ρε μαλάκες, μιλάμε ΑΥΓΟΤΑΡΑΧΟ ...

Τι να κλάσετε !!!
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Η διακινηση ισχυει για εργασια ομως οχι γενικα και αοριστα.

σορρυ αλλα αλλιως τα ξερω

τους 3 πρωτους μηνες θεωρεισαι "τουριστας" και δεν σε ενοχλει κανεις

απο κει και επειτα πρεπει να πας να δηλωθεις, δηλωνεις οτι ηρθα για 2-3 χρονια να κανω long term τουρισμο και σαν πολιτης της εε τσιμπας την αδεια παραμονης ειτε 5ετιας ειτε αοριστου χρονου μεσα σε 24 ωρες (τα χαρτια που λενε οτι χρειαζεται να αποδειξεις οτι εχεις εισοδηματα και ασφαλεια πρακτικα δεν σου τα ζηταει κανεις, αντε σε καμι αχωρα να σου ζητησουν το ε109)

ακομα και τα παραπανω να μην κανεις - δεν τρεχει τιποτα - δεν μπορουν να σε διωξουν παρα μονο να σου ριξουν προστιμο γιατι ξεχασες να δηλωθεις - αναλογα ομως τη χωρα ενδεχεται να μην μπορεις να νοικιασεις σπιτι - σε αλλες ζητανε την αδεια παραμονης και σε αλλες οχι
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Η κατάντια αυτού του ανθρώπου είναι ότι δεν μπορεί ούτε διαμέρισμα να νοικιάσει  :2funny:.Η γνώμη μου είναι ότι δε μένει καν Γερμανία!Εκτός αν είναι τόσο άθλιος,τόσο κακομοίρης  πιά:headbang:
 
Φίλε , δεν ξέρω τι λες, εγώ αφότου είδα το αυγοτάραχο του τραμουντάνα, πείστηκα ότι του έπλενε το αμάξι ο Ωνάσης
και ο Νιάρχος του γυάλιζε τα παπούτσια.

Ο τύπος έδινε τα παλιά του σακάκια στο Γκι Ντε Ρόθτσιλντ.
Στο Νταίηβιντ, έδινε χαρτζηλίκι να πάει στις πουτάνες.

Κάτι ροκφέλερ, τους έπαιρνε σερβιτόρους στα πάρτι του.


Ρε μαλάκες, μιλάμε ΑΥΓΟΤΑΡΑΧΟ ...

Τι να κλάσετε !!!
Ναι και ο Βλάκμαν μας έβαλε φώτο ένα μπουκάλι κρασί με κάτι πλαστικά ποτηράκια (γιατί στο δωμάτιο δεν έχει νερό να πλένει ποτήρια) και μιά μπριτζόλα γιά να μας δείξει ότι ζει στη χλιδή  :2funny:
  Όταν ακούω μένω έξω από το Λονδίνο,δεν έχω αμάξι γιατί δε μου χρειάζεται και στην  Αγγλία κανείς δεν έχει αυτοκίνητο και τέτοιες  :jerking: :2funny:αμέσως καταλαβαίνω ότι πρόκειται γιά άτομα που δουλεύουν γιά να μην πεθάνουν :headbang:ίσα ίσα το μεροκάματο να βγάλουν!
Τώρα μετά το ρεζιλίκι που έπαθε ο Βαλκάνιος φουκαράς το βουλώσανε  :2funny:φοβούνται να βάλουν μούφα φωτογραφίες μη γίνουν κ αυτοί ρεζίλι  :2funny:δες τον Βλάκμαν δεν ξανάβαλε φώτο από το (διαμέρισμα) του  :2funny:.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
δεν ειναι ο πρωτος που τα εβαλε μαζι μου και εξαφανιστηκε ;)

Ειμαι γεναιοδωρος με τους φιλους μου και αμειλικτος με τους εχθρους μου

τι λες πάλι βρε βαν Πόρδεν... ?

ουστ μωρή σκατιάρα
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.135
Πόντοι
506
δεν ειναι ο πρωτος που τα εβαλε μαζι μου και εξαφανιστηκε ;)

Ειμαι γεναιοδωρος με τους φιλους μου και αμειλικτος με τους εχθρους μου
Δέχτηκε οργανωμένη επίθεση. Σαν ύαινες του επιτέθηκαν οι κλώνοι.

Όμως θα επιστρέψει και θα τους γαμήσει!


 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Βασικά όλοι θέλουν να το παίξουν κακοί,να μας πληγώσουν κτλ.
Η ζημιά που έχουν κάνει άτομα σαν εμένα είναι μη αντιστρεπτή.Ουσιαστικά ό,τι και να κάνουν,βύσματα,γόνοι ψωλάδες κάθονται στον πούτσο μας.
Εχουν λυσάξει,τι φυστίκι ήταν αυτό?
Είναι η επικράτηση άγριας βαλκανίου λογικής.Μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά,γαία και πυρί μειχθήτω.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
σορρυ αλλα αλλιως τα ξερω

τους 3 πρωτους μηνες θεωρεισαι "τουριστας" και δεν σε ενοχλει κανεις

απο κει και επειτα πρεπει να πας να δηλωθεις, δηλωνεις οτι ηρθα για 2-3 χρονια να κανω long term τουρισμο και σαν πολιτης της εε τσιμπας την αδεια παραμονης ειτε 5ετιας ειτε αοριστου χρονου μεσα σε 24 ωρες (τα χαρτια που λενε οτι χρειαζεται να αποδειξεις οτι εχεις εισοδηματα και ασφαλεια πρακτικα δεν σου τα ζηταει κανεις, αντε σε καμι αχωρα να σου ζητησουν το ε109)

ακομα και τα παραπανω να μην κανεις - δεν τρεχει τιποτα - δεν μπορουν να σε διωξουν παρα μονο να σου ριξουν προστιμο γιατι ξεχασες να δηλωθεις - αναλογα ομως τη χωρα ενδεχεται να μην μπορεις να νοικιασεις σπιτι - σε αλλες ζητανε την αδεια παραμονης και σε αλλες οχι

Οτι πρακτικα σχεδον ολες οι χωρες δεν ελεγχουν τις προυποθοσεις μονιμης παραμονης, δε σημαινει οτι αυτες δεν υπαρχουν και δε μπορει μια χωρα να τις ενεργοποιησει. Η ελευθερη διακινηση και παραμονη αφορα στην ελευθερη διακινηση εργασιας και οχι γενικα και αοριστα- θελω να παω να μεινω σε αυτη τη χωρα γιατι ετσι.
Η Ουγγαρια - μια και μιλαμε για τη συγκεκριμενη χωρα- ειναι απο τις χωρες που το ελεγχουν αυτο και εν τοις πραγμασι.
Αν καποιος εχει σκοπο να μεινει παραπανω απο 90 μερες, θα πρεπει να εχει το registration card, το οποιο θα επιδεικνυει σε καθε ελεγχο μαζι με το νομιμο εγγραφο ταυτοτητας που εχει απο τη χωρα του. Μαζι με αυτο πρεπει να εχει και την καρτα κατοικιας η κατι τετοιο οπου αναγραφεται σε ποια διευθυνση διαμενει μονιμα στην Ουγγαρια. Οι αρχες τηρουν αρχεια, ενημερωμενα, σχετικα με το ποιος κατοικει σε ποια κατοικια.
Για τα λαβεις τα παραπανω πρεπει να ισχυουν οι προυποθεσεις : ειτε να εργαζεσαι στη χωρα νομιμμα ( με προσκομιση αναλογων αποδεικτικων απο εργοδοτη φυσικα, η αν εχεις επιχειρηση - δε ξερω κατα ποσο αν εχεις εικονικη θα ελεγχουν η οχι- ειτε να σπουδαζεις , ειτε να εισαι σε γαμο με Ουγγρο πολιτη, ειτε να μπορεις να αποδειξεις οτι μπορεις να συντηρηθεις. Για το τελευταιο επισης δε ξερω ακριβως λεπτομερειες. Απο τα οσα ξερω ομως μπορω να συναγω οτι οχι  δεν αναμενω να κανουν τα στραβα ματια, και θα το ψαξουν μεχρι την τελευταια λεπτομερεια, αλλα ενδεχομενως να το " δυσκολεψουν" κιολας.
ΑΝ σε καταλαβουν οτι παραμενεις στη χωρα πανω απο 90 μερες ( δε ξερω με ποιον τροπο, αλλα αν θελουν φανταζομαι οτι μπορουν να διασταυρωσουν,απο συμβολαιο κατοικιας πχ.) και δεν εχεις καποια απο τις παραπανω προυποθεσεις, πιστεψε με δε θες να εχεις μπλεξιματα με την Ουγγρικη Αστυνομια ( Rendorseg -δυναμεις Ταξης αυτολεξει).




An EEA national shall have the right of residence exceeding ninety days within a one hundred and eighty day period if he/she:

  plans to pursue gainful employment;

  has sufficient resources for him/herself and his/her family members not to become an unreasonable burden on the social assistance system of Hungary during the period of their stay, and have comprehensive sickness insurance cover for healthcare services as prescribed in specific other legislation, or if he/she assures to have sufficient resources for such services as required by statutory provisions; or

  enrolled at an educational institution governed by the Act on the National Public Education System, or the Act on the National Higher Education System, for the principal purpose of pursuing a course of study, including vocational training and adult education if offering an accredited curriculum, and they have sufficient resources for themselves and their family members not to become an unreasonable burden on the social assistance system of Hungary during their entire period of residence, and have comprehensive sickness insurance cover for healthcare services as prescribed in specific other legislation, or if they assure that they have sufficient resources for themselves and their family members for such services as required by statutory provisions.

 

EEA national: the citizens of Member States of the European Union – other than Hungarian citizens – and citizens of any State that is a party to the Agreement on the European Economic Area (citizens of the European Union, Switzerland, Norway, Iceland, and Liechtenstein).
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
Βασικά όλοι θέλουν να το παίξουν κακοί,να μας πληγώσουν κτλ.
Η ζημιά που έχουν κάνει άτομα σαν εμένα είναι μη αντιστρεπτή.Ουσιαστικά ό,τι και να κάνουν,βύσματα,γόνοι ψωλάδες κάθονται στον πούτσο μας.
Εχουν λυσάξει,τι φυστίκι ήταν αυτό?
Είναι η επικράτηση άγριας βαλκανίου λογικής.Μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά,γαία και πυρί μειχθήτω.

μεγάλη ιδέα εχεις για τον εαυτό σου
ποιους θεωρείς βύσματα?ψωλάδες?γόνους?

επίσης γιατί θεωρείσαι ανώτερος από κάποιους άλλους?ότι έχεις ένα πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευση δεν σε κάνει σούπερ ουάου
αυτό το ότι εγω γαμάω και δέρνω και εείς συγκεκριμένα και αόριστα είσται για τον πούτσο να το κοιτάξεις με κανά ψυχίατρο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom