Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 51 άτομα (0 μέλη και 51 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
340
Πόντοι
36
Και Γερμανία παίρνεις πάμφθηνα στεγαστικά με 1.5% επιτόκιο.Αν έχεις εισόδημα 4000 ευρώ καθαρά και πάνω και το θες, την άλλη μέρα έχεις σπιταρώνα 300000 ευρώ. Εγώ δεν τα κάνω γιατί είμαι φανατικός σπόνσορας γαμέας,δε θέλω να μου τα τρώνε οι τράπεζες.

Αν μπορεις να χτυπησεις σπιτι με τετοιο επιτοκιο, ειδικα αν ειναι σταθερο, κανεις τεραστια μαλακια που δεν το κανεις, ειδικα αν δεν εισαι υποχρεωμενος για ιδιοκατοικηση και μπορεις να το νοικιασεις.
Αν μπορουσα θα επαιρνα σπιτι με 2.000.000 η και με 20.000.000 η και 20 σπιτια των 500.000 με τετοιο επιτοκιο
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Αν μπορεις να χτυπησεις σπιτι με τετοιο επιτοκιο, ειδικα αν ειναι σταθερο, κανεις τεραστια μαλακια που δεν το κανεις, ειδικα αν δεν εισαι υποχρεωμενος για ιδιοκατοικηση και μπορεις να το νοικιασεις.
Αν μπορουσα θα επαιρνα σπιτι με 2.000.000 η και με 20.000.000 η και 20 σπιτια των 500.000 με τετοιο επιτοκιο

Δεν είναι μαλακία,αυτό σου λέω.Αν ήταν,όλοι οι Γερμανοί θα αγόραζαν σπίτια και θα είχαν ιδιοκατοίκηση ενώ το 70% νοικιάζει.
Οταν νοικιάζεις έχεις τεράστια ευελιξία,αν βρεις καλύτερη ευκαιρία μετακομίζεις ακόμα και 500 χλμ σε μια μέρα.Τι να το κάνεις το σπίτι?
Εχει νόημα αν έχεις παντρευτεί,κάνει οικογένεια κτλ,έχεις δεσμούς με το μέρος,έχεις ριζώσει που λένε,απεριόριστης διαρκείας συμβόλαιο και θες να μείνεις για πάντα εκεί που βρίσκεσαι.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Βλαμμένε Δημητράκη,
επισυνάπτω μισθοδοσία δικού μου ανθρώπου που ζει και εργάζεται στο εξωτερικό.
Για να καταλάβεις ότι δεν είναι όλοι σαν τα μούτρα σου και σαν τα φιλαράκια σου.
Πόσο ηλίθιοι είσαστε τελικά  :2funny:μίλησα πιό πάνω σχετικά μ'αυτό! :2funny:και αυτός ο φίλος μου από την Αγγλία μου είπε γιά έναν Ελληνα που είναι γενικός διευθυντης στου Σοφιανού του εφοπλιστή και έχει ενά τεράστιο διαμέρισμα στο κέντρο του Λονδίνου και ο καθρέφτης του στο σπιτι λέει κάνει πάνω από 100.000 λίρες.Εσείς τι έχετε κακομοίρηδες?μιά σκατούλα  :shit:
  Πάρε κ'εδώ πόσα παίρνουν στη Ρωσσία 700.000.000 ρουβλια είναι κοντά 10.000.000 ευρώ!Φοβεροί μισθοί στην Ρωσσία!Ελάτε να τα πάρετε κ'εσεις αυτά  :2funny:Να μου λέτε τι μισθό παίρνει ο φίλους....του φίλου....ω φίλε!τι να το κάνω! :2funny:
  Εγώ πριν πάω Αμερική νόμιζα ότι μένουν στους ουρανοξύστες στο Μανχαταν με το πάρκινγκ και το μεγάλο σεντάν (ένα μέσο Αμερικάνικο αμάξι με κινητήρα 3.500-4.500 κυβικά) στο υπόγειο πάρκινγκ....και ότι δουλεύαν σε καλές δουλειές!Και πήγα και είδα να ζουνε σε παράγκες και σε υπόγεια στην Αστόρια  :headbang:και δεν είχαν ούτε πλυντήριο στο σπίτι  :rockon:πηγαιναν τα ρούχα να τα πλύνουν  :2funny: :2funny: :2funny:μπράβο φοβερή ζωή  :2funny: :2funny:
 

Συνημμένα

  • zarplata.jpg
    zarplata.jpg
    107 KB · Εμφανίσεις: 11

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
340
Πόντοι
36
Δεν είναι μαλακία,αυτό σου λέω.Αν ήταν,όλοι οι Γερμανοί θα αγόραζαν σπίτια και θα είχαν ιδιοκατοίκηση ενώ το 70% νοικιάζει.
Οταν νοικιάζεις έχεις τεράστια ευελιξία,αν βρεις καλύτερη ευκαιρία μετακομίζεις ακόμα και 500 χλμ σε μια μέρα.Τι να το κάνεις το σπίτι?
Εχει νόημα αν έχεις παντρευτεί,κάνει οικογένεια κτλ,έχεις δεσμούς με το μέρος,έχεις ριζώσει που λένε,απεριόριστης διαρκείας συμβόλαιο και θες να μείνεις για πάντα εκεί που βρίσκεσαι.

Το εισοδημα απο ενοικια ειναι συνηθως 5-6% της αξιας του ακινητου ετησιως
Αν πληρωνεις επιτοκιο 1.5% εφ ορου ζωης, θα εχεις καθαρο εσοδο το 4% της αξιας του ακινητου.
Μειον φορους, επισκευες, τυχον μπαταχτσηδες κλπ σου βαζω 2% στη χειροτερη
Για σπιτι 300000 θα εχεις εξτρα εισοδημα 6000 το χρονο η 500 το μηνα καθαρα
Και εισαι απολυτα ευελικτος να πας οπου γουσταρεις
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Η καλυτερη ζωη ειναι στην ελληνικη επαρχια με λεφτα, συχνα ταξιδια Αθηνα, ελληνικα νησια και εξωτερικο
Ολα τ αλλα ειναι για τον πουτσο.

Κατα προτιμηση διαμονη σε μονοκατοικια (πλεον βρισκεις με 400 ευρω μονοκατοικες των 200 τ.μ. με αυλαρες στην Ελλαδα) και κτημα με δεντρα για να ασχολεισαι τα Σαββατοκυριακα

Το παν ειναι να εχεις λεφτα για να κινεισαι συνεχως και να αλλαζεις περιβαλλοντα, εχοντας παντα τη μονιμη εδρα σου στην αθανατη ελληνικη επαρχια
MΓια τα λεφτά γίνονται όλα!
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Το εισοδημα απο ενοικια ειναι συνηθως 5-6% της αξιας του ακινητου ετησιως
Αν πληρωνεις επιτοκιο 1.5% εφ ορου ζωης, θα εχεις καθαρο εσοδο το 4% της αξιας του ακινητου.
Μειον φορους, επισκευες, τυχον μπαταχτσηδες κλπ σου βαζω 2% στη χειροτερη
Για σπιτι 300000 θα εχεις εξτρα εισοδημα 6000 το χρονο η 500 το μηνα καθαρα
Και εισαι απολυτα ευελικτος να πας οπου γουσταρεις

Μα δεν μπορείς να μένεις Βερολίνο και να έχεις διαμέρισμα στη Βαυαρία.Πώς να το ελέγχεις?Πού ξέρεις τι γίνεται?Πρέπει να μένεις πλησίον.
Αυτοί που μένουν στο ίδιο μέρος για δεκαετίες με εισόδημα πάνω από 5000 ευρώ μηνιαίως αγοράζουν και δύο και τρία και τέσσερα διαμερίσματα,ολόκληρες πολυκατοικίες και τα νοικιάζουν αλλά πρέπει να μένεις μια δεκαετία ή να έχεις σκοπό να μείνεις μια δεκαετία και άνω στο ίδιο μέρος.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
340
Πόντοι
36
Μα δεν μπορείς να μένεις Βερολίνο και να έχεις διαμέρισμα στη Βαυαρία.Πώς να το ελέγχεις?Πού ξέρεις τι γίνεται?Πρέπει να μένεις πλησίον.
Αυτοί που μένουν στο ίδιο μέρος για δεκαετίες με εισόδημα πάνω από 5000 ευρώ μηνιαίως αγοράζουν και δύο και τρία και τέσσερα διαμερίσματα,ολόκληρες πολυκατοικίες και τα νοικιάζουν αλλά πρέπει να μένεις μια δεκαετία ή να έχεις σκοπό να μείνεις μια δεκαετία και άνω στο ίδιο μέρος.

Μα δε χρειαζεται συνεχεια νταντεμα το διαμερισμα.
Το σουλουπωνεις, το νοικιαζεις σε εναν νοικοκυρη επαγγελματια και ησυχαζεις
Δεν ειναι airbnb

Οταν ημουν φοιτητης νοικιαζα σπιτι που το ειχε μια γιαγια που ζουσε Γερμανια

Στην τελικη αν χρειαζεται περισσοτερη ενασχοληση κα δε μπορεις, πληρωνεις εναν μεσιτη και ησυχαζεις. Παλι κατω απο το 2% κερδος το χρονο (και λιγο ειπα) δε θα πεσεις
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.568
Κριτικές
4
Like
497
Πόντοι
36
Πόσο ηλίθιοι είσαστε τελικά  :2funny:μίλησα πιό πάνω σχετικά μ'αυτό! :2funny:και αυτός ο φίλος μου από την Αγγλία μου είπε γιά έναν Ελληνα που είναι γενικός διευθυντης στου Σοφιανού του εφοπλιστή και έχει ενά τεράστιο διαμέρισμα στο κέντρο του Λονδίνου και ο καθρέφτης του στο σπιτι λέει κάνει πάνω από 100.000 λίρες.Εσείς τι έχετε κακομοίρηδες?μιά σκατούλα  :shit:
  Πάρε κ'εδώ πόσα παίρνουν στη Ρωσσία 700.000.000 ρουβλια είναι κοντά 10.000.000 ευρώ!Φοβεροί μισθοί στην Ρωσσία!Ελάτε να τα πάρετε κ'εσεις αυτά  :2funny:Να μου λέτε τι μισθό παίρνει ο φίλους....του φίλου....ω φίλε!τι να το κάνω! :2funny:
  Εγώ πριν πάω Αμερική νόμιζα ότι μένουν στους ουρανοξύστες στο Μανχαταν με το πάρκινγκ και το μεγάλο σεντάν (ένα μέσο Αμερικάνικο αμάξι με κινητήρα 3.500-4.500 κυβικά) στο υπόγειο πάρκινγκ....και ότι δουλεύαν σε καλές δουλειές!Και πήγα και είδα να ζουνε σε παράγκες και σε υπόγεια στην Αστόρια  :headbang:και δεν είχαν ούτε πλυντήριο στο σπίτι  :rockon:πηγαιναν τα ρούχα να τα πλύνουν  :2funny: :2funny: :2funny:μπράβο φοβερή ζωή  :2funny: :2funny:
αν τα οικονομικα σου δε σου επετρεπαν να μεινεις πουθενα αλλου εκτος απο τα γκετο της νεας υορκης,που εχει 2πλασιο πληθυσμο απο την ελλαδα,αυτα θα ειδες.οι ηπα ομως δεν ειναι ετσι φιλτατε.
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Kαι αυτός ο φίλος μου από την Αγγλία μου είπε γιά έναν Ελληνα που είναι γενικός διευθυντης στου Σοφιανού του εφοπλιστή και έχει ενά τεράστιο διαμέρισμα στο κέντρο του Λονδίνου και ο καθρέφτης του στο σπιτι λέει κάνει πάνω από 100.000 λίρες.Εσείς τι έχετε κακομοίρηδες?μιά σκατούλα  :shit:
Πανηλιθιε Δημητράκη, η μισθοδοσία που επισυναψα είναι του αδερφού μου, και όχι κάποιου άγνωστου.
Επίσης η θέση είναι απλή υπαλληλική σε σοβαρή ευρωπαϊκή εταιρεία με απαιτήσεις πανεπιστημιακη εκπαίδευση. Ούτε πρόεδρος είναι ούτε διευθυντής. Δεν είναι βέβαια και τσομπανης όπως και του λόγου σου.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
αν τα οικονομικα σου δε σου επετρεπαν να μεινεις πουθενα αλλου εκτος απο τα γκετο της νεας υορκης,που εχει 2πλασιο πληθυσμο απο την ελλαδα,αυτα θα ειδες.οι ηπα ομως δεν ειναι ετσι φιλτατε.
Άσε έχω πάει τρεις φορές και έχω πάει σχεδόν παντού.Δεν είδα τίποτα το τρομερό!καμία σχέση με αυτά που λένε!
Μα δε χρειαζεται συνεχεια νταντεμα το διαμερισμα.
Το σουλουπωνεις, το νοικιαζεις σε εναν νοικοκυρη επαγγελματια και ησυχαζεις
Δεν ειναι airbnb

Οταν ημουν φοιτητης νοικιαζα σπιτι που το ειχε μια γιαγια που ζουσε Γερμανια

Στην τελικη αν χρειαζεται περισσοτερη ενασχοληση κα δε μπορεις, πληρωνεις εναν μεσιτη και ησυχαζεις. Παλι κατω απο το 2% κερδος το χρονο (και λιγο ειπα) δε θα πεσεις
Αυτό με το διαμέρισμα είναι όπως με το αμάξι,αν ήθελα έπαιρνα αλλά δεν θέλω  :2funny:τι να το κάνω.Νομίζεις έτσι εύκολο είναι να πάρεις δάνειο και διαμέρισμα?Αν ήταν τόσο απλό θα το έκαναν όλοι αυτό  :)
 
Πανηλιθιε Δημητράκη, η μισθοδοσία που επισυναψα είναι του αδερφού μου, και όχι κάποιου άγνωστου.
Επίσης η θέση είναι απλή υπαλληλική σε σοβαρή ευρωπαϊκή εταιρεία με απαιτήσεις πανεπιστημιακη εκπαίδευση. Ούτε πρόεδρος είναι ούτε διευθυντής. Δεν είναι βέβαια και τσομπανης όπως και του λόγου σου.
Του ετεροθαλή αδεφού σου που είναι εξώγαμου του πατέρα σου που τον έκανε με την ξαδέρφη του?Μου φένεται η αγαμία και η αφραγκία σας έχει βαρέσει άγρια στο κεφάλι  :jerking: :2funny:
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.568
Κριτικές
4
Like
497
Πόντοι
36
Άσε έχω πάει τρεις φορές και έχω πάει σχεδόν παντού.Δεν είδα τίποτα το τρομερό!καμία σχέση με αυτά που λένε!
 
φιλος,στις ηπα εχω εργαστει,αρα εχω μπει σε ρυθμους ζωης των αμερικανων.εχω εργασθει και στην ερωπη και ετοιμαζομαι ξανα για ευρωπη.το  επιπεδο ζωης των ηπα,εαν δεν εισαι τεμπελης,δυσκολα το βρισκεις σε ευρωπαικη χωρα και με τιποτα στην τελειωμενη ρωσια.αυτο που περιγραφεις για τα γκετο σαφως υπαρχει αλλα μιλαμε για τεμπεληδες.και δουλειανα τους προσφερεις,θα προτιμησουν το γκετο γιατι εμαθαν να ζουν παρασιτικα.ειναι κατι σαν τους ανατολικους.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
μια χαρα τεμπεληδες υπαρχουν στις ηπα και ειναι  αυτοι που ζουν στα γκετο.το επιπεδο των ηπα,το ειδες ως τουριστας και οχι ως εργαζομενος,αρα δεν ειδες τιποτα + οτι ειδες αυτα που ηθελες εσυ να δεις,χωρις να βλεπεις την ουσια.εφοπλιστης δεν ειμαι,ουτε εβγαζα  400.000.γνωριζω ομως ατομα που τα βγαζουν.
η ρωσια αγαπητε,επι εσσδ ηταν η 2η οικονομια του πλανητη.σημερα,ενω υποτιθεται οτι παραγει τα παντα,δεν ξεπερνα το αεπ της ισπανιας.

Έλα ρε τύπε.

Αμφισβητείς τον Δημτητράκαρο;

Έμεινε 10 ημέρες στο Αστόρια, πέταξε μία φορά Σαν Χοσέ και έβγαλε τα συμπεράσματα του.

Τι, δεν του φτάνουν;
 

str8 dave

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2011
Μηνύματα
57
Like
34
Πόντοι
0
Ξερεις ποσοι Ελληνες κανουν ΖΩΑΡΑ στην ελληνικη επαρχια;
Ξερεις ποσοι μενουν σε μονοκατοικιαρες στα ελληνικα χωρια, σπιτια που θα ζηλευαν και οι πιο πλουσιοι της Αθηνας, διπλα σε δαση με τεραστιες αυλες, δεντρα, ζωα, κλπ
Και ολα αυτα παμφθηνα με μονο κοστος την αποδοχη του να μενεις μακρια απ τα αστικα κεντρα, που ενω φαινεται βασανιστικο για καποιον που δεν εχει συνηθισει την επαρχια, ειναι απολυτως λυτρωτικο για καποιον που εχει συνηθισει (ο οπιος δε θα αντεχε ουτε εβδομαδα στα τσιμεντα της Αθηνας)

Τότε γιατί δεν το κάνεις και εσύ?
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Άσε έχω πάει τρεις φορές και έχω πάει σχεδόν παντού.Δεν είδα τίποτα το τρομερό!καμία σχέση με αυτά που λένε!Αυτό με το διαμέρισμα είναι όπως με το αμάξι,αν ήθελα έπαιρνα αλλά δεν θέλω  :2funny:τι να το κάνω.Νομίζεις έτσι εύκολο είναι να πάρεις δάνειο και διαμέρισμα?Αν ήταν τόσο απλό θα το έκαναν όλοι αυτό  :)
 Του ετεροθαλή αδεφού σου που είναι εξώγαμου του πατέρα σου που τον έκανε με την ξαδέρφη του?Μου φένεται η αγαμία και η αφραγκία σας έχει βαρέσει άγρια στο κεφάλι  :jerking: :2funny:

εγώ πάντως Δημητράκη δεν έχω πρόβλημα να βάλω το βδομαδιάτικο μου τιμολόγιο προς τον πελάτη μου...

ΥΓ από ότι βλέπεις από τον Φεβρουάριο έχω κόψει 23 τέτοια τιμολόγια (κανε την πράξη εσύ να δείς πόσα κονομάαω σε περίπου 220 μέρες που τιμολογώ τον χρόνο) και τα έχω πληρωθεί όλα μέχρις στιγμής μια βδομάδα μετά την έκδοση τους
 

Συνημμένα

  • SELFBILL_KCOM.jpg
    SELFBILL_KCOM.jpg
    568,6 KB · Εμφανίσεις: 13

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
σου εγραψα και πριν οτι η εσσδ ηταν η 2η οικονομια του πλανητη.σημερα η ρωσια εχει το αεπ της ισπανιας.δεν φανταζομαι τι ειναι,τα απλα μαθηματικα μιλουν απο μονα τους.
επιβεβαιωνεται και αυτο που γραφω πιο πανω,οτι ειδες στις ηπα αυτο που σε ενδιεφερε και φαινεται στο οτι σε 3-4 συνεχομενα ποστ,γραφεις για την ειδικη περιπτωση της νεας υορκης,η οποια νεα υορκη ειναι παγκοσμια πρωτευουσα του εμποριου,με ο,τι αυτο συνεπαγεται.μονο που οι ηπα αγαπητε,δεν ειναι μονο η νεα υορκη.εκτος της πολιτειας της νεας υορκης,ζουν και εργαζονται αλλα 320.000.000 πολιτες της ιδιας χωρας.αν λοιπον θες να κανουμε συγκριση πραγματικη,θα πρεπει να συγκρινουμε το βιοτικο επιπεδο των 340.000.000 αμερικανων με αυτο των 150.000.000 ρωσων ή των 500.000.000 ευρωπαιων.
ανεφερες επισης πιο πανω οτι αν ακους καποιον να λεει οτι πηγε για εργασια στην ευρωπη,ειναι για σενα καποιος τελειωμενος που δεν ειχε να φαει στην ελλαδα.και το λες εσυ που δηλωσες πορνομεταναστης...αν λοιπον εχουμε τον ιδιο τροπο σκεψης,θα πρεπει να θεωρουμε οτι δε μπορουσες να γαμησεις ουτε με το πιστολι στον κροταφο στην ελλαδα και πηγες στην πιο αποτυχημενη χωρα του πλανητη για να γαμας γκομενες που δεν εχουν να παρουν δευτερο ζευγαρι παπουτσια.

παραθετω και 2 λινκ παρακατω τα α=οποια αφορουν το κοστος ζωης.το ενα ειναι για τη μοσχα και το αλλο για τη νεα υορκη.



τι βλεπουμε απο αυτα;στη μοσχα με μεσο μισθο 917 ευρω,για να ενοικιασεις ενα διαμερισμα ενος δωματιου,χρειαζεσααι 800 ευρω.αντιστοιχα στη νεα υορκη,με μεσο μισθο 4366 ευρω,χρειαζεσαι για το ιδιο διαμερισμα 2750 ευρο.στη μοσχα δηλαδη σου περισσευουν 117 ευρω για να ζησεις ενω στη νεα υορκη σου περισσευουν 1600.
Γιά άλλη μιά φορά αποδικνύεται ότι δεν έχεις πάει ποτέ εκεί αν είχες πάει θα διόρθωνες αυτά που είναι λάθος.Καταρχήν οι πληροφορίες είναι λίγάκι παλιές στο κέντρο της Νέας Υόρκης θα γελάνε αν τους πεις ότι θα βρεις διαμέρισμα με 3.100 $ βάλε τα διπλά τουλάχιστον γιά να είσαι μέσα!Σχετικά με το Mc Donalds αν είχες πάει στις Η.Π.Α θα ήξερες ότι το Big mac είναι πολύ μικρότερο!Γιά να χορτάσεις στο Mac Donalds θέλεις 20$ τουλάχιστον!
 Το κρέας τώρα ένα κιλό Μοσχάρι δεν κάνει στις Η.Π.Α 15$ αλλά 25+ άσε που δεν τρώγεται!Είναι σα χαρτί όπως και οι ντομάτες!αν είχες πάει ποτέ θα τα ήξερες όλα αυτά.
  Σχετικά με το μέσο μισθό Average Monthly Net Salary (After Tax)  4,925.71 $   είναι μόνο στα παραμύθια  :2funny: ο κατώτατος είναι 1.480 που τα παίρνουν οι μεξικάνοι που δουλεύουν στα μαγαζιά και όλοι πάίρνουν 2.500-3.500 $ ο καθηγητης μου των Εβρα'ι'κων που πηγε και δουλευει στο πανεπηστημιο 3200-3500 παιρνει.
   Όσο γιά αυτό βάλτο επί 3 γιά να είσαι μέσα!  Apartment (1 bedroom) in City Centre  799.55 €   με 800 ευρώ να νοικιάσεις διαμέρισμα στο κέντρο της Μόσχα μόνο στα παραμύθια :2funny:τώρα γιά τα 462 εκτός κέντρου κανα εντελώς σκοτωμένο στον πρώτο όροφο και αν!Υπολόγιζε 650-700 ευρώ γιά ένα διαμέρισμα ενός δωματιου.Τώρα γιά τον μέσο μισθό στη Μόσχα θα τον έβαζα στα 700-800 ευρώ.
 Οπως εχω πει η διαφορά στη Ρωσσία από πόλη σε πόλη είναι λες και είσαι σε άλλη χώρα!
  Ετσι άσχετοι είναι όλοι στην Ελλάδα και πάνε Αμερική και τρώνε το αγγούρι  :headbang:
  Ελλάδα τότε έσκιζα 16 ετών είχα 750 κυβικά μηχανάκι όταν οι περισσότεροι δεν είχαν ούτε ποδήλατο!Τότε τα μηχανάκια μέτραγαν.
 Αυτό με το δεύτερο ζευγάρι παπούτσια θα το είδες στα βίντεάκια της δεκαετίας του '90  :2funny:Αυτά νομίζετε στην Ελλάδα και έρχονται εδώ καποιοι στην παρθένα αγορά να βρουνε δουλειά,μου ζαλίζουν τάρχήδια να πουλήσουμε Ελληνικά προ'ι'όντα  :jerking:βλέπουν τι παίζει και ότι ο κοσμος με την Ελληνικη κατάντια που κουβαλάνε τους βλέπει σαν λαθρομετανάστες και τους κοιτάει με λύπιση,τους τελειώνει και η βίζα και σε ένα μήνα γυρίζουν Ελλάδα γιά ένα καλύτερο μέλλον  :2funny:
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
εγώ πάντως Δημητράκη δεν έχω πρόβλημα να βάλω το βδομαδιάτικο μου τιμολόγιο προς τον πελάτη μου...

ΥΓ από ότι βλέπεις από τον Φεβρουάριο έχω κόψει 23 τέτοια τιμολόγια (κανε την πράξη εσύ να δείς πόσα κονομάαω σε περίπου 220 μέρες που τιμολογώ τον χρόνο) και τα έχω πληρωθεί όλα μέχρις στιγμής μια βδομάδα μετά την έκδοση τους
Πιό πολύ γέλαγα με τον Βλάκμαν που έβαζε κ'αυτός κάτι μισθοδοσίες γιά να μας πείσει ότι ο μισθός τους είναι ιδιος με του διευθυντη της deutsche bank  :2funny:.
  Το πιθανότερο είναι το τιμολόγιο που μας έβαλες να είναι της εταιρίας που δουλεύεις και αυτά τα λεφτά να τα πήρε η εταιρία και εσύ να παίρνεις το μισθό σου 2.000-2.500 ή μήπως είσαι και ο ιδιοκτήτης της Vodaphone? :2funny: :2funny: :2funny:Ολοι οι ψευτες ασχετοι και οι γελοιοι εχετε μαζευτει εδώ  :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom