Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 994K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.997
Πόντοι
2.606
Μπορεις να μου παραθεσεις σε παρακαλω τα προβληματα υγειας που αναπτυσουν οι Ελληνες και τι ειδους φυσικη αντοχη χρειαζομαστε;

Συνήθως αναπτύσσουν υψηλή πίεση,εμφράγματα,αλκοολισμό,εξάρτηση από ναρκωτικά,πόνους στη μέση,προβλήματα με το έντερο,κατάθλιψη και άλλα πολλά.
Γενικώς στη Δύση είναι το rat race,έχεις υψηλό άγχος και του Ελληνα η ψυχολογία δεν ταιριάζει με αυτούς τους ρυθμούς.Γενικώς η σωματική κατασκευή,ιδιοσύσταση.Υπάρχει και το θέμα της αμοιβαίας απέχθειας Ελληνα-Δυτικού,παίζουμε μπουνιές τα τελευταία 1000 χρόνια από τότε που ήρθαμε σε επαφή και το νιώθεις αυτό.
Απλά ο Ελληνας ως φυσικός δούλος σκύβει το κεφάλι και υποτάσσεται κάτι που δεν κάνει ο τεμπελχανάς Αραβας και ο μπουνταλάς Τούρκος οπότε έχουμε μια σοβαρή υπεροχή λόγω φυσικής κτηνωδίας-ροπής σε κτηνώδη εργασία στα αρχίδια μας όλα.Χώρια που είμαστε και πιο ρατσιστές από τους Δυτικούς,ακόμα και απέναντι στους Δυτικούς.
Δεν υπάρχει ο Ελληναράς,προσπαθούν να καταλάβουν τι είμαστε λευκοί ή νέγροι,Δυτικοί ή Ανατολίτες,Βαλκάνιοι ή μεσογειακοί και κανείς δεν καταφέρνει να μας τυποποιήσει.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.997
Πόντοι
2.606
 Τυπε, η εμπειρια στο παραμυθι αθροιζεται οπως στο ελλαδα;

Γενικά στη Γερμανία πρέπει να είσαι γρήγορος,σκληρός,αποφασιστικός,επιμελής,να ενεργείς αυτόνομα,να είσαι πιστός και να έχεις κρίση.Το παραμύθι είναι η υποκρισία δυτικού τύπου που πρέπει να κατέχεις.Γενικά θέλουν άτομα που ενεργούν με ταχύτητα και έχουν αποτέλεσμα.Πρέπει να είσαι κάπως ανελέητος και αποφασιστικός,θέλουν πρακτικούς τύπους όχι φιλοσόφους.Πρέπει να παίρνεις ρίσκα και να ακολουθείς τις διαδικασίες.Πρέπει να είσαι και επικοινωνιακός και συνεργάσιμος βέβαια.Σε αυτά υστερούμε οι ανώτεροι Ελληνες,δεν πολυπιστεύουμε στη συνεργασία,δεν έχουμε εμπιστοσύνη και είμαστε σολίστ.
Παρόλα αυτά ένας έξυπνος,δυναμικός Ελληναράς μπορεί άνετα να διακριθεί Γερμανία αφού οι άλλοι ξένοι είναι πολύ κατώτεροι,αν δεν μπλέξει με τζόγο κτλ όπως κάνουν συνήθως οι Ελληνες.
 

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
Συνήθως αναπτύσσουν υψηλή πίεση,εμφράγματα,αλκοολισμό,εξάρτηση από ναρκωτικά,πόνους στη μέση,προβλήματα με το έντερο,κατάθλιψη και άλλα πολλά.
Γενικώς στη Δύση είναι το rat race,έχεις υψηλό άγχος και του Ελληνα η ψυχολογία δεν ταιριάζει με αυτούς τους ρυθμούς.Γενικώς η σωματική κατασκευή,ιδιοσύσταση.Υπάρχει και το θέμα της αμοιβαίας απέχθειας Ελληνα-Δυτικού,παίζουμε μπουνιές τα τελευταία 1000 χρόνια από τότε που ήρθαμε σε επαφή και το νιώθεις αυτό.
Απλά ο Ελληνας ως φυσικός δούλος σκύβει το κεφάλι και υποτάσσεται κάτι που δεν κάνει ο τεμπελχανάς Αραβας και ο μπουνταλάς Τούρκος οπότε έχουμε μια σοβαρή υπεροχή λόγω φυσικής κτηνωδίας-ροπής σε κτηνώδη εργασία στα αρχίδια μας όλα.Χώρια που είμαστε και πιο ρατσιστές από τους Δυτικούς,ακόμα και απέναντι στους Δυτικούς.
Δεν υπάρχει ο Ελληναράς,προσπαθούν να καταλάβουν τι είμαστε λευκοί ή νέγροι,Δυτικοί ή Ανατολίτες,Βαλκάνιοι ή μεσογειακοί και κανείς δεν καταφέρνει να μας τυποποιήσει.

ο ελληνας ειναι φυσικος δουλος? που το ειδες αυτο γραμενο μια ζωη επαναστασεις
 

urban

Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2017
Μηνύματα
354
Like
6
Πόντοι
1
ο ελληνας ειναι φυσικος δουλος? που το ειδες αυτο γραμενο μια ζωη επαναστασεις

Η βισματοκρατία και το ρουσφέτι που κυριαρχούν ειναι μορφή δουλείας εξοχως ευεργετική για τον δούλο
 

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
Η βισματοκρατία και το ρουσφέτι που κυριαρχούν ειναι μορφή δουλείας εξοχως ευεργετική για τον δούλο

ε δεν το λες και ακριβως δουλεια μαλλον συναλαγη ειναι επωφελης και για τις δυο πλευρες μια αγοραπολησια σου δινω ψηφο μου δινεις θεσουλα στο δημοσιο
 

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
ειναι αληθεια πως στο εξωτρικο χωνουν προστιμα αμα κατεβαζεις ταινειες με τορεντς? μονο γερμανια η και σε αλλες χωρες?
 

urban

Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2017
Μηνύματα
354
Like
6
Πόντοι
1
ε δεν το λες και ακριβως δουλεια μαλλον συναλαγη ειναι επωφελης και για τις δυο πλευρες μια αγοραπολησια σου δινω ψηφο μου δινεις θεσουλα στο δημοσιο

Ok, αλλά ειναι δουλεπρέπεια ως στάση ζωής. Επωφελής και για τις δυο πλευρές αφού πληρώνουν τα κορόιδα οι φορολογούμενοι
 

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
Ok, αλλά ειναι δουλεπρέπεια ως στάση ζωής. Επωφελής και για τις δυο πλευρές αφού πληρώνουν τα κορόιδα οι φορολογούμενοι

δουλοπρεπεια με την ενοια πως εξαρτασαι απο τον αφεντη και δεν εισαι κυριος του εαυτου σου ναι αλλα παιρνας ζωη χαρισαμενη
 

flirter

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.067
Like
238
Πόντοι
36
Ψάχνω στην αγγλική βερσιόν των sites της Ουκρανίας για δουλεια στο χώρο του ΙΤ και κυρίως στο σαπορτ κομμάτι. Πέφτει το μάτι μου και σε θέσεις προγραμματιστών. Τι ζητάνε ρε τύποι ; Έχουν κάτι συστήματα και κάτι γλώσσες πέραν των γνωστών που ανάθεμα κι αν τις ξέρουν κι αυτοί. Τις ίδιες απαιτήσεις με τους εργοδότες εδώ έχουν κι εκεί. Να ξέρεις τα πάντα καλα η λίγο απ' όλα. Κι όλα αυτά για να έχουν έναν 2 μαλακές να βγάζουν την δουλειά να του δίνουν ένα με 1500 το πολύ τον μήνα για να καθαρίζουν αυτοί τα 4 ψηφία πόσα. Αν κάποιος ξέρει καμία δουλειά στο 1000ικο σε Ουκρανικό έδαφος ας ειδοποιήσει με πμ ή τουλάχιστον σε ποιο σάιτ να κοιτάξω. Συνήθως κοιτάζω στα hh.ua & jobs.dou.ua.
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Ψάχνω στην αγγλική βερσιόν των sites της Ουκρανίας για δουλεια στο χώρο του ΙΤ και κυρίως στο σαπορτ κομμάτι. Πέφτει το μάτι μου και σε θέσεις προγραμματιστών. Τι ζητάνε ρε τύποι ; Έχουν κάτι συστήματα και κάτι γλώσσες πέραν των γνωστών που ανάθεμα κι αν τις ξέρουν κι αυτοί. Τις ίδιες απαιτήσεις με τους εργοδότες εδώ έχουν κι εκεί. Να ξέρεις τα πάντα καλα η λίγο απ' όλα. Κι όλα αυτά για να έχουν έναν 2 μαλακές να βγάζουν την δουλειά να του δίνουν ένα με 1500 το πολύ τον μήνα για να καθαρίζουν αυτοί τα 4 ψηφία πόσα. Αν κάποιος ξέρει καμία δουλειά στο 1000ικο σε Ουκρανικό έδαφος ας ειδοποιήσει με πμ ή τουλάχιστον σε ποιο σάιτ να κοιτάξω. Συνήθως κοιτάζω στα hh.ua & jobs.dou.ua.

Τύπε μου 1000 ευρω στην Ουκρανία, και ειδικά για customer support μου φαίνονται παρα πολλα, εκει πεινάνε... Ασε που χωρίς να μιλάς τη γλώσσα τι customer support θα κανεις; Εχει καμια μεγάλη εταιρία γραφεία εκει; Αυτα τα στελνουνε οι εταιρίες συνήθως Πολωνία, Σλοβακία, άντε καμια Τσεχία.

Ουκρανία πας για να γαμησεις, οχι για να δουλέψεις, δε διαβάζεις δάσκαλο κμαν;
 

dopamina

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2014
Μηνύματα
19.869
Like
62
Πόντοι
166
Τύπε μου 1000 ευρω στην Ουκρανία, και ειδικά για customer support μου φαίνονται παρα πολλα, εκει πεινάνε... Ασε που χωρίς να μιλάς τη γλώσσα τι customer support θα κανεις; Εχει καμια μεγάλη εταιρία γραφεία εκει; Αυτα τα στελνουνε οι εταιρίες συνήθως Πολωνία, Σλοβακία, άντε καμια Τσεχία.

Ουκρανία πας για να γαμησεις, οχι για να δουλέψεις, δε διαβάζεις δάσκαλο κμαν;

αγγλια ποια πολη προτεινεις για μεταναστευση?
 

gavelos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2016
Μηνύματα
1.737
Κριτικές
21
Like
655
Πόντοι
326
Ψάχνω στην αγγλική βερσιόν των sites της Ουκρανίας για δουλεια στο χώρο του ΙΤ και κυρίως στο σαπορτ κομμάτι. Πέφτει το μάτι μου και σε θέσεις προγραμματιστών. Τι ζητάνε ρε τύποι ; Έχουν κάτι συστήματα και κάτι γλώσσες πέραν των γνωστών που ανάθεμα κι αν τις ξέρουν κι αυτοί. Τις ίδιες απαιτήσεις με τους εργοδότες εδώ έχουν κι εκεί. Να ξέρεις τα πάντα καλα η λίγο απ' όλα. Κι όλα αυτά για να έχουν έναν 2 μαλακές να βγάζουν την δουλειά να του δίνουν ένα με 1500 το πολύ τον μήνα για να καθαρίζουν αυτοί τα 4 ψηφία πόσα. Αν κάποιος ξέρει καμία δουλειά στο 1000ικο σε Ουκρανικό έδαφος ας ειδοποιήσει με πμ ή τουλάχιστον σε ποιο σάιτ να κοιτάξω. Συνήθως κοιτάζω στα hh.ua & jobs.dou.ua.
τυπε ουκρανος φιλος μου μετανάστης μου ειπε ότι η ουκρανια παει από το κακο στο χειροτερο ιδιως μετα τα προβλήματα με τη κριμαια που τη πηραν οι ρωσοι.
εχει εσωτερικα προβλήματα μεταξι ρωσοφιλων και ευρωπαιοφιλων.
περα από θεματα ασφαλειας λογω των πολιτικων θεματων η οικονομια είναι χαλια.μισθος 8ωρου ιδιωτικου υπαλληλου σε σουπερ μαρκετ 150 ευρω.
 

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
ενας μπαρμπας μου ειχε πει καποτε οταν ειμασταν μικροι δεν ειχαμε λεφτα και ειχαμε χρονο τωρα που μεγαλωσαμε εχουμε λεφτα και δεν εχουμε χρονο πιστευω αυτο ισχυει και με εξωτερικο πολυ δουλεια και δυσκολη βγαζεις λεφτα αλλα ολα ειναι ακριβα και δεν εχεις χρονο να τα χαρεις ποιοτηκα ελλαδα λιγα λεφτα αλλα φυσικη ομορφια χαλαρη ζωη και ποιοτητα ζωης
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.336
Κριτικές
61
Like
3.050
Πόντοι
7.216
χαλαρή ζωή ναι επειδή είμαστε στην πούτσα μας.

Αλλά ποιότητα ζωης τύπε που την είδες?
Στην Αθήνα?

Ή μήπως στην επαρχία που τα εργοστάσια είναι μέσα στην πόλη και ο κόσμος πεθαίνει από τους καρκίνους? (βλεπε καρβουνιαρικα ΔΕΗ σε Κοζάνη,πτολεμαϊδα, ΑΓΕΤ με καυση σκουπιδιών και πετ κωκ σε βόλο, χαλκιδα κτλ)
:S :S :S
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
ειναι αληθεια πως στο εξωτρικο χωνουν προστιμα αμα κατεβαζεις ταινειες με τορεντς? μονο γερμανια η και σε αλλες χωρες?

Παλαιότερα κυνηγούσαν περισσοτερο.
Με VPN όμως δεν συντρέχει κίνδυνος.
Επίσης σε μεγάλες πόλεις έχει παντού free wi-fi spots,πολύ γρήγορες συνδέσεις.

Π.χ. παλιά όταν έπινα καφέ κεντρικά,είχα παράλληλα ανοιχτό το utorrent και κατέβαζε με 4-5 Mbps.

Τώρα με VPN από το σπίτι.

ενας μπαρμπας μου ειχε πει καποτε οταν ειμασταν μικροι δεν ειχαμε λεφτα και ειχαμε χρονο τωρα που μεγαλωσαμε εχουμε λεφτα και δεν εχουμε χρονο πιστευω αυτο ισχυει και με εξωτερικο πολυ δουλεια και δυσκολη βγαζεις λεφτα αλλα ολα ειναι ακριβα και δεν εχεις χρονο να τα χαρεις ποιοτηκα ελλαδα λιγα λεφτα αλλα φυσικη ομορφια χαλαρη ζωη και ποιοτητα ζωης

Μπα..
Εγώ στη Γερμανία πάντα δουλεύω από Δευτέρα εως Παρασκευή και στις 15:00 είμαι ήδη σπίτι.

Δηλαδή από Παρασκευή στις 15:00 έχω σχεδόν 2,5 μέρες να κάνω ότι γουστάρω μέχρι τη Δευτέρα.



 

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
χαλαρή ζωή ναι επειδή είμαστε στην πούτσα μας.

Αλλά ποιότητα ζωης τύπε που την είδες?
Στην Αθήνα?

Ή μήπως στην επαρχία που τα εργοστάσια είναι μέσα στην πόλη και ο κόσμος πεθαίνει από τους καρκίνους? (βλεπε καρβουνιαρικα ΔΕΗ σε Κοζάνη,πτολεμαϊδα, ΑΓΕΤ με καυση σκουπιδιών και πετ κωκ σε βόλο, χαλκιδα κτλ)
:S :S :S

ποιοτητα ζωης φιλε επειδη ειναι τελη σεπτεμβερη και ακομα μπορουμε να παμε για μπανακι ηλιο και ψαρακι ενω στην γερμανια δαγκωνουν ηδη το καβλι τους απο το κρυο
 

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
Παλαιότερα κυνηγούσαν περισσοτερο.
Με VPN όμως δεν συντρέχει κίνδυνος.
Επίσης σε μεγάλες πόλεις έχει παντού free wi-fi spots,πολύ γρήγορες συνδέσεις.

Π.χ. παλιά όταν έπινα καφέ κεντρικά,είχα παράλληλα ανοιχτό το utorrent και κατέβαζε με 4-5 Mbps.

Τώρα με VPN από το σπίτι.

Μπα..
Εγώ στη Γερμανία πάντα δουλεύω από Δευτέρα εως Παρασκευή και στις 15:00 είμαι ήδη σπίτι.

Δηλαδή από Παρασκευή στις 15:00 έχω σχεδόν 2,5 μέρες να κάνω ότι γουστάρω μέχρι τη Δευτέρα.

φιλε για γιατρους δεν ξερω αλλα νομιζα εχετε εφξμεριες και τετοια δεν παιζουν αυτα εκει?
 

kollibrris

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2017
Μηνύματα
61
Like
118
Πόντοι
0
χαλαρή ζωή ναι επειδή είμαστε στην πούτσα μας.

Αλλά ποιότητα ζωης τύπε που την είδες?
Στην Αθήνα?

Ή μήπως στην επαρχία που τα εργοστάσια είναι μέσα στην πόλη και ο κόσμος πεθαίνει από τους καρκίνους? (βλεπε καρβουνιαρικα ΔΕΗ σε Κοζάνη,πτολεμαϊδα, ΑΓΕΤ με καυση σκουπιδιών και πετ κωκ σε βόλο, χαλκιδα κτλ)
:S :S :S

πές τα αδερφέ μου να αγιάσει το στόμα σου!!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom