Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 19 άτομα (0 μέλη και 19 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Ρε τύπε, τι λογική είναι αυτή;

Άμα είναι έτσι τα Άνω Λιόσια και το Μενίδι είναι 10 χιλιόμετρα σε ευθεία από Εκάλη και Παλαιό Ψυχικό.

Η λογικη ειναι οτι μιλαμε για ζωη σε χωριο, αποκλειστικα. Δηλαδη σε αραιοκατοικημενο μερος, με μονοκατοικιες παντου, αυλες, μπαξεδες, κλπ
Οι πολεις δεν μπαινουν στη συζητηση, γιατι οπως ξερουμε ολοι, ολες οι ελληνικες πολεις ειναι γεματες τετραωροφες οικοδομες μεχρι την ακρη που αρχιζουν τα χωραφια, δηλαδη ειναι αλλος πλανητης.
Επομενως, δεν μας ενδιαφερει επι του παροντος οποιαδηποτε πολη, αλλα εστιαζουμε στα χωρια. Και οι νομοι που αναφερατε (Κοζανη, Αγρινιο, κλπ) εχουν πολυ ομορφα χωρια, αυτο εννοω
Απο ενα σημειο και περα, γουστα ειναι ολα, και για να ζουνε τοσοι ανθρωποι σε αυτα τα μερη, σιγουρα κατι τους κρατει, δε ζουνε σαν φυλακισμενοι.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Και δυο ωραιες ομαδες στο facebook σχετικες με την αγροτια:

Παθος με την γη!!Παθος με την δουλεια μου!! με 52000 μελη

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΑΓΡΟΤΟ  ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΗ ΟΜΑΔΑ με 63000 μελη
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Και δυο ωραιες ομαδες στο facebook σχετικες με την αγροτια:

Παθος με την γη!!Παθος με την δουλεια μου!! με 52000 μελη

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΑΓΡΟΤΟ  ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΗ ΟΜΑΔΑ με 63000 μελη

Εχεις δει πολλούς Ελληνες να δηλώνουν θέλω να γίνω αγρότης ή το όνειρό μου είναι να γίνω κτηνοτρόφος?Διαμαρτύρεται κανείς γιατί δεν τον άφησαν να γίνει αγρότης?
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Η λογικη ειναι οτι μιλαμε για ζωη σε χωριο, αποκλειστικα. Δηλαδη σε αραιοκατοικημενο μερος, με μονοκατοικιες παντου, αυλες, μπαξεδες, κλπ

Μα έτσι είναι το 90% των χωριών στην Ελληνική επαρχία (εξαιρούνται τα νησιά που έχουν ιδιαίτερα χαρακτηριστικά).


Επομενως, δεν μας ενδιαφερει επι του παροντος οποιαδηποτε πολη, αλλα εστιαζουμε στα χωρια. Και οι νομοι που αναφερατε (Κοζανη, Αγρινιο, κλπ) εχουν πολυ ομορφα χωρια, αυτο εννοω

Το τι είναι ωραίο χωριό είναι μεγάλη κουβέντα (όπως και ωραία πόλη).
Το Πάπιγκο, η Δημητσάνα, η Μακρυνίτσα;

Και επίσης άμα μεγαλώσεις την ακτίνα όλο και κάποιο ωραίο μέρος θα βρεις κοντά και στο Αγρίνιο. Ξέρω εγώ, γιατί δεν βάζεις και την Λευκάδα.
(Και το Νυμφαίο είναι στο νομό Φλώρινας).
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Εχεις δει πολλούς Ελληνες να δηλώνουν θέλω να γίνω αγρότης ή το όνειρό μου είναι να γίνω κτηνοτρόφος?

Σχεδον, ολοι οσοι γραφουν σε αυτες τις ομαδες.
Μπες και θα δεις
Και αναμεσα τους πολλες γυναικες, προς εκπληξη μας
Εχω γνωστη, που πηρε εθελουσια απο τραπεζα και εκανε προβατα (ειχε και ο μπαμπας της παλια)
και βρηκε την υγεια της οπως μου λεει
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Σχεδον, ολοι οσοι γραφουν σε αυτες τις ομαδες.
Μπες και θα δεις

Εννοείται,άμα κάποιος γουστάρει να γίνει γεωργός ή κτηνοτρόφος,επιβάλλεται να ζει σε χωριό.Η αν είναι ΔΥ και μπορεί να τα ξύνει.
Η αν είναι τουριστικό χωριό και έχει κάποιο μαγαζί ή νοικιάζει δωμάτια.
Για τους άλλους είναι αρκετά δύσκολα.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Ποιά ζωή στο χωριό; Τι να λέμε τώρα; Η πλειονότητα αυτών που ζει εκεί θα έφευγε με την πρώτη ευκαιρία.

Οχι κατ ανάγκη.Εχω ξαδέρφια που παρόλο που έχουν δουλειά και σπίτια στην πόλη,παράτησαν την πόλη για να μένουν στο χωριό.Είναι μερικοί που πραγματικά γουστάρουν χωριό.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Οχι κατ ανάγκη.Εχω ξαδέρφια που παρόλο που έχουν δουλειά και σπίτια στην πόλη,την παράτησαν για να μένουν στο χωριό.Είναι μερικοί που πραγματικά γουστάρουν χωριό.
Ξερω και εγώ αρκετούς. Αλλά ζουν σε ακτίνα 4-5 χιλιομέτρων από την πόλη και πηγαινοέρχονται καθημερινά.
 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
875
Πόντοι
96
Πουτανα ξενητεια η γαμημενη η σαμπάνια είναι γαλλικη

Κι εμείς
δω πίσω
Ακούμε τζιβαέρι και το δάκρυ κορόμηλο

Αχ η ξενητιά
το χαίρεται ..





Γειά σου Ελλαδάρα με τους ξεριζωμούς σου.

Οποιος έχει μεγαλώσει Αθήνα / Θεσσαλονίκη, ούτε να το σκεφτεί να πάει σε χωριό. Μόνο σε πόλη >50.000 κάτοικοι, ιδανικά Κρήτη που αρχίζει και νωρίς ο τουρισμός.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Ξερω και εγώ αρκετούς. Αλλά ζουν σε ακτίνα 4-5 χιλιομέτρων από την πόλη και πηγαινοέρχονται καθημερινά.

Μα δε λεμε κατι διαφορετικο. Πρωτος μιλησα οτι καλο ειναι να υπαρχει πολη σε ακτινα 15-20 λεπτων. Αλλο να μενεις στο Λιτοχωρο, αλλο να μενεις τερμα κατω στο δεξι ποδι της Λακωνιας (οχι οτι δεν ειναι ωραια και εκει, αλλα ειναι το κομματι της Ελλαδας που απεχει περισσοτερο απο καθε αλλο απο μια πολη με πανω απο 30.000 πληθυσμο)
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Χωριό έχει μερικά θετικά:
1.Μπορείς να τρως κάθε μέρα στην ταβέρνα με πίστωση.Δηλαδή του δίνεις π.χ. 150 ευρώ του ταβερνιάρη και τρως όλο το μήνα.
2.Μπορείς να έχεις κότες,κήπο κτλ και να έχεις αυγά,κοτόπουλα,κουνέλια,λαχανικά κτλ τζαμπέ ή να τα ανταλλάζεις με άλλα βρώσιμα.Αν κυνηγάς κιόλας ακόμα καλύτερα.
3.Γενικά είσαι πιο αραχτός,έχεις άπλα,άμα βγεις έξω τους ξέρεις όλους,αράζεις όλη μέρα κτλ.
4.Δεν πληρώνεις ενοίκιο ή πληρώνεις αστείο ποσό
Δηλαδή ζεις πολύ πιο οικονομικά και χαλαρά σε σχέση με την πόλη.Οπότε αν είσαι ΔΥ ίσως και να λέει,αφού σου μένουν λεφτά και έχεις γενικά καλύτερη ποιότητα ζωής.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Γνώμη μου, αν δεν είσαι μαθημένος σε γεωργικές δουλειές και δεν έχεις γεωργομηχανολογική υποστήριξη μην ξεμυτίζεις από την πόλη σου. Ψάξε να βρεις τρόπους επιβίωσης εκεί.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Εχεις κορη 23 ετων ρε τύπε?

Και πού ειναι τωρα?
Εσύ που είσαι και γραμματιζούμενος:οταν λέει γίδα εννοεί πραγματική γίδα ή κάτι άλλο;Γιατί έχει και μια προϊστορία με τα ερίφια ο κατσικογαμης.
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.617
Like
21.989
Πόντοι
5.006
Άθλια μέρη.
Απαίσια.
Φρικτά.

Δεν θέλω ούτε περαστικός να περάσω ξανά από αυτά.
Αγρίνιο ;;;

Ίσως το πιο απαίσιο μέρος στον κόσμο . Στον πλανήτη.

και οι αγρινιωτες τερμα σκατανθρωποι...κανονικα θα επρεπε ως χωρα να αγορασουμε πυρηνικες κεφαλες και να εξαφανισουμε αυτο το μερος απο τον χαρτη... :vomit:
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Χωριό έχει μερικά θετικά:
1.Μπορείς να τρως κάθε μέρα στην ταβέρνα με πίστωση.Δηλαδή του δίνεις π.χ. 150 ευρώ του ταβερνιάρη και τρως όλο το μήνα.
2.Μπορείς να έχεις κότες,κήπο κτλ και να έχεις αυγά,κοτόπουλα,κουνέλια,λαχανικά κτλ τζαμπέ ή να τα ανταλλάζεις με άλλα βρώσιμα.Αν κυνηγάς κιόλας ακόμα καλύτερα.
3.Γενικά είσαι πιο αραχτός,έχεις άπλα,άμα βγεις έξω τους ξέρεις όλους,αράζεις όλη μέρα κτλ.
4.Δεν πληρώνεις ενοίκιο ή πληρώνεις αστείο ποσό
Δηλαδή ζεις πολύ πιο οικονομικά και χαλαρά σε σχέση με την πόλη.Οπότε αν είσαι ΔΥ ίσως και να λέει,αφού σου μένουν λεφτά και έχεις γενικά καλύτερη ποιότητα ζωής.

Τα χει πει ο μεγαλος Θανασης πολλα χρονια πριν τυπε (στο 58:45):
Ειδικα αν δει καποιος ολη την ταινια, καταλαβαινει και γιατι τα λεει



 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
και οι αγρινιωτες τερμα σκατανθρωποι...κανονικα θα επρεπε ως χωρα να αγορασουμε πυρηνικες κεφαλες και να εξαφανισουμε αυτο το μερος απο τον χαρτη... :vomit:

Εγω οσους γνωρισα απο Αγρινιο ηταν ωραια ατομα.
Γενικα οσους εχω γνωρισει απο Αγρινιο και Καλαματα, ηταν 'εντονες προσωπικοτητες' δεν ξερω αν ηταν συμπτωση
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Εσύ που είσαι και γραμματιζούμενος:οταν λέει γίδα εννοεί πραγματική γίδα ή κάτι άλλο;Γιατί έχει και μια προϊστορία με τα ερίφια ο κατσικογαμης.

Εννοεί τη γυναίκα του.Μάλλον στα ρωσικά τις λένε γίδες ειρωνικά για αυτό την ονομάζει έτσι.
Λέει δηλαδή οτι παντρεύτηκε για να πάρει ρωσικό διαβατήριο και τώρα σπιτώνει σε χωριστό δικό του διαμέρισμα τη γυναίκα με την κόρη για να μπορεί να γαμάει άλλες αφού ο ίδιος μένει σε άλλο.
Φυσικά δεν ισχύει κάτι από αυτά,τη χούφτα του γαμάει αφού έχει μηδενική ρευστότητα και οι Ρωσίδες είναι ακριβές.Μένει σε γκαρσονιέρα 30 τμ σε εργατική πολυκατοικία και τσίμα τσίμα τα φέρνει βόλτα χάρη σε λεφτά που του στέλνουν οι γονείς.

και δεν μου φτανουνε κιολας!!!!!!ελπιζω να αυξηθουνε συντομα!μου στελνει η μανα μου μου στελνει ο πατερας μου.εχω και μια Ουγγαρεζα που της εχω κανει ενα παιδι γιατι ειδα οτι ειχε λεφτα μου στελνει και αυτη κατι και εχω και μια Πολωνεζα που ειμαι παντρεμενος και ζει στον Καναδα με βοηθαει και αυτη.τα εχω γραψει ολα αυτα στις προηγουμενες σελιδες....-

τη βγαζω με 1500-1600 ευρω το μηνα.

Εδώ είναι τι γκόμενες χτυπούσε όταν το έπαιζε γαμπρός.Ούτε καν πεντάρια.


και η 2η της φοτο.το ιντερνετ ειναι λαχειο.τωρα γραφω μεμια ξενοδοχειακη υπαλληλο 21 ετων.διχνει ενδιαφερον.βεβαια το καμακι στη ντισκο το προτιμαω!
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.412
Κριτικές
15
Like
6.091
Πόντοι
1.496
Χωριό έχει μερικά θετικά:
1.Μπορείς να τρως κάθε μέρα στην ταβέρνα με πίστωση.Δηλαδή του δίνεις π.χ. 150 ευρώ του ταβερνιάρη και τρως όλο το μήνα.
2.Μπορείς να έχεις κότες,κήπο κτλ και να έχεις αυγά,κοτόπουλα,κουνέλια,λαχανικά κτλ τζαμπέ ή να τα ανταλλάζεις με άλλα βρώσιμα.Αν κυνηγάς κιόλας ακόμα καλύτερα.
3.Γενικά είσαι πιο αραχτός,έχεις άπλα,άμα βγεις έξω τους ξέρεις όλους,αράζεις όλη μέρα κτλ.
4.Δεν πληρώνεις ενοίκιο ή πληρώνεις αστείο ποσό
Δηλαδή ζεις πολύ πιο οικονομικά και χαλαρά σε σχέση με την πόλη.Οπότε αν είσαι ΔΥ ίσως και να λέει,αφού σου μένουν λεφτά και έχεις γενικά καλύτερη ποιότητα ζωής.

Το χωριο ειναι καλο αμα εχεις ενα σταθερο μηνιαιο εισοδημα, εστω και λιγο. Συνταξιουχος, ΔΥ, με δικο σου σπιτι εννοειται. Οτι εκανε ο παλιος ηθοποιος Σπυρος Φωκας με τη διεθνη καριερα που τον βλεπαμε να  κυκλοφορει στη Κυψελη με τη νεοτερη συντροφο του. Και επειδη ελεγε δεν ειχε εισοδηματα και δεν εβγαζε το μηνα, εδω και χρονια αφησε την Αθηνα και πηγε στην επαρχια σε χωριο για να του ερχεται φτηνοτερα και να ζει με τα βασικα.

Απο χωριο εφυγαν πριν 70 χρονια μεταναστες για το εξωτερικο. Ολοι αυτοι δεν ειχαν μεγαλη πατρικη περιουσια και πολλα χωραφια. Ειχαν καποια λιγα στρεμματα, κρεας καθε Χριστουγεννα και Πασχα, το κοτετσι που ειπες για τα φρεσκα αβγα καθε μερα και το αποχωρητηριο στην αυλη! Εκτος σπιτιου. Ζουσαν. Αλλα εφυγαν για καλυτερα. Και το πετυχαν.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom